ra Schoeman .Jll TOP 5 I uon ©//on computer/ Soest 50 jaar geleden kom eens met Schoeman praten! Wie praat er hier over zittenblijven Je kan toch NAAR TRAMEI TOE?? Dan moet je wel opschieten! TRAMEI STUDIEBEGELEIDING COMPUTER SOFTWARE pagina 4 B.V. SOESTERBERG Oudheidkamer Foto-expositie 't Veen vraagt uw aandacht voor Raadsvergadering Beschikking Hinderwet Hinderwet ontwerp beschikking SOEST Hinderwet Bouwzaken HUISWERK? ONS WERK! Telefoon 02155-17089 'Progessief Soest' organiseert prikacties P&l 6 Maart 1936 Een ongeluksdag Colijn, redder des Vaderlands legen nabil win- i'S'.aand woon- gas met gara- i zonnige tuin t natuurstenen ■kelder, toilet 48 m2 met keuken met in- ;hine. koelkast. ;ap. bi|keuken waarvan 1 met ier met ligbad 2e toilet (ge met vaste trap afels Het pand ende staat van ideels voorzien I Aanvaarding <.k. AAN in station) doch privacy, karak- illa (bouwjaar v gas met ga- ue parkachtige r. toilet, c v.- en ler (ca. 24 m2) serre, keuken apkamers met imte. groot bal Jkamer met lig erceel verkeert at van onder de stoffering .k. JERG voorzien van tin 400 m2 woonkamer, ird.: 3 slaap- arlijk 2e toilet >ederen :ST >00 WOENSDAG 5 MAART 1986 SOESTER COURANT SOEST VAN GOYENLAAN 108 '.'Op de tweede woonlaag gelegen 3-kamerflat met berging in de onderbouw. De flat is recentelijk geheel gerenoveerd. Goede zon- fligging. Indeling: Entree, gang met toilet, hal, douchekamer met v.w., woonkamer, keuken, bijkeuken, slaapkamers met balkon (vrij), Servicekosten 1275,-p.m. Koopprijs f 64.000,- FHEO DOBBEHOF 46 Zeer rustig gelegen moderne tussenwoning met voor- en achtertuin en inpandige schuur. Indeling: royaal entree, woon kamer met plavuizen, keuken met plavuizen, netjes onderhou den, toilet, kelderkast. 1e Verdie ping: 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, 2e toilet, en opstelling voor de wasmachine. 2e Verdie ping: zeer grote zolderkamer, met erg veel bergruimte. Het pand is geïsoleerd t.a.v. de be glazing op de begane grond en t.a.v. de kap. Het geheel is goed onderhouden en in overleg te betrekken. Opp. 1.53 are. Vraagprijs f 132.500,- k.k. SOESTERBERGSESTRAAT 33 Half vrijstaande villa, rietgedekt, op 460 meter grond, met prach tige tuin met dubbele vijver en plantenkas. Indeling: entree, toilet, woonka mer (uitgebroken en-suite) met open haard en schuifpui naar tuin. Open keuken met diverse inbouwapparatuur, bijkeuken met aansluiting wasmachine. Ver dieping: badkamer met ligbad, twee ruime slaapkamers met veel bergruimte. Derde slaapkamer. Vaste trap naar zolder met slaap kamer (beschoten kap): Het pand is voorzien van isolatie ten aanzien van de beglazing, en van gas centrale verwarming. Vraagprijs: f 205.000,- EIKENHORSTWEG 2 Riante helft van een dubbele villa (bouwjaar 1978) met prak tijkruimte, garage en een schit terend aangelegde vrije tuin, voorzien van gas-c.v. indeling: hal met schoonmetsel- werkwanden, toilet, L-vormige woonkamer met open haard, plavuizenvloer en balkenplafond, royale keuken. 1e verd.: 3 slaap kamers waarvan 2 met v.w., bad kamer met ligbad, douche en v.w., apart 2e toilet. 2e verd.: 1 grote slaapkamer met veluxdak- raam, 1 kleinere slaapkamer met dakkapel, grote spoelbak, c.v.- ketel. Indeling praktijkruimte (souter rain): hal (7 m2), wachtkamer (10 m2) met v.w.werkkamer (18 m2), royale behandel- of archief kamer met spoelbak. Vraagprijs: f390.000,- k.k. Door royaal gebruik van thermo pane en andere isolatie lage stookkosten. VAN DE GRIENDTLAAN 12 Zeer gunstig gelegen tussen woning met voor- en achtertuin en schuur met blijvend vrij uit zicht. Evt. overdekte stalling voor 1 auto beschikbaar a f 15.