:ÓEST "AL O >t' ders? Wilhelminakerkkoor viert 'rimpelloos' 25-jarig bestaan met groot jubileumconcert gehannes est ARAGC liden. .11 -tri TUIN-ADVIESCENTRUM tvaardêriwogt -E££!NAlQ WOENSDAG 5 MAART 1986 SOESTER COURANT PAGIl ySDefty Maat ouden H 3dere dinsdag VOOR DAMES EN HEREN Jaarvergadering 'Apollo' in teken van voorzitterswisseling Jan Klaassen en Katrijn reikten prijzen uit voor kleurplaten Vrijwilligers gezocht bij project alfabetisering en educatieve activiteiten A.s. zondag in de Oude Kerk JU f' r*-*\ r" s* Nieuwe één-jarige opleiding bij s.g.Eemland: LTO-motorvoertuigentechniek voor jongens en meisjes met LBO of MAVO-diploma viuiLbmï kantoor efficiency Sanitair HET WITTE HUIS SOESTER COURANT voor doe-het-zelvers Hoe maken we de tuin groter? (deel 2) 2 a 3 slaapkamers. i.OOO,- a f 300.000,-. Amsterdam door Arie Wandelaar BU de klasseslager van Soest leek het 0 afgelopen zaterdagmorgen op of al les, bij wijze van uitzondering, voor niets in de aanbieding was. Zo druk was 't er. Arie was met een boodschappenlijstje door Marie voor een uurtje het huis uit- Sstuurd. Schenkel, gehakt en berliner sou straks de bestelling luiden. Jdvorens de bestelling bij een frisse te plaatsen diende enig geduld te en betracht. Arie wiebelde van ene been op het andere, inschattend dat de witte brigade, gezien het hoge tempo waarin gewerkt werd, de honge rige mensenmeute snel zou verwerken. Een niet door Arie op gang gebrachte «nversatie verkortte de wachttijd. Ei genlijk was er nauwelijks sprake van qonversatie. Een wat gezette man ftaaide zijn geruite pet richting Arie informeerde naar de plek waar hij een potje mosterd zou kunnen bemach tigen. Arie moest het antwoord schul- blijven. ;se mosterd is de beste", liet hij vraagd weten. De begonnen mono- werd vervolgd met een toelich S- Franse mosterd heeft de naam, 't haalt niet bij de Duitse. Als U zichzelf eens wil verwennen dan moet U een boterham met ham en een puntje ■Duitse mosterd nemen. Meneer als ik J$r zo met II over praat loopt het water ij al in de mond. Kunt 13 het zich «•stellen"? jan kon Arie, tot teleurstelling van jn gesprekspartner, dus niet. adviseerde de geruite pet Duitse 10ste rd eens te combineren met een kje kaas, eventueel in combinatie et een zoet zuur-augurkje, man gruwde van gedachte, zocht en nd na enkele ogenblikken stilte de ikst om zij afkeer onder woorden te ■engen. 'Kaas en drank mijnheer heb ik van de ene dag op de andere afgezworen. Vroeger konden ze me voor een stukje ,as op ieder uur van de nacht wakker aken, tot ik er achter kwam dat 't rat de drankconsuptie betrof voor mij de grote verleider was". De man gruwde van de gedachte, zocht en vond na enkele ogenblikken stilte de ggen", vervolgde hij. "Ik ging altijd van de gedachte uit dat je zo'n stuk mwe Leidse, met van die pikkeltjes er- moest nathouden, want voor je het ■eet heb je mond- en klauwzeer. Zo- lers deed ik het met bier, maar in de iter valt zo'n plas slecht, dus grijp je gemakkelijk naar wat anders. Het liep it de handDan komt er een dag dat je s mens met een vrije wil misschien rel de moeilijkste beslissing in je leven leemt. Voor mij was dat het definitie- afscheid van de pikkeltjeskaas". •nbedoeld moedige Arie de openhar- igheid van de kaasloze man aan door er blijk van te geven het een verstandig :sluit te vinden. "Tegenwoordig", vervolgde de man, is aat houden voor mij zoiets als een jrincipieel beginsel geworden. Vroe ger ging ik hier altijd de winkel uit met m pak draadjes vlees, tot ik ontdekte ,t 't meer met vraatzucht dan met 'erantwoorde voeding te maken had. at drop net zo. Als kind kilo's gege- n tot mijn maagwand begon te pro- isteren. Later ben ik overgeschakeld ip gepelde pinda's. Wat ik daarvan ge- ten heb kan hier niet in de zaak rtaan. ngzaam maar zeker kwamen we chter in de buurt van de toonbank. 'Hield U aan die pinda's geen dorst iver"?, wilde Arie nog weten alvorens Ie wegen zouden scheiden. 'Praat me er niet van", riep hij uit. 'Ik ben bijvoorbeeld wel eens naar de •erette geweest wanneer ik een baal- pinda's achter mijn kiezen had. Nog [oor het einde van het eerste bedrijf •eeg ik zo'n dorst dat ik de zaal uit ioest. Muziek is voor mij altijd een iort balsem geweest, maar niet wan- sr je met een stuk leer in je mond zit. Is U een raad van mij wil aannemen teneer, haal dan geen gepelde pinda's huis, want je leven gaat zich rond tap afspelen". Wij deden ieder onze stelling. Door min of meer toevallige standigheid ontmoetten we elkaar >k nog eens bij de kassa, rie, die onder het motto! beter mee rlegen dan om verlegen, nog een link stuk kaas had aangeschaft, reken de af. De gedreven maathouder fluisterde im in zijn oor: "Maat houden, dat is 'de kunst van het leven", ichterom kijkend knikte Arie begrij- nd. j"U lijkt mij er geen type voor", liet hij op weg naar de uitgang weten. "Tot ziens", was 't laatste dat Arie van hem hoorde. Op weg naar z'n op afstand geparkeer de auto kwam Arie hem nog een keer tegen. Onder zijn arm twee sloffen sigaretten. Om maat te houden waarschijnlijk. ARIE WANDELAAR Snelheidscontrole De politie hield maandagochtend op de Middelwijkstraat radarcontrole op de naleving van de maximumsnelheid. Van de 587 passerende auto's reden er 58 te hard. De top lag op 82 km. per uur. De hardrijders krijgen de rekening huis. nverwachte is een hoge 3r algehele itie en maar oinnenuit. 1 de wereld ï-dealer zit, lORBEHOUDEN. ?aspoorten voor winter- arief Tot en met donderdag 27 maart bestaat ïog de mogelijkheid om het paspoort tegen het zogenaamde wintertarief bij de afdeling bevolking, burgerlijke stand, Vian Weedestraat 35, te verkrij gen. Na 27 maart betaalt men 16 gulden meer. Dan geldt namelijk het zomerta- rief. Financiering nieuw politiebureau Het gemeentebestuur heeft van de Minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk bericht gekregen dat de financiering van het nieuwe politiebu reau aan de Dalweg definitief plaats vindt in de jaren 1988, 1989, 1990. De eerder gedane toezegging is hiermee gehonoreerd. HAARMODE BEETZLAAN74 TEL. 02155-13990 Net een haartje beter Op de komende jaarvergadering van het Soester Mannenkoor 'Apollo' moet een nieuwe voorzitter gekozen worden. De heer P. Lüschen heeft ruim een jaar geleden al aangekondigd dat hij zich in 1986 niet meer als voorzitter herkies baar zal stellen. Het belang van 'Apol lo' voor ogen hebbend heeft hij zelf naar een opvolger gezocht; deze heeft hij gevonden in de persoon van de heer F.W. van den Born. De heer Lüschen is ruim dertien jaar voorzitter geweest. In die periode heeft hij .het ledental aanzienlijk mogen zien groeien, van 40 naar ca. 80 leden op dit moment. Dat dit niet in de laatste plaats aan zijn inspanningen is te dan ken zullen velen beamen. Er ging een stimulerende invloed uit van zijn praa tje na de koffiepauze op de wekelijkse repititieavonden Ook de zelfwerkzaamheid stond bij hem hoog in het vaandel: activiteiten gericht op het versterken van de kas middelen waren zijn specialiteit. Zijn ideeën brachten de mensen aan het denken en zij kwamen dan weer met hun ideeën. Zo was Apollo o.a. actief met rommelmarkten, loterijen, Grote Clubactie, Anjercollecte, inzamelen oud papier, bloembollenactie en olie bollenactie. Hoogtepunten uit zijn periode waren de viering van het 55- en 60-jarig bestaan, met zeer geslaagde jubileumconcer ten, waaraan door gerenomeerde solis ten medewerking werd verleend. De woonwijk Apollo in Soesterberg werd door nei mannemcoor Apollo muzikaal ingewijd. Een topprestatie werd geleverd met de organisatie van een mannenkoorfesti val in het Muziekcentrum te Utrecht. Met medeorganisator mannenkoor 'Zanglust' uit Linschoten werden zeven koren samengebracht voor een manne- zangavond. Een geheel bezet Muziek centrum, (ca. 1600 toehoorders) was getuige van een 'groots opgezet en ge slaagd festival van mannenkoren,' al dus een krantekop. Veel mensen werd een unieke gelegenheid geboden te zingen en te luisteren in een akoestisch perfecte ruimte. Met gecharterde bussen werd men vanuit Soest prak tisch van de huisdeur tot aan de ingang van het muziekcentrum gebracht. Met het jubileumjaar 1987 (65-jarig bestaan) in zicht, lijkt het alsof de heer Lüschen met zijn aftreden geen gunstig moment heeft gekozen, maar om met zijn eigen woorden te spreken: 'Er zal niet zo veel veranderen,' m.a.w. hij blijft actief voor de ver eniging. Zijn aftreden betekent geen vertrek. De nog te kiezen voorzitter is al gedurende een lange periode inge wijd in het reilen en zeilen van Apollo; daarvoor heeft de heer Lüschen nog ge zorgd. De jaarvergadering is op donderdag 13 maart, aanvang 19.30 uur, in gebouw 'Credo' aan de Julianalaan. Bij 'De Vrije Teugel' Opnieuw stond de kinderboerderij 'De Vrije Teugel' aan het Vedelaarpad vorige week helemaal in het teken van Jan Kiaassen en Katrijn. Bij de exposi tie die onlangs in de kinderboerderij werd gehouden - en waar maar liefst zo'n 750 jeugdige Soesters kennis kwamen maken met de aloude poppen kastfiguur en zijn trouwe echtgenote - gingen er heel wat kleurplaten van de hand. Niet minder dan 438 kinderen hadden die fraai ingekleurd en vorige week waren het Jan Klaassen en Katrijn zelf die daarover hun licht lieten schijnen, om te bekijken wie er in de diverse leeftijdscategorieën in aanmerking kwamen voor een prijs. Eerst werd er een stukje toneel opge voerd over 'Jip en Janneke.' waarna de verzamelde jeugd op het terrein van 'De Vrije Teugel' allerlei opdrachten moest uitvoeren bij het zoeken van de schat. Daarna reikten Jan en Katrijn Klaassen de prijzen uit aan Ingrid den Oude 4 jaarImar v.d. Berg 5 jaar Barry Luysterburg (6 jaar); Badelog 0 De prijswinnaar van de Jan Klaas- sen-kleunvedstrijd op de kinderboer derij. FotoGoos van der Wilt van Gelder (7 jaar); Maartje Postma (8 jaar) Marjolijn Gravemaker (9 jaar) en Ted v.d. Bosch (12 jaar). Harold Doppenberg, die de prijs bij de 3-jarigen had gewonnen, moest verstek laten gaan omdat hij in het ziekenhuis lag. De expositie over Jan Klaassen en Katrijn komt overigens wegens het