STEM LIJST 1 Stem Frans Ribbink [3§PvdA 'Wij zullen ons bij de onderhandelingen niet opnieuw laten ringeloren' Christelijke politiek is niet: de mensen naar de ogen kijken' 'Wat de andere partijen nu beloven hadden ze al moeten doen' Soest-Soesterberg De kandidaten 1 WOENSDAG 12 MAART 1986 SOESTER COURANT Adriaan Pothuizen (D'66) Wiehe Meilof (GPV/SGP/RPF) Gemeente- raads verkiezingen 19 maart 1986 Gerard van den Deijssel (PAS) Uitnodiging Zaterdag 15 maart a.s. H i 'D'66 gaat niet de verkiezingen in met leuke snoepjes. Wij zijn een partij van nuchter en hard werken en tegenover de kiezers kunnen we volstaan met simpel te wijzen op wat we hebben bij gedragen, de ideetjes die we in de loop der jaren hebben gelanceerd. Wij komen niet met leuke stuntjes voor de krant, zoals anderen, ook al zeggen ze er nog zo hard bij dat 't geen stuntjes zijn...' Mr. Adriaan Pothuizen (37) - in het da gelijks leven iets hoogs bij de Neder landse Spoorwegen, om precies te zijn: chef van de sector sociaal-juridische zaken, waarin hij betrokken is bij de relatie werkgever/werknemer op cen traal niveau - en sinds september 1983 tussentijds in de raad gekomen als op volger van Jenny Allard, wijst liever op de ideeën over openheid van bestuur en grotere betrokkenheid van de bur ger om duidelijk te maken waar D'66 voor staat, dan een opsomming te ge ven over geleverde wapenfeiten en klinkende beleidsplannen. Vooral op het bestuurlijk vlak huldigt D'66 al jaren opvattingen die tot een opener kontakt met de burgers moeten leiden. 'Dat de belangstelling van de burgers voor de plaatselijke politiek zo gering is, komt mede door het gebrek aan openheid. Dat zit al in de voorbe reiding van het beleid. Te laat komen de zaken onder de ogen van de burgers en op die manier haalt het gemeentebe stuur zich moeilijkheden op de hals die vermeden zouden kunnen worden.' Pothuizen wijst er bijvoorbeeld op dat standpunten door het College van B. en W. al dikwijls zo sterk geprepareerd zijn dat de behandeling ervan in de raadscommissie (die het College moeten adviseren alvorens een voor stel in de raad wordt behandeldmeer een kwestie van verdedigen dan van luisteren is. Volgens hem is daar wel wat aan te doen. Groter draagvlak 'Je kunt denken aan het 'Eindhovens model- dat houdt in dat een voorstel al in de voorfase met de commissie wordt besproken en pas daarna als college voorstel wordt gepresenteerd. Dat zal in de meeste gevallen leiden tot een groter draagvlak voor de besluiten die genomen moeten worden. Ik zou zoiets wel eens in Soest uitgeprobeerd willen zien.' Volgens Pothuizen zou een proef met dat model - 'en in het openbaar' in elk geval opleveren dat er minder in de raad hoeft te worden gediscussieerd. 'Misschien moet je het spreekrecht dan wel anders regelen en kijken naar de effectiviteit, maar het hoeft allemaal niet persé zoals het nu gaat. De werk wijze van nu is meer gebonden aan de mens dan aan de organisatie.' In dit verband brengt hij ook andere 'Oude stokpaardjes' van D'66 ter spra ke. zoals het opnemen van burgers in de commissies, met name plaatselijke deskundigen, wat vooral voor de kleine fracties een uitkomst zou zij.' VVD, CDA en PvdA beoordelen meestal vooral de politieke mérites van een voorstel; de zakelijke kanten worden wel eens wat verwaarloosd, al moet je natuurlijk altijd waken voor doorschie ten.' Ook bepleit D'66 een uitbreiding van het spreekrecht van de burgers met een tweede instantie. 'Ze worden nu alleen maar aangehoord, maar mo gen niet in discussie. Het gaat ons om een ordelijke variant op zo'n discus sie.' Fopspeen Zo ver als Progressief Soest, dat zelfs spreekrecht in de gemeenteraadsver gaderingen bepleit, wil Pothuizen niet gaan. 