'mm. M vereniging Federatie Midden- en Kleinbedrijf haalt fel uit naar gemeentebestuur Soest Vrouwendag Soest heeft steeds groter draagvlak Speeldoos Forumi I ^êÜSDAG 5 MAART 1986 SOESTER COURANT PAGINA 8 WOENSDA Aanstaande zaterdag bij kinderboerderij Hulde voor Bruno Gironi Foto: Goos van der Wilt Pinkeltje Toneelbloed' Theater - Agenda 'De Speeldoos' Prograr Filmhuis: 'Pervola' van Orlow Seunke Groeps tentoonstelling Soester Courant. Soesters kan niet! Centrum Cultureel Forum ten°kw!!La.antal reg*e-en produktlefou- Soesfanl? Jïf1 forum tijdens een drukke in de JIJ aanwezigen) behoorlijk m^rvn I?kking- 'Houdje bedankjes Leii Je' zei een boze Jos van der wee et e|e"u ^an Visser- C-drie over- aorif u/o 0 avond te organiseren in die ze nn?P u6t forum aUe tijd kri;igt reaetioc lg beeft- De aanzet en de eeliikhoHUlt de zaal b°den alle mo- rn«?Qio ^en een interessante dis- f Goed voorbereid moet het de «tntioH ter gelegenheid van de in- H.n van de Commissie Minderhe- jy°orbeeld. een succes worden, hNellel«e Streefkerk heeft naar medewerking reeds toegezegd. Soester applaus a r®gie van 'De Logé' is in handen yanrt J- Houtzagers vrijdag 7 en za- on 8 maart in C-drie. Aanvang: ^u.uo uur. Toegang 7,50 en Pas 65 5,-. Expositie a r iSal één kunstwerkje verkocht van de schitterende tentoonstelling van En- ver Ozturk (32) die tot eind maart ex poseert in het Witte Café van C-drie. Jeanne Halma is de nieuwe vrijwil ligster die de expositie in C-drie gaat verzorgen. Op 1 april gaan we verder met de reeks Soester kunstenaars. Na Sebo Detmers is dan Dik van Arkel aan de beurt om de muren van het cultureel creatief centrum aan de Willaertstraat op te sieren. Theater De Amersfoortse theatergroep Serpen- tijn speelt op donderdag 13 maart 'Nachtspiegel,' een bewerking van Maraini's 'Maria Stuart.' Op 20 maart speelt Teatro Obstinato twee korte stukken van Garcia Lorca. Verkiezingen Op de verkiezingsavond van 19 maart stelt C-drie haar theaterzaal beschik baar voor de verkiezingsuitslagen. Daartoe moeten de cursussen een avond uitwijken naar de basisschool, aldus Ernst Dienaar. De gemeente- voorlichter is bereid een com municatielijn aan te leggen vanuit het gemeentehuis. De politieke partijen moeten nog beslissen of ze gezamenlijk op de uitnodiging ingaan. Film Verwacht wordt binnenkort in het bios coopprogramma van C-drie de nieuwe, nederlandse oorlogsfilm van Ate de Jong 'In de schaduw van de overwin ning.' Vrijwilligers Jonge vrijwilligers worden gevraagd die in Soest affiches willen rondbren gen. Als tegenprestatie biedt Jan Heer- kens de jonge bezorgers gratis toe gangsbewijzen aan voor de film- en theatervoorstellingen. Kom eens langs om je op te geven. Modeshow Pia de Gruyl en haar Kledingwerk- plaats verzorgen voor de tweede keer in twee jaar een modeshow op zater dagavond 22 maart om half negen, op zondagmiddag 23 maart om twee uur en op zondagavond 23 maart om half negen. Met vele mannequins en overige medewerkers. Jazz Op zondagmiddag 16 maart in het Witte Café voor dertig-plussers: het Klaas Fenter Trio met zang van Jenny Gordee. ABOP De ledenvergadering van de Onderwij zersvakbond, afdeling Soest/Baarn wordt op woensdagavond 12 maart ge houden in C-drie. Aanvang: 20.00 uur. Kinderen Ouders die het verjaardagsfeest van hun kinderen willen vieren in C-drie met bowlen, limonade, een versnap- pering en een medaille voor de win naar, kunnen contact opnemen met Leo Wijnand (tel. 22188). Vraag vrij blijvend inlichtingen. Soestand V Tt's the talk of the town' van Nakota Staton (zang) is de herkenningsmelo die van de talkshow 'Soestand' gewor den. En er wordt over gepraat in Soest, reken maar! De volgende aflevering is op de avond van de eerste april (geen grap li- Stamgast 'Leo Wijnand had de vorige keer in het jazzcafé van C-drie voor een bijzonder aantrekkelijk décor gezorgd achter de musici op het toneel. Op de panelen had hij een keuze uit zijn eigen platenhoe zen geplakt. Leo is namelijk zelf een jazz-liefhebber. Hij is ook van plan de toog boven de bar in het Witte Café op te sieren. Hoe en wat is nog een verras sing Ja- als zoveel creatieve men sen om je heen hebt, lukt alles. Ook het