Bijna 250 exposanten uit 21 landen tonen hun nieuwste produkten op de Bedrijfsauto RAI "86 Vakbekwaamheid beroepschauffeurs in Nederland op hoog peil L BEDRIJFSAUTO RAI 86 Hoogwaardige technologie in opmars Veel primeurs op tweejaarlijkse bedrijfsauto-show WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 12 13 ttn 22 februao AMSTERDAM Polo Van vanaf f 11 79$, Passat Van vanaf f 19.615. Cul The Mor) drie. "Hel tijd bij L Trou zijn eenl intel een prog- Zie'e Filn Zate; biosc way' Jazs Zond in he dag 1 derti berui dit bi Crei C-dri het g regie over Steec ken 's mi Meti De b (kinc midd gefoi de dt nog zo Oi en bi zeer makt creal Mod De I verdj en 23 sulta word Bon Aan geme plaat Zo kj het c Willa Mind zijn rit v; verbt ingai vanu ce. I dingt Bow Het f funct gelijl cultu De S op dc heer vrijd; inlici (tel. een d Zie d< Exp Vana C-dri öztui vluci dan i tebe Soej Op Z! vijf over Met en tv zaan eers cuss in h< mint men reno tijen ken Prot Reg Sta "He twet is bi aani terr de v Na BB alfa 23 verc met vol) huis tee: Wie en wee om; ma] jaa; zen wai reg Obt var T.l Op duc diti isg Pr Tel nui str Po; Ba 212 bij foc «O 'rrsgniJriotliii uw ■iCfoF.t .;4> een hoofdrol. Denk maar aan de rem- installaties met anti-blokkeer-sys- teem. Vrijwel alle truckfabrikanten bieden dergelijke ABS-svslemen te koop aan. Toch is de verkoop van ABS-geremde trucks gering; hooguit enkele procenten van het totaal. Ver moedelijk is een stimulans nodig van overheidszijde door dit. daadwerkelijk de veiligheid bevorderende systeem, voor bepaalde categorieën vervoer verplicht te stellen. Hierdoor kan het geproduceerde aantal ABS-svslemen toenemen, zodat de meerprijs lager wordt. MAATWERK In de bedrijfsauto-wereld spelen ook andere zaken een rol in het gevecht om de kopersgunst. Te denken valt uyn de tendens om de chassis steeds meer aan te passen aan het soort werk dat de vrachtauto moet doen. Leveranciers bieden keus uit diverse zwaarte- en sterkte categorieën. Voorts vinden steeds meer modificaties ingang, die beogen de voor lading beschikbare ruimte te vergroten. KLEINERE BANDENMATEN Ook op bandengebied zijn ontwikke lingen gaande. De tendens is duidelijk naar kleinere bandenmaten. De ban denindustrie slaagt erin steeds kleinere banden te ontwikkelen, die toch een groot draagvermogen bij hoge snelhe den bezitten. Thans leidt de trend weer in de richting van een hoogte-breedte verhouding van 70. ofschoon bij het overgrote deel van de meer universeel gebruikte vrachtauto's de omschake ling op banden met een h/b verhou ding van 80 nog in volle gang of juist achter de rug is. Uiteraard is er op en aan de bedrijfs auto van veel meer ontwikkelingen sprake dan we hier in kort bestek kun nen behandelen. Op de Bedrijfsauto RAI '86 kan de bezoeker de vele ont wikkelingen rond de bedrijfsauto's met eigen ogen aanschouwen. Prijzen zijn vrijblijvend, exclusief BTW en afleveringskosten. Van donderdag 13 tot en met zaterdag 22 februari aanstaande vindt in het Amsterdamse RAI-comple\ de „BEDRIJFSAUTO RAI '86" plaats. Van de kant van de exposanten is de belangstelling overweldigend. In totaal tonen 241 exposanten, afkomstig uit 21 landen, hun nieuwste produkten op deze Bedrijfsauto RAI. Hiermee vult de tweejaarlijkse bedrijfswagenshow alle 9 RAl-hallen en beslaat een bruto oppervlakte van 65.000 m2. Het expositieprogramma omvat: bedrijfsauto's en chassis voor deze voertui gen, aanhangers en opleggers, carrosserieën, speciale voertuigen, onder delen en toebehoren plus handgereedschappen. Dc Bedrijfsauto RAI wordt georgani seerd door de Nederlandse Vereniging De Rijwiel- en Automobielindustrie RAI en is één van de belangrijkste tentoonstellingen op bedrijfsautoge- bied in Luropa. Tot 1984 was op de Bedrijfsauto RAI plaats ingeruimd voor autobussen. In dat jaar werd echter voor deze catego rie een aparte Autobus RAI gehouden De belangstelling daarvoor was zó groot, dat is besloten ook in 1986 voor autobussen een afzonderlijke expositie in te richten. De bedrijfsauto RAI '84 werd bezocht door 224.249 belangstellenden, waar onder 4200 buitenlanders. De organi satoren van de tentoonstelling ver wachten dit jaar eenzelfde of iets hoger aantal bezoekers te verwelkomen. De Bedrijfsauto RAI '86 is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Van1 maandag 17 tot en met vrijdag 21 fe bruari ook 's avonds van 19 tot 22 uur. Toegangsprijzen: overdag 12,50 en 's avonds 10,-. Aangemeld groepsbe zoek en 65-plussers betalen overdag 10,- en 's av onds 7,50. Traditiegetrouw staat de Bedrijfsauto RAI ook dit keer weer bol van de noviteiten. Zo brengen de bekende personenautomerken hun nieuwste bedrijfswagens, bestelauto's, pick-ups en mini-bussen voor het voetlicht. Daarnaast schotelen vrachtwagenmerken als Iveco, Scania, MAN, Mer cedes, Volvo en niet te vergeten onze nationale trots DAF-Trucks de duizenden bezoekers tal van nieuwtjes voor, naast de traditionele bestsel lers uit hun vrachtwagen-programma's. Het voert te ver hier alle primeurs op te model van de in najaar '86 te introdu- sommen Daarom slechts enige grote noviteiten; Nebim Bedrijfswagens biedt met de Volvo EL 408 een heuse wereldpri meur ford toont voor't eerst opeen beurs de nieuwe Transit-serie. Interessant bij Scania is de P 112 HK 6x6. een kipperehassis met aan drijving op alle assen Tovota vernieuwt zowel zijn Lite-Ace als de Dy na 100 serie. I en exclusieve trekpleister wordt de Range Rover Vogue Commercial In- - jection. Zie ginds komt uit Spanje... de Seat Ibiza J Dos. een Ibiza-bestelwagen. Mitsubishi toont een opengewerkt f i ceren nieuwe Canter-serie. Nieuw bij Mazda is de T 3500. in Ne derland vervaardigd en uitgerust met luchtvering op de achteras. Mercedes-Benz. Nederland vult drie kwart van de Westhal met onder meer de uil 1984 bekende, maar inmiddels verder geperfectioneerde rijsimulaior. Primeur bij Mercedes is de nieuwe I - serie in bedrijfswagenuitvoering. Ui teraard besteedt het merk-met-de-ster in zijn grote stand ook aandacht aan de 100e verjaardag van het automobiel, voor wiens geboorte de stichters van het Daimler-Benz concern. Ciottlieb Daimler en Carl Benz. hoogstper soonlijk verantwoordelijk waren. Beroepschauffeurs nemen een steeds belangrijker plaats in bij het ver voerend en verladend bedrijfsleven. Voor een optimale bedrijfsvoering spelen de chauffeurs op tal van terreinen een doorslaggevende rol. Zo reikt de bedrijfsautobestuurder op punten als kostprijsberekening, planning en technisch onderhoud de basisgegevens aan. Zijn optreden, alertheid en organisatievermogen hebben, evenals zijnn rijstijl en voertuigbehandeling, een directe invloed op het bedrijfsresultaat.!. Gezien de essentiële plaats van de chauffeur in de transportketen kent hel beroepsgoederenvervoer al sinds eind jaren '40 een speciale vakopleiding. Sindsdien werden duizenden chauffeurs opgeleid en geëxamineerd in het eigen en beroepsgoederenvervoer, het beroepspersonenvervoer en het vervoer van gevaarlijke stoffen. Internationaal gezien staat de vakbe kwaamheid van de Nederlandse beroepschauffeurs dan ook op hoog peil. Dat de transportnutie Nederland de bekwamen. Immers, het (beroepsgoe- deren)-vervoer wordt steeds interna tionale!- en gecompliceerder. Inspe lend hierop ontwikkelde de Stichting Chauffeurs Vakbekwaamheid een examen voor het nieuwe C'CV-di- ploma C. waarvoor men vanaf I ja nuari 1987 examen kan afleggen. Overigens is het bezit van dit diploma voor de beroepschauffeurs niet ver plicht. Bij de opleiding tol dit examen komen tal van eigentijdse zaken aan de orde als moderne informatietech nieken en communicatiemiddelen, in ternationale verkeers- en vervoersken- nis. afwijkende verkeersregels in Eu ropese landen, wisselkoersen en talen kennis. Voorts moet de examenkandidaat zich onderwerpen aan een 1.5 uur durende vakgerichte rijproef opeen combinatie van tenminste 24 ton maximaal toe laatbaar gewicht. In de rijproef wordt aandacht besteed aan zuinig rijden naast veilig en bedrijfszeker rijgedrag. Met name dient de bestuurder tijdens de rijproef „het achteruit steken" te beheersen, omdat deze manoeuvre in de praktijk vaak tot schade leidt. Duidelijk is dat de chauffeur in het Nederlandse vervoerend en verladend bedrijfsleven de positie bekleedt, die hem toekomt; een centrale plaats, be kleed door een echte vakman. Boven dien kan de beroepschauffeur via di verse vakbekwaamheidsdiploma's zijn marktwaarde verhogen. Organisaties als EVO. SVW. particu liere instellingen, verkeersopleidings- instiluten en dergelijke instanties zijn betrokken bij de vakopleiding voor de beroepschauffeurs. uitgezette koers blijft volgen, tonen enige recente ontwikkelingen in de chauffeursvakopleiding In 1986 vin den de eerste vakbekwaamheidsexa mens plaats voor loerwagenchauf- fëurs. Werknemers en werkgevers in de toerwagensector steunen deze examens, die tevens de erkenning van het vak van touringcarbesluurder beogen. Gelet op de groei van hel bustoerisme geen overbodige luxe. MEER OPLEIDING NODIG In de vervoerswereld valt bovendien de wens te beluisteren om de beroeps chauffeur zich nog verder te laten Europahal, stand nr. 410 Bedrijfswagen-nieuws uit de hele wereld te zien op de aanstaande Bedrijfsauto RA! M Golf Van vanaf fl 5.170.- Toepassing van elektronika, nieuwe materialen en hoogwaardige tech nieken maken samen met moderne onderzoekmethoden van de huidige bedrijfsauto een produktiemiddel, dat bij minimale lasten maximale baten opbrengt. Een goed voorbeeld is de ontwikkeling bij dieselmotoren. Tien jaar geleden was voor een 38 tons voertuig een gemiddeld brandstofver bruik van 40 liter per 100 km (1 op 2,5) gangbaar; tegenwoordig ligt deze waarde rond 33 liter, ofwel 1 op 3. Moderne onderzoekmethoden leiden tot een verdere verlaging van het brandstofverbruik. Via lasertechnieken kan men het verbrandingsproces en met name het verloop van de gasstromen in de motor bestuderen en optimaliseren. Bepaalde fabrikanten wisten hier door de motorrendementen in de buurt van de 40 pet. te brengen. Een waarde waarvan men tien jaar geleden slechts droomde. Nu wordt het brandstofverbruik zowel bepaald door de motor als. voor een belangrijk deel. ook door de aan- drijflijn. Om de wrijving in de aan- drijflijn te verminderen is. in de visie van sommige fabrikanten, toepassing van een aangedreven as met enkele reductie dè oplossing. Rond de trans missie doen zich thans eveneens di verse ontwikkelingen voor. Met name zwaardere trucks bezitten wisselbak ken met veel versnellingen. Anderhalf jaar geleden introduceerde een be- drijfsaulofabrikant de eerste wisselbak waarbij een elektro-pneumatische ci linder het handmatige schakelen ver- \ing. De chauffeur geeft uiteraard de commando's. Andere bedrijfsautofa brikanten en componenten-leveran ciers toonden inmiddels vergevorderd te zijn met de ontwikkeling van soortgelijke systemen. Deze ..automa tische geschakelde wisselbakken" be staan bij de gratie van de elektronika. Ze zijn een stap op weg naar een totaal ..motormanagement"-sy.steent, waar bij een aantal functies elektronisch sa menwerkt. Dan wordt naast het schakelen van de wisselbak ook de brandstof-inspuiting elektronisch ge regeld. De computer zorgt ervoor dat alle functies zo werken, dat het guns tigste brandstofverbruik wordt be reikt. In de moderne vrachtautocabine neemt hoogwaardige technologie een promi nente plaats in. TERMINAL AAN BOORD Blijft dc vraag hoever de invloed van de chauffeur op dergelijke vrachtau to's nog reikt. Wellicht gaan zijn werkzaamheden zich beperken lol het sturen en de bediening van het gaspe daal. Daarvoor komen echter andere handelingen in de plaats. Admini stratie bijvoorbeeld. De tijd dat in de vrachtauto-cabine een computer-ter minal staat, is dichterbij dan men denkt. OVERHEID KAN ABS STIMULEREN Bij de verkeersveiligheid van vracht auto's speelt elektronica andermaal Rijdt u in een auto met geel kenteken, waarvan de achterbank bijna altijd "plat" of bedolven ligt onder lading, dan kan een auto met grijs kenteken u grote voordelen bieden. En zéker als die auto een ruime en economische Volkswagenis. Zakelijk en privé fiscaal uiterst interessant. Voor een Volkswagen Van betaalt u geen bijzondere verbmiks- belasting. De auto valt in een lager tarief van de wegen belasting (bij dieseluitvoering). Omdat hij een relatief lage aan schafprijs heeft, is de verzekeringspremie ook lager. Bovendien is er geen automatische forfaitaire bijtelling inkomsten- belasting(20°/o-regeling) bij "grijs"kentekenvoorprivé-gebruik van de zaakauto. U kiest uit drie modellen: Polo, Golf en Passat Van, u rijdt dus altijd met een laadruimte op maat, in stan daard of luxe uitvoering. Verder zijn de Golf en de Passat Van leverbaar met een benzine-, diesel- of turbodieselmotor. Een Volkswagen Van is in elke autoklasse efficiënter. Comfortabel en betrouwbaar. Daarom rijdt en werkt u zeer ontspannen met een Volkswagen Van. Boven dien is de auto degelijk gebouwd. De storingskans is zeer klein en dat bevordert natuurlijk de betrouwbaarheid van uw vervoer. Steeds een hoge inruilwaarde. Een Volkswagen blijft, hij lang mooi en... heeft hij een hoge inruilwaarde. Overal service in Nederland. Op meer dan 300 plaatsen in Nederland kunt u met de auto terecht voor onderhoud. Dat wordt - met lange intervallen tussen twee beurten - uitgevoerd tegen vaste, lage tarieven. Dat scheelt tijd en geld! Bel nü voor een uitgebreide proefrit. Neem contact op met de V.A.G -dealer voor Volkswagen en geef door in welke Van u wilt proefrijden. Wilt u het dichtstbijzijnde adres, bel dan (020) 86 73 51. Bedrijfswagens beschermd tegen corrosie. Daardoor VOLKSWAGEN,OOK BEROEPS IN HETKLEMVERVOER.

Soester Courant | 1986 | | pagina 12