<br<l Hl LIJST 2 STEM CDA: "^Sr^ÊiSic SPLINTER EEMLAND B.V. mwiiiK 'Het goede behouden, het overdadige versoberen en het onvolmaakte verbeteren' Meningen van lezers 'tHOOGJE Kijk Uit: Ogentests van 40 ers onvoldoende Solidair en solide Lijst PAGINA 8 WOENSDAG 26 FEBRUAR11986 SOESTER COURANT PAGINA9 Opknapbeurt Hooiweg verloopt voorspoedig Vergadering volkstuinvereniging 'De Uitwijk' Verkiezingsprogramma Progressief Soest: Vlag in top bij Food-Express 'Coen' in C-drie Zomercursussen Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Zelf speelgoed maken? Kom naar de hobby club! D'66 op cassette RESTAURANT Een Elfstedentocht-spel in Gooi- en Eemland BEN IK SOMS TE OUD?? NEE!! Al 52 JAAR official dealer BAARN-SOEST Gespecialiseerd in jonge gebruikte Ford-auto's Verplichte autokeuring bij onze APK bedrijven BEUKENLAAN 80 keukendal) - SOEST - TEL 02155-12643 EEMNESSERWEG16-22 - BAARN - TEL. 02154-15555 Foto: Goos van der Wilt Afgelopen zaterdag waren er weer I zo'n 15 vrijwilligers in de weer om de elzen langs de Hooiweg uit te dunnen. De laatste maanden van '85 is er be gonnen - met onderbrekingen vanwege sneeuw en Kerst - en ook in '86 is er alweer de nodige zaterdagochtenden aan gewerkt. Samen met mankracht en snippermachine van de afd. Groen en Recreatie van de gemeente Soest voeren de Bijltjesdaggerswerk groep vrijwillig natuurbeheer IVN) het werk uit. De elzen die blijven staan krijgen nu meer licht en lucht en ook de kruiden- laag komt tot betere ontwikkeling. Zin om eens te komen helpenAltijd welkom op zaterdagmorgen! Bel voor de locatie waar gewerkt wordt Chris Uiterwijk even op, tel. 11381. Meer leden zijn welkom VOLKSTUINVERENIGING Vrijdag 28 februari a.s., aanvang 20.00 uur. organiseert de nieuwe volkstuin vereniging 'De Uitwijk' in de Kinder boerderij aan het Vedelaarpad 53 in de wijk Overhees, in de buurt van het cul turele centrum 'C-3' voorheen De Borg, i een openbare vergadering. Er zal on-1 dermeer gesproken worden over huur prijzen, contributie en inkoop van za den. De vereniging telt inmiddels 120 leden. Het is de bedoeling van het bestuur om op 1 april a.s. het complex, ingang Mo lenstraat naast de gemeente kwekerij, in gebruik te geven. Dan kan er door de leden gezaaid en geplant worden. De voorbereidende werkzaamheden zijn ver gevorderd. Ambtenaren van het kadaster hebben het terrein, groot 18.700 m2, nu uitgezet en afgebakend. Tegen de tijd dat de leden van de ver eniging de grond in gebruik gaan ne men is het gehele terrein bemest met gier van koeienwaarna het grasland gefreesd en geploegd wordt. Ver volgens wordt er dan 6% ton kalkmer- gel gestrooid en het gehele terrein geëgd, waarover dan weer 200 m3 zeer oude koemest, afkomstig uit Sneek, over het land wordt verspreid. En ook die mest is vóór 1 april onder de grond gewerkt. Alles bij elkaar is er dan sprake van uitstekende tuingrond. Gezien de oppervlakte van het complex kan het aantal leden nog aanzienlijk uitgebreid worden. Zij zijn vrij in de wijze van bewerking van de grondbio- dynamisch dan wel 'gewoon' De huurprijzen per jaar zijn als volgt vastgesteld 50 m2: 37,50 ƒ10,- contributie 47.50 100 m2: 75,- 10,- contributie 85.- 150 m2: 112.50 10,- contributie 122.50 200 m2: 150.-- ƒ10,- contributie 160.