Zn/ <v«Film van de week dik. SILVER STAR VIDEO Andere kanaalindeling voor televisie SPLINTER EEMLAND B.V. Trouble-shooter of money-maker? Minister de Koning sprak over CDA-uitgangspunten in Open Hof 'PAS switcht zo'n beetje tussen behoudend links en progressief rechts' (81) BIJ ONS OP SOEST loet o Jloktdon Eerste winterhelft verliep zacht en nat A VIEW TO A KILL SILVER STAR -VIDEO TOP 10 WOENSDAG 12 FEBRUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Per 25 februari a. s. Advisie Soest Computer Consultants bv Verkiezingsbijeenkomst groot succes Vrijbank JÊ sfr 'p Op 25 februari zal iedere gebruiker van een televisietoestel dat is aange sloten op de Centrale Antenne Inrichting (C.A.I.) van de gemeente Soest, een ander kanaal voor de verschillende programma's, behalve voor Neder land 1, moeten kiezen. De kanaalindeling voor televisie wordt dan in ver band met uitbreiding van het aantal programma's veranderd. Tot nu toe kan men in Soest en Soesterberg ontvangen: Nederland 1 en 2, Duitsland 1, 2 en 3 en België Vlaams 2. In oktober vorig jaar is de gemeenteraad akkoord gegaan met het plan een satelliet-ontvanginrichting te installeren. Inmiddels is bij het CAIbedrijf de paraboolantenne geplaatst, zodat ontvangst van satellietprogramma's mogelijk is. Gekozen is voor de doorgifte van SKY CHANNEL en Europa TV. Daarnaast zal - met sterk wisselende kwaliteit - België Vlaams 1 worden doorgegeven. Het tarief zal door deze uitbreiding niet worden verhoogd. Verandering Technische beperkingen in kanalenkiezers waren voor de P.T.T. aanleiding om voor te schrijven dat er tussen de kanalen waarop de programma's worden doorgegeven steeds een kanaal vrij blijft. Dankzij de voortgang van de techniek is het tegenwoordig goed mogelijk om die vrije kanalen te gaan gebruiken. Het gebruik van de naast elkaar liggende kanalen op deze wijze is echter nieuw. Daarom verlangt de P.T.T. dat de invoering van deze zg. nabuur kanalen als proef wordt aangekondigd. Om aan de technische voorschrif ten van de P.T.T. te voldoen, moeten ook de reeds gebruikte kanalen iets "verschoven" worden. Er ontstaat dan een nieuwe kanaalindeling, waarin de drie nieuwe programma's alsmede een permanent informatiekanaal zijn ondergebracht. Kanaaloverzicht per 25 februari 1986 Programma was band kanaal wordt band kanaal opmerkingen Nederland 1 III 5 III 5 Nederland 2 III 11 III 7- stereo/tweetalig Duitsland 2 (WDR) I 2 III 12 stereo/tweetalig Duitsland 2 ZDF III 7 III 9 Duitsland 3 (WDR) III 9 III 10 België Vlaams 1 III 8 experimenteel België Vlaams 2 I 4 III 11 Sky Channel I 2 stereo/tweetalig Europa TV I 3 tweetalig Info-kanaal I 4 Inregelen toestellen Bovenstaande kanaal wijzigingen moeten dus ook op ieders televisietoestel respectievelijk videorecorder plaatsvinden. Omdat elke fabrikant zijn eigen ideeën heeft over plaats en uitvoering van de kanalenkiezer, is het ondoen lijk het instellen van elk toestel uiteen te zetten. Raadpleeg daarom voor het instellen nauwkeurig de handleiding die bij uw toestel behoort of schakel de toestelleverancier in. Indien men van de diensten van de leveranciers gebruik wil maken, dan wordt geadviseerd reeds vóór 25 februari een afspraak met één van hen te maken. Leveranciers in Soest en Soesterberg: Naam: 1. Audio 1. Gouden Snaar 3. Guco 4. Krebbers Jaarsma 5. Schoemaker 6. Overgoor 7. Uyland 8. Westerhof Adres: p/a Plasweg 15 Steenhoffstraat 15 Van Weedestraat 215 Van Weedestraat 52 Van Weedestraat 78 Jongbloedlaan 19, Soesterberg Schoutenkampweg 43 Zuidpromenade 28 Telefoon: 17949 12132 22776 13242 10344 03463-1850 17398 19629 Voor nadere informatie kan men bellen02155-91 