- per maand. Indeling: opvallend ruime entree, ruime woon/eetkamer met par ket, open keuken met alle Miele inbouwapparatuur. Eerste ver dieping: luxe badkamer, twee grote en een kleinere slaapkamer. Tweede verdieping: grote ouder slaapkamer. Geheel is perfect onderhouden. V.v. gas-c.v. Vraagprijs: f 165.000,- k.k. VAN WEEDESTRAAT 15-17 In drukste winkelstraat van Soest gelegen winkelpand. Winkel 50 m2 (eenvoudige uitbreiding tot 100 m2 mogelijk). Eigen oprit, kelder, keuken, gang, toilet en 60 m2 magazijnruimte. Totale grondoppervlak 225 vier kante meter. Boven de winkel: luxe apparte ment met eigen opgang: mooie woonkamer, moderne luxe bad kamer met ligbad, dubbele was tafel en tweede toilet. Keuken en royale slaapkamer. Spiltrap naar 2e verdieping met 2 ruime slaap kamers. Balkenplafonds door het hele woonhuis, open haard en balkon. Het pand is voorzien van gas-centrale verwarming met een dubbele ketel. Aanvaarding in overleg. Te koop/te huur. Vraagprijs: f349.000,- k.k. Ook op zaterdag zijn we ge opend van 10.00 tot 14.00 uur. AMERSFOORTSESTR. 90A Bouwstijl '30, bouwjaar '33. Centraal gelegen vrijstaande ka rakteristieke villa met dubbele carport. Het pand is recentelijk geheel gerenoveerd; olie-stook c.v. (1979), nieuwe electrische bedrading, isolerende beglazing, thermostaatkranen etc. Bereikbaar via 200 meter lange oprit. Zeer geschikt voor paar denliefhebber. Indeling: zeer luxe entree, toilet, kelder, stookruimte, keuken voor zien van alle luxe benodigde in bouwapparatuur. Ruime kantoor kamer (eigen ingang), woonka mer met magnifieke schouw en open haard, parketvloer, balken plafond, eethoek; aansluitend serre-kamer met openslaande deuren naar tuin met vijver, ga zon (mogelijkh. springbak). Via open trap naar eerste verdieping met ouderslaapkamer (20 m2) met klein balkon en toegang tot badkamer met ligbad, dubbele v.w. en tweede toilet. Twee ruime slaapkamers (beide ca. 15 m2). Via vaste trap naar zolder met grote slaapkamer met v.w. en grote bergruimte, riet geheel verkeert in prima staat van onderhoud. Moet beslist van binnen gezien worden. Vraagprijs: f450.000,- k.k. Makelaars in onroerende goederen leden NVM Het adres van Schoeman Makelaars is Middelwijkstraat 54, Soest Telefoon 02155-13539 b.g.g. 02155-12620 - 035-10335 Schoeman Makelaars heeft ook kantoren in Amersfoort, Leusden, Tiel en Veenendaal. Voorstel stadsvernieuwing in INFOcentrum Sfeïnteresseerden kunnen in het ge- neentelijk INFOrmatiecentrum ïcennis nemen van het raadsvoorstel tot pet vaststellen van, de behoefteraming B987 tot en met 1990 voor de stads- en dorpsvernieuwing, alsmede tot het wij- fzigen van de subsidieverordening [stads- en dorpsvernieuwing. Het raads- yoorstel wordt als agendapunt 5 behan deld tijdens de gemeenteraadsverga dering van donderdag 20 maart in het •JGriftlandcollege. In het raadsvoorstel worden de geraamde bedragen ge noemd voor onder meer verbetering "particuliere woningen, monumenten en beeldbepalende panden, sanering milieuhinderlijke bedrijven, woning bouwcorporaties en andere toegelaten instellingen en welzijnsinstellingen. Nog maar enkele zondagmiddagen is er in de Soester Oudheidkamer gele genheid om te gaan kijken naar de prachtie foto-expositie over 't Soester Veen, zoals dat in vroeger tijden z'n landschapsschoon toonde. Hees en Overhees, Soester historisch gebied. Steeds verder dringt de nieuwbouw op in de richting Wieksloot. Zelfs het be schermde natuurgebied wordt nu rondom bijna ingebouwd. Jammer, maar 't is niet anders. De foto's van het prentenkabinet laten zien hoe het er destijds uitzag in onze randgebieden. De Oudheidkamer, Ferd. Huycklaan 18, is geopend op zondagmiddagen van 13.30 tot 17.00 uur. De eerstvolgende openbare raadsver gadering vindt plaats op donderdag 20 maart 's avonds om half acht in de aula van het Griftlandcollege, Noor- derweg. In het gemeentelijk INFOcentrum kan men de stukken inzien van de punten die die avond behandeld worden. De agenda hangt op het publikatiebord van het INFOcentrum en ook bij de hulpsecretarie Soesterberg. Men kan ook