OOIT 36 VOORGERECHTEN GEGETEN IN 'EÉN MENU? t 4* 'Progessief Soest is al twaalf jaar zeer positief werkzaam in de gemeente' LIJST W. R. Meilof SOESTER COURANT PAGINA 13 Gemeente raads verkiezingen 19 maart 1986 Jan Visser ProgSoest): Politiek naar BIJBELSE normen Van 9 maart t/m 17 maart staat ons restaurant volledig in het teken van de originele Italiaanse keuken. Wij serveren o.a. een speciaal menu, waarbij het voorgerecht bestaat uit een keuze uit 36 verschillende "Antipasti". Dit aantrekkelijke menu kost slechts 45,- p.p. De receptuur van de gerechten zijn voor u, na afloop van het diner, beschikbaar. Het wordt gezellig druk, daarom adviseren wij u om te reserveren. Restaurant "De Roskam", Hilversumsestraatweg 4, aan de weg Hilversum/Baarn. Tel.: 02154-12588. Dagelijks vanaf 11.00 uur geopend, behalve op dinsdag. Nouvelle cuisine Vriendelijke prijzen hij niet. 'Misschien, tmmen uit de leeftijds-j lensoos wel mee, maarl int - ze zijn niet zo poli-]] oop wel dat ze juist nuB tatuurlijk.' irtijen nu allemaal be- gekund, vindt de PAS- sporthal in Soester- og gauw even doorge-1 emand nee durfde tel telt 5000 stemmen van n voor de auto- an in Soest best wor- 'indt hij. 'Dat kan op de Vlasakkers of de zerweg. Wij pleiten ning voor 4 maal per 5 ;en voor de verkie-1 AS minimaal twee ze I. e lijsttrekker mee. Opf at hij met dat aantal I weinig in het vooruit- T i antwoord hij: 'Nee.l •en natuurlijk ook de )m te praten.' 'Het is ongelooflijk wat je soms achter de schermen meemaakt. Dit gemeen tebestuur is niet-creatief, niet geïnspi reerd, niet spiritueel en kortzichtig. Die houding wordt gesymboliseerd door de verkiezingsborden die je nu overal in Soest langs de weg ziet staan. Het is toch verbijsterend op een CDA-- affiche in Soest de kop van Lubbers te den staan, met daaronder de naam van Jan Menne. Het is toch te dol dat Pothuizen van D'66 zich laat portret teren op een aanplakbiljet met Hans van Mierlo. Hebben Lubbers en Van Mierlo een stem in de gemeenteraad? Of zouden de mensen echt denken dat se bij hen terecht kunnen als ze proble men hebben in hun straat, hun wijk, hun buurt....? Het is verlakkerij - ordi naire, propagandistische partij-poli tiek.' Volgens Jan Visser (52), voor de vierde lijsttrekker van de combinatie ogressief Soest' - waarin PPR-ers, ^P-ers, EVP-ers en Onafhankelij- samenwerken - staat zijn voluit atselijke partij ver boven al deze "igheid van de landelijke partijen, gressief Soest bemoeit zich alleen iet Soester aangelegenheden. Het ieft een visie op deze gemeente en temt daar een beleid op af. De rest is tén pot nat - bang om belangrijke za ken in het openbaar te behandelen, teneinde geen onrust of verkeerde ver achtingen te wekken' - zoals het Col lege van Burgemeester en Wethouders Jplgens Visser onlangs letterlijk jfchreef in een (vertrouwelijke) brief Ver een belangrijk Soester object. Tan alle lijsttrekkers is Jan Visser on getwijfeld het felst in zijn kritiek, en pnder twijfel ook het beeldendst in gijn woordkeus. Van iemand die tege- yk leraar, politicus, dichter, journa list, organisator van talrijke culturele i politieke evenementen en ook nog gice-voorzitter van het cultureel cen- um C-drie is mag men misschien ook giet minder verwachten. Show pij is ook degene die al jarenlang de neeste tegenspraak oproept. De ver bijten variëren van 'altijd negatief, nooit eens wat positiefs' tot 'Visser noet altijd zo nodig de show stelen,' en an dat laatste ligt ongetwijfeld heel kat kinnesinne ten grondslag. "Nooit was positiefs?' reageert hij als hem die verwijten worden voorgelegd. 