overweldigende succes nog een keer terug naar Soest. Dat gebeurt in de veertien dagen tussen 7 en 20 december waarvoor nu de oudere kinderen van de Soester scholen worden uitgeno digd. Volgens Vrije Teugel-directeur Leo v.d. Berg zitten die twee weken al na genoeg volgeboekt en zijn er ontzettend veel positieve reacties binnengeko men. Elke groep van ca. 30 kinderen kan de tentoonstelling in december nu een dagdeel lang op haar gemak bekij ken, hetzij 's morgens, hetzij 's mid- De basiseducatie voor volwassen buitenlanders, afkomstig uit de landen rond de Middelandse Zee, wordt sedert 1981 door het Bureau onderwijs en cultuur van de Gemeente Soest verzorgd. Voor Turkse- en Marokkaanse mannen worden lessen Nederlands aangebo den in diverse ruimtes in Soest. Ten behoeve van Turkse- en Marokkaanse vrouwen worden Nederlandse- en naailessen georganiseerd in het gebouw van de Stichting Project 'Vrouwen voor Vrouwen.' Lessen Turks worden gegeven aan die mannen en vrouwen, die in Turkije niet in de gelegenheid zijn geweest hun eigen taal te leren lezen en schrijven. Turkse- en Marok kaanse mannen van de Turkse- en Marokkaanse comités, die o.a. aan de commissie minderheden van de gemeente deelnemen, hebben de mogelijk heid zich verder te scholen in 'vergaderen.' Al deze activiteiten beogen de emancipatie van de buitenlanders te bevor deren en hun integratie in de Soester - Nederlandse - samenleving mogelijk te maken. In het Project wordt in groepen gewerkt, die begeleid worden door be taalde docenten. De niveauverschillen in de groepen zijn vaak groot. Vrij willigers helpen de docenten, wanneer een groep in kleine groepjes wordt onderverdeeld. Mensen, die belangstelling hebben voor dit werk,, worden dringend uitgeno digd zich aan te melden als vrijwilliger. Onderwijservaring of ervaring in het werken met groepen is een prettige bijkomstigheid, maar niet noodza kelijk. Op dit moment hebben vooral de avondcursussen op dinsdag- en woensdag avond het hardst versterking nodig dinsdagavond 19.30 - 21.45 uur, Nederlands (een gemengde groep woensdagavond 19.00 - 21.15 uur, Nederlands (een groep jonge Turkse mannen woensdagavond 19.30 - 21.45 uur, Nederlands (een groep werkende Turkse vrouwen). 'Soms lachen we van geluk en stijgen we boven onszelf uit. Als we bijvoor beeld een koraal van Bach zingen voelen we als 't ware een stukje van de hemel. En we hebben ook alles mee: een eersteklas dirigent en een prach tige bezetting, die op het niveau ligt van een beroepskoor, al hebben we nooit aspiraties gehad in de richting van een toonkunstkoor of een orato riumvereniging. Dat zegt de heer C.E.J. v.d. Flier, me de-oprichter van het Wilhelminakerk koor, dat dezer dagen zijn 25-jarig jubi leum viert. Dat jubileum wordt uiter aard glans bijgezet met een groot con cert, a.s. zondag 8 maart in de Oude Kerk aan de Torenstraat - niet precies de 'thuisbasis' van het koor, maar wel veel geschikter qua akoestiek om een piekfijne uitvoering mogelijk te maken. Het Wilhelminakerkkoor is doorgaans elke eerste zondag van de maand na drukkelijk aanwezig in de koordiensten in de Wilhelminakerk, en oogst daarbij grote waardering. 'Ja, de kerk zit dan altijd vol,aldus de heer V.d. Flier. Het koor treedt vrijwel uitsluitend op in de kerk, want het ziet zijn taak vooral in de eredienst. Wel verzorgt het twee maal per jaar een uitvoering in Zonne gloren en werkt het ook regelmatig mee aan de Volkskerstzang, maar verder treedt het koor niet naar buiten. 