CPW Boekenweek 1986 12 maart t/m 22 maart. 'Met het oog op Hartie-Zuid'. Wij doen u Marga Minco cadeau! Van boeken krijg je nooit genoeg Libris. De Complete Boekhandel. 3e Boekenfestival van 't Nut 'Makelen is een vak! WOENSDAG 12 MAART 1986 SOESTER COURANT PAGINA 25 Winkler Prins Lexicon opmerkelijke verschijning in 51e Boekenweek Nieuws over nieuw verschenen boeken 'De glazen brug' Boekenweekgeschenk van [Marga Minco Boekenweek1986 12 maart t/m 22 maart. 'De Glazen Brug'gratis bij aankoop van f. 19,50 aan boeken, zo lang de voorraad strekt. VAN BOEKEN KRIJG JE NOOIT GENOEG. Sparen of lenen om iets te kopen? Inbraakpoging: mislukt Van boeken krijg je nooit genoeg Landelijk Zondagsdichters- eoncours Het fenomeen Boekenweek is vandaag aan de 51e editie begonnen. Zorglijke tijden voor uitgevers en boekhandela ren. We zijn aan het afglijden van lees- naar kijkvolk. Weliswaar brengen we nog jaarlijks bijna 600 miljoen gulden naar romans, hobby en geschiedenis boeken, het feit dat de afgelopen vijf jaar de omzet niet of nauwelijks is ge stegen wijst er op dat wellicht een ver zadigingspunt is bereikt. De stichting Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek neemt daartegen krachtig stelling en koos als veelzeg gend motto voor de boekenweek: "Van boeken krijg je nooit genoeg.' Het verschijnen van de Winkler Prins Lexicon van de Nederlandse Letter kunde sluit schitterend op dit motto aan. In een weliswaar kostbare, doch zeer fraaie uitvoering geeft dit na slagwerk zeer uitgebreide" en prac- nscne inrormatie over Nederlandse en Vlaamse auteurs, dichters, roman ciers, toneelschrijvers, essayisten. Ook ruime aandacht voor literaire pro- dukten waarvan de auteurs tot nu toe onbekend zijn gebleven. Het werken met trefwoorden, de accurate biblio grafieën, de overzichtelijke rangschik king en tal van andere zaken maken deze uitgave tot meer dan een naslag werk. Deze Elsevier-uitgave is onbe twist het meest opmerkelijke nouveauté van de Boekenweek 1986. Een in ieder opzicht kostbaar bezit dat thuishoort bij lezers die van boeken nooit genoeg kunnen krijgen. Medicijnen Auteur: Ivan Wolffers Uitgever: Contact Tien jaar geleden was Ivan Wolffers boek der Medicijnen een schot in de roos. Daarin alle denkbare informatie over een onderwerp waarmee ieder mens, de een meer, de ander minder, te maken heeft: medicijnen. Duidelijke en begrijpelijke informatie voor de verbruikers. Meest belangrijke aspect: gegevens over de bijwerkingen van al of niet op recept verstrekte recepten. Zij 't in een wat mee bescheiden op zet, ook qua prijs, een encyclopedie die om tal van redenen tenminste in ieder huisgezin thuishoort. Deze infor matie geneesmiddelengids is nu als editie '85-'86 verschenen. Bijgewerkt tot op de dag van vandaag. Eindelijk eens "een pil" met uitsluitend positie ve bijwerkingen. Een weg door het leven Auteur: RobertLyle Uitgever: Altamia De Nederlandse wereld van uitgevers is recent verrijkt met een nieuw fonds, Altamia, afgestemd op levensbeschou welijke- en kinderboeken. "Een weg door het leven" is er een van de eerste bewijzen van. Afgestemd op lezers, die moeite hebben met de tegenwoordige geloofsbeleving. Geen boek met een geloofsleer, eerder een eerlijke poging te leren lopen naar en met geloof. Uit komst van de allerminst vrijblijvende 1 pagina's: geestelijke kennis is ons gegeven, het vermogen om Gods gena de te ontvangen is aangeboren. Het boek sluit zeer positief aan bij het groeien- de besef dat, dwars door alle religies en volkeren heen, een religieuze ver bondenheid kan groeien die van essen tieel belang is voor het menselijk be staan. Tussen schandpaal en schavot Auteurs: Leo Hensen en Willy H. Heitling Uitgever: Terra Bepaald geen boek om in één ruk uit te lezen. Daarvoor wordt er te veel in overhoop gehaald. "Tussen schandpaal en schavot" heeft betrekking op recht spraak tussen 1500 en 1800, en