KRJE MEDE SHOWROOMKEUKENS 30-50% KORTING M Spoorwegen akkoord met verhuur station Soest aan Artishock Komt Bhagwan in Soest logeren? Trouble-shooter 1 of money-maker? gezien 64e JAARGANG NO. 26 WOENSDAG 26 FEBRUAR11986 'Christengemeente' koper Artishockgebouw? Provincie vordert 750.000 terug van gemeente Soest Onderhoud Eem niet langer voor rekening gemeente Soest 'Aangehouden' grondverkoop nu door Raad verworpen BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg4 - Soest - Tel. 02155-14878 GLAS HANDEL Ziekenhuisstichting trekt kort geding tegen de staat in Toch jeugdsoos in Smits veen? Soester Elfsteden- rijders Paltzerhoeve ('Appelgaard') bekeken als onderkomen Advisie Soest Computer Consultants bv EbkarElsEribsoest Soesterbergsestraat 3 Tel. 02155-1 2749 LET OP! Super aanbiedingen Honsbergen Druk baasje Politiek forum over raads verkiezingen KETTING FORMULIEREN Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De gemeente Soest heeft in beginsel overeenstemming bereikt met de Ne derlandse Spoorwegen over de huur van het station Soest, ten gerieve van de Vereniging Artishock. De gemeente heeft dat onlangs aan het bestuur van de vereniging laten weten. De gemeente heeft de NS inmiddels ook een voorstel gedaan en gaat ervan uit dat op korte termijn verder kan worden onderhandeld over een aan tal aspecten, zoals het onderhoud van het'gebouw. "Wij streven ernaar dat ook de verdieping in het gebouw door de vereniging kan worden betrokken, zodat de ruimte op de begane grond optimaal ten behoeve van de activi teiten kan worden gebruikt", aldus de gemeente. Volgens Artishock-voorzitter Ben van Vlierden, die zeer verheugd is na een stilte van enige maanden weer iets van de gemeente te hebben vernomen, geeft Soest daarmee te kennen dat het de behuizingsproblemen van de vereni ging Artishock ernstig neemt. "Die in druk hadden we overigens toch wel, uit persoonlijke en telefonische kon takten, maar we zijn blij dat dit nu eens schriftelijk wordt bevestigd. Van Vlierden spreekt wel de hoop uit dat de gemeente niet voorbijgaat aan de mogelijkheid van een voortgezet verblijf van Artishock in het gebouw aan de Steenhoffstraat, wat de voor keur van de vereniging heeft. Die mo gelijkheid moet ook worden besproken met de nieuwe potentiële kopers van het gebouw. Sint Jozef gebouw Naar verluidt is de Christengemeente Soest - een "afscheiding" van de Evan geliegemeente "In de Ruimte" die vorig jaar ontstond na een intern con flict - momenteel de enige serieuze ge gadigde voor het oude Sint Jozefge bouw. Men heeft daarop een optie tot 15 maart a.s. De firma die het gebouw aanvankelijk zou kopen - een bedrijf dat werkzaam is op het gebied van audio- en video-apparatuur - heeft het inmiddels definitief laten afweten. Binnenbrandje in flat: twee katten gered De politie en de brandweer moesten vrijdagavond optreden bij een binnen brandje aan de Haverweerd. Vermoe delijk door het achterlaten van een smeulende sigarettepeuk vatte daar het interieur vlam, terwijl de bewoner, M. R., enige tijd daarvoor de woning had verlaten. Buurtbewoners ontdek ten de brand. Via het balkon slaagde men erin de woning binnen te komen. In de woonkamer bleek een stoel in brand te staan. Ook trof de brandweer twee katten aan, die door de hevige rookontwikkeling waren bedwelmd. Eenmaal buiten bleken ze weer snel bij hun positieven te komen; Het in terieur liep flinke schade op, o.m. door roet en rook. "Mocht de keuze