telefonisch bij het INFO centrum informeren welke agendapun ten aan de orde komen. Bij besluit van 18 februari 1986 heeft het College van B. en W. een beslissing genomen op het verzoek om een op- richtings- cq. revisie- cq. uitbreidings vergunning van: Stichting Ruitersportcentrum Eldo rado, Bosstraat 113 te Soest, voor een manege op het perceel Bosstraat 79 te Soest. De strekking van de beschikking luidt: 'positieve beslissing op aanvraag on der voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe'. Het besluit ligt gedurende een maand vanaf 5 maart a.s. ter inzage op de ge meentesecretarie van 09.00 - 12.00 uur en in de centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openings uren. Tegen bedoelde beschikking kunnen de volgende personen in beroep gaan: a. de aanvraagster; b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepa lingen Milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c bezwaren in te brengen. Een beroepschrift kan worden Inge diend binnen een maand na ter inzage legging van de beschikking. Het be roepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch worden ingediend bij de Raad van Sta te, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 's-Gravenhage. Indien tegen de beschikking beroep wordt ingesteld kan overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek worden gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voor ziening. Op de gemeente (afd. I) en de bibio- theek aan de Albert Cuyplaan ligt ter inzage het verzoek om een oprichtings- c.q. revisie- c.q: uitbreidingsvergun ning van: N. Berkhof, Koninginnelaan 64 te Soest, voor een houtzagerij op het per ceel Koninginnelaan 64 te Soest. Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schrif telijk bij het College van Burgemeester en Wethouders inbrengen gedurende één maand na datum van terinzage- legging van het verzoek d.d. 5 maart 1986. Gemotiveerde bezwaren kunnen mon deling in persoon of gemachtigde wor den ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt gege ven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen College, de aanvra ger en de overige aanwezigen. De openbare zitting wordt gehouden op woensdag 26 maart om 9.00 uur in het gemeentehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben inge bracht tegen de aangevraagde beschik king kunnen later beroep instellen, tenzij wordt aangetoond dat men re delijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te brengen. In dien de indiener van schriftelijke be zwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet bekend gemaakt. Dit verzoek moet schrifte lijk, tegelijkertijd met het bezwaar schrift, bij het College van B. en W. worden ingediend. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan liggen ter inzage de ontwerpen van de beschikkingen van: I. E. M. van Bürek, Grote Melm-' weg 13 te Soest, voor een plexiglas verwerkende industrie op het per ceel Grote Melmweg 13 te Soest; G. W. v.d. Grift, B.V., Kerkstraat 19 te Soest, voor een inrichting t.b.v. de opslag en het onderhoud van hulpmaterialen voor een bouwbe drijf op het perceel Ferd. Huyck laan 20a te Soest; Howson-Algraphy Europa B.V., Ko ningsweg 24 te Soest, voor een op slag- en uitgiftemagazijn op het perceel Nijverheidsweg 7 te Soest; B.V. Mercurius Golfkarton, Ko ningsweg 26 te Soest, voor een golf- kartonfabriek op het perceel Ko ningsweg 26 te Soest. Nassaulaan Vrijstaand woonhuis met tuin, garage, hobby-/kantoorruimte en c.v, Ind.: ruime woonkamer, hal, toilet, kelderkast, keuken, ruime bijkeuken en hobby/kantoorruimte. Etage: drie slaap kamers en douchecel. Zolder met vliezo trap. Deze woning kan in overleg worden opgeleverd en heeft enig achterstallig onderhoud. Gevraagde koopsom f 245.000,-. Van Goyenlaan Goed onderhouden apparatement op vierde woonlaag met c.v.