M vereniging ^j^"^isajs^MnSoestand I d'OudeEnghe BIJ ONS OP SOEST PAGINA8 WOENSDAG 5 MAART 1986 SOESTER COURANT uhii in u li ij\ Programmaplanning 'verstoord' door kerkdienst PAGINA 9 mhuis: rvola' van ow Seunke instelling ïr Courant, rs kan niet! Spreekverbod voor ambtenaren in Soestand AFDRUK OP PAPIER. Voorjaarsvergadering ANBO-Soest Vrijwilligers Vakature Bank Vakantiehulp gezocht Lokale en landelijke politiek op WD-avond in "Soester Duinen' 'Kwetternest' alle dagen open P.V.O. dag 6 maart 21.00 uur: Een regelrechte kater dat gevoel zul len de meeste bezoekers, al zjn ze nog arfjvelwillend, zaterdagmiddag hebben overgehouden aan de vierde editie van Soestand, de Soester talkshow over politiek en cultuur in O-drie, die dit maal helemaal in het teken stond van de 'Soester buitenlanders' met het oog gericht op de komende raadsverkiezin gen, waaraan de 'minderheden' onder een aantal voorwaarden voor het eerst mogen deelnemen. Wat het klapstuk van de middag had moeten worden - .een groot forum dat zou spreken over de positie van de buitenlanders - werd door een vol strekt foute planning een complete far- uJ ce, tot teleurstelling van de meer dan 'unke persoonlijk aanwezig in honderd bezoekers (van wie zo'n derde Artishock, om zijn film "Per. deel van buitenlandse afkomst) en tot te lichten. Tevens opent Or diepe verontwaardiging van de forum- ike het Noordhollands Film. deelnemers, onder aanvoering van 1986, waarvan een negental 'fltoorzitter Nelleke Streefkerk, die toen te linke zal op deze avond ïlijk aanwezig zijn jrdag 6 maart om 2l.(X uur Is de maand maart in het de Steenhoffstraat 46, te zien (i. voor "Pervola" ontstond al in Seunke in Finland een filmpje 'ver een man op reis door de 'Jaakko Morttala". sprak Seunke zo aan dat hij oit hiervan een lange speel- laken. Dirk Ayelt Kooiman, ïarist van "Pervola", kwam dee van een tweede persoon, anders zou die man maai hzelf moeten praten. Weer :k deze reis alleen niet vol- jor een onderhoudende film. het gesprek nog maar nauwelijks op ng was gekomen af moest afbreken, jorzaak daarvan was het feit dat de .al ontruimd zbu moetèn worden, imdat enige tijd later (zeer veel later »als bleekde kerkdienst van de Joan- [esparochie zou beginnen. Na afloop kon organisator Jan Visser 'einig anders doen dan excuses mom- telen en duidelijk maken dat hij het iok niet kon helpen. 'We hebben de tijdsplanning helemaal verkeerd inge schat,' aldus Visser. Het was allemaal zo mooi begonnen. De bezoekers konden eerst naar een tal, sprookje, avontuur van laat zich vloeiend beschrij- leer beide broers op een dag am krijgen waarin staat dat terven ligt, besluiten ze hem ken. Als ze het noordelijk 'eiken, treft Hein vader nog ;n. Als Simon de kamer bin- is hij net overleden. Vaders ns is om in het nog noorde- pje Pervola, begraven te e reis die Hein en Simon nu ;n zit vol van avonturen, hun leven grondig te ver- groeit Simon uit tot een ;re persoonlijkheid en blijkt it hij niet meer langer ach- ide van geld en macht kan Ook Heins bedrog komt poëtische, actie-film e er wezen mag. Het witte en de ontberingen ver- t sprookjesachtige karak- het aan de andere kant trachtig verhaal vol karak- t spelen met feiten en fictie centueerd doordat de film atervoorstelling begint en l. 00 uur. /leden, cjpen65+ ƒ4,-. tart21.00 uur: modeltekeningen in pas- '1, gouache, aquarel en f