'Ach welnee, dat is natuurlijk een fopspeen. De structuur brengt nu eenmaal mee dat alles in de raad al zo is voorbereid, dat je met spreekrecht te laat bent. Dan kun je de standpunten toch niet meer beïnvloeden? Nee, dat is echt tribunewerk van Progressief Soest...' De geringe interesse van de Soester burgers voor hun eigen gemeentebe stuur verklaart Pothuizen ook door het gebrek aan informatie. 'De raad is zelf zo onverstandig geweest om de voor lichting te minimaliseren. Er is geen eigen voorlichtingsblad meer en in het algemeen ontdekken de burgers veel te laat dat er iets (geweest) is dat voor hen van belang is. Soest is bepaald geen lichtend voorbeeld van een ge meente die een goed voorlichtingsbe leid voert.' In dit verband herinnert hij ook aan zijn voorstel - door de raad aangenomen - om de algemene beschouwingen af te schaffen, althans de lange verhalen ge woon vooraf te publiceren, zodat de raad zich direct aan de begrotingsbe handeling kan wijden. Je kunt je visie tóch wel uitdragen, en het zal minder mensen afstoten van het politieke be drijf, dacht ik.' De speciale problematiek van Soester- berg rechtvaardigt volgens hem ook de instelling van (opnieuw) een wijkraad of een aparte raadscommissie. 'Het maakt niet zoveel uit wat het precies wordt; ik ben voor elke variant die Soesterberg meer in het daglicht brengt. Ik vind overigens niet dat er sprake is van bewuste achterstelling van Soesterberg, maar wie het gevoel heeft dat Soesterberg toch eens tussen wal en schip valt heeft dat niet ten on rechte.' D'66 beschrijft Pothuizen als een ratio neel ingestelde club die bereid is steeds twee kanten van een probleem te zien en de democratische besluitvorming te respecteren. 'Als er eenmaal een be sluit genomen is moet je niet blijven vechten om het weer ongedaan te ma ken. De dogmatische partijen, links van D'66, hebben die neiging nogal eens. Toch hebben kennelijk veel men sen nog wel wat moeite met ons ratio neel redeneren en onze pragmatische benadering. Die lijkt niet helemaal te bevatten..' Vernieuwing Van Van Mierlo, stelt hij vervolgens vast, herinneren de meeste mensen zich nog wel dat diens optreden des tijds iets met politieke vernieuwing te maken had. 'En we komen nu weer met die ideeën. De bezwaren tegen de 19e- eeuwse vormgeving van het openbaar bestuur staan twintig jaar later nog even groot overeind. Kijk maar naar de RSV-affaire. Macht en controle op de macht zijn onvoldoende gescheiden, misschien niet op papier, maar wel in de praktijk. De gemeenteraad is 'mo nistisch' van model, maar het zou eer lijker zijn als we toegeven dat het in praktijk 'dualistisch' is. Het zou duidelijker zijn als de raad niet het bestuur vormde, maar alleen het College zou controleren, vindt hij. 'Dan kan er bij wijze van spreken ook een 'kabinet' worden gevormd en een her kenbare oppositie. De mensen zouden dat beter begrijpen. De fracties met een wethouder zijn dan ook vrijer, niet meer zo gebonden aan voorafge- maakte afspraken en dat komt de openheid van het bestuur alleen maar ten goede. De gemiddelde burger heeft trouwens in het algemeen het idee dat het al zo is...' D'66 heeft zich in de afgelopen periode geheel vrij ten opzichte van het College kunnen bewegen, omdat de fractie het Collegeprogram niet heeft onderte kend. Dat had te maken met het feit dat Jenny Allard destijds van de Col lege-onderhandelingen werd buitenge sloten, omdat ze naar de pers 'gelekt' zou hebben. Pothuizen daarover: 'Ik zal opnieuw ei sen dat het zakelijk deel van het be leidsprogramma in het openbaar be handeld wordt. Dat kan op dezelfde manier als in een commissieverga dering. Het maakt niets uit als daar pers en publiek bij zijn; dat bevordert zelfs de duidelijkheid.' Vooruitlopend op de situatie na de verkiezingen zegt hij: 'Als iemand mij dan vraagt of er gepraat is over openbaarheid - want daar ging het vier jaar geleden om - dan zeg ik gewoon ja. Wij zullen ons bij de college-onderhandelingen niet op nieuw laten ringeloren. Op de vraag of hij door deze opmerking te maken al niet eens meer uitgenodigd zal worden voor de onderhandelingen antwoord Pothuizen'Dan zal ik Plomp herinneren aan zijn uitspraak dat de VVD geen enkele partij uitsluit en geen polarisatie wil. Hij heeft gezegd dat elke fractie bij de onderhandelingen betrokken moet worden.' Over de invloed van een kleine fractie op het collegebeleid merkt hij op: 'Als ik er bij de onderhandelingen niet in zou slagen enig element van ons pro gramma in het collegeprogramma te krijgen, zal ik niet ondertekenen. Of het dan überhaupt wel zin heeft voor een kleine fractie om aan de onderhan delingen mee te doen? Dat weet ik niet, ik ben er nooit bij geweest. Vraag dat eens aan Jan Visser.' Kabaal Pothuizen vindt de gedachten in het rapport over de reorganisatie van de gemeente, dat partijen hun program ma's voorzien van een serieuze finan ciële paragraaf en dat ook de finan ciële mensen van de gemeente aan de onderhandelingen deelnemen, niet slecht. 'De raad is nu vooral gespitst op de politieke aspecten en persoonlijke ideeën, maar het kan veel zakelijker. Ik snap ook niets van het kabaal van de PvdA over het pleidooi van burgemees ter Scholten daarvoor. Dat brengt de politiek juist op een hoger plan. Als je de kwaliteit gebruikt die de gemeente in huis heeft is dat een verstandige zaak. De gemeente is toch ook een soort bedrijf...' Pothuizen schrikt niet terug voor een vergelijking van de gemeente met het bedrijfsleven. 'Je moet ook hier een ze kere mate van haalbaarheid hanteren, net als in het zakenleven. Je moet kij ken hoe lang je polsstok is. Kijk maar naar de kwestie van de terugbetaling van de gaswinst. Toen het CDA dat ver loor - de onderbouwing kregen we pas tijdens de raadsvergadering en hoe doorgewinterd Bolhuis ook is, hij mocht niet verwachten dat we zulke in gewikkelde informatie in één klap ac cepteerden - heb ik mijn voorstel inge diend om in het voorjaar te praten over de besteding van de overwinst, omdat ik bang was dat anders de hele discus sie van de baan zou zijn. Ik heb geen bezwaar tegen die terugbetaling, als we dat maar van jaar tot jaar bekijken en ons niet structureel vastleggen, zoals het CDA wil. Het was ook een handreiking aan de PvdA, omdat de besteding van het geld bespreekbaar bleef, zonder dat ik mijn eigen positie hoefde prijs te geven. Ik erken overigens de bevoegdheid van de raad om er een andere bestemming aan te geven, bijvoorbeeld een sporthal of een zwembad.' Geen snoepjes voor de kiezers, maar voortdurend degelijk in de weer zijn, is het parool van Pothuizen. Als voorbeel den van dat degelijke D'66-werk wijst hij op de motie van D'66 - raadbreed aanvaard - voor een flinke gemeente lijke bijdrage voor de minderheden zijn voorstel voor het veilig stellen van middelen voor een betere verkeersaf wikkeling in Soest-Zuid; zijn pleidooi voor een milieubeleidsplan en voor een vervroegd herstel van de Soester Dui nen. Voor de komende vier jaar voorspelt hij het ABC-project als een 'zwaar punt,' maar ook de woningbouw in Soest, met name in het gebied Klein- Engendaal: 'Een stukje Soest met een vertrouwd beeld, maar wel de laatste mogelijkheid die we nog hebben. Twee letters te veel Wat het ABC-project betreft merkt hij op voordat bekend werd dat C. A. en Blokker zich hebben teruggetrokken 'ABC heeft voor mij twee letters te veel. Ik kan me de behoefte aan C. A. wei voorstellen, maar Blokker is al goed vertegenwoordigd en Albert Heyn heeft z'n kansen verspeeld aan de Van Weedestraat. Maar de afspraak is dat de beide winkelpolen gelijkwaardig zouden worden en de Van Weedestraat is nog altijd 'zwaarder,' en bovendien sinds 1982 nog eens met een flink aantal vierkante meters uitgebreid (Van Wee- destaete). Ik zie niet in waarom C. A. niet aan de Soesterbergsestraat zou kunnen komen.' Sprekende over het gemeentehuis wil hij wel kwijt dat D'66 het gebouw niet ziet als een pand dat eeuwig voor het nageslacht bewaard moet blijven. 