5tcuri^c collecte •^flieunia qjbio N B LronJ Recreatiecentra Nederland: met 2,5 miljoen overnachtingen het grootste kampeerbedrijf van ons land Monumentenzorg inventariseert 'beeldbepalende' objecten in Soest 60 JAAR REUMABESTRIJDING, MAAR WE ZI)N ER NOG LANG NIET Zo vrij als een vogeltje in de lucht I r WOENSDAG 12 MAART 1986 SOESTER COURANT paginïT Nieuwe plannen voor Oranjehotel o— a— n— n - a— a— n— a— a— o~ a— a— o—in a— a-; -o I CU CL NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/ DE MACHT VAN HET KLEINE Achterweg 5,2103 SW Heemstede WOE HIT NATIONAAL REUMAFONDS 0 TE HUUR RudyBlok - Soesterberg PERFECTE GRAVEL TENNISBAAN Twee ijzersterke uitgangspunten: ruimte en sfeer Formule M Dit is het elftal van Recreatiecentra Nederland Alle centra bieden tal van faciliteiten s w- een der voo stijl een ops Nll Juist voordat het Bureau Monumenten zorg van Provinciale Planologische Dienst [PPD] in Utrecht begint met het inventariseren van monumenten en beeldbepalende panden en werken in Soest, is bij het gemeentebestuur het verzoek binnengekomen om informatie te verstrekken over de mogelijkheden die er zijn op de plaats aan de Burge meester Grothestraat waar nu het O- ranje Hotel staat. Volgens gemeente- voorlichter Ben J. van Os gaat het om een "zeer serieuze" aanvraag. Op aanvragen in het verleden kwam nooit een vervolg. Alle aanvragen wor den telkens opnieuw beoordeeld. Overi gens gaat de voorkeur van het College van Burgemeester en Wethouders uit naar het zoveel mogelijk handhaven van het hotel. "In de afgelopen jaren werden meer dan eens plannen ingediend door met name projectontwikkelaars, bouw maatschappijen en makelaars voor het terrein van het Oranje Hotel", aldus Van Os. "In sommige gevallen ging het om totale afbraak van het hotel en de bijgebouwen, soms ook ging men uit van behoud van in ieder geval het hoofdgebouw. Tot nu toe is het bij het indienen van ontwerp-plannen geble ven. In de meeste gevallen stuitte re alisering ervan af op de financiën". Er heeft zich nu een opnieuw een se rieuze gegadigde (uit Soest) gemeld, die het hoofdgebouw wil inpassen in zijn plannen met het terrein, aldus de heer Van Os. Het gemeentebestuur zal hem, nadat het nu lopende ambtelijke onderzoek is afgerond, laten weten wat de mogelijkheden en voorwaarden zijn. Verder zal de aanvrager worden gevraagd zijn financiële visie te geven op de mogelijkheid tot realisering van zijn plannen. Uitkammen Het ruim honder jaar oude hotel, oorspronkelijk een buitenplaats, zal zeker niet ontbreken op de inventa risatielijst van monumenten en beeld bepalende panden en werken in plaats,zal zeker niet ontbreken op de inventarisatielijst van monumenten en beeldbepalende panden en werken in Soest. Twee medewerkers van het pro vinciale Bureau Monumentenzorg gaan in Soest op pad voor het cul tuur-historisch uitkammen van de ge meente. Het gaat hierbij niet alleen om bijvoorbeeld gebouwen met fraaie ge vels of om kerken en boerderijen, maar ook om gewone, dagelijkse din gen zoals bedrijfspanden of zelfs lan taarnpalen. De kwalificatie "waarde vol" of "minder waardevol" verschilt per gemeente. In de ene gemeente zou een oude boerderij een zeldzaamheid kunnen zijn, terwijl in een andere plaats door de hoeveelheid ervan het waardevolle element afneemt. Van belang is het te bekijken of een ob ject nog gaaf is en hoe zeldzaam. Cri teria bij de inventarisatie (in alle