bargebeuren in dit unieke centrum. En daar doet Leo alles aan. Roos, geef die man een drankje van me Pro memorie Telefonisch is C-drie te bereiken onder nummer 22188. Het adres is: Willaert straat 49. Maar alle post moet naar Postbus 347, postcode 3760 AH in Soest. Bankrelatie Rabo: 3599.37497. Postgiro: 212775 t.n.v. Rabo Soest. Ingeschreven hü de Kamer van Koophandel in Amersfoort onder nr. S188015. Vernieling aan auto Mevrouw S.D. uit Soesterberg meldde 51 politie vorige week dat een onbeken de dader had geprobeerd haar auto te telen. Het portierslot was geforceerd de kaP van be* kontaktslot was ver nield De schade bedraagt zo'n 150 gul den De wagen stond geparkeerd aan de Anthonie van Leeuwenhoeklaan. Kledingdievegges aan gehouden ne politie heeft vorige week twee in- «onsters van Amersfoort kunnen aan- jy ,tf1Pn op verdenking van de diefstal n een flinke hoeveelheid kinderkle- h- e Zij haalden die van het rek van ""^jndermodezaak aan de Van Wee- ITstraat, maar werden gezien door het soneel van een andere winkel, per_dat ze in een auto stapten en er V°nHoor gingen. Bij hun aanhouding hakenden de vrouwen, de 28-jarige J. n G en de 24-jarige J. v.d. K., dat zij Xa," broeken, twee joggingpakken en joggingbroek hadden weggeno- een pe eigenaar van de zaak houdt man' hter op minstens 15 kledingstuk- het Cy0igens de vrouwen hebben zij de kan' - spullen weggegooid in een 'Herziening afspraken noodzakelijk voor vruchtbare samenwerking' De Federatie Midden- en Kleinbedrijf Soest (MKB) is bijzonder slecht te spreken over de kontakten tussen de in de federatie samenwerkende onderne mers en het gemeentebestuur van Soest. Dat blijkt met name uit het jaar verslag, dat vorige week werd rondge stuurd aan de leden en waarin nogal wat kritische opmerkingen terug te vinden zijn over het overleg met de gemeente. De kritiek geldt met name het feit dat de afspraken voor een gestructureerd overleg (tweemaal per jaar) minimaal hebben gewerkt en op redelijke ter mijn te weinig tastbare resultaten af werpt. 'Herziening van de afspraken lijkt noodzakelijk,' aldus het bestuur, 'wil in de toekomst van een vruchtbare samenwerking sprake zijn.' Het jaarverslag gaat uitgebreid in op een aantal zaken die in het overleg met de gemeente aan de orde zijn geweest, zoals de ontheffing voor het schenken van zwak alcoholische dranken bij bij zondere gelegenheden van tijdelijke aard,' maar ook de Standplaatsenver ordening, waarover aanvankelijk opti mistisch werd gedacht. 'Naar dit jaar gebleken is te vroeg,' aldus het jaar verslag, dat met name de wethouder van Ruimtelijke Ordening (drs. Plomp) onder vuur neemt: 'Het begon erop te lijken dat voor de wethouder het formuleren van eisen en de kon- trole op de naleving daarvan verschil lende zaken zijn. Geen gehoor De commissie die zich krachtens de af spraken met het standplaatsenbeleid zou gaan bezig houden blijkt nog niet te zijn ingesteld, laat staan dat aan de door de MKB geuite wensen gehoor is gegeven. Die wensen betroffen o.m. verhoging van het standplaatsgeld, be perking van het aantal standplaatsen in Soesterberg en een nadere omschrij ving van wat met 'een redelijk verzor gingsniveau' wordt bedoeld. Ook de voorgestelde beperkingen bij het uitgeven van een vergunning zijn nog niet overgenomen. De MKB constateert verder dat tijdens een evaluatievergadering over het standplaatsenbeleid door de gemeente werd voorbijgegaan aan alle door de MKB-vertegenwoordigers ingebrachte bezwaren ten aanzien van de bezetting van een standplaats en een herziening van het aantal standplaatsen in Soesterberg. Teleurgesteld wordt ook verslag ge daan van de kontakten met de gemeen te over de zgn. veertien dagen-regeling in de Winkelsluitingswet. De MKB stelt zonder vreugde vast dat de wethouder de door de winkeliers uitgesproken voorkeur voor feestdagen die niet op de zondag vallen had uitgelegd als 'nooit op zondag.' 'Fout!', aldus het jaarver slag. Zoethoudertje Over het periodieke overleg wordt ver der opgemerkt dat er wel steeds agendapunten bijkomen, maar dat er niets af gaat. 