uiteindelijk op station Soest vallen", aldus Van Vlierden, "dan zijn er nog wel enige praktische problemen op te lossen. Er zullen nood zakelijke voorzieningen moeten wor den getroffen voordat het gebouw door de vereniging kan worden betrokken. "Hij wijst erop dat er het nodige zal moeten worden "verbouwd, aangelegd en vertimmerd", waarvoor de vereni- Het NS-stationsgebouw Soest aan de Stationsweg wordt waarschijnlijk het nieuwe onderkomen van de vereni ging Artishock. v ging wel een flink aandeel in de man kracht, maar niet in de financiering kan leveren. Het bestuur van Artishock vertrouwt er echter op dat ook deze kwestie in constructief overleg met de gemeente kan worden opgelost. Het provinciaal bestuur van Utrecht houdt vast aan een terugvordering van 750.000 gulden van de gemeente Soest. Dat bedrag heeft de provincie eerder [1973-1978] meebetaald aan de exploitatie van de rioolwaterzuive ringsinstallatie in Soesterberg. De provincie betaalde mee aan de exploitatie, omdat deze bijdrage gecom penseerd zou worden uit de milieuheffing. Omdat de zuivering niet vol deed aan de wettelijke eisen, maakten inwoners van Soesterberg be zwaar tegen het betalen van de milieuheffing. Dit geschil is tot aan de Hoge Raad uitgevochten, waarbij de bezwaarden in het gelijk werden ge steld. Daarop moest de provincie de millieuheffing terugbetalen aan de in woners van Soesterberg. Vervolgens vorderde de provincie het bedrag, driekwart miljoen gulden, terug van de gemeente Soest. Deze zaak heeft jarenlang gesluimerd, na dat er eerder wel gesprekken over zijn geweest tussen de provincie en de gemeente Soest. Gedeputeerde Staten: "Deze zaak is al te lang blijven hangen. Het provinciaal bestuur vindt nu dat er een daad gesteld moet worden. Soest moet het geld terugbetalen aan de provincie". Besparing 30.000 per jaar Het gemeentebestuur van Soest heeft van de provincie bericht ontvangen, dat het niet langer de onderhoudskosten voor de Eem hoeft te betalen. Soest be spaart daardoor jaarlijks een bedrag van ruim 30.000 grilden. Omdat het onderhoud van de Eem nau welijks iets om het lijf had, wilde de ge meenteraad af van de kosten die hier voor jaarlijks aan de provincie moeten worden betaald, dit jaar 30.666 gulden. Het provinciaal bestuur heeft dit drin gende verzoek van Soest nu ingewil ligd. Eerder al, in 1940, deed het gemeente bestuur ook een beroep op de provincie om niet langer de onderhoudskosten te- hoeven betalen. Toen werd het verzoek afgewezen. Soest gaf het echter niet op en ging in beroep, maar ook in hoogste in stantie, bij de Kroon, werd het verzoek niet gehonoreerd. In 1984 werd opnieuw een poging gedaan, nu met meer suc ces. Overige heeft het provinciaal bestuur er in zijn brief aan Soest op gewezen, dat momenteel gewerkt wordt aan de reorganisatie van de waterschap pen. Met het oog daarop kan Soest in de nabije toekomst in het kader van de waterbeheersing een provinciale aan slag verwachten. Het voorstel van het College van B. en W. tot verkoop van een stuk grond aan de Molenstraat aan de gebr. Higler in Soest, dat vorige maand wegens het staken van de stemmen moest worden aangehouden kwam vorige week op nieuw in de gemeenteraad op tafel. Alle 27 raadsleden waren nu aanwezig, zodat er een beslissing zou uitrollen. Geen van de raadsleden wilde op de l.v.m. nieuwe lijn ('86) enkele G. A. P. van den Bosch Klaarwaterweg 83 - Soest - Tel. 02155-1 1512 UITVOERINGEN IN ALLE HOUTSOORTEN Een graadje of tien is 't 's nachts onder nul met ijs op de ramen in kunstige krul het warm dubbel glas komt extra van pas. Bij VAN EDE de glasman bestel je dat spul. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! verKoop zelf nog weer ingaan, ondanks het feit dat burgemeester Scholten daartoe de gelegenheid bood. Volgens Ries van Logtenstein (CDA) is het echter ongebruikelijk om over voorstellen waarover de stemmen in eerste instantie hebben gestaakt nog eens te discussiëren en moest er direct gestemd worden. "Ik laat voor- en te genstanders altijd ruimte om elkaar te overtuigen", aldus de burgemeester. Het voorstel werd verworpen met 14 tegen 13 stemmen. Alleen de WD- fractie en Jan van Garderen (SGP/ GPV/RPF) spraken zich er, evenals het College, voor uit. De Stichting Maarschalksbos/Zonnegloren heeft de Staat der Nederlanden in kort geding gedagvaard. Dit kort geding zou dienen op 21 februari 1986. De inhoud van het kort geding bestond uit het verkrijgen van een antwoord op de aanvrage d.d. 14 oktober 1983 om de afgifte van een verklaring voor de bouw van het ziekenhuis de Oelte, ter vervanging van het ziekenhuis Maarschalksbos in Baarn en het ziekenhuis Zonnegloren te Soest. Op wettelijke gronden is de staatssekretaris gehouden binnen daartoe ge stelde termijnen een beschikking af te geven. Deze termijnen zijn inmiddels ruimschoots verstreken en ondanks herhaalde verzoeken is de staatsse kretaris in gebreke gebleven een beschikking af te geven. Op grond van het feit dat de landsadvokaat heeft verzekerd dat vóór 1 maart 1986 de staatssekretaris zijn beschikking zal afgeven heeft Stich ting Maarschalksbos/Zonnegloren afgezien van het doorzetten van het kort geding. Ondanks verzet van de voltallige WD- fractie, daarin voorgegaan door de bei de WD-wethouders Plomp en Oude mans, heeft de gemeenteraad vorige week het bestemmingsplan Smitsveen in zijn geheel goedgekeurd. Het verzet van de liberalen gold met name de mogelijkheid van de vestiging van een jeugdsociëteit in de "Multifunctionele" accommodatie waarvoor ruimte is geschapen op de hoek van de Smits- weg en de Veenbesstraat, die volgens het Collge voor diverse doeleinden be stemd is en zeker niet alleen voor deze vorm van jeugdwerk. Nogal wat omwonenden hadden be zwaar gemaakt tegen dit onderdeel van het bestemmingsplan en er zelfs het "onaanvaardbaar" over uitgespro ken. In eerste instantie waren drie bezwaren tegen de vestiging van een jeugdsoos binnengekomen, waaronder die van de bewonersvereniging "De Veenbes". Later binnengekomen be zwaren werden niet-ontvankelijk ver klaard. Het is de bedoeling dat er in het Smits veen een buurt- en clubhuis verrijst, waarin allerlei activiteiten gaan plaats vinden die zich niet uitsluitend op het jeugdwerk toespitsen. Volgens de meer derheid van het College - en dus ook van de raad, zoals bleek - is er drin gend behoefte aan een dergelijke ac commodatie in het Smitsveen, waar verder geen accommodatie is. De noodzaak was echter volgens Joop Ebbers (VVD) niet aangetoond. "De bewering dat er in het Smitsveen iets moet komen is niet onderbouwd; wij steunen de wethouders Plomp en Oude mans", aldus Ebbers vorige week in de Raad. Adriaan Pothuizen (D'66) merkte o.m. op dat de bezwaren van de omwonen den wel "voorstelbaar" waren, maar dat ze niet berustten op reële verwach tingen. "Er komt geen Molensoos", aldus Pothuizen. De meerderheid van de raad steunde de VVD niet, zodat het