U- trechtse gemeenten) zijn de tijd waar in is gebouwd en het soort gebouw. Daarnaast is de architectuur van be lang, evenals de historische betekenis. De inventarisatie houdt een uitgebrei de beschrijving in van de objecten, compleet met documentatie in de vorm van foto.s, tekeningen en eventueel een stukje geschiedschrijving. De kosten van het onderzoek komen grotendeels voor rekening van de provincie. De ge meente draagt bij in onkosten en reis kosten. Presentatiekosten, foto's, kaarten en tentoonstellingsmateriaal moeten wel volledig door de gemeen te worden betaald. Monumentenbeleid In de rapporten die uit het onderzoek voortvloeien, wordt niet alleen aan dacht besteed aan gebouwen, maar ook aan delen van het landschap en stads- of dorpsgezichten. Op basis van de rap portage wordt bekeken of voor een ge meente een monumentenbeleid kan worden opgezet. Zo heeft de inventa risatie van waardevolle gebouwen en gebieden soms een inbreng in een be stemmingsplan tot gevolg, waardoor de kans op behoud aanzienlijk groter is. De leider van de inventarisatie, Roland Blijdenstein, heeft geconstateerd dat bij veel gemeenten geen enkel besef leeft van wat nu waardevol is. Daar toe kan ook Soest gerekend worden, mede door het ontbreken van een ei gen bureau voor monumentenzorg. Hoe wel Soest één van de oudste nederzet tingen in de provincie Utrecht is, telt het slechts weinig monumenten. Een uitzondering vormen enkele terreinen die in archeologisch opzicht van bij zonder belang zijn vanwege de daar aanwezige overblijfselen van pre-his- torische culturen. In Soest zijn, soms zelfs nog in het re cente verleden, veel historische pan den verdwenen: talloze schaaps kooien; de buitenplaats Klein Middel- wijck aan het Kerkpad zuidzijde; de boerderij 't Ouwe Huus aan de Molen straat, op de plaats waar nu de ge meentelijke kwekerij is ge vestig, en de hotels Eemland en Trier om slechts een handjevol voorbeelden te noemen. Gemeentehuis Weliswaar bezit Soest nog een aantal op z'n minst beeldbepalende gebou wen, maar van niet allemaal staat vast dat ze gehandhaafd zullen blijven. Een voorbeeld daarvan is het huidige ge meentehuis aan de Steenhoffstraat, ge bouwd in 1893. Het uiterlijk van het ge- bouw werd in 1971 aangetast door de verwijdering van het torentje als ge volg van de slechte staat waarin het verkeerde. Sindsdien ligt het ergens opgeslagen. Tot ander beeldbepalende gebouwen in Soest kunnen onder meer gerekend worden het Oranje Hotel; het voorma lige Sint Jozef gesticht, later het Ar- tishockgebouw aan de Steenhoffstraat het Verenigingsgebouw aan dezelfde straat; de Mariaschool in Soestdijk en de NS-stationsgebouwen Soest en Soestdijk. Het zijn slechts enkele wille keurige voorbeelden van gebouwen, die voor opname in de inventarisatie in aanmerking komen. Het is de bedoeling dat de gemeenten in de nabije toekomst een aantal taken krijgen in het monumentenbeleid zodra de decentralisatie van de landelijke monumentenzorg wordt de landelijke monumentenzorg wordt doorgevoerd. Opzet van de uitgebreide inventarisatie die de provincie nu maakt, is het leggen van een basis voor gemeentelijk beleid. Bovendien krij gen daarnaast de inwoners van de meente op deze manier inzicht in de historische of architectonische waarde van gebouwen, want het is de bedoeling dat het provinciaal Bureau Monumen tenzorg de rapportage doorspeelt naar de bevolking. D O— D— O