'Vooral tijdens het over leg van 13 november werd bij de aan wezige Federatie-vertegenwoordigers het gevoel gewekt dat van werkelijk overleg geen sprake is, maar dat in breng niet meer is dan een advies, dat bij de uiteindelijke beslissingen matig betrokken wordt. Zaken doen is er dan ook niet bij. Dat geeft veelal een onbe vredigend gevoel en wekt de gedachte dat deze wijze van overleg als een zoet houdertje wordt gehanteerd,' aldus de MKB, dat in dit verband spreekt van een 'nog nauwelijks aanvaardbare si tuatie,' die bovendien in de samenvat tingen zoals die van gemeentewege worden verstrekt niet naar voren komt.' Nadat in het verslag nog eens nadruk kelijk in het belang van goed overleg tussen gemeente en het midden- en kleinbedrijf onder woorden is gebracht wordt opgemerkt dat de Federatie MKB van mening is dat het overleg langs 'geordende' banen dient plaats te vinden en dat er vooraf afspraken dienen te worden gemaakt over de wijze waarop het overleg moet plaatsvinden. 'De be staande afspraken zijn dit jaar onvoldoen de gebleken. Tweemaal per jaar zeer vrij blijvend overleg en af en toe een uitnodi ging aan een bestuurder even langs te ko men in een poging iets onderhands recht te zetten werkt onvoldoende. Dat in ieder geval bevoegdheden en samenstelling schriftelijk moeten worden vastgesteld staat voor ons vast. Overigens meldt het verslag ook dat de Federatie met het oog op de gemeente raadsverkiezingen een notitie heeft op gesteld die als leidraad is bedoeld voor de partijen en de politici die de verkie zingsprogramma's ook uit de optiek van het midden- en kleinbedrijf willen bekijken, in de vorm van aanbeve lingen die door de ondernemers als essentieel worden gezien. WV-sponsor De kontakten van de Federatie MKB met andere instellingen blijken volgens het jaarverslag in het alge meen positief te worden beoordeeld, mogelijk met uitzondering van de plaatselijke VW, die in maart vorig jaar werd benaderd over het feit dat men een sponsor van buiten de ge meente Soest had aangetrokken. 'Kon dat geen sponsor uit Soest zijn? Heb ben wij gevraagd.' De daarop volgende bespreking leverde geen resultaat. Men begreep ons probleem niet. Duide lijk werd wel dat men geen behoefte heeft aan directe ondersteuning vanuit het Soester midden- en kleinbedrijf.' al dus het verslag. ABC-plan De Federatie constateert tenslotte dat er van 1986 'nogal wat ijzers in het vuur liggen,' zoals de structurering van het overleg met de gemeente, het standplaatsenbeleid, en de 'mede sturing van het eind 1985 door de ge meente Soest gelanceerde ABC-pro- ject,' dat op grond van het door de ge meenteraad op 15 april 1982 vastgestel de winkelbeleid 'voorzover men dat zou willen, nauwelijks te keren valt.' Het bestuur tekent daarbij aan dat het project formeel niet binnen het winkel gebied van gelijk gewicht als het win kelgebied Van Weedestraat valt en ci teert: "Dat als winkelpool van gelijk gewicht als het winkelgebied Soest- Zuid kan gelden qua aantrekkelijk heid.' Het aanvankelijk genoemde 'qua omvang' werd in die raadsvergadering geschrapt, merkt het bestuur van de MKB fijntjes op. Er wordt op gewezen dat voor de winkelconcentratie Steenhoffstraat/ Middelwijkstraat weliswaar geldt dat extra groeimogelijkheden in toekomstige bestemmingsplannen worden geweerd, maar dat dit tegelijk wordt ontkracht door de ingeslopen toevoeging dat dit niet betekent 'dat de incidentele ge vallen geen uitbreiding tot de mogelijk heden behoort. Soepel Volgens het bestuur functioneert de Federatie na 2% jaar als een soepel sa menwerkende groep, hoewel er nog het een en ander te wensen overblijft, die goed op elkaar is ingespeeld. 'Dat stemt tot voldoening, maar zeker niet tot zelfvoldaanheid,' aldus het bestuur, dat bij de gemeentelijke overheid een sterkere interesse en ontvankelijkheid zou willen zien voor de wensen en ver langens van de MKN en het tempo waarmee daaraan, binnen redelijke grenzen, gehoor wordt gegeven. Bij de ondernemers zelf hoopt men op een sterker inzicht dat de behartiging van de gezamenlijke belangen het hele jaar door belangstelling en inbreng van al die ondernemers verdient. De samenwerking en het overleg met de gemeente staat ook centraal tijdens de algemene ledenvergadering van de Federatie die op maandag 10 maart wordt gehouden in 'De Soester Dui nen,' aanvang 19.30 uur. De bovenge noemde notitie wordt dan aangeboden aan burgemeester P. Schol ten en de lijsttrekkers van de drie grote partijen in de Soester gemeenteraad. nd aan de Peter van den Bree- w e maar de politie heeft daar Slt^riggevonden. 