'Ik heb jarenlang gestreden voor de cultuur in Soest, voor het Bach-ensem- ble, voor ik-weet-niet-hoeveel kleine projecten. Wie knapte het fietstun- neltje onder de Dalweg met z'n leer lingen op? Wie heeft staan pleiten voor de flatschilderingen aan de Dalweg, waarover nu iedereen zo enthousiast is? Wie.heeft zich vanaf het begin ver zet tegen de manier waarop de Roundup-affaire werd afgehandeld? Ik vind dat allemaal heel positief.' Visser zal zich door de kritiek niet laten ontmoedigen, laat hij opgewekt weten. 'Ik merk het toch ook aan de manier waarop de mensen me bena deren? Ze komen hier aan de deur, en dan help ik ze verder, als dat kan. Maar ja - ik zet me natuurlijk wel scherp af, maar niet om negatief te zijn. Progressief Soest is de enige echte oppositiepartij van Soest. Adriaan Pot huizen is een aardige jongen, die doet het allemaal wat genuanceerder. Ik heb m'n eigen stijl'. Op de tegenwerping dat uitgerekend D'66 het Collegeprogramma niet heeft ondertekend en Progressief Soest toe vallig wel, antwoord Visser: 'Ja, dat programma zag er redelijk uit. Het was het meest haalbare, denk ik. Maar mijn kritiek is juist dat er van zoveel dingen niets terecht is gekomen. Noem maar op (bladert het programma door): de beloofde jaarlijkse evauluatie was slecht of ging helemaal niet door; een milieubeleidsplan is er niet; van het bevorderen van het open baar vervoer is niets terechtgekomen; de jeugdwerkloosheid, de onderwijs nota voor buitenlandse werknemers, de bijstelling van de cultuurnota, de aanpassing van het pass-partout- systeem - allemaal niks. Over de doel treffendheid van de gemeentelijke or ganisatie wordt nü pas gepraatde be leidsnota minderheden is een notitie geworden waarvoor Frans Kingma zelfs van z'n eigen fractie op z'n kop heeft gehadde emancipatienota is een flau we afspiegeling geworden van wat we bedoelden - op elk onderdeelmooie uit gangspunten. maar weinig resultaten. Inpakken Helemaal ontevreden is Visser toch niet, zo blijkt. 'Wat ik wel toejuich is dat elke eenmansfractie er toch steeds bij betrokken wordt. VVD en CDA zeg gen niet: wij zijn de grootste partijen en de rest doet niet mee - dat moet ik ze nageven. Maar ja, het is natuurlijk wel zo: hoe meer je je laat inpakken, hoe vlotter het verloopt. Kijk maar naar de PvdA. Frans Kingma is vier jaar lang de paladijn geweest van VVD en CDA, en ook vier jaar lang op z'n huid geze ten door z'n eigen fractie. Daarom zeg ik: ga dan maar in de oppositie. Blijf liever buiten staan dan je uit te le veren. Van de PvdA hebben we toch al niet veel te verwachten, al valt het me wel mee wat Raymond van Gelder er soms nog uitgooit. Dat is het beste raadslid dat we hebben, maar de PvdA als geheel stelt me steeds weer teleur.' Visser is overigens wel van plan om na de verkiezingen opnieuw aan de onder handelingen mee te doen. 'Je kunt er beter bijblijven.' Is dat niet inconse quent? 'Nee, dat is nu eenmaal mijn functie in de raad: ze steeds confron teren met hun eigen beloftes en uit gangspunten.' Maar is hij dan niet bang dat het dezelfde kant weer op gaat? 'Ja, inderdaad. De partijpolitiek speelt een overwegende rol. De grote partijen zijn minimaal betrokken bij Soest en als hun houding niet verandert zal het dezelfde kant wel weer op gaan.' Volgens Visser interesseert Soest de an dere raadsleden maar weinig. 'Zonder blikken of blozen is men hier bereid het oude gemeentehuis te slopen voor een kolossaal winkelpand. De Soester bureaucraten begrijpen niet dat, al bouw je tien ABC-giganten, de mensen blijven winkelen in Hilversum, Amers foort, Baarn, Utrecht, Zeist en Amster dam, gewoon omdat ze daar toevallig werken of om andere redenen.' Geen relatie Eigenlijk, constateert Visser, heeft men geen relatie met 'dit dorp.' 