O— O— O— Q-~ iCl— O— 'O D— O— D i D CJ~ O— O—! O— t/> 4 Uw adres voor NAAI MACHINES en reparaties o.a. Pfaff, Husqvarna, Elna,» Bernina enz. is Fa. van Huis steden. Van Weedestraat 221 tel. 13480. Een TROUWRING VERAN DEREN? Wij hebben voor beelden voor het vermaken van uw gouden trouwring. Juwelier v.d. Weerd, Soes- Terbergsestraat 26, tel. 12982. HANDEL Wasiel Steitner, de grootste TAPIJTZAAK van Soest, 200 rollen in voorraad. Lange Brinkweg 38 t.o. Gasbedrijf, tel. 02155-19600. Het Nationaal Reumafonds, Statenlaan 128,2582 GW Den Haag Bankrek.nr.: 70.70.70.848. Giro: 324 bij Per uur/ Per seizoen van 1 april tot 1 november. Telefoon 03463-3429 KADOBOETIEK Zuidpromenade 11 - Tel. 10098 Een uniek onder- komen voor een opmerkelijke hoeveelheid kado 's feature Syndicale „Wij zoeken het in de ruimte en de sfeer Twee ijzersterke uitgangspunten die het ook door de jaren heen blijven doen", zegt Gerben Baaij, directeur van Recreatiecentra Nederlhnd (RCN). „Tot onze eigen verrassing zijn wij geleidelijk uitgegroeid tot het grootste kampeerbedrijf van Nederland, met zo'n 2,5 miljoen overnachtingen per jaar in 11 centra. Bungalows hebben we ook, al horen we op dat gebied niet tot de giganten. Er is dan ook niets massaals of pretparkerigs aan onze recreatiecentra. Overal royale kampeerplekken en in de bos- en heide- Op de achterkant van de Recreatie krant 1985 vonden we in een speelse hoek een schuin gedrukte tekst. Mei als kop; Geheim. Daaronder, in een klein lettertje: ,,Hoe komt het toch dat jullie re creatiecentra zo in trek zijn?" vragen mensen wel eens. Tja. dat moeten de ruimte en de sfeer wel wezen", ant woorden we dan, rijkelijk vaag. Mis schien is het geheim welde formule M mensen zijn nog belangrijker dan voorzieningen. Maar a/s je zoiets breeduit adverteert, is die formule al stuk Daarom staat 'ie hier In dit geval dus een geluk in plaats van een on geluk in een klein hoekje Nieuwsgierig als we zijn, willen we daar toch wel wal meer van weten. ..Nou ja", zegt Baaij. eerst wat tegen stribbelend. ..we doen er aan wat we kunnen. Niet voor niks worden er in de winter door onze eigen mensen zo'n honderd recreatiemedewerkers klaar gestoomd voor hun bijdrage in het seizoen. Dat zijn vaak vakstudenten die het nodige te bieden hebben op het gebied van sport, spel en andere royale, beschutte kampeerterreinen voor gezinnen, groepen en individuele kampeerders centra en bij het Ouddorpse strand zelfs uitsluitend vrijstaande bunga lows, uiteraard op aparte terreingedeelten. ïn de watersportcentra zijn weer andere dingen van belang. Ons aanbod is voor Veel mensen be taalbaar, door de inclusieftarieven. Lakens en slopen, kleurentelevisies, eindschoonmaak, energieverbruik, een annuleringsregeling en zo nodig een taxi bij aankomst en vertrek. Het zit allemaal in de bungalowprijs. Dat is ook typerend voor RCN", stelt Baaij vast. Niet zonder enige tevre denheid over het bedrijf, waarvan hjj al ruim twintig jaar de voorman is. plezierige stenen vakantiebunga lows voor zomer- en wintergebruik jaarlijkse vakantiekampeerders en bungalowhuurders heeft ai ten minste vier vakanties bij ons doorgebracht. En nog eens dertig procent twee of drie vakanties. Die voelen zich kennelijk bij ons thuis. En dat zijn dan mensen uit heel uiteenlopende maat schappelijke kringen. Eerlijk gezegd zijn we daar wel gelukkig mee". boeiende en ontspannende activitei ten. Niets