wi JaneenSMxïR r- jt; r/L dJ/r f vereniging 'KarateKid Soestand IV met forum over minderheden en nog veel meer Speeldoos mm WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986^ SOESTER COURANT PAGINA 13 r a Film: 'The Karate Kid' Immigranten spelen 'Emigranten' in C-drie A.s. zaterdag in C-drie Expositie en schildercursus van Gerda van Hulst in 'De Bereklauw' 2 Maart in Kasteel Groeneveld Amateurmuziekdag Berg-Berg van Hans Liberg voor ieder een verrassing 'Stepping Out,' pretentieloos amusement Cabaret Boemerang: 'Met allemaal tegelijk' Theater-Agenda 'De Speeldoos' wooninrichting voor exclusief wonen V baarn, brinkstraat 19-23, tel. 02154-12801 J Filmhuis: 'Tasio' Expositie Turkse kunstenaar in C-drie Omstreden toneelstuk 'Jan Pietersz. Coen' Slauerhoff in C-drie Cultureel Creatief Centrum Soestand IV 'Samen wonen, samen stemmen' is de titel van de folder die verspreid is on der de buitenlandse Soesters. 'Soes tand' voegt daar op zaterdag 1 maart aan toe: Samen praten. Met alle poli tieke partijen in Soest in het Witte Café van C-drie. Aanvang: 13.30 uur. We be ginnen met een filmpje van twintig mi nuten over buitenlandse jongeren in Ne derland. Precies om 2 uur is de opening van de expositie met Turkse poëzie. Er komt waarschijnlijk een tolk van het 'Tolkencentrumin Utrecht. Er is kinderoppas de hele middag. Expositie Enver Özturk exposeert in C-drie van af 1 maart. Hij werd in 1954 geboren in Kastamonu, een klein dorpje in noord Turkije. In 1974 ging hij naar de Akade- mie voor Beeldende Kunsten in Istan- bul, waarna hij zichzelf vestigde als uitvoerend kunstenaar. De opening geschiedt op zaterdag 1 maart in 'Soestand' om twee uur. Akif Ersoy leest Turkse gedichten. Theater Van de Poolse toneelschrijver Mrozek wordt door de Stichting Skamander het stuk 'Emigranten' opgevoerd dat hij in 1974 schreef. Eén dialoog tussen een in tellectuele balling en een ongeletterde gastarbeider. De twee toneelspelers zijn van Marokkaanse afkomst. Joan- na Bilska, de Poolse regisseuse, woont al twaalf jaar in ons land. Zaterdag avond 1 maart in C-drie. Zie elders in dit blad. Jazz Op zondagmiddag 16 maart in het Wit te Café voor dertig-plussershet Klaas Fenter Trio met zang van Jenny Gor- dee. Senioren bowling Dankzij het interview met de heren Nessen en Kwint in dit blad is er inder daad een derde groep oudere bowlers geformeerd op de woensdagmorgen. Dat betekent dat er nu drie senioren- groepen in de week aan het bowlen zijn 's morgens. Op de maandagmorgen is er al jaren een groep bowlers in C-drie aan 't sporten onder de aanduiding 'Veenbes-groep.' Maar in C-drie bestaat ook de mogelijkheid om 's mid dags de bowling-banen te bespelen. Daartoe gaat binnenkort een brief de deur uit naar alle directies en bewo nerscommissies van ouderencentra en - tehuizen in Soest. Modeshow Pia de Gruyl is met haar tien cursisten van de Kledingwerkplaats druk bezig met de voorbereidingen voor de drie modeshows op zaterdag 22 en zondag 23 maart in C-drie. 's Avonds om half negen en zondagmiddag om twee uur. Studio I.N. maakt als eindproject voor haar studenten een professionele vi deo-opname met drie camera's. Totaal doet aan deze tweede modeshow (weet u nog vorig jaar?een groep van vijftig medewerk sters mee Toegang: 7,50. Reserveer nu alvast uw plaatskaarten. Soeater applaus 'De logé' heet het toneelstuk dat het Soester Applaus op vrijdag 7 en zater dag 8 maart opvoert in de theaterzaal van C-drie. De plaats verkoop is ge start. Witte Café Thea Girrel is de naam van de nieuwe, vaste ambulante medewerkster van het Witte Café in C-drie. Zij staat voort aan elke middag van 2 tot 5 de cur sisten en andere bezoekers ten dienste achter de bar. Cursisten hebben kor ting op de thee- en