bel nul TAXI KLOMP 12984 Lee estra PAGINA 16 WOENSDAG 5 FEBRUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 17 Moeders voor Moeders' HCG uit urine van redmiddel? zwangeren een S^Ze5Untlgen°men Sac™tag om hun urine af te Seniorenbowling in C-drie lichaamsbeweging voor oudere mensen 2500 Goedkeuring verordeningen rioolrecht en reinigingsheffingen Rommelmarkten in Soest Rooie Vrouwen over rol van vrouw in woningbouw Burgerlijke stand I Soester promoveert tot doctor in wis en natuurkunde Succesvolle India-zondag van de kerken Weekprogramma Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' TEL. R.K.kerkdiensten Hondje weg Hondje terug Predikbeurten In Kasteel Groeneveld Prachtige tekeningen van bosbouwgereedschap en hun gebruikers V.O.S.-kursus door werkgroep Eva UW feestavond geheel verzorgd Nieuwe soorten kamerplanten voor de vensterbank Nog plaats vrij bij kursus 'Beplanten eigen tuin' Medische dienst 'De nieuwe Snaar' raakt in De Speeldoos de juiste snaar Aanstaande zondag, NPB-kerk, 19.00 uur: Oecumenisch Avondgebed: 'Met elkaar verder' .000 km 1984 .000 km 1981 .000 km 1985 .000 km 1984 .000 km 1982 .000 km 1985 500 km 1984 000 km 1984 81/83 000 km 1984 1984 400 km 1983 000 km 1984 1.00 km 1982 Onlangs werd in Amsterdam bekend smaakt dat vijftien gynaecologische klinieken over de hele wereld binnen- liort beginnen aan een gezamenlijk onderzoek naar het effect van het gCG-hormoon op het voorkomen van herbaalde miskramen. De Ierse hoogleraar prof.R.Harrison presenteerde in Amsterdam de opmer- kelijke resultaten van een studie bij 32 vrouwen die hun laatste drie zwanger schappen door een miskraam beëin digd zagen. Nadat bij deze vrouwen opnieuw een zwangerschap gekonsta- teerd was, werden zij behandeld met een grote dosis HCG. Bij slechts 2 van de 32 vrouwen trad een miskraam op. HetHCG-hormoon wordt verkregen uit mine van zwangere vrouwen. DE orga nisatie "Moeders voor Moeders" za melt deze urine in en het farmaceuti sche bedrijf Diosynth wint het hor moon uit deze urine. "Moeders voor Moeders" kampt met het probleem dat er op dit moment een groot tekort is aan dit hormoon. Er zijn zwangere vrouwen genoeg in Neder land om aan de behoefte te voldoen maar slechts een klein percentage De bereidheid van vrouwen die ir> £jrhhe' verkrijgen van dit litetf ïfn fm°°n is we"swaar de laatste tijd toegenomen, maar de aanbod'5 Ve'6 mal6n groter ,ian het bi?m?nCG-h0™00n wordt uitsluitend van h. m kt bli behandeling baarh vT vo™en van onvrucht baarheid van vrouwen en mannen. erz0ek gaat starten naar de van dreigende miskramen aarbij ook veel HCG gebruik zal wor den, zai de vraag naar deze grondstof alleen nog maar groter worden. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op de zwangere vrouwen in Nederland om te helpen dit tekort te verhelpen. Zij maken daarmee de be- handeling mogelijk van mensen die op net HCG zijn aangewezen. Alle inlichtingen over deze urine-inza- meling worden u gaarne verstrekt door E.A.W. Hirschfeld, hoofd Public Rela tions Dept. van AKZO Pharma te Oss, tel. 04120-89333. 1985 lold1985 -1984 1984 000 km 1982 1980 1984 1983 dec. 1983 1983 'Al je spieren zijn in beweging, net als bij gymnastiek, je loopt, je beweegt, het is goed voor je borst en het is geen fanatiek spel,' aldus de heer H. J. Nes sen (tel. 17695) die elke donderdagmor gen met een groep oudere Soesters in C-drie aan 't bowlen is, van tien tot twaalf uur. 'Het is niet alleen leuk en ontspannend, maar vooral het sociale contact is voor ons zo belangrijk.' voegt de heer W.K. Kwint (tel. 13043) eraan toe als hij ent housiast vertelt over zijn senioren- groep op vrijdagmorgen in het cultu reel creatief centrum aan de Willaert- straat. 