TOP 5 uon <?//©n computer/ Bach-ensemble krijgt zijn subsidie toch COMPUTER SOFTWARE BIJ ONS OP SOEST PvdA-Soest legt nadruk op wonen, werken, welzijn en milieu ïbiNNEINhuis id'Oude Engheï Comfort classique. CDA maakt ommezwaai: PANNEKOEKEN-BOERDERIJ GEOPEND vanaf vrijdag 31 januari Ook software voor Commodore 16 Bevolking Soest in 1985 toegenomen tot 40.544 Leut WOENSDAG 29 JANUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Het Nederlands Bacil Ensemble krijgt toch de gevraagde subsidie van (maxi maal) 5000 gulden van de gemeente Soest, om ook in 1986 een concertserie van hoog kwaliteitsniveau in Soest mo gelijk te maken. Dat is de verrassende litkomt van de gemeenteraadsverga dering van afgelopen donderdag. Met name door de steun van het CDA, dat ch in voorafgaande commissieverga- -ringen had uitgesproken tegen het "oorstel van B. en W. om de subsidie te erlenen, kreeg het voorstel een ruime eerderheid. Alleen de VVD en de SGP/RPF/GPV handhaafden hun be swaren CDA-woordvoerder Arend Bolhuis ver baste vriend en vijand met een betoog, aaruit bleek dat het CDA ten opzichte van het voorstel een complete draai van 180 graden had gemaakt. Hij wees erop dat de concerten van hoog niveau waren, dat de belangstelling toeneemt, en dat de subsidie maar de helft van die voor 1985 was. 'Deze subsidie staat los van de subsidieverordening,' aldus Bolhuis, 'en het CDA steunt het voor stel.' Op zondag Jan van Garderen (SGP) vond de Bach-concerten wel een goede zaak - bij Bach ging fyet immers ook altijd om het 'Soli Deo Gloria (God alleen de eer)' - maar hij vond het jammer dat de concerten op zondag plaatsvon den. waardoor sommige mensen wor den uitgesloten van de mogelijkheid om te komen luisteren. Verder vond hij dat de concerten 'te commercieel' wa ren. Bert Krijger (VVD) merkte op dat zijn fractie niets voor het voorstel voelde. 'Ook anderen moeten de kans krijgen en daarom moet er een lange termijn- beleid worden ontwikkeld. Wij voelen niets voor dit soort eenmalige subsi dies.' Ankie Nolen, Adriaan Pothuizen (D'66) en Jan Visser (Prog. Soest) steunden dat voorstel. Visser maakte Van Gar deren er nog op attent dat Bach ook zondags speelde. Over de "commer ciële" verwijten van Van Garderen merkte hij op dat de bijbel toch ook ge woon in de handel te koop is. De uitroep 'Soli Deo Gloria' verklaarde hij vooral van toepassing op de omme zwaai van het CDA, dat van zijn dwa lingen bleek te zijn teruggekeerd. Hij daagde verder de VVD uit om in C-drie nog eens te komen stoeien - in de boks- ring'. - over deze culturele subsidies. Lydia Meijer (PvdA) verklaarde zich A rend Bolhuis. akkoord met de subsidie, o.m. omdat het een waardevol gebeuren voor de Soester bevolking is. Wethouder Frans Kingma wees Van Garderen erop dat het NBE er niet op uit is geld over te houden, dus het ver wijt "commercieel' bezig te zijn ging niet op. Hij snapte verder niet dat Van Garderen tegen deze muziek op zondag (en in een kerkwas, hoewel hij (King ma dus) 'zelf niet gelovig was, integen-^ deel.' Bekeerling De opmerking van wethouder Menne, dat er door de concerten misschien nog wel een 'bekeerling' van Kingma gemaakt kon worden, weersprak deze met de mededeling: 'Zo'n poging zou vergeefs zijn, want ik ben erg hardnek kig.' 1 Kingma probeerde op zijn beurt wel de VVD te bekeren door erop te wijzen dat het toch ging om een welkome aanvul ling op het culturele aanbod in Soest en dat het NBE de concertseries tot een continu gebeuren wilde maken, maar Krijger liet zich niet van zijn dwa lingen terugroepen: 'Dat ad-hoc ge doe? Nee!' De VVD is volgens hem geen partij die ieder particulier initia tief maar steunt. 