f r 't Zwaantje 'Van Dam-drogist' A. Mol zet streep onder loopbaan 'Ortobene' brengt Italiaanse keuken met hier en daar Sardijns accent 1 3 ^Qjehannes4^ m Vijver- spelregels (deel I) Openbare scholen voor Algemeen Voortgezet Onderwijs en Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaanleHwogt WOENSDAG 12 FEBRUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 11 SOES** Sprookjes van deze tijd Guur weer buiten? Jarenlang zeer actief voor Soester gemeenschap 1 Johan van Oldenbarneveltgymnasium Rijksscholengemeenschap (atheneum-havo) SG De Amersfoortse Berg (mavo-havo-vwo) 30.000 paar ogen kijken wekelijks in de Soester Courant! Nieuwe pizzeria in Soest: Sporthal Soesterberg: eerst financieel plaatje 1 irr*- Installatiebedrijf j. cornelisse bv Dakwerken kontoor effnencv Fietster gewond bij aanrijding voor doe-het-zelvers door Ane Wandelaar We zijn er, overigens op eigen verzoek, geruime tijd van verschoond gebleven, maar de afgelopen week was 't weer raak. Eerst loste een door zijn knieën zak kende besteller van de P.T.T. een compleet warenhuis in boekvorm, af komstig van ene heer Wehkamp te Zwolle, in de brievenbus. Een dag later werd Mar ie "een proklamatie" over handigd, opgesteld en voorzien van een handtekening door de heer M.Ouwens, direkteur van uitgeverij Lekturama te Breda, een dochteronderneming van V en D. letters die staan voor de namen van de heren Vroom en Dreesman. Als Wehkamp eenmaal in de kamer op tafel ligt heeft Arie aan Marie geen kind. Urenlang is ze er zoet mee, hetgeen zo nu en dan ook wel eens z'n voordelen heeft. Bij wijze van uitzondering schonk Arie aandacht aan de gouden bergen, die hem door de heer M.Ouwens namens Lekturama (V. en D. dus) in het vooruitzicht werden gesteld. Dat belooft weer wat te gaan worden. Lekturama's Winter-Lotto 1986 stelt in het vooruitzicht: 50.000 gulden kontant - een Fiat Panda ter waarde van 13.500,-, een Philips video-recorder een kleurentelevisie ter waarde 'van 5200,-, een Philips stereo-cassette deck ter waarde van 600,--, een luxe lady-pen met adresboekje, kennelijk waardeloos, want er wordt geen prijs bij vermeld. Wat te doen om één van deze prijzen, te winnen?. Arie plakte het ingesloten nummer 38 op Lekturama's Winter-Lotto-formu- lier naast de nummers 46 - 30 - 40 en 52. Goed voor één, misschien wel vijf prijzen, luidt de schriftelijke toezeg ging van de te Breda gestationeerde Sinterklaas. Zijn vrijgevigheid gaat zelfs zover dat je de cijfercombinatie, zonder een postzegel op de envelop te plakken, in de brievenbus mag doen. Een filantroop dus deze heer M.Ou wens van Lekturama. Nou niet hele maal, of beter gezegd helemaal niet. Bij Lekturama zijn ze namelijk in 't geheel niet op hun achterhoofd geval len, en het lijkt hoogst waarschijnlijk dat ze van de gedachte uitgaan dat U dit wel is overkomen. Gratis verzenden, prima zegt Lektura ma, maar dan wel een of meer zegels opplakken waarmee U een kennisma kingszending krijgt toegezonden. Geen belangstelling voor deze bijko mende voorwaarde? Niks aan de hand, het plakken van twee postzegels van zeventig cent is voldoende om U tijde lijk in spanning te doen leven, om na verloop van tijd een trekkingslijst toe gezonden te krijgen. De cijfercombina tie dan wel in een niet Lekturama- envelop verzenden. Wie hem of haar die daar iets achter zoekt. Arie, altijd vol vertrouwen in de nering-; doende mensheid, bekeek de bij zijn Lotto-formulier gekleurde aanbiedin gen. "Tien geurige Franse parfums alles over koken voor de prijs van vijftien gulden". Niet nodig, want Marie heeft de weg naar Van Amerongen sinds we in Soest wonen zelf al gevonden, en wat het koken betreft kan ze heel