'Wij hebben geen moeite met een eenvoudig stadskantoor op of naast gemeentewer ken, of aan de Dal weg. Maar geen duur architectonisch monument, al: blieft!' Als het oude gemeentehuis verkocht moet worden ziet Pothuizen er liever woningen en/of kantoren komen. 'Of op z'n hoogst winkels die het evenwicht niet zo verstoren.' Op de vraag of de belofte aan de winke liers van Soest-Zuid over de gelijk waardigheid van «je beide winkelpolen, langzamerhand met als een molen steen om de nek van'ljet gemeentebe stuur dreigt te gaan hangen, zegt Pot huizen: 'Je moet de mensen niet al bin nen vijf jaar confronteren met zo'n be te idsommezwaai. Maar als na 1990 bij voorbeeld blijkt dat het tweepolig win kelmodel een verkeerde keus is ge weest, dan moet je dat ook langzaam kunnen bijstellen. Maar ja, Soest zal na het afwijzen van het Centrumplan toch nooit meer een 'aantrekkend' centrum kunnen realiseren "Het is een gevaarlijke zaak als poli tiek ontaardt in naar-de-ogen-kijkerij, in een voortdurend toegeven aan de primaire behoeften in de samenleving, terwijl het misschien juist wel eens nodig is om de mensen terug te flui ten. Er gaat al zoveel kapot in de maat schappij, en er is ons veel aan gele gen de burgers ook een stuk rust te gunnen, ze niet te laten opjagen door de reclame en de televisie. Daar gaat het ook om in de gemeentepolitiek; uit eindelijk is dat toch de neerslag van het bredere politieke bedrijf. Wiebe Meilof (36), lijsttrekker van de christelijke combinatie GPV/SGP/RPF en één van de "nieuwkomers" in het Soester politieke circus zal vanaf 29 april met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de zetel van Jan van Garderen over nemen in de ge meenteraad, als vertegenwoordiger van "klein rechts". "Het is kinder achtig om te bluffen dat we nu wel twee zetels zullen halen, al is het niet on mogelijk. Vorige keer zaten we ruim boven de kiesdeler, maar nuchter ge sproken zeg ik: het zal ook nu wel bij éèn zetel blijven." Meilof woont al 11 jaar in Soest, is in het dagelijks leven vormingswerker/ cultureel werker bij een vormingscen trum in Amersfoort en Zwolle en al jaren lid van het GPV. Hij is een volle neef van de "legendarische" P. Jonge ling. die in de Tweede Kamer jaren lang het gezicht van deze "één-mans partij" heeft bepaald. Het GPV telt zijn leden vrijwel uitsluitend onder de vrijgemaakt-gereformeerden. Griezels "Zeker, we vormen een gesloten club, maar in de praktijk blijkt het GPV toch een grote aantrekkingskracht te hebben voor niet-vrijgemaakte kiezers", aldus Meilof. "Dat het lidmaatschap niet openstaat voor iedereen is logisch. Kijk naar het CDA, daar hebben we de griezels van - begonnen als een con fessionele club is het nu afgegleden naar een algemene middenpartij en daar willen wrj voor waken. Meilof zal in de raad niet alleen het GPV-geluid, maar ook het geluid van SGP en RPF moeten laten horen. "Maar ik heb alle vrijheid om uit de GPV-gedachten te spreken. De drie partijen raken elkaar in de gemeente politiek zo duidelijk dat dat geen be zwaar is. Door niet verder te gaan dan een lijstverbinding blijft de identiteit van de landelijke partijen herkenbaar. De samenwerking is overigens heel soepel". De drie partijen ontlopen elkaar niet veel in hun streven naar "werkelijk christelijke politiek", aldus Meilof. "Dat betekent ook dat je je constructief opstelt, met de bijbel als absolute norm. Dat is heel wat anders dan wat het CDA uitspreekt: dat de draagkracht