dus spe len naast rechters en martelaren, ook boeven en booswichten, de hoofdrollen. Geen psychiaters in de processen uit die tijd. De gevestigde orde kende wei nig clementie en handhaafde het gezag met pijnbanken, straffen in het open baar, verbanningen en tuchthuis. Alles daarin ook over de rol van de verde digers en de beulen van de slacht offers. De samenstellers hebben een stukje cultuurgeschiedenis geschreven dat men zelden onder ogen krijgt. De Rijksarchieven van de provincies Over ijssel en Gelderland, en de stadsar chieven van Deventer, Zutphen en Wa- geningen waren daarbij, naast veel ge raadpleegde literatuur, hun gidsen. De vele illustraties verluchtigen dit boek dat handelt over een onvoorstel baar onbarmhartige tijd. Rotterdam Prozaïsch Auteurs: Herman Pieter de Boer e.a. Uitgever: Ad Donker Achttien bekende Nederlandse auteurs bezingen en/of belichten in dit boek de stad van "geen woorden, maar daden". Geestig, dramatisch, maar in alle hoofdstukken doordrenkt van warmte en bewogenheid. Daarvoor staat o.a. model het relaas over de legendarische bokser Luc van Dam, die, als hij een zieilig hoopje mens geworden is, er vaart hoe vergankelijk roem is. In "Rotterdam Prozaïsch" veel bijdra gen die herinneringen oproepen aan het onvergetelijke Rotterdam van voor de 2e wereldoorlog. Een verhalenbun del waaraan ook niet Rotterdammers veel genoegen zullen beleven. 'De donkere kamer van Dorrestijn Auteur: Hans Dorrestijn Uitgever: Contact Hans Dorrestijn op z'n best. Slechts twee pagina's heeft hij er voor nodig om de lezer voor lange tijd in zijn donkere kamer vast te houden. De ouverture "goeie kennissen" is een vlijmscherp geschreven schets over sociale terreur in de kleine gemeen schappen van deze tijd. De vier hoofd stukken die er op volgen zijn door hun herkenbaarheid geestig en droefgees tig. Hans Dorresteijn bewijst met "De donkere kamer" voor de zoveelste keer een literair jongleur te zijn, die met grote zin voor de realiteit mensen een glasheldere kijk geeft in de even sombere als lachwekkende wereld van vandaag. De waterhandel Auteur: JohnDavid Morley Uitgever: Contact Een roman die in meer dan een opzicht een wereld ontsluit: Japan. De auteur weet waar hij 'tover heeft, al lijkt 't er soms op dat hij met zijn pen van de hoofdrolspelers karikaturen maakt. Desondanks is "De Waterhandel" als roman toch een even boeiend als ge loofwaardig gegeven. Een opvatting die wordt versterkt door het feit dat De boekenweek vindt dit jaar plaats van 12 t/m 22 maart 1986. Het is de éénenvijftigste Boekenweek. Ter gele genheid daarvan verschijnt het 51ste Boekenweekgeschenk: De Glazen Brug, geschreven door Marga Minco. In 'De Glazen Brug' blijft Marga Minco het thema trouw dat haar kleine, bij zondere oeuvre beheerst: de ervarin gen tijdens de Duitse bezetting en de nasleep ervan. De titel van de novelle verwijst naar het gezegde Op het gla zen bruggetje geweest zijn', wat vol gens van Dale betekent dat iemand zich aan iets hachelijks heeft gewaagd of in doodsgevaar heeft verkeerd. Dat geldt, onder andere, voor de hoofd figuur, de 22-jarige Stella, die in 1943 op haar derde onderduikadres komt en daar haar derde persoonsbewijs krijgt, op naam van Maria Roselier. Het blijkt een bestaande naam te zijn. Op haar vorige papieren waren alle gegevens verzonnen, persoonlijke achtergron den zater er niet aan vast. Stella vindt het verontrustend dat ze het persoons bewijs gebruikt van een bestaand ie mand. Na de oorlog blijft Maria Ro selier haar achtervolgen.... Het Boekenweekgeschenk is tijdens de Boekenweek gratis verkrijgbaar bij aankoop van 19.50 aan boeken. De op lage van het geschenk is 460.000 exem plaren, een record! Marga Minco werd 31 maart 1920 gebo ren te Ginneken. Ze was de jongste van drie kinderen; haar zuster Bettie was een jaar ouder en haar broer David vijf jaar. In 1924 verhuisde het gezin naar Breda, waar