voorstel werd aangenomen. Politie heeft 't druk met 'ijslijn' In de afgelopen dagen heeft de politie heel wat telefoontjes moeten beant woorden met vragen over de betrouw baarheid van het ijs, met name op de vijvers in Overhees. In veel gevallen konden de opbellers worden gerustgesteld. De politie greep echter vorige week wel in bij de vijver aan de Libel, waar jongelui met brom mers op het ijs reden. Zij werden ver wijderd, ook al vanwege de geluids overlast. Ondanks de waarschuwingen (met borden "gevaarlijk ijs") heeft de politie vorige week ook enige malen jongelui van het onbetrouwbare ijs op de vijver bij het Tromslagerpad moeten verwijderen. Inbraak Kerkpad De heer J.G.P. deed maandag j.1. bij de politie aangifte van een inbraak in zijn woning aan het Kerkpad. De keukendeur werd geforceerd en het hele huis doorzocht. De buit bestond uit een aantal sieraden en enkele girobetaal kaarten. Ongetwijfeld zullen ook uit Soest weer een flink aantal schaatsers en schaatsters meedoen aan de 14e Elfstedentocht, die op de dag van verschijnen van deze krant wordt gehouden. Evenals vorig jaar publi ceren we hun namen graag in onze editie van de volgende week. Het is voor de redaktie echter niet mogelijk hen allemaal te achterha len. Wie meerijdt (of weet wie mee rijdt) wordt verzocht even met de redaktie te bellen. Graag vóór het weekeinde! Redaktie Bhagwan Shree Rasjneesh zal moge lijk in de late lente of de vroege zomer van dit jaar in Soest neerstrijken. Om dat hij heeft aangekondigd ook Neder land aan te doen tijdens zijn rondreis door Eupopa, zijn vier van zijn volge lingen op zoek naar een geschikte ver blijfplaats hier. De boerderij van Theo en Anna Vriezen op het landgoed De Paltz in Soestduinen is de eerste poten tiële woning waar de internationale delegatie van de Bhagwanbeweging het oog op heeft laten vallen. Men oriënteert zich ook op andere locaties in Nederland. De Bhagwan zal één of meer maanden in Nederland doorbren gen. Volgens Anna Vriezen is de kans ge ring dat de Bhagwan kiest voor de boerderij die nu te koop staat. Ze ba seert die veronderstelling op het feit dat de vijf beschikbare slaapkamers niet toereikend zijn om de uit tien vol gelingen bestaande staf van de Bhag wan te huisvesten. 'We hebben er totaal niet aan gedacht of we dat ook wel zouden willen. In eerste instantie dachten we dat ze ons huis wilden kopen, maar ik heb nu be grepen dat ze het inclusief het meubi lair willen huren. Ik weet nog niet wat 335ggS Hard gesteld lijkt de markt van computerleveranciers raak getypeerd met de term "money makers". Als geïnteresseerde - of misschien niet eens - wordt u overvoerd met aanbiedingen voor computers die steeds goedkoper lijken. Dat de ijzeren wet "Goedkoop is duurkoop" hier netzo opgaat, merkt u pas na de koop. Hij "werkt wel", maar u weet niet hoe. Of de geheugen capaciteit is te klein. Of de software niet adequaat. Enzo voort, enzovoort. Wij "Adviziers". staan voor onze naam. Uw concrete bedrijfs situatie, uw eigen automatiserings behoefte, is uitgangspunt vooreen door dacht advies. Soms luidt dat; "Wacht u nog maar een A. Kuijpers jaar met automatiseren" omdat uw organisatie daarvoor nog niet rijp is. Zo'n vrijblijvende analyse voor uw automatiseringsbehoefte betaalt zichzelf terug. Voor u meteen Voor ons later, wanneer u zegt "ik weet waar ik goed terecht kan". Belt u eens of schrijf ons. Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest, Telefoon 02155-11434 ik er mee aan moet als ze hier echt wil len komen, maar ik ben vrij inventief, dus als het moet heb ik binnen een uur een beslissing genomen. Maar volgens mij is dat niet nodig en komen ze voor negenennegentig komma negen pro cent met een ander huis aanzetten,' zegt Anna Vriezen. Ze kan zich eigenlijk nog niet zo goed voorstellen dat de Bhagwan-beweging interesse voor de Paltzerhoeve heeft getoond. Die werd "overigens gewekt door tussenkomst van een makelaar in Soest. Stof De woning met 7,5 hectare grond zou wel voldoen aan de eisen die de Bhag wan stelt. Hij kan niet tegen stof en daarom zijn de uit een Franse abdij af komstige plavuizen in de woning een uitkomst. Onder de vloer zit verwar ming. Voorts zou het weiland geschikt zijn om menigten toe te spreken (de dele gatie ziet in De Flint in Amersfoort een redelijk alternatief in geval van slecht weer), en er is voldoende ruimte om de pers te ontvangen, iets wat de Bhag wan blijkbaar van plan is. Volgens Anna Vriezen zouden alleen de Bhagwan en zijn staf eventueel in de boerderij logeren. Omdat ze denkt dat de woning te klein is, opperden de vol gelingen van de Bhagwan het idee om een aantal stafleden in een hotel onder te brengen, maar dat lijkt Anna Vrie zen een onlogische oplossing. Vast staat dat de Bhagwan in een droog deel van Nederland wil zijn, omdat hij niet tegen vocht kan. De zorg die hij heeft voor zijn gezondheid is inmiddels wereldbekend. Lief 'Ze waren bijzonder aardig en lief,' geeft Anna Vriezen als indruk van de drie vrouwen en één man die de dele- De Paltzerhoeve in de Soester bossen. Foto: Goos van der Wilt gatie vormden. 'Ze waren echt zo lief als je van hen verwacht. Ze namen alles heel serieus toen ik hun het huis en de grond liet zien. Je kon merken dat ze zich in de positie van de Bhag wan probeerden te verplaatsen.' De leden van de onderzoekdelegatie komen uit Nederland, Duitsland, Enge land en de Verenigde Staten. Dit laatste land wees de Bhagwan enkele maanden geleden de deur. Onder dwang van een boete en gevangenis straf werd hij gesommeerd het land te verlaten. Sindsdien reist Bhagwan Shree Rasj neesh de wereld door. Op dit moment verblijft hij op Kreta, terwijl hij bin nenkort zijn volgelingen elders in Eu ropa wil opzoeken. De mogelijkheid be staat dat hij Soest als tijdelijk domi cilie kiest. De boerderij van het echtpaar Vriezen op het landgoed De Paltz staat overigens ook bekend als de woning van Renee (Frederik de Groot) en Annelies (Josine van Dalsum) van Langeveld in de televisieserie 'De Ap pelgaard' van Willy van Hemert. De KRO-televisie brengt dit feuilleton ie dere zondagavond op het scherm. SCHAATSEN NOREN, hoog en laag model. KUNSTSCHAATSEN IJSHOCKEY met kunststof schoen Kinderschaatsen Alle maten in voorraad! sparthuB Eigen slijpinrichting Onze vindt u op i de achterpagina. fC-.ri door GerardPaul "Zeg, weet jij niet iemand die wat werk van me kan overnemen?' vroeg mij onlangs een vitale heer. Hij zag er vermoeid uit, hetgeen niet in overeen stemming was met zijn pensioenge rechtigde leeftijd. Ik stel me voor dat je in die levensfase al die leuke dingen gaat doen waaraan je in de strijd om het dagelijks bestaan nauwelijks of niet toekomt. Intussen had ik overigens al wel eens vernomen dat zijn woeste plan om een nieuwe stu die op te vatten wegens tijdgebrek de mist in gegaan was. Waarom mij dan nu aankijken als een konijn dat op het punt staat gevild te worden? De pensioengenieter raapte de gedach ten van mijn gezicht en zei een tikje kribbig: 'Als het zo blijft ga ik mooi weer werken.' Waarop we beiden tege lijkertijd het zotte van de situatie inza gen en ik hem de hopeloosheid van zijn geval onder de neus wreef. 