I N EI m 1.75 b 950 College: Roundup-affaire door opeenstapeling misverstanden buiten proporties getreden Nieuwe plattegrond onthuld P. A. van Doorn: veertig jaar op en neer tussen Soest-Zuid en Utrecht KIP CARBONADE <Q TRAMEI STUDIEBEGELEIDING ^s^zo gezien huf^ut 'Uitglijder van beperkte omvang' TRAMEI STUDIEBEGELEIDING W HUISWERK? ONS WERK! TELEFOON 02155-17089 N.a.v. Shuttle ramp Burgemeester Scholten stuurt telegram naar Titusville Unicef - collecte 'Looppad' onder flat Wiardi Beckmanstraat Zonnegloren: geen problemen door specialisten - aktie Nieuwe ster aan politiek firmament van Soest Partij Aktief Soest wil sport- en welzijnsvoorzieningen intakt houden en verbeteren GLAS T HANDEL V Spoorwegen huldigen trouwe treinreiziger 3 TRAPPENINDUSTRIE SOEST Alleen donderdag 2 KILO ANDIJVIE Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen Woord en gebaar KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1986 64e JAARGANG NO. 23 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f 24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 c 'Achteraf bezien is de zaak buiten zijn proporties getreden als gevolg van een op eenstapeling van misverstanden en acties, die weer reacties opriepen. Dat be treuren wij. Mede hierdoor zijn enkele medewerkers bij deze zaak zeer nauw be trokken geraakt. Zij hebben zich persoonlijk aangesproken gevoeld en omdat de zaak 'onder de rechter' was, kunnen zij het gevoel hebben gekregen in de steek te zijn gelaten. De persoonlijke aspecten hebben echter ten volle onze aandacht gehad. Ons onderzoek had tevens tot doel de goede verhoudingen tussen de diensten en de menselijke relaties daarbij te herstellen.' Dat schrijven van B. en W. van Soest aan het slot van het rapport over het gebruik van bestrijdingsmiddelen in gemeentebossen, naar aanleiding van de zgn. Roundup-affaire, waarvoor de gemeente inmiddels tot een boete van 1000 gulden is veroordeeld. De slotcon clusie van het College luidt: 'Wij vin den dat voldoende waarborgen zijn resp. worden geschapen dat deze zaken zich niet meer zullen voordoen. In het rapport wordt vrij uitvoerig in gegaan op de diverse aspecten van de affaire, die in het afgelopen half jaar in Soest zoveel stof heeft doen opwaaien. Over het strafrechtelijke aspect maken B. en W. onder meer op dat zij op geen enkele wijze invloed hebben willen uitoefenen op het onderzoek door de AID en de politie. 'Zij hebben hun eigen verantwoordelijkheid, in on afhankelijkheid ten opzichte van de ge meente,' aldus B. en W., dat nog eens nadrukkelijk laat weten direct na het eerste bericht maatregelen te hebben genomen om herhaling te voorkomen. 'Doch daarmee kon niet worden voor komen dat tot vervolging van de ge- meente is besloten.' Niet afschuiven 'Deze gelegenheid biedt ons opnieuw de mogelijkheid te verklaren dat wij het verantwoordelijk stellen van de ge meente (als organisatie), en niet de medewerkers die met de uitvoering van de werkzaamheden zijn belast, als juist erkennen en steeds erkend heb ben,' vervolgt het College. 'Er is gesug gereerd dat onze raadsman bij de strafzaak de schuld heeft willen af schuiven naar de medewerkers. Wij betreuren het als deze indruk is ge vestigd.' De raadsman wilde juist een oordeel van de rechter krijgen of de ge meente als publiek-rechtelijk lichaam wel volledig de overtredingen zouden kunnen worden aangerekend. 'Nuancering van de verwijtbaarheid zou tot vermindering van de boete heb ben kunnen leiden,' aldus B. en W. 