- gas en berging op de begane grond. Het flatgebouw waarvan het appartement deel uit maakt, staat op eigen grond en is vrijwel geheel gerenoveerd. Ind,: woonkamer (dubbele beglazing), keuken, bijkeuken, twee slaapkamers, douche-ruimte, toilet en balkon. Gevraagde koopsom f45.000,-. Kerkstraat Helft van een dubbel woonhuis met garage, ruime tuin en lokale gasverwarming. Indeling: hal, woonkamer, toilet-douchecel, keuken en grote kelder. Etage: 3 slaapkamers. Ruime bergzolder. Deze woning verkeert in goede staat van onderhoud en kan in overleg worden opgeleverd. Gevraagde koopsom f 112.500,-. Bazuin In deze luxe middenwoning vindt u allerlei extra's die het woon comfort aanzienlijk verhogen, o.a. marmeren halvloer, exclu sieve openhaard, paneeldeuren, rolhorren, ligbad en aparte douchecel, fraai aangelegde voor- en achtertuin etc. etc. Indeling: hal, toilet, ruime woonkamer, moderne keuken. Etage: 3 ruime slaapkamers, luxe badkamer. Zolder met vaste trap en een grote 4e slaapkamer met veel bergruimte. Gevraagde koopsom incl. ged. stoffering f 142.500,-. Kamperfoeliestraat Moderne hoekwoning met garage, berging, c.v. en leuke vrije tuin. Deze woning ligt tegenover een plantsoen en heeft een blijvend vrij uitzicht. Indeling: hal, toilet, kelderkast, moderne keuken, uitgebouwde woonkamer (ca, 40 m2). Etage: drie ruime slaapkamers, moder ne badkamer. Zolder met vaste trap en ruime vierde slaapkamer. Deze woning verkeert in uitstekende staat van onderhoud en kan in overleg worden opgeleverd. Gevraagde koopsom f 154.000,-. Inlichtingen: Julianalaan 45 - Soest Telefoon 02155-17962 ASSURANTIËN NBVA ONROEREND GOED - HYPOTHEKEN De strekking van de ontwerpen van de beschikkingen luiden: 'positieve be slissing op aanvraag onder voorschrif ten ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht, door de aanvrager en- degenen eüe - reeds, schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek- om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het ge meentebestuur worden ingediend vóór 20 maart 1986. Indien men dat wenst, worden de per soonlijk gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Op het gemeentehuis (afd. I) en de b Op het gemeentehuis (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan lig gen ter inzage verzoeken om een op richtings- cq. revisie- cq. uitbreidings vergunning van: Avia Nederland B.V., Postbus 55 te Soest, voor een verkooppunt van motorbrandstoffen annex autowasin- richting op het perceel Birkstraat 108 te Soest; A. W. van Dogterom, Stationsweg 12 te Soest, voor een banketbakkerij annex tearoom en winkel op het perceel Soesterbergsestr. 53 te Soest; T. Muis, Koningsweg 23 te Soest, voor een agrarisch bedrijf op het perceel Dorresteinweg te Soest (kad. gem. Soest sectie G, nr. 5593 ged.); Auto Rooy Soest B.V., Soesterberg- sestraat 2 te Soest, voor een auto- herstelinrichting voor wat betreft de opslag/verkoop van motorbrand stoffen op het perceel Soesterberg- sestraat 2 te Soest; Redixim B.V., Utrechtseweg 127 te Zeist, voor een constructiewerk plaats op het perceel Batenburg- weg 1 te Soesterberg (ligt ook ter inzage in hulpsecretarie) M. Muis, Koningsweg 21 te Soest voor agrarisch bedrijf op het per ceel Dorresteinweg te Soest (kad. gem. Soest sectie G. nr. 5593 ged. Men kan gemotiveerde bezwaren te gen het verlenen van de vergunning schriftelijk bij het College van Burge meester en Wethouders inbrengen ge durende één maand na datum van ter- inzagelegging van het verzoek d.d. 5 maart 1986. Indien daarom telefonisch wordt ver zocht (tel. 93458) kunnen tot 25 maart 1986 mondeling bezwaren worden in gebracht, waarbij tevens gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwis seling over de aanvraag tussen ge meentebestuur, aanvrager en overige aanwezigen. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben inge bracht tegen de aangevraagde beschik king kunnen later beroep instellen, tenzij wordt aangetoond dat men re delijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schriftelijke bezwaren daarom verzoekt, worden zijn per soonlijke gegevens niet bekendge maakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift, bij het College van B. en W. worden ingediend. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van het bepaal de in artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van twee vrijstaande woon huizen met garages, Stadhouders laan 38; uitbreiden van een drukkerij, Beukenlaan 86B. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 6/3/1986 eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling I), (kamer 23) ter inzage. Automobilisten gewond bij frontale botsing Bij een frontale botsing op de Amers- foortsestraat raakten vorige week beide bestuurders van de betrokken auto's gewond. De aanrijding ontstond doordat mevrouw A.B. (35) uit Soest een inrit wilde inrijden. Uit tegenover gestelde richting naderde de 23-jarige D. v.d. T. uit Utrecht, die te laat merkte dat de andere auto links af sloeg. De bestuurster uit Soest liep een hoofdwond op, terwijl de Utrechter verwondingen aan het gezicht en twee gebroken ribben kreeg. Beiden werden per ambulance naar de Lichtenberg gebracht. V.d. T. bleek gedronken te hebben en kreeg een proces-verbaal. Beide auto's werden zwaar bescha digd. Rijkswaterstaat maakte het weg dek schoon, dat door de verloren olie was vervuild. Onder het motto "De bezem er door" organiseert "Progressief Soest" zater dag 8 maart a.s. een aantal prikacties. De activiteiten variëren van het beant woorden van onbeantwoorde brieven van het College van B W tot het plaatsen van verbodsborden in de Soes ter duinen tegen honden; van het slui ten van de illegale stortplaats aan de Beukenlaan tot aan het wieden (i.p.v. spuiten) van vogelkers in het bos; van het scheppen van water uit de kelders in Overhees tot aan het wegbestemmen van autowrakken op het industrieter rein; van het wegspitten van overtol lige mest op de Eng tot aan enzovoort, enzovoort. Allemaal symbolische handelingen, die duidelijk moeten maken dat creativi teit en inventiviteit in dit gemeenbe- stuur, volgens de progressieven, hard nodig is. Wie zich daadwerkelijk wil aansluiten als onafhankelijk burger, of ideeën heeft, kan zich zaterdagmorgen a.s. om half elf melden in café "De Rode Haan", Birkstraat 32. Om elf uur precies starten Jan Visser en de zijnen de prikacties in deze ge meente. Om twaalf uur is er een perconferen tie in hetzelfde café (ook wel "Proest" genoemd), waar dan de resultaten wor den bekend gemaakt. Telefonisch kan men zich aanmelden bij Leid je Tomassen: 13452. in tientallen kleuren Bij ons vrijetijdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soe' 1 Boulder Oash II (C64/MSX) Beweeg je in de grotten en zoek de juwelen. 2 LeMans (MSX) Autoracespel. 3 Spitfire 40 (C64 disk) Flight simulator. 4 Fighting Warrior (Schneider Snelle C64) reactie nodig. 5 737 Flight simulator (MSX) ROCKFORD S REVkNGE uepa X- GAMES ÏAACKOSOFT^sx COmmODOP 64 NEDERLANDSE"HANDLEIDING WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" Zondag 1 maart was een ware ongeluksdag in onze gemeente. Niet minder dan drie auto-ongelukken van de meest uiteenloopende aard hadden plaats. Het begon reeds des morgens te 5 uur. De automobilist W. H. R., uit Leus den, komende uit de richting Amsterdam, wilde zich begeven in de rich ting Amersfoort, doch bleek wat den weg betreft niet goed georiënteerd te zijn, want op de splitsing Middelwijkstraat-Kerkstr.