Al 52 JAAR official dealer BAARN-SOEST Gespecialiseerd in jonge gebruikte Ford-auto's Verplichte autokeuring bij onze APK bedrijven BEUKENLAAN 80 L'JeZT - SOEST - TEL. 02155-12643 EEMNESSERWEG16-22 - BAARN - TEL 02154-15555 'YV-vVA. Hard gesteld lijkt de markt van computerleveranciers raak getypeerd met de term "money makers". Als geïnteresseerde - of misschien niet eens - wordt u overvoerd met aanbiedingen voor computers die steeds goedkoper lijken. Dat de ijzeren wet "Goedkoop is duurkoop" hier netzo opgaat, merkt u pas na de koop. Hij "werkt wel", maar u weet niet hoe. Of de geheugen capaciteit is te klein. Of de software niet adequaat. Enzo voort, enzovoort. Wij "Adviziers", staan voor onze naam. Uw concrete bedrijfs situatie, uw eigen automatiserings behoefte, is uitgangspunt vooreen door dacht advies. Soms luidt dat: "Wacht u nog maar een A. Kuijpers jaar met automatiseren" omdat uw organisatie daarvoor nog niet rijp is. Zo n vrijblijvende analyse voor uw automatiseringsbehoefte betaalt zichzelf terug. Voor u meteen. Voor ons later, wanneer u zegt "ik weet waar ik goed terecht kan". Belt u eens of schrijf ons. Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest, Telefoon 02155-11434 Maandagavond j.1. hield het CDA Soest/ Soesterberg zijn eerste verkiezingsbij eenkomst in de grote zaal van De Open Hof. Spreker was de minister van So ciale Zaken, de heer J. de Koning. Nieuwe partij bij raadsverkiezingen in Soest 'Ja, we zijn wel allemaal zo'n beetje kennissen van elkaar. We kwamen el kaar nogal eens tegen op verjaardagen en in uitgaansgelegenheden en zo, maar dat wil niet zeggen dat we geen serieuze partij zijn. We richten ons niet alleen op de sporters en de jeugd, maar ook op de ouderen - want die hebben toch ook met het welzijnswerk te ma ken, en bovendien op de grote groep niet-kiezers, die niets van het politieke ge-OH snappen, misschien door het ge bruik van veel te veel ambtelijke taal. Als wij in de raad komen zullen we net zo lang doorzeuren tot ze gewoon Ne derlands gebruiken, dat de mensen ge woon kunnen begrijpen.' Dat zeggen lijsttrekker Gerard ('Mack') van den Deyssel en zijn mede-kandidaten Bart v.d. Brink en Alex van Ginkel, die als het aan hen ligt hun gloednieuwe Partij Aktief Soest (PAS) na 19 maart in de Soester gemeenteraad vertegenwoordigd zul len zien met 'een a twee zetels', zoals wordt opgemerkt. Aanleiding is de presentatie van het verkiezingsprogramma waarmee PAS in de komende tijd stemmen wil gaan winnen, een programma dat vooral ge richt is op het behoud en de verbetering van de sport- en welzijnsvoorzieningen in Soest. Kort en bondig Het programma is kort en bondig, en in dat opzicht zouden heel wat bestaande politieke groeperingen een voorbeeld kunnen nemen aan deze nieuweling in de politiek. Een korte samenvatting van het programma vermeldt: terug gaaf teveel betaald aardgas aan de Verhalen uit vervlogen jaren vergeet je niet. Oude mensen vertel len graag over de dingen die voorbijgaan. In Bij ons op Soest" pu bliceert de Soester Courant de herinneringen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. J.C. van Schagen dichtte: Wat eigen was, gaat van je heen en ziet i niet om - je blijft alleen. Jan Visser ontmoet hen, luisterd geïnteresseerd en schrijft hun re laas op. Vandaagde heer T. Renes (92) De slager: 'Vierenzestig jaar lang heb ik duizenden koeien en varkens ge slacht. Tot mijn tachtigste jaar heb ik in 't Slachthuis aan de Lange Brinkweg gewerkt, gewoon omdat er niemand anders was die dat werk kon doen. Ik heb ook nog zeventien jaar een eigen slagerij gehad in de crisistijd, op de hoek van de Akkerweg. Eerst