'Wat deze vrouwendag zo uniek maakt is het feit dat veel meer vrouwenorga nisaties dan vroeger meedoen. Er is een ontzettend goed onderling kontakt, en daar zijn we erg tevreden over. Het loopt uitstekend.' Dat zeggen Toos Baaiman, Jos van der Leij en Riekie Van Megen, die alle drie intensief be trokken zijn bij de voorbereidingen voor de vierde 'editie* van de Interna tionale Vrouwendag, die op 8 maart wordt gehouden in de kinderboerderij 'De Vrije Teugel' aan het Vedelaarpad. Aan de organisatie daarvan hebben vrouwen gewerkt van verschillende vrouwengroepen uit Soest: Vrouwen voor Vrede, de werkgroep EVA (eman cipatorische vrouwenakti viteiten Vrouwen in de Bijstand, Vrouwen voor Vrouwen, de Rooie Vrouwen en de Da- meskontaktkring van de Ned. Pro testantenbond. 'De politieke vrouwen groepen hadden het in het algemeen te druk met de verkiezingen,' zo klinkt het. De eerste drie keren dat de Vrouwen dag ook in Soest werd gehouden te kende de werkgroep EVA alleen voor de organiatie. De Vrouwen zijn blij dat het initiatief nu mede wordt onder steund door anderen, zodat er een gro ter draagvlak is. Het feit dat via Vrou wen voor Vrouwen ook buitenlandse vrouwen in soest bij het gebeuren worden betrokken stemt de organisa toren tot tevredenheid. De integratie van Nederlandse en buitenlandse vrou wen loopt dan ook als een rode draad door de vrouwendag heen. Hoogtepunten van de dag is bijvoor beeld de vertoning van de film 'Mijn maag is als een steen van angst': het relaas van een Turkse vrouw die in Ne derland komt wonen, waarin haar een zaamheid en onzekerheid indringend tot uitdrukking komen. Dat blijkt bij voorbeeld uit de kontakten met de ge zondheidzorg en hoe serieus vandaar- uit met de vrouw wordt omgegaan. 'Dat is overplaatsbaar naar de geïso leerde positie die ook heel wat Neder landse vrouwen vandaag de dag nog in nemen,' aldus de vrouwen, 'en dat zorgt voor een stuk herkenbaarheid. Open karakter De vrouwendag, die om 10.00 uur 's morgens wordt geopend door Ans Mann, directeur van de Desmond Tutu- school, heeft verder een feestelijk, open en ontspannend karakter. Er wordt gevolksdanst, gezongen en ook samen gegeten. Daarvoor moet men overigens wel het luttele bedrag van 5,- betalen en komen alleen die vrou wen in aanmerking die zich voor 1 maart hebben opgegeven. Het dagpro gramma wordt gevarieerd met optre dens van volksdansgroepen, onder leiding van Lea v.d. Einde, een groep van Honsbergen onder leiding van An neke Akkerboom, en een Turkse volks dansgroep. In de pauze kunnen er Turkse broodjes en andere lekkernijen worden gegeten en is er een tentoon stelling van handwerken van Turkse vrouwen. 's Avonds is er een echte feestavond, met het optreden van een 'eenmalig huis-, tuin- en keukenkoor' gevormd door vrouwen uit de diverse meewer kende organisaties. Wie zin heeft kan zelf ook naar voren treden met zang, muziek of toneelspel. Gegroeid draagvlak Als bewijs van het gegroeide draag vlak voor de Vrouwendag wijzen de vrouwen op het feit dat alle vrouwenor ganisaties die meewerken de aanvraag voor subsidie hebben ondertekend. Er is 1220 gulden toegekend, en dat is we liswaar te weinig, 'maar we vragen nog wel een aanvulling,' zo klinkt het. In tegenstelling tot vorig jaar is de vrouwendag 1986 nu echt helemaal een vrouwen-aangelegenheid. 'Vorig jaar was het wethouder Frans Kingma die de dag opende, en dat is bij heel wat vrouwen toch slecht gevallen. Nu heb ben we Ans Mann uitgenodigd.' Overigens wordt nog eens benadrukt dat mannen op 8 maart niet welkom zijn op de kinderboerderij. De vrouwen staan niet te trappelen van enthousiasme over de wijze waarop in de gemeente Soest wordt omgegaan met de vrouwenorganisaties. 'Ze we ren zich steeds meer, en ze krijgen ook wel ondersteuning van de gemeente - met name de afdeling Welzijn - maar dan stopt 't.' Zo er al geen echte tegenwerking is, dan is er toch ook niet veel medewer king, constateren de vrouwen. 