t Zwaantje ^baxthuitfen O Paaseieren in 'De Soester Duinen' (83) Bil ONS OP SOEST ^Qjehannt Hoe maken we de tuin groter (deel 1) TU IN-ADVIESCENTRUM 'tvaardêHwoQt PAGINA 10 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 11 Pastoor v door Arie Buisman \Wandelaar Voordelig gas voor sportclubs? Nieuw overleg tussen gemeente en C-drie over problemen met Selby Première jeugdvoetbalfilm in s.o.Soest kantine r; PIZZERIA LAPERGOLA Italiaanse live-muziek van Idalgo FerrI De februaristaking j. cornelisse bv Computer beveiligingen effkientv voor doe-het-zelvers Katholieken zijn een eigenaardig volkje. Hier en elders. Dicht bij huis rollebollen ze sinds de zestiger jaren met ongemeen felle dis cussies, hun geloofsleer betreffende, over straat. Voor en tegen slaan elkaar met teksten, uitspraken en aangepas te uitleg om de oren. Gevolgen van de nog steeds voortdurende crisis: een voor het R.K. volksdeel in Nederland schrikbarend tekort aan priesters, leeglopende kerken, een steeds groter wordende kloof tussen hetgeen Rome voorschrijft en in Nederland in prak tijk wordt gebracht. Naar het schijnt, vooral in de ogen van buitenstaanders, een aflopende zaak? Vergeet 't maar. Ruim een week geleden riep het onver wachte overlijden van Jan Simon Buis man, sinds 1969 Pastoor van de parochie Petrus en Paulus, op tot een algemene "mobilisatie" van katholiek Soest. Een dag voor zijn begrafenis maakte Arie deel uit van de wachtenden die voor de Avondwake het condoleance register wilden tekenen. "Het is vijftien jaar of meer geleden dat ik hier ben geweest", hoorde Arie een zij tegen een hij zeggen. "Raar eigenlijk hè dat we hier nu zijn", ver volgde ze. Even werd 't stil, waarna de reactie van de aangesprokene volg de. "Hij heeft ons toch getrouwd, kan kun je toch niet wegblijven." Vele honderden buitenkerkelijke katho lieken waren maandag 16 en dinsdag 17 februari even terug van weggeweest. In hun gezelschap vele nog niet afge- zwaaiden, en katholieke en protestant se collega's van Pastoor Buisman. Een Avondwake die qua belangstelling in de kerk deed denken aan de jaar lijkse "Stille Nacht, Heilige Nacht." Sfeer, teksten en liederen hadden er niets mee gemeen. De essentie wel. De geboorte van een nieuw, ander, eeuwigdurend leven voor Pastoor Jan Buisman. Een priester van de oude stempel. Een man die inspraak duldde, mits aan zijn normen van geloof en geloofsbe leving niet werd geknaagd. Daardoor soms ongemakkelijk, maar in ieder geval onverzettelijk. Met deze laatste karaktertrek heeft hij het uit eindelijk tot een pastoraat gebracht dat respect en bewondering afdwong. Bjn mildheid, zijn zorg en belangstel ling voor junioren en senioren, zijn aanwezigheid in ziekenhuizen en be jaardenoorden, zijn eenvoud en sobere levenswijze droegen bij tot een per soonlijke erkenning, die hij nimmer zocht, maar die er toch was. Eerst na zijn overlijden werd daarvan blijk ge geven. Zijn mede-pastor J.M. Vassier maak te, in zijn preek, die aan de Eucharis tieviering voorafging, op kinderlijk- gelovige wijze duidelijk hoe het zijn collega tot in de eeuwen der eeuwen zal vergaan. "Pastoor Buisman", aldus J. M. Vais- sier, "hoefde niet aan de hemelpoort aan te bellen, de deur stond voor hem open." Pastoor Buisman, een priester die tij dens zijn leven de hemel versierde. Niet in de zin van concessies doen en het met zijn Schepper op een akkoordje gooien. Hier, tussen en met ons, leerde hij zichzelf, en de mensen die hem waren toevertrouwd, bloemen plukken voor later. Het is nu al weer bijna twee weken geleden dat er op