als zet baas en later als eigenaar. Vóór was de winkel, dan kreeg je een kamertje en een keuken en daarachter bevond zich de slachtplaats. Ik begon met bevroren vlees uit Argentinië, maar ik kocht ook zelf koeien en varkens in Maartens dijk, Achterveld en hier op Soest. Ik slachtte zelf. Ik vond het niet erg, het is een vak. Zo'n beest krijgt een maskertje op zijn kop met een pin en een huls, daar geef je een klap op met de hamer en het is gebeurd. Je werd wel eens kriebelig als het niet ineens lukte. Eén keer brak een koe los en kwam recht op me af. Ik gaf een ruk aan het touw en toen kwam ze in de broeibak terecht met kokend water, de poten waren verbrand en het vel zat los. Ook een stier kon ik een keer (dat was in Baarn) niet kapot krijgen. Een pompje in de slachtruimte liep hij er fi naal af. Een agent van politie heeft hem toen met een karabijn doodge schoten. Ik vond het slachten altijd heel ge woon. Ik had er geen verdriet van, als u dat bedoelt. Je moest wel met z'n tweeën zijn. Eén hield een achterpoot vast en de ander een voorpoot. Je gooide het dier dan óp de burrie, dreef die pin in zijn kop en het bloed ving je op in een grote be tonnen bak. Dat werd verzameld in een put buiten. Als je er bloedworst van maakte, moest je wel blijven roeren, anders werd het stijf en kon je het niet meer gebruiken. Blinde vinken Drie knechten had ik aan de Akkerweg. Vooral met de feestdagen was het dag en nacht werken. We hadden bestel wij ken in Soestduinen, in Soest en in Maartensdijk. In die tijd kochten de mensen een ge woon stuk vlees: runderlappen van de klapstuk (met een beetje vet), door regen varkenslappen van de buik van het varken, buiklapjes met zwoerd (spettert in de pan), dikke lende, enz. De produkten die ze nu hebben, zoals blinde vinken en biefstukjes tartaar bestonden helemaal niet. Ik verkocht aan een dame een stukje Foto:Herman van Dam van de muis van een zware koe. Dat middenstuk was niet wat ze gewend was. Het model viel iets te groot uit en dat vertrouwde ze niet. Het spijt me, zei ik, ik kan u geen ander stuk geven. Het is eerlijk van de muis. In die zaak heb ik nog eens de eerste prijs gewon nen met een étalagewedstrijd in de winkelweek. Ik had de hele uitstalkast versierd met slingers van ragout-sau cijzen. In het midden van de étalage lag een varkenssnuit die rondkeek over de opgemaakt schotels die ik had ge maakt. Eén kookworst was iets te lang, anders had ik de ereprijs gekregen. Boven in de etalage had ik een net gespannen van een varkensmaag. Het hing aan een roe met twee haakjes en leek net op een tekening met allerlei figuren. Het net is een soort vet dat om de maag zit en waar rek in zit. Toch hielden wij het niet vol in die ja ren. Van armoe moest ik de zaak slui ten. Iemand zei toen: hang maar een bordje op de deur met 'wegens omstan digheden gesloten.' Dat deed ik. Mijn vrouw had nog drie gulden in huis. De volgende dag moest ik voor Jan Laseur een koe slachten op 't Slachthuis. Daar kreeg ik zomaar vijf gulden voor. Toen had mijn vrouw 's avonds acht gulden in haar portemonnee. Meesterknecht We verhuisden naar een huurhuis op de Beetzlaan en ik werd knecht bij slager Bos op de Koninginnelaan/hoek Lange Bergstraat. Zo ben ik ook begonnen. Op mijn negentiende, als slagersknecht bij Van Mil in Baarn en bij Blokker in de Kerkstraat. Daar leerde ik mijn vrouw kennen en moest ik weg. Zo kwam ik in Soest terecht bij slager Jan Floor op de Julianalaan. Zeven jaar heb ik daar gewerkt als meester knecht. We slachtten daar de varkens en koeien naast de winkel. In de kelder werd het spek en het vlees gezouten. Ik bracht bestellingen weg in