koffieprijzen. Leo Wijnand, de horeca-manager van C- drie, start deze maand met zijn acquisitie-werkzaamheden voor de middagen en de vrijdagavond. Wie be langstelling heeft in zaalhuur, partijen, recepties, vergaderingen, shows, op voeringen, personeelsbijeenkomsten, etc. kan bij hem terecht. ABOP De ledenvergadering van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel, af deling Baarn/Soest, wordt op 12 maart gehouden in C-drie. Aanvang: 20.00 uur. Stamgast 'Op weg naar mijn Witte Café zag ik de nieuwe bordjes langs de weg staan met de aanduiding in welke richting je hét cultureel, creatief centrum van Soest kan vinden. Wie schetst de verbazing van een Gooi- en Eemlanderfotograaf de vorige week toen hij ontdekte dat de oude aanduidingsbordjes met de Borg (wat is dat?) gehandhaafd waren. De medewerkers van Gemeentewerken moeten nu waarschijnlijk heel Soest weer door om de oude bordjes eraf te halen. Geef die mannen een drankje van mij, ober.' Kinderen Ben je straks jarig en wil je een verjaar dagspartijtje geven, ga dan de deur uit met je vriendjes en vriendinnetjes en vier je geboortedag met een partijtje bowlen in C-drie. Dan heeft je moeder thuis geen rommel en jouw gasten (minimaal 6 personen) krijgen twee keer limonade plus een versna pering. Vraag inlichtingen bij Leo Wij nand (tel. 22188). Pro memorie Telefonisch is C-drie te bereiken onder nummer 22188. Het adres is Willaert- straat 49. Maar alle post moet naar Postbus 347, postcode 3760 AH in Soest. Bankrelatie Rabo: 3599. 37497. Post giro: 212775 t.n.v. Rabo Soest. Inge schreven bij de Kamer van Koophan del in Amersfoort onder nr. S188015. Benzinediefstal snel opgelost Met de aanhouding van twee inwoners van Amersfoort, de 32-jarige A. M. P. en de 27-jarige J. van M., in Nijkerk is klaarheid gebracht in de diefstal van ca. 150 liter benzine, die vorige week plaatsvond bij het garagebedrijf van de firma P. aan de Postweg in Soester- berg. De daders hadden daar ook vier Mercedes-wieldoppen weggenomen alsmede een radio-cassetterecorder. De totale buit had een waarde van 850 gulden. De benzine was uit verschil lende auto's overgeheveld. Inbraak Heideweg Een onbekende dader heeft in het weekeinde kans gezien binnen te drin gen in de woning van de familie H. aan de Heideweg. Hij forceerde een keu kenraam. Wat de buit is staat nog niet helemaal vast. Donderdag 27 februari a.s. in C-drie Op donderdag 27 februari a.s. draait in C-drie de film 'The Karate Kid.' De 17- jarige Daniël La Russo verhuist met zijn moeder van New Jersey naar Cali- fornië. In het begin kan hij daar zijn draai niet vinden, vooral omdat hij door een stel klasgenoten, onder lei ding van Johnny Lawrence, regelma tig wordt afgerost. Dit wordt nog erger wanneer Daniël bevriend raakt met Ali, een meisje waarop Johnny zelf verliefd is. Wanneer hij weer eens een blauw oog heeft opgelopen en vervuld is van wraakgevoelens, wordt hij opgevangen door de Japanner Miyagi, de klusjes man van het flatgebouw. Hij hoopt dat deze oude meester in karate hem kan opleiden om het tegen zijn belagers te kunnen opnemen, aangezien zij ook deze vechtsport beoefenen. Miyagi stemt toe en bereikt voor hem dat Johnny en zijn bende hem een maand lang met rust laten tot aan de karate kampioenschappen. Dan zal Daniël het tegen hen kunnen opnemen. Miyagi leert hem eerst dat het zoeken van wraak gelijk staat aan het maken van twee graven. Pas wanneer Daniël begrijpt dat karate een staat van gees telijk evenwicht is, wil Miyagi hem gaan onderwijzen in de techniek. Daniël onderwerpt zich aan het strenge regime van de Japanner waarvan hij eerst niets begrijpt, maar dat hem steeds verder helpt in de karatesport. En als de kampioenschappen daar zijn, verslaat Daniël - ondanks het feit dat er Hij bracht hem bij, dat het geheim van karate niet in de handen, de geest en het hart ligt. "HET UUR VAN DE WAARHEID" RALPH MACCHIO NOHIYUKI "PAT' MORITA ELISABETH SHUE R..J. LOUIS ROBERT MARK KAMEN rJKKKY WEINTRAUB ca&s&rt 'TJOHN G. AVILDSEN - - I enige gemene trucs worden toegepast - al zijn tegenstanders. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: 7,50 incl. één consumptie. "Reserveren: maandag t/m vrijdag van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00-17.00 uur; tel. 22188. Zaterdag 1 maart: Op zaterdagavond 1 maart a.s. spelen twee immigranten - Marokkanen - het theaterstuk 'Emigranten' van Slavomier Mrozek in C-drie. De the atervoorstelling vindt plaats in het kader van een themadag met een poli tiek forum, volksdansen en opening expositie van een Turkse kunstenaar. 'Emigranten' gaat over reële mensen in een concrete situatie. De drama tische handeling toont twee mannen, gastarbeiders, emigranten of in alge mener zinontwortelden die elkaar 'uitpeilen,' die om de beurt beul en slachtoffer zijn. Daardoor roepen ze wisselende reacties op bij het publiek. In intieme psychische spanningen en voortdurend wisselende machtsposi ties worden beide mannen tot op het bot blootgelegd. Wie zou kunnen zeggen waar het stuk zich afspeelt? In Parijs, Berlijn, Stock holm, Londen, Amsterdam? Mrozek is een Pool en de karakters vertonen voor kenners duidelijk Poolse trekken. Toch is de strekking van het stuk veel uitge breider universeel zo men wil. Het theaterstuk is subtiel en geeft vaak eèn humoristische dialoog. De voor stelling ging in december 1985 tijdens het Stagedoor - een interculturele theatermanifestatie in een aantal steden - in première en kregen talrijke lovende recensies. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: 5,-. Re serveren: maandag t/m vrijdag van 10.00 -12.00 uur, en van 14.00 -17.00 uur; tel. 22188. De vierde aflevering van de talkshow "Soestand" staat in het teken van de buitenlandse mannen en vrouwen, die stemgerechtigd zijn en volgende maand deelnemen aan de gemeente raadsverkiezingen. In samenwerking met het progressief besturenoverleg (PVDA, Progressief Soest, PSP, CPN en D66) organiseert het cultureel creatief centrum C-drie (Willaertstraat 49 in Overhees) op za terdagmiddag 1 maart a.s. een praat show waar alle partijen, die aan de ge meenteraadsverkiezingen meedoen, kunnen deelnemen, door middel van het aanbieden van en het praten over hun verkiezingsprogramma's in het Witte Café. De bijeenkomst is geheel gericht op het wel en wee van de buitenlanders, in samenspraak met de Nederlanders die zich daarbij betrokken voelen. Een deel van de middag wordt in be slag genomen door een forumdiscussie in de grote zaal. In dit forum zitten: Jan Danvers, personeelsfunctionaris bij ChemcoAkif Ersoy, lid Turks Co mité: Jos van der Leij, bestuurslid "Vrouwen voor Vrouwen"Ans Mann, directeur basisschool: Halil Serth, se cretaris Turks Comité en Nienke Thijs, medewerkster Maatschappelijke Dienstverlening. Voorzitter van het forum is Nelleke Streefkerk, lid van de Commissie Min derheden in Soest. In het Witte Café worden videobanden afgedraaid met een voorlichtingspro gramma over het stemmen. Om twee uur wordt er een expositie geopend van een Turkse kunstenaar. Verder wordt aan de aanwezigen de nieuwe projectleidster van de Stichting Project "Vrouwen voor Vrouwen", Nel Koning uit Driebergen, voorgesteld en wordt mevrouw Jans van 't Hoog uit Soesterberg geïnterviewd over haar werk daar onder de "medelanders". De Turkse Volksdansgroep van C-drie zorgt voor de muzikale en dansante in- termezzi. De bijeenkomst is gratis voor iedereen toegankelijk, begint om half twee en duurt de hele