'Elke andere gedachte ivillen wij uit drukkelijk uitsluiten. Wij betreuren het wel dat er fouten zijn gemaakt. Om in hoger beroep een kans te maken op een lagere boete zou echter de kwes tie van de verwijtbaarheid opnieuw aan de orde hebben moeten komen, en dat wilden B. en W. 'onder geen be ding.' Overigens wordt opgemerkt dat 'het betalen van de boete een wettelijke verplichting is.' maar omdat voor dit soort uitgaven geen begrotingspost be staat stelt het College voor de betaling ten laste van de post 'onvoorzien' te brengen. 'Deze zaak moge voor ons al len, bestuurders en medewerkers, een les zijn om ons nog meer van onze ver antwoordelijkheid bewust te zijn. Juist de gemeente, een publiek-rechtelijk lichaam, is een overtreding van voor schriften zeker kwalijk te nemen.' Uitglijder Uitvoerig gaat het rapport ook in op de aspecten van bestuurlijk/organisa torische aard. Verwezen wordt in dit verband o.m. naar het rapport van de directeur van Gemeentewerken, die de hele kwestie overigens een 'uitglijder van beperkte omvang' noemt. 'Behoudens de gemaakte fouten,' aldus het College, 'menen wij dat de Soester bossen goed worden beheerd.' Met vreugde verwijst het College in dat verband op de mening van de Consu lent voor Bos- en Landschapsbouw 'dat de Soester bossen qua vitaliteit een goede indruk maken,' waarin het effect van de prunusbestrijding - als er al sprake is van een effect - overigens niet kan worden aangegeven. Het College staat nog steeds achter de argumenten voor het gebruik van Roundup, zo blijkt, al is nu het punt be reikt dat kan worden omschreven als 'kleinschalig''In veel bosvakken is de bestrijding van prunus afgerond en kan de nazorg in het normale onder houd worden meegenomen.' De controle is inmiddels geïntensi veerd; de motorspuit mag alleen onder scherp omschreven voorwaarden worden gebruikt, de vloeistof krijgt een rode herkenningskleur en de rug spuit krijgt een zo klein mogelijke kop. Politie Burgemeester en Wethouders gaan in het rapport ook in op de betrokkenheid van de politie bij deze zaak, naar aan leiding van klachten en het kontakt tussen AID en politie, 'een opsporings ambtenaar, niet behorende tot het poli tiekorps van een bepaalde gemeente, kan buiten die gemeente slechts zaken onderzoeken als hij de korpschef tevo ren daarvan kennis heeft gegeven,' aldus B. enW.). Ook de videofilm van de politie komt ter sprake. 'De videofilm was een initiatief van de politie. Zij vormde een reactie op de aanvankelijke ontkenning van de waarnemend directeur van gemeente werken tegenover de AID. Toen de feiten later duidelijk werden zijn deze door de directie van gemeentewerken erkend,aldus B. en W. 'Wij constateren dat de politie in de strafzaak als zodanig een functie had. De video-opnamen bleken uiteindelijk niet relevant. Desondanks hebben zij aanleiding gegeven tot discussies bin nen het ambtelijk apparaat en vragen naar het waarom van die opnamen,' vervolgen B. en W., die voor de volle digheid ook daarop ingaan. 'Wij verhelen niet dat een zekere ge spannenheid tussen de medewerkers van de dienst Gemeentewerken en functionarissen van de politie is ont staan. De gemaakte video-opnamen hebben die spanning versterkt. Ook omdat hierbij politie-foto's van de be spuiting van prunus in 1981 werden be trokken, foto's waarvan Gemeentewer ken niet op de hoogte was. 