de Vuursche en in de Wieksloot bij de families Bois- sevain en Insinger, bij boer Dorrestein en bij de Hoefslag. In de winkel stond een stuk van een boomstam dat diende als hakblok. In de slagerij was het altijd koud. De enige warmte kwam van de broeibak, die diende om het haar van de varkens los te branden. Dan werden ze op de bank gekrabd en later met het mes ge schoren. Sommige slagers rookten een sigaar in de zaak. Dat vond ik misselijk staan. Van mijn zeventiende jaar af heb ik ge pruimd. Dat is medicijn voor me. Kijk, mijnheer Visser, ik pruim nog steeds, dat ben ik zo gewend. Half loon Aan de Beetzlaan hadden we zes kin deren, waaronder een tweeling. Later kregen we nog een tweeling, één van de twee is gestorven. Tenslotte kreeg ik een baan op 't Slachthuis voor een half weekloon, als hulp. De andere helft moest ik zelf bij verdienen met een beetje handel. Ik grossierde in koeien en maakte wat winst. Daar kocht ik huizen voor, die ik zelf opknapte en weer doorverkocht. Zo zijn we tien keer verhuisd in Soest. Ik had een aardig spaarcentje voor de oude dag, want tot mijn tachtigste heb ik zo gewerkt en geleefd. Toen moesten we naar Groot Engendaal, is al mijn geld opgegaan en nu moet de gemeente bijspringen. In het Slachthuis deed ik de 'vrijbank.' Dat is een noodslachtplaats van dieren die onverwachts geslacht moeten wor den. Dat vlees was te koop voor minder gelddrie pond voor een tientje. We verdeelden het in porties en wikkel den die in krantepapier. Iedereen stond in de rij en kreeg één portie en wie meer wou hebben, moest weer achter in de rij aansluiten tot het op was. Ja, ik lust zelf best een stukje vlees. Als we aan tafel zaten met het hele ge zin, kreeg ik van alle kinderen altijd de vette stukjes op mijn bord.' JAN VISSER kleinverbruikers; behoud en uitbouw van de werkgelegenheid; verlaging van de gemeentelijke tarieven voor sportverenigingen; de bouw van een sporthal in Soesterberg op zo kort mo gelijke termijn; het behoud van het Soester Natuurbad voor inwoners; het behoud van een streekziekenhuis in de naaste omgeving van Soest en de uit breiding van het aantal kanalen op de CAI zonder verhoging van de tarieven. De gemeente Soest geeft te weinig geld uit aan sportvoorzieningen, vindt PAS, in vergelijking met andere gemeentes. Het percentage moet dan ook omhoog. Dat veel sportclubs kampen met terug gang in het ledental wijt PAS o.a. aan de te hoge tarieven door de gemeente opgelegd. 'Het moet allemaal ook sim peler, korter en doeltreffender, al die bureaucratie op sportgebied moet weg,' aldus PAS, die wel nagegaan wil hebben of de Sportstichting nog aan de eisen voldoet waarvoor dit orgaan in het leven is geroepen. De sportclubs zelf moeten in elk geval meer inspraak krijgen. 'De wethouder is nog altijd de baas, en dat moet nodig veranderen.' Voor zaalvoetballers, autocrossers en motorcrossers moet nu eindelijk eens ruimte binnen de gemeente worden ge vonden, vindt de nieuwe partij. Voor een crossbaan heeft men het oog laten vallen op het terrein tegenover de vliegbasis, waar ooit geluidmetingen zijn verricht. ,'Maé.r dat is niet op een juiste manier gebeurd,' aldus Gerard van den Deijssel. Volgens de PAS-kandidaten is de gemeente wat al te snel gezwicht voor de protesten van omwonenden. 'Toen s.o.Soest nieuwe velden kreeg en Pij nenburg de atletiekbaan aanlegde heb ben we daar geen actiegroep over ge hoord Sport is geen luxe, aldus de lijsttrek ker, en voor veel gezinnen zijn de be staande tarieven nauwelijks op te brengen, zoals ook de sportkeuring. Op welzijnsgebied acht PAS de grens van de bezuinigingen bereikt. 