1 Op 18 september 1980 is de heer Kwint met senioren-bowling begonnen in het gebouw in Overhees, waar hij destijds onder de vlag van de Federatieve Raad startte met een bescheiden competitie. Voor drie gulden per ochtend kan ie dereen die dat wil op vrijwillige basis een morgen bowlen. Het is geen club of vereniging met contributie, maar ie dereen komt wanneer hij kan en blijft weg als hij/zij verhinderd is. Je betaalt gewoon per speeluur. 'De mensen fleuren hier echt op en de sfeer is uitstekend en gezellig. Wë men gen elke week de spelgroepen van vier door elkaar en we proberen steeds onze scores te verbeteren en de resultaten uit te breiden,' zegt de heer Nessen, die inmiddels een feilloos lootsysteem heeft bedacht om de spelers te doen rouleren. De heer Kwint is een speler van het eerste uur en heeft vanaf 1980 een uit voerig plakboek bijgehouden. Daarin passeren de verschillende directies van het voormalige Dorpshuis de revue. Verder laat hij vol trots zijn competitielijsten zien, waarop de re sultaten van de twintig spelers per Bij Koninklijk Besluit van 19 december 1985 nummer 34 zijn de door de ge meenteraad in zijn vergadering van 24 oktober 1985 vastgestelde verorde ningen rioolrecht 1986 en reinigings heffingen 1986 goedgekeurd. De Stichting Jeugdzorg heeft van Bur gemeester en Wethouders toestem ming gekregen om op zaterdag 26 april op het terrein van "De Vangrail" aan de Nachtegaalweg een rommelmarkt te houden. De bazarcommissie van het Van Arkel Instituut mag eveneens een rommel markt houden en wel op zaterdag 7 juni op haar eigen terrein aan de Helling- weg. C.O.V. Baarn heeft koor leden nodig De Christelijke Oratorium Vereniging Baarn kan sopranen, bassen en ook en kele tenoren gebruiken. Liefhebbers van het beoefenen van de zangkunst zijn van harte welkom op de koorrepe tities, die iedere maandagavond van 20.00 - 22.00 uur in de Kanzaal van de Kennedy Mavo aan de Kerkstraat, on der leiding van dirigent Thijs Kramer worden gehouden. Na de uitvoering van het Weihnachtsoratorium, 19 de cember j.1. is de C.O.V. weer hard aan het werk geslagen voor het volgende concert. Dat wordt traditiegetrouw de 'Johannes Passion' van J.S. Bach. De uitvoering van dit prachtige muziek stuk vindt plaats op 12 maart a.s. in de Opstandingskerk aan de Eemweg in Baarn. Tot die datum moet hard ge oefend worden om de uitvoering zo goed mogelijk te doen slagen. Geïn teresseerden in de vacante sopraan-, bas- of tenorplaatsen kunnen voor inlich tingen bellen met de sekretaresse me vrouw A. Plooy-Heeringa, tel. 02154- 12945. groep worden bijgehouden. 'Bowlen is eigenlijk een soort veredeld knikkeren,' zegt hij lachtend als hij uit legt hoe de verschillende deelnemers een gemiddelde leeftijd hebben van boven de vijfenzestig. De oadste deel nemer, de heer Nagtegaal, is éénenne gentig en vaak twee keer per week aanwezig. Af en toe gaan beide groepen van de donderdagmorgen en de vrijdagmor gen samen op bezoek bij een ander bowlingcentrum, of ze organiseren bei de tegelijk een toernooitje of een ge zamenlijke bijeenkomst. De ouderen zijn zo enthousiast over C- drie, dat ze overwegen een derde och tend te beleggen voor senioren". Daar toe moeten zich wel enkele nieuwe deelnemers aanmelden. Directeur Ernst Dienaar heeft zijn vol ledige medewerking toegezegd. De he ren Nessen en Kwint zijn bereid telefo nisch alle inlichtingen te verstrekken. 