van de gemeenschap de norm zou zijn. De bij bel is niet zomaar een boek met alge mene waarheden, maar heel duidelijk Godswoord." Meten Die overtuiging leidt ertoe dat het GPV niet kijkt naar wat het meest sym pathiek voor de mensen is, maar alles toetst aan bijbelse waarden. "Christe lijke politiek is dan vooral een kwestie van oprecht méten, alle factoren op hun merites beoordelen. Niet de mensen naar de ogen kijken, maar meten waar mee de gemeenschap het meest ge baat is, en eerlijk kijken naar oude afspraken en beloften. Denk maar aan het tweepolig winkelmodel in Soest. Wij verzetten ons daarom ook tegen een adhoc-beleid dat nu opeens in vlie gende vaart een sporhal voor Soester berg erdoor wil jagen, als lokkertje voor de kiezers. Eén van de zaken die bij GPV, SGP en RPF zeker op bezwaren stuit is voor al het emancipatiebeleid. "Emanci patie wordt meestal versmald tot een beweging van vrouwen die meer op hun rechten moeten staan, maar vol gens mij gaat het erom dat ieder in dividu de ruimte krijgt zich te ont plooien. Er zijn ontzettend veel man nen die als slaaf in hun werkpatroon vastzitten. Al die aandacht voor vrou wen is soms waanzin. Ze hebben soms vervelende dingen te doen, maar ook veel mooie: het huishouden, de kinde ren. Mannen hebben ook wel eens rot werk." Vertekening Volgens Meilof is de emancipatiebe weging "die dit uit elkaar wil rukken en de vrouw in een hoekje zet om er dan vervolgens kapitaal op los te laten" een rauwe vertekening van de werke lijkheid. "Er is een emancipatiebeleid nodig dat de werkelijke problemen aanpakt. De samenleving zou eens geëmancipeerd kunnen worden van de slavernij van de tv. Televisie-over leg is bijvoorbeeld naar mijn smaak een anti-emancipatie-verschijnselde mensen worden uitgenodigd maar lek ker lui achterover in hun stoel te blij ven zitten. In veel gezinnen wordt er door de tv al nauwelijks meer met elkaar gepraat. Daar hangen de men sen alleen voor het apparaat. Dat is een soort verzieking, waaraan nog heel wat te emanciperen valt." Meilof beschouwt het GPV dan ook als een uitgesproken "gezinspartij". "Voor ons is het gezin echt de hoeksteen van de samenleving. God heeft het huwe lijk ingesteld, daar is de bijbel duide lijk over." In dat verband gevraagd naar de "geur van intolerantie" die volgens sommi gen om de kleine christelijke partijen hangt antwoord Meilof "Nee, dat is niet juist. De overheid heeft niet alles te maken met de individuele burger in zijn huis. Als mensen besluiten samen te wonen valt het buiten mijn compe tentie om daarin op te treden. In de politiek gaat het vooral om het openba re leven. Daar is de overheid een ver lengstuk van wat God op aarde wil. Je moet de mensen dus wel voorhou den wat goed is. Als de mensen puur voor hun eigen vrijheid kiezen in plaats van de waarheden die God stelt, dan zul je daarop moeten wijzen. Dikwijls is de vrijheid van de een de onvrijheid van de ander. Intolerant ben ik wel op 'n moment dat ik hoor vloeken. Dat is de grofste belediging van God en kwetsend voor andere mensen. Daarin zou de overheid van mij zeker mogen optreden Horzel Als hij straks in de raad zit zal Meilof niet al te dicht "tegen het CDA aan zitten", wat zijn stemgedrag betreft. "Dat is helemaal niet zo vanzelfspre kend. Ik hoor bij PvdA en D'66 ook wel eens goeie argumenten." Voor de kie zers ligt het anders. "Wij trekken wel wat kiezers van het CDA weg. Heel wat mensen zijn al lang ongelukkig met het CDA, omdat die partij zich niet oriënteert aan wat God als norm stelt, maar kijkt naar het draagvak van de samenleving. Er zijn heel wat kiezers die het daar niet mee eens zijn, maar de stap uit het CDA nog niet hebben durven maken. Wij willen de horzel in de CD A-pels wel zijn." Meilof is van plan het politieke bedrijf zonder