-- Daarnaast betaald ieder lid 10,- in schrijfgeld, maar dat is dan éénmalig. De voornaamste agendapunten voor de vergadering van a.s. vrijdag zijn 1. Opening door voorzitter Hans v.d. Zwaluw - 2. Chris Uiterwijk vertelt een en an der over de problemen rond de start van het project en wat er dank zij me dewerking van plaatselijke zaken en bedrijven tot stand gekomen is; 3. Penningmeester Frits Visser incas seert de huren 4. Wat verder uit de vergadering naar voren komt. Inbraak Dorresteinweg: daders laten voor 10.000,- gereedschap staan Bij een inbraak in de bedrijfshal van de firma Van H. aan de Dorrestein weg hebben onbekende daders vorige week een bedrag van 100 gulden buit gemaakt. Met een koevoet hadden ze zich toegang verschaft. De politie trof op het terrein een hoeveelheid ge reedschap aan ter waarde van 10.000 gulden, die overduidelijk uit het be drijf afkomstig waren. Vermoedelijk zijn de daders gestoord en hebben zij onder achterlating van de spullen, die in plastic vuilniszakken waren gestopt, snel de benen genomen. Automobilist onder invloed aangehouden na ruzie om parkeerproblemen De politie werd vorige week in het holst van de nacht geroepen bij een woor denwisseling aan de Van Hamelstraat. Daar waren de 20-jarige R. van H. en de 37-jarige R. B., beiden uit Soest, in conflict geraakt. B. kon niet weg omdat Van H. zijn auto niet ver genoeg weg zette. Vervolgens reed B.. tegen de auto van Van H. aan, waarbij geen schade ont stond, maar wel een woordenwisseling die uitliep op enig geweld, toen B. Van H. een klap in het gezicht gaf. Toen de politie verscheen zag Van H. af van aangifte, maar de politie liet B. wel blazen, omdat het gebruik van alcohol werd vermoed. Dat kwam uit. Aan het bureau moest B. de bloedproef ondergaan en kreeg hij een proces-ver- baal. Auto bekrast Mevrouw S.D. de J. uit Soest meldde de politie in het weekeinde een geval van vernieling. Een onbekende dader had de rechterkant van haar auto bekrast, waardoor een schadepost ontstond van zo'n 200 gulden. De auto stond in een parkeerhaven aan de Korte Ossendam. Onder invloed gereden Op de Korte Brinkweg hield de politie vorige week de 42-jarige B. P. uit Soest staande, omdat zijn rijgedrag nogal de aandacht trok. Hij deed de blaastest en onderging ook de bloedproef. Het resultaat was een rijverbod en een pro ces-verbaal. Verbaal voor vals kenteken Op de Generaal Winkelmanstraat in Soesterberg ontdekte de attente politie vorige week een auto, waarvan de ken tekenplaten voor en achter een ver schil vertoonden. Op het nummerbord aan de achterzijde was een van de po ten van de letter R weggeschuurd, zo dat er een P te lezen stond. De eigenares, de 29-jarige mevrouw M. K. uit Soesterberg, vertelde dat ze de auto sinds december vorig jaar be zat maar dat het verschil haar nimmer was opgevallen. Ze kreeg desondanks een proces-verbaal, omdat het veran deren van een kenteken in de wet wordt beschouwd als een misdrijf. Diefstal uit auto De heer M.T. uit Soest deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van twee diplomatentassen met zakelijke papieren en een dïcteer- apparaat ter waarde van ca. 1200 gul den. Een en ander was weggenomen uit zijn auto die op de hoek van de Dol- derseweg en het Berkenlaantje stond geparkeerd. Een ruitje van de auto was ingeslagen. Schaatser vernielt tuin- lantaarn Een bewoner van de Libel, de heer K. schakelde in het afgelopen weekeinde de politie in, nadat een schaatser een lantaarn in zijn tuin had vernield. De dader, de 21-jarige M.A. uit Soest schaatste op de vijver achter het huis van de heer K. Hij werd aangehouden en beloofde de schade te zullen vergoe den. 'Alles is mogelijk'. Dit citaat van de Duitse theologe Dorothee Sölle vormt het motto, waaronder Progressief Soest - de bundeling van PPR, PSP, EVP en Onafhankelijken, die inmid dels niet meer is weg te denken uit de Soester politiek deze week zijn be leidsprogramma voor de gemeente raadsverkiezingen lanceert. Het beleidsplan richt zich op de Soester gemeenschap vanuit 'een bewustzijn van mede-verantwoordelijkheid voor de grotere verbanden waarvan wij deel uitmaken,' zo blijkt uit de introductie. 