oek itü! )EST ^baxtliuifien O Jan Klaassen deze week te gast bij 'De Vrije Teugel' Vorm en structuur centraal in foto-expositie 'Een orgel bouwen is geen hobby, maar een passie' 00?ehmnesIj^f Kiwi's uit eigen tuin (deel 2) SCHE TUIN-AD VIESCENTRU M 't vaaMêfiwogt PAGINA 10 WOENSDAG 5 FEBRUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 11 eplaatst. ddag jesproken HET WITTE HUIS Reizende tentoonstelling doet Kinderboerderij aan kortingen op bont en handtassen tot 50 Bas v.d. Heide exposeert in 'De Bundeling' Restaurant Goed om er gast te zijn Jean Telder en Gerrit van Vembde: kantoor efficiency Installatiebedrijf j. cornelisse bv. STEGAS Onderhoudscontract voor doe-het-zelvers Tiinistratieve, ting tot de heao, aan onsen bij :hool voor tica wordt it Engels, n monde- cademie zakelijk. '24214 door Arie Wandelaar 't kwam, Arie zou het u niet kun- vertellen, maar op een vroege [esavond werd sport onderwerp van ■prek. is jij je bijna zestig jaren nog eens i kunnen overdoen, voor welke sport i je dan kiezen?,' hoorde hij Marie lider enige aanwijsbare aanleiding tgen. Én haar kant een hoogst merkwaar- te vraag, aangezien ze zelf, op wat jdetter met een tennisracket en Bg gehuppel op een handbalveld na, prtbeoefening, (klaverjassen en abble uitgezonden) aan anderen jeft overgelaten. Jet in het minst op deze vraag voorbe- Ëd flapte Arie „ski-springen" er uit. 1 de beschutte luwte van zijn kamer hij in zijn fantasie menige glij- fccht, die van een hoge springschans Jrtrok, meebeleefd. 'Ben jij geen fi- ■ur voor.' oordeelde Marie. pgelijk had ze niet en dus koos Arie Irvolgens voor bobsleeën. Daar best je in ieder geval een stevig per- jon voor zijn. Sterke stuurarmen heb- om in sneeuw gebakken steile Bchten door te sturen. Het risico, met in slee een bocht uit te vliegen, deed lm van dit winterse genoegen afstap- bn. Zonder commentaar af te wachten ihakelde hij over op marathonschaat- In. bnde na ronde het naar adem happen de peleton voorblijven, je af en toe (ten inhalen, om in de laatste ronde tegenstanders je hielen te laten Ben en dan in de armen van een mooie Inde-miss rijden, die speciaal voor bu met een fraaie krans op het ijs at te vernikkelen. ■aar ja, honderd kilometer op de phaats, en dan nog blauwbekken ook, i er maar eens aan staan. Trouwens waarom zou je als sporter een ijspegel an je neus riskeren als je in hemds mouwen het nuttige met het aange name kunt combineren. Neem Boris Becker. Nog maar net droog achter z'n jren en al op weg om multi miljonair worden. Voor minder dan een paar Ion haalt zijn racket niet uit de ten- listas en dat allemaal om een bal letje met de omvang van een sinaasap pel over een net te slaan en binnen de |ijnen te houden. Dat zou 't helemaal voor Arie kunnen ^ijn- Alhoewel. Arie moest vanwege de belasting en [zijn sport dan wel in het buitenland aan wonen. Zelden meer aan de koffie t Marie, z'n kleinzoon alleen maar f van foto's groter zien worden. Voorstel verworpen, fineens kwam Zandvoort op z'n net- Ivlies. Arie in een race-wagen, door- I startend b<|het groene licht, scheurend doórbochten en drinkend van de cham pagne die -hem door een speciaal gese- ■lecteerde juffrouw werd aangeboden. Als dat zou kunnen. Maar ja, je staat er als rijpend re clamebord voor duizenden toeschou wers en miljoenen t.v.-kijkers natuur- i lijk wel een beetje gek te wezen. Bo vendien ontdekte Arie onder de toe- schouwers een heer in witte jas, met lange messen in z'n vestzakje, waarop geschreven stond: dr. Lauda, plastische chirurgie. I. Mooie meiden, champagne en een j, race-wagen die altijd als eerste arrl- E veerde, het waren aantrekkelijke beel den. Als Arie die messenslijper niet had ontmoet dan was zijn keuze nu be- paald. R Het werd duidelijk, kiezen voor een I' sport is geen eenvoudige zaak. Heel Beven flitste het volgepakte Feijenoord- L'stadion nob door zijn hoofd, maar iemand die in de verte op Herman ■Kuiphof leek fluisterde met stelli- Ige zekerheid in zijn oor: 'Jij kan nog geen gat in een pakje roomboter schoppen. Vergeet 't maar.' r Zo zit het leven dus in elkaar. Wikken I en wegen en alles voor je uit schuiven. 