middag, 's Avonds wordt in C-drie het toneelstuk "Emigranten" Produktie: Jan Visser. Regie: Jan Heerkens. Onder veel belangstelling zijn in janua ri in het Soester kunstwinkeltje "De Bereklauw" een tweetal schildercur sussen van start gegaan. Op dinsdag morgen wordt een cursus "Natuur en kleur" gegeven onder leiding van de kunstzinnig therapeute Gerda van Hulst uit Driebergen. Op donderdag ochtend en donderdag avond is er een cursus sluiertechniek van de kunstschilder Jan de Kok uit Almére. Om duidelijk te maken wat de beteke nis is van de schildercursus 'nat-in-nat' van Gerda van Hulst, is er vanaf 28 februari a.s. tot begin april en kleine expositie ingericht van schilderijen van haar hand. Kunstzinnig schilderen en tekenen is vooral gericht op het verbindende: het zich op nieuwe wijze verbinden met de omgeving, met name de natuur "De tijd waarin wij leven wordt geken merkt door haast en overvolle dagpro gramma's, zegt Gerda. "Veel Mensen klagen dat zij zich innerlijk leeg voelen en zich gevoelsarm bewegen. Haast dwingt tot oppervlakkigheid, er is geen tijd meer om even stil te staan om naar een zonsondergang in al zijn kleuren pracht te kijken. Deze kleine expositie laat zien, hoe men op verschillende wijze met het thema vuutjacw na" Aijn. ub techniek waarmee Gerda van Hulst schildert en waarmee zij de cursisten leert omgaan, is nat-in-nat, d.w.z. aquarelverf op nat papier geschilderd. "Ik doe dat, omdat de kleuren dan bij zonder intensief overkomen, waardoor de kleurbeleving sterker wordt. "Andere vormen van het kunstzinnig bezig zijn, is het tekenen. Tekenen schoolt de waarneming, het zoeken naar evenwicht tussen licht en donker. In het dynamisch tekenen wordt ge zocht naar de beweging. Het ligt in de bedoeling om vanaf dinsdag 8 april een tweede cursus van Gerda van Hulst te beginnen in "De Bereklauw". De cursus bestaat uit 7 lessen die wekelijks worden gehou den. Gekozen kan worden uit de och tend (van 9.30-11.45 uur) of de avond (van 19.30 - 21.45 uur). Met ingang van donderdag 10 april kan ook deelgenomen worden aan een tweede cursus "sluiertechniek" van Jan de Kok. Ook deze cursus bestaat uit 7 wekelijkse lessen in de ochtend of in de avond, op dezelfde tijdstippen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij "De Bereklauw". Dagelijks geopend (behalve maandag) van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 18.00 uur. Of telefo nisch bij Willemijn Hakvoort, Steen- hoffstraat 63 Soest, tel. 19176. Het initiatief van de Baarnse Muziek- kring en Kasteel Groeneveld om op zondagmidddag 2 maart, aanvang 12.00 uur, te komen tot een open dag voor amateurmusici op het gebied van de klassieke muziek lijkt een groot suc ces te worden. Nu de inschrijvingstermijn gesloten is blijkt dat niet minder dan dertien en sembles acte de presence zullen geven, om in een van de zalen van Kasteel Groeneveld één of enkele van de door hen ingestudeerde werken, ten gehore te brengen. Organisatoren hebben met opzet gekozen voor een wat vrijblijven de opzet: geen concoursidee met vóór en eindrondes, met finales en jury rapporten,-maar gewoon een middag van ombekommerd en fijn musiceren alleen al wegens het genoegen van het samen musiceren en om anderen van dat genoegen deelgenoot te maken. Toch zouden wij de kwaliteit van het gebodene tekort doen wanneer hieraan de conclusie zou worden verbonden dat de kwaliteit niet zo belangrijk zou zijn. Afgaande op gegevens die ons ter be schikking staan verwachten we juist dat die bijzonder hoog zal liggen, ter wijl er bovendien een grote diversiteit van soorten ensembles zal zijn te ho ren. Niet alleen strijkkwartetten, een strijkkwintet en een strijktrio, maar ook een pianoduo, een fluittrio, een pianotrio, een