'We zijn nu al jaren bezig voor een centrum waar de vrouwen elkaar kunnen ont moeten, maar die doelstelling is mo menteel eerder verder weg dan dich terbij.' De vrouwen zien de oprichting van de stuurgroep Emancipatie, die juist vorige week uit de startblokken is gegaan, wel als een positieve bijdrage aan het 'vrouwenklimaat' in Soest, maar stellen vast dat er verder nog heel wat meer te doen valt. Blij zijn ze ook met de aanstelling van een full time-ambtenaar bij Welzijn in de per soon van Inge Hogenbijl, die o.m. de emancipatiezaken bij de gemeente gaat behartigen. Afstemmen De stuurgroep gaat zich in de eerste plaats richten op het goed op elkaar af stemmen van de verschillende akti- viteiten op ambtelijke ondersteuning, fi- Foto: Goos van der Wilt nanciële middelen en prioriteiten, waarvan overigens nu al de werkgele genheid als een van de eerste wordt ge noemd. De vrouwen denken daarbij aan een voorkeursbehandeling van vrouwen om het evenwicht te herstel len. 'De ontwikkelingen bij de vrouwen zelf gaan snel, maar we lopen wel eens aan tegen het gebrek aan beleid en aan geld. Vorig jaar was er wel een bij drage van 5000 gulden uit de gemeente kas toegekend, bovenop de 20.000 gul den van het rijk, maar gezien de aan vragen (totaal 38.000 gulden) was dat nog te weinig. 'Met een beetje ambtelijke ondersteu ning kunnen de aanvragen degelijker worden voorbereid. De Vrouwen in de Bijstand worden al jaren gepasseerd voor subsidie voor themaochtenden en cursussen en de Rooie Vrouwen heb ben hun aanvraag voor 10.000 gulden voor een eigen ruimte ook nog nooit ge honoreerd gezien. Onkostenvergoe dingen voor vrijwilligers zijn dringend gewenst. Als je vrijwilligerswerk doet hoeft dat je toch zelf ook nog niet eens hele bedragen te kosten. De vrouwen zouden graag zien dat er in Soest nog eens een echte fulltime emancipatiewerkster zou worden be noemd, die zich uitsluitend met deze zaken zou bezig kunnen houden. Er zijn nu eenmaal nogal wat groepen die die ondersteuning dringend nodig hebben. De gemeente heeft bovendien een be langrijke taak om tussen de vrouwen organisaties zelf te bemiddelen bij on derlinge strijd over de toekenning van overheidsgeld. Onbegrip De vrouwenorganisaties zien ook een taak in het ondersteunen van vrouwen 'op eenzame posten,' zoals bij de ge meente en bij de politie. 'Er ontstaat gelukkig wel steeds meer begrip, ook door de samenwerking op andere ter reinen, zoals in de vrouwenraad. Maar de gemeente zou wel eens voorop mo gen lopen om het onbegrip dat er nog is weg te nemen. De vrouwen hebben hoge verwachtin gen van de komende Vrouwendag. 'Het is een dag speciaal voor vrouwen die je gerust jouw dag mag noemen. We den ken dat zo'n dag niet alleen drempel verlagend kan werken voor buitenland se vrouwen, maar ook voor de Neder landse vrouwen die nog niet zo gemak kelijk kontakt maken. Dat we met zoveel organisaties samenwerken geeft al aan dat het niet een feest van een bepaalde kliek is, maar dat de vrouwendag een gebeuren is met een grote toegankelijkheid voor jong en oud.' Bij café-restaurant Soestdijk 'J .1 hlJ-A ■.•HflGr -v: ai .v Zaterdagavond had in het bekende ca fé-restaurant Soestdijk op de hoek van de Vredehof straat en de Noorderweg een feestelijke gebeurtenis plaats: het afscheid van ober-kelner Bruno Gironi, die na een loopbaan van veertig jaar afscheid nam van het vak. Officieel was het vrijdag al zijn laatste werkdag geweest, voordat hij van een welver diende 'Vut' kon gaan genieten. Sinds 1 januari 1977 was Bruno in dienst van Bart en Ans Kooij van 'Soestdijk,' waar hij al die 9 jaar met veel plezier heeft gewerkt en zich de genegenheid heeft verworven van de uitgebreide klantenkring. Volgens mensen die het weten kunnen was niets hem ooit teveel om het de gasten naar de zin te maken. Voor zijn komst naar Soest had Bruno Gironi al een respectabele staat van dienst en veel ervaring, opgedaan in het buitenland. Jarenlang was hij werkzaam in Zwitserland bij diverse horeca-bedrijven en 's winters in de wijnbouw. In Nederland vestigde hij zich aanvankelijk in Zaltbommel, bij