1 Al doe je niet aan sport, je kunt er knap I moe van worden. Marie bracht Arie bij I de mensen. 'Je bent bijna een uur K onder zeil geweest,' berichtte ze. 'Je B koffie is ook koud geworden.' Een con- I statering die, getuige het velletje dat I als een ijslaag de koffie bedekte, ge- I heel juist was. 'Je zat zo lekker in je P stoel te slapen dat ik je maar niet voor i; Studio-Sport heb wakker gemaakt. I Toch niet erg hè?' Arie liet weten 't een wijs besluit te vinden en richtte zijn E aandacht op de warm aangevoerde I koffie. j 'Niks voor jou om Studio Sport over te I slaan' merkte ze later op,' en dat ter- I wijl je zo in sport geïnteresseerd bent. I Hoewel, een echte atleet ben je vroeger, 1 toen ik je nog niet kende, toch nooit ge- I weest?' 'Misschien zal ik het ooit nog j eens worden.' voorspelde Arie. Marie I lachte, maar de betekenis van de woor- I den ontging haar. ARIE WANDELAAR Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest kirk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Inbraakpoging Zuid- promenade Onbekenden hebben vorige week ge probeerd in te breken in de bakkers winkel van de heer B. aan de Zuidpro menade. Het cylinderslot van de ach terdeur bleek geforceerd te zijn, maar de daders zijn er niet in geslaagd het pand binnen te komen. Sinds gisteren biedt de Kinderboerderij "De Vrije Teugel"aan het Vedelaarpad in Overhees onderdak aan een voor alle generaties Nederlanders welbekende gast: niemand minder dan de poppen- kast-held Jan Klaassen. Hij is in elk geval het middelpunt van een reizende tentoonstelling, waarin de geschiedenis van enkele honderden jaren "Jan Klaassen en Katrijn" (en uiteraard die van de bekende bijfiguren als De Dood van Pierlala] gestalte wordt gegeven. "Het gezicht van Jan Klaassen" heet. de tentoonstelling, die bij de Vrije Teugel tot en met komende zaterdag te zien zal zijn. Jan Klaassen en Katrijn zijn de hele week "in eigen persoon" aanwezig om de bezoekers tekst en uitleg te geven. In de expositie maken de kijkers op nieuw kennis met de vooral bij kinde ren sterk tot de verbeelding sprekende figuur uit talrijke poppenkastvoorstel lingen. Hij is van alle kanten te bewon deren: zijn ouderdom, zijn herkomst, ook zijn niet al te aantrekkelijke uiter lijk en alle zaken waarmee hij te maken krijgt. De tentoonstelling is min of meer het levenswerk van de poppenspeler Otto van der Mieden uit het Gelderse Vorch- Otto van der Mieden. ten. Na een periode waarin de expositie haar plaats vond bij Van der Mieden thuis, is hij nu begonnen aan een "trektocht" door het hele land. Voor de tentoostelling heeft Van der Mieden een gigantisch karwei moeten klaren. Niet alleen heeft hij honderden boeken gelezen - Jan Klaassen blijkt immers een zeer internationale figuur- te zijn - om de historie van onze nationale poppenkastheld na te gaan. Daarmee is de expositie tegelijk ook een stukje geschiedenis van het pop penspel zelf geworden, vastgelegd op een aantal panelen met tweedimensio nale afbeeldingen. De expositie werd gisteren geopend en is de hele week te bezichtigen van 10.00 uur tot en met 21.00 uur (zaterdag nog van 10.00 uur tot 16.00 uur). Overdag is het vooral de bedoeling dat de scholen een kijkje komen nemen. De belang stelling van die kant is al zeer groot. De schoolkinderen mogen ook zelf een poppenkastverhaal maken en spelen. De toegang tot de expositie bedraagt een gulden. De scholen zijn echter gratis welkom. Wij hebben naast onze kollektie bontmantels ook luxe handtassen welke wij prettig hebben