'We zijn de laatste jaren wat meer naar binnen gericht,' aldus de heer V.d. Flier. 'Maar we hebben dan ook het voordeel dat we niet hoeven te wer ven. We hebben een trouwe aanhang van zo'n 50 leden, die door dik en dun komen. Wij zijn ook het enige koor dat beslist niet te klagen heeft over het aantal mannen, integendeel. We heb ben er zat! Dat geeft ook een aparte schoonheid aan ons koor, terwijl de meeste andere koren op dat gebied aan armoe lijden.' Select koorgezelschap Het repertoire van het Wilhelmina kerkkoor omtvat stukken uit diverse grote werken van componisten als Bach, Handel, César Franck, etc., maar de kracht ligt vooral in het werk van Engelse componisten als Britten en Wesley, zoals de heer V.d. Flier ver telt. 'Dat spreekt de mensen aan. Zo kom je tot een select koorgezelschap, al stoot het misschien tegelijkertijd mensen af die wel met minder tevre den zijn. Het koor bestaat overigens niet alleen uit trouwe Wilhelminakerkgangers, maar trekt zijn leden uit alle richtin gen in Soest en zelfs van daarbuiten. De gezamenlijke activiteiten beperken zich tot het zingen. 'Nee, bonte avon den of dagjes uti, daar doen we niet aan. We houden het bij zingen alleen. Dat ligt natuurlijk ook aan onze diri gent, Henk van Monsjou. Een mees terlijke man, die ons elke keer weer sti muleert.' Zo goed als alle 25 jaren dat het Wilhel minakerkkoor nu bestaat is Van Mons jou de vaste dirigent. Het koor is wel te onderscheiden van de cantorij van de Wilhelminakerk, al bestaat daarmee wel een zekere wisselwerking. 'Maar de cantorij heeft een andere taak,' al dus de heer V.d. Flier. 'Die staat veel meer tussen de liturg en de gemeente.' Verjaardag Het koor dankt zijn ontstaan in feite aan de verjaardag van mede-oprichter Wim Deelen, organist van de Wilhel minakerk, die destijds op zijn verjaar dag, waar heel wat kerkgangers aan wezig waren, het idee lanceerde. Direct al waren zo'n veertig mensen enthousiast en door de jaren heen heeft het ledental van het koor zich rondom Er blijkt behoefte te bestaan bij jonge mensen, die nog geheel of gedeeltelijk leerplichtig zijn, om naast hun behaal de diploma LHNO-LTO-MAVO of drie jarige HAVO een opleiding in een tech nisch vak te volgen. Hun kansen op de arbeidsmarkt worden daardoor ver groot en toelichting tot een Middelbaar Technische studierichting wordt ge makkelijker. Het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs biedt voor deze jongeren soms uitkomst. Alleen voor motorvoertuigentechniek zijn er vrijwel geen voorzieningen. S.G. "Eemland" in Soest wil voor het komende cursusjaar (aug. '86 - juni '87) een 1-jarige opleiding starten, waarin ruim 20 uur per week aan praktische vorming motorvoertuigentechniek be steed wordt. Via deze spoedcursus is het dus mogelijk om een (extra) LTS- diploma te behalen. Voor theorievakken, die bij het vorige diploma al gedaan zijn, wordt vrij stelling verleend. Het behaalde cijfer blijft dan meetellen voor het nieuwe diploma. Zo komt er meer tijd be schikbaar voor praktisch en specifieke vaktheorie. Bij voorkeur worden leerlingen aange nomen, die wiskunde en/of natuurkun de in hun vooropleiding hebben gehad, omdat ze dat nodig hebben bij de vak theorie! Voor inlichtingen kan men bellen met' S.G. "Eemland" in Soest, tel. 14244. De inschrijving is vanaf heden moge lijk en sluit op 1 juni. Ook hier geldt: Eemlandschap is meesterschap m/v Langskomen kan ookOp schooldagen tussen 8.00 en 16.00 uur Soesterengweg 15. S.G. "Eemland" voor een goede start! de 50 bewogen. Ideaal, meent de heer V.d. Flier, omdat er natuurlijk ook al tijd wel eens iemand wegblijft. Buiten Soest treedt het koor nooit op, al heeft het dikwijls uitnodingen gehad. 