een tank werkplaats, waar hij de Ne derlandse taal leerde beheersen. In zijn vrije tijd verdiepte hij zich met name in de Franse keuken - vandaar Bart Kooij feliciteert Bruno Gironi en zijn echtgenote Janny. Ans Kooij (r.) deelt in de vreugde. dat bij 'Soestdijk' nog altijd het ge recht 'Tournedos de Paris' als primeur op de menukaart prijkt. - volgde een aantal jaren van 'rondzwerven,' o.m. als butler op kasteel 'De Oolde' in Gel derland. In 1978 verhuisde hij met zijn gezin van Amersfoort naar Soest. Het afscheid dat zaterdag j.1. plaats vond was een initiatief van gastheer Bart Kooij in samenwerking met een comité uit de klantenkring. Een goed gevulde enveloppe was het geschenk van Bart Kooij en namens de gasten bood Henk Koenen hem een scala van gereedschappen aan. Echtgenote Jan ny werd flink in de bloemetjes gezet. Nadat het personeel onder aanvoering van 'tante Jelly' ook nog een duit in het zakje had gedaan volgde een gezellige avond. Elisabeth, de jongste dochter, overhandigde haar vader nog een foto album. De avond werd uiteraard luis ter bijgezet door de heerlijke hapjes en drankjes van gastheer Bart Kooij, waarna allen Bruno Gironi en zijn ge zin nog veel geluk en gezondheid toe wensten, onder het motto 'Arriverder- ci'. Naar het bekende boek van Dick Laan. Aart Staartjes, Wieteke van Dort, Bob de Lange, Lex Goudsmit en Ab Hofstee in de unieke Nederlandse familiefilm. Wat der met de bewoners van Pinkel- tjesland kan gebeuren wanneer het a- vontuur hen naar onze wereld brengt is het onderwerp van de familiefilm "Pinkeltje". Op een mooie zomerdag wordt bij de Grote Wilde Waterval een prinses, sa men met haar hofdame ontvoerd door twee mensen. Het is een beetje de ei gen schuld van hare hoogheid. Van ko ning Pinkelpracht en koninging Pinkel- schoon had ze namelijk niet zo dicht bij de poort naar de grotemensenwe reld moeten komen. Wat ze echter niet kan weten is dat aan de kant van de wa terval twee schurken bivakkeren die aan de hand van Pinkeltjesboeken de plek zoeken waar Pinkeltjesland ligt. En wanneer een prins en de verant woordelijk poortbewaker de prinses en haar hofdame achterna gaan, neemt, het euvele tweetal ook hen mee. Enige maanden tevoren had de dikste van de beide boeven bij toeval in het gras een geleerde Pinkelbaron gevon den. De baron was aan de andere kant van de waterval, waar het gras im mers zoveel groener is, op zoek gegaan naar vergeetmijwelletjes om daar ver- geetthee van te kunnen zetten. De boef was met zijn vondst naar een profes sor gegaan die zeer geïnteresseerd bleek in mensachtige wezens van dit formaat. Deze verwachtte roem te kunnen vergaren als ontdekker van de kabouter sapiens. Hij had echter rede nen om zijn vondst vooralsnog geheim te houden. Inmiddels arriveren Pinkeltje Wit- baard en zijn vrouw per heen-en-weer ballon bij hun vriend, meneer Dick. Laan, om er hun vakantie door te bren gen. Het is echter geen zorgeloze va kantie ze zijn op zoek naar de baron. Maar meneer Dick Laan kan ze niet helpen. Op zijn schrijfburo heeft hij een slaapplaats voor hen ingericht. Voordat Pinkeltje naar bed gaat, ijs beert hij langs de rij levensgrote Pin keltjesboeken die meneer Dick Laan op zijn schrijfburo heeft staan. Op één van de ruggen leest hij "Pinkeltje bij Klaas Vaak". Van dat ogenblik af komen de gebeurtenissen in een stroomversnel ling. Opeens herinnert Pinkeltje zich de dromenbril die Klaas Vaak hem eens heeft gegeven. Gelukkig heeft Pinkeltje deze speciale bril bij zich. Als ze erdoor kijken, zien zij de verdwenen baron in een muizekooi zitten. Maar ze zien nog ietshet nummer van het tele foontoestel naast de kooiDat geven ze de volgende morgen aan het ontbijt door aan meneer Dick Laan, die hen nu aanbiedt om te helpen bij het opspo ren en bevrijden van de Pinkelbaron. Wij, als kijkers, weten dat deze nog vier andere Pinkels in huis heeft. De professor en zijn beide assisten ten ontvangen meneer Dick Laan be paald niet met open armen, maar deze laat zich niet afschepen. Heel beminne lijk weet hij paniek en onzekerheid onder het drietal te zaaien door hen te laten geloven dat zij aan een besmette lijke ziekte lijden, die zogenaamde PP- Pinkelpokken. Dan vertrekt meneer Dick Laan, het drietal in onzeker heid achterlantend. 