hoeft, alles kan. Een deel van onze gasten voelt zich ook aange sproken dooreen oecumenische dienst op zondagmorgen. Maar het belang rijkste is toch. dat onze bezoekers zo veel mogelijk het gevoel krijgen dat ze echt welkom zijn. Geen toeristisch- recreatieve melkkoeien. Trouwens, ook voor mensen zonder gelcf doen we wat we kunnen. Al zijn die moge lijkheden soms beperkt. En... niet te vergeten, de voorzieningen moeten gewoon goed zijn. Kampeersanitair dat gezien mag worden, compleet in gerichte bungalows. Je kunt mensen in 1986 geen knollen voor citroenen verkopen. Om een simpel voorbeeld te noemen, zelfs de croissanterie voor de ovenverse broodjes, die wij in 1985 hebben uit geprobeerd... die kunnen we in hel vakantieseizoen 1986 al niet meer missen. Zo'n voorziening hoort er dan opeens bij. Misschien wel voor het vleugje Franse sfeer tijdens de vakan tie in Nederland. Wie zal het zeggen! Kortom: met we-doen-wat-we-kun- nen is het meeste wel gezegd, denk ik. Meer dan dertig procent van onze ..uitgebreide recreatieprogramma s voor jong en oud in alle vakanties... Het landelijk netwerk van Recreatie centra Nederland omval elf centra. Het zijn van noord naar zuid: „Bergumer Meer", Bergum/Suameer in het Friese merengebied: „De Potten" aan het Sneekermeer: „De Roggeberg" in Appelscha op de grens van Friesland en Drenthe; „De Noordster" in Dwingeloo (Zuid- West Drenthe): „De Jagerstee" in Epe (Gld.) op de noordelijke Veluwe: „Zeewolde" aan het Veluvve-randmcer in Zuidelijk Flevoland: „Het Trefpunt" in Ermelo op de noord-west Veluwe: „Het Grote Bos" in Doorn op de Utrechtse Heuvelrug: ..Toppershoedje" in Oudddorp aan Zee (op de westpunt van Goeree- Overflakkee): ..De Schotsman" in Kamperland (op Noord-Beveland aan het Veerse Meer); „De Flaasbloem" te Chaam in de Ba- ronie van Breda. Voor inlichtingen over één of meer van deze elf recreatiecentra „tussen groen en water" kunt u terecht bij het Cen traal Informatie-adres van Recreatie centra Nederland (RCN) in Drieber gen, tel. 03438-13547, ofwel RCN, Postbus 38,3970 AA Driebergen. Hier kunt u ook de bekende recreatie- krant aanvragen. Journalist Henk Prins beschreef een paar jaar terug in een artikel, dat verscheen in enkele regionale dagbladen, wat hem trof in de recreatie centra van RCN. We citeren hem graag, onder het motto: „Nu hoort u het ook 'ns van een ander": „Recreatiecentra Nederland wil voor haar gasten ruimte scheppen in dub bele betekenis. Letterlijk als hei gaat om de beschikbare vierkante meters per bivak. Figuurlijk als het gaat om de sfeer, waarin mensen de ruimte krijgen om ongedwongen samen te kunnen herademen in de vrije natuur. In deze recreatiecentra wordt zodanig met de oppervlakteruimte omgegaan, dat de gasten niet door een gevoel van massaliteit worden overvallen, noch zich op hun eentje geheel afgescheiden voelen zitten. De grote en kleine gas ten komen elkaar op deze terreinen tegen, zonder hinderlijk te zijn of zich gedwongen te voelen. Cijfers spreken duidelijke taal. Het aantal bivaks (tenten, caravans, bun galows) per hectare recreatieterrein in Nederland heeft naar verhouding in doorsnee flink wat ruimte. Bruto- ruimte. dat wil zeggen met inbegrip van wegen, beplantingen, sportveldjes. speelweiden, kleutervijvers. was- en toiletruimten, kampwinkel, kantine, restaurant, recreatiezalen, openlucht theaters en dergelijke. Welnu, per bi vak staat bruto in ons land