'Het College stelt verheugd vast dat door beide diensten gestreefd is 'de verstandhou ding weer op collegiaal niveau te bren gen.' i Wethouder Hans Oudemans van Openbare Werken heeft vorige week donderdagmorgen de eerste nieuwe plattegrond van Soest onthuld. Dat ge beurde bij het gemeentelijk INFO-cen- trum aan de Steenhoffstraat. De wet houder was als voorzitter van de straatnamencommissie uitgenodigd het doek van de kast weg te trekken. Hij wees er in een korte toespraak op dat de nieuwe kaarten - waarop ook de nieuwe straten in Overhees en rijks weg 28 staan aangegeven - nu weer vele jaren meekunnen. Het is bekend dat er veel gebruik van wordt ge- FotoHerman van Dam maakt, zowel door bezoekers van bui ten Soest als door de inwoners zelf. In totaal staan er 13 plattegrondkasten in de gemeente Soest, op de invals wegen en op markante punten. De kas ten zijn allemaal verlicht, zodat ook 's avonds en 's nachts volop oriëntatie mogelijkheid bestaat. Bovendien ver kleuren de kaarten niet als de zon erop schijnt. De onthulling vond plaats in aanwezigheid van de heren Van Gent, Dijkstra en Oosthoek van Gemeente werken alsmede gemeentevoorlichter Van Os. FELICITEERT: QUINTEN LANGE SUZANNE LANGE ARJAN VAN WESTERLOO Zij verdienden de VAN DER VEN WAARDECHEQUEdie TRAMEI maandelijks uitreikt aan die scholieren (die bij TRAMEI worden begeleid) die de meest positieve studie-instelling etaleren. Voorzichtig Het College legt vervolgens uit dat er tot dusver weinig duidelijkheid bestond over de bemoeienis van de politie met het bosbeheer. 'Zo kon het gebeuren dat bepaalde opmerkingen als een ze kere inmenging in de wijze van beheer werden ervaren. Wij zijn ervan over tuigd dat die opmerkingen met de beste bedoelingen zijn gemaakt, doch ze zijn door de medewerkers van ge meentewerken niet als waarschuwin gen opgevat. Wij zijn tot de conclusie gekomen dat de plaats waar vraagte kens over de wijze van bestrijding werden gezet niet de juiste was en de omstandigheden waaronder hierop werd gewezen aanleiding zijn geweest tot een misverstand. Een misverstand dat ook ontstaan is omdat de formu lering van de waarschuwing van de politie-ambtenaar, die zich niet wilde mengen in de wijze van beheer, zo voorzichtig is geweet dat met name de bosbaas die niet als een zekere waar schuwing heeft kunnen opvatten. B. en W. schrijven dit te betreuren, 'omdat wij ervan overtuigd zijn dat de bosbaas en de politiefunctionaris beiden vanuit hun eigen verantwoor delijkheid de hun opgedragen werk zaamheden tot volle tevredenheid ver richten.' Het College citeert verder de mening van het Hoofd Bos- en Landschaps bouw in de provincie Utrecht over de videofilm: 'De film toont aan dat fouten bij het spuiten zijn gemaakt; in zoverre heeft het aan zijn doel beantwoord. De toegevoegde beschouwingen in de film zijn hun doel voorbijgeschoten, omdat een juist oordeel een genuanceerd on derzoek behoeft, onder andere omdat de vegetatie door verscheidene oorza ken kan afsterven (bijvoorbeeld zure regen Burgemeester P.Scholten heeft vorige week, na het bekend worden van de mislukte lancering van de Space Shuttle "Challenger", een telegram gestuurd aan zijn collega Truman Scarborough van Titusville, de stad waar de basis Cape Canaveral is gelegen. De tekst luidt: Geachte Collega, Met grote ontsteltenis hoorden wij over de ramp met de Shuttle op Cape Canaveral. Wij voelen mee met de families van de astronauten. Verwijzend naar de vriendschapsbanden tussen onze twee gemeentes willen wij deze gevoelens uitbreiden naar U en de inwoners van Titusville, die zo nauw verbonden zijn met het Kennedy Space Center. De burgemeester van Soest. P.Scholten. Van 10 tot 15 februari wordt in Soest de Unicef-huis-aan-huis-collecte