's Nachts keert hij terug en breekt, bij gestaan door Pinkeltje en zijn vrouw, in het laboratorium van de professor. De pinkels beschilderen twee slapende schurken met "Pinkelpokken". Me neer Dick Laan vindt de gevangen Pin kels. De professor die op het moment nog roet in het eten dreigt te gooien, schrikt zo van zijn met pokken beschilderde trawanten.dat hij samen met hen maar al te graag een slok van de aanbevolen thee neemt, die de Pinkelbaron in gevangenschap gebrou wen heeft. De medicijn (vergeetthee) Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 maakt dat de boze drie alle vergeten. Eind goed, al goed. Zeven Pinkels ke ren met heen-en-weer ballonen terug naar Pinkeltjesland. Meneer Dick Laan wuift ze melancholiek uit. Eigen lijk had hij best mee gewild. Alle leeftijden. Vertaling: Ton van Duinhoven Auteur: Simon Gray Regie: Nicholas Renton Een thriller.... maar niet zomaar een thriller. Geschreven door Simon Gray, auteur van serieus drama als "Butley" en "Otherwise engaged" (Niet bereik baar, Ton van Duinhoven 1977) is "Stage Struck" het geestige en span nende verhaal van een uiterst bizarre wraakoefening. De hoofdpersoon is een 'stagemana ger', toneelmeester in ruste, en hij is volmaakt gelukkig. Getrouwd met een succesvol aktrice, zijn tijd verdelend tussen haar, het huishouden en ontel bare vriendinnetjes, wandelt hij onbe zorgd door het leven. Tot door tussen komst van een psychiater zijn geluk en huwelijk grondig worden verstoord. Dat maakt hem zeer boos en met inzet van alle toneeltrucs die hij in zijn car rière heeft bedacht, slaat hij terug. Simon Gray heeft met dit stuk zo onge veer alle stijlen die in het thrillergenre bestaan, op de tocht gezet. Het is in fei te één grote knipoog naar het publiek, maar wat het stuk extra opvallend maakt is de scherpte van de dialogen en de ironie waarmee Gray stoeit met het Londense toneel. Hij schreef dit "Stage Struck" voor zijn vriend.de fa- meuse toneel- en filmakteur Alan Ba- tes, die er zijn publiek een dolle avond mee bezorgde. Puur amusement Donderdag 6 maart, aanvang 20.00 uur: Cabaret Boemerang. met de nieuwe seizoenproduktie 'Niet allemaal tegelijk" Kaarten 10,-. Zaterdag 8 maart, aanvang U.00 uur: "Pinkeltje". Filmvoorstelling voor de ieuerd. Kaarten 4,-. 6 Vrijdag 14 maart, aanvang 20.00 uur: "Toneelbloed" Een thriller met o.a. Ton van Duinho ven, Mariëlle Fiolet, Jeröme Reehuis en Jaap Wieringa. Kaarten 20,-. Pas 65/CJP 17.50. Donderdag 6 maart 21.00 uur: Orlow Seunke zal op deze avond persoonlijk aanwezig zijn! Op donderdag 6 maart om 21.00 uur Is Orlow Seunke persoonlijk aanwezig ii filmhuis Artishock, om zijn film "Per vola" toe te lichten. Tevens opentOr Iow Seunke het Noordhollands Film festival 1986, waarvan een negental films in de maand maart in het film huis aan de Steenhoffstraat 46, te ziet zullen zijn. Het idee voor "Pervola" ontstond al Ir. 1973 toen Seunke in Finland een filmpje maakte over een man op reis door de sneeuw, "Jaakko Morttala' Het idee sprak Seunke zo aan dat hij besloot ooit hiervan een lange speel film te maken. Dirk Ayelt Kooiman medescenarist van "Pervola", kwam met het idee van een tweede persoon een broer; anders zou die man maar tegen zichzelf moeten praten. Weer later bleek deze reis alleen niet vol doende voor een onderhoudende film. Er kwam een thrillerachtige element bij, waardoor langzaam duidelijk wordt dat de ene broer de ander al twintig jaar belazert. Voor de hevig heid van het konflikt werden beide broers zo verschillend mogelijk 'sa mengesteld'. Hein van Oyen (Bram van der Vlugt) is een autoritaire ver loederde, homofiele variété-artiest. Het verhaal, sprookje, avontuur van "Pervola" laat zich vloeiend beschrij ven. Wanneer beide broers op een dag een telegram krijgen waarin staat dat vader op sterven ligt, besluiten ze hem op te zoeken. Als ze het noordelijk dorpje bereiken, treft Hein vader nog net in leven. Als Simon de kamer bin menkomt, is hij net overleden. Vaders laatste wens is om in het nog noorde lijker dorpje Pervola, begraven te worden. De reis die Hein