beperkingen ter hand te nemen. "Ik ga in alle commissies meedraaien, al vind ik wel dat de steunfractie daar in mee zou moeten kunnen doen. In je eentje is het moeilijk, want het gaat niet alleen om politieke stellingnames, maar om een constructief gemeente beleid." Vanuit zijn werk en zijn persoonlijke interesse zijn onderwerpen als welzijn en onderwijs voor hem vooral interes sant. "Het openbaar onderwijs, dat roept wel eens vragen bij me op. Bij voorbeeld of het werkelijk wel zo ob jectief is. Het wordt bijvoorbeeld als volledig normaal gevonden dat de evo lutieleer in biologie en natuur-onder- wijs het uitgangspunt is. En dat is al leen maar een theorie Tien Geboden Er zijn vanuit het creationisme (de leer dat God alles heeft geschapen) al veel bewijzen geleverd voor de absur diteit van de evolutieleer, volgens Mei lof. "Je onthoudt kinderen een stuk van de werkelijkheid als je ze daar niet op wijst. God zadelt ons in de bijbel niet met raadseltjes op. De mens is geen veredelde diersoort, zoals de evolutie theorie beweert, maar beeld van God, bóven de dieren, de enige die goed of fout kan doen. De Tien Geboden zijn ongelooflijk waardevol - ze zijn gericht op het behoud van mensen. Als je de evolutietheorie accepteert, dan moet je aanvaarden dat de mens z'n eigen gang gaat, ook in de seksualiteit." Volgens Meilof is de kern waar het om draait dat de moderne mens dreigt onder te gaan in z'n individualisme. "Dat laat zo weinig ruimte voor de zorg voor elkaar. Veel mensen zijn in de eerste plaats gericht op hun eigen plezier, maar zorgeloos ten opzichte van anderen. Die zorg voor elkaar krijg je natuurlijk niet terug door al leen maar te zeggen dat het moet, maar dat heeft de onderbouwing nodig die de bijbel geeft. Als de mensen de zorg voor elkaar weer oppakken zullen er ook minder regels nodig zijn, aldus Meilof. "We moeten niet te snel zeggendat doet de overheid wel, maar de eigen verant woordelijkheid van de burgers stimu leren. Regelgeving is niet: als je maar kikt geeft de gemeenschap je wel sub sidie, want dan ontneem je de burger stimulansen. 'Nee, aan al die forums doen wij niet mee. Al die andere partijen beginnen al twee maanden van te voren, maar daar komen alleen maar mensen op af die hun l$eus al hebben gemaakt. Wij zijn geen belovers, maar doeners. Wat al die andere partijen nu beloven had den ze in de afgelopen vier jaar al moeten doen.' Dat antwoordt Gerard van den Deijssel - voor intimi 'Mack' - op de vraag waar om we hem als lijstaanvoerder van de nieuwe partij 'Aktief Soest' (PAS) ner gens hebben gezien tijdens de politieke activiteiten van de laatste weken, zoals het forum in Soestand (C-drie) en in Soesterberg. Ook aan het grote forum in de Open Hof, dat gisteravond zou worden gehouden, doet Van Den Deijs sel niet mee. 'Wij houden niet van mooie praatjes. Wij hebben ook niet zoveel behoefte aan publiciteit, want wij zijn gewoon harde werkers en iedereen kan bij ons terecht voor ideeën en suggesties. En als we straks in de raad zitten zullen de mensen wel merken wat er aan de hand is,' aldus de lijsttrekker. 'Wij zijn niet ondergedoken. We beginnen pas als we in de raad zitten - dan zullen de andere partijen wel weer in hun win terslaap vallen.' Gerard van den Deijssel (30in het da gelijks leven ambtenaar bij Defensie (als controleur computerverwerking bij de Centrale Personeels Informatie in Amersfoort, ondergebracht in het voormalige Militair Hospitaal), windt er geen doekjes om. 'Of wij onze kan sen laten liggen door niet in publiek debat te gaan? Welnee, onze kiezers komen toch niet op dat soort bijeen komsten. Wij doen veel aan mond-tot- mond-reclame en deze week versprei den we nog een groot aantal folders in Soest en Soesterberg. Verder proberen we op de markt ook nog wat materiaal aan de man te brengen. Dat doen we allemaal zelf. Middenstand Volgens de lijsttrekker hebben de PAS- kandidaten in de afgelopen weken heel veel positieve reacties gekregen op hun initiatief. 'Nee, de andere partijen hebben niet gereageerd. We horen nu en dan wel eens dat het 'zonde' is voor de kleine partijen, want die zijn na tuurlijk bang. De grote partijen vinden die versplintering natuurlijk ook niet goede kontakten met de middenstand, vooral krijgen van de niet-kiezers en van de lage inkomens, denk ik. Die hebben de meeste moeite met allerlei prijsverhogingen. Maar we hebben ook goede kontakten met de middenstad. Zo zullen wij ons verzetten tegen par keermeters in de Van Weedestraat en willen we door een strak vestigingsbe leid de horeca aan banden leggen - dat wil zeggen: de uitbreiding ervan. De spoeling wordt steeds dunner.' PAS wil graag opkomen voor de plaat selijke middenstand, zo blijkt. 'Er trekken al zoveel mensen weg naar Amersfoort en Hilversum, en daar moet wat tegen gebeuren, anders wordt Soest een dood dorp. Ook in Soes terberg moeten de voorzieningen blijven bestaan.' Van den Deijssel is zelf niet te om schrijven als een 'niet-stemmer.' zo blijkt. 'Nee, landelijk stemde ik altijd op het CDA, en hier in Soest op ver schillende partijen. Wat het beste was voor Soest of voor jezelf, dat stemde ik Maar nu is dat PAS. Vooral de sportvoorzieningen spelen voor hem een belangrijke rol. Hij is dan ook zelf een enthousiast sporter en beoefent de basketbalsport, zij het niet bij Red Stars in Soest, maar in Hoeve laken. 'Ik ben ook scheidsrechter en als ik bij Red Stars zou spelen zou ik niet in Soest mogen fluiten. 'Dat klinkt goed' Volgens Van den Deijssel zijn er vooral uit de hoek van de sporters tot dusver heel wat positieve reacties binnengeko men. 'Als je ergens bent komt het ge sprek er dikwijls op. Dan geef je je pro gramma en dan hoor je: 'Nou, dat klinkt goed.' Ook van buitenlanders krijgen we goede reacties, al beschik ken we niet over een vertaalbureau om ons programma te vertalen.' Aktief Soest beschikt nog niet over een hechte organisatie met een bestuur en dat soort zaken, zo blijkt. 'Dat komt al lemaal wel als we in de raad komen, en als dat niet zo is blijven we rustig sluimeren tot 1990. Maar als het wel lukt om in de raad te komen maken we natuurlijk een reëel bestuur.' Vier jaar geleden werd in de kring van wat nu PAS heet ook al overwogen zelfstandig aan de verkiezingen mee te doen, maar toen was men te laat met de inschrij ving. 'Als wij in de afgelopen jaren in de raad hadden gezeten, waren de be zuinigingen niet eens doorgegaan,' klinkt het. Op de vraag of dat nu wel reëel is antwoord Van den Deijssel: 'Nou ja, in zoverre dat we niet zouden hebben toegestaan dat er maar één kant werd gepaktde welzijnskant. Goeie wethouders Over de opstelling in de raad kondigt de lijsttrekker het volgende aan: 'We doen overal aan mee, ook aan de onder handelingen. We zullen wel een paar goeie wethouders uitzoeken. Wie we op het oog hebben? Dat zeg ik niet, want ik wil die zaken niet van te voren beïn vloeden.' Met geen van de andere partijen voelt PAS zich verwant, aldus Van den Deijssel. 'Nee ze hebben allemaal hun slechte dingen. Nou ja, wij misschien ook wel. Maar ik praat daar liever niet over, omdat ik geen zin heb de vuile was buiten te hangen. Anders is ons huis straks ondergekalkt...' Eén van de voornaamste punten in de PAS-campagne blijkt het Soester Na tuurbad te zijn. De partij wil absoluut niet dat het bad wordt verkocht. 'Het is een uniek zwembad, dan stoot je dat toch niet af? Al die mooie plannen van een overdekt zwembad bij de Turf kun je ook bij het Natuurbad realiseren.' Van den Deijssel vreest dat bij verkoop van het bad de toegangsprijs wel eens sterk verhoogd zou kunnen worden. 