Lektura ma nog een lesje leren. "Oostenrijk, een groots boek voor de prijs vanf 7,95 f J/, 95 verpakkings en verzendkosten. Helaas meneer Ouwens, we jodelen al jaren niet meer, hebben over sneeuw en ijs in eigen land niet te klagen en blijven thuis voor de Elfstedentocht. "Liefde en sexualiteit, een boek zonder taboes. Prijs f 7,95 f4,95 verpakkings en verzeruikosten". Een ongeloofwaardige aanbieding waar voor 128 pagina's tekst, tekeningen en foto's nodig zijn. Wij zijn sinds jaren al heel wat vlugger van begrip. "Knibbel, knabbel, knuisje, wie kamt er aan mijn huisje. Hans en Grietje en andere sprookjes en vertellingen voor f 4,95 f 7,95 verpakkings en verzendkosten. Toegegeven, een aanbieding die bijna raak was. Naast het boek doet Lektu rama voor 7,95 verzend en verpak- kingskosten er ook nog een langspeel- cassette, een opbergbox en een sprookjes- poster bij. Met zoiets zou Arie bij z'n kleinzoon kunnen aankomen. Alhoewel risico's daarbij niet zijn uit gesloten. Dé aanwezige intelligentie van Sebastiaan doet vermoeden dat hij reeds op jeugdige leeftijd z'n opa er op attent zou kunnen maken meer belang stelling te hebben voor sprookjes die van deze tijd zijn. Hij zou zonder boek, langspeelplaat en poster het verhaal kunnen vertellen van het Lekturamaparodijs waar Oom Ouwens een paar keer per jaar geld, auto's en nog ander moois in de aan bieding heeft. Hij zou niet vergeten er bij te vermel den dat ook Ouwens en zijn Lekturama paradijs thuis horen in de moderne sprookjeswereld Wonderlijk dat kinderen zoiets snel doorhebben. ARIE WANDELAAR Dan is het echt weer zo'n avondje om heerlijk te genieten van één van die uitgebreide winterkost- schotels (v.a. f 9,75). Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg 'Ja, ik heb al die jaren midden in het Soester leven gestaan. Dan kom je in aanraking met allerlei facetten en met allerlei mensen. Wat ik wel heb ontdekt is dat er vroeger veel meer animo was voor evenementen dan tegenwoordig. Daar ben ik jarenlang heel intensief bij betrokken geweest. Ieder jaar was er wel wat. Grandioos was dat...' Dat zegt de heer A.P. A. Mol, een bij ve len bekende Soester en dat niet alleen als drogist bij Van Dam Super in Honsbergen aan de Wiardi Beekman- straat, al is zijn vertrek daar wel de aanleiding voor een gesprek met deze man, die de gemeente Soest jarenlang heeft gediend in een aantal belangrijke functies. Oudere Soesters kennen de heer Mol zeker nog uit de jaren in zijn eigen zaak aan de Torenstraat, waar hij destijds als initiatiefnemer en voorzitter van de winkeliersvereniging Rondom d'Oude Toren bekendheid verwierf. Later volgde zijn benoeming als lid van de Kamer van Koophandel (hij bezit nog een legpenning die hem bij het afscheid werd aangebodenen niet lang daarna ook als bestuurslid van de Soester VVV. die hij jarenlang - vooral als pen ningmeester - heeft gediend. Voeg daarbij zijn betrokkenheid bij de inmiddels niet meer bestaande Han delsavondschool in Baarn en de grote mate van activiteit die hij aan de dag legde bij grootse evenementen als de intocht van Sint Nicolaas (al bleef hij daarbij meestal achter de schermen), de schatgraverij in de Soester Duinen en - al bij Van Dam - de organisatie van rijwielvierdaagse en stratenloop, dan verrijst terecht het beeld van een man die nooit stil heeft gezeten en zich op allerlei manieren heeft ingezet voor de Soester gemeenschap. Drogistenvak De heer Mol - geboren en getogen in Den Haag - kwam min of meer bij toe val in het drogistenvak terecht. Zijn vader was het ook al, maar in de oor logsjaren dook de zoon onder en na de bevrijding was hij betrokken bij de meubeltransporten van gere- evacueerde ambtenaren. 