een ochtend tever geefs een beroep op hem werd gedaan. Tevergeefs, voor de eerste en laatste keer. Wie kan 't hem nadoen? Zijn nagedachtenis eren is letterlijk en figuurlijk helpen zijn kerk in stand houden. Misschien wel met bloemen. ARIE WANDELAAR Goede wijn behoeft geen krans' Rademakerstraat 2 03463 -1423 .3769 BD Soesterberg De hockeyvertegenwoordiger in de Sportstichting, Dick Stroband, is vorige week met een voorstel geko men dat voor alle sportverenigingen een flinke meevaller in de geldbui del zou kunnen opleveren. Omdat de verenigingen sinds de in voering van de vuilverzamelcon- tainers worden aangeslagen als be drijven, meent Stroband dat in het vervolg hetzelfde zou kunnen gelden als het gaat om de gasprijs. Bedrij ven betalen als grootverbruikers een hogere belasting voor de afvoer van vuil, maar stoken daarentegen tegen gereduceerde gasprijzen. Zand in benzinetank Een onbekende dader heeft vorige week de tankdop van de auto van de heer A. M. van H. weggenomen en zand in de tank gedeponeerd. De auto stond geparkeerd aan de Willibrordusstraat. De heer Van H. deed aangifte bij de politie. De problemen tussen het bestuur van het cultureel creatief centrum C-drie en de badmintonclub Selby over het ge bruik van de sportaccommodatie in het voormalige dorpshuis aan de Willaert- straat in Overhees zijn de wereld nog niet uit. Het gemeentebestuur heeft, vertegenwoordigd door sportwethou der drs. G. Plomp en directeur J. Hil- horst van de Sportstichting, overleg gepleegd met Ernst Dienaar, de direc teur van C-drie. Beide partijen zullen op maandag 3 maart andermaal om de tafel gaan zitten. Volgens wethouder Plomp worden de problemen dan gezamenlijk geïnven tariseerd. De problematiek wordt ver volgens samengevat in een brief, die aan het College van Burgemeester en Wethouders wordt voorgelegd. Daarna wordt bekeken welke stappen onder nomen zullen worden om de problemen d.e wereld uit te helpen. Voorzitter R. H. Kruiswijk van Selby maakte vorige week in de vergadering van het algemeen bestuur van de Sport stichting nogmaals de bezwaren ken baar die de vereniging heeft tegen de manier waarop ze gebruik moet maken den de sportzaal in C-drie. De bad mintonners kunnen alleen via de bui tentrap de zaal in, omdat de deur tussen de zaal en het andere gedeelte van het centrum gesloten is. Dit heeft vooral op wedstrijddagen tot gevolg dat spelers die zich omkleden, worden geconfronteerd met publiek dat via dezelfde kleedkamers naar de zaal loopt. Daardoor worden naar de me ning van de heer Kruiswijk ook de spe lers in het veld gestoord. Veiligheid Omdat C-drie op zaterdag is gesloten, is de badmintonclub op die dag in ge val van een ongeval aangewezen op een telefoon van buurtbewoners. Men acht dit in strijd met de veiligheids eisen. Voorts vindt Selby het meer dan vervelend dat men op zaterdag geen gebruik kan maken van de barruimte om "wortel- en perensap" te consu meren, zoals Kruiswijk het als sporter in hart en nieren uitdrukte. Aan de hand van enkele citaten uit het beleidsprogramma van het bestuur van C-drie ging hij de problemen na die de vereniging heeft. Van de „servi ce aan alle bewoners" merkte Selby volgens Kruiswijk niet veel, terwijl hij ook niet het gevoel heeft dat Selby op een gelijke manier als de andere be woners wordt behandeld. Hij zei op in formele wijze vernomen te hebben dat in de barruimte verschillende tarieven worden berekend. Reductie Volgens een woordvoerder van C-drie is dat niet helemaal juist. Wel is het zo dat de cursisten in C-drie met de aan koop van