'Wij vin den het niet toelaatbaar dat de instel lingen nog meer dienen te bezuinigen. Er dient scherp te worden toegezien dat de instellingen hun doelstellingen nastreven zonder politieke of racistische voorwaarden,' klinkt het nogal obligaat. Het is de kandidaten niet bekend of er een instelling in Soest is die zich daaraan wel schuldig maakt. Ziekenhuis in Eempolder Opmerkelijk is wel het programma punt over het ziekenhuis. PAS vindt dat er binnen of net buiten de gemeente grens een nieuw ziekenhuis moet ko men, nu de kans op een 'eigen' zieken huis zo goed als verkeken is. 'Amers foort mag van het rijk in de nabije toe komst een nieuw ziekenhuis bouwen. Als dat nu in de Eempolder gebeurt, dan kunnen zes gemeenten (Amers foort, Hoogland, Baarn, Eemnes, Bun schoten en Soest) gebruik maken van dit ziekenhuis. Mocht PAS niet deel nemen aan de gemeenteraad, dan hoopt de partij toch dat dit voorstel wordt opgepikt door B. en W.' In een korte toelichting op dit program mapunt laten de PAS-woordvoerders weten dat ze er niet aan moeten denken 'dat de mensen hier kreperen omdat ze ergens in een ziekenhuis achter in Amersfoort moeten zijn.' Het aantal televisiekanalen op de CAI moet van PAS worden uitgebreid. 'Als dat niet kan, dan moet het tarief voor de abonnees omlaag. Na aanrijding door gereden De heer R.K. uit Hilversum deed vo rige week bij de politie aangifte van een geval van doorrijden na een aanrij ding. Hij had zijn auto geparkeerd aan de Eigendomweg en stelde na terug keer vast dat een onbekende automo bilist zijn wagen rechts achter had aan gereden, waardoor nogal wat schade was ontstaan. Massale vissterfte in Overhees op nippertje voorkomen De oplettendheid van een inwoner van Soest heeft vorige week voorkomen dat de vissen in de vijver aan het Tromsla gerpad massaal zouden sterven. Volgens een woorvoerder van de politie stonden de vissen 'stijf tegen de kant' door gebrek aan lucht. Een en ander was het gevolg van het feit dat een grondbemalingsbedrijf daar werk zaamheden uitvoerde, terwijl de vijver zelf was dichtgevroren. De hoeveelheid zuurstof was daardoor beneden de kri tische grens gekomen. Door het snel hakken van een aantal wakken heeft men de vissen van een wisse dood ge red. Gerard v.d. Deyssel. Levende ideeënbus Opmerkelijk is ook de suggestie om een commissie in het leven te roepen die - met het oog op meer inspraak door de burgers - ideeën vanuit de burgerij uitwerkt en doorspeelt aan de betref fende instelling of gemeentelijke dienst. 'Een soort levende ideeënbus,' aldus lijstaanvoerder Gerard van den Deijsel. De commissie moet uit bur gers en ambtenaren bestaan en een breder gebied bestrijken dan bijvoor beeld nu de commissie Welzijnsplan ning. 'Ook verkeerssituaties etc. moeten daarin aan de orde kunnen ko men. Burgers staan ook bij de politieke partijen vaak tevergeefs aan de deur te kloppen en sommige mensen durven nog niets eens naar de politie te stap pen. Op die manier verklein je ook de afstand tussen bestuur en burgers. PAS ziet zichzelf niet in een van de be staande 'hokjes' ondergebracht. 'We zijn niet links en niet rechts. Wat we willen is gewoon het beste voor Soest. Alle andere partijen hebben een pro gramma dat voor het grootste deel lan delijk geschreven is, dat kunnen ze van ons in elk geval niet zeggen,' aldus de lijsttrekker. 