'De Soester wethouder van Milieuzaken wist niet wat er in de Soester bossen ge beurde en had geen kontakt met de ge- meentespuiters van Roundup. Er wordt te weinig geld beschikbaar ge steld voor het jeugd- en het vandalis- meprobleem. Er is geen visie op de dubbele vergrijzing, en Soesterberg hangt erbij als een soort wingewest waar een ontwikkelingsplan node wordt gemist.' Visser benadrukt: 'Terwijl er finan cieel geen vuiltje meer aan de lucht is! De reserves nemen ieder jaar toe. Toch weigert dit gemeentebestuur het vastrechttarief van het gas te ver lagen. Erger nog: na 19 maart zal Soest geconfronteerd worden met de nieuwe waterschapsbelasting, toch weer en kele tientjes per maand. Daar hoor je nu nog niemand over. Hij wijst verder op de problemen met de wateroverlast in Overhees. 'Daar wil het gemeentebestuur de bewoners laten opdraaien voor de kosten, minus twintig procent subsidie, terwijl de overlast is veroorzaakt door het ver keerd bouwriipmaken van de grond. Al of niet afdoende maatregelen - dat móet je nog maar afwachten - gaan per gezin zo'n 800 gulden kosten.' Burgers weten overigens de weg naar Visser goed te vinden, vertelt hij. 'Gis teren kreeg ik nog een kattebelletje van een willekeurige, mij onbekende Soester uit Overhees, met een kopie van twee brieven die hij aan het ge meentebestuur heeft geschreven. De ene brief is precies een jaar in behan deling en op de andere brief heeft hij nooit commentaar gehad. 'Als je maar lang genoeg wacht bloedt het wel dood,schreef hij mij. Anderen benaderen me met milieupro blemen in hun omgeving waaraan niets-maar-dan-ook-niets wordt ge daan - geen onderzoek, geen bescher mende maatregelen, geen waarschuw- wingen, helemaal niets.' Grote lijnen Nog een voorbeeld: 'Iemand krijgt een hinderwetvergunning met bepalingen en voorschriften. De man gaat in be roep. Er gebeurt niets. Er gaat een jaar voorbij. De man krijgt weer een aanschrijving met bepalingen en .af spraken hij gaat in beroeper gebeurt nietser gaat een jaar voorbijde man krijgt weer een beschikking - en dat gaat jaar-in-jaar-uit zo door. Het is niet te geloven. En als je als raadslid daar vragen over stelt, dan krijg te horen dat de raad zich niet met de details moet bemoeien, maar alleen met de grote lijnen. Terwijl er op andere ter reinen over de meest pietluttige zaken wordt gediscussieerd en bedisseld? Grote vervuilers worden niet aange pakt, maar minimumlijders worden door de gemeente-advocaat tot de rechter toe vervolgd voor een paar honderd gulden omstreden bijstands- geld. Vraag dat maar aan Elly Joos- ten...' Visser begrijpt niet dat sommige men sen vinden dat hij negatief bezig is, als hij zich tegen al die dingen verzet. Pro gressief Soest is volgens hem al twaalf jaar lang zeer positief werkzaam in de gemeente. 'Daarom ben ik zo blij met de combinatie van PPR, PSP, EVP en Onafhankelijken,' aldus Visser. 'Ik ben er trots op om op één lijst te staan met Leidje Tomassen, die zich geweldig inzet voor de Derde-Wereld problematiek; op één lijst met de paci- fiste Elly Joosten, die in Soest al in de jaren zestig haar nek uitstak voor het Medisch Comité Nederland-Vietnam en de belichaming is geworden van Spullenhulp; op een lijst met de vredes activisten Frans Diks en Jan uit den Bogaard; op een lijst met Maarten Schaafsma, de gereformeerde (EVP) timmerman uit Soesterberg, die in het 'Woensdrecht' van Soest samen met gelijkgezinden kans zag om toch nog enige honderden handtekeningen tegen de kruisraketten te verzamelen.' 'VVD-ers' Visser houdt staande dat Progressief Soest eigenlijk de 'enige echte opposi tiepartij in deze gemeente' is. 