gemiddeld 350 m2 ter beschikking. Bij Recreatie centra Nederland is dat gemiddeld echter 700 m2! Ofwel precies het dub bele van het landelijk gemiddelde. Hel embleem van deze recreatiecentra zegt het wat poëtischer. Je voelt je er zo vrij als een vogeltje in de lucht. Bo vendien. of het zonnetje nu wel of niet schijnt, je kunt er met elkaar de zon achter de wolken ontdekken... En aangezien elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. is de vrije ruimte groot en het aanbod gevarieerd. Iedereen is welkom betekent niet al leen ..edelman, bedelman, dokter en pastoor", maar ook kinderrijke gezin nen. kamperende jongeren, die indivi dueel op stap zijn. mensen met huis dieren (ten hoogste één dier per bi vak). en rolstoelgebruikers. Enkele centra hebben voor gehandicapten aangepaste bungalows. Tevens zijn er enkele apart voor CARA-patiënten ingericht. Er zijn speciale regelingen voor 60- plussers, vooral in het voor- en na seizoen. Anderzijds meent Recreatiecentra Nederland, dat het geen zin heeft te subsidiëren in de vakanticbestedingen van mensen, die kunnen betalen. De tarieven vallen dan ook niet onder de goedkope categorie, maar zijn gewoon redelijk en zitten landelijk gezien in de middengroep. Er is trouwens weinig ruimte voor geldelijke steun. Wanneer je naar verhouding veel ruimte biedt, dan kost dat het bedrijf extra geld. Het zal voorts duidelijk zijn. dat door de aandacht voor het sociale recreatiemi lieu de personeelskosten hoog zijn. ...windsurfen op „De Potten", „Ber gumer Meer", „De Schotsman" en „Zeewolde". Tot de standaardvoorzieningen van alle RCN-CENTRA behoren; royale, beschutte kampeerter reinen met goede grasmat en modern sanitair. Voor gezin nen, groepen en individuele kampeerders; speciale trekkersterreinen; plezierige stenen vakantiebun galows voor zomer- en winter gebruik (Bergumer Meer is uit sluitend kampeercentrum), ruim gesorteerde supermarkten met normale prijzen; gezellige restaurants en res- taurettes met goede, betaalba re warme maaltijden. Nu ook een croissanterie; recreatiezalen, sport- en spelac- commodatie; veilige zwemgelegenheid voor jonge kinderen; een uitgebreid recreatie- programma in alle vakanties; receptie met streekinformatie en gratis auto-, wandel- en fietsroutes; telefooncel, huurfietsen; wasserette op het centrum of in de naaste omgeving. „Zeewolde" heeft een overdekt zwembad. Gasten van „De Flaas bloem" en „Het Trefpunt" hebben gratis toegang tot het nabije na tuurbad. Is recreatiewerk het bezighouden van verveelde gasten? Beslist niet. Re creatiewerk is sport, spel en dans. film. cabaret of toneel, expressiewerk, na- tuurexcursie, speurtocht, nachtelijke dropping, kampdienst of bijvoorbeeld in een nabije stad de rijkdom aan istorische kerken en gebouwen, ge vels en grachten gaan bekijken. Een vrijblijvend aanbod van afwisse lende activiteiten voor jong en oud. Opstapjes voor nieuwe ervaringen, nieuwe ontdekkingen, nieuwe ont moetingen. een beter wei-zijn in je re- creatie-omgeving. Niet alieen voor inderen, want wanneer verschillende generaties bijvoorbeeld samen spelen, 's at wel zo leuk. En om leuke dingen voor de mensen gaat het. Om bezig- c en. die Z'J zèlf plezierig vinden. >e wil van zijn vakantie of vrije weekend buiten niet echt een feest ma,ten' Weer of êeen weer.....?" met we e retorische vraag Henk Prins zijn verhaal over RCN besluit.

Soester Courant | 1986 | | pagina 18