haar vader, naast zijn zakelijke bezigheden, een belang rijke functie in de joodse gemeente vervulde. Na de middelbare school kwam ze in 1938 als verslaggeefster bij De Bre- dasche Courant. Enkele dagen na de capitulatie in mei '40 werd zij, op aan drang van een NSB-leider, ontslagen, vertrok naar Amsterdam en bracht nige tijd door in sanatoria te Utrecht n Amersfoort. Na de deportatie van Var familie in mei '43 dook zij korte t-H onder in de Haarlemmermeer, d^rna voor een langere periode in Helstede. in de zomer van 1944 be- tro,».e, met andere onderduikers, een teeg^and pand aan de Kloveniers- bur&\l in Amsterdam en beleefde daar bevrijding. In augustus '45 trouw«^e met Bert Voeten. Marga*jnco begon in 1950 met de pu blicatie^ haar eerste korte verhalen in diver j^-anten en tijdschriften. In dra Vver eni] \n 1957 debuteerde zij met de 'kleine kro niek' Het bittere kruid. Het boek werd een jaar later bekroond met de Vijver- bergprijs en is intussen in twaalf talen vertaald. Ook veel ander werk van haar hand verscheen in vertaling. Haar oeuvre omvat: Het bittere kruid, een kleine kroniek (debuut, in vele talen vertaald); het adres, bekroond met de Mutatorprijs. De andere kant Bomen Kijk 'ns in de la Moderne Joodse verhalen Het huis hiernaast Terugkeer Een leeg huis Trapeze De dag dat mijn zuster trouwde Meneer Frits en andere verhalen uit de vijftiger jaren Je mag van geluk spreken Maart Verzamelde verhalen De Val De Glazen Brug En enkele tv-spelen, zoals: De verdwenen en ambtsketen De hutkoffer Daniël de Barrios. niets menselijks en vooral onmenselijks ook in dit deel van de wereld de mens vreemd is. "De waterhandel" is wis selend komisch, maar vooral bizar. Het vertelt over een Engelsman die een verhouding krijgt met een Japans meisje en eerst na een kennismaking, met wat men het Japanse nachtleven zou kunnen noemen, inzicht krijgt in de Oosterse. Japanse denkwereld. Gelet op de exclusiviteit van het ge geven en de reeds gememoreerde ge loofwaardigheid een boek om te bezit ten. De Wevervogel Auteur: Jan ter Haar Uitgever: Contact Een niet alledaagse roman met een stuk derde wereld als voornaamste décor. Even sober als helder beschrijft de auteur het leven van ontwikkelings werker Dirk van Hengel. In meer dan een opzicht een merkwaardig leven gezien zijn verhoudingen met vier vrou wen. Zijn werk, zijn polygame levens houding groeien uit tot dramatische conflicten. Stijl en structuur van het gegeven maken "De Wevervogel" tot een boeiend stuk moderne historie. Zonder opsmuk en goedkope sentimen ten geschreven, en mede daarom zo geloofwaardig. Brief aan mijn dochter Auteur: Errit Petersma Uitgever: Contact "Brief aan mijn dochter" handelt over een geschreven biecht van een vader> die de zekerheid heeft nog slechts kor te tijd te zullen leven. Hij vertelt over zijn leven vanaf het moment dat hij zijn gezin vijftien jaar tevoren verliet. Een lange monoloog van een hulpeloos mens, die op een soms dramatische wijze naar verklaringen, oorzaken en zelfrechtvaardiging zoekt. De poging tot een analyse van een stuk mensenleven is aansprekend door het bijna absurde zelfmedelijden van Ie hoofdpersoon. Een merkwaardig verhaal, dat door de eenzijdige belichting weinig span ning en sfeer oproept. Lr. 10 IDEEËN VOOR EEN GESLAAGDE BOEKENWEEK Ludlum-Het Jason dubbelspel f 32,50 Hannes Meinkema - Eén keer over f 18,90 Cizia Zykë - Oro (de nieuwe Papilion) 29,50 Karen Blixen - Lied van Afrikaf 32,50 lacocco - Een Amerikaanse carrière f29,90 Maarten Toonder-Dat geeft te denken f 20,50 Len Deighton - Naspel in Londenf 29,90 WinnieMandela- Stuk van mijn ziel f29,50 Conran-Kantf29,90 Het aanzien van 1985 f 19,90 Winkelcentrum "Hartje-Zuid"-Tel. 12419 Winkelkring van Weedestraat- Tel. 17699 Talloze mensen koesteren een echte hartewens, waarvan de vervulling vooralsnog een financiële onhaalbaar heid lijkt. Het gaat daarbij om uