fff/fttt w Janeen8MxïR t Zwaantje ^bartltuijeH O 10,25 10,98 1,79 1,98 f mm Annie Hartman houdt open huis (^jehannesl In de startblokken! in mijn VIdoorArie SIN-ADVIESCENTRUM tvoanleriiMQt l/OENSDAG 12 MAART 1986 SOESTER COURANT PAGINA 21 iuper ïalfvolle Éocolade nelk fie ias }ek zijn ag tot jpend! Wie komt er hokje? Hooijer ijzerwaren en gereed schappen, een jaar later.... wooninrichting voor exclusief wonen baam, brinkstraat 19-23, tel. 02154-12801 Decoraties van Liesbeth Veldhuijsen, Grada van Wessel en Immie Zijlstra Traditionele Paaseieren- tentoonstelling in 'De Bereklauw' Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? Onkruidbestrijding met chemische middelen voorwaar delijk toegestaan Restaurant Goed om er gast te zijn 4 Kegelbanen Van 13 maart t/m 29 maart 1 Soester wint fiets met slagzin Skiër gewond bij afdaling Loodgieterswerk Politie doet goede vangst voor doe-het-zelvers b erpak van 159 voor - r» Wandelaar Arie ligt er niet van wakker, bezighou den doet 't hem wel; de verkiezingen. Dat komt zo. De afgelopen weken heeft hij gepro beerd leiding te geven aan twee politie ke forums, die in Soest en Soesterberg veel kwijt wilden over Soest nu en en Soest straks. Om niet helemaal als forumvoorzitter met zijn mond vol tanden te zitten, ontving hij voor de zittingen de politieke programma's van de diverse partijen. Ter bestudering. Die van de VVD gestoken in een wat jgets Oranje-jasje, de combinatie GPV/ SGP/RPF liet Oranje als verpakking $r uitknallen, terwijl de Partij van de Arbeid met een rode omslag geen twij- fel over haar identiteit liet bestaan. CDA en D'66 toonde voorkeur voor groen, kleur van de hoop, en Progres sief Soest pakte uit met een kleur, die •ffi» overeenstemming met de ene zetel tot nu toe in de gemeenteraad: muis- is. De nieuweling in het gezelschap, Aktief Soest (zeg maar PAS) isenteerde haar politieke voorne- ais in ene uitgave, die doet denken aan een wat morsig vervaardigde loolkrant, tot stand gekomen, toen de toeziende leraar wegens griep het moest houden, idanks de verschillen in kleur hebben [de politieke partijen met elkaar gemeen dat ze slechts het allerbeste met de iezers en Soest voorhebben. »k de etnische minderheden, zoals r zijn Turken en Marokkanen, die we destijds voor ons gemakt te hulp ibben geroepen, worden in geen enkel ,rtij-programma overgeslagen, itroerend. ilet op het grote aantal stemgerech- igde buitenlanders vindt Arie het wel terkwaardig dat geen enkele Turk of rokkaan het op een van de zeven jsten tot een verkiesbare, desnoods inverkiesbare plaats wist te brengen, 'oeval of opzet? Slechts de mogelijk- leid dat er bij het CDA sprake is van •chmed v.d. Dijssel, en bij de WD an Hassan Duit, zou kunnen duiden op een door Arie gemaakte vergissing, loewel hij dit zeer onwaarschijnlijk :ht. Onduidelijkheid dus ten opzichte van de participatie van buitenlanders met betrekking tot het hebben van een klein stukje bestuur in onze gemeente. Duidelijk is wel dat een aantal politieke partijen het op prijs stelt, laten we het voorlopig houden tot en met 19 maart a.s., een sfeertje te kweken van ouwe- jongens-kréntebrood. Zo Arie dë nummer zes van de P.v.d.A. zou gaan stemmen, dan mag hij voor taan Jan tegen kandidaat Danvers zeggen. Eenzelfde scheutigheid ook elders. Bij D'66 lonkt mevrouw J. A. v.d. Weide met Tineke. Wie de toekomst van Soest wil toever trouwen aan Progressief Soest krijgt te maken met Jan, Leidje en Elly. Itëïf Bij Politiek Aktief Soest maken ze er ook geen punt van. Logisch, want V Gerard, Cor, Bart, Alex en Nelly be- horen tot een generatie die al op school heeft geleerd de leraren te tutoyeren. WD, CDA en de combinatie GPV/ SGP/RPF houden, voorlopig tot 1990, vast aan de