'We houden de boot af, want het geeft altijd maar toestanden met vervoer en zo,' aldus de heer V.d. Flier. 'Vroeger werkten we ook vaak mee aan radio uitzendingen van de NCRV, maar dat doen we ook niet meer. De eigen kerk diensten leden eronder en dat is voor ons toch primair. De heer V.d. Flier, die zelf 16 jaar lang voorzitter is geweest en nog altijd de functie van muziekcoördinator ver vult, legt uit dat er tegenwoordig gelukkig veel vrijheid in de liturgie is. 'We hebben nog niet zo lang geleden een mis van Michael Haydn gezongen, die in de dienst wasverwerkt. Die zelfde mis hebben we ook in de R.K. kerk van de H. Familie hier in Soest- Zuid ten gehore gebracht. We zingen geen complete oratoria, die mis was zo'n beetje onze grootste zonde. En daar gebruiken we dan zo nu en dan weer het Sanctus of het Kyrie uit. Die kunt je zo in de dienst gooien.... Of psalm 100 van Schüt^, die laten we op Paasmorgen weer erüitknallen.' Op handen gedragen Het Wilhelminakerkkoor kijkt terug op 25 jaren die volgens de heer V.d. Flier rimpelloos zijn verlopen. 'Het klinkt misschien een beetje onnatuurlijk, maar zo is het wel. We worden hier in Soest-Zuid ook op handen gedragen. Dat merk je wel aan het aantal sup porters en donateurs. De Wilhelmina kerk is een rijke gemeente; er wonen hier heel wat welgestelden, dus het kan allemaal gemakkelijk. We zijn er dan ook trots op dat we het concert in de Oude Kerk gratis kunnen geven, want al met al kost het toch wel zo'n 3000 gul den.' Hoe 'populair' het Wilhelminakerkkoor is wordt het beste bewezen aan de hand van een mooi verhaal uit de 25-jarige geschiedenis. 'Twaalf jaar terug was er een mevrouw in de kerk, en die vond het maar niks dat het koor altijd op het achterbalkon moest staan. Ze wilde ons voor in de kerk zien. Er moest toen een koororgel komen en dat kostte 15.000 gulden, maar die mevrouw schonk ons dat orgel. Later deed ze het zelfde met de prachtige toga's die we hebben,' aldus de heer V.d. Flier. Bij het jubileumconcert zal het Wil helminakerkkoor zeker kunnen rekenen op grote belangstelling. In de Oude Kerk wordt een schitterend koor zangprogramma geboden met werken van Purcell, Schütz, Bach, Saint Saens, Pergolesi en anderen. Ds. H. van Heijst spreekt de verbindende teksten' en als sopraan-soliste treedt op Akke v.d. Valk. Gert Muts en Wim Deelen verzorgen de begeleiding van resp. de koorwerken en de samenzang, want ook daartoe biedt het programma vol op ruimte. De Oude Kerk zal a.s. zondag om 16.00 uur zeker tot de laatste plaats bezet zijn. Veurige week haa'k un verhoaltje over un kort geding vaan de gemeengte Soest teuge de Stoat. Daat de Boarese en Soesder ziekehi die wouwe zo greig zwaart S vvoarheid wete over de Oel^ stikke jaammer daattut noenga goat, waant ik haad nog un] op ut geding wille schrieve. Ik haad noameluk bedaachi best us un laang geding