waardebonnen 25 procent reductie kunnen krijgen op koffie en thee. "Niet op andere consumpties", zei hij. De filosofie die achter deze re ductie schuilt, is gebaseerd op het feit dat de cursisten voor een gedeelte van de inkomsten van C-drie zorgen. Om de verbondenheid met het centrum te bevorderen is het bestuur tot uitgifte van waardebonnen overgegaan. De bonnen zijn uitsluitend beschikbaar voor cursisten. De heer Kruiswijk zei het te betreuren dat de zaken zo gelopen zijn als nu het geval is. Als men als nieuwe bewoners elkaar welkom had geheten, had hij dat een creatieve start gevonden. In de overgangsfase van De Borg naar C-drie heeft de gemeenteraad de uit drukkelijke wens geuit dat er voor de sport niets zou veranderen in C-drie. Deze intentieverklaring is echter niet in een raadsbesluit vastgelegd. Omdat het Selby-bestuur vindt dat er voor zijn leden wél een en ander is veranderd, zal het College van Burgemeester en Wethouders na bestudering van de brief een standpunt moeten innemen over de problematiek tussen Selby en C-drie. Vorige week en ook deze week) is een aantal banketbakkersvrouwen uit allerlei plaatsen in ons land te gast ge weest in het bekende restaurant "De Soester Duinen" in Soestduinen, om zich te buigen over paaseieren. Daar van waren er dan ook enige honderden aanwezig. De dames wijdden zich niet zozeer aan het consumeren van de eierenmaar aan het versieren ervan: nog altijd een hele kunst, die bepaald Foto: Goos van der Wilt ook onderhevig is aan zekere modetrends. De banketbakkersvrouwen waren in "De Soester Duinenop uitnodiging van de Banketbakkersorganisatie "De Gulden Smaeck", die zich bezighoudt met vergelijking en studie van ban- ketbakkersprodukten. Ze werden des kundig geïnstrueerd, zodat de opge dane ervaringen kunnen worden ge bruikt in de eigen zaak. Restaurant Prins Hendriklaan 1 Soest Goed om er gast te zijn 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 Jeugdige voetballers in hoofdrol In de kantine van s.o.Soest vond woens dagavond j.1. de première plaats van de voetbal-video film 'Jeugdvoetbal van doel tot doel.' De film is onderdeel van de propaganda die de KNVB maakt om de jeugd weer warm te laten lopen voor het voetbal. Volgens de heren in Zeist is het van essentieel be lang dat de jonge spelers de straat weer op gaan om daar spelenderwijs in contact te komen met de voetbalsport. Voor de film waren opnames gemaakt van trainingen, wedstrijden en wed strijdenbesprekingen van de E2 en BI van s.o.Soest. Voordat de voorstelling begon, hadden de heren Kaspers en Huytink van de KNVB nog een inleidend gesprek. Daarin legden zij uit dat s.o.Soest als verenigingsvoorbeeld was uitgekozen, omdat deze vereniging bekend staat. als een club waar ze de zaken goed voor elkaar hebben, en waar prestatief wordt gewerkt. Vooral dit laatste feit werd nog eens benadrukt door Soest- voorzitter Ankoné, die uiteraard bij zonder trots was dat zijn vereniging model heeft gestaan voor deze film. De film vertoonde allereerst beelden van straatvoetbal van jongens van de E2 en BI. De partijtjes op de straat werden afgebroken, omdat de jongens moesten trainen. Ook deze trainingen zijn op de gevoelige plaats vastgelegd, waarbij telkens de commentator (Fe- lix Meurders) het geheel n og eens ver duidelijkt. De climax van de film zijn de wed strijden van de E2 en BI. S.O.Soest E2 speelde een wedstrijd tegen Spaken burg, en beelden uit deze wedstrijd wa ren te zien. De commentator vroeg zich af of er bij deze leeftijdsgroep niet Foto: Goos van der Wilt beter op halve veldjes