'En dat werkt al twaalf jaar heel positief. De rest van het gemeentebestuur bestaat uit liberale VVD-ers, christelijke VVD-ers (het CDA) en sociaal-demo cratische VVD-ers (de PvdA). Het is echt allemaal één pot nat. Visser trekt zich van de verwijten niets aan. 'De mensen vinden dat ik kreten slaak, maar ik weet die kreten wel al tijd te onderbouwen. Bovendien: ik weet hoe ik 't moet zeggen, op een ma nier dat het inslaat - dat wordt ook door de pers opgepikt. Alleen daarom al vin den ze dat ik alleen maar kreten laat horen, denk ik. Ik verzet mij tegen de arrogantie van de macht; ik weiger te buigen voor machtsmisbruik en desin teresse; ik blijf vechten tegen de bier kaai van wanbestuur en dichte deuren. Dat is linksdat is recht voor z'n raap. Over de Roundup-affaire wil Visser lie ver niet veel meer zeggen. 'Het is nu al zo uitgespit en bovendien wil ik het niet teveel naar mezelf toe halen. Het ligt erg gevoelig nog. Maar ik vind het wel een schandaal dat Ans Greefhorst zegt dat het allemaal overtrokken is ge weest. Ik neem Oudemans die kwestie heel kwalijk, want dat het milieubeleid in Soest een chaos is, zoals in ons pro gramma staat, komt door hem. Welzijn Voor Progressief Soest zijn een paar essentiële dingen van belang: 'Welzijn - vooral voor de jeugd, want daar ge beurt veel te weinig voor en het wordt een steeds groter probleem, en voor de ouderen; denk maar aan de dubbele vergrijzing en de huisvestingsproble men, zodat de oudere mensen hier straks ook nog prettig kunnen wonen. Ach, het gaat toch om mensen... Die meneer uit Overhees schreef: 'Ik hoop dat er meer mensen met uw mentali teit worden gekozen, mijn stem hebt u. P S*P RPF 3.00 uur vin- aat-Nassau- i kennis met f mag u er bij de volgende week ende vier jaar te Leellang G U PARTIJ AKTIEF j ridJ-Tiiv n9j,n 'Oq aJO'ig jü <<j j -ifoiuS-J*- >**d Ah-/') na AOr) ■/in bsjRi sh sis -aJfilebiuh uos 71/ l 17 l< .1^1 i PROGRESSIEF r SOEST PPR-PSP EVP ONAFH. Het beleidsplan van Progressief Soest richt zich op de Soester gemeenschap vanuit een bewustzijn van medeverantwoordelijkheid voor de grotere verbanden vaarvan wij deel uit maken. Een bijzondere verantwoordelijkheid is er voor het zwakkere, het bedreigde en het onvervangbare, de mens, de natuur en het milieu. De nog steeds beperkt beschikbare financiële middelen mogen niet leiden tot een verscherpte belangenstrijd. Juist nu moeten wij onze rijkdom aan kennis en vaar digheid creatief inzetten om verstandig te kiezen voor het goede dat behouden moet blijven, het overdadige dat versoberd kan worden en het nog onvolmaakte dat verbeterd moet worden. De creatieve inzet van de Soester bewoners kan en moet zoveel mogelijk inge schakeld worden om dit te bereiken. De hoofddoelstelling HET BEVORDEREN VAN HET ALGEMEEN WELZIJN kan worden bereikt door: a) het scheppen van een leefgemeenschap waarin de waarden van het wonen, het werken en het leven met elkaar in evenwicht zijn, b) het werken aan een aktieve vredespolitiek ook op lokaal niveau, c) het bewust zijn van de dienstbaarheid t.o.v. de lokale bevolking door het voeren van een open bestuur, waarbij de burgers zicht hebben op het waarom van te nemen beslissingen, d) het zeer serieus nemen van inspraakprocedures, waaronder die ten behoeve van de welzijnsplanning, e) de burgers actief te betrekken bij het beleid en de uitvoering daarvan, f) het handhaven van de karakteristiek van deze gemeente; grootschalige voor zieningen binnen de bebouwde kom en in het buitengebied zijn ongewenst: "Soest blijft Soest". Op deze wijze zullen de bewoners van een huizenblok, buurt, wijk en gemeente