ge houden. De opbrengsten worden besteed aan zieke zuigelingen in de Derde Wereld. De ziekten worden voor een belangrijk deel veroorzaakt door het drinken van onzuiver water. Unicef is ervan overtuigd dat met haar aktie ontelbare zuigelingen gered kunnen worden. Wat is verder het verschil van hen met onze jonggeborenen, vaders en moeders, grootouders en iedereen die dit aanspreekt? Toch geen enkel. Hulp is dus geboden. Ik voldoe gaarne aan het verzoek van de organisatoren deze aktie bij U onder de aandacht te brengen. P. Schol ten, burgemeester De zoon van een bewoner van een flat woning aan de Wiardi Beckmanstraat heeft tijdens verhoor door de politie toegegeven, dat hij samen met twee vriendjes het looppad had gegraven, dat bij toeval onder het flatgebouw werd aangetroffen. De ontdekking werd gedaan door een medewerker van de woningbouwver eniging Soest, die werkzaamheden moest uitvoeren in de kruipruimte on der het gebouw. Na zijn ontdekking waarschuwde hij de politie. H3t looppad was ongeveer twintig me ter lang en op zodanige manier uitge graven, dat men er zelfs rechtop kon staan. Het kwam uit in een kelderbox, waar in de vloer een luik zat. Ook kon men via het pad onder luiken van slaap kamers komen. Overigens is niet gebleken dat de jon gens ergens binnen zijn geweest. Aanvankelijk leek het hier wel op door de vondst van kledingstukken en een betonschaar op het pad, maar deze wa ren van de jongens zelf. Er zal met hun ouders een regeling worden getroffen voor schadevergoeding. Jongeman ontsnapt aan belagers De 19-jarige A. de M. uit Soest stelde zich in het weekeinde met de politie in verbinding, nadat hij was lastig geval len door een aantal onbekende jonge lui. De M. reed met zijn bromfiets 's nachts over de Stadhouderslaan, toen hij werd ingehaald door een auto met vier 'opgeschoten knapen.' Op de Noor- derweg bleven ze achter hem rijden en probeerden hem vervolgens de weg af te snijden. De jongeman ontsnapte via de tuinpaden in Colenso aan zijn be lagers. De zondagsdienst-aktie van de specialisten, verenigd in de landelijke Spe cialistenvereniging uit protest tegen de maatregelen van staatssecretaris Van der Reyden, heeft afgelopen maandag In Zonnegloren niet voor pro blemen gezorgd. Van de twaalf specialisten die deze dag hun spreekuur zouden houden in de polikliniek was iedereen aanwezig, al werd er dan geen spreekuur gehouden. "Nee, het valt me reuze mee. Ik had ze wel verwacht, maar klachten hebben we niet gehad", antwoordt zuster S.E.I. van Vuuren. hoofd van de polikliniek, die overigens wel meldt dat het afsprakenbureau het drukker heeft gehad dan op andere dagen. Verder verloopt hetbest goed. De meeste specialisten hebben hun afspraken tijdig laten verzetten en verder was de aktie kennelijk zó bekend, dat veel patiënten zelf a) opbelden om een andere afspraak te maken". Zuster van Vuuren benadrukt overigens dat alle specialisten voor eventuele spoedgevallen aanwezig waren. "De dingen die gebeuren moeten, die gebeuren ook. Wij als personeel hebben overigens niets met de aktie te maken". Van de maandag aanwezige specialisten hield er één wel "gewoon" spreekuur: de oogarts. "Maar dat is omdat het gewoon niet te organiseren is om het spreekuur te verschuiven. Er is een wachtlijst van enkele maanden. Als je dan zestig patiënten naar een ander spreekuur moet verzetten of verdelen over andere poli's, dan kun je ze gewoon niet meer goed helpen". De Partij Aktief Soest (PAS), heeft vorige week na haar inschrijving bij het centraal