'Een bijzondere verantwoordelijkheid is er voor het zwakkere, het bedreigde en het onvervangbare, de mens, de na tuur en het milieu. De nog steeds be perkt beschikbare financiële middelen mogen niet leiden tot een verscherpte belangenstrijd,' aldus Prog. Soest. 'Juist nu moeten wij onze rijkdom aan kennis en vaardigheid creatief inzetten om verstandig te kiezen voor het goede dat behouden moet blijven, het over dadige dat versoberd kan worden. De creatieve inzet van de Soester bewo ners kan en moet zoveel mogelijk inge schakeld worden om dit te bereiken. 'Ouwe kous' In het voorwoord van het programma wordt benadrukt dat P.S. al 12 jaar deel uitmaakt van het gemeentebe stuur en daarmee heeft aangetoond een 'maatschappelijke noodzakelijk heid' te zijn. Verwezen wordt ook naar de opmerking van Jan Visser, in de af gelopen vier jaar de enige P.S.-verte genwoordiger in de raad, bij de begro tingsbehandeling 1986, waarin hij stelt dat Soest een 'ouwe kous' heeft met niet minder dan 36,4 miljoen aan reser ves. 'Ondertussen zijn alle instellingen en organisaties uitgeknepen en kunnen ze geen kant meer op. Het vastrechtta rief van het gas mag van de meerder heid van de raad niet omlaag, het mi lieubeleid is een chaos en het College van B. en W. mist een visie op de toe komst van Soest.' Als hoofddoelstelling kiest Prog. Soest 'het bevorderen van het algemeen wel zijn,' o.m. door het scheppen van een leefgemeenschap waarin de waarden van wonen, werken en leven met el kaar in evenwicht zijn, door een ak- tieve vredespolitiek, ook op lokaal ni veau, door dienstbaarheid ten opzichte van de bevolking, het zeer serieus ne men van inspraakprocedures, door burgers actief bij het beleid te betrek ken en het handhaven van de karak teristiek van Soest: grootschalige voorzieningen in en buiten de bebouw de kom zijn ongewenst: 'Soest blijft Soest.' Veranderingen Op die manier kunnen de bewoners be wust deelnemen aan de verschillende facetten van het leven in Soest, zichzelf ontplooien en zelf verantwoordelijk zijn voor hun eigen beslissingen en de kwaliteit van de samenleving. 'Als we ons erbij willen inzetten is alles mo gelijk,' aldus de progressie ven. 'Dan hoeven we niet bevreesd te zijn voor de veranderingen die zullen komen, want dan maken we die veranderingen voor een belangrijk deel zélf, zoals we die willen.' In 25 gedetailleerd uitgewerkte 'facet ten' passeren in het programma - dat op kringlooppapier is gedrukt - de beleidsvoornemens van Prog. Soest de revue: o.m. een volkshuisvestingsplan, een apart woningbouwprogramma voor Soesterberg, bevordering van wo ningbouw afgestemd op de behoeften van de woningzoekenden en een aan trekkelijke woonomgeving. Ook pleit P.S. voor een 'inzichtelijk' bestuur, o.m. door ruimere openbaarheid en meer spreekrecht voor de burger (ook in de gemeenteraadvoor het schep pen van voorwaarden op het gebied van 'samenlevingsopbouw': gedemo cratiseerde welzijnsvoorzieningen en in de wijken een multifunctionele ac commodatie; initiatieven tegen agres sie, vernielingen en vandalisme. Ook staat men voor een aktief veilig heidsbeleid: geen kernwapens binnen de gemeentegrens, de opheffing van de vliegbasis, maar ook uitbreiding van het instituut van de wijkagent, het op splitsen van Soest in gebieden van ca. 7000 inwoners met elk twee wijkagen ten en een spreekuur, en een rampen bestrijdingsplan waarin de onveilig heid van de vliegbasis een belangrijke plaats heeft. Vestigingsstatuut Uitgebreid komen verder zaken aan de orde als milieubeheer, milieubesef, het verkeer (langzaam verkeer heeft prio riteit), openbaar vervoer (meer abri's en busdiensten die zijn afgestemd op de laatste filmvoorstellingen in de re gio en de bezoekuren van ziekenhuizen etc.), werkgelegenheid. Prog. Soest pleit o.m. voor een vestigingsstatuut, waarin opgenomen wordt dat men be drijven weert die betrokken zijn bij de produktie van wapens of waarvan be kend is dat ze een ondemoncratisch en sociaal ongunstig beleid voeren. De nieuwbouw van Food Express, het gespecialiseerde levensmiddelen distributiecentrum dat op het voorma lige Ons Belang-terrein in Soesterberg verrijst bereikte vorige week dinsdag zowel in letterlijke als in figuurlijke zin een hoogtepunt. Vandaar dat de vlag uitging en de medewerkers aan de bouw werden onthaald op het bekende pannenbierFood Express verzorgt de distributie voor een groot aantal vooraanstaande levensmiddelenprodu centen naar de grossiers en de horeca. Het is een modern bedrijf dat gebruik maakt van het nieuwste materieel, o.a. hypermoderne koelwagens. Oversteken bij scholen onder de loep De verkeerskundige van de afdeling verkeer gemeentewerken is gestart met het bekijken van in hoeverre in de toekomst voorzieningen moeten wor den aangebracht bij de oversteeksi- tuaties bij de scholen in Soest. De over- steeksituaties zullen hierbij in kaart worden gebracht. Naast de oversteek- situaties zullen ook de veiligheid bij de in- en uitgangen bekeken worden. Men hoopt dit jaar een en ander af te ron den. Omdat we 15 minuten hadden moeten wachten vanwege 'een technische sto ring', kregen we als service 1,50 korting. Het was een overweldigend toneelstuk, dat enigszins parallellen vertoont met de 'Max Havelaar' van Multatuli. Daarin heeft de gouverneur generaal een enorme machtspositie, net als Jan Pietersz. Coen hier: zelfs de Raad van Indië schikt zich naar hem. De rol van deze Coen werd zeer goed vertolkt; al zijn heersende trekken kwamen prima uit de verf. Het decor en de achtergrondgeluiden riepen de Indische stemming helemaal op. Het verhaal draait om het meisje Sara, een inlandse, die door de vrouw van Coen op z'n Hollands wordt opge voed. Sara verzet zich hier hevig tegen. Aan het eind wordt Sara gegeseld, onder het motto van 'ontucht', maar eigenlijk gewoon uit wraak van Coen. Dan arriveert haar echte vader. Coen sterft aan de ziekte waaraan hij leed en Sara's vader wordt door de Raad van Indië tot opvolger benoemd. Het is helemaal een stuk van Slauer- hoff, de poète maudit die 'alleen in zijn gedichten kon wonen'. Andere wer ken van hem zijn de bundel "Schuim en as' (1930) en 'Het verboden rijk'. Ik vond dit een zeer goed initiatief van C-drie en hoop dan ook dat er nog veel van zulke toneelstukken zullen volgen. Ingeborg de Vries Jan Visser (Prog. Soest). Veel aandacht besteedt het progres sieve programma vervolgens aan volksgezondheidmaatschappelijke dienstverlening met speciale aandacht voor groeperingen in een moeilijke situatie (minderheden, gehandicapten, etc.) en het inschakelen van vrijwil ligers, de minima (een gerichter kwijt- scheldingsbeleid), onderwijs (vredes- opvoeding in de schoolwerkplannen), permanente educatie, ontwikkelings samenwerking (steun aan derde wereldprojecten), emancipatie (waar bij de overheid voorop moet lopen), en sport. Wat dit laatste betreft pleit P.S. voor een overdekt zwembad, een betaalbare toegang tot het Natuurbad en het op heffen van de Sportstichting. Volgens de progressieven moet de sport worden ingebracht bij de welzijnsplanning. Zij verzetten zich overigens tegen autoral ly's, crosswedstrijden en drijf- en slip- jachten. 