vrouwelijke kunstenaars, 'orry, Hank, Adrienne en den in de groepstentoon- ishock, Steenhoffstraat 46- roep gestart in 1980 via >us en van daaruit verder r leiding van Vera Pauw irsussen plaatsgevonden en modeltekenen. De door haar gestimuleerd 'd. insen om voor hen te po- 'tal zijn die bereid dat te dan tekenen ze elkaar, t dekor. Onder gunstige ligheden gaan ze naar iur in, en kijken wat hen reren. Hing wordt geopend op irt, om 21.00 uur, en Is elke zaterdag en zondag uur, t/m 21 maart. kende tolk) vergde nogal wat tijd, en ook dat zou het forum opbreken. In teressant werd de discussie toen Sevki Oskaya vanuit de zaal opmerkte dat er niet zo gemakkelijk gesproken moet worden over 'de' Turkse cultuur. Met name hekelde hij het feit dat de chris telijke Nederlanders bij hun beschou wingen over de cultuur van Turkije altijd direct beginnen met opmer kingen over het 'theocratisch' karakter van de Turkse staat, alsof er in Turkije niets anders van belang is dan de Islam. 'Turkije is een heel moderne staat, en bepaald geen theocratie,' aldus Ozkaya, die ervoor pleitte dat Neder landers de Turken eindelijk ook eens als Europeanen gaan zien. Ten overvloede benadrukte hij ook nog eens dat Turkije en Iran bepaald niet hetzelfde zijn, al denken veel Neder landers kennelijk van wel. 'Wij hebben geen Khomeiny en we hebben hem ook niet nodig!aldus Ozkaya. Dat racisten de Turken en hun cultuur bij voorkeur afschilderen als iets lelijks bracht hem tot de met applaus ondersteunde uit roep: 'Voor racisten willen wij graag lelijk zijn. Wij leven ons eigen leven en daar zijn we trots op Het forum tijdens Soestand in C~ dr*e- FotoGoos van der Wilt Domper Na deze indrukwekkende bijdrage mochten de bezoekers zeker verwach tingen koesteren van de discussie die nu pas goed op gang zou komen (over het beleid van de gemeentemaar Jan Visser zette een domper op de zaak door - tot verontwaardiging van forum voorzitter Nelleke Streefkerk - een einde aan het gesprek te maken. Vreemd was het daarna des te meer dat voor het optreden van de Turkse volksdansgroep nog zeer veel tijd be schikbaar bleek. Vooral voor de buitenlanders in de zaal moet een en ander een gevoel van te leurstelling hebben opgewekt, al waren zij te beleefd om daarover veel te laten horen. Van 'Nederlandse' zijde waren daarentegen veel verontwaardigde reacties te horen. Overigens is door de organisatoren maandag j.1. bekend gemaakt dat de gehele forumdiscussie wordt 'overge daan' in april, met hetzelfde forum en hetzelfde onderwerp. Foto: Goos van der Wilt Het Turkse kinderkoor van de Des- mond Tutuschool. Interessante film over buitenlandse een thrillerachtige element )°"6:eren Nederland kijken en ver- rdoor langzaam duidelijk olg8ns getu'.?e Z1]" Ya" de °PenmS de ene broer de ander al de expositie m helwitte cafevan ar belazert. Voor de hevig. 3e TVrksy kunstenaar Enver Ozturk, het konflikt werden beide de S°eSt8r verschillend mogelijk 'sa- Aktv Ersoy gedichten voorlas. ld'. Hein van Oyen (Bram Gezellige drukte lugt) is een autoritaire ver- De aanwezigen hoorden vervolgens homofiele variété-artiest. met vertedering de liedjes aan die door het Turkse kinderkoortje van de Des- mond Tutuschool werden gezongen en begaven zich vervolgens naar de grote zaal, waar het 'grote werk' wachtte. In het witte café heerste een gezellige drukte bij de standjes van de