kort waant ut duurt aal zo'n tied daan mooi veur niks lope dei fing, d'r ben d'r meer die daat doeng. De gemeengte is zelluf un goejêliange denkert. Twoalluf joare piekert» over un sporthaal op Soesderbaargf .ljUt Vi„ ut moar knaap, Daa's omtr^™ gemeenteroade laang. Toch koi sporthaal d'r noeng, net zo vasfl nieuwe pliesiebero, en doar hen tien roade waark an 'ehaad. j Awee nog us deejltiedboane kriej gemeengte bestuur, daan zie'k c komst duuster in veur Soest. Wejj aal vier en veertig joare drok 'i om vaan de ongderhoudskostd de Eem aaf te komme, waan] moewe joarluks met 30.00C over de brug komme bie de prol En we hebbe niet eejns un brug ol Eem! Wel un pont, en doar hej nooit un woage vaan gemeengl ke op zien voare. Heul vrogger d'r wel hooiwoages op, moar du hewwe 'ehaad, en die komp nooiq om. 'k Het zelluf heul waat un kereH de pont 'estoan en ok 'ezete. Veurige'week nog mettut ongderbinde vaan me sdiOBt- se. Nog haarstikke bedaankt veerde zitploats, Soest! 'k Wis nooit aaa'Bt'r zo duur zaat. Moar voortemee goat de provincitral- luf de Eem Sponzere. En doar zit weer un luchie an, waant noeng wil Utrecht moar effetjes 750.000 guldes vaanflgs hebbe, omdaat de provincie de riool- belaasting an de Soesderbaargers Blos terug betoale. Zo woare d'r over de bult aachter 'ekomme daattut aafvaahtóa- ter heul niet zuver wier, en zo moste d'r wel veur over de brug komme. Moar Soèsderbaarg het intusse wel un poar oardige brugge 'ekrege, dus daa's nog waat. Affing, ik moar weer an 't noarekene en waat krieg ik t'r uut? Zaa'k je effe vertelle: 45 x 30.000 guldes is omtrent aangderhaalf miljoen an EemwoatOT en daa's ok joare laang niet zuver 'eweest. Un joar of tien 'eleje waas ut zo zwaart as ut stonk. Ajje d'r in viel, daan waas ut niet zo best. Je ken noeng rustig deur ut ies zaakke, moar- daan nog wel greig vlaak an de kaangt.4 Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: Utrecht en Soest, goat nog us met me-' koart om de toafel zitte en maats me- koar us waat. Je ken ok op de pont goan vergoadere en doaro aal voaren- de haandjeklaap doeng. Daat deje de boere vrogger ok bie de koejehaangdel. En met verkaampe ben d'r vrogger heul waat rungdere over de Eem 'egoan. HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Installatiebedrijf j. cornelisse bv. tel.(021 55)130 1 4-12577 Opnieuw flatsplitsing A De Woningbouwvereniging St. Joseph heeft van Burgemeester en Wethou ders toestemming gekregen voor het splitsen van 6 flatwoningen in 12 kleine eenheden aan de Dalweg/1 weerd/De Akkeren. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Blrkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Oversteek-maatregelen Koningsweg Burgemeester en Wethouders hebben besloten een aantal tijdelijke maatre gelen te treffen om de oversteekbaar- heid van de Koningsweg te verbeteren. Bij de Obrechtstraat, Dorpsstreek en Dalweg zullen markeringen op de weg worden aangebracht en geleidingsstre- pen haaks op de weg worden geplaatst. Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 14152 Privé: A. C. Post JohPoststraat 352 telefoon 21297 Erik van Dorresteyn f/ medewerker'tVaarderhoogt Vorige week heb ik al het een en ander verteld over afscheidingen en bestratingen; ditmaal wil ik het graag hebben over de indeling van de 'kleine' tuin. Bij het plannen van de te bestraten gedeeltes van de tuin moet er goed rekening gehouden worden met het gemiddeld aantal mensen dat van het terras ge bruik gaat maken. Bovendien is het wel zo prettig als het eventuele bezoek ook een plekje kan krijgen. Hiernaast is de ligging t.o.v. de zon zeer belangrijk. Zon is uiteraard prettig, maar op een hete zomerdag willen we om 2 uur 's middags toch ook wel in de schaduw kunnen zitten. Een schaduwrijk plekje kan gemaakt worden door een boom bij het terras te planten, die een klein gedeelte overschaduwd of door een tweede terrasje op een minder zonnige plek te realiseren. Dit tweede terrasje zal meestal niet zo groot hoeven zijn. De tuin gaat vaak groter lijken als een terras niet recht in de tuin ligt, maar bijvoor beeld diagonaal. Hierdoor wordt een bepaald diepte effect bereikt. Paden kunnen ook het beste niet rechtlijnig worden aangelegd, maar enigszins slin gerend of schuin verlopend, zodat er niet aan één kant van de tuin een lange smalle strook ontstaat. Smalle stroken doen de tuin namelijk lang en smal lijken. Een verruimend effect kunnen we ook ver krijgen door hoogteverschillen in de tuin te bezigen. Een goed voorbeeld hiervan is de zitkuil, die tevens het voordeel heeft dat er op de randen gezeten kan worden, hetgeen uiteraard ruimtewinst oplevert. Het hoogteverschil hoeft vaak maar enkele deci meters te zijn. De grond die we uit het verdiepte ter ras ontgraven kan bijvoorbeeld weer uitstekend ge bruikt worden voor het maken van verhoogde bak ken, die op hun beurt weer een dimensie aan de tuin geven. Ook zijn verhoogde bakken doorgaans wat gemakkelijker in het onderhoud. Kruipende planten langs de randen van deze bakken, die na enige tijd vanzelf gaan afhangen, zijn bijzonder decoratie} Belangrijk in een wat kleinere tuin is de coulisse] werking. Het klinkt misschien wat vreemd; ma een tuin lijkt het kleinst, als deze in één blik kan wolj den overzien. Veel interessanter wordt een tuin, i er verschillende 'ruimtes' ontstaan. We kunnen I voorbeeld vlak achter het terras, dat tegen het hui ligt, wat hogere beplanting aanbrengen, of een v* hoogde bak plaatsen. Hierdoor moet je als het wal om dit 'obstakel' heen om te zien hoe de rest vaü tuin verloopt. Doordat niet in één oogopsl£.„ einde van de tuin in zicht komt, gaat hij grote ken. Als de ruimte het toelaat kan deze veri truc meerdere malen worden toegepast. Tenslotte iets over de beplanting. Ook deze l bepaalt voor een groot gedeelte het aanzie! onze tuin. Een of meerdere bomen zijn van 1 voor de hoogte werking en lijn vorming; we n hier bomen voor uitzoeken die geschikt zijn voi kleine tuin. Beuken en eiken zijn natuurlijk uit <j bozehet gaat in dit geval echt om bomen die f maal zo'n 3-5 m. hoog worden, het liefst i_ luchtige kroon, zodt er ook nog iets onder kan 1 en. Enkele voorbeelden hiervan zijn de Flu' boom (Rhus typhina), de DuivelswaildjL (Aralia elata), enige soorten lijsterbessen (Sorbj Sierappels (Malus), enz. enz. Ook bij het kiezel heesters is er enige voorzichtigheid gebodei" moeten ons bij de aanschaf ervan goed latei lichten over de te verwachten omvang van de f Een struik van drie meter hoog en breed zal di tuin overheersen. Fijnbladige planten en bomei ven een luchtig aanzien, terwijl grofbladige sen snel te zwaar overkomen en de ruimte 1 doen lijken.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11