groot blokfluit ensem ble, het Dwarsfluitensemble FASO, het blaasorkest van de Groningse Or kest Vereniging en het Baarns Kamer koor vormen de kleurrijke muzikale kaleidoscoop die zal zijn te horen. Inschrijvingen komen, behalve natuur lijk uit Baarn, ook uit Naarden, Bus- sum, Hilversum, Amersfoort, Voort huizen en Groningen. Het muziekfeest begint 's middags om 12.00 uur en zal de hele middag voort duren. Bij de receptie is een stand van de Baarnse Muziekkring ingericht waar U een overzicht kunt krijgen wanneer welke ensemble in welke zaal speelt en van de uit te voeren wer ken. Ook kunt U bij die stand alle an dere inlichtingen verkrijgen omtrent de activiteiten van deze stichting. Bezoekers aan Kasteel Groeneveld kunnen die dag alle concerten gratis bijwonen. Voor de normale zeer be scheiden entree van ƒ2,-, (als u dona teur van Groeneveld bent, zelfs gratis) kunt U die dag niet alleen Kasteel Groeneveld en alle interessante expo sities bekijken maar U ook een dag muzikaal laten verwennen. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 De kleine zaal van De Speeldoos was donderdag 20 februari afgeladen voor de voorstelling van Hans Lieberg. In een programma van ruim twee uur wist hij de mensen vaak aan het scha teren te krijgen met zijn vorm van hu mor: het spelen met de Nederlandse taal, zich begeleidend op de vleugel. In een sneltreinvaart, zonder zijn tong te breken kwam zijn tekst, zo goed door dacht en zo getimed, dat het voor de zaal vaak zelfs niet mogelijk was om hardop te lachen, omdat er veel moest worden doorgedacht voordat men de clou van een verhaal in de gaten had. Voor de pauze ging zijn show over de geschiedenis van zijn voorgeslacht, dat zich verrijkte door het vangen van tamme zalm en de verkoop ervan. Na de pauze kwam hijzelf als onderwerp naar voren, er niet voor schromend zichzelf als een uitzonderlijk begaafd talent te beschouwen. Het gekke was echter, dat dit niet eens verwaand o- verkwam, integendeel, voor mij is hij ook een uitzonderlijk talent. Naast zijn bijzondere taalvaardigheid viel ook zijn muzikaliteit aan de vleugel op. Hij "citeerde" als het ware uit stukken van Beethoven (Keizerconcert) en Rachmaninof en Schumann op een zeer knappe wijze. Het gehele pro gramma laat niet toe om een vergelij king met een andere artiest te maken, tenzij je een kruising van meerdere niet uit de weg wilt gaan. Dan denk je aan een mengelmoes van Youp van 't Hek en Freek de Jonge voor wat be treft de taal en de tekst en aan Victor Borge voor zijn muzikaliteit. Mis schien is het maar beter om helemaal geen vergelijking te maken en af te wachten of over een aantal jaren een artiest verschijnt, die misschien is te vergelijken met Hans Lieberg. D.S. Voorstelling: Stepping Out, door Ri- chard Harris. Vertaling :Coot van Doesborgh RegieJasperine de Jong Theater: De Speeldoos op 18 februari en 1 maart. In Stepping Out spoeden negen vrou wen en een man zich wekelijks naar een naargeestig wijkgebouwtje om met wankele passen in de tapdans kunst de dagelijkse beslommeringen af te reageren. Vogels van verschillend pluimage, die tijdens de les ongeveer alles van elkaar te weten komen. Een hobby-klasje zoals we die ook in ons land kennen. In Londen trekt Stepping Out reeds twee jaar uitverkochte zalen. De voorstelling die ik in Baarn zag moest het ten onrechte met minder belangstelling stellen. Onschuldig a- musement met veel meidengein en een debuterende Hans van Willigenburg, die met weinig tekst een knappe anti held neerzette. Stepping Out moet 't hebben van vlotte, spitse dialogen, een moordend hoog tempo en een enthou siaste inzet. Daaraan werd door ie dereen voldaan, waardoor het magere gegeven en de totale afwezigheid van dramatische spanning