'Townpainting' Jeugd- en jongerenwerk, ouderenbe leid, minderheden en de cultuur worden behandeld in aparte hoofd stukjes. P.S. beschouwt de cultuur als een volwaardig onderwerp van beleid en bepleit een zo groot mogelijke ver scheidenheid van cultuur-uitingen, de mocratisering van de Kermispot, meer muziekonderwijs op school, meer ten toonstellingen, meer 'townpainting,' etc. Onder ruimtelijke ordening spreekt P.S. zich uit voor het behoud van het oude gemeentehuis, maar bij de ge meentelijke orgknisatie pleit men ook voor een functionele en doelmatige huisvesting. Nieuwbouw moet zo sober mogelijk. Prog. Soest wil ook een milieu-ambte naar aangesteld zien en ziet het behoud van kwantitatieve en kwalitatieve werkgelegenheid bij het gemeenteper- soneel als een belangrijke doelstelling. Over de gemeentelijke financiën wordt o.m. opgemerkt dat de zin van belas tingen en tarieven steeds duidelijk zichtbaar moet blijven. Het programma zou gisteravond worden gepresenteerd tijdens het poli tiek café 'Proest' in de Rooie Haan aan de Birkstraat. De Volksuniversiteit in Soest kijkt vooruit naar de zomer met een aantal cursussen, waarbij vooral aan de va kantiegangers onder ons is gedacht. Talen op reis Korte cursussen die erop gericht zijn u in de meest voorkomende gevallen in het buitenland redzaam te maken met de vreemde taal. U kunt inschrijven voor: Frans, Italiaans en Spaans. De cursussen bestaan uit 8 lessen op de maandagavond. Aanvang: 7 april in de Van der Hucht Ivo-Mavo, Valeriaan- straat 167a-. Kosten 80,-. Pech onderweg Ook dat kan u in de vakantie overko men De heer Piet Smeeing maakt u in 3 avonden meer 'wegwijs' met uw auto. 3 lessen vanaf maandag 14 april van 19.30 - 21.30 uur in garage Smeeing, Koningsweg 14, Soest. Kosten: 35,-. Inschrijven voor deze cursussen op donderdagmorgen van 10.00 - 13.30 uur op kantoor Kerkplein 1 in Soest, tel. 22195. Buiten kantoortijd tel. 03463- 1310. Horloge gestolen De heer M. van H. uit Baarn meldde zich bij de politie met de aangifte van de diefstal van zijn horloge. Het voor werp was ontvreemd uit een sport school aan de Parallelweg. Kostbare sieraden gestolen uit juwelierszaak De heer A. S. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van een zgn. markiesring van wit goud, bezet met briljanten, ter waar de van 6000 gulden, en een soliatir han ger, eveneens van wit goud, met een briljant, ter waarde van 7000 gulden. Vermoedelijk zijn de sieraden gesto len door een onbekende "klant", die onlangs in de juwelierszaak aan de Van Weedestraat kwam. Hij verzocht de heer S. hem een horloge te tonen dat onderin de etalage lag. Waarschijn lijk heeft de onbekende zijn slag kun nen slaan toen de heer S. daarvoor op zijn knieën moest, door over hem heen de voorwerpen uit de etalage weg te grissen. Timmeren, houtbewerken, zelf speel goed maken, meubels maken of re pareren, Hindelooper, schilderen, fiet sen of bromfietsen repareren omgaan met elektriciteit enz. enz. Allemaal vaardigheden die mensen kunnen leren op de hobbyclub die, bij voldoende deelname, half maart in Soest van start zal gaan. De hobbyclub is een initiatief van de werkgroep 'Werk-en-de-Kerk' en de Stichting Jeugdzorg, die eerder al ini tiatieven namen tot cursussen elektri citeit, fietsreparatie en computers. Het onderdeel houtbewerking etc. zal onder leiding staan van de heer C.M. van de Berg te Soest, zelf een vakman op dit terrein. De heer G. van Barne- veld, die monteur is geweest zal de onderdelen fiets- en bromfietsrepara tie begeleiden. De hobbyclub is bedoeld voor jongeren en ouderen zonder betaalde baan, die zich enigszins willen bekwamen in een bepaald vakgebied. Naast het aktief bezig zijn kunnen de kontakten die men aan elkaar opdoet voor de deelnemers ook heel belangrijk zijn. De bijeenkomsten zullen gehouden worden donderdagsmorgens van half tien tot circa twaalf uur in de 'Vang rail,' Nachtegaalweg 8c. Aan de hobbyclub zijn voor de deelne mers geen kosten verbonden. Gereed schappen en machines kunnen dankzij subsidie van de initiatiefnemers gratis ter beschikking gesteld worden; voor benodigde materialen van een werk stuk zal uiteraard wel betaald moeten worden. Bij voldoende deelname, waarbij een minimum van 10 zal gelden, kan de hobbyclub half maart van start gaan. Belangstellenden kunnen zich opgeven of eventueel nadere informatie verkrij gen bij de heer G. van Barneveld, Ruysdaellaan 11, tel. 10157; de heer C.M. van de Berg, dr. Rupertlaan 3, tel. 12829 (tussen 6 en 7 uur)of mevr. Kooiman, Colenso 155, tel. 21120. Het winkelend publiek van Soest/Soes terberg heeft inmiddels kunnen mer ken dat D'66, afdeling Soest, met haar campagne voor de gemeenteraadsver kiezingen is begonnen. D'66-ers verstrekken iedere koopavond folders met als thema hoofdstukken uit het gemeenteprogramma van D'66. Dit gemeenteprogramma, dat 17 januari ten doop werd gehouden, is inmiddels ook op geluidscassette te verkrijgen, ten behoeve van visueel gehandicapten. Bij het secretariaat van D'66, Plasweg 10, tel. 13070, verstrekt men gaarne verdere informatie. Verder kan men D'66 ontmoeten op 1 maart in C-drie tijdens "Soestand 4" en op 3 maart tijdens het forum te Soesterberg, georganiseerd door Soes- terbergs Belang. Kerkstraat 10 - SOEST - Oude kerkebuurt - Tel. 02155-15660 Gastheer Willem van Oosterom MISSCHIEN WEL VAN GEHOORD, MAAR NOG NIET GEWEEST Toch is het de moeite meer dan waard, om eens bij ons bin nen te lopen. Met ons jonge team houden wij graag rekening met Uw specifieke wensen Of het nu gaat om een goede, snelle zakenlunch, een feestelijk diner of misschien een eenvoudige schotel: steeds weer is het voor ons een uitdaging, ervoor te zorgen, dat onze gasten voldaan en tevreden huiswaarts keren. 'T HOOGJE, verrassend goed, gezellig en een kenmerk voor gastvrijheid. Wij zijn geopend vanaf 11.00 uur. In het weekend in de winter vanaf 14.00 uur. Voor parties maken we uiteraard graag een uitzondering. DINSDAG GESLOTEN. In schaatstenu gestoken, kompleet met startnummer ontfutselde de heer van Leuveren, voorzitter van de Baarnse ijsbaan, de burgemeester van Gaaster- land-Sloten diens paraaf op het schaats- kontrole-briefje. Dit was één van de hoogtepunten van de Friese avond, 21 februari j.1., die in het teken van de elfstedentocht stond. Op de dag van de vorig jaar verreden Elfstedentocht organiseerde de Friese vereniging 'Frysk en Frij' een alom ge slaagde avond. Na het ten gehore bren gen van Friese liederen door het koor o.l.v. Peter de Boorder, werd de bur gemeester W. Pitlo uit Balk verwel komd met het zingen van het lied "Gaas- terlan'. Daarna ruimde het koor het podium voor de toneelgroep uit Haar- len met de klucht 'It feintje fan myn frou' (de bediende van mijn vrouw). Menige lachspier werd geprikkeld door de in gewikkelde situaties in dit komische spel. In de pauze van dit op professionele wijze op de planken gebrachte toneel stuk werd ieders aandacht getrokken door dia-beelden van de gemeente Gaasterland-Sloten. Plaatjes van Balk, Sloten, Wijckel enz., de verschillende dorpen waaruit de gemeente Gaaster land-Sloten bestaat, werden door de hr. Pitlo in zowel zomer als winterkleed vertoond. Informatie pakketten van 'het groene hart van Friesland' en 'Gaasterland - vakantieland' werden onder de aanwezigen uitgedeeld. In de pauze werden