gespeeld kon worden. Zo vroeg hij aan èén van de spelers: 'spelen jullie vaker elf tegen elf?' Waarop dat spelertje antwoord de: 'elf tegen elf, we hebben 1-1 ge-; speeld! De wedstrijd van de BI tegen de BI van SEC werd ook uitvoerig vertoond, vooral de vloeiende bewegingen van middenvelder Patrick Dorrestein wer-. den in slow-motion benadrukt. Patrick Dorrestein werd in de film door jeugd- bondscoach Bert van Lingen geïnvi teerd voor een Nederlands Jeugdelftal. Deze video gaat naar alle voetbalver enigingen in het hele land, zodat ook de naam van de Sportorganisatie Soest in het hele land op zal duiken. Voorwaar een leuk stukje promotie voor de KNVB, én voor de s.o.Soest. 'PtggeAta S£a Vanaf woensdag 26 februari t/m woensdag 12 maart op alle meeneem pizza's j Dinsdag en vrijdag 10% korting ANNELIES en FRANCO STEENHOFFSTRAAT 55 - TELEFOON 02155-23039 Verhalen uit vervlogen jaren vergeet je niet. Oude mensen vertel len graag over de dingen die voorbijgaan. In "Bij ons op Soest" pu bliceert de Soester Courant de herinneringen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. J.C. van Schagen dichtte: "Wat eigenwas, gaatvanje heen enzieti niet om - je blijft alleen. Jan Visser ontmoet hen, luistert geïnteresseerd en schrijft hun re- laasop. Vandaag: de heer F. F. Kwak (69). De verzetsstrijder: "Ver vóór de oor log kampeerden wij, Amsterdammers, altijd in Soestduinen. Aan de andere kant van het spoor. Daar stond in de Paltz een boerderij met tenten en na de oorlog met halfhouten gebouwen. We gingen er altijd op de fiets naar toe vanuit de hoofdstad. Nu woon ik sinds twaalf jaar op Soest, in Klaarwater, net als mijn oudste broer. In 1940 moest ik voor mijn nummer in militaire dienst op 20 mei, maar toen was het al afgelopen. Elk jaar ga ik naar de herdenking van de februaristaking bij de Dokwerker op het Jonas Daniël Meyerplein. Ik ben bestuurslid van "Verenigd Verzet 1940-1945", een organisatie van oud-il legale werkers. Op 25 februari 1986 is het precies vijfen veertig jaar geleden dat die staking plaatsvond en duidelijk maakte dat wij nimmer de nazi's wensten te accep teren mat hun lafhartige overvallen op onze joodse medeburgers. Ik had op de Herengracht een winkel in tweedehands boeken, een boekhan- deltje en een leesbibliotheek. Maar er was toen niets te krijgen. Ik was met mijn vierentwintigste eigen baas. Achter stond een stencilmachine voor reclamewerk en catalogi. Met twee mensen stencilden we illegaal het "manifest" in 900 exemplaren. Daarmee gingen we op de 24e februari de straat op. De tekst was niet van ons, die kwam van het partijbestuur van de CPN: "Protesteert tegen de afschuwelijke Jodenvervolgingen De Nazi's hebben Zaterdag en Zondag, en Maandag is dit voortgezet, als bees ten in de wijken met veel Joodse be volking huisgehouden. Honderden Griine Feldpolizei kwamen zwaar be- wapend plotseling de oude binnenstad en andere wijken binnenvallen. Ra zend, tierend, ranselend en schietend stortten zij zich met hun bewapende overmacht op de weerloze mannen, vrouwen en kinderen. Honderden jonge Joden werden met ruw geweld en vol komen willekeurig van de straat in arrestantenwagens gesmakt en weg gevoerd naar een onbekend verschrik kingsoord. Dat is de Nazi-wraak voor de kloeke zelfverdediging, die de W.A.- pogromhelden twee weken geleden deed afdruipen en waarbij de W.A- bandiet Koot als terrorist het leven liet. Dat is het ploertige antwoord op de massa-verontwaardiging en de massa protestdemonstratie van het Am sterdamse volk tegen dejodenpogrom. Organiseert in alle bedrijven de protest staking! Vecht eensgezind tegen deze terreur! Eist de onmiddellijke vrijlating van de gearresteerde Joden! Eist de ontbinding van de W.A.