volledig werden gecompenseerd. Naast Hans van Wil ligenburg liet Hetty Blok een typetje zien zoals zij alleen 't kan brengen, speelde Guusje Westerman een pinnige oude pianiste, terwijl Hannah de Leeu- we als lerares de jofele meiden en de sullige kantoorbediende perfect wist te dirigeren. Marjolein Slegte bracht to- neelbreed haar fysieke omvang in de aanbieding, hetgeen meer met effect bejag dan met goede smaak te maken heeft. Wie een avondje pretentieloos amusement op prijs stelt moet zeker niet verzuimen op l maart a.s. daar voor een paar uur vrij te maken. Twee uur lang smakelijke hapjès toneel. Niet meer, niet minder. Lr. We are the world, we are the children! Overmoedig geworden door deze popu laire regels duiken vier jonge mensen monter hun volwassenheid tegemoet, overtuigd als zij zijn dat volwassenheid een onpeilbare diepte is en geen mie zerig kikkerbadje. In het laatste geval zou je als jonge duiker meteen hard met je neus op de feiten gedrukt worden. In "Niet allemaal tegelijk", een pro gramma dat zich het beste als een sa tirische revue laat omschrijven, vol gen'we dit jeugdige kwartet. Vriende lijk uitgewuifd door ouders ("jullie komen er nog wel achter") en kennis sen ("zijn jullie idealist, naïief, of ge woon dom?") gaan zij op pad. Ze ba nen zich een weg door het onoverzich telijke oerwoud dat Nederland heet. In die jungle van regels, wetten, voor- en willekeur proberen zij zichzelf én een sprankje beschaving te ontdekken. De weg is lang en gevaarlijk. Overal liggen verleidelijk ogende vijanden op de loer. Zij doen alles om de jonge on derzoekers in een roze, giroblauw, paars of muisgrijs hokje te lokken. Zal het viertal alle verleidingen kun nen weerstaan en een eigenwijze eigen wijze van bestaan ontwikkelen? Of wordt halverwege besloten om de tocht maar per luxe touringcar voort te zet ten? Een dwarsligger moet sterk in zijn bergschoenen staan. We leven immers in een wereld waar het dagelijks nieuws zo zwaar valt, dat het niet meer door één journaallezer gedragen kan wor den. En Rozegeur en Maneschijn zijn door zure regen en ruimtewapens ook niet meer wat ze waren. Cabaret Boemerang doet haar uiterste best om de avond een béétje positief te laten eindigen. Mocht dit onverhoopt niet lukken, dan zorgt de groep er op zijn minst voor dat u na afloop kunt zeggen: Het was een diep tragisch ver haal. Maar we hebben wel gelachen Zaterdag 1 maart, aanvang 20.00 uur: Stepping Out blijspel met o.a. Hetty Blok, Hans v. Willigenburg, Elsje de Wijn, Hannah de Leeuwe, e.a. Kaarten 20,--/Pas 65/CJP ƒ17,50. Zondag 2 maart, aanvang U.00 uur: De Onderlinge van 1975, een swmgena jazz-cöncert met o.a. zan geres Connie van Bergen. Kaarten 5,--, kinderen onder begeleiding van volwassenen gratis toegang. Donderdag 6 maart, aanvang 20.00 uur: Cabaret Boemerang met de nieu we seizoenproduktie 'Niet allemaal te gelijk,' kaarten iü,-. cj <Z> /tr ■v Jy >9 -y vwm geeft gratis inrichtingsadvies aangepast aan uw smaak en interieur Donderdag 27februari 21.00 uur: 'Tasio,' het speelfilmdebuut van de Spanjaard Armendóriz, is donderdag 27 februari om 21.00 uur in het filmhuis aan de Steenhoffstraat 46 te zien. De film beschijft het Baskische streekle- ven tussen de wouden aan de voet van de Urbassa-bergen in een notedop. De film volgt het leven van Tasio, van kwajongen tot vader van een huwbare dochter. Drie acteurs spelen Tasio in zijn verschillende levensfasen. Hij was, is en blijft een onafhankelijke geest, die lak heeft aan priesters, ba zen en autoriteiten. Hij verdient een karig loon als zelfstandige kolenbran der net als zijn vaderen stroper dit voor de belegde boterham). Hij ont moet één vrouw in zijn leven, waarmee hij dan ook trouwt. Hij heeft één vriend, die