'We zijn bezeten van dit spel, maar we zijn niet fanatiek," aldus beide bowlers. J.V. Bingo Disco-avond in de Vijverhof De wijkvereniging Overhees organi seert op vrijdagavond 7 februari a.s. een Bingo Disco-avond voor de leef tijdsgroep van 12 tot 16 jaar in de grote zaal van de Vijverhof. De bingo begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 21.00 uur. Aansluitend wordt er een dis co gedraaid. Toegangsprijs voor beide aktiviteiten 3,-. Kinderbingo in de Vijverhof De wijkvereniging Overhees organi seert op donderdagmiddag 13 februari a.s. een kinderbingo in de Vijverhof. Aanvang 14.00 uur. Prijs per kaart voor leden en donateurs 1,50. Intro ducés betalen het dubbele. Ieder kind ontvangt in de pauze een glas limonade gratis. Nellien de Ruiter. Op woensdag 12 februari houden de Rooie Vrouwen in de Partij van de Ar beid afd. Soest/S'berg een jaarlijkse bijeenkomst voor alle vrouwelijke par tijleden, in restaurant V.d. Brink, Soes- terbergsestraat 122. Aanvang 20.00 uur. Op deze bijeenkomst zal mevrouw Nel lien de Ruiter - stedebouwkundig in genieur en lid van de Raad van Ad vies v.d. Volkshuisvesting - een inlei ding houden over het onderwerp: "De vrouw speelt nog nauwelijks een rol in de woningbouw. Voorafgaand zal Rooie Vrouwen-voor zitster Ans Holleman het Rooie Vrou wenwerk van het afgelopen jaar de re vue laten passeren. De bijeenkomst is openbaar en alle Soester vrouwen worden van harte uit genodigd. GEBOREN Samira, dochter van A. Mousaui en E.L. Ahdoud. - Kirsten Louise Maria, dochter van C.A.F. Fagel en F.C.M. van Dorresteijn. - Saskia, dochter van L. J.G. van Huijgevoort en H. Zijlema. - Rick Junior, zoon van F.C.P. La Rose en P.W. van Hertom. - Danny, zoon van G. van den Hoek en S.A. Groot. - Sara, dochter van K.J. van Doorn en E.J.G. Kamphorst. - Sanne, dochter van P.T. de Nooij en A.J. van Groningen. - Pe- tronella, dochter van M. Altena en M.I.H. Lamers. - David, zoon van E.K.H. de Bruin en M. Kops. - Femke Mariëtte, dochter van D. Sijtsma en F. J.M. Ober. - Richard Paul, zoon van T. J.M. Zonderland en I.C. de Leede. ONDERTROUWD: Johannes van der Leeden en Jacqueli- ne Erna Jacoba Maria Brandsen. - Ro nald Hans Vellinga en Marjan de Roo- de. - Sibout Christiaan Gooszen en Jo- hanna Lidy Niekerk. - Michael Hugh Huil en Dina Johanna Mulder. - Frederik Jan Westerbeek en Adriana Theodora Maria Molenaar. - Paul Ger- ardus Maria Schoonderwoerd en Yvet- te Monique Brigitte Biemans. GEHUWD: René Hendrik Catharinus Kok en Mo nique Petronella Maria van den Deijs- OVERLEDEN: Johanna Catharina Revet, wed. van A. Olieman. - Zulfikar Ersahin, echtgen. van E. Ertanriverdi. - Neeltje Eliza- beth Kok, wed. van J. de Gouw. - Cor- nelia Gesina Hendrika Hesp, wed. van G. J. van Schaik. - Alberta Johanna van Doorn, wed. van H.G. van Hengstum. Berging opengebroken Mevrouw A.G. van de Akkeren meldde de politie vorige week dat een onbeken de dader de toegangsdeur tot de ber ging had opengebroken. Er wordt niets vermist, maar de schade bedraagt wel zo'n 300 gulden. Onze plaatsgenoot Leo Jennekens (29), wonende aan de Wiardi Beekman- straat,hoopt morgen te promoveren tot doctor in de Wis- en Natuurkunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Daar verdedigt hij zijn proefschrift "Small cyglophanes; aromaticity un- der strain". Promotor is prof. dr.F. Bickelhaupt. Meer dan vijfhonderd kerkgangers be gaven zich afgelopen zondagmorgen na de kerkdiensten in de hervormde en gereformeerde kerken naar het Griftland College. Omdat de opbrengst van de wereld- diakonaatkollekte van deze zondag in de protestantse kerken