-terreur- groepen! Organiseert in de bedrijven en in de wijken de zelfverdediging! Weest solidair met het zwaar getroffen Joodse deel van het werkende volk! Onttrekt de Joodse kinderen aan het Nazi-geweld, neemt ze in uw gezinnen op! Beseft de enorme kracht van uw eens gezinde daad! Deze is vele malen groter dan de Duit se mïlitgire bezetting! Gij hebt in uw verzet ongetwijfeld een groot deel van de Duitse arbeiders soldaten met U! Staakt! Staakt! Staakt! Geef dit manifest na gelezen te hebben verder door! Plakt het op waar gij dat kunt doen. Doe het voorzichtig. Weteringschans En zo ging de tekst nog even door. We wisten niet wat er precies gebeur de. Auschwitz was voor ons een onbe kende naam. De Joden werden wegge voerd naar Duitsland, verder reikte onze kennis niet. De eerste dag (25-2-1941) gebeurde er niks. De tweede dag kwamen er meer Duitsers op straat. Daarna volgden de arrestaties. De mensen wareq bang, maar er heerste toch een soort geest drift onder de stakers dat ze het ge daan hadden. Velen deden mee: het personeel van de Bijenkorf, de arbeiders van Turmac, kantoorpersoneel, gemeentelijke be drijven, enz. Alles was vantevoren goed voorbereid en georganiseerd. Het was geen spontane staking, maar er werd wel spontaan meegedaan. In augustus werd ik opgepakt. Twee maanden zat ik in de Weteringschans. Met verlammingsverschijnselen werd ik naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. Zenuwen waarschijnlijk. Vandaar dit gezicht. Stuurt maar geen fotograaf, want ik ben niet zo fotogeniek. Toen lieten ze me vrij, een raadsel voor me, misschien wegens plaatsgebrek. Maar je komt het nooit meer te boven. Je persoonlijkheid wordt zo naar bene den geschopt. Daarna werd ik marktkoopman op de Albert Cuyp. Als er een razzia was, dook ik onder en ging mijn vader op de markt staan. Hij was een anarchist en via de vrije socialisten werd hij com munist. Rusland speelde bij ons thuis daarin nooit een rol, hij streed voor de afschaffing van het grootkapitaal. Ik ben overtuigd communist. Aan de scheuring heb ik niet meegewerkt. De februaristaking was een protest te gen intolerantie en onverdraagzaam heid. De menselijke waarden waren in het geding. Het is verheugend dat zo veel mensen komen. Duizenden die er niets mee te doen hadden en toch mee leven." JAN VISSER Inbraak modezaak Van Weedestraat Onbekende daders hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in de kledingzaak van de firma M. aan de Van Weedestraat. Daarbij zijn zij volgens de politie zeer selectief te werk gegaan, omdat men uitsluitend de confectiemaat 47 van de herenkleding op het oog had. Daarvan verdween een flinke hoeveelheid. Een van de toe gangsdeuren bleek te zijn geforceerd. Technische Kontaktdagen Burgemeester en Wethouders hebben de Nederlandse Vereniging van We genbouwers/Grondwerk toestemming gegeven voor de organisatie van een aantal Technische Kontaktdagen op 29, 30 en 31 mei in de zandafgraving van de firma Van der Krol aan de Verlengde Paltzerweg. 