partijen (met als opmerkelijke uitzondering 'nieuwkomer' PAS Als start van het hoofdprogramma in terviewde Jan Visser eerst Nel Koning, de pas aangestelde beroepskracht van Vrouwen voor Vrouwen'. Zij wees er o.m. op dat buitenlandse vrouwen een driedubbele achterstand hebben, bij voorbeeld op de arbeidsmarkt, en dat deze bevolkingsgroep aandacht en geld hard nodig heeft, met name om zich zelf te leren organiseren. Mevrouw Jans van 't Hoog uit Soester- gevecht gaan ze uit elkaar, berg, die uit persoonlijke betrokken- j ieder op eigen wijze de heid enkele Marokkaanse gezinnen in acht hebben, vinden zij el- Soesterberg begeleidt, wekte nogal wat de moraal). bevreemding met haar opmerking dat ïft op zijn wijze een zeer' ze graag ondersteuning zou hebben maar dat ze nog nooit moeite had ge daan om kontakt te zoeken met instel lingen als 'Vrouwen voor Vrouwen,' die die ondersteuning juist zouden kunnen geven. Het kinderkoortje zong vervolgens nog eens drie liedjes, en dat betekende dat de organisatoren al aardig op het sche ma achterliepen. Het zwaarbezette forum onder leiding van Nelleke Streefkerk zou zich gaan buigen over de stelling: 'Ook Soest heeft een rijkgeschakeerde samen leving en dat heeft een positieve in vloed op.de maatschappij,' en ver- r|« m volgens over de vraag of het beleid van r de gemeente daarop wel was afge stemd. Fataal tijdverlies Jan Visser introduceerde de deelne mers met een kort woord, waarop tot veler verbazing Nelleke Streefkerk de leden verzocht dat nog eens dunnetjes over te doen. Fataal tijdverlies, zoals later zou blijken. Jan Danvers (personeelschef bij Chemco) reageerde op de stelling dat Nederlanders zo goed mogelijk moes ten zien te leren leven met de buiten landers. 'We moeten niet denken dat wij de wijsheid in pacht hebben en dat onze manier van leven de enige is.' Jos van der Leij ('Vrouwen voor Vrou wen') onderschreef de stelling van harte. Zij stelde vast dat de Turkse normen en waarden heel goed verge lijkbaar zijn met die van Nederland zo'n vijftig jaar terug. 'Wat de buiten landers hier meemaken is vergelijk baar met wat onze ouders en groot ouders meemaken. Zo'n groot verschil is er niet.' Akif Ersoy (voorzitter Turks comité) merkte op dat de problemen dichtbij beter eerst goed kunnen worden opge lost alvorens te beginnen aan de pro blemen ver-af. Ans Mann, directeur van de Desmond Tutuschool, juichte de verscheidenheid op haar school toe. 'Kinderen reageren misschien eerst wel afwijzend, maar stellen zich later heel open op. En ze leren in hun schooltijd iets wat veel vol wassenen hun leven lang niet zullen le ren: dat een andere cultuur net zo waardevol is.' Zij noemde de laatste ja ren, met veel buitenlandse kinderen ('Hoeveel weet ik niet, want ik denk niet in termen van aantallen') de leukste jaren van haar 25-jarige onder wijsloopbaan. Halil Serth bepleitte extra aandacht voor allerlei activiteiten voor buiten landers. Nienke Thijs (Maatschap pelijk werkster bij het CMD) merkte op in haar werk met buitenlanders veel te leren en te genieten, vooral van de gastvrijheid die buitenlanders in Soest aan de dag leggen. Zo leer je van el kaar. aldus Nienke Thijs. Cultuur De vertaling van de interviews en de tot dusver gevoerde forumdiscussie door Ayse Altan (een overigens uitste- Twee ambtenaren van de gemeente Soest, Henny Visser-Doumoulin van het bureau