bewust kunnen deelnemen aan de verschillende facetten van het leven in de ge meente. Op deze wijze zullen de mensen zichzelf kunnen ontplooien naar hun eigen vermogen, opdat ze zelf echt verantwoordelijkheid kunnen gaan dragen voor hun eigen beslissingen en de kwaliteit van de samenleving die daar mede het gevolg van Is. Als we ons erbij willen laten betrekken en er ons creatief voor willen inzetten, is alles mogelijk. Dan hoeven we niet bevreesd te zijn voor de veranderingen die zullen komen, want dan maken we die veranderingen voor een belangrijk deel zelf, zoals we die willen. 1. Jan Visser 2. Leidje Tomassen-Holzheimer - Ruimere inspraakmogelijkheden van de burgers tijdens raads- en commissievergaderingen. - Het totstand brengen van lokale radio en tv omroep. - Veel meer burgers opnemen in commissies en werk groepen. - Nadruk op surveillance door wijkagenten. - Het stimuleren van de mogelijkheid tot gebruikmaking van de strippenkaart bij plaatselijk NS-vervoer. - Herziening en bijstelling van de inspraaknota. - Realiseren van een hoogwaardig voorzieningenniveau in de wijken. - Meer invloed van medezeggenschapscommissies en georganiseerd overleg op het personeelsbeleid. - Behouden van ziekenhuisvoorziening. - Toekennen van extra gelden voor roldoorbrekend onderwijs. - Het steunen van derde wereld-projekten gericht op de armste landen. - Bevorderen van rekreatieve voorzieningen voor de eigen bevolking. - Bevorderen van mondiale bewustwording. Stimuleren van een emancipatiebeleid. 4. fan Nuijten - Meer aandacht aan alternatieve woonwormen en aan de huisvesting van gehandicapten, 1- en 2-persoonshuis- houdens, buitenlandse werknemers en met name ouderen. - Realiseren van de bouw van een nieuw verpleeghuis. - Bevorderen van de oprichting van een patiëntenraad. - Het vanaf het begin betrekken van gezondheidsaspecten bij het opstellen van plannen t.a.v. verkeer, wonen, werken etc. Het bevorderen van een aannamebeleid waardoor vrouwen en minderheden betere kansen krijgen op de arbeidsmarkt. - Het bevorderen van een aktief en preventief milieu beleid. Het bevorderen van een vredesonderwijs-beleid.. Bevorderen van 7 x 24 uurs-zorg. Bevorderen van goede informatie aan minderheids groepen. Bevorderen van een gerichter kwijtscheldingsbeleid. Instellen van p.n cliëntenraad GSD. Het bevorderen van om-, her- of bijscholing van "werk lozen met behoud van uitkering. 5. Elly Joosten - Stimuleren van voor iedereen toegankelijk onderwijs met respect voor eikaars opvatting en kuituur en met de mogelijkheid tot het volgen van godsdienstlessen. - Stimuleren van samenwerking tussen schoolteams, be wonerscommissies en welzijnsinstellingen. - Openbaarheid van alle door B en W genomen besluiten. - Stimuleren van vestiging van mens- en milieuvriende lijke bedrijven. - Geen steun aan bedrijven die direkt of indirekt betrok ken zijn bij militaire produktie. 3. Gerrit Leeflang Realiseren van werklozenprojekten. - Soest Kernwapenvrij! - In alle woongebieden 30 km-zö-nes. - Veilige oversteek bij scholen en bejaardenhuizen. - Een aparte route voor transporten van gevaarlijke stoffen. - Scheppen van voldoende parkeermogelijkheden bij stations. Een apart woningbouwprogramma voor Soesterberg. Betere busverbinding tussen Soest en Soesterberg. De nieuwe opzet van het ouderenwerk dient een vol waardige kans van slagen te krijgen. Betere serviceverlening van het ambtelijk apparaat aan de bevolking. Soest blijft Soest Maarten Schaafsma Inlichtingen over Progressies Soest: Leidje Tomassen-Holzheimer, Emmalaan 6. fan Uit den Bogaard, Valeriaanstraat 77.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13