in Nederland bestemd was voor de hongergebieden in India, yverd hierover in het Griftland Uitvoerige voorlichting gegeven. Er waren foto-collages, video-films en de India-kenner Dr. Kooiman vertel de over dit onmetelijke land met zijn achthonderd miljoen inwoners. Daar naast was er levende sitar-muziek en een optreden van Liesbeth Weenink, die de talrijke aanwezigen ademloos wist te boeien met drie originele In diase tempeldansen. Al met al een zeer geslaagde dag, waarop de organise rende diakenen van beide kerken met voldoening kunnen terugzien. Donderdag 6 februari: Tentoon stelling over Jan Klaassen. Veel scho lieren komen langs en krijgen een rondleiding. Maar ook ouders met of zonder kinderen kunnen een kijkje ko men nemen tot en met zaterdag a.s. Toegang 1,- per persoon. De volwassenen kunnen vanochtend voor hun handenarbeidaktiviteit in de kantine gaan werken. De koffie is lek ker. Kosten voor deelname 2,50 p.p. inklusief koffie en materialen. Na schooltijd kunnen kinderen mee doen met de dierenmiddag. Voeren, rijden en iets moois maken. Kosten slechts 1 gulden per kind. Vrijdag 7 februari: De gehele dag tot 's avonds 21.00 uur gelegenheid de tentoonstelling te bekijken. Entree: 1,- per persoon. U kunt ballonnen, kaarten, tassen etc. bedrukt met Jan Klaassen kopen. Ook start na school de nieuwe kook- groep. Opgave vóór 12.00 uur! Zaterdag 8 februari: Laatste dag van de tentoonstelling. Van 10.00 tot 16.00 uur kunt u nog langskomen. Kin deren zijn vanaf 13.30 uur welkom om mee te doen aan spelletjes en knutsel- aktiviteiten. Krokusvakantieprogramma We hebben besloten in dit vakantiepro gramma mee te doen aan het inmid dels bekende Rwanda-projekt. Alle op brengsten op de kinderboerderij van deze week worden besteedt aan het ko pen van speelgoed voor kinderen in Rwanda. Dus graag zoveel mogelijk kinderen en als het effe kan een extra bijdrage van de ouders. Het pro gramma is alsvolgt samengesteld: Dinsdag 11 februari: Om 13.30 uur wordt de tentoonstelling over Rwanda geopend met direkt daarna een dia serie over het leven van kinderen en volwassenen in Rwanda, wordt ver zorgd door Leidje Thomassen. Na de pauze gaan we muziekinstru menten en speelgoed maken met heel eenvoudige middelen. Aan het eind van de middag, omstreeks 16.00 uur, laten we aan elkaar zien wat we gemaakt hebben en volgt er muziek. Woensdag 12 februariOok Jip en Janneke doen mee! Vanmiddag spelen zij het avontuur: Jip en Janneke wor den negertjes! Na de toneelvoorstel ling leiden de beiden kindervrienden leuke spelletjes. Deze middag is spe ciaal voor kinderen van 4 tot 9 jaar. Let op: de voorstelling begint vandaag om 13.30 uur! De hele week aktiviteiten van 13.30 - 16.00 uur en alle financiële bijdragen gaan naar speelgoed voor kinderen in Rwanda! Ziekenfondsven/oer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Koninginnelaan 4 - soest Parochie Soest, Kerkplein, tel. 12688. Zaterdag 8.30 en 19.00 uur Zonuag 8.00, 9.30 (hoogmis) en 11.30 uur N In de week H. Missen te 8.30 en 19.30 uur Parochie Soestdijk, Burg. Grothestraat, telefoon 12775. Zaterdag 19.00 uur Zondag 9.00 en 11.00 uur Dinsdag en donderdag 9.00 uur Maandag, woensdag en vrijdag 19.00 uur Parochie Soest-Zuid, St. Willibrordusstraat, tel. 19943. Zaterdag 19.00 uur Zondag 9.30 en 11.00 uur Woensdag 19.00 uur Parochie Soesterveen Willaertstraat 51, tel. 19995. Zaterdag 18.00 uur Zondag 10.30 uur St. Caroluskerk, Soesterberg, tel. 03463-1521 Zaterdag 19.00 uur Zondag 10.30 uur GEVONDEN: 27-1. Duitse Herder, br./zw. ong. 6 maanden, litteken op