'Ik voelde aanvankelijk niet zoveel voor het vak van m'n vader, maar toen die trans porten ophielden ben ik toch m'n dro gistenpapieren maar gaan halen.' Vanuit Utrecht waagde de heer Mol, in middels getrouwd, de sprong naar Soest, waar hij in april 1950 de dro gisterij overnam van mevrouw Stuut- Fleurke aan de Torenstraat. De eerste maanden reisde hij op en neer, met d,e brommer, maar al gauw woonde het echtpaar Mol ook in het huis. 'Toen we in Soest kwamen waren er hier zeker twaalf drogisterijen,' herin nert hij zich, terwijl hij alle namen nog kan opnoemen. 'Dat was een volkomen andere tijd, zeker in het drogisten vak. Tegenwoordig maak je zelf als drogist niets meer, alles komt verpakt van de industrie. Maar in die jaren fabri ceerde je zelf nog wel een aantal din gen, zoals levertraan, boorwater, boen was van geschaafde was en terpentijn, maar ook een middel tegen wintertenen en natuurlijk zwart-wit. Dat was in heel Soest bekend en tussen de middag stonden de schoolkinderen er voor in de rij. Die verkocht ik dan in puntzakjes. Een van m'n dochters vraagt nog wel eens of ik het nog eens maak, maar dat doe ik van m'n leven niet meer. Het geeft een enorme rommel, want het stuift enorm...' Dat 'ambachtelijke' van het vak is in de loop der jaren helemaal verdwenen, erkent de heer Mol. 'Wat ik in de op leiding had geleerd paste je toen al nauwelijks meer toe in de dagelijkse praktijk. Maar het mooie was er na tuurlijk wel een beetje van af. Ik zie al die potten met snoepgoed nog staan,v voor de losse verkoop. Nou ja, om slachtig was het wel. Overstap Eén van de mijlpalen in het leven van de heer Mol in ongetwijfeld zijn 'over stap' van de eigen winkel aan de Toren straat naar de supermarkt in Klaar- water geweest. Die vond plaats in 1978, toen hij zelf toch 'al de respectabele leeftijd van 56 jaar had bereikt. 'Ik vond het'wel een uitdaging om nog een keer een goeie drogisterij op poten te zetten, en zeker onder het dak van de supermarkt. Die heb je niet veel in Ne derland, zo'n 'shop in a shop. Van Dam bestond al enige tijd, vertelt de heer Mol. 'De Torenstraat hield als winkelstraat eigenlijk op te bestaan, en ik lag in die tijd ziek op bed en las de advertentie van Van Dam. Toen ben ik maar eens met hem gaan praten.' Van het een kwam het ander en zo geviel het dat de heer Mol op een leeftijd dat anderen eerder geneigd zijn zich terug te trekken nog eens aan een nieuw avontuur begon. Een stap waarvan hij overigens nooit spijt heeft gehad. 'Ik heb het vak altijd met liefde uitge oefend. Het is een soort hobby gewor den. Drogist zijn is toch anders dan bij voorbeeld groenteboer. Die zal van zijn klanten niet veel privé-zaken te horen krijgen, denk ik zo, maar als dro gist ben je vrij dicht betrokken bij het wel en wee van de mensen. Ze vertellen je vaak van hun ziekte of hun narigheid en dan heb je toch een ander, inten siever kontakt met je publiek. Je hebt immers een echt adviserende functie...' Zijn komst naar Honsbergen verliep voorspoedig, vertelt de heer Mol. 'Heel wat oude klantjes van me, uit de tijd van de Torenstraat, woonden intussen in Honsbergen, en zo werd ik met open armen ontvanen. De verstandhouding met Van Dam was ook heel goed; hij gaf me alle vrijheid en bleek een bui tengewoon goeie baas te zijn, die erin slaagde ons als medewerkers tot een echt team te maken.' Pakkie-an Van Dam had onmiddellijk in de gaten waar de kwaliteiten van de heer Mol lagen, en niet alleen op vakgebied. 