wél naar de stad trekt om in een fabriek te gaan werken, maar Ta sio heeft één principenooit meer voor een baas werken. En als stroper heeft hij één vijand: de boswachter. Een simpel verhaal, maar meen niet dat Tasio een saaie film is. Armendariz weet zijn personages met zo veel ge negenheid en waarachtigheid te om ringen, dat kleine details temidden van de alledaagsheid interessant worden. Zo zit in de film een scène waar we tij dens een dorpsfeest de 14-jarige Tasio en een iets jonger meisje verliefd op el kaar worden. Je ziet het werkelijk ge beuren in de ogen van die twee. Een diep roerend brokje filmmagie, dat je bijblijft. Aanvang: 21.00 uur. Entree: ƒ5,-/leden,CJPen65-l- ƒ4,-. Agenda: Donderdag 6 maart start van het Noordhollandse Filmfestival 1986 met in het filmhuis een negental films uit het programma. We starten met 'Pervola' van Orlow Seunke (Ned. 1985) die op deze avond persoonlijk aanwezig zal zijn Zaterdag 1 maart: Op zaterdagmiddag l maart a.s. wordt in C-drie een expositie geopend van de in Amsterdam woonachtige kunste naar Enver Özturk. De opening vindt plaats in het kader van een themadag in C-drie over: 'Buitenlanders en ge meenteraadsverkiezingen. Enver Özturk werd in 1954 geboren in Kastamonu, een klein dorpje in Noord- Turkije. Hij volgde een middelbare lerarenopleiding, maar snel bleek dat niet het onderwijs, maar veel meer de beeldende kunsten zijn voorkeur had den. In 1974 ging hij naar de Akademie voor Beeldende Kunsten te Istanbul, waar nij zich toelegde op schilderen en de coratief werk. Na het afronden van deze opleiding is hij voor zichzelf begonnen. Hij had een eigen atelier en werkte verder als tekenaar voor diver se bladen. Progressieve tijdschriften die later door de junta verboden wer den, reden waarom hij in 1980 moest onderduiken. In 1984 is hij als politiek vluchteling naar Nederland gekomen. Enver beschouwt zichzelf niet als een typisch Turkse kunstenaar. Hij om schrijft zijn werk als realisaties en maakt gebruik van diverse stijlen, or deningen en motieven, zowel klassieke (Turks) als moderne. In zijn werk pro beert hij zijn betrokkenheid bij wat er in de maatschappij gebeurt, uit te drukken. Kunst maakt hij niet voor zijn eigen voldoening; via de kunst wil hij de pro blemen, de strijd in de samenleving uit beelden. Als de mensen zijn werken kijken, moeten ze zien, begrijpen wat er uitgebeeld wordt, wat zijn ideeën, zijn gevoelens zijn. Kunst is voor hem dan ook een middel om met mensen te communiceren. Over zijn keuze in de maatschappelijke strijd Iaat hij geen twijfel bestaan: hij staat aan de kant van het mooie het goede, de waarheid. Özturk exposeerde eerder in Amster dam en Utrecht, het Polanentheater en RASA. Zijn werk werd ook afge drukt in diverse kranten en tijdschrif ten. De expositie wordt om 14.00 uur geopend tijdens Soestand IV. De expo sitie is te bezichtigen tot eind maart, maandag t/m vrijdag, 10.00 - 23.00 uur. Buit er uit De heer G.A. uit Soest deed bij de po litie maandag j.1. aangifte van de dief stal van een handtas uit zijn auto, die geparkeerd stond aan de Monnikenbos weg. De dief had een raampje ingesla gen. Hetzelfde overkwam mevrouw M. v.d. B. uit Soest, die haar auto had neergezet bij de Maarschalkersteeg. Het handjevol mensen in het theater van C-drie deed afgelopen donderdag avond 20 februari nauwelijks ver moeden dat er van een unieke gebeur tenis sprake was. Voor het eerst werd, door het Nederlandstalig Repertoire Gezelschap, het omstreden toneelstuk van Slauerhoff, Jan Pietersz. Coen, op de planken gebracht. Dit stuk is in totaal zes keer verboden en slechts éénmaal min of meer clandestien door enkele Leidse studenten opgevoerd. Na wat vertraging door technische mankementen