OVERWliiflKG ïbiNINENhuis vereniging 'Soester Applaus' goed op dreef Comfort classique. \d'Oude Enghe\ WOENSDAG 12 MAART 1986 SOESTER COURANT PAGINA 17 Zondag 16 maart, 14.30 uur: Jazzmiddag in C-drie vlmpressie van een tentoonstelling in C-drie Lunst als kommunikatiemiddel Donderdag 13 maart in C-drie: 'Nachtspiegel' van theatergroep Serpentijn Vrijdag 14 maart film in C-drie: 'In de schaduw van de overwinning' Uitslagen raadsverkiezingen in C-drie Artishock Kunstmarkt op Koninginnedag Lorca-festival ook in C-drie SOESTER COURANT Filmhuis: 'Neerlands hoop code' Automobilist onder invloed Filmhuis: 'Het proces' Vernielingen aan auto's BAREETCAFE WEEKMENU 26.50 Werk van Orlow Seunke centraal Filmfestival in Artishock Foto: Goos van der Wilt Filmhuis: 'De smaak van water' Cultureel Creatief Centrum Expositie De Turkse kunstenaar Enver Özturk trekt veel bekijkt in C-drie met zijn prachtige kunstwerken, die heel mo dern aandoen, maar duidelijk een eigen Turkse traditie verraden. Na deze tentoonstelling is Jeanne Hal ma van plan weer een aantal Soester kunstenaars uit te nodigen waaronder Dik van Arkel (1 april), Jeanne-Marie van Staveren uit Soesterberg (mei) en IlsèBlommensteyn (september). Oude gebruikersraad Het bestuur van C-drie gaat de draad opnemen die het oude dorpshuisbe stuur heeft losgelaten. Woensdagavond 12 maart vindt om 20.00 uur een ge sprek plaats met de zg. 'oude gebrui kersraad' van het gebouw aan de Wil- laertstraat. Omdat er bij de admini stratie geen namen- en adressenlijst van de gebruikersraad te vinden is, verzoeken wij betrokkenen vandaag nog contact op te nemen met C-drie en van avond aanwezig te zijn. ABOP Vanavond vergaderingen in C-drie de onderwijsmensen uit Soest en Baarn die aangesloten zijn bij de ABOP. Bo ven op de eerste verdieping om 20.00 uur. Theater De Amersfoortse Theatergroep Serpentijn speelt donderdagavond 13 maart 'Nachtspiegel'. Zie elders in dit blad. Film Vrijdagavond 14 maart 'In de Schaduw van de Overwinning,' een oorlogsfilm om half negen in ons bioscoopprogram ma. Zie elders in dit blad. Jazz Boeien ïiende muziek zondagmiddag in C- drie. Variërend van subtiel en roman tisch tot zeer spectaculair. Vier topmu- sici die in zeer verzorgde arrangemen ten volledig de vrijheid krijgen hun eigen kunnen ten gehore te brengen. Voor 't eerst met een zangeres. 'Woor den maken de muziek voor velen toe gankelijker en kan deze een extra di mensie geven,' zegt Joop van Tol, de man achter deze concerten, die vooral worden bezocht door dertig plussers. Zie elders in dit blad. Verkiezingen Er is deze week een officiële brief uit gegaan naar alle partijen om gezamen lijk op woensdagavond 19 maart de verkiezingsuitslagen te volgen in C- drie. De gemeente werkt goed mee. Forum Donderdagavond 24 april is nu defini tief in C-drie gereserveerd voor een nieuwe forum-avond over Minderhe den. Aanvang: half negen. Nelleke Streefkerk is opnieuw voorzitter en de Overige leden van het forum krijgen deze week een uitnodiging om de te leurstelling van de vorige keer te doen prgeten door nu de hele avond te wij den aan de discussie. In overleg met het progressief besturenoverleg en de eldwerkers wordt bekeken of de twee stellingen nog worden bijgesteld of ^handhaafd. nderen Öeef eens een feestje met je ver- laardag in C-drie met bowlen, versna peringen en een lekker sfeertje. Je juders zien je aankomen en kunnen in lichtingen vragen bij Leo Wijnand (tel. ^1188Uit is ook goed voor jou lodeshow |Pia de Gruyl is hard bezig met haar ursisten een grandioze modeshow voor te bereiden op 22 en 23 maart. De "Uedingwerkplaats presenteert zich ian met een daverende voorstelling, die u niet mag missen. Pro memorie telefonisch is C-drie