Onderwijs en Andries Schokker van de afdeling Welzijn, beiden als 'veldwerker' ten nauwste betrokken bij het werk voor en met buitenlan ders in Soest, hebben van het College van Burgemeester en Wethouders geen toestemming gekregen om zitting te nemen in het forum dat zaterdag j.1. in Soestand o.m. over het gemeentelijke beleid zou discussiëren. Volgens het College kon de gemeente alleen vertegenwoordigd worden dooi de politiek verantwoordelijke portefeuillehouder, i.c. Frans Kingma. Forumvoorzitter Nelleke Streefkerk merkte daarover op dat de wethouder nu juist niet was uitgenodigd, omdat alle deelnemers aan het forum 'veld werkers' waren. De wethouder is dat nu eenmaal niet. 'Dit is geen politiek forum,' aldus Nelleke Streefkerk met nauw verholen verontwaardiging over dit spreekverbod, door het College aan zijn medewerkers opgelegd. Wethouder Frans Kingma verklaarde desgevraagd dat hij niet zoveel pro blemen had met de opstelling van het College. 'Ambtenaren kunnen in zo'n dis cussie misschien wat te gemakkelijk in de knel komen te zitten. Het ligt on geveer in hetzelfde vlak als het uitnodigen van de directeur van Gemeente werken tijdens een WD-bijeenkomst, 'voegde hij er fijntjes aan toe. Overigens liet Kingma weten dat er binnen het College duchtig over de deelname van de ambtenaren aan het forum was gesproken, met als resul taat dat het toch niet mocht. De reorganisatie van het gemeentelijk apparaat moet het tot een voor de burgers 'inzichtelijk' geheel maken, heeft het College nog niet zo lang ge leden laten weten. Hoe aardig zou het zijn om te merken dat B. en W. dal ook ernstig menen, al was het maar door niet zo moeilijk en formalistisch te doen ten opzichte van een initiatief dat door burgers wordt genomen.... Misschien is zo'n reorganisatie daar (ooknog eens goed voor. MAAKT ER MEER VAN TT v. Weedestraat 85 BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 vanaf 17.00 uur Woensdag 5 maart Boeren omelet, tomatensalade Donderdag 6 maart Vlaams runderlapje Vrijdag 7 maart Gebakken schol, ravigötesaus Maandag 10 maart Lamskoteletjes, sla Dinsdag 11 maart Kippelevers, madeirasaus Woensdag 12 maart Holstein er schnitzel Zaterdag en zondag is er geen dagmenu. De afdeling Soest van de Alg. Ned. Bond voor Ouderen (ANBO) houdt op dinsdagmiddag 25 maart haar voor jaarsvergadering in de grote zaal van Honsbergen aan de Wiardi Beekman- straat 475. Aanvang 14.00 uur. Op de agenda staan de gebruikelijke punten. Na de pauze wordt er bingo De Stichting Vrijwilligers Vakature Bank wil nog eens een beroep doen op mensen die in de komende zomer graag hulp willen bieden maar niet we ten hoe. Gezocht wordt naar vrijwilli gers (20 tot ca. 65 jaar) voor de volgen de drie vakantie mogelijkheden 1. Vakantie-bemiddelingsburo voor lichamelijk en/of zintuiglijk gehandi capten, die individueel en zelfstandig op vakantie willen. Dat gaat echter moeilijk zonder bege leiding; daarom zijn voor deze indivi duele vakanties veel vrijwilligers no dig, mensen mét en zonder verzorgings ervaring. De vakanties vinden plaats in binnen- en buitenland, in ieder jaar getijde en de duur kan variëren van een dagje-uit tot één of meerdere weken. 2. Johannitervakantieweken voor oude re lichamelijk gehandicapten. Deze groepsvakanties, met als deelnemers 24 gehandicapten en 24 vrijwilligers, worden gehouden in aangepaste huizen in Nederland. Daar leeftijd en verzor gingsbehoefte van de gehandicapten steeds hoger worden is het noodzaak om veel "deskundigen" vrijwilligers in te schakelen, d.w.z. ziekenverzorgen den, verpleegkundigen (al dan niet in opleiding), fysiotherapeuten, maar zeker ook mensen met minder erva ring zijn welkom. 3. Bungalowvakanties voor echtparen, waarvan één der partners in een ver pleeg- of verzorgingshuis woont. Deze vakanties duren één week en worden georganiseerd in verschillende plaat sen in Nederland in volledig aangepas te bungalows. Hiervoor is deskundig heid van de vrijwilligers een vereiste. Al deze vakantieaktiviteiten zijn niet mogelijk zonder de inzet van vrijwil ligers. Mocht u belangstelling hebben voor één (of meer) van de bovengenoemde vakantiemogelijkheden, dan kunt u voor verdere informatie en aanmelding terecht bij: Stichting Vrijwilligers Va kature Bank, Willaertstraat 49, tel. 12630, of bij de Stichting Werken, Lan ge Voorhout 48, 2514 EG Den Haag, tel. 070-649920. Vakatures Voor onderstaande vakatures worden zo spoedig mogelijk vrijwilligers ge vraagd: In psychiatrische inrichting te Amersfoort is plaats voor vrijwilliger m/v voor de opvang van baby, peuters en kleuters. Het zijn kinderen van medewerkers van de inrichting (7/59) In Amsterdam gevestigde, maar door het hele land opererende stichting voor geestelijke gezondheidszorg, zoekt kontakt met mensen die betrokken zijn of zijn geweest bij de geestelijke ge zondheidszorg en die bereid zijn over hun ervaringen te praten in voorlich tingsbijeenkomsten (9/620) Rode Kruis Soest/Soesterberg heeft plaats voor vele hulpverleners m/v. Het gaat om het verplegen van chro nisch zieken tijdens Rode Kruis vakan tieweken, het verlenen van Eerste Hulp tijdens sport- en andere manifestaties en bij rampen. Verder kunnen zich aanmelden: chauffeurs/chauffeuses, sleutelaars, zend-enthousiastellingen, ziekenverzorg(st)ers, koks, magazijn beheerder (9/1603) Bij de Stichting Vrijwilligers Vaka ture Bank is plaats voor een gemoti veerde medewerker m/v (10/603) Stichting Vrouwen voor Vrouwen zoekt medewerksters t.b.v. gezinsbezoeken aan buitenlandse gezinnen. Er is des kundige leiding aanwezig tijdens de eerste bezoeken (11/610) Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft behoefte aan versterking van het secretariaat. Men denkt aan iemand met de administra tieve aanleg die bereid is de leden-ad ministratie bij te houden en de notulen te maken. Voor informatie over bovenstaande va katures kunt u zich wenden tot de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank, Willaertstraat 49, tel. 12630. De openingstijden zijn van 10.00 -12.30 en 13.30 - 15.30 uur op maandag, dins dag en donderdag. Vrijdags van 11.00- 12.30 uur. De openingswoord door de vice-voor- zitter van het bestuur van de WD Soest/Soesterberg, de heer de Koning voor een goed gevulde zaal van de Soester Duinen, startte met de mede deling, dat de spreker, Prof.Dr.Ir. J. J. S. Voorhoeve tot zijn grote spijt zijn spreekbeurt niet kon vervullen, aangezien hij geveld was door de alom heersende griep. In zijn plaats sprak de heer J. D. Blaauw, 2e kamerlid der WD. In afwachting van diens komst hield fractie-voorzitter, B. Krijger een voor dracht over de in onze gemeente actuele politieke zaken. Hij stelde onder meer dat de PvdA bepaalde onderwerpen niet erg duidelijk