kon het stuk om half negen aanvangen. Het multifunktione- le zaaltje van C-drie bood voldoende ruimte aan het grote décor dat bijzon der simpel en doeltreffend was. Je keeka.h.w. dwars door de muren van het kasteel, waarbij je ogen slechts licht gehinderd werden door het ge raamte van het decor. Lichteffecten verhoogden de transparantheid nog eens. Een compliment dus voor ont werper Herman Joosten. Pijlers Het stuk berust op twee pijlers. De eer ste is de belegering van Coens vesti ging Batavia, in het voormalige Ne derlands Indië, door de sultan Agung van het Javaanse rijk Mataram. Deze belegering leidde uiteindelijk tot de bloedige vernietiging van de legers van de laatste. De tweede pijler wordt ge vormd door het verhaald rondom het meisje Sara. Zij is de dochter van legeraanvoerder Jaques Specx en een Javaanse vrouw. Zij is ondergebracht als statiejoffer in het gevolg van Coen, maar zorgt voor heel wat onrust in de gelederen als ze betrapt wordt op on tucht. Twee culturen staan in het stuk lijn recht tegenover elkaar en komen ten slotte tot botsing. Enerzijds is daar de strenge, calvinistische handels geest in de persoon van Coen, ander zijds, het meisje Sara, de personifica tie van de inlandse bevolking met haar mysterieuze, mystieke tradities. Coens agressie ten opzichte van haar en ten opzichte van alle inlanders komt voort uit onbegrip, angst en onderdrukte lustgevoelens. Wajangpop De dekorontwerper en de regisseur (Roel Twijnstra) kregen van de over heid de unieke kans zich op Java, in Jakarta, op deze produktie voor te be reiden. Bij hun speurtocht naar sporen van het koloniale verleden deden zij een vreemde ontdekking. Die strenge heerser Jan Pieterz. Coen duikt nu hier en daar op als wajangpop. Hij sym boliseert in de stukken de overwinning op een feodaal heerser, namelijk de al eerder genoemde sultan Agung, waar bij de lijn wordt doorgetrokken naar de tegenwoordige heerser Suharto. Ongetwijfeld hebben de beide heren ook de dans bestudeerd, want Sara - ge speeld door Debby Kowsoleea - imi teert enkele malen de aparte Indone sische dansvorm. Jammer genoeg slaagt ze er niet in daar het mysterieuze in te leggen, dat er onverbrekelijk bij- hoort. Het meisje dat zij neerzet komt over het algemeen m.i. niet voldoende uit de verf. Waar anderen zich in hun rol lijken te verweven, is het alsof zij zich steeds bewust blijft van zich zelf. En dat is jammer, want het ver stoort de acteerprestaties van voor al Coen en zijn klerk. Coen domineert het hele stuk, door z'n geweldige stem, grote figuur en acteerprestaties. Slechts af en toe ontkomt hij niet aan een stukje overdrijving, vooral wanneer hij door pijn en frustraties wordt verscheurd. Op de achtergrond, maar steeds na drukkelijk aanwezig is daar de schrij ver, die funktioneert als geweten van Coen. Evenals Coen, de dominee en een officier ontkomt ook hij niet aan de bekoring die van Sara uitgaat. Maar hij weet het te relativeren en er een spottende wenkbrauw over op te trekken. Zijn rol werd erg sterk neer- Naakt Na een reeks verwikkelingen betrapt Coen Sara Specx tesamen met de jonge officier Cortenhoeff in de slaapvertrek ken van zijn kasteel. Zij worden in het toneelstuk geheel naakt het toneel opgesleurd en in een emotionele scène tot resp. geseling en de doodstraf ver oordeeld. Bij het zien hiervan kon ik de gedachte niet onderdrukking dat, wanneer Coen dit zou hebben geweten, hij zich in zijn calvinistische graf zou hebben omgedraaid. Annechien Bromfiets gestolen F.H. v.d. B. uit Soest liet de politie maandag j.1. weten dat een onbekende dader zijn bromfiets, een Puch, had ge stolen. Het voertuig stond geparkeerd aan de Wijnand Toplaan.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13