'Al die mooie verha len heb ik het CDA bij de begroting niet horen vertellen. Het is trouwens be schamend dat u dan bovendien nog uit de post onvoorzien wilt betalen. Met 16 stemmen voor en 8 tegen werd het voorstel tenslotte goedgekeurd. Ook voor recepties, bruiloften en partijen. Lange Brinkweg 26 Soest O 16527 Dagelijks geopend 12.00-20.00 uur Afhalen ook mogelijk 1 Hopper (MSX) Help de kikker met oversteken. 2 737 Flight simulator (MSX) Vluchtnabootser. 3 Spitfire 40 Zeer fraaie grafische afbeeldingen. 4 Superman (C64) Deze filmheld nu op je computer scherm. 5 Donald Duck's Playground (C64) Educatief spel, met Kwik, Kwek en Kwak. WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" De bevolking van Soest is in het afgelo pen jaar met 187 personen gegroeid tot 40.544. Dat blijkt uit een cijferoverzicht dat de afdeling voorlichting van de ge meente vorige week heeft verspreid. In 1985 nam het aantal geboorten in Soest weliswaar af: van 437 in 1984 tot 387 in 1985, maar het aantal sterfgeval len vertoonde een toename: van 295 naar 325. In Soest vestigden zich vorig jaar 2.076 inwoners en er vertrokken 1.951 ingezetenen naar elders. Vorig jaar werden er 167 huwelijken gesloten (in 1984 nog 207), werden er 77 echt scheidingen geregistreerd (74), vroe gen 4.631 mensen een paspoort aan (4.419) en 4.482 een rijbewijs (4.375). Het aantal woningen in de gemeente Soest nam ook weer toe: van 15.113 in 1984 tot 15.533 in 1985. Daarvan staan er in Soesterberg 2.187 (in 1984 nog 2.178). Overigens steeg het totaal aantal inge schreven woningzoekenden van 2.818 in 1984 naar 2.936 in 1985. Brandweer De brandweer rukte in Soest vorig jaar 131 keer uit (1984: 173 keer). In 45 ge vallen ging het om loos alarm. Uit slaande branden in Soest waren er slechts 3, binnenbranden 10, schoor steenbranden 13. In 59 gevallen ver leende de Soester brandweer hulp. De totale door brand aangerichte schade bedroeg in de gemeente Soest maar liefst 1.266.900,- waarvan overigens het grootste aandeel voor rekening van Soesterberg komt: 932.650,-. Er deden zich in Soest vorig jaar 777 verkeersongevallen voor (in 1984 780) die door de politie werden behandeld. In 4 gevallen hadden deze ongevallen een dodelijke afloop; er vielen 126 ge wonden. In 1984 luidden deze cijfers resp. 6 en 144. Vreemdelingen Eind vorig jaar stonden er in Soest 2.245 'vreemdelingen' ingeschreven. De grootste groep daarvan vormen de Turken (815), op de voet gevolgd door de Amerikanen (763). Uit Marokko wa ren 205 inwoners afkomstig en uit Groot-Brittanië 115. Andere getallen zijn: West-Duitsland 79, Italië 54, Bel- gie 27, China 22, Spanje en Frankrijk elk 14. Uit de overige landen waren tel kens nog geen 10 inwoners afkomstig. In 1985 vestigden zich 535 vreemdelin gen in Soest en vertrokken er 503. Als toerist kwamen 214 personen naar onze gemeente. Forse daling Het aantal abonnementen op het Soes ter Natuurbad daalde in het afgelopen jaar van 3.320 naar 2.893. Het bezoek liet een zeer. forse daling zien: van 89.572 naar 65.186 bezoekers. Ook de be langstelling voor de Turf nam verder af: van 11.166 naar 9.960 bezoekers. Er werden overigens in 1984 295 zwemdi ploma's uitgereikt. In 1984 waren dat er nog 217. Het ledenbestand van de sportverenigingen die zijn aangesloten bij de Sportstichting vertoonde op nieuw een dalende tendens: van 11.014 naar 10.924 leden. Verhalen uit vervlogen jaren vergeet je niet. Oud mensen vertellen graag over de dingen die voorbijgaan. In "Bij ons op Soest" publi ceert de Soester Courant ook in 1986 de herinneringen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. J.C. van Schagen dichtte: Wat eigen was, gaat van je heen en ziet niet om - je blijft alleen. Jan Visser ontmoet hen, luistert geïnteresseerd en schrijft hun re laas op. Vandaag voor de tweede keer: Wim Butzelaar (67)' Prins Karnaval: 'Ik heb als Prins Leut zelfs wel eens op een kameel gereden door Soest. En dat merk je goed na drie uur. Ik ben ook wel eens door een heli kopter opgehaald van vliegveld Hilver sum en ik heb ooit op een kraanwagen gezeten. We waren goed katholiek vroeger. Op mijn achttiende ging ik biechten bij mijnheer pastoor. Ik was verliefd en ik vertelde dat ik twee onkuise gedachten had gehad. Toen moest ik als peniten tie een rozehoedje bidden. Diezelfde pastoor kreeg van een Soes ter soldaat, die in Indië had gediend, een papegaai cadeau. Als pastoor Vos aan zijn rechterpootje trok, dreunde het beest 'Het Onze Vader' op. Trok de geestelijke aan zijn linkerpootje, dan zei de vogel: 'Wees gegroet Maria.' En weet u, mijnheer Visser, wat er ge beurde als de pastoor aan beide pootjes tegelijk trok? Nee? Dan viel de pape gaai opz'n kont! Het is carnavalsavond en in de bus van Tenssen zit maar één passagier: een beeldschone non. Onderweg naar Soest zegt de chauffeur tegen haar: Kunnen we hier op de picknickplaats in het bos even vrijen? Nee, zegt die non, daar begin ik niet aan. Dat mag ik niet van moeder-over ste. De jongeman bidt en smeekt, maar de novice houdt voet bij stuk. Bij het Verenigingsgebouw stapt ze uit en de Sdèstenaar zegt: Ik wil me toch e- ven voorstellen. Ik ben Hendrik van de Leur, de chauffeur. Aangenaam, zegt de non, ik ben Dirk van de Wal en ik ga na het carnaval. Er stapt een man het stationnetje hier binnen en vraagt om een enkele reis Peking. Dat heeft de loketbeambte nog nooit meegemaakt en hij verwijst de reiziger naar de N.S. in Utrecht waar hij zijn reisbiljet kan kopen. Ver volgens neemt hij de trein en via Ber lijn, Warschau, Moskou en dwars door Siberië bereikt de zakenman na dagen en nachten zijn reisdoel. Na tien dagen moet hij terug en vraagt in Peking aan het loket een enkele reis Soest. Vraagt de Chinese beambte: Soest- Zuid, Soest of Soestdijk? Op de Bartolottilaan loopt een vuilnis man, die opeens nodig naar de wc moet. Hij belt ergens aan en vraagt of hij gebruik mag maken van het toilet. Dat mocht en 's avonds vertelt de man van Gemeentewerken aan zijn vrouw: Wat me nu is overkomen, op dé Barto lottilaan hebben ze een wc-pot van goud! De vrouw gelooft hem niet en haar echtgenoot zegt: Kom maar mee, dan gaan we vragen of jij dat even mag zien. Dat doen ze. Ze bellen aan en horen de vrouw des huizes binnen tegen haar man roepen: George, daar heb je die kerel weer die vanmorgen op je tuba heeft zitten poepen Sam ligt in Zonnegloren en krijgt be zoek van Moos. Hij zegt: waarvoor lig je hier? Ik lig hier voor honderd gulden, ant woord Sam. Nee, zegt Moos, wat heb je? Ik heb maar vijfenzeventig gulden. Ik bedoel, zegt Moos, wat mankeer je? Nog vijfentwintig gulden, kreunt Sam Twee poezen zitten in de dakgoot van Mariënburg. Zegt Miesje: Vannacht ga ik met Kees de kater op stap. Oké, zegt Liesje, dan ik morgenavond met hem uit. De volgende morgen vraagt Liesje aan MiesjeEn, hoe was het vannacht? Niks an, zegt Miesje, hij heeft de hele nacht over z'n operatie zitten klet sen.... De burgemeester van Soest koopt op de markt bij de plaatselijke visboer een harinkje. De koopman stroopt zijn mouw op, steekt zijn hele arm in de ha rington en haalt een haring onderuit. Waarom doe je dat? vraagt de baron. Ze zeggen dat dat goed is voor mijn eczeem, antwoordt de visboer Een boer op de Birkt krijgt van zijn vrouw voor de derde achtereenvolgende dag bruine bonen met spek voorge schoteld. Hij is het zat, schuift het raam een eindje open en smijt zijn bord met eten het venster uit. De knecht doet hetzelfde en gooit ver volgens zijn stoel er achter aan, dwars door de ruit heen. Wat