stembureau voor het eerst van zijn bestaan doen blijken door de aankondiging dat zij zal gaan deelne men aan de gemeenteraadsverkiezin gen van 19 maart a.s. De groepering is in het afgelopen najaar opgericht en betreedt de politieke arena van Soest - of heeft althans het voornemen daartoe - met een kandidatenlijst van vijf personen en een partijprogramma dat als voornaamste doelstelling heeft: "het intakt houden en verbeteren van mogelijkheden op sport en welzijnsge- bieden". De kandidatenlijst wordt aangevoerd door Gerard van den Deijssel. Op de tweede tot en met vijfde plaats prijken de namen van resp. Bart van den Brink, Cor Stigter, Alex van Ginkel en Nelly van Wijk-van Wegen. PAS heeft inmiddels aangekondigd ini de loop van deze week het complete partijprogramma bekend te makën. Mijn pa is in 't knuts'len helaas onbedreven en 't zetten van glas heeft hij snel opgegeven Van Ede kwam ras hij zette het glas en ook zijn faktuur was niet overdreven. Lfi Beckeringstraat 50 - Soest ■L (werkplaats woonhuis) fl- BEL 16055 011 8429 fAJ EN WIJ KOMEN! Reizigers die vrijdagmiddag met de trein uit Utrecht om drie minuten voor drie in Soest-Zuid aankwamen waren getuige van een opmerkelijk tafereel. Op het perron in Soest-Zuid stond een comité paraat onder aanvoering van de heer C. Koenders, chef van het rayon Amersfoort van de Nederlandse Spoorwegen, om de heer P. A. van Doorn (van de Plas weg) in de bloeme tjes te zetten. De heer Van Doorn was al in de trein onderweg naar huis het middelpunt van de belangstelling, in gezelschap van zijn vrouw en kinderen en een aan tal goede bekenden. En niet ten on rechte: Niet alleen maakte de heer Van Doorn die dag zijn entree in het land der rustenden, omdat hij met pensioen ging, maar het was op de kop af ook veertig jaar geleden dat hij voor het eerst de rit Soest-Zuid naar Utrecht vice versa maakte. Van die 40 jaar werkte hij 17 jaar in Utrecht en 23 jaar De heer en mevrouw Van Doom bij aankomst op het station Soest-Zuid. in Vianen, maar dat maakt voor de da gelijkse treinrit geen verschil. Bloemen en cadeaus, en als klap op de vuurpijl en senioren jaarabonnement van de spoorwegen maakten het feest compleet. Ook de "kaart-kennissen" van de heer Van Doorn lieten zich niet onbetuigd. "Ja, als je veertig jaar lang hetzelfde ritje maakt kijk je niet meer zo veel naar buiten", aldus de heer Van Doorn, die met een aantal "lot genoten" graag de tijd doodde door een spelletje kaarten. Behalve de seniorenkaart kreeg de heer Van Doom ook nog een sjaal en een das van de NS. "Het leek wel Sinterklaas!De heer Van Doom heeft er nooit over hoeven te denken om de trein te verruilen voor de auto, "Wel nee, dit beviel me prima, en boven dien kan ik niet eens autorijden." G. A. P. van den Bosch Klaarwaterweg 83 - Soest - Tel. 02155-1 1512 UITVOERINGEN IN ALLE HOUTSOORTEN Alleen donderdag Gekookte Gelderse worst (stukje) nu 250 gram slechts Alleen donderdag KILO x door Gerard Paul Bij devaluatie denken we in de eerste plaats aan waardevermindering van het ruilmiddel dat geld genoemd wordt en dat is ook helemaal niet zo verwon derlijk want het woord devaluatie komt uit die wereld. Maar zoals dat in een le vende taal gebeurt, heeft het begrip gaandeweg een bredere betekenis ge kregen. Zo vindt waardemindering op grote schaal plaats in de wereld van de communicatie. Er wordt hier en daar zo onmatig met woorden gemorst dat het woord krommunikatie wel moést ontstaan om aan te geven wanneer we, vlak langs elkaar heen pratende, de taal slechts