'Doorrijder' aangehouden Getuigen brachten de politie in het weekeinde op het spoor van de auto mobilist die aan de Lange Brinkweg een CAI-kast had aangereden maar zonder zijn identiteit bekend te maken was doorgereden. Ook raakte hij een houten hek van een woning aan de Lange Brinkweg. Via het kenteken kon de bestuurder, de 46-jarige M. C. uit Baarn, worden opgespoord. Bij zijn arrestatie bood de man enig verzet, maar met licht geweld werd hij mee genomen naar het hoofdbureau in Soest. Daar werd geconstateerd dat hij onder invloed van alcohol had ge reden. Hij kreeg een proces-verbaal. Installatiebedrijf Tel. (02155)13014-12577 't Zaal toch zo baarste ak daat begriept. Eerst is heul Soest kwoad omdaawwe voortemee ongs ziekehuus kwiet roake, en noeng moewe weer vinnig we ze as ut maag blieve bestoan, waant d'r is geejn brief uut de Hoag "ekomme vvoarin stoat daattut menus is mettut end vaan Zonneglore. En tegeliek vroa- ge ze daan in un Hoagse kraangt an de stoatssecretoaris ovve we heul arg asjeblief un ziekehuus maagge bouwe. In vin ut moar un baar ingewikkelde gaang vaan zoake. As 't kouwd is, hek un pet op en doar goat ut bove, bie ming. En ik hetter ok geejn hoge vaan op, zaa'k moar zeige. Daat komt ok weer uut, waant ut is moar un loag petje, zo eejn die je in je zaak ken steke. 't Zit lekker warm, veuraal ak bie de kaapper 'eweest ben. Met aal die publikoasies over de Oelte kaajje netuurluk ok weer zeige daaw- we zo mooi in de belaangestelling blieve stoan. Paappe en naat houwe. Steeds moar blieve draamme over un ongderwaarp, doar doe'k greig an meej! Doar hek schik en lol in, waant ut hellupt ok nog wellus. Zo zie je moar, de Roundup-affaire is mooi an ze end 'ekomme omdaa'k zee daa'k ut zaat wier. Hejje ok aal in de goate 'ekrege daa'k de leste weke heul niks meer over 't nieuwe pliesiebero het 'eschreve? Daat klopt. Moar d'r beurt ok niks, behaalve daazze aal un heule tied an 't zeuke benne noar de eerste steejn, die nog steeds vurt is. En daat vaalt niet meej, daat groave in de haarde kouwe Eng-grongd. Ze wille d'r geejn bekieks bie hebbe. D'r stoat un haarstikke mooi iesdere hek omheejn, moar ak waat weet zaa'k ut eerluk zeige. Op un end ben'k t'r laang 'enogt meej an de gaang 'eweest, en daan zaa'k ut aafmoake ok. En waat doch je vaan de plaanne op Soest veur un echt overdekt zwembaad met woater d'r in en aallus d'r op en d'r an? Daat wille ze bie de Turf an- plaakke, hek 'eleze. Zouw de wekker aaf 'elope weze op Soest? Zouwe we waakker worre? Daat wor ik aalle maarreges en daan leg ik aaltied effe te bedenke waa'k 'edroomd het. Mees- taal weet ik t'r heul niks meer vaan en de vrouw ok niet. Moar ik weet zeker daa'k 's naachs voak bezig ben met un zwembaad. En ok wellus met un schouwburg, op Soest. Ak in bed zwemt, leg ik met me aarme te moaje, en ak drok ben met de schouwburg, daan ben'k an 't laache. Kaajje zien waat of ut un toestaangd is bie ming thuus. Moar je mot waat over hebbe veur je woonploats, vin ik. As de gemeengte daat noeng ok us zouw hebbe, waant die woont hier ok, niewoar? We ben met zo'n 40.000 maan hiero. D'r ben aal tweej winkelpole en nog un stuk of waat kleindere hulppooltjes d'r bie. Snaakbaarre en aangdere eet- en drink- huze bewwe ok oardig in veurzien, moar opeboare gelegehede zitte we kraap in. As aalle polletieke paartieje doar us drok meej wouwe weze, daan stem ik op aal die kluppe. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: Hup Soest! Loaje niet kenne. Voorte mee mottut zo weze daawwe aallemoal veur Soest stemme en niet iedereejn veur ze eige. HANNES VAN DE NENG Kj'IH't'AfJ'-j ikt Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-1 0115 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Portemonnee gestolen Uit de woning van de heer R.W. aan de Van Weedestraat is vorige week op on verklaarbare wijze een portemonnee gestolen. De politie trof in elk geval geen sporen van inbrekers aan. In de portemonnee, die uit de woonkamer