en Simon nu ondernemen zit vol van avonturen. Ook blijkt hun leven grondig te ver anderen. Zo groeit Simon uit tol een veel sterkere persoonlijkheid en blijkt bij Hein dat hij niet meer langer ach ter de facade van geld en macht kan verschuilen. Ook Heins bedrog komt uit; na het gevecht gaan ze uit elkaar Pas als zij ieder op eigen wijze de tocht volbracht hebben, vinden zij el kaar weer (de moraal). Seunke heeft op zijn wijze een zeer persoonlijke, poëtische, actie-film ge schoten, die er wezen mag. Het witte landschap en de ontberingen ver sterken het sprookjesachtige karak ter, terwijl het aan de andere kant om een waarachtig verhaal vol karak ter gaat. Dit spelen met feiten en fictie wordt geaccentueerd doordat de film als een theatervoorstelling begint en eindigt. Aanvang: 21.00uur. Entree5,-/leden, cjp en 65 4,-. Vrijdag 7 maart, 21.00 uur: Portretten en modeltekeningen in pas tel, houtskool, gouache, aquarel en sumie van vijf vrouwelijke kunstenaars, t.w. Agaat, Corry, Hank, Adrienne en Riet, zijn te zien in de groepstentoon stelling in Artishock, Steenhoffstraat 46 Zij zijn als groep gestart in 1980 via een tekenkursus en van daaruit verder gegaan. Onder leiding van Vera Pauw hebben er kursussen plaatsgevonden voor portret- en modeltekenen. vrouwen zijn door haar gestimuleerd en geïnspireerd. Zij vragen mensen om voor hen te po seren en meestal zijn die bereid dat te doen. Zo niet, dan tekenen ze elkaar, al of niet met dekor. Onder gunstige weersomstandigheden gaan ze naar buiten, de natuur in, en kijken wat hen daar kan inspireren. De tentoonstelling wordt geopend op vrijdag 7 maart, om 21.00 uur, en is verder te zien elke zaterdag en zondag van 15.00 -17.00 uur, t/m 21 maart. Een regelrechte k len de meeste bez zo welwillend, zat< overgehouden aar Soestand, de So< politiek en cultuu maal helemaal in de 'Soester buiten gericht op de kom gen, waaraan de een aantal voorwt mogen deelnemen Wat het klapstuk moeten worden - zou spreken ovei buitenlanders - strekt foute plann ce, tot teleurstelli honderd bezoeker deel van buitenla diepe verontwaar deelnemers, ond voorzitter Nellekf het gesprek nog gang was gekomc Oorzaak daarvan zaal ontruimd 2 omdat enige tijd zoals bleek) de ke nesparochie zou b Na afloop kon or weinig anders doi pelen en duidelij ook niet kon hel tijdsplanning helt schat,aldus Viss Het was allemaa De bezoekers ko interessante filn jongeren in Nede volgens getuige van de expositie de Turkse kunst waarbij de bekt Akiv Ersoy gedic! Gezellige drul De aanwezigen met vertedering het Turkse kindc mond Tutuschool begaven zich ver zaal, waar het 'gi het witte café 1 drukte bij de sta (met als opme: ilnieuwkomer' P^ Als start van het terviewde Jan Vi de pas aangestel 'Vrouwen voor o.m. op dat buitt driedubbele ach voorbeeld op de deze bevolkingsg hard nodig heeft zelf te leren orgai Mevrouw Jans v. 'berg, die uit pe heid enkele Mar Soesterberg bege bevreemding me ze graag onder maar dat ze nog daan om kontakt lingen als 'Vrouw die ondersteunin geven. Het kinderkoortj eens drie liedjes, de organisatoren ma achterliepen. Het zwaarbezett van Nelleke Strt buigen over de heeft een rijkg leving en dat b vloed opde m; volgens over de de gemeente di stemd. Fataal tijdvei Jan Visser intri mers met een kt veler verbazing leden verzocht d over te doen. Fe later zou blijken. Jan Danvers Chemco) reagee Nederlanders zo ten zien te leren landers. 'We m< wij de wijsheid i onze manier van Jos van der Leij wen') ondersch harte. Zij steldt normen en waai lijkbaar zijn m* zo'n vijftig jaar landers hier m« baar met wat c ouders meemaki is er niet.' Akif Ersoy (voo merkte op dat beter eerst goed lost alvorens te blemen ver-af. Ans Mann, diret Tutuschool, juicl op haar school tc misschien eerst stellen zich late leren in hun schc wassenen hun le ren: dat een a waardevol is.' Zi ren, met veel 1 ('Hoeveel weet niet in termen leukste jaren va wijsloopbaan. Halil Serth bep voor allerlei ac landers. Nienk pelijk werkster op in haar werk te leren en te g gastvrijheid die aan de dag legj kaar. aldus Nier Cultuur De vertaling va tot dusver ge\ door Ayse Altar V

Soester Courant | 1986 | | pagina 8