en zeker financieel niet correct voorstelde aan de Soester burger. Zo zou de PvdA graag zien, dat de beschikbare grond t.b.v. premie G-woningen zou worden gereserveerd tot betere ('Den Uyl')-tijden. De VVD staat een directer gebruik voor. De Sporthal in Soesterberg verzandt bij de PvdA in oeverloze discussies over gebruik van dorpshuis etc., doch de WD stelt juist de realisatie van de sporthal zelf centraal. Op een zaalvraag betreffende de "over winst" van het gasbedrijf (een positief saldo door meer verkoop van gas dan begroot) ziet het CDA dit per aange sloten gasverbruiker terugbetaald, hetgeen resulteert in een klein bedrag dat aan elk verbruiksadres wordt te rugbetaald, maar de VVD staat dit niet voor, omdat immers niet elke gebrui ker even veel van deze dienstverlening gebruik maakt. Landelijk gezien hangt e.e.a. af van de in juli te vallen be slissing of de nationale gasprijs daalt door koppeling aan de (inmiddels sterk gedaaldeolieprijs. Drie cijfers De heer Blaauw sprak over landelijke aktuele zaken bestreed de recente min der positieve opiniepeilingen met het feit, dat wekelijks de VVD groeit met ledenaantallen te schrijven met 3 cijfers! Het werkloosheidscijfer is gedurende de tijd dat de VVD in de regering zit gedaald, of beter gedaald, of beter gezegd: er zijn 200.000 nieuwe arbeids plaatsen in die periode gerealiseerd. Onze inflatie is één der laagste ter wereld en ons arbeidsklimaat is on danks een werkloosheidspercentage over het geheel genomen gezond. "Alles wat dalen moet is gedaald, alles wat stijgen moet is gestegen!", aldus Blaauw. Het hoge rentepeil, het aantal werklo zen daalt, het aantal arbeidsplaatsen, de investeringen, het handelsoverschot en zelfs de koopkracht zijn in stijgende lijn. Zelfs de bedrijven tonen zich po sitiever in de markt. "Er zit muziek in de toekomst!" Al deze zaken van de afgelopen periode zijn sterk positief gestuurd door de VVD, aldus de heer Blaauw. Actueel is de "lyceumnota", een on derwijsnota ter verbetering van de kwaliteit van het onderwijs, dat leer lingen met matige kansen om te kun nen slagen in het bedrijfsleven af levert. De problematiek rond het mid denschool-project en zeker de infostroom (formulieren) naar het onderwijs zijn o.m. problemen, waar de WD daad werkelijk iets aan wil doen in de ko mende kabinetsperiode. Euthanasie De VVD vindt het niet verstandig dat dit onderwerp, dat veel burgers aan gaat, mag belanden in de partijpoli tiek. De inhoud van het wetsontwerp is aanpasbaar, doch een nog zorgvul diger overweging zal moeten plaats vinden. De heer Blaauw zag liever, gezien de individuele aard van eutha nasie, het wetsontwerp naar voren ge bracht op een wijze, dat alle standpun ten van alle partijen gehonoreerd kun nen worden zonder de liberale begin selen te loochenen. Dit was nu niet mo gelijk. aangezien o.m. het CDA dit onderwerp verhief tot partij-politiek standpunt. Kruisvluchtwapens Nederland is verplicht, gezien het NATO- bondgenootschap, aan een defensie met kruisvluchtwapens mee te wer ken. Het besluit van Nederland heeft de Sovjet-Unie wel degelijk mee ge dwongen aan de onderhandelingstafel te gaan zitten. Vergroting van de defensie-inspannin gen is noodzakelijk voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarden bij de fensie en de realisatie van een zo groot mogelijke overlevingskans door goed materieel. Hoe