afgeprijsd Voor BONT en LEDERWAREN LAANSTRAAT PROMENADE 35 BAARN - TEL. 02154-1 27 26 "Mijn streven is er niet op gericht de mensen een plaatje te laten zien dat ze onmiddelijk mooi vinden. Dat zou te gemakkelijk zijn. Ik vind het leuker wanneer mensen over een foto na moeten denken. Bovendien is het inte ressant als de meningen verdeeld zijn en een foto aanleiding is tot discussie", En de meningen zullen wel verdeeld zijn over deze expositie, die inmiddels al weer ruim drie weken hangt in het geneeskundig centrum "De Bunde ling" op de hoek van de Buntweg. Elke drie maanden exposeert hier een andere "amateur" kunstenaar, waarvoor doorgaans iemand uit de patiënten kring benaderd wordt. Dat het ditmaal een man van buitenaf is, illustreert dat de ruimte in principe aan een ieder gelegenheid tot exposeren biedt. Bij melding in het centrum vallen twee foto's op, die achter de balie bevestigd zijn. De linker is meteen raakhet is de voorkeursfoto van Bas van der Heide en geeft een wezenlijk thema van zijn werk weer. Het geheel stelt een onder deel van een deur voor, waarin de lijnen van het hout evenwijdig lopen aan de randen van de foto. Zo valt elk perspectief weg en wordt de aandacht niet afgeleid van de enige onderbre king: een lelijk gat. Toch waarborgt juist deze dissonant de aantrekkelijk heid van de foto. Bas v.d. Heide hierover: "Eenzelfde structuur moet over het hele vlak doorlopen. Maar de kracht ligt in de doorbreking van deze struktuur, bij voorbeeld in de vorm van zo'n gat in het hout". Bas van der Heide fotografeert al een jaar of dertien. "Het kwam eigenlijk plotseling", vertelt hij. "Ik kocht een spiegelreflexcamera van een vriend en ben aan het fotograferen geslagen". Fotografie heeft van alles met zijn werk te maken. Als art-director voor een aantal bedrijven bedenkt hij recla mecampagnes die in weekbladen staan. Hij zorgt voor ontwerp en foto. Op deze manier heeft hij oog gekregen i voor interessante details. Hij vertelt erover naar aanleiding van een foto, waarop je omhoog lijkt te kijken naar een aantal straatlantaarns: "Als je niet beter weet, denk je bij deze foto meteen aan trucage. Een fotograaf zal er tevergeefs het hoofd over breken. In de foto lijken een opname met telelens (om het voorwerp - nl. de lantaarns - dichterbij te brengen) en een perspectirische opname met een groothoeklens samen te gaan. Maar de oplossing is heel eenvoudig: ik reed langs een opslagplaats voor lantaarn palen, die bij bosjes in de grond waren gestoken. Ik ben meteen uitgestapt". Dit oog hebben voor aparte dingen zit diep. Hoewel de foto's uit zijn begintijd (een m.i. wat zwakke serie van een kind dat uit een ei kruipt en een foto in zwart - wit) er nog niet zo van spreken, Vernieling aan auto De heer R. P. uit Soest meldde de politie begin deze week dat onbekenden de koplamp en de antenne van zijn auto hadden vernield. De wagen stond ge parkeerd aan de Braamweg. doen latere foto's dat des te meer. Er hangt een foto van een aantal opeenge stapelde sinaasappelen waarin vorm en kleur haarscherp domineren. Ook twee delen van een tentdoek laten zien dat detail en structuur zijn bijzondere aandacht hebben. Daarin doet zijn kunst modern aan. "Ik ben op de moderne toer ja", vertelt hij desgevraagd. "Maar ik haak af waar de voorstelling zelf volledig ver loren gaat. In mijn foto's moet de oorzaak te achterhalen zijn. Er moet een stuk herkenbaarheid in blijven". Een ander, steeds terugkerend motief, is het contrast. Niet alleen in kleur, maar ook in vorm. Heel duidelijk is dat bij een foto van een moderne flat, waar een eeuwenoud gebouw letterlijk en figuurlijk haaks op staat. Deze foto is> met een sterke telelens genomen, waardoor de gebouwen naar elkaar toe zijn getrokken"Trucage toepassen doe ik vrijwel nooit", zegt Van der Heide stellig. "Dan is voor mij de