gebruiken om te verdoe zelen wat we bedoelen. Behalve politici in hun verhullend taalgebruik, kunnen sportjournalisten en andere radio- en televisiemedewerkers er ook wat van. Ergens bovenaan de zonder moeite sa men te stellen leuter top-tien rollebol len reklamemakers met brallende pla- tenridders, voor wie geen overdrijving te dol, geen onzin te krom is, om een tweede of derde plaats. Met het aldus gedevalueerde woord wordt het voor de gebruikers steeds moeilijker om behoorlijk rond te ko men. Ooit zullen zelfs de krachtigste woorden van hun zin beroofd zijn. Dan zijn we genoodzaakt om de in onze stre ken verwaarloosde gebarentaal te hulp te roepen. Daar zien we echter een ont wikkeling die evenwijdig loopt met de devaluatie van het woord. Als we mas saal onze bijval betuigen, klappen we in onze handen. Maar als dat niet ge paard gaat met gefluit en gestamp, overgaand in een staande ovatie, dan vragen de teleurgestelde orkestleden zich na afloop vertwijfeld af wat er wel fout gegaan mag zijn. Waar ze op het sportveld al gemeengoed zijn, kunnen we in de toekomst ook in het Concertge bouw niet meer zonder rotjes en gillen de keukenmeiden. Als gebaar van vriendschap geef je el kaar de hand. Je zou die bedoeling haast vergeten als je ziet hoe zorgvul dig iemand soms zijn vingers, staat na te tellen nadat hij een hand gegeven heeft. Het geven van een hand is in sommige gevallen zelfs veel meer het bewust scheppen van een bepaalde af stand, dan dat het voldoet aan de be hoefte aan lichamelijk kontakt in een eerste stadium, zijnde tegelijkertijd zo ongeveer het eindstation waar het westers georiënteerde mannen betreft. De kus is daarvoor in de plaats geko men. De kus? Drie maar liefst, links, rechts, links alsof het een pak slaag is. Van je klets, klats, klander.... Een van zin beroofd kussengevecht waarbij weinig doel getroffen wordt. Afweergeschut voor schijnrelaties. Ik blijf er zuinig mee. Juist omdat het zo'n waardevol gebaar kan zijn. Net als die arm om een schouder, het even iets langer vasthouden van een hand of de van hoogachting en sympathie ge tuigde. handkus die helaas in onbruik is geraakt. Schennis der eerbaarheid Een 25-jarige inwoonster van Soest werd vorige week 's avonds, terwijl ze haar fiets in de berging van een flat aan de Smitsweg zette, verrast door de plotselinge verschijning van een jongeman van ca. 18 a 20 jaar. Toen ze zich omdraaide stond deze in de deur opening, waarbij hij zijn geslachtsde len liet zien. De vrouw schrok, maar sloeg in een eerste reactie de onbeken de man met een tas in het gezicht, zo dat hij de benen nam. De man ver dween later op een fiets. De vrouw deed aangifte bij de politie. Na brutale manoeuvre en aanrijding doorgereden Op het kruispunt Soesterbergsestraat/- Kerkstraat/Birkstraat deed zich vorige week een aanrijding voor, waar bij de auto van de heer W.S. uit Utrecht werd beschadigd. De aanrijding was het gevolg van het feit dat een achter S. rijdende Citroen de vluchtheuvel links passeerde, de Kerkstraat opreed, daar moest uitwijken voor een tegenligger en vervolgens op de Kerkstraat tegen de auto van S. aanreed. Van de dader ont breekt tot dusver elk spoor. TE HUUR: Gereedschappen - materialen en nog veel meer AMERSFOORT Industrieterrein de Isselt Vanadiumweg 19 Tel. (033)633182 HILVERSUM Tel. (035) «1375 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart, jk Peters bv vKm voor wonen in de groene zone. in elke samenstelling en uilvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1