beter de conventionele verdediging, hoe lager de atoomdrem pel! Na de pauze werd een grote hoeveel heid indringende vragen gesteld op ve lerlei gebied, zoals o.a. salariëring/ lastenverdeling beroep t.o.v. de burger, belasting m.b.t. de voordeurdelers, aaT problematiek in het marktri de olieprijzen, de vordering gebied van deregulering,! pecten met name de gelfl m.b.t. het militaire oefenteiT derheide, en welke stappel worden ondernomen gezierj blemen rond het onderwijs. Allemaal zaken, die in een kabinetsperiode daadwerken! kracht zullen worden bel Aan de WD zal het niet llggeri Inbraak Nassauplan Een onbekende dader heeft inl van zondag op maandag ingebfl de woning van de familie De KJ Nassauplantsoen. Uit een colbei woonkamer werd een portefei| vreemd, met als inhoud ban) een rijbewijs en een bedrag i gulden. De dader is het huis biS komen door het raam, waartoe] gaatje boorde in het kozijn. Inbraak Dorpshuis Soesterberg In de nacht van zaterdag opl heeft een onbekende dader ingeB in het Dorpshuis aan het Dorpsm Soesterberg. Vermoedelijk heeftf voren een deur losgezet. Uit de 3 verdwenen een onbekende hoevfijl sigaretten alsmede een bedrag vai 80 gulden aan wisselgeld. In hetb huis werden drie tussendeuren! ceerd. In een kleedkamer tri politie een half verbrande han] aan. De peuterspeelzaal het Kwetternest sinds oktober j.1. onder dak bij de kin derboerderij - is tegenwoordig alle da gen van de week geopend: vijf och tenden en vier middagen. Alleen op woensdagmiddag is de speelzaal geslo- FotoGoos van der Wilt ten. Ouders uit Overhees en hun peu ters (van 2'/s tot 4 jaar) kunnen rustig een kijkje komen nemen. Inlichtingen bij mevr. Wilma Fritz, tel. 21335, of bij de speelzaal zelf: tel. 22688 (tussen 8.30 en 16.00 uur). Verhalen uit vervlogen jaren vergeet je niét. Oude mensen vertel len graag over de dingen die voorbijgaan. In "Bij ons op Soest"pu bliceert de Soester Courant de herinneringen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. J.C. van Schagen dichtte: "Wat eigen was, gaat van je heen en ziet niet om - je blijft alleen. Jan Visser ontmoet hen, luistert geïnteresseerd en schrijft hun re laas op. Vandaag: Karei Jaarsveld (65). De fanfaremuzikant: "Met regenjas sen en drollenvangers aan stonden we bij paleis Soestdijk te musiceren in die tijd. Het waren allemaal heel gewone jon gens: de smid Valkenet, de schilder Schalkwijk en de dagloner de Rooij. Die zijn er mee begonnen, zo'n zestien leden, allemaal koper. Later moest iedereen zwarte schoenen dragen en grijze sokken en kregen we nog later uniformen. Woedend was ik toen ik iemand er tussen zag lopen met bruine schoenen. Maar dat bleek wet houder de Haan te zijn. Hannes Staal, ons oudste lid, leerde noten lezen van Toon Hooft. In de Eempolder zette hij zijn hooivork rechtop in het land en daarop stond de muziekpartituur en zat Hannes in de openlucht op zijn bas te oefenen. Ik weet nog goed, dat we actie voerden voor eendere petten. Iedereen dezelfde pet, dat was al een hele verbetering. P.V.O. noemden we toen: "Pet Voor Ons". Het werden weliswaar tweede hands petten, maar het bevorderde wel de eenheid van het fanfarecorps. Als ze bij de familie van de Broek, die vijftig jaar getrouwd was, een sere nade brachten, werd het geld (vijfen twintig gulden in een envelop) bij But- zelaar omgezet in borreltjes. We concerteerden ook vaak in het Ro sarium en toen werd Verkerk (kroeg bij café Soestdijk) het stamcafé. Ver kerk stuurde alle P.V.O.