'Al gauw werden al die activiteiten mijn pakkie-an, zoals de stratenloop en de fietsvierdaagse. Ik had nogal wat kon takten in het verenigingsleven, en met de mensen van Tempo en Pijnenburg maakte ik dan een heel draaiboek. Die dingen zijn nier meer weg te denken en ik vind het leuk dat ook de heer van Doorn - de nieuwe eigenaar van de su permarkt - ze wil blijven voortzetten.' Als bestuurslid van de VVV timmerde de heer Mol in de jaren vijftig en zestig -behoorlijk aan de weg, onder meer met de organisatie van evenementen als de Oude Ambachtenmarkt. Dertig jaar was hij lid van de VVV. 'Ik wilde de tiende Ambachtenmarkt nog meema ken, vorig jaar. en toen ben ik gestopt. Onderstaande in AMERSFOORT nodigen ouders en leerlingen van de hoogste klassen van de basisscholen uit aanwezig te zijn op hun voorlichtingsavonden. Zij stellen het op prijs als U de administratie telefonisch van Uw komst op de hoogte stelt. Groen van Prinstererlaan 33 (tel. 033-13944) DINSDAG 18 FEBRUAR11986: 19.30 uur Thorbeckeplein 1 (tel. 033-1 5793) DINSDAG 25 FEBRUAR11986:19.30 uur DONDERDAG 27 FEBRUAR11986:19.30 uur Hugo de Grootlaan 25 (tel. 033-18845) DINSDAG 4 MAART 1986:19.30 uur DONDERDAG 6 MAART 1986:19.30 uur De heer Mol (r.) met zijn opvolger bij Van Dam Super. Foto: Herman van Dam Goede herinneringen bewaart hij ook aan de legendarische schatgraverij in de Soester duinen. 'Toen Van Dam vorig jaar tien jaar bestond hebben we het nog een keer overgedaan. Goeie he mel, wat was het toen heet. We hebben toen als muilezels lopen sjouwen om de doosjes in het zand te stoppen en de op pervlakte glad te strijken. Dat deden we samen met de jongens van de Hop man Masselmangroep, en daar kun je wat mee organiseren hoor.' De VVV organiseerde vroeger heel wat, zo blijkt uit het relaas van de heer Mol. 'Ach, wie vind je tegenwoordig nog om wat te organiseren? Je hoort vandaag de dag al gauw: wat krijg ik ervoor? Vroeger was er veel meer ani mo. Hoewel, als je wat voor de jeugd op touw zet vinden de ouders dat toch al tijd nog heel fijn. Maar dikwijls komt het werk toch op een paar mensen neer. Je moet nu eenmaal voor alles wat je organiseert een paar van die gekken hebben...' Zo'n 'gek' is de heer Mol zelf altijd ge weest. Niet rommelen In zijn vak, dat hij aan de Torenstraat nog samen met zijn echtgenote uitoe fende, is de heer Mol altijd geconfron teerd geweest met zakelijke en menselijke kanten tegelijk. 'Ach, je kunt immers niet altijd voor 100 pro cent zakelijk zijn. Het gaat er niet om dat je mensen altijd maar wat probeert te verkopen. Ik heb ook vaak genoeg gezegd: mens, ga nou toch eens naar een dokter en blijf niet rommelen. Of als er iemand kwam met een warm- waterzak, waarvan het ringetje los was, dan wurmde je dat er weer op, ook al kostte het je een nagel. Maar een klant waardeert dat, en die zie je nog eens terug. Zo ben ik altijd bezig ge weest, en terugkijkend kan ik zeggen dat ik een goeie tijd heb gehad.' Een drogist heeft een erecode, aldus de heer Mol. 'Dat dwingt je al om niet al tijd puur zakelijk te redeneren.' Al zijn er dan aanzienlijk minder drogisten dan vroeger, een uitstervend beroep is het zeker niet, vertelt de heer Mol. 'De zelfmedicatie neemt nog altijd toe, en dat is niet zo'n slechte zaak, want de dokter en de apotheker hebben het druk genoeg. De drogist is trouwens niet meer weg te denken uit Nederland, al is het vak in het buitenland heel an ders. Van der Reyden had eerst andere plannen: minder drogisten, meer apo thekers, maar dat is nu weer van de baan. Gelukkig maar, want een drogist vervult een functie die een apotheek niet eens zou kunnen overnemen. Denk maar eens aan kleine plaatsen.' Afscheid Officieel neemt de heer Mol op 22 fe bruari afscheid van de supermarkt waar hij al die jaren met veel plezier heeft gewerkt en een nieuwe klanten kring opbouwde. 