neus, omg. Baarnsche Bos. Inl.02154-20805. Dierenopsporingsdienst AMIVEDI Soest/Baarn, tel. 02154-20805/02155-10667. Zondag 9 februari HERVORMDE KERK Oude Kerk, Torenstraat 1 10.00 uur dr. L. J. v.d. Brom Emmakerk, Regentesselaan 2 10.00 uur ds. H. J. J. Radstake De Open Hof, Veenbesstraat 2 10.30 uur ds. J. C. Greive Ichthuskerk, Albert Cuyplaan 2 10.00 uur ds. Iz. Kok, Rotterdam 17.00 uur ds. J. H. Gijsbertsen Zonnegloren, Soesterbergsestraat 125 10.00 uur R.K. dienst In alle kerken crèche tijdens de mor gendienst, behalve in Zonnegloren, 's Middags ook in de Ichthuskerk. GEREFORMEERDE KERK Julianakerk, Julianalaan 19 10.00 uur ds. J. van Buuren 17.00 uur ds. J. C. Greive; gez. dienst Wilhelminakerk, Soesterbergsestr. 18 10.00 en 17.00 uur ds. H. van Heijst De Open Hof, Veenbesstraat 2 9.00 uur ds. J. O. C. Bouma CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan 90 9.30 en 17.00 uur ds. J. W. Schoonder woerd GEREF. KERK VRIJGEMAAKT Parallelweg 1 9.30 en 17.00 uur ds. G. E. Geerds GEREFORMEERDE GEMEENTE Rehoboth, Dal weg 44 9.30 en 15.00 uur leesdienst NED. PROTESTANTENBOND Rembrandtlaan 20 10.15 uur dr. R. M. Nepveu, Bussum EVANGELIE GEMEENTE "IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52 15.00 uur C. Vork, Heerde CHRISTEN GEMEENTE TE SOEST Griftland College, Noorderweg 79 10.00 uur woorddienst NIEUW APOSTOLISCHE KERK Rembrandtlaan 11 Diensten: zondag09.30en 16.00uur; woensdag 20.00 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, St. Theresiastraat 19 Gemeente Soest: dinsdag 19.35 uur zaterdag 19.00 uur Gemeente Baarn: zondag 10.00 uur donderdag 18.25 uur SOESTERBERG HERVORMDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 uur ds. S. Hovestad-de Jong Sterrenberg 10.30 uur ds. H. P. Schouten GEREFORMEERDE KERK Gen. Winkelmanstraat 10.00uur ds. A. Kruyswijk, Leusden; H.A. 17.00 uur ds. J. Jellema, De Glind; H.A. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63b 10.30 uur ds. L. C. Kraak NED. GEREFORMEERDE KERK Nassaulaan 37 10.45 uur ds. C. Smit, Culemborg EVANGELISCHE LUTHERSE GEMEENTE Kapelstraat 7 10.30 uur ds. K. v.d. Horst; H.A. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Eemnesserweg 63b 19.00 uur br. A. Luyben, Soest Tot en met zondag 16 maart exposeert de Baarnse beeldend kunstenaar Hum- phrey Bennett tekeningen van oud handgereedschap in de Boomkamer van Kasteel Groeneveld. Een serie tekeningen waarbij getoond wordt hoe dat gereedschap vroeger gebruikt werd. De tentoonstelling sluit aan op de tentoonstelling die handelt over de geschiedenis van het Nederlandse bos 'Bosgebruik en bosbeheer', en die het kasteel op de zolder te zien. Oud gereedschap. Ooit in het bos, op de heide, in de grienden gebruikt. Veel is er niet meer van te vinden. Wie weet ligt er nog wat in oude schuren, bestof te hoeken. Maar als je het tegenkomt, herken je het misschien niet meer. 'als tekenaar zie je de doeltreffende een voud van het bos- en landbouwgereed schap Wellicht eerder. En de schoon heid ervan. De functie van veel gereedschap is verloren gegaan de betekenis verdwe nen. Hoe voor de hand liggend ook, je kunt je het werkelijke gebruik soms maar moeilijk voorstellen. Het dagelijks werk in het buitengebied bleek vroeger heel zwaar. Veel van de energie moest uit het menselijk lichaam komen. De gereedschappen waren immers hulp middelen, niet meer. Nauwkeurige tekeningen van veel ge reedschap zijn er nauwelijks gemaakt. Technisch was er weinig vast te leg gen: bij de smid, de boer, de arbeider was het een zaak van traditie en overdracht van ervaring. De tekenin gen van oud handgereedschap zijn zo groot mogelijk gemaakt. Als regel 80 x Bosgereedschap. 