'De andere partijen zeggen allemaal dat de entree redelijk moet zijn, of zo om en nabij wat het nu is. Dat is alle maal veel te vaag. Wat is redelijk? Bo vendien zal bijvoorbeeld Sporthuis Centrum het bad waarschijnlijk later openstellen dan nu, omdat ze heus niet alleen voor Soesters eerder beginnen.' Berend Van den Deijssel treedt met zijn poli tieke carrière in de Soester gemeente raad - als het ervan komt, maar hij is optimistisch over de kansen van PAS - in de voetsporen van een voorvader, zo blijkt. 'M'n over-overgrootvader, ge loof ik, was ooit wethouder of raadslid in Soest. Berend heette hij. Op hem slaat de in Soest nog wel bekende uit spraak: 'Wat Berend dunkt, dunkt mien ook'; dat zeiden de anderen kennelijk als ze 't met hem eens waren.' Van den Deijssel is in zijn vrije tijd met 'van alles' in de weer. 'Ik zit namens de ongeorganiseerde crossers in de taak groep jeugd en jongerenwerk van de commissie Welzijnsplanning, doe mee aan het overleg op het provinciaal ser vicebureau voor jeugd en jongeren werk, waarin ik destijds de Molensoos vertegenwoordigde en doe voor de Mo lensoos nog de ledenadministratie op de computer.' Verder is hij druk met een opleiding in ambtelijke- en be stuurlijke informatiesystemen en als zend-amateurinspé (geen 'bakkie'). Zijn betrokkenheid bij de Molensoos is nog altijd groot, zo blijkt. 'Ik kom er nog wel eens, maar niet zo vaak. Ik ben echt een 'oudere 'jongere,' die geen af scheid kan nemen. Tien jaar lang heb ik vrijwilligerswerk in de soos gedaan, dus een binding heb ik nog steeds.' Of hij zijn politieke aanhang ook uit kringen van de Molensoos kan ver wachten weet hij niet. 'Misschiet krijgen we de stemmen uit de leeftijd:- groep van de Molensoos wel mee, maar aan de andere kant - ze zijn niet zo poli tiek bewust. Ik hoop wel dat ze juist nt gaan stemmen, natuurlijk.' Wat de andere partijen nu allemaal be loven had allang gekund, vindt de PAS lijsttrekker. 'De sporthal in Soester berg wordt nu nog gauw even doorge drukt, omdat niemand nee durfde le zeggen. Het scheelt 5000 stemmen vat, die kant.' Een crossterrein voor de auto- er. motorcrossers kan in Soest best wor den aangelegd vindt hij. 'Dat kan op defensie terrein, de Vlasakkers of de Verlengde Paltzerweg. Wij pleiten voor een vergunning voor 4 maal per jaar.' De verwachtingen voor de verkie zingen zijn dat PAS minimaal twee re- tels haalt, deelt de lijsttrekker mee. Op de opmerking dat hij met dat aantal zijn kiezers toch weinig in het vooruil- zicht kan stellen antwoord hij: 'Nee, maar we proberen natuurlijk ook de rest van de raad om te praten Een aantal Partij van de Arbeid-leden die zitting hebben in de Provinciale Staten of de Tweede Kamer komen Soest bezoeken. kunt u ze tussen 12.00 uur en 13.00 uur vin den op de hoek Van Weedestraat-Nassau- plantsoen. Heeft u vragen? Of wilt u gewoon kennis met ze maken? Ga even langs, ze komen voor u! Van deze 106 inwoners van Soest en Soesterberg mag u er bij de gemeenteraadsverkiezingen van 19 maart - volgende week woensdag - één uitkiezen om uw belangen gedurende vier jaar te behartigen. VVD PROGRESSIEF PVDA [PPR PSP EVP! Tino,p[ Boorkoel. C (Kees) GPV/SGP/ C RPF vgn Gardoren Arkel O ulsbergen gob Het be vanuit waarve Een bifi onverv De nog verschi dighefd moet bl dat verl De ere: sc.iake Smide'aa' G J (Gerard) Op deze fÖlvs F C (Fr3U< bewust I Uil d«n Bogaard. meente. I Ruepungeb Op dez< I M M (Aslndl vermogr I Fugkschol. D li (D«M eigen b< I Spain* Wolier Als we c I (Reeuwen) alles mo Dan hoe K T (Klans) dan mak PARTIJ Overeem, j AKTIEF I SOEST L 8ogt L H KJ G l (Gerardl Potersen. C M van den Bnnk.B j^J (Ban) Geytenbeek J B Sligtor C J (Cd'1 M„„ J MQ (AleG »-"»»»«, J IN ian Wi|k get> >8" ^^J Wegen, PAJ'

Soester Courant | 1986 | | pagina 12