doe je nou? zegt de boer. O, ik dacht dat we buiten gingen eten, antwoordt de knecht.... Zegt een man op 't Kerkpad tegen z'n huurman: - Ga je mee vissen in de Eem? - Ja graag. - Heb je wurmen? - Ja, maar ik ga toch In 't Hart zit een jongen heel langzaam een brief te schrijven. Waarom doe je dat, vraag ik hem. O, zegt de knaap, ik heb een vriend en die kan niet zo vlug lezen. Alaa,! JAN VISSER Inbraak slijterij Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in de slijterij van de firma C.C. aan de Van Weedestraat. In eerste instantie probeerden zij de toegangs deur te forceren, maar toen dat niet lukte werd een raam aan de zijkant van het pand vernield. De buit bestond uit een grot hoeveelheid flessen sterke drank en een bedrag van 115 gulden. Man gewond bij vecht partij in café De politie werd zaterdagavond ge waarschuwd omdat zich in een café aan de Stadhouderslaan ongeregeldhe den zouden voordoen. Toen de politie mannen een kijkje kwamen nemen bleek dat er een vechtpartij was ge weest, waarbij de Amersfoorter H.B. het aan de stok had gekregen met J.D., eveneens uit Amersfoort, en H.M. uit Soest. Als wapens waren o.m. een bar kruk en een biljartkeu gebruikt. B. liep daarbij een gebroken arm en diverse kwetsuren aan zijn hoofd op en werd per ambulance naar Zonnegloren over gebracht. De politie stelt een verder onderzoek in. BAREETCAFE o Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 vanaf 17.00 uur Woensdag 29 januari Verse worst met bloemkool Donderdag 30 januari Haaskarbonade sperzieboontjes Vrijdag 31 januari Haaievinnensoep. nassi speciaal Maandag 3 februari Hutspot met klapstuk Dinsdag 4 februari Cotelet met kaas en sperziebonen Woensdag 5 februari Biefstuk, frites en sla Zaterdag en zondag is er geen dagmenu. 'Opkomen voor wie zelf belangen niet kunnen behartigen' Wonen, werken, welzijn en milieu. Dat zijn de 'hot items' waarmee de Partij van de Arbeid in Soest de gemeente raadsverkiezingen ingaat onder lei ding van lijsttrekker Frans Kingma. Het laatste punt is volgens Kingma aan de vanouds bekende hoofdthema's toe gevoegd omdat de burgers ook in Soest steeds meer worden geconfronteerd met bodemvervuiling, hinderwetpro blemen en de discussies over zure re gen en intensieve veehouderij. 'Dat is allemaal nu nog belangrijker gewor den dan in de afgelopen jaren," aldus Kingma, die tegelijk met het in toepas selijk rood uitgevoerde verkiezingspro gramma ook de kandidaten van de PvdA voor de nieuwe raad presenteer de tijdens een ontmoeting met de pers in restaurant Van den Brink. Ondanks het feit dat de prioriteiten in het programma tamelijk algemeen zijn gehouden, gaat het de PvdA toch om een aantal specifieke zaken, aldus Kingma. 'Met name gaat het ons erom op te komen voor hen die zelf hun be langen niet kunnen behartigen.' Op het gebied van wonen bijvoorbeeld om die groepen die onder de huidige omstan digheden nooit aan een eigen woning zouden toekomen en daardoor 'eeuwig' tot een flat veroordeeld zijnop het ge bied van werken vooral om jongeren, buitenlanders en langdurig werklo zen, op het gebied van het welzijn bij voorbeeld vooral om het ouderenbe leid. 'Dat lijkt misschien niet zo toe komstgericht,' aldus Kingma, 'maar de ouderen vormen in de komende ja ren een steeds groter deel van de bevol king en daarvoor is een aantal zaken keihard nodig.' Soesterberg In het nieuwe programma neemt ook Soesterberg een voorname plaats in. De PvdA bestempelt het dorp als 'een kleine kern,' hetgeen wil zeggen dat alle basisvoorzieningen gewaarborgd moeten zijn, zoals een politiepost, een gemeentesecretarie, een bibliotheek, een peuterspeelzaal etc. Bovendien wil de PvdA voor de oudere inwoners van Soesterberg een 'verzorgingsunit,' waar verzorging van ouderen mogelijk is zonder dat zij daarvoor hun dorp hoeven te verlaten. Op het terrein van de Ruimtelijke Or dening spreekt de PvdA uit dat het de conseqenties van Amersfoort als groei stad accepteert, maar dat Soest zoveel mogelijk in eigen behoeften moet voor zien. 