de verschillende kraampjes van de boeken, Friese produkten (waaronder oranjekoeken), en de info-stands van de gemeente Gaasterland-Sloten en de jubileum kommissie druk bezocht. De ontknoping van het stuk 'De bedien de van mijn vrouw' veroorzaakte me nige schaterlach. Hierna deed de ju bileumkommissie van dë Friese ver eniging de bijna tweehonderd aanwe zigen verslag van de voorbereidingen van de te houden Friese week in Gooi en Eemland in mei 1987. De heren van Leuveren en Nota brach ten het Elfstedentocht-spel ten tonele en onder het toeziend oog van de Friese gast, de heer W. Pitlo, werden vele De in schaatstenu gestoken voorzitter van de Baarnse ijsbaan dekoreerde de burgemeester met het omhangen van het 'üleboard'. prijzen uitgeloot: de schaatsen van Nic. van Dam, jaarlijkabonnementen voor de Baarnse ijsbaan, Friese vlag gen en niet te vergeten het volledig verzorgde weekend in hotel Jans in het Friese Rijs. Dit culinaire weekend in een uniek stukje Friesland werd ge wonnen door mevrouw v.d. Kamp uit Hilversum. Na het uitwisselen van de 'Balkster kruidenbitter' met 'Kruukje Melm' kregen de nieuwe leden van de club van 100 alsmede de voorzitter vanBoun om Utens, de hr. S. Haagsma, een gevulde Balkster fles mee naar huis. Het toetreden van de gemeente 'Gaas- terlan-Sleat' tot de club-van-100 was aanleiding tot het omhangen van het üleboard bij de hr. Pitlo, welke tevens een 'Kruukje Melm' kreeg overhandigd. Na het onthullen van het jubileumbord door de burgemeester en het aanbie den van bloemen aan mevrouw Pitlo bedankte de voorzitter de aanwezigen voor hun komst waarna rond de klok van eenen de geslaagde avond besloten werd. De eerstvolgende Friese avond zal op 14 maart a.s. worden genouden. Na de start van de actie Kijk Uit op 21 oktober j.1. zijn in de afgelopen maanden door 1500 opticiëns meer dan 150.000 ogentests afgenomen. Dit gebeurde in het kader van de na tionale ogentestactie Kijk Uit, een ini tiatief van de Stichting VISUS in sa menwerking met de ANWB. Van de afgenomen ogentests is ge middeld 65% van de onderzochte ogen goed beoordeeld. Belangrijker is ech ter het gegeven dat bij 35% van de on derzochte mensen de gezichtsscherpte niet aan de norm voldeed. De tests zijn vrijwillig afgenomen bij personen van 18 jaar en ouder. Bij de leeftijdsgroep tot 40 jaar komen de beste resultaten naar voren, zowel bij personen met ongecorrigeerde als ge corrigeerde ogen. De resultaten bij de 40 ers waren aanmerkelijk minder positief. Bij hen was de uitslag van de tests in meer dan de helft van de gevallen niet volgens de norm. 55% Had reeds een oogcor rectie. Daarvan zou het merendeel be ter moeten worden aangepast. Een opzienbarend resultaat, waarmee de bevindingen van het eerste ANWB- onderzoek onder 12.000 automobilisten, en het aanvullende Kijk Uit-onderzoek, worden bevestigd. De ogentests worden gratis en vrij blijvend afgenomen door de deelne mende opticiëns en ANWB-kantoren. 60% Van de mensen bij wie de gezichts scherpte niet optimaal bleek, onder schreef het belang van de test en ging tot actie over: de niet-brildragers vroe gen een oogmeting. De opnieuw te cor rigeren ogen kregen nieuwe glazen of contactlenzen aangemeten. De actie Kijk Uit gaat door tot 31 maart. CDA Het CDA vindt dat ook ouderen recht hebben op een volwaardige plaats in de samenleving. Dit kan onder meer worden bereikt door ouderen en hun organisaties meer te betrekken bij het beleid. Oók door activiteiten en voorzieningen voor hen toegankelijk te maken. En door mogelijk heden te scheppen zelfstandig te kunnen blij ven wonen wanneer men dat wenst. 2

Soester Courant | 1986 | | pagina 9