'Maar ik heb nog een flink aantal snipperdagen, die ik nog moet opnemen.' Bij het ter perse gaan van dit artikel was nog niet duidelijk of zijn 'klantjes' hem nog in functie ont moeten, maar in de afgelopen weken heeft hij zijn opvolger al ingewerkt. Dat is Harry de Raaff, van wie de heer Mol geamuseerd opmerkt dat hij 1.96 meter lang is. 'Eindelijk eens een dro gist waartegen de mensen moeten op kijken.' lacht hij. De heer Mol is 63 jaar en gaat met VUT, zoals dat heet. Vervelen zal hij zich niet. 'Nee, dat denk ik niet. Met m'n buurman Ghironi hebben we vorig jaar het initiatief genomen voor de jeu- de-boulesbaan aan de Gemshoorn. Die is er gekomen met alle medewerking van Groen en Recreatie, maar die is wel aan een opknapbeurtje toe. En misschien kunnen we een ver- enigingetje oprichten - het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Als we de hon den er maar uit kunnen houden...' Met dat laatste doelt hij niet op de vereni ging, maar op de baan. Gevraagd is hij ook al voor de biljart club in Honsbergen. En zwemmen in het Soester Natuurbad, dat zal hij ook graag weer gaan doen. 'Dat deed ik vroeger elke morgen, maar toen de zomertijd werd ingevoerd ben ik er mee opgehouden. Een paar baantjes trekken, heerlijk.' Verder zal het echtpaar Mol genieten van alle vrijheid die er al die jaren nau welijks bij is geweest. 'We kunnen eens op ons gemak naar familie in Den Haag, of misschien zelfs nog wel een keer naar onze oudste dochter in Australië. We gaan in elk geval meer samen doen. want m'n vrouw heeft de laatste jaren heel wat alleen gezeten.' De horeca-sector in Soest groeit en bloeit. Dat valt in elk geval af te leiden uit het feit dat vorige week opnieuw een "eetgelegenheid" zijn poorten in onze gemeente opende. Ditmaal was dat de pizzeria "Ortobene" aan de Steenhofstraat 57, waar de broers Se- bastiano en Salvatore Rojch de gasten in een authentiek Italiaanse sfeer ont vangen om ze vervolgens te laten kennismaken met alle heerlijkheden van de Italiaanse keuken. Die keuken vertoont in het geval van "Orthobene" een Sardijns trekje, want de broers zijn afkomstig uit Nuoro, een plaats op het grote Middelandse-Zee- eiland Sardinië (om de aardrijkskunde op te frissen: onder Corsica gelegen). In de buurt daarvan bevindt zich de berg Ortobene en de broers hebben dus niet zo lang hoeven na te denken over een naam voor hun gloednieuwe pizze ria. Sebastiano verblijft al sinds 1972 in Nederland, zijn broer Salvatore zelfs al sinds 1963. Salvatore is nog altijd werkzaam bij een bekend bedrijf in Soest, Sebastiano echter zal bij velen bekend zijn door zijn gemotoriseerde "ijscowagen", waarmee hij in de afge lopen jaren door Soest reed en waarbij hij de liefhebbers van de koele versna pering op zijn komst attendeerde door het ten gehore brengen van een aardig melodietje. (Een enthousiaste klant heeft hem onlangs nog eens de "parti tuur" van het melodietje aangereikt). Samen met hun Nederlandse vrouwen, Ria van Sebastiano en Monica van Salvatore, hebben ze de afgelopen maanden heel wat tijd en energie gestopt in de realisering van een oude droom: een eigen pizzeria in Soest. Sinds vorige week woensdag is die droom in vervulling gegaan, met een feestelijke receptie waar ook burge meester Paul Scholten present was. In De gemeenteraadscommissie Finan ciën, met name Pvd A-fractie voorzit ter Raymond van Gelder, heeft wet houder Jan Menne vorige week een duwtje in de rug gegeven met betrek king tot de realisatie van een sporthal in Soesterberg. Alle partijen, inclusief het College willen de sporthal, maar behalve dat de gemeenteraad nog geen raad weet met het uitkiezen van de meest geschikte