100 cm. De omvang van de tekeningen is om aan te geven hoe groot dat gereedschap is geweest en hoe zwaar het waarschijnlijk was het te hanteren. Een zeer bijzondere tentoonstelling van een begaafde lexenaar. Openingstijdendinsdag, woensdag, vrijdag 10.00 uur-17.00 uur; zaterdag en zondag 12.00 uur-17.00 uur. FN V-j aarvergadering De Federatie Nederlandse Vakvereni gingen, afdeling Soest/Soesterberg, houdt op vrijdag 7 februari 1986 haar jaarvergadering in Café-Restaurant Soestdijk, Vredehof straat 6 in Soest, 's avonds om 8 uur. Na de jaarverga dering wordt er een bingo gedraaid. Alle leden van de aangesloten bonden plus introducés zijn van harte welkom. Drie orgelconcerten in openingsweek Domkerk In het kader van de feestelijke openingsweek van de Domkerk (2-8 fe bruari a.s.worden er o.m. drie bijzon dere orgelconcerten gehouden. Deze concerten zijn geprogrammeerd rond het Domorgel en haar bouwjaar 1831. Domorganist Stofflel van Viegen opent deze kleine reeks op woensdag 5 fe bruari met eeri programma gewijd aan werken van Domorganisten en compo sities die speciaal voor het Domorgel geschreven zijn. Op 6 februari concer teren Gonny van der Maten en Jan Jan sen. Zij voeren composities uit, ge schreven rond 1831 en 1931. Willem Poot en Peter van Dijk recon strueren op vrijdag 7 februari een orgelconcert uit resp. 1831 en 1881. De concerten beginnen om 20.15 uur en de toegang is gratis. Vrijdagochtend 21 februari a.s. om 9.15 uur start in De Open Hof, hoek Dal- weg/Veenbesstraat weer een nieuwe VOS kursus. V.O.S. betekent Vrouwen Onderzoeken de Samenleving of ook wel Vrouwen Onderzoeken hun eigen situatie. Ben je een vrouw tussen de 20 en 60 jaar? Vindt je jezelf en jouw mening belangrijk? Wil je er ook eens een ochtend gezellig tussenuit? Wil je ook belevenissen en gedachten over aller lei onderwerpen uitwisselen met an dere vrouwen? Dan is een serie V.O.S.-bijeenkomsten een leuke afwisseling. De cursus duurt 12 vrijdagochtenden van 9.15 -11.15 uur in de Open Hof, hoek Dalweg/Veenbesstraat in Soest. De groep wordt begeleid door twee be geleidsters en het programma van de kursus wordt op de eerste ochtend in gezamenlijk overleg vastgesteld. Om naar een V.O.S. kursus te gaan is een speciale opleiding niet nodig. Voor kleine kinderen is een gratis kin deropvang aanwezig en in de schoolva kanties is er geen kursus. De kosten voor de kursus zijn 30,- en daar komen verder geen kosten bij. Voor meer inlichtingen en opgave bellen naar: Tetchen Steenbrink, tel. 02155-17948 of naar Toos Baaiman tel. 02155-17641. van 20.00 tot 1.00 uur. vanaf 40personen Onder de motto "de enige echte kamer plant bestaat niet" zal de heer Gelein op dinsdagavond 11 februari a.s. een lezing houden voor de Soester afdeling van Groei en Bloei. Wie een blik werpt op een willekeurige vensterbank van een Nederlandse huiskamer ziet een ander beeld dan zo'n 15 jaar geleden. De introduktie van nieuwe kamerplanten, die door geavanceerde kweek-en verdelgings methoden over een groot aantal gunsti ge eigenschappen bezitten heeft geleid tot een verschuiving in het assorti ment. Het is natuurlijk altijd meegeno men als je beschikt over een 10-tal "groene" vingers, maar de kwekers en detaillisten hebben zulke ijzersterke exemplaren voor de woonkamer, dat er eigenlijk weinig mis kan gaan. Dat men hierbij heeft ingespeeld op het veranderde koopgedrag van de konsu- ment/plantenliefhebber is wel duide lijk. Kamerplanten zijn een consump tiemiddel: men