te bereiken onder nummer 22188. het adres is: Willaert- jstraat 49. Maar alle post moet naar Tostbus 347, postcode 3760 AH in Soest. Bankrelatie Rabo: 3599.37497. Postgiro: 112775 t.n.v. Rabo Soest. Ingeschreven Ebij de Kamer van Koophandel in Amersfoort onde nr. S188015. Foto: Goos van der Wilt De toneelvereniging "Het Soester Ap plaus" bracht in het Weekend in C- drie een opvoering van de thriller De Logé' van Francis Durbridge. De oudere generatie kent deze schrijver van de vele AVRO radiohoorspelen on der de titel: Paul Vlaanderen. Half Nederland bleef er voor thuis en be leefde de spanning intens mee met de vraag: Wie is dë dader? En altijd was de ontknoping weer een volkomen verrassing. Zo'n detectivestory vereist een behoor lijk speeltempo en dat vonden we terug in de vertolking door het Soester Ap plaus, dat de vaart er goed in hield. Boeiende dialogen, waarin vooral Leo De zangeres Jenny Gordee is soliste bij het Klaus Flenter Trio zondagmiddag 16 maart in C-drie. Aanvang: 14.30 uur. Zij werkte met verschillende interna tionale showorkesten en sinds de op richting van het trio in 1975 is zij terug bij haar eerste liefde:de jazz. De per soonlijk en intieme vertolkingen van Jennv Gordee zijn rijk aan emotie, zon der te ontaarden in sentimentaliteit. Het Flenter Trio bestaat uit drie solis ten van topformaat, die elkaar volledig aanvoelen. Klaus Flenter (45) geldt in Nederland als de beste jazzgitarist, een graag geziene gast als jazzmusicus. Als eerste gitaardocent, lichte muziek, is hij verbonden aan het Rotterdams conservatorium Henk Ha verhoek (36) begeleidde op zijn contrabas diverse buitenlandse so listen onder wie Dexter Gordon en Johnny Griffin. Hij is docent aan het Arnhems conservatorium. Peter Yp- ma (45) is een autodidakt op drums en docent aan het Rotterdams conser vatorium. Zij spelen zondagmiddag in het cultureel creatief centrum aan de Willaertstraat stukken van twee l.p.'s 'The Trion' en 'Back Fofee' zo als "Round Midnight," "Sophisticated* "Lady" en "Willow weepfor me". Het muziekblad "Jazz Nu" schrijft hierover; "De nummers worden met gemak en gratie, ontspannen en lo gisch van opbouw gespeeld en klinken daardoor bedrieglijk eenvoudig. De spanning wordt door deze ware drie eenheid moeiteloos opgevoerd. Er ge beurt zoveel dat het onmogelijk is met je gedachten af te dwalen. De productie van C-drie's jazzconcer ten is in handen van Joop van Tol. Bij de toegangsprijs is een drankje in begrepen. Een doordeweekse dag. Zaterdag, bij de opening van de nieuwe expositie was het zó druk, dat ik vandaag op- iieuw de tijd neem om - nu rustiger - ngs de schilderijen en etsen te lopen de turkse kunstenaar Enver özturk. Een grote verscheidenheid aan werk c aan me voorbij: van sfeer-aquarel len tot strak figuratieve werken, van achtgloeiende kleuren tot strenge, wart ingekaderde politieke prenten, i groepjes van 4 a 6 hangen de werken bij elkaar. En ieder groepje straalt een eigen sfeer uit. Soms trekt een schilde rij me dichterbij, een tijdlang kijk ik haar het subtiel lijnenspel in grijzen en blauwen. Hoe langer ik ernaar kijk, des te meer Nuanceringen worden zichtbaar. Steeds istbaarder wordt de sfeer, alsof er verhalen worden verteld. Enver zelf omschrijft zijn werk als, jrealisties. Hij maakt daarbij gebruik van verschillende stijlen. Zowel invloe den uit de klassieke (Turkse), als uit de meer hedendaagse kunst zijn zicht baar. Betrokkenheid bij wat er in de Imaatschappij gebeurt spreekt uit vele [van zijn werken. Verschillende roepen [bij mij dan ook gevoelens van gedre venheid op. [Enver zegt zelf: "Als mensen naar mijn [werk kijken, wil ik dat ze herkennen [wat ik bedoel, iets van m'n gevoelens, Im'n ideeën, wil ik overbrengen. Of dit Inu via konkrete voorstellingen gebeurt of via meer abstrakte vormen, de beel den moeten duidelijk zijn." Kunst is voor Enver özturk vooral een middel tot kommunikatie. 