strenge leer van de etiket- te. Hoe verdrietig ook, U heeft in deze verkiezingstijd niet het recht de wet- houders Menne en Plomp met Jan en ft Günther aan te spreken, en laat Meilof a niet horen dat U hem Wiebertje dan Ir wel Willempie noemt. t' De politieke programma's, die Arie onder ogen kreeg, leverden een aantal 4 verrassingen op. Het is hem opgeval- M len dat de volgelingen van drs. G. A. W. G. A. Plomp veel willen, maar weinig beloven. Een sluitende begroting, hoek steen van de partij, moet daar alles mee te maken hebben. "Mits" en "ten zij" worden uit het politieke woorden boek van de VVD-Soest dus niet ge schrapt. Drs. J. L. Menne laat namens het CDA weten dat naast sociale woningbouw ook aandacht moet worden besteed aan partikuliere woningbouw. Arie vraagt zich af of de ruim 3000 woningzoeken- den op dit laatste zitten te wachten. Frans, van de Partij v.d. Arbeid, ziet binnenkort Soesterberg niet meer lig gen. Vliegveld en basis dienen gesloten worden. Wanneer ze dat lukt dan is de tijd niet meer veraf dat André van Duin, desnoods Hein Vergeer, minister president gaat worden. Adriaan van D'66, in de wandelgangen ook wel Van Mierlo genoemd, stelt in zijn verkiezingsprogramma een zeer uitgebreid, smakelijk lijkend, diner samen. Jammer alleen dat hij de kook platen voor de potten en pannen niet warm krijgt. Zo komt zijn voorstel, Soesterberg te laten uitgroeien tot 10.000 inwoners, tenminste over wanneer hij verzuimt aan te geven waar er voor de nieuwe lichting gebouwd moet wor den. Jan C-drie van Progressief Soest blijft, ook in deze spannende verkiezingsda gen, komisch en toch leuk. Zonder blik ken of blozen stelt hij met zijn politiek gelovige aanhang vast, dat zijn partij fde enige is met een visie, vastgelegd in het beleidsplan 1986 - 1990. Daar zal de concurrentie van schrikken en op kijken. Voor vrouwen van deze tijd oogt GPV/ L SGP/RPF. Lijsttrekker W.R. Meilof niet aantrekkelijk. De man ziet er we lis- waar uit als Hollands Glorie, zijn poli- L tieke inzichten zijn bij het begin van de B 18e eeuw blijven stilstaan. Subsidie voor "Vrouwen voor Vrouwen" op de helling, de vrouw het liefst achter het fornuis, en Arie heeft de indruk dat een deuntje fluiten op de zevende dag van de week in die kringen aanleiding T is te veronderstellen dat de zondag- rust wordt verstoord. Tenslotte Politiek Aktief Soest. Ze zijn er pas. Politiek gezien nog niet droog achter de oren. Beste, aardige men sen, daar niet van, maar afgaande op lun politieke aspiraties verlate school- 'erlaters, die in de veronderstelling ■ven dat je van monopoly spelen rijk Hit worden. op de lollige toer? Wie lacht soms mi wanneer hij politieke program- "^beziet! Tod|jjkt 't Arie verstandig wanneer aU*dnderen van Paul Scholten" op 19 "Hrt a.s. in het stemlokaal hun zegje ^n. 'V ln, zonder uitzondering, poli tieke Ptijen met onderdelen van hun sei hui yei Het is alweer een jaar geleden dat Hooijer ijzerwaren en gereedschappen z'n nieuwe winkel aan de Soesterberg- sestraat opende. Het was een jaar waarin Hooijer enorm veel nieuwe ar tikelen kon gaan presenteren en zo doende aan een grotere vraag kon vol doen. We kunnen rustig stellen dat Hooijer toonaangevend is geworden in zijn branche. Dat blijkt ook wel uit het feit dat zij werden gekozen tot beste ijzer- warenhandel van Soest. Zij vonden dit best leuk om te weten maar om deze titel officieel naar buiten te dragen, daaraan hing een, voor Hooijer-begrip- pen, veel te duur prijskaartje. Hooijer voert liever zelf acties, direkt naar z'n klanten gericht, en geen verdere poes pas. Dat Hooijer niet alleen aan particu lieren levert is zo langzamerhand een bekend feit. De groep industriële afne mers is nok vorifr iaar weer fliov