'Verwijzing naar Amersfoort moet over alle bevolkingsgroepen wor den gespreid, zodat het gevaar van een eenzijdige sociale structuur van de Soester gemeenschap wordt voorko men.' De gemeente moet verder zorgen voor niet nog meer geluidhinder en finan ciële regelingen tot stand brengen voor het behoud van voorzieningen als scho len, middenstand en verenigingsleven. De PvdA spreekt zich uit voor handha ving van karakteristieke en historische gebouwen (maar de discussie over het gemeentehuis in relatie tot de ABC-- plannen staat daar voorlopig helemaal buiten, zoals Kingma en Van Gelder opmerkten), voor openbaar groen dat ook 'gebruiksgroen' is, tegen de vlieg basis Soesterberg en tegen uitbreiding van bestaande militaire terreinen, voor een nieuw bedrijfsterrein achter de hockeyvelden en een verkeersbeleid dat ondergeschikt is aan de doelstel lingen inzake wonen, werken en re creëren. Ook moet er een verkeerscir culatieplan komen en een herinrich tingsplan voor de rijksweg door Soest, zodra die van het rijk wort overgeno men. Aandacht wil de PvdA ook voor ver- keersonveilige knelpunten: Nieuwer- hoeksplein en Van Weedéstraat, maar de Koningsweg mag niet verdubbeld worden. Volkshuisvestingsplan Op woningbouwterrein wil de PvdA snel een volkshuisvestingsplan gereali seerd zien, waaraan alle andere activi teiten getoetst dienen te worden. Volgens Kees Boerkoel (5e op de lijst) moet bij de woningbouw niet in de eerste plaats gelet worden op de belan gen van de beleggers, maar op die van de bevolking. Raymond van Gelder: 'Wij maken ons ste^k voor een bepaal de categorie woningbouw en voor ons staat de oplossing van de financiële problemen van het grondbedrijf niet centraal.' De PvdA pleit overigens voor een 'uiterst terughoudende opstel ling' bij het verhogen van gemeente lijke tarieven en belastingen, die sa menhangen met de woonlasten. De PvdA wil van de gemeente ook een actief en creatief werkgelegenheidsbe leid zien, waarbij aandacht moet ko men voor deeltijdarbeid, zowel voor vrouwen als mannen in hogere en la gere functies, maar zonder belem mering voor promotie. Onbetaald ou derschapsverlof is ook een zaak die snel mogelijk moet worden. Voor een daadwerkelijke bijdrage aan de werk gelegenheid is een structureel bedrag op de begroting vereist. Op welzijnsgebied moet er doelmatiger worden gewerkt, maar de gebruikers van accommodaties moeten ook invloed kunnen uitoefenen op het beleid van de instellingen. Ook bepleit de PvdA een actief beleid op sociaal educatief ge bied (de bibliotheek moet op peil blij ven!), kinderopvang (peuterspeelza len zijn een basisvoorziening), een buurthuis in het Smits veen, maatre gelen voor de toegankelijkheid van openbare gebouwen voor gehandicap ten en een goed gecoördineerd ou derenbeleid. Verpleeghuisfunctie Voor wat dat laatste betreft bepleit de PvdA een woonwensenonderzoek en de handhaving van alle bejaardenoorden. Als dat niet kan, moet ernstig gewor den overwogen of de verpleeghuis functie samen met Baarn experimen teel kan worden opgezet in eventueel leegkomende ruimten in een bejaar denoord. Op cultureel gebied wil de PvdA een gericht opdrachten- en aankoopbeleid van beeldende kunstenaars, dus moet het fonds kunstaankopen weer gevuld worden en de oude 1%-regeling toege past. Er moet van de PvdA ook een duidelijk actieplan voor emancipatie komen, zo dat bijvoorbeeld bij het openbaar be stuur zoveel mogelijk vrouwen worden aangewezen om een 50/50-verhouding te krijgen. Andere maatregelen zijn o.m.: langer onbetaald zwanger schapsverlof, opleidingsmogelijkhe den ten behoeve van roldoorbreking, een vrouwenplatform binen het ge meentelijk apparaat, meer aandacht voor de fysieke veiligheid van vrouwen door betere situering van bushaltes, brievenbussen, telefooncellen, met goede straatverlichting, en een meld kamer voor informatie en coördinatie, alsmede een eigen ruimte voor het to tale vrouwenwerk. Polikliniek De PvdA streeft op het gebied van volksgezondheid naar een overzichte lijk stelsel van de eerste lijn en spreekt uit dat een ziekenhuisvoorziening in Soest moet blijven. 'Als dat niet lukt, tenminste een polikliniek.' De sportstichting mag van de PvdA verdwijnen en vervangen worden door een sportraad. Er moet op korte ter mijn een sporthal in Soesterberg ko men en het Natuurbad moet ook voor een 'sociale prijs' toegankelijk zijn. De PvdA wil verder een milieubeleids plan met o.m. een prioriteitsstelling en keert zich tegen het verlenging van het jachtrecht, pleit voor het behoud van het kompostbedrijf en wil waar mo gelijk kringlooppapier gebruikt zien. De bestrijding van onkruid moet op na tuurlijke wijze plaatsvinden en het gif spuiten moet worden beperkt tot een minimum en dan alleen nog met biolo gisch afbreekbare middelen. Ook wil de PvdA een landschapsbeheersplan. De gemeente moet bij de aanneming van nieuwe werken grondmonsters ne men met het oog op de vervuiling en ter bestrijding van de verzuring moeten de dienstauto's van de gemeente een ka talysator geïnstalleerd krijgen. De speelterreinen dienen honden- en kat ten vrij gehouden te worden. Openbaar onderwijs De PvdA spreekt zich op onderwijsge bied duidelijk uit voor het behoud van het openbaar karakter van scholen, als er noodzakelijk fusies moeten worden aangegaan tussen openbaar en bijzon der onderwijs. 'De gemeente dient zich duidelijk te presenteren als belangen- hartiger van openbaar onderwijs.' Bij de fusie tussen de Mavo's en het LBO moet de nieuwe school een openbaar karakter dragen. In het onderwijs moet ook veel aandacht worden ge geven aan de bevordering van de inte gratie van anderstalige leerlingen. Bij de politie moet de samenstelling van het korps worden afgestemd op de samenleving, met aandacht voor vrou wen en etnische minderheden, er moet ook een speciaal meidnummer komen voor de kleine criminaliteit en er moet een onafhankelijke commissie komen voor de beoordeling van het politie-op- treden. De PvdA wil Soest kernwapenvrij ver klaren en niet meewerken aan de bouw van schuilkelders. De gemeente mag van de PvdA ook niet meewerken aan open dagen van de krijgsmacht en be pleit ruimte en subsidie voor 'vredes- winkels.' Van belang bij de automatisering is een goede privacy-verordening en de ge meente moet, als er door de automati sering verlies van arbeidsplaatsen op treedt, het bespaarde geld elders ge bruiken voor uitbreiding van de dienst verlening. De PvdA streeft verder naar een hel der bestuur, o.m. door vereenvoudigd taalgebruik en een 'doorzichtiger' be leid. De burgers moeten ook echte en ruime inspraak hebben. Gefaseerde vernieuwing Over de gemeentelijke huisvesting merkt het PvdA-programma op dat er gestreefd moet worden naar een 'ge faseerde vernieuwing.' (Dus geen groot nieuw gemeentehuis, dat in één klap wordt gerealiseerdHet bureau Bevolking moet één avond in de week open zijn. De financiële paragraaf van het PvdA- programma vermeldt tenslotte dat de gemeentelijke belastingen slechts maximaal met de inflatie mogen stijgen, waarbij de zwaksten worden ontzien, o.m. door een verruimd kwijtschel- dingsbeleid. 