lol er af. Wel fotografeer ik de dingen net iets anders, waardoor ik soms alledaagse vormen in een ander daglicht stel". De expositie in "De Bundeling" bevat niet alleen foto's, gegroepeerd rondom bovengenoemde thema's. "In zo'n cen trum komen allerlei mensen. Daarom wilde ik mijn expositie een beetje breed houden, in tegenstelling tot een eerder gehouden tentoonstelling in Arti-Am- sterdam, gericht op het wat gespeciali seerder publiek". In een gangetje han gen wat achteraf, Mick Jagger en James Brown zich in het zweet te zingen en aan de andere kant van het gebouw durft een zonsondergang toch nog even gewoon mooi te zijn. Mocht u de komende weken om een minder aangename reden in "De Bun deling" moeten zijn, dan zal uw wacht tijd door de foto-expositie zeker aange naam verkort worden. Maar ook zon der directe aanleiding kunt u er gerust eens binnenwippen om uw eigen oor deel te vormen. Annechieni Bas van der Heide bij de expositie van zijn foto's in de 'Bundeling'. Prins Hendriklaan 1 Soest 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 'Een orgel bouwen is een spannend proces. Je bent blij met ieder onder deel dat klaar is, en het mooiste is na tuurlijk als alles werkt. Maar als het helemaal af is val je wel in een gat. We hebben er samen al onze vrije tijd in gestopt, plus de vakanties, vanaf sep tember 1983.' Dat zeggen Jean Telder en Gerrit van Vembde uit Soest, twee niet-professio- nele orgelbouwers, die onlangs de laat ste hand legden aan de bouw van een compleet orgel op huiskamerformaat, waarvan de pijpen en de kast nahr het voorbeeld van een orgel uit 1780 zijn ge maakt. Het instrument verrees in de afgelopen tweeënhalf jaar in de schuur en de bij keuken van Jeans huis aan de Eigen domweg, waar het inmiddels een plaats heeft gekregen in de huiskamer, die toch al rijk is aan instrumenten, o.a. een orgel en een clavecimbel. Jean (49) mag dan het bouwen van or gels niet als zijn beroep hebben geko zen (hij is leraar Nederlands en maat schappijleer aan de Hilversumse scho lengemeenschap Hilvertsheem-Bea- trix), maar in zijn vrije tijd is hij zo vaak met orgels in de weer dat hij in dat opzicht niet onderdoet voor de 'ech te' orgelbouwers. Al 19 jaar is hij free lance medewerker bij de NCRV-mu- ziekafdeling, als redacteur voor de or gel-uitzendingen op Radio 4, en boven dien is hij sinds jaar en dag cantor organist van de Goede Herderkerk in Hilversum. Daarnaast is hij actief lid van de Orgelbouw Adviescommissie van de Gereformeerde Organisten Vereniging, waarin hij samen met de bekende dr. Jan Gierveld uit Vleuten de regio midden- en west-Nederland onder zijn hoede heeft. In die hoedanig heid geeft hij adviezen bij de bouw, de restauratie en de reparatie van kerkor gels. 'Je kunt wel zeggen dat ik de or gel-landkaart van Nederland op m'n duimpje ken.' Gerrit van Vembde (32) is in het dage lijks leven onderwijzer aan de Da Cos- taschool in Soest. Al vanaf zijn 17e is hij organist van de hervormde kerk in Maartensdijk. Als-l#-jarige kwam hij via het schoólkoor in kontakt met Jean, die destijds ook al betrokken was bij de NCRV-uitzendingen op de zondagmid dag. 'Jean zat achter het orgel. Ik had al wat lessen gehad, en ik vroeg: 'Mag ik ook eens op dat grote ding?' Hij kreeg een paar jaar les van Jean en speelt de laatste jaren bij de Hilver sumse cantorij, waar hij Jean regel matig vervangt, en andersom. Zo nu en dan speelt hij ook in Soest. Het idee om zelf dit orgel te bouwen ontstond bij Jean. 'Bij de cantorij in Hilversum groeide de behoefte aan een goed begeleidingsorgel. Het was o.a. David Hollestelle, de bekende bas, die dat stimuleerde. Toep heb ik een 'kist- orgel' gemaakt. Daar ben ik in 1980 mee begonnen en dat is in april 1983 in ge bruik genomen. Dat orgel gaat overal mee naar toe. Nu staat het tijdelijk bij Gerrit thuis. Rotklus Toen het kistorgel klaar was bleek de vader van Tjalling Roosjen, de beken de cantor-organist van de Open Hof, met wie Jean het leven deelt, zo ver liefd op het instrument te zijn dat hij ook graag een exemplaar wilde. 'Maar daar had ik geen zin in,aldus Jean. 'Ik wilde nooit meer zo'n instrument bou wen, want het is een rotklus en je krijgt het nooit helemaal goed. Ik ben gaan tekenen, en toen kwam dit eruit, als 'totaal-orgel'." Samen met Gerrit, die al in het vroeg ste stadium bij de bouw werd betrok ken (ze kwamen elkaar min of meer toevallig in Soest weer .tegen en raak ten uiteraard al snél aan de praat over de plannen), bouwde Jean in 1983 een 'proefla.' 'Gewoon van sinaasappelkis- tenhout,' aldus Jean 'met een toets en een ventiel, om de windvoorziening uit te proberen. De windvoorziening en de juiste intonering zijn de grootste pro blemen bij de orgelbouw. Het gaat erom of de luchtkanalen het juiste for maat hebben. Als de windvoorziening niet goed is krijg je valse tonen. Toen dat probleem op de juiste manier bleek te zijn aangepakt maakte Jean de definitieve tekening. Maar liefst 246 pijpen ("mensuren" voor ingewijden) moesten in het orgel een plaats krij gen: 66 houten en 180 metalen, uit zuiver lood. 'De pijpen heb ik niet zelf gemaakt; daar heb ik thuis het gereed schap niet voor. Maar ik heb natuurlijk wel zelf de maten opgegeven en ze af gewerkt.' De windlade werd overigens in twee voud gemaakt, want inmiddels is Ger rit ook zelf aan de bouw van een orgel begonnen, dat nagenoeg identiek is aan het exemplaar dat nu nog bij Jean thuis staat, maar volgende week naar Limburg verhuist. Gerrit maakt daar bij uiteraard dankbaar gebruik van de ervaring bij Jean opgedaan. Hij schat zelf nog zo'n twee jaar nodig te hebben voordat het instrument klaar is. Jean heeft in het 'eerste' orgel inmid dels meer dan 1000 uur werk zitten, en Gerrit schat zijn aandeel op zo'n 900 uur. 'Dat is nogal wat, maar het heeft ons niet verveeld. Het is een mooi pro ces, en als je altijd met je hoofd bezig bent is het fijn om wat met je handen te doen. Als je het bovendien samen doet blijft het een leuke bezigheid. Registers Het orgel is een zgn. 'positief,' dat wil zeggen dat het over een klavier be schikt, met 4% stem, zoals het heet. 'De keus hebben we tevoren bepaald, op basis van principes uit de Renais sance. Het is de Hollandse registerkeus uit de laatste jaren van de 16e en de eerste jaren van de 17e eeuw. We heb ben het aantal registers zo gekozen om maximaal gebruik te maken van kwint- en tertstregister.De registers zijn verdeeld in bas- en diskant, zodat de registratiemogelijkheden nog zijn vergroot. 'Het klinkt dan ook als een twee klaviersorgel. Het principe is ook toegepast in de Spaanse orgelbouw.' Het orgel heeft overigens een 'aange hangen' pedaal. Een orgel bouwen blijkt geen kleinig heid te zijn, ook niet in financieel op zicht. 'De kostprijs van het materiaal bedraagt al met al zo'n 18.000 gulden,' aldus Jean. 'En dan rekenen we ui teraard ons eigen arbeidsloon niet. De kast - massief eiken - is volledig zelf door Jean 'en Gerrit gebouwd, met uit zondering van de registerknoppen. Het houtsnijwerk werd uitbesteed aan de bekende restaurateur Evert Nellestein uit Soesterberg, die o.a. op paleis Soestdijk antieke meubels restaureert, en de 'belettering' werd verzorgd door Gijs Mourik uit Soest, die o.m. zijn spo- Jean Telde Vembde. (zittend) en Gerrit van ren heeft verdiend met de restauratie van de plafondschilderingen in de Grote Kerk in Naarden, De teksten op de beide 'kastdeuren' moeten de bouwers tijdens het werk een boel inspiratie hebben geleverd: 'Musica praeludium vitae aeterne' en 'Musica dulce laborum levamen,' het geen in het Nederlands overgezet bete kent: 'Muziek is het voorspel van het eeuwigheidsleven' en 'lieflijke muziek verlicht de arbeid.' Het orgel weegt al met al enige honder den kilo's, maar kan gelukkig in vier delen uit elkaar worden genomen, zodat het transport naar Tjallings va der in Limburg zonder problemen moet kunnen verlopen. Plannen Jean heeft intussen al weer genoeg plannen voor het komende jaar. 