rmr-tn. gen. Naast de eigenaren Ab en zoon Evert Hooijer, beschikt de zaak over vier vaste werknemers, die allen jaren lange ervaring hebben. Maar liefst drie van deze vier hebben hun officiële COVIJ-vakdiploma ijzerwaren en ge reedschappen. Er wordt gewerkt in wisseldiensten, want Hooijer is 52 uur per week geopend en een werkweek in Neder land duurt lang geen 52 uur. Nieuwe tuinartikelen afdeling Toen er vorig jaar op 10 januari in het nieuwe pand gestart werd was er voor de tuinartikelen nog niet zoveel plaats gereserveerd. Nu is er ruim 12 mtr. winkelstelling geïnstalleerd, om alle bekende merken te presenteren. Hooijer blijft aktief om het voor de klant zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Hooijer is klaar voor het nieuwe seizoen, het woord is aan U! ■r vP WöfiHB IMT.KIIXK geeft gratis inrichtingsadvies aangepast aan uw smaak en interieur Vrijdagavond 14 maart a.s. om 20.00 uur wordt in het kunstwinkeltje "De Bereklauw", S te enhoffstraat 63 in Soest, de traditionele Paaseieren-ten- toonstelling geopend. Het is voor de vierde maal dat deze bijzondere ten toonstelling wordt gehouden, die ook in de voorafgaande jaren een groot suc ces was. Ook dit jaar zijn de kunst werkjes weer gemaakt door een drietal eerdere exposanten uit Baarn. Lies beth Veldhuijsen, Grada van Wessel en Immie Zijlstra. Bijzonder is ook dat de Soester kun stenaar Ivan Dilrosun en zijn gezin het een uitdaging vond om ook eens het ge vecht om het ei aan te gaan. Ook van hun hand zullen een paar fraaie kunst werken te zien zijn. Dat het ieder jaar inderdaad een ge vecht is om een groot aantal pronk stukjes te vervaardigen toont deze ex positie. Het is moeilijk om steeds maar weer nieuwe motieven te bedenken, nieuwe technieken uit te proberen en geheel naar eigen fantasie een ei te versieren. "Ik weer niet hoeveel jaar ik nog door ga hiermee", zegt Grada van Wessel. "Op den duur raakt je fantasie een beetje uitgeput. Ik heb dit jaar mijn best gedaan om iets nieuws te beden ken, maar of dat volgend jaar weer lukt, weet ik niet". 'Grada schildert, met aquarelverf diverse soorten eieren (van eenden, parelhoen, pauw en kal koen) en tovert prachtige landschap jes, dieren en abstracte voorstellingen in tal van variëteiten op de tere schaal. "Ik heb ook een struisvogelei bestelt, mar ik weet niet of dat op tijd arriveert voor de expositie", zegt Grada. Beschilderde eieren zijn een kenmer kend gebruik voor het Paasfeest, maar En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg programma lachspieren in werking, ernst, bewogenheid en zorg voor eenieder, die zich inwoner van Soest of Soester berg mag noemen zijn in een absolute meerderheid van de partijprogram ma's herkenbaar. Wie 't allemaal slechts voor kennisge ving aanneemt, het stemlokaal voorbij loopt, hoort thuis bij de verzameling kleurloze betweters die achteraf feil loos vaststelt hoe 't allemaal anders en beter had gekund. Stemmen dus, ook al weet U nu al dat er a.s. woensdagavond van eenstem migheid geen sprake zal zijn. ARIE WANDELAAR ook een symbool voor de lente. Toch kan men ook een gedecoreerd ei het he le jaar door cadeau geven. Het is een teken van vreugde, geluk en liefde. Met veel liefde gemaakt zijn ook de ragfijne kunstwerkjes van Liesbeth Veldhuijsen. "Ik heb dit.jaar iets totaal anders gemaakt", vertelt zij enthou siast. Haar eieren zijn niet beschilderd, maar beplakt met uit heel dun papier geknipte tafereeltjes. "Ik heb me laten inspireren door de Poolse volkskunst. Ik heb een serie met kindertjes ge maakt van meerkleurig knipwerk. Ook heb ik een serie eieren waarin goud kleurig papier is verwerkt met voor stellingen naar eigen fantasie met bloemen, vogels, vlinders". Liesbeth Veldhuijsen