koopteen plant in volle bloei en na zo'n 4 tot 6 weken vindt vervanging plaats. Kamerplanten zijn immers sterker, bloeien langer en zijn relatief minder duur dan bloemen. Ze leveren een onmisbare bijdrage aan de sfeer in huis. De heer Gelein zal in zijn lezing vooral ingaan op de praktische kant van de zaak: als de plantenliefhebber weet welke eisen hij/zij aan de plant stelt op de plaats waar de plant moet komen te staan is er altijd wel een geschikte plant te vinden, die zelden tot teleur stellingen zal leiden. Wil men b.v. een langbloeiende plant voor een warm en zonnig zuid-venster dat kan dan heel goed een bougainvillea zijn of een hibiscus. Bladplanten horen voor een zuid venster niet thuis; de beste plaat sen voor hen zijn het oost-en noord- venster. Een ander punt is de voeding van kamerplanten. Vroeger leverden de kwekers hun planten af met in de pot een royale hoeveelheid mest. Tegen woordig hebben de planten net genoeg mest voor ongeveer 1 week (de termijn waarbinnen de detaillist hoopt de plant te hebben verkocht) hetgeen betekent dat je direct na aankoop moet beginnen met de bemesting. De heer GElein biedt een kijkje in de keuken van een moderne kwekerij: vermeerderings-en verdelgingsme thoden door o.a. bestraling, versnelde celdeling, kweken in vitro etc. zijn de redenen waardoor kwekers grote hoe veelheden kunnen produceren en voor de klanten goedkoop kunnen blijven. De lezing vindt plaats in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg te Soest en begint om 20.00 uur. Niet leden van Groei en Bloei zijn welkom tegen een vergoeding van 3,-. Onder leiding van Mevrouw Maks, tuinarchitecte, wordt gedurende 5 avonden een kursus tuinarchitec tuur gegeven. Enkele onderwerpen uit deze interessante kursus: - vormgeving van de tuin in het algemeen; - het kiezen van bomen, heesters en vaste planten; - het samenstellen van een border, b.v. een border "op kleur", - het groeperen van diverse planten - kleurenschema's; - paraktische tips, over o.a. ver planten, scheuren, zaaien, opbin den. De kursusavonden zijn op maandag en wel op de volgende data: 17 en 24 februari, 3, 10 en 17 maart. Tijd: van 20.00 uur tot 22.00 uur. De kursuskosten zijn voor leden van Groei en Bloei 45,-. Voor niet - leden zijn de kosten 52.50. Men kan zich opgeven bij Mevr. A. Mees-Lubberman, tel.03463-3279, (bij voorkeur bellen tussen 17.00 uur en 18.00 uur). Zaterdagmiddagmuziek Op 8 februari vindt in het kader van de Zaterdagmiddagmuziek Domkerk Utrecht het eerste concert plaats ter gelegenheid van de opening van de Domkerk. Dan wordt het feestelijke 'Utrechter' te Deum van Georg Fried- rich Handel uitgevoerd. De Domcan torij en de Nederlandse cantorij en het Barokorkest van de Domcantorij staan onder leiding van de Domcantor Maar ten Kooy. Sophie Ouwehand, Christine Jansen, Julia Bronkhorst, Henk Vonk en Tom Sol zijn de solisten. Het concert begint om half vier en de toegang is vrij. Zaterdag 8 en zondag 9 februari HUISARTSEN Soest De artsendienst wordt in het komende weekende van zaterdag 08.00 tot zon dag 24.00 uur waargenomen door: W. G. Bavinck, Turfstreek 235, tel. 12566. W. J. Klop, Schoutenkampweg 56, tel. 20168. Het is aan te raden niet direct naar de dienstdoende arts te gaan. Eerst opbellen Soesterberg 0 G.P.J. de Kanter, Rademaker- straat 1, tel. 1700. APOTHEKEN Weèkend- en nachtdienst, ingaande vrijdag 17.30 uur. 0 Apotheek Soestdijk, Van Weede- straat 183, tel. 12487. Extra dienst op zaterdagochtend, 9.00 -12.30 uur: 0 Apotheek Julius, Laanstraat 26, Baarn, tel. 02154-12432. TANDARTS