'We zullen wel zo'n beetje switchen, zeg maar tussen behoudend links en progressief rechts.' De minister sprak vanuit de vier hoofd punten van het program van uitgangs punten van het CDA: gerechtigheid, gespreide verantwoordelijkheid, solidariteit en rentmeesterschap. "Gerechtigheid", aldus De Koning, "is een edelsteen met veel facetten. Daar bij is het facet van recht op arbeid behoorlijk in het gedrang gekomen. Volgens het Centraal Planbureau zou het aantal werklozen in 1986 zijn opge lopen tot 960.000. Het kabinet heeft hiermee geen genoegen genomen. Het is gelukkig ook nooit zover gekomen. Dat betekende in de afgelopen periode dat een aantal pijnlijke maatregelen moest worden genomen. In de eerste plaats loonmatiging, waardoor onze concurrentiepositie t.o.v. het buiten land verbeterde. In de tweede plaats herverdeling van arbeid. Dit werd be reikt door de werkweek te bekorten tot 38 uur, invoering van de VUT en het instellen van deeltijdarbeid. Het resul taat van dit alles is in ieder geval ge weest dat er in de afgelopen periode 250.000 arbeidsplaatsen zijn gecreëerd. In de derde plaats het aanpakken van de jeugdwerkloosheid. Het ministerie van Sociale Zaken heeft hiervoor het meeste geld beschikbaar gesteld. Daar door verloopt de teruggang van de jeugd werkloosheid nu sneller dan de ouderen werkloosheid. Een probleem daarbij is wel dat met name jongeren die langer dan twee jaar werkloos zijn moeilijk te motive ren zijn om weer aan het werk te gaan. Deze jongeren hebben een extra prik kel nodig om weer aan het werk te gaan. Het CDA wil er alles aan doen om deze 'verloren generatie' nieuwe kansen te geven. Voor wat betreft de gespreide verant woordelijkheid merkte De Koning op dat het afslanken van de overheid noodzakelijk is. Meer verantwoorde lijkheid moet worden overgedragen aan de burger. Werkgevers, werkne mers en overheid zijn samen verant woordelijk voor de samenleving als geheel. Het is daarbij een slechte zaak als de overheid alleen maar gezien wordt als een betalende instantie, die zich verder nergens mee mag be moeien. Goede spoor Het CDA heeft zich in de voorbije re geerperiode metterdaad ingezet om de klemgereden samenleving in het goede spoor te brengen. Dat was heel wat moeilijker dan in ons land werd voor zien. Daar kwamen (en komen) ook soms diep-ingrijpende maatregelen aan te pas. Maar het is mede aan dat gevoerde beleid te danken dat het deze vier jaar gelukt is om nieuwe perspec tieven te bieden: de stijging van de werkloosheid kwam tot staan en de overheidsuitgaven werden beter be heerst. FotoGoos van der Wilt Bemoedigend is vooral dat in de maat schappij de bereidheid toenam om eigen verantwoordelijkheid te dragen. Het CDA staat voor dat beleid. Daar mee werd de basis gelegd voor een gemeenschappelijke krachtsinspan ning van overheid en samenleving. Zo'n basis is nodig willen we de pro- blemen-van-morgen de baas worden. De Koning besloot zijn betoog met de opmerking dat de wereld door God is geschapen en dat de mens beheerder, rentmeester daarvan is. Ook de over heid deelt in de opdracht tot rentmeester schap, die voor haar inhoudt: de be scherming van de natuur en het na tuurlijk leefmilieu tegen aantasting en roofbouw. Kans op werk Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd door de aanwezigen ruimschoots ge bruik gemaakt. Met name de jongeren in het publiek stelden kritische vragen over de kans op werk als zij eenmaal zijn afgestudeerd. Tenslotte dankte de campagneleider van het CDA in Soest, drs. Jan Pieter Lokker, de heer De Koning voor zijn inspirerend betoog en de aanwezigen voor hun betrokkenheid bij de discus sie. Hij herinnerde allen eraan dat a.s. maandag, 17 februari, in Nieuwegein een grootse manifestatie plaatsvindt van het CDA met als sprekers Ruud Lubbers, Bert de Vries en Piet Buk man. Verder zullen er tal van staats secretarissen en kamerleden aanwezig zijn om met de kiezers te praten. De manifestatie heeft plaats in de Blok- hoeve te Nieuwegein en begint om half acht. kunt u gadurandf twat isar inruilan voor itn andtr «t- rud mit gronr« of maarda- ra briljantan. ASo-bnljantan zijn oarfact gaslaoan an wardan voor u gasalactaard door vakmantan. Hat ASp-cartificaat biadt u dan ook aan waardavolla garantie. De winter, berekend over de drie volle maanden, is op 15 januari met de twee de helft begonnen. De eerste helft is zachter dan normaal verlopen met meer neerslag dan normaal. Wel twee weken een wat winterse periode, even na Kerst tot 10 januari, maar veel be vroren zoden zette dit niet aan de dijk. De meeste sneeuw in die periode kreeg Frieslandplaatselijk rond 25 cm. Twee nachten die even strenge vorst opleverden en daar bleef het bij. Een bijzonderheid van december was wel het zeer geringe aantal uren zon. In Noord en Oost Nederland totaal acht uren, hetgeen in december deze eeuw niet eerder was voorgekomen evenmin als de plaatselijk 25 zonloze dagen. Over het slot van die eerste vorst periode waren de meningen verdeeld. Computers voorspellen zelf niets, ze moeten van gegevens worden voorzien en die blijken niet altijd eensluidend te zijn. Zo was er twee dagen een twijfel of de dooi het wel of niet zou winnen. De zeer diepe orkaansdepressie van 930 mb tussen Schotland en IJsland maakte een eind aan alle twijfel en stuwde met stormweer zachte lucht naar het vaste land. Nu kan er nog best een nieuwe vorstperiode komen die ons de schaats brengt. Verleden jaar hadden wij in januari een strenge vorstperiode vanaf de 6e tot de 21e, daarna invallende dooi waardoor tot veler teleurstelling een geplande Elfstedentocht moest worden afgelast. Maar begin februari sloeg de winter een tweede keer toe en toen op 21 februari lukte de tocht alsnog. Zo tussen 15 en 20 januari, als het helder is, kun je 's morgens merken dat het al een kwartier eerder licht wordt sinds de kortste dagen en 's avonds al ongeveer een half uur langer licht... Alleen bij somber en regenach tig weer merk je deze vooruitgang min der goed. De wintersportgebieden hebben even als in 1984 en 1985 tot na nieuwjaar moeten wachten alvorens er tot in de dalen sneeuw van enige betekenis ging vallen. Van het schaatsen is door de sneeuwval tijdens de achter ons lig gende vorstperiode weinig terecht ge komen. Voor die groep is het te hopen dat dit in de komende vier weken als nog lukt, daar is het per slot winter voor. WARNER HOME VIDEO Heeft James Boml eindelijk z'n meerdere gevonden? ROGERMOORE JAMES BOND 007 AVIEW^AKÏLL Heeft James Bond dan eindelijk zijn meerdere gevonden? Is het de geheim zinnige Christopher Walken als Max Zorin, een schatrijk industrieel die de microchipwereld door middel van een aardbeving wil vernietigen en over nemen? Of is het de bijzondere Grace Jones als May Day. Zorin's raadselach tige en gevaarlijke vrouwelijke bondgenote, die tegenover Bond komt te staan in een dodelijk, vernuftig duel met een explosief einde? Of is het de knappe Tanya Roberts als de amerikaanse Stacey Sutton. die denkt dat James een bondgenoot van haar gezworen vijand Zorin is? A VIEW TO A KILL is de veertiende in de Bond-serie en is op visueel gebied verbluffender en lichamelijk veeleisender dan alle vorige films. Roger Moore is beter dan ooit als James Bond. schitterend bijgestaan door de gebruikelijke favorieten, plus Patricfc Macnee als de zeer excentrieke agent van de geheime dienst en Fiona Fullerton als de mooiste maar dodelijke KGB-agente. 1. Police Academy II 2. Gremlins 3. The woman in red 4. Beverly Hills cop 5. Amadeus 6. A Passage to India 7. Ghostbusters 8. Cotton club 9. Baby 10. Striking Back

Soester Courant | 1986 | | pagina 9