is lid van de Nederlandse Vereniging voor Papierknipkunst. Zij wordt veel gevraagd om demonstraties te geven van haar werk. Op woensdag 26 maart geeft Liesbeth een demon stratie knipwerk in "De Bereklauw", gedurende de gehele dag. Ook Immi Zijlstra is een oude bekende. Zij heeft een geheel eigen stijl ontwik keld, waarbij zij in het bijzonder geïn spireerd is door de natuur. Zij beschil dert de eieren met zeer subtiele land schapjes, vogels en andere dieren waardoor haar kunstwerkjes een zeer bijzondere plaats innemen op de expo sitie. Het kunstwinkeltje van Willemijn Hakvoort ademt een fijne lente-achtige sfeer waarin weer veel nieuwe creaties op het gebied van zelfgemaakte kle ding en andere kunstzinnige produkten zijn te bezichtigen. Sinds enige tijd worden in "De Bereklauw" op dinsdag en donderdag erg leerzame schilder cursussen gegeven door Gerda van Hulst 'nat-in-nat'en Jan de Kok (sluiertechniek) waar veel belangstel ling voor is. Vanaf dinsdag 8 april en donderdag 10 april gaat een tweede cursus van start van 7 wekelijkse les sen. Belangstellenden kunnen zich hier nog voor opgeven (tel.02155-19176). De Paaseieren-tentoonstelling in "De Bereklauw" duurt tot vrijdag 4 april, en is dagelijks te bezichtigen (behalve op maandag, zondag en de Paasdagen) van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 18.00 uur. Burgemeester en Wethouders hebben geen bezwaar dat de afdeling Groen en Recreaktie van de dienst Gemeente werken dit voorjaar bij het bestrijden van onkruid in het openbaar groen en op de verhardingen gebruik maakt van chemische bestrijdingsmiddelen. Het is een continuering van het tot nu toe gevoerde beleid bij dergelijke bestrij dingen van onkruid. Wel zal gebruik binnen een aantal randvoorwaarden moeten plaatsvinden. Zo dient men gebruik te maken van de minst schadelijke toegelaten bestrij- dingmiddelen, die desondanks vol doende effectief zijn. Er mogen geen chemische bestrijdingsmiddelen ge bruikt worden ten behoeve van gazons. Waar mogelijk dient - binnen de thans aanwezige financiële ruimte - een andere vorm van onderhoud te worden toegepast. Hierbij moet men denken aan houtsnippers als bodembedekking en de inzet van veegapparatuur. Wan neer rondom schoolcomplexen gebruik moet worden gemaakt van chemische bestrijdingsmiddelen, moet dat op een zodanig tijdstip plaatsvinden dat ver meden wordt dat kinderen direkt kon- takt kunnen hebben met die recent be spoten verhardingen of groenstroken. Daarnaast willen Burgemeester en Wethouders uiterlijk in mei aanstaan de een concept van een alomvattend plan ten aanzien van het gebruik van bestrijdingsmiddelen hebben, dat ver volgens besproken zal worden in de verantwoordelijke raadscommissies. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 FotoGoos van der Wilt De bekende stoffenspeciaalzaak van Annie Hartman aan de Brinkstraat 29 in Baarn staat vanaf morgen volop in de belangstelling van het publiek, dat ook vanuit Soest de weg naar de beken de en vertrouwde winkel in Baarn al ja ren uitstekend weet te vinden. Vanaf morgen houdt Annie Hartman er "open huis" - dat wil zeggen dat de klanten er tijdens de openingsuren (zeg maar tussen 10.00 uur 's morgens en 17.00 uur 's middags) nog meer dan anders wel kom zijn om poolshoogte te komen ne men van alles wat deze opmerkelijke "mode"-zaak te bieden heeft. "Soms merk je bij de mensen nog wel eens wat drempelvrees", aldus Annie Hartman. "Ze denken dan dat ze niet even op hun gemak binnen kunnen ko men en even rondkijken, zonder dat ze persé iets kopen. Tijdens het open huis hoeft dat in "elk geval helemaal niet, want er is geen koopverplichting". De bezoekers wórden tijdens het open huis ontvangen met een kopje koffie of een drankje