Zaterdg en zondag 13.00 -13.30 uur: 0 A. Noorman, Oranjelaan 38a, tel. 12000. DIERENARTS Van vrijdag 23.00 tot zondag 24.00 uur: Grote huisdieren: 0 W. Tander, Bunschoten, tel. 03499- 34455. Kleine huisdieren 0 F. Gelderman, Bosstraat 15-17, tel. 12269. ZIEKENHUIS ZONNEGLOREN (tel. 02155-92911) Bezoektijden: 13.15 -14.00 uur en 19.00 - 19.45 uur. Kinderafdeling: Voor gezinsleden in overleg met de verpleegkundige. Overige bezoektijden: 14.30 -15.00 uur. AMBULANCEVERVOER Soest: tel. 14049. Soesterberg: tel. 12345. KRUISVERENIGING SOEST/SOESTERBERG Telefoon (antwoordapparaat) 02155- 18770. Men hoort de naam van de dienstdoen de wijkverpleegkundige. 0 Soest, Medisch Centrum, Nieuwe weg 14, tel. 18770. Spreekuur wijkverpleegkundige elke werkdag 13.00 - 14.00 uur; informatie, uitlenen verpleegartikelen, aanmelden voor deelname aan zwangerschaps- gymnastiek en opgave nieuwe leden tussen 9.00 en 12.00 uur. 0 Soesterberg Medisch Centrum Rademakerstraat 43, tel. 03463-1540. Spreekuur wijkverpleegkundige elke werkdag 13.00 - 14.00 uur. Uitlenen van verpleegartikelen en informatie 'even eens tussen 13.00 -14.00 uur. Vleesverkoop Donderdagmiddag om 14.00 uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatsvinden aan alle houders van kaarten. Zaterdag trad in De Speeldoos in Baarn de Belgische groep "De Nieuwe Snaar" op. Deze groep bestaande uit drie vir tuozen op het gebied van muziek, zang en dans, daarbij geholpen door geluids- en belichtingstechnici, had in twee maal drie kwartier de zaal'plat' Juist in deze karnavalstijd lijkt het wel eens goed om een vergelijking te ma ken tussen alle goedkope commerciële pulp, gemaakt om zo snel mogelijk geld te verdienen en echte muzikaliteit. Het programma had zo'n geweldige vaart in zich, dat het bijna onnavolg baar was. Het gehele toneel werd door deze drie mensen in beslag genomen, zodat je ogen te kort kwam Op accor deon, viool en hobo werden talenten vertoond in alle genres muziek, die je maar kunt bedenken. Dit alles ging ge paard met een flinke dosis kolder, maar dan zo gebracht, dat het ondanks de kolder volkomen funktioneel bleef. Acrobatiek en zang werd ook door deze mensen bedreven, waarbij de muziek gewoon door bleef spelen. Dit alles met een gemak, dat het leek of er hele maal niets aan de hand was. Nederlanders hebben wel eens de nei ging op op Belgen neer te kijken. Waar om weet ik niet, maar hier werd iets vertoond, dat meer dan een kunstzin nige revanche mag worden genoemd. Ik kan geen Nederlandse groep beden ken, die in alle onderdelen dezelfde mate van volledigheid bereikt. Of het zou de Enschedese groep "Jak kes" moeten zijn, die dus typisch Nederlands nog steeds niet erg bekend is. D.S. Aanstaande zondagavond, 9 februari, wordt in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Rembrandtlaan 20 weer een Oecu menisch Avondgebed gehouden, dat is voorbereid door de gelijknamige werkgroep van de Raad van Kerken te Soest, in samenwerking met de werkgroep Islam-Christendom. Het thema is: "Met elkaar verder". In dit avondgebed staat - mede naar aardeding van het feit dat buitenlanders op 19 maart voor het eerst mogen deelnemen aan de gemeenteraadsver kiezingen - de positie centraal van etnische minderheden, in kerk en sa menleving. Voorganger is ds. S. Runia. In het Oecumenisch Avondgebed gaat het niet alleen om bezinning en ge bed, maar ook om informatie en actie. De dienst in de NPB-kerk begint om 19.00 uur (De Rembrandtlaan loopt van de Talmalaan tot de Prins Bernhardlaan.Ieder is van harte welkom.

Soester Courant | 1986 | | pagina 17