locatie, ontbreekt tot op heden een financiële onderbouwing voor de sportieve plannen. Dat feit betekent voorlopig een hindernis in de race om een omvangrijke sportzaal, waarvan het startschot twaalf jaar geleden al klonk. Indien de gemeenteraad te zijner tijd besluit om een sporthal te bouwen, gaat dat de gemeente ongeveer ander half miljoen gulden kosten. Tot nu toe gedane suggesties richten zich voorna melijk op de Banningstraat, de Kamp weg en een aanbouw bij het dorpshuis. Een probleem lijkt op dit moment te zijn dat het uiteindelijk noodzakelijke bedrag niet in de meerjarenbegroting is opgenomen. Met uitzondering van Jan van Garderen (SOG/GPV/RPF) drongen de leden er bij wethouder Menne op aan zo snel mogelijk met een financieel plaatje te komen voor de sporthal. De wethouder gaf te kennen liever te wachten tot de behandeling van de voorjaarsnota, omdat volgens het in de afgelopen vier jaar gevoerde beleid dan pas eventueel kan worden afgewe ken van de meerjaarlijkse begroting. Hij zei dat ook eerlijk te vinden tegeno ver andere sectoren, die op de wacht lijst zijn gezet. Pas nadat vooral Raymond van Gelder nogmaals een pleidooi hield voor een constructieve aanpak door middel van een gericht onderzoek, wilde Menne de wens van de commissie overnemen. Zoals de PvdA al vaker heeft laten doorschemeren kan men zich indenken dat een gedeelte van de meerwinst van het gasbedrijf wordt aangesproken voor de volledige financiering van de sporthal. Ries van Logtenstein (CDA) ziet graag dat de raad spoedig een principe-be sluit neemt, waarna de verdere uitwer king weloverwogen kan plaatsvinden. De meerderheid van de commissie sprak zich positief uit over de realise ring van een nieuwe hal. Zij stelde wel nadrukkelijk als voorwaarde dat het gemeentebestuur met duidelijke cij fers moet komen. een korte toespraak liet de burgemees ter weten dat hij de heren Rojch niet wilde zien als "buitenlanders", maar als Soesters, ook al omdat zij al zo lang in Soest wonen. Hij wenste de broers uiteraard alle succes. Sinds donderdag is de zaak officieel open voor het publiek (behalve dins dag) tussen 17.00 en 23.00 uur. De gasten kunnen kiezen uit een welvoor ziene spijskaart, met antipasti (voor gerechten), minestre (soep), primi (voorgerechten), spaghetti en macche- roni, in allerlei uiteenlopende uitvoe ringen. Pizza's zijn er in maar liefst 13 varië teiten en ook de vleesgerechten (Car- ne), visgerechten (Pesce) en desserts nemen een belangrijk plaats in. Fran co Mossa is de kok, die in de keuken de scepter zwaait. Ook hij is afkomstig van Sardinië en weet heel goed wat lekker is, zoals de bezoekers zullen ontdekken. Tel.(02155)13014-12577 Burgemeester Scholten beproefde zijn vaardigheden in het maken van een pizza onder het opzicht van Sebas tiano (m.) en kok Franco. Ook buiten de officiële kaart om valt er veel te genieten in "Ortobene". Sebas tiano: "We doen ons best om het de Nederlandse klant zo goed mogelijk naar de zin te maken. Alle gerechten zijn authentiek Italiaans, met hier en daar een Sardijns accent, maar op onderdelen natuurlijk wel een beetje aan de Nederlandse voorkeuren aange past". Heel trots is hij op de wijnkaart, waar een keur van Italiaanse wijnen op prijkt, o.a. de bekende chianti's, maar ook een heel bijzondere als de Monte- pulciano d' Abruzzio Evasuolo, die in (laag) genummerde flessen verkrijg baar is. "Echt iets voor fijnproevers", aldus Sebastiano. Wie in Soest binnenkort zijn of haar tong op echt Italiaanse manier wil laten strelen moet beslist eens een bezoekje aan "Ortobene" aan de Steen- hoffstraat 57 brengen. De kans is zeer groot dat dat niet bij één keer zal blijven. Gasten zijn overigens bij "Ortobene" ook welkom voor alleen een glas wijn of een kopje koffie. "Het is niet onze bedoeling er een café van te maken, maar iedereen moet zich op z'n gemak kunnen voelen", aldus Sebastiano. We ben thuus de pot ongveurziene uut- goaves kwiet. 't Heule huus hewwe aaf lope zeuke, moar ut ding is naargus meer te vingde. 't Waas ok niet zo'n grote. Wie of um 't lest 'ehaad het wete we niet, moar vurt is-tie. Zo aarg is 't ok weer niet, waant volgus rning zaat 'r toch niks meer in. Wullie hebbe nogaal us uutgoaves die uut zo'n pot motte komme en daat kaan aalle- nig ajje d'r zo nu en daan us waat in loat vaalle, moar daa's meer 'daan' daan 'noeng'. Zouw d'r nog wei genogt in de ongveur ziene gemeentepot zitte? 'Het 'r geejn weet vaan, moar d'r mot voortemee wel un laappie vaan duzend uutkomme om de Roundup-boete te betoale. En ik hoopt moar daattut d'r in zit, daan roake we nog us un keer vaan die af faire verlost. D'r waas aal un Soesder op ut gemeentehuus om un zaakkie zaangd over de vogelkers te gooje, om d'r aaf te komme. Je ken maakkeluk zaat met un kru- woage zaangd komme of veur ming paart met un vraachtwoage vol. Daan het gemeentewaarke geliek waat kloar leige om de leste driehongderd meter glaadde stroat te strooje. Uutglieje kaajje niet aallenig over de vogelker- se, moar ok over de glaaddigheid. Zouw de pliesie aal die uutgliejers ok op de video gekiekt hebbe? De Roundup-affaire waas un uutgliejer 'vaan beperkte omvaang,' sting d'r in de kraangt, moar as t'r un flinke zwoare mevrouw ongderuut goat kaaj je daat toch zo niet beschrieve, doch ik. Ajje zo us rongdkiekt op Soest kaajje maakkeluk zaat nog un heule zooj oar- dige lokoasies vingde om deur de plie sie op de video te loate ploatsneme. Je kaan omtrent bie ongs wel heule ver- volgseries filme.' Hoe laang duurt de naatte story op Overhees aal niet? D'r mot wel iets met de huze op Soest weze, waant daa's un verhoal appaart woard. An de vroegere Borg is un haappie end 'ekomme, moar noeng hewwe ut Daarpshuus op Soesderbaarg nog. Die film droajt ok aal joare en nog is t'r aaltied belaangstelling veur. Voorte mee plaakke ze d'r nog un stuk sport- haale an en daan kuwwe ut prograam- moa nog un heule tied proiongere. En daan niet vergete de bibliotheek in Soesderbaarg. Je het voak daattut boek veul moojer is as de film d'r over, moar daan mojje ut wel kenne leze. As ze eerst heulemoal over de bult motte komme om ut op Soest te goan hoale, daan hebbe ze ut aal uut veurdaazze ut 'eleze hebben, denk.' Zo ben d'r ok plaanne veur un biblio theek op wiele. Zouw daat waat weze? As ze d'r daan moar niet eejn an- schaaffe die aal te veul 'elope het, waant daan vaal je aal doaluk weer in de reperoaties en de lekke baangde. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: Schoakelt de bierbrouwerie in. Die vongd ut Daarpshuus moar un oakelig koal ding; licht veult die waat veur un woage. Rekloameborde d'r op': 'Lees met verstaand met un pilsie in je haand. 'Probeert ut us, doar traappe ze vaast wel in. Veur de kingderboeke loaje daan un limmenoadefoabrikaant sponzere. HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten De 26-jarige mevrouw H.H. uit Soest werd vorige week gewond bij een aan rijding op het kruispunt Ossendam- weg/Schoutenkampweg. Zij kreeg geen voorrang van een auto, bestuurd door de 46-jarige H. de K. uit Soest. Bij de botsing liep de fietster een gebroken been op. Ze moest per ambulance naar Zonnegloren worden gebracht. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Een vijver in de tuin is een wens van veel tuinbezit- ters; logisch want water intrigeert de mens; een vij ver in de tuin maakt dat er meer te beleven valt. Vooral gedurende de zomer is het leven in en om de waterplas bijzonder boeiend en kan het ons uren kijkgenot verschaffen. In de praktijk echter blijkt dat aanleg en het onderhoud van een vijver nogal eens wat problemen met zich mee brengen. De meest voorkomende problemen heb ik voor de bezit ters van een vijver en voor hen die van plan zijn bin nenkort een vijver aan te leggen, eens op een rijtje gezet. Bij het vergaren van deze vijver problemen ben ik simpelweg uitgegaan van de diverse klachten en moeilijkheden die mij vooral tijdens de zomer maanden vrijwel dagelijks bereiken. Een vraag die zeer regelmatig gesteld word betreft de plaatsing van de vijver in de tuin. Als we op zoek gaan naar de beste plaats in de tuin voor een vijver dan moeten we er allereerst vanuit gaan dat de ligging op de zon heel belangrijk is; waterplanten vragen behoorlijk wat zonlicht. Verder is het zeker ook van belang te beseffen dat de vijver een sfeervol element in de tuin is; zodat deze goed in het gezichtsveld moet lig gen. Een ideale plaats is dus vaak dicht bij het ter ras. Kunnen we er tevens voor zorgen dat de vijver ook vanuit het huis goed zichtbaar is, dan is dit na tuurlijk nog beter. De juiste diepte van een vijver is ook een veel gebezigd punt van gesprek. Een vijver mag in ieder geval niet ondiep zijn. Hoe dieper de vijver, des te langer zal het water koel blijven en dat remt weer de algengroei. In erg ondiepe vijvers zul len de algen zich al direkt in het voorjaar krachtig ontwikkelen als de zon in sterkte toeneemt. Minimaal moet een vijver echt wel 30 cm. diep zijn, voor het houden van vissen is een wat diepere vijver veiliger. Een mooie vis- en plantvriendelijke diepte is zo'n 60 cm. Water van een dergelijke diepte blijft vrij lang koel en zal zelfs in strenge winters diep ge noeg zijn voor het overwinteren van vissen. Een der de veelvuldig voorkomende kwestie is het koel en zuurstofrijk houden van het water. Op hete zomer dagen kan het water namelijk te warm worden, waardoor een tekort aan zuurstof niet denkbeeldig is, hetgeen kan resulteren in nare gevolgen voor het vijverleven. We kunnen dat voorkomen door wat schaduw op de vijver te laten vallen als de zon op zijn felst is. Het planten van wat planten of struiken langs de vijver of het plaatsen van een of ander kunstzinnig voorwerp kan uitkomst bieden. We moe ten er wel op letten geen vruchtdragende planten langs de vijver te planten. Als deze rijp in de vijver terecht komen veroorzaken ze vervuiling. Van welk materiaal is er snel een vijver te maken? Goedkoop is landbouwplastic, maar het risico van lek raken is hierbij zeer groot. Van veel betere kwaliteit is het speciaal voor dit doel ontwikkelde vijverfolie (of doek) dat in verschillende standaardmaten ver krijgbaar is. Bij de vervaardiging van een vijver met dit folie is het van het grootste belang dat we voordat we het doek uitvouwen in de gegraven bed ding de grond uitgebreid controleren of scherpe uit steeksels. Ook wordt er wel een laag turfstrooisel of fijn zand aangebracht om het scheurrisico van het fo lie tot een minimum te beperken. De folie-vijver wordt eerst met water gevuld voordat we de randen afwerken. Een kant- en klare vijver van kunststof is natuurlijk vele malen veiliger en is eenvoudig in te graven. De sterkste vijvers zijn van gewapend polyester en worden door sommige vij verf abri kan ten wel tot 30 jaar gegarandeerd. Een kant en klaar vijver moet goed waterpas worden ingegraven en de grond rondom de vijver gelijkmatig aangevuld. Zo voorkomen we drukverschillen op de vijverwand.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11