1 In 1984 komt de 30-jarige Enver özturk, geboren in Kastamonu, een klein dorpje in noord-Turkije, als politiek vluchteling naar Nederland. Na het af ronden van een opleiding aan de Aca demie voor Beeldende kunsten te Istan- bul ('74) begint hij voor zichzelf. In een eigen atelier werkt hij als tekenaar voor verschillende bladen. Hieronder zijn ook progressieve tijdschriften, die later door de junta verboden worden. Dit wordt de reden waarom hij in 1980 moet onderduiken en enkele jaren later als politiek vluchteling Turkije verlaat. In Nederland heeft hij inmiddels al ver scheidene exposities gehad. Niet ver wonderlijk vind ik: de werken spreken van eigenheid en zeggingskracht. De moeite van het kijken en op je in laten werken zeker waard! Enver Özturk (foto: P. A: L. Da- men). De expositie is in Soest te bewonderen tot 28 maart, in het witte café van C-drie. Een lijst van geëxposeerde werken (in Turks en Nederlands) en een korte persoonsbeschrijving ligt klaar voor de bezoek(st)er. Openingstijden: 9-12 uur, 14-17 uur en 19-23 uur. Jeanne Halma Pappot (in een dubbelrol) en Louis Castein tot een zeer goede presentatie kwamen. De inhoud van deze thriller draaide om een gegijzelde zoon van een artiestenechtpaar, waarbij de angst en spanning om het lot van het ontvoerde zoontje door z'n vader, Leo Pappot, en moeder, Anneke van Caspel, voortreffelijk werden weergegeven. Mia Kraal en Nel Knoppers waren in hun rollen ook goed op dreef. Bij wis seling van sommige scènes viel er wel eens een klein hiaat, maar over het al gemeen toonden de soelers een goede tekstvastheid. Tjeerd Sanders ws een rasechte Engel se politieman, echter af en toe wat moeilijk te verstaan, maar speelde in stijl. De regie was in handen van Peter De complete cast van 'De Logé. J. Houtzagers, die zelf ook een rol meespeelde, maar reeds vroeg in 't verhaal sneuvelde door een goed ge plaatste dolkstoot, die-hij professioneel "verwerkte". En dat alles speelde zich af in een voor treffelijk verzorgd décor, een object dat door amateur clubs nog wel eens wat wordt verwaarloosd, maar het Soester Applaus had hier zeer veel aandacht aan besteed. Grote bossen bloemen waren de be loning voor de spelers, waarbij souf- fleuse Joke van Doorn en grimeuses Barbara Ros en Rosanneke van Aalst in de hulde deelden. Op donderdag 13 maart a.s. speelt de Amersfoortse theatergroep Serpentijn "Nachtspiegel" in C-drie te Soest. Het stuk is een bewerking van "Maria Stuart", geschreven door de Italiaanse schrijfster Dacia Maraini. Historische feiten uit de geschiedenis van Enge land en Schotland in de periode 1500- 1600 vormen de uitgangspunten van "Nachtspiegel". Maria Stuart, die politiek asiel vraagt aan haar nicht Elisabeth 1 van Enge land, wordt door haar gevangengezet vanwege haar eventuele aanspraken op de troon. Na 19 jaar gevangenis is Maria Stuart een lichamelijk aftakelende vrouw, een schaduw van de dynamische vors tin die zijn eens was: hartstochtelijk en intuïtief. Elisabeth daarentegen is een sterke vorstin, die - om haar macht te kunnen handhaven - een keuze doet tegen haar vrouw-zijn. Zij ontwikkelt louter haar rationele kant en ziet(af van haar vrouwelijke verlangens. Belangrijker dan de historische ge beurtenissen laat regisseur Kor de Kruif de persoonlijke geschiedenis en ontwikkeling van de twee vrouwen zien, die echter ook voor een groot deel maatschappelijk bepaald zijn. Elisa beth is schijnbaar vrij maar zit ge vangen in haar macht en ratio; Maria Stuart, verward, chaotisch en bevuild, dwaalt rond