0 De zes 'kanshebbersop een PvdA- raadszetel. Boven v.l.n.r.Frans King ma (1), Kees Boerkoel (5) en Jan Dan- vers (6)onder: Lydia Meijer (2). Ray mond van Gelder (3) en Wil Stekelen burg (J,). Voor de 'luxediensten wil de PvdA wel instemmen met het streven naar 'kos tendekkendheid' doordat de afnemer zelf een zo groot mogelijk deel van de kosten betaalt, maar dat mag niet gel den voor basisvoorzieningen als bijvoor beeld de verwerking van het huisvuil. 'Een deel van die kosten mag best uit de algemene middelen worden ge haald.' De PvdA bepleit ook taakstellende meerjarenramingen. Als blijkt dat de investeringen veel duurder uitvallen moet er eerst een goede afweging wor den gemaakt met betrekking tot an dere zaken. De partij van de Arbeid maakt zich op om van dit programma zoveel mogelijk te realiseren, aldus lijsttrek ker Frans Kingma in een toelichting tijdens de officiële presentatie. Volgens hem spreken de PvdA-kiezers zich bij voortduring uit voor deelname aan het College en is er zo gauw geen situatie denkbaar waarin de PvdA dat niet zal doen. Dat betekent overigens niet dat alles in het programma onderhan delbaar is. 'Nee, maar er is niets dat niet-onderhandelbaar is. Maar hoe concreter je een programma maakt, hoe meer het een eendagsvlieg is. Je ontkomt er niet aan de dingen ruim te formuleren, je moet er tenslotte vier jaar mee uit de voeten kunnen. Minderheidsrol Voor een juiste keuze bij de verkiezin gen zullen de kiezers niet zozeer naar het Collegeprogramma moeten kijken, bracht Raymond van Gelder naar voren. 'De PvdA participeert nu een maal in een minderheidsrol, en dan kun je haar het Collegebeleid ook niet integraal aanrekenen. Ook de zaken die we verloren hebben kunnen een re- den zijn om juist op ons te stemmen.' Lijsttrekker Frans Kingma: 'Wij scha men ons nergens voor en gaan gewoon naar de kiezer toe, om hem of haar op te wekken op ons te stemmen. Dat is een uniek gebeuren, waartoe geen en kele andere partij de moed heeft.' Kingma doelde daarmee op de ko mende verkiezingscampagne, waarbij de PvdA zoveel mogelijk kiezers aan huis wil benaderen. Ook zal de PvdA zich in de komende maanden richten tot bepaalde groepen onder de bevol king, waarbij ook specifieke onderwer pen aan de orde komen, zoals minder heden, sport, onderwijs, emancipatie en milieu. PvdA niet overal even welkom Tijdens de officiële presentatie van de kandidaten en het verkiezings programma van de Partij van de Arbeid-Soest maakte Nico van Wa- veren, die de bijeenkomst leidde, een compliment aan de familie Ott van restaurant Van den Brink, waar het gebeuren plaatsvond. Hij liet weten dat de PvdA aanvan kelijk een andere horeca-gelegen- heid in Soest had benaderd met het verzoek of de bijeenkomst daar kon plaatsvinden, maar dat dat niet doorging omdat de betrokken ondernemer de raad had gekregen niet het risico te lopen zich met een bepaalde politieke partij te identifi ceren. 'Voor de familie Ott was dat geen bezwaar,' stelde Van Waveren ver heugd vast. Het is overigens bekend dat het restaurant aan de Soester- bergsestraat de Soester politieke partijen 'zonder onderscheid' be handelt. Ook VVD, CDA en D'66 houden er menigmaal vergaderin gen. Sporttas gestolen L.S. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een zwart-rode "Puma "-sporttas met gymspullen. De tas werd ontvreemd in het Griftland College aan de Noorder- weg. De waarde van het geheel be draagt zo'n 250 gulden. Na aanrijding door gereden Mevrouw M.O. uit Bussum, die haar auto had geparkeerd bij de Zuidpro menade, ontdekte bij terugkomst dat de wagen door een andere auto was aangereden. De rechter zijkant werd beschadigd. Zij deed aangifte bij de po litie, klassiek: C- Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR

Soester Courant | 1986 | | pagina 9