werd weggehaald, bevond zich 180 gul den. Wieldoppen gestolen De heer R.H. uit Soesterberg deed bij de politie in het weekeinde aangifte van de diefstal van de vier wieldoppen van zijn auto, die aan de Plesman- straat stond. De schade bedraagt ca. 250 gulden. Erik van Dorrestcyn medewerker't Vaarderhoogt u We verkeren nog steeds in een periode waarin wij vrijwel alleen theoretisch mét de tuin bezig kunnen zijn. We kunnen volop plannen maken voor het ko mend voorjaar en dat is opzich ook een heel leuke bezigheid. Een veel gehoord probleem bij de aanleg van een nieuwe tuin of bij de renovatie van een be staande tuin zijn de geringe afmetingen van het per ceel. Met wat handigheid echter kunnen we van een kleine tuin toch een ruimuitziend geheel maken. We bereiken zoiets natuurlijk het eenvoudigst door onze afscheiding een meter in de tuin van de buurman te plaatsen, maar hiermee zal deze waarschijnlijk niet zo gelukkig zijn. Het gaat er eigenlijk vooral om, de tuin groter te doen lijken en wat praktischer in te richten, zodat er optimaal gebruik van gemaakt kan worden. Het spreekt vanzelf, dat we ons als we over een tuin van 1000 m2 beschikken, over deze zaken geen zorgen hoeven te maken. We praten dan nu ook over de tuinen van de tegenwoordige nieuwbouw, die vrij klein zijn, waardoor je zittend op je eigen terras precies kan zien wat de buurman eet en dan zit je toch niet erg vrij Punt één is dus de privacy, die bereikt kan worden door eenvoudig een afscheiding van 1.80 m. hoog te maken. Hiervoor zijn legio materialen te gebruiken. In kleine tuinen brengt een afscheiding van struiken of coniferen het probleem met zich mee, dat hier door vrij veel ruimte verloren gaat, of er moet een strakke haag van gemaakt worden. Zo'n haag vraagt echter regelmatig onderhoud. Bovendien groeien de planten vlak voor een haag meestal min der goed. In dit geval is hout vaak de meest ideale oplossing. Palen, vlechtschermen, planken, alles in drukgeïmpregneerde uitvoering zijn te kust en te keur op tuincentra te vinden. Als we de afscheiding van hout laten begroeien met allerlei klimplaten ontstaat er een levendige achter grond en ziet het geheel er wat minder strak uit. In een kleine tuin (van bijv. 5x10) doen we er goed aan het gazon maar te vergeten. Dit neemt ruimte in waar meestal toch niet optimaal gebruik van ge maakt wordt. Is dit wel het geval, dan wordt het vaak zo intensief belopen, dat er na enige tijd niet zo gek veel gras meer overblijft. In dat geval is bestra ting een betere oplossing. Dit hoeft zeker niet in te houden dat de tuin steriel gaat aandoen, in tegendeel zelfs. Er is zoveel keus in de bestratingsmaterialen en er zijn zulke leuke combinaties en patronen denk baar, dat het plaveisel er opzich al zeer levendig uit kan gaan zien. In een kleine tuin gebruiken we liefst niet te grootschalig materiaal voor de bestrating. Hoe kleiner het materiaal, hoe groter het ruimte ef fect. Het is erg fraai tegels van geringe afmeting (30x30 of 40x40 cm.) te combineren met oude of nieuwe klinkers. Uiteraard kunnen klinkers en aller lei andere kleine verhardingsmaterialen ook zonder tegels verwerkt worden. Voor .kleine kinderen is een bestrating van hout erg plezierig. Hout valt veel zachter dan beton en het is een erg mooi materiaal om te zien. Houten tegels (50x50 cm.zijn drukgeïm- pregneerd in de handel evenals vloerplanken die speciaal voor dit doel worden verkocht. Volgende week vertel ik wat meer over de ruimtelijke indeling van de tuin.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11