in haar romantische herin neringen: het heden bestaat niet. De twee vrouwen beneersen eikaars le ven. Zij vinden in de ander wat zij in zichzelf missen. "Nachtspiegel" wordt daardoor ook van deze tijd, van deze wereld waarin vrouwen tegen elkaar uitgespeeld worden en maar een "half" bestaan hebben. De bewerking van Maria Stuart tot "Nachtspiegel" is visueel zeer aan trekkelijk en boeiend; een theatervoor stelling die de moeite waard is. Aanvang: 20.15 uur; toegang 7,50/6,--. Reserveren ma-vr: 10-12 en 14-17 uur, tel.22188. Op vrijdag 14 maart draait in C-drie de film "In de schaduw van de overwin ning" van Ate de Jong. Deze Neder landse oorlogsfilm is geïnspireerd door de bekende zaak Weinreb en gaat over collaboratie. Het is zomer 1943. Een verzetsgroep beraamt een overval op een bevol kingsregister. Deze heeft succes en de vreugde in de verzetsgroep is groot. De spanning en het welslagen kweken een hechte band tussen de verzetsmensen. Peter van Dijk (Jeroen Krabbé) kan het thuis bij zijn vrouw niet uithouden en ontvlucht zijn huis. De overval blijft niet zonder gevolgen. De Duitsers arresteren een aantal ver zetsmensen waaronder de leider van de groep, een oudere arts (Ton Lutz). In dezelfde stad woont David Blum berg (Edwin de Vries). Hij regelt emi gratie voor joden naar neutraal Zwit serland. Blumberg werkt samen met de Duitse generaal Von Spiegel. Na de mislukte bevrijding van de arts, de leider van de verzetsgroep, wordt Peter van Dijk de nieuwe leider. De eerstvolgende opdracht die de groep vanuit Londen krijgt luidt: onderzoek of David Blumberg een Duitse spion is. De Duitsers hebben inmiddels ontdekt dat er helemaal geen Duitse generaal Von Spiegel bestaat waarmee Blum berg zou kunnen samenwerken. Blum berg heeft iemand nodig die als stro man van Von Spiegel wil optreden. Hij moet aannemelijk maken bij de Duit sers dat Von Spiegel wel bestaat. Peter van Dijk wil het hoofdkwartier van de Duitsers binnendringen om 2 verzetsvrouwen te bevrijden. Het lot drijft van Dijk en Blumberg in eikaars armen en leidt tot een spannende confrontatie. Aanvang: 20.30 uur; toegang:/ 7,50 (incl.1 cons.). Reserveren: ma-vr..10-12, 14-17 uur; tel. 22188. JEROEH KflAbbE. EDWIN DE VRIES LIMDAVAH DÏCK. MARIEKE VAM DÏRfOL KUIS Dl GOOT» lOKLUIZ De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen op 19 maart, kan men die avond vanaf 19.00 uur volgen in C-drie aan de Willaertstraat. De plaatstelijke politici zullen ook aanwezig zijn om commentaar te geven op de uitslag. Met het hoofdstemburo in het gemeentehuis heeft men een direkte verbinding. Wanneer een uitslag van een bepaald stembureau (in de gemeente Soest zijn er 23) binnen is, wordt dat doorgegeven naar C-drie. In de grote zaal zal een groot bord aanwezig zijn waarop de uitslagen ver meld zullen worden. Na verwerking van alle uitslagen, kan dan bekeken worden hoe de raad er de komende vier jaar uit zal zien. ID0T«AKCHRIKDfll lOUHIIi ÖIWJCWO «oduc,*, HinaUMUIKIMMGOI Mi-ijouoytnootocx-'^—-tH.ooo. cocouwnwo» Traditiegetrouw organiseert de vereni ging Artishock op Koninginnedag - 30 april - de jaarlijkse kunstmarkt. De voorbereidingen daarvoor zijn inmid dels al weer in volle gang. Alle werk groepen beraden zich druk op de acti viteiten waarmee zij dit jaar, als de 22e kunstmarkt wordt gehouden, op de proppen zullen komen. Daarvan valt nog niet veel te verklap pen, maar vast staat wel dat het hele Sint Jozef-gebouw aan de Steenhoff- straat bij deze kunstmanifestatie be trokken zal worden, zodat het een mooie dag kan gaan worden. Evenals vorige jaren kan iedereen weer een kraam huren. De kramen worden gegroepeerd onderverdeeld in "kunst", "kunstnijverheid", "curio sa" en "kleding". Nieuw dit jaar