'Het is altijd al zo geweest en het zal ook wel zo blijven,' veronderstelde ik. 'Totdat je in het verpleeghuis geen vin meer kunt verroeren. Misschien dat je dan nog plezier beleeft aan de pa tiëntenvereniging die je ongetwijfeld daar opzet voordat het zo ver is.' Meesmuilend zei hij: 'Als het mijn tijd is, zou het inderdaad wel eens kunnen gebeuren dat ik moet zeggen dat ik daar nog geen tijd voor heb. Er is ook nog zo veel te doen.' Langzaam weer op toeren komend zei hij: 'Neem nou die ouderenbond. Ja, lach jij maar. Over een paar jaar mag jij d'r ook in. De minimum leeftijd is teruggebracht tot vijftig jaar en het zou trouwens een goeie zaak zijn als we wat meer jonge leden kregen. Ik verga der me te pletter en jij plukt er straks de vruchten van.' Ik bedankte hem ootmoedig en bij voorbaat, maar mijn ironie zette hem in een hogere versnelling. 'Met de emancipatie van de ouderen ('onze ouwetjes, la me nie lachen') is het nog steeds droevig gesteld. Waar in andere culturen de ouderdom geëer biedigd wordt vanwege de opgedane le venservaring, word je hier afgeschre ven nog voordat je met pensioen gaat. Als je de dag nadat je 65 geworden bent even staat te dralen bij het oversteken van de straat, moet je oppassen, an ders dragen ze je naar de overkant.' 'Inderdaad,' gaf ik met het oog op ons beider gezondheid toe. 'De ouderen zijn al heel wat mondiger geworden.' 'Mondiger?!' brulde hij. 'Mondiger? We hebben jullie potverdorie leren pra ten Nu worden we nog mondig ook.' Daar kon ik ondanks alle spraaklessen van vroeger weinig tegenin brengen. Dinsdag 11 maart, Open Hof Het CDA Soest/Soesterberg organi seert met het oog op de gemeente raadsverkiezingen van 19 maart a.s. een politiek forum, dat gehou den wordt op dinsdag 11 maart in de Open Hof aan de Veenbesstraat (hoek Dalweg). Het forum staat open voor alle partijen die in Soest aan de verkiezingen deelnemen. Het CDA heeft inmiddels van alle partijen de toezegging binnen om mee te werken. De lijsttrekkers van de betrokken partijen zullen aan het forum deel nemen. De partijen zelf zijn met standjes in de zaal aanwezig om propaganda te maken. Bonje in bus De politie werd maandag j.1. gewaar schuwd, omdat in Soesterberg een bus chauffeur zou worden bedreigd. Bij het eindpunt aan de Veldmaarschalk Montgomeryweg trof de politie inder daad de bus van lijn 56 aan. Daar was een passagier, de 22-jarige H.J.T. uit Vlaardingen in een handgemeen ge raakt met de chauffeur, de 26-jarige K. van S. uit Zeist. De Vlaardinger was in gestapt in Wijk bij Duurstede en had in Zeist moeten uitstappen, maar door overmatig alcoholgebruik was hij in slaap gesukkeld en pas wakker gewor den tóen de bus in Soesterberg stopte. De chauffeur zette hem de bus uit, maar de man wilde niet. Er ontstond een worsteling, waarbij de passagier de mouw van de chauffeur zijn jas scheurde. Een schadepost van zo'n 250 gulden. De politie rekende de Vlaar dinger in. Na verhoor en een proces verbaal werd hij heengezonden. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart, jk Peters bv, xBj voor wonen in de groene zone. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-1 8747 i, MMMM

Soester Courant | 1986 | | pagina 1