en kunnen inderdaad op hun gemak kennis nemen van het grote aanbod, met name op het gebied van stoffen, dat Annie Hartman in haar twee jaar geleden nog geheel verbouw de zaak heeft. Dat gebeurt aan de hand van een mode-presentatie door eigen medewerksters. "Geen modeshow", verduidelijkt Annie Hartman, "want daarvoor ontbreekt me de ruimte en de tijd". De heer F.H. van Dijk uit Soest, tech nisch medewerker van Installatie Ser vice aan de Korte Ossendam, was vorige week bijzonder in zijn schik. Hij was de winnaar geworden van een slagzijnwedstrijd, georganiseerd door de bekende metaalwarenfabriek van de gebr.Smink in Amersfoort,die on der de handelsnaam Geesa allerlei fraaie badkameraccessoires fabriceert. "Als de schone Cleopatra nu zou leven, zou zij de voorkeur aan Geesa-acdessoi- res geven", zo luidde de slagzin waar mee de heer Van Dijk zich verzekerde van de hoofdprijs: een schitterende Gaze lief iets, die hem vorige week bij de bekende rijwielhandel De Bruin aan de Gallenkamp Pelsweg werd over handigd door Geesa-directeur F.J. Es- selman. De heer Van Dijk was uiteraard zeer in zijn nopjes met de fiets, voorzien van versnelling en trommelremmen. "Ik was eigenlijk zo langzamerhand wel aan een nieuwe fiets toe", aldus de prijswinnaar. De slagzinwedstrijd werd genouoen tij dens de vakbeurs Installatie '86, die be gin februari in Utrecht werd gehouden. 0 V.l.n.r. de heren De Bruin, Van Dijk en Esselman. Foto: Goos van der Wilt De bekende stoffenspeciaalzaak is in de wijde omtrek bekend als het adres waar men terecht kan voor stoffen- "ik geloof het zelf soms ook niet, maar we hebben hier wel 20.000 verschil lende stoffen", aldus Annie Hartman - niet alleen op het gebied van kleding (waaronder bruidskleding), maar ook voor bijvoorbeeld wiegebekleding en overgordijnen. Sinds deze winter kan men ook voor vi trage weer volop bij Annie Hartman te recht. Onder de stoffen neemt de echte zijde een bijzondere plaats in. "Dat is toch iets heel speciaals, maar ik werk er erg leuk mee", aldus Annie Hart man. Behalve voor japonnen - "we hebben er werkelijk duizenden" en mantelpakjes kunnen de dames in de leeftijd van 20 tot 100 jaar bij Annie Hartman trou wens ook uitstekend terecht voor man tels, blouses, blazers, truitjes, vesten en allerlei andere zaken, zoals acces soires en fournituren. "We hebben een uitgebreid assortiment, in alle maten en voor iedere beurs", klinkt het. "We zijn ook zeer modebewust, al gaat het meestal vooral om de klassieker mo dellen, die ieder jaar toch ook weer wat anders zijn. Maar daarnaast hebben we hier en daar ook wel wat heel mo derns voor de jeugd". Alles wordt op maat gemaakt door de medewerkersters van Annie Hartman, die dagelijks druk in de weer zijn met de naatmachines die in de grote zaak aan de Brinkstraat staan opgesteld. Een enkele keer wil Annie zelf ook nog wel eens achter de machine plaatsne men. "We verrichten alle reparaties en vermaakwerk hier zelf. Slecht passen de kleding is voor ons geen enkel pro bleem. Alles wordt tot in de puntjes verzorgd". Bezoekers van het "open huis" - dat als het aanslaat mogelijk langer zal duren dan tot het einde van de maand - zullen vooral kennis kunnen nemen van de nieuwe voorjaars- en zomermode. Tij dens de presentatie zullen er ook aller lei leuke en aantrekkelijke aanbiedin gen zijn. Wat precies, dat houdt Annie Hartman liever nog even als een ver rassing achter de hand. Hejje ut ok 'eleze? We motte lief weze veur Soesderbaarg. En niet eejns in de vier joare, as ut stemme is, neej, daat moewe aaltied weze, aalle doage vaan ut joar. Un tied 'eleje zee ik ut aal: Jon- ges, loawe zunig weze op ongs overde- bultse gebiedsdeejl, waant ze hëbbe 'ut 'r aal over zellufbestuur. En