is de stuivertjesmarkt die voor de kinderen wordt georgani seerd. Alle deelnemers - kinderen zo wel als volwassenen - dienen zich tijdig op te geven. Dat kan bij Cees van Oevelen, tel. 10579, of bij Meindert Rasker, tel. 19085, bij wie ook alle informatie te krijgen is. In het kader van het festival "Garcia Lorca in perspectief", dat van 14 tot 30 maart in Amersfoort plaatsvindt, speelt Teatro Obstinato op donderdag 20 maart twee korte stukken van Lorca in C-drie. Het Lorca-festival is een initiatief van de stichting Cultureel Festival in Amersfoort, waaraan kunstenaars,the atergroepen en publicisten meewer ken. In ruim twee weken tijd zijn er 7 theatervoorstellingen, 3 tentoonstel lingen en 8 films. Nadere informatie: Amersfoortse Cul turele Raad. tel. 033-635426. Redaktie-adres: Van Weedestraat 227. telefoon 14152 klassiek: Mollerusstraat 7 3743 BW Baam tel. 02154-12797 Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR Donderdag 13 maart, 21.00 uur: Na 'Pervola' en 'Prettig Weekend' af gelopen week, is op donderdag 13 maart om 21.00 uur in het filmhuis aan de Steenhoffstraat 46 te Soest, weder om een film van Orlow Seunke te be wonderen: 'Neerlands Hoop Code' uit 1980. Dat is de verfilmde weergave van de laatste show die het vermaarde duo 'Bram Freek' in 1979 gaf, voor dat zij uit elkaar gingen. Het betreft een optreden die in november in Nijmegen gegeven werd. Freek de Jonge over Neerlands Hoop Code. 'Wat wij te zeggen hebben zit in een uitgebalanceerd programma en dat moet het nu maken, niet wij. Wij hebben getracht zo verwarrend moge lijk te werken. Waanzinnige teksten gaan dan op een bepaalde manier wer ken. Ik wil de mensen voorhouden dat de gezonde mensen vaak zieker zijn en de zieken vaak gezonder zijn dan ze denken.' Op de Steenhoffstraat hield de politie in het weekeinde de 36-jarige D. K. uit Baarn aan, nadat zijn rijgedrag was opgevallen. Hij moest blazen en onder ging ook de bloedproef. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Hetzelfde overkwam de 46-jarige E. de F. uit Leusden, die op de Amersfoortse- straat werd aangehouden. Bram Vermeulen: 'Kennelijk komt onze muziek in dit programma pas helemaal uit de verf. We voeren een hoog tempo, werken naar een wurgende climax. Wij proberen mensen te bereiken, ze iets te zeggen, ze betrokken te laten raken. Mensen die als individuen in de zaal komen en er als groep uitgaan, dat is voor mij de ideale vorm van theater.' Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, CJP en 65 4,-. Zaterdag 15 maart, 21.00 uur: Op zaterdag 15 maart is een van de klassiekers van Orson Welles in het filmhuis te zien: 'Het Proces' uit 1962. In het begeleidend persbericht over het Noordhollands Filmfestival 1986, valt te lezen hoe bepalend deze film voor Orlow Seunke is geweest voor zijn film 'De Smaak van Water,' die later op de avond om 23.30 uur ook in het filmhuis te zien.- Orson Welles zag in 1962 zijn lang ge koesterde wens om ooit de roman, Het Proces, van Franz Kafka te kunnen verfilmen, in vervulling gaan. Filmend in Zagreb, Rome en Parijs verzamelde hij het materiaal voor wat een van de meest spectaculaire films uit zijn car rière zou worden. Al doende heeft hij een geheel eigen interpretatie gemaakt van de geschiedenis van Joseph K., die buiten zijn schuld en buiten zijn wil het slachtoffer wordt van een tegen hem aangespannen rechtsgeding. Anders dan bij Kafka heeft Welles voornamelijk voor een visueel schouw spel gekozen, waarin de lokaties van een fabriekshal en een station, dat in afzienbare tijd gesloopt zal worden, een belangrijke rol spelen. Kafka heeft Mevrouw P.F. uit Soest meldde de poli tie in het weekeinde dat van haar auto de antenne, een ruitenwisser en een buitenspiegel waren afgebroken. De wagen stond op de parkeerplaats aan de Weegbreestraat. De schade be draagt ca. 250 gulden. De heer L.H. uit Soesterberg ontdekte dat onbekenden de voorruit van zijn auto hadden ver nield. De wagen stond bij zijn woning aan het Spad. Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 van donderdag 13 maart t/m woensdag 19 maart Goulashsoep Geb. kabeljauw ..Provengale' (ui, tomaat, champignons) Creoolse rijst, worteltjes Sabayon met fruitsalade De jonge regisseur Orlow Seunke kwam donderdagavond niet voor niets naar Soest: het filmzaaltje van Arti shock zal bomvol belangstellenden. Na de boeiende speelfilm Pervola wa ren er genoeg mensen die deze kans aangrepen om een avondje film een diepere dimensie te geven, door de re gisseur een aantal interessante vragen te stellen. Seunke zelf was volledig bereid serieus op vragen en kritiek in te gaan en gaf tegelijkertijd blijk van een gezonde dosis zelfkritiek. Veeleisend 'Ik denk wel eens dat ik moeilijk ben voor de mensen op de set. Ik zorg dat het script tot in de details is voorbereid en denk er van tevoren dan ook grondig over na. Maar daarna ligt het werk bij de acteurs. Zij moeten zorgen dat ze de tekst oeheersen en als ik merk dat ze die nog half moeten leren tijdens andere filmmomenten, dan word ik woedend.' En wat verlegen glim lachend: 'Dan ben ik denk ik niet de makkelijkste, nee.' Lang niet alles berust echter op tekst, vaak is juist de afwezigheid van het ge sproken woord essentieel: 'Ik probeer drama en emotie in beelden te vangen i.p.v. in woorden. Zo ontstaan er soms hele stukken zonder tekst. Originaliteit De auteur van o.a. 'De smaak van wa ter' schaart zich duidelijk niet in het le gertje filmers dat eruit wil springen Orlow Seunke (r.) in Artishock. door een film te maken die juist geen verhaal heeft en/of niet boeiend ge vonden wil worden. 'Het publiek moet zich bij mijn films geen ogenblik ver velen. Dat is allesbehalve een conces sie of een afbreukhet is gewoon mijn werk.' Volgens Seunke moet in een film de visie of boodschap dusdanig verpakt zijn, dat de kijker deze ongemerkt met zich mee draagt, de buitenlucht van de realiteit in. 'Wat een film origineel maakt is vaak het duidelijke stempel van de regisseur, zijn handtekening a.h.w. Zodra een regisseur echter per sé apart wil zijn en dat tot doel op zich maakt, gaat dit effect verloren. Filmkrant In het kader van het Noordhollands filmfestival draait Artishock in deze maand maar liefst vijf films van Orlow Seunke. Daarnaast komen enkele films van regisseurs aan bod waar hij inspi ratie mee heeft opgedaan. Een gratis te verkrijgen filmkrant geeft daar een uitgebreid overzicht van. Tevens geeft Orlow daarin zelf een toelichting op zijn vele lange en kortere films. En wie dan toch in het gebouw van Artishock is, wipt gedurende de pauze vast wel even over naar expositieruimte waar van de beide deuren wijd open staan, om onder het genot van een kosteloze kop thee nog eens rustig rond te drentelen tussen kunst zonder geluid en beweging. Annechien. een gebeurtenis willen beschrijven, die vanuit een werkelijke situatie zou kun nen ontstaan en die werkelijkheid zo volledig op zijn kop zet dat het proces dat zo op gang gebracht is niet kan ein digen voordat Joseph K. tot de dood straf veroordeeld is en het vonnis zal zijn voltrokken. Welles daarentegen kiest voor een van af het begin aan nachtmerrieachtige, hallucinerende weergave van de ge beurtenis. Hiermee heeft hij zich, zoals bijna altijd het geval is in zijn films, weer vee) kritiek op de hals gehaald. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, cjp en 65 4,-. Zaterdag 15 maart, 23.30 uur: Met dit debuut uit 1981 won Seunke ge lijk de hoofdprijs, 'De Gouden Leeuw,' van het festival van Venetië in 1982. Of dat nog niet voldoende werd de film ook bekroond met een 'Gouden Kalf' als beste Nederlandse film van 1982. Het verhaal heeft geen plaatsbepaling die te maken heeft met de werkelijk heid waarin wij nu leven, noch speelt het in een bepaalde tijd. Het is een eigen bedacht verhaal met een eigen sfeer. Hes, de hoofdpersoon van ons verhaal is tegen de 40. Hij is 'sociaal regelaar' op een groot kantoor. Het kantoor is een overheidsinstantie, waar alles wat met hulpverlening te maken heeft is ondergebracht. Het is een mierenhoop, waar niet alleen de sociale dienst is ondergebracht, maar waar ook rechters, brandweermannen, verpleegster en nonnen rondlopen. Hes is een droog ambtenaar. De meest ter gende gevallen zijn voor hem routine geworden en professioneel cynisme is zijn enige verweer tegen de ellende waarmee hij dag in dag uit geconfron teerd wordt. Hes, bekend met alle kneepjes van de bureaucratie maakt een stageaire wegwijs, waardoor we kennis maken met de gevallen die door Hes behandeld worden. Door een ongeluk dat Hes voor zijn ogen ziet ge beuren gaat hij twijfelen. Wanneer daarna ook een ouder echtpaar, waar mee Hes al jaren kontakt heeft, om het leven komt raakt Hes in een crisis. Hun kind, een meisje van 14 jaar, blijkt onopgevoed; haar ouders hadden haar totaal verwaarloosd. Ze is onzindelijk, drinkt uitsluitend melk met geweekt brood, kan nauwelijks praten en is nooit buiten geweest. Wanneer familie noch buren voor het kind willen zorgen, beseft Hes dat hij de enige is die een band met het kind heeft, zij het be roepsmatig. Hes wordt geconfronteerd met het feit dat hij opeens te maken heeft met een geval dat principieel anders is dan zijn routine; hier moet hij zich engageren. De man die zo goed overweg kan met zijn formulieren, die het 'spel' zo voor beeldig volgens de overheidsregels weet te spelen blijkt weg degelijk emo tioneel en kwetsbaar. Heeft hij eigen lijk ooit wel één geval tot een werkelijk bevredigende oplossing gebracht? Zijn verwarring is zo groot en de af keer van de rol die hij altijd speelt zo hevig dat hij besluit bij het kind in te trekken om het te verzorgen. Hij ver laat zijn kantoor en zijn huis. Hes leeft nu zelf een wereld waar hij al tijd op veilige afstand van is gebleven. Langzaam krijgt hij een andere kijk op de dingen. Door de overgave warmee hij zich inzet, gaat het 'achterlijke' meisje met sprongen vooruit. Een po ging het kind te adopteren stuit op een muur van cynisme. De andere kant, het kantoor, is niet veranderd. Opeens is Hes een 'geval' is hij zelf het slachtoffer van opvattingen en opmer kingen die hij nu van zijn collega's moet ondergaan. De stageaire is de enige van kantoor die begrip heeft voor wat Hes doormaakt. Als de adoptie wordt afgewezen trekt Hes zich verder terug. Hij weigert te capituleren voor de regels van het kan toor, temeer daar het meisje zo vooruit is gegaan. Wanneer een laatste poging om Hes 'tot rede' te brengen (hij kan zelfs zijn oude functie weer normaal in nemen) mislukt, wordt er gedreigd met de politie en een psychiatrisch on derzoek. De macht van de stempels overwint. Teleurgesteld staat hij het kind af. Aanvang: 23.30 uur. Entree5,-/leden, cjp en 65 4,-. Agenda: donderdag 20 maart: afslui ting van het Noordhollands Filmfesti- valk 1986 in Artishock met de korte film 'Twisk' van Orlow Seunke (Ned. 1974) en Seunke's inspiratie-film hier voor: 'Amarcord' van Federico Fellini (Italië 1973). Donderdag 27 maart: 'ZOO' van Peter Greenaway (Eng/Ned 1985). Deze bizarre film ging tijdens het Rotterdams Filmfestival van afge lopen januari in wereldpremière.

Soester Courant | 1986 | | pagina 17