-Torenstr. reed hij de Kerkstraat in. De auto schoot in de heg van den tuin bij Ds. van Schaik en vernielde die plm. 6 M., maakte dan rechtsomkeert en kwam tot stilstand. De bestuur der en de naast hem zittende dame bekwamen lichte hoofdwonden en waar schijnlijk een lichte hersenschudding. Nadat door de doktoren Stroband en Rupert de eerste hulp verleend was, konden beide personen naar de ouderlijke woning worden overgebracht. Het tweede ongeval gebeurde des middags circa half vier op de Birkstraat, i nabij café'Kamplust' Aan den wegkant stond een luxe wagen geparkeerd. Vanuit de richting! Amersfoort kwam een andere auto en passeerde de stilstaande juist toenl van de andere zijde een personenauto met flinke vaart naderde. In dezel auto, bestuurd door mevr. K. A. uit Amersfoort, waren mede gezeten een dame en twee heeren. Mevr. A. zag waarschijnlijk geen kans meer om te passeren noch uit te wijken. Zij gooide tenminste het stuur naar rechts waarop de wagen tegen een boom vloog en geheel vernield werd. Mevr. A. en de beide heeren bekwamen lichte verwondingen, de andere dame liej echter een ernstige hoofdwonde op en werd op advies van de doktorei Stroband en De Vos, die de eerste hulp verleenden, naar "de Lichtenberg' overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Een eigenaardig ongeluk was het laatste. Dit gebeurde des nachts 1 uur op de Burg. Grothestraat. Even vóór den ijzerwinkel van den heöl V. vloog van een personenauto, waarin een vijftal militairen gezeten waren door onbekende oorzaak een wiel af, dat met groote kracht door de spiegej ruit van den winkel sloeg en vervolgens in de etalage een groote char aanrichtte. De auto kwam plm. 100 M. verder tot staan. Geen der inzitte; den bekwam eenig letsel. Minister Colijn zorgt voor onze weermacht Vele lezers zullen zich kunnen herinneren het luiden van de mobilisatffl klokken op 31 Juli 1914, toen de wereldoorlog uitbrak. Hoe snel is toen deze mobilisatie onder kloeke leiding van Generaal Sm| ders verioopen. En hoezeer zijn de waarde van onze weermacht en flel aanzien van ons land hierdoor verhoogd. J- Menigeen zal vergeten zijn, dat een en ander te danken was aan de legL organisatie van Dr. H. Colijn, die in het kabinet-Heemskerk Minister ym oorlog was en de legerwetten van 1912 met succes verdedigde en heeft genomen gezien. J Dat ons land buiten den oorlog is gebleven was o.m. hieraan toe te schnj Thans, in 1936, pakken opnieuw donkere wolken zich samen. En vei is het Dr. Colijn, minister van Defensie, die maatregelen tot verhoo, der weermacht heeft voorgesteld. Namens de Regeering heeft minister Colijn o.m. het volgende gezegd: i De gewijzigde verhoudingen hebben allerlei gevaren opgeroepen, dia waakzaam moeten doen zijn. Na den oorlog is er gestreefd naar vermindering van bewapening, n de ondernomen poging is radicaal mislukt. Gevolg is, dat land na land nationale weerkracht is gaan versterken. De herbewapening is alger geworden. Aan dit verschijnsel mgoen we niet voorbijgaan. Daarbij 1 dat de Volkenbond art. 16 van het Volkenbondspact wel heeft toeg ui het Afrikaansche conflict, maar op een wijze, die niet aan de ver ungen beantwoordt. De genomen maatregelen zijn weinig effectief geb Wanneer wij onze defensie versterken, moet dat worden gezien in he' van de ontwikkeling der omstandigheden7 Van een aanval van een groote mogendheid op ons land behoeven v uit te gaan. Het gaat om de gevolgen van een conflict tusschen groq! gendheden. In 1914 is onze neutraliteit ontzien, maar het is niet zek zulks bij een nieuw conflict ook weer gebeuren zou. J Het peil van onze bewapening is op meer dan één gebied onbevredigd Onze mobilisatie verloopt niet zoo vlot als in 1914, toen de oorlogsorf ue ineens compleet was. We zullen nu meer tijd noodig hebben. Met vertrouwen heeft het goedgezinde deel van ons volk Dr. Colijn weer aan het werk gezien. Het verheugt ons dat de voorstellen vair binet, na eene eminente verdediging van den bewindsman, die 1 geleden zulk een juist inzicht toonde, met overgroote meerderheid1 Tweede Kamer zijn aangenomen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 5