as ze doar kwoad wille weze, daan ben ze heul waat maans en vrouws. Ze hebbe d'r un eige koazerne met sol- doate en ok nog un luchtmaacht. Wullie kenne aalienig moar steujne op de plie- sie. Un goeje staarke braandweer is 'r wel bie ongs, moar die in Soesderbaarg ok, dus die spute geliek op, doar hejje niks an. Ut mot niet zo vaar komme daat ong- ze kingders loater bie de geschiedenis les leze van de "Slaag op ut Soesder Hoogt". En daat kaan ok nog veraan- dere in de "Slaag op ut Soesder Hoogt" want denkt'r om daawwe un grote staap aachteruut verzette awwe Soes derbaarg kwiet zouwe roake. Daan het Soest in ééjn klaap zo'n 6000 inwoonders mingder en daat zouw roa- re gevolge veur ongs heb be, zaa'k moar zeige. Ze hebbe un heul paakket met eise over de bult. Om moar us waat te noume: un goed daarpshuus, un eige bibliotheek, un sporthaat en meer hüzebouw, en un verbeterde Roademoakerstroat, woar ze aal tien joear om vroage. Hoeveul Soesder vaan ongze tied zou we d'r wel us un daaggie op Soesder baarg rongd 'ekeke hebbe? Niet veul, denk', 't Liek t'r heul niet op un daarp, ut is un ploats! Met flaats en laange stroate zongder end met huze d'r laan- gest, winkels, hotels, snaakbaarre moar de leste niet zoveul as bie ongs, vaan aallus is t'r zaat. Zellufs wingter- sport midde in de zomer, 'k Wed daat haalluf Soest niet eejns weet woar of de skiboan leit. En bewwe wellus in ut luchtmachtmuseum 'eweest? Doar kaajje wel un poar doage aachter me- koar lief weze veur Soesderbaarg. Jan Leyendekker zee op un forum daawwe aallemoal kingders vaan baarregemeester Scholten woare. Zo zo' daan zaal die un zooj kingderbie- slag vaange! Tenmingste as ze Soes derbaarg niet as ongder 'eschove king ders bekieke bie de socioale zoake. Me maakker Oarie Wandeloar hettut aaltied over un rongdje Soest. Ut zouw baar gaauw uut de haangd lope as ik zee daawwe soame us un rongdje Soes derbaarg moste geve, waant ut ben be- deloars doaro, sting d'r in de kraangt. Ajje ut ming vroagt, daan mok zeige: Soest, let op uw zoakies in Soesder baarg. 6000 stemme kenne haard schreeuwe. En awwe nog luchtafweer geschut motte anschaaffe, schiet daat weer un gaat in ongze begroting en daat schupt de boel helemoal in de waar. 't Begint net weer oardig te goan op Soest. HANNES V:D: NENG knntniir Steenhoffstraat13 kuiiuiut 3764 BH Soest effirienty Telefoon02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels De 42-jarige J. H. uit Lopik werd vorige week gewond bij het afdalen van ski piste aan de Kerklaan in Soesterberg. Aan het einde van de baan zag hij geen kans om tijdig te stoppen, zodat hij door een houten hekje heen schoot en tegen een ijzeren paal botste. Met een flinke hoofdwond moest hij worden overge bracht naar de Lichtenberg in Amers foort. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 In de nacht van vrijdag op zaterdag zag de politie op de Burgemeester Grothestraat een auto rijden. Het ge drag van de bestuurder trok nogal de aandacht, zodat de achtervolging werd ingezet. De auto ging er echter snel vandoor en kon pas om de Wilhelmina- lctan tot stoppen worden gedwongen. De bestuurder, de 22-jarige G. F. uit Amsterdam, bleek niet over een rijbe wijs te beschikken. In de auto trof de politie een groot aantal schroevedraaiers en ander gereedschap aan, zodat het vermoeden was gewekt dat men een inbreker op het spoor was. De bestuur der en zijn passagier, de 23-jarige E. S. - die overigens de eigenaar van de auto bleek te zijn - werden overgebracht naar het bureau. F. bleek nog een straf tegoed te hebben van drie dagen hech tenis of 175 gulden boete. Om die uit te zitten werd hij overgedragen aan de politie te Utrecht. De passagier werd ingesloten in het bureau van Soest. De auto werd voorlopig in beslag ge nomen voor een technisch onderzoek. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt -3K1 Nog even en we kunnen er weer tegenaan. Nu het vriezende winterweer plaatsheeft gemaakt voor wat zachter voorjaarsweer kunnen we ons volop uitle ven in de tuin. Zodra de grond ontdooit is kunnen we eigenlijk alle kanten weer op. Alle mogelijke grond werkzaamheden zijn dein uitvoerbaar, zoals spitten, het ophogen van de grond, het uitgraven van een cunet voor het zandbed van een bestrating etc. etc. Ook het aanplanten van nieuwe bomen, struiken, klimplanten, vaste planten enz. en het verplanten van in de herfst of vroege winter rondgestoken be staande beplanting vindt nu zonder problemen plaats. Vroeg in het voordeel planten heeft het voordeel dat de planten doorgaans een hergroei vertonen. Ze kunnen namelijk ondergronds al flink doorwortelen voordat de weersomstandigheden dusdanig worden dat de plant veel water en voeding op moet kunnen nemen om de bovengrondse delen te laten groeien. Later in het voorjaar planten geeft meestal ook niet veel problemen als we de net aangeplante ge wassen maar een goede verzorging geven. Een goe de verzorging voor jonge aanplant staat of valt met het watergeven. Eens per week bij drogend weer veel water geven is veel beter dan meerdere malen een kleine watergift. Op deze manier groeit een jonge plant zelf met de wortels het water achterna, waar door een sterk ontwikkeld wortelgestel ontstaat. Verder is het vanzelfsprekend van groot belang dat de grond voor het planten goed wordt voorbereid. Het doorwerken van koemest, compost of zelfs be meste tuinaarde door de bestaande tuingrond werkt voor de groei van nieuw plantmateriaal zeer stimu lerend. Als we het risico van een slechte hergroei tot een minimum willen verkleinen, moeten we uit gaan van containerplanten, d.w.z. planten die in een pot zijn gekweekt. Deze planten groeien meestal zonder uitzondering aan, omdat hun wortelgestel bij het planten niet in het minst wordt beschadigdDit in tegenstelling tot planten uit de volle grond, die bj het rooien vaak wel wat van hun ondergrondse delen verliezen. Van daar dat in container gekweekte planten ook zonder problemen gedurende de hele zomer kunnen worden toegepast. Naast grondwerk en aanplanten is ook snoeien een bezigheid die vanaf half maart weer tot het tuingebeuren hoort. Om te beginnen denken we dan meestal direct aan de rozen, die op zo'n 15 cm. worden ingesnoeid, direkt boven een buitenoog. Het snoeien van heideplanten is echter zeker zo be langrijk en dit wordt maar al te vaak vergeten waar door de planten in enkele jaren geheel verhouten. Het snoeien van beide vindt niet plaats met behulp van een snoeisnaareen heggeschaar is hierbij een prak tisch stuk gereedschap. Het is in een natuurlijk aan doende tuin, zoals een heidetuin toch gezien moet worden, vanzelfsprekend niet juist om de heideplan ten stuk voor stuk tot bolronde knipsels te degra deren. Het is heel goed mogelijk om met wat gevoel juist te snoeien en toch een enigszins toonbaar uiter lijk te verkrijgen. Heidesoorten met een krachtige uitgroei knippen we. tot onder de uitgebloeide bloei- aren terwijl bij minder rappe groeiers allen de uit gebloeide bloei worden verwijderd. Helaas wordt er nog maar al te vaak gedacht dat de tuin er nog zo mooi uitziet en snoeien nog niet nodig is. Wanneer het er namelijk volgens heidetuinbezitters met deze gedachtengang naar uit gaan zien dat snoeien nodig is, is het in praktisch alle gevallen al een verloren zaak. Volgende week beschrijf ik graag wat meer typische x voorjaarswerkzaamheden, die voor een goed onder houd van de tuin onontbeerlijk zijn.

Soester Courant | 1986 | | pagina 21