'Er staan twee clavecimbels op stapel, waarvan één voor onszelf, want dat bakbeest hier kun je eigenlijk nergens mee naar toe nemen, plus een spinet.' Gerrit gaat zich, na de afbouw van zijn orgel, in de toekomst meer werpen op het spelen zelf. 'Ik wil nog meer routine zien te krijgen.' In de wat verdere toekomst wil Jean nog een twee klaviersorgel met pedaal en twaalf registers bouwen. 'In ge dachten ben ik al een eind op weg. Or gels bouwen is echt een ziekte, maar ik wil nog eens een gewoon groot huisor gel voor mezelf. Het zal wel een vijf-ja renplan zijn en het gaat zeker tien duizenden gulden kosten, maar het is heel bijzonder om zo ambachtelijk be zig te zijn. Geen hobby, maar een passie, aldus Jean en Gerrit over hun 'vrijetijdsbe steding'. 'Het is een prima tegenhan ger tegen de dagelijkse sleur,' aldus Gerrit. 'Als het af is kun je natuurlijk pas spelen, en dan is de muziek hele maal van jezelf.' Jean: 'Het orgel moet nu maar gauw weg, anders wil ik het niet meer kwijt. Ongze gemeengteroad zaat ongderlest zo moar 'Laange Soesders' te ete op de vergoadering. Eerluk vaan de KIng- derboerderie 'ekrege, omdaazze doaro zo blie woare met de gemeengtebie- droage veur de verbouwing, 'k Haad de road best us wille zien mettut ver- orbere vaan laange ploatsgenote. En toeng ze die op baadde most'r nog un rongdje haartige haappies vaan ut Baach-ensemble deurkomme. Daat waas un traaktoasie vaan meneer Visser. Zuk schraanze, die roadsleje op SoestJe zouw omtrent kenne zeigeAs kaatte muze, daan mauwe ze niet. Ik hett'r niks over 'ehoord oft'r zich nog iemaangd verslikt het en ok niet oft'r nog waat in un verkeerd keelgaat 'e- schote is, waant daat hejje gauw in un vergoadering. Ik ben ok baar benieuwd waat ovve ze in de road zaalle smulle bie de koffie as ut Mozaart-ensemble us op Soest komt speule. Un rongdje vaan meneer Vis ser waas noames ut Baach-ensemble, moar ik houwt niet zo baar vaan Baach. Meer vaan Mozaart. Ik denkt daa'k doar voortemee moar us op stemt, waant ik vin ze Kleine Meziek in de Naacht zo mooi. Daat duurt niet zo laang en toch is ut un oardig stukkie om noar te luustere. As P.V.O. us un grote buul subsidie zouw kriege, daan mojje us kieke waat of die an 't traaktere sloat! Ik denk op note. Niet op vaalse, woarmee ik heul niet wil zeige daat die maanne niet zu- ver zouwe speule, moar 't is un Soesder orkest en loawe blie weze daawwe daat hebbe. Us oplette ovve ze in de kaarnevaalse optocht meej bloaze'. As ik un goed stuk maarsmeziek hoort, met goed trommele d'r bie, daan goan zo aal me hoare overengd stoan, en daan hek ze nog niet zo weer plaat. De Soesder vereniginge die geld vaan de gemeengte kriege moste us waat meer om de road denke. 't Hoeft niet aaltied gebaak te weze. Snoep ver- staandig, bevobbeld un rongdje zure aappels noames de sportklups. Un taas met boodschaappe uut de winkelpole zouw d'r ok best in goan, denk'. Bekiek ut moar jongesl Je ziet daattut hellupt. Moar 't mot niet uut de haangd lope, waant daat hejje gauw met zukke zoake. Zo vin ik un bedraag vaan 55.000 veur glaasbolle moar un oakeluge uutgoave vaan de gemeengte. En daat nog wel veur lege flesse, die toch moar kepot vaalle. En daan te weten daat die aalle- moal vol woare! Ik ben d'r moar haarstikke drok meej. Noeng mok ut evenwicht tusse de win kelpole ok nog in de goate houwe vaan ongze baarregemeester. Wullie kope zo veul mogeluk op Soest, moar de vrouw en ik kenne niet overaal tegeliek weze. We kieke wél woar of de gehaakdaag is. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: ajje waat te viere het, denk eerst an de road. Wie kaan Hannes helpe an 't adres vaan ut Mozaart-ensemble? Brieve an de redaaksie met vermel ding: Bestemd veur HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines T eleff onbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Vernielingen in tuin Mevrouw O. van de Parklaan deed be gin deze week bij de politie aangifte van een aantal vernielingen in de tuin van haar woning. Onbekenden bleken twee boompjes uit de grond te hebben getrokken. Ook een droogmolen werd vernield. Tel. (02155) 13014-12577 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In de vorige aflevering heb ik reeds het een en ander verteld over het zelf kweken van Kiwivruchten ofwel Chinese kruisbessen (Actinidia chinensis). Deze week een aanvulling daarop, waardoor er hopelijk wat meer duidelijkheid ontstaat omtrent deze toch wel wat eigenaardige vrucht. De bruine langwerpige vruchten hebben een harige huid en ze kunnen heel goed tot maart bewaard wor den. Pas drie maanden na de pluk gaat het hoge vi tamine gehalte dalen. We kunnen de kiwi's direct na de oogst al nuttigen, maar vanaf december zijn ze eigenlijk veel smakelijker. Echt eetrijp is de vrucht als de schil eenvoudig loslaat; de vrucht is dan ook het sappigst, het meest smakelijk en vol vitamine C. De vruchten lenen zich ook goed voor het maken van jam, gelei of voor de verwerking in bowl en gebak. Hoe kweken we de planten op en hoe moeten we snoeien? Het beste is het om de plant met één of twee etages (of leggers) op te kweken. Op deze leggers worden de snelgroeiende scheuten geleid die de vruchten le veren. Ieder seizoen worden de scheuten netjes ge leid en aangebonden. De vruchten ontstaan uit de onderste 3-5 knoppen van de éénjarige scheutenof wel van de scheuten die het komende groeiseizoen ontstaan leveren de onderste 3-5 knoppen volgend jaar vruchten. Dit te weten is erg belangrijk voor een goede snoei. De wintersnoei van een kiwiplant heeft veel weg van de snoei van een druif. Direct na de winter worden de scheuten die vorig jaar op de leggers zijn gegroeid, ingesnoeid tot op 6 knoppen. Bij volwassen planten houden we ongeveer 7 scheu ten per meter legger aan. Zijn er meerdere scheuten dan worden deze verwijderd. De zomersnoei bestaat uit het regelmatig nijpen van de jonge scheuten. Niet dragende scheuten worden genepen na het vier de bladde zogenaamde dieven na het derde blad en de jonge scheuten die uitgroeien aan de vruchtdra gende "stompjes" (de zesknoppenscheuten van de wintersnoeiworden na het zevende blad weggeno men. Omdat de vruchten groeien aan hout dat vorig jaar is gevormd, komt logischerwijs het vruchtdragende gedeelte steeds verder van de legger te liggen, waardoor er steeds meer onproduktief hout ont staat. Dit betekent ook dat de vruchten kleiner en kwalitatief minder worden. Het regelmatig verjon gen aan de plant is dus noodzaak. Dit bereiken we door bij de wintersnoei, vervangingssnoei toe te pas sen, ofwel terugsnoeien op een scheut die het dichtst bij de legger is ontstaan. Zoals ik reeds in deel l vermeld heb is de kiwi tweehuizig, zodat de aan schaf van een mannelijke en een vrouwelijke plant nodig is. Een mannelijke plant op ten hoogste 7 vrou welijke exemplaren is voldoende voor een goede be- stuiving en bevruchting. Jonge planten zijn de eerste jaren gevoelig voor vorst, zodat afdekken met riet of dennetakken aan te bevelen is. Dankzij de late bloei zijn de bloemen niet erg gevoe lig voor nachtvorst. Wel erg gevoelig voor nacht vorst zijn de nieuwe uitlopers, de vroege groei in het voorjaar dus. Dit maakt het telen van Kiwivruchten nogal eens on zeker. De kiwi kent geen ziekten of plagen, zodat be spuiting onnodig is en een volkomen biologische teelt mogelijk is.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11