-ers met slui tingstijd de straat op en Hannes kon dan niet uitstaan dat hij naast Verkerk nog licht zag branden. Struikelend over zijn grote bas, belde hij midden in de nacht aan en mopperde: die zijn daar nog druk bezig. Waar hij aanbelde, was.het politiebureau! De deuken in zijn grote bas haalde hij er zelf uit. Klarinet We oefenden in een zaaltje aan de Ko- renwegbij vrouw van Velzen. Zij droeg een Soester kapje en zorgde voor de kachel en de koffie. Je mocht niet op de fiets langs haar huisje rijden, want dat weggetje liep stijl af naar de grote weg en dat was een gevaarlijk kruispunt. Van de Korenweg marcheerden we op Koninginnedag naar het Gemeentehuis na het marscommando: Mannen! Vort! Daar aangekomen, klonk het: Mannen! Ho! Aan de Bakkenveg kregen mijn broers en ik les van postbode Bertus Lage- maat. "Jochie, je lijkt wel een geit die het zuur het", plachtte hij te zeggen als je verkeerd speelde. Zo'n uitdruk king vergeet je niet meer. Wij woonden vanaf mijn tweede levens jaar op Soest aan de Ferdinand Huyck- laan. Lagemaat vroeg aan mijn vader of wij op P.V.O. kwamen. Toen was ik een jaar of tien. Mijn oudste broer speel de trombone waar hij net een stukje bo ven uit stak, ik speelde klarinet en mijn jongste broer bariton waarmee hij triomfen vierde later in het Haagse politiecorps. We musiceerden thuis bij het leven en buurvrouw Berghuis van tachtig vroeg wel eens aan vader: "Slaat U Uw vrouw?" P.V.O. bestond al sinds 1898/99. Bij de kroning van Wilhelmina in Amster dam waren onze Soester notabelen zo onder de indruk van andere fanfares, dat notaris Prillewitz in de trein tegen de dokter en de burgemeester opmerk te: "Er moet hiqr ook wat gebeuren." In de Koopmansbeurs, wat later Hotel Eemland werd, is P.V.O. opgericht. De schoolmeester/kerkmeester verzon de latijnse naam "Patiëntia Vincit Omnia" - Geduld Overwint Alles. Nou, dat heb ik wel geleerd! De eerste dirigent Van en m pluk in tje", lat we heb ik tap een kei. Hij sloeg je op je vingen» je het fout deed. Geytenbeek, bloe mist, was voorzitter in mijn jEnt De vereniging was neutraal. Hann die niet op tijd zijn contributie!, kerkkoor had betaald, werd I pastoor geschorst en ging na die "openbare zooi" zoals de i Boosdoener Na de oorlog werden de "Km kers" opgericht en zorgde een bekend raadslid destiji uniformen kregen. In die t, mijn instrument wel eens o kast gelegd en gezegd: bek" het maar! Tijdens een ci Amsterdam moest ik ze o« café halen. Wat ze daarna dj ten ze zelf weten, maar ni tijdens het concours. De dirigent zei wel eens tec wat zit je raar te spelen ei dat zijn muziekpapier op zL. standaard stond. Tijdens heL jarig jubileum moesten we bij het raam forceren en lag hij slapen. Pers en fotografei op hem te wachten. "Geit jaar", zei hij tegen de dirie- eindelijk in ons repetitief veerde. In de zestiger jaren ware. twaalf leden. De televisie ste boosdoener. Als lid diend tienjarenplan in, nadat ik verdwenen was was ges toneel. Zo werd ik voon den we op een bepaald den met majorettes en p_, In 1977 kreeg ik het aan Op 9 januari 1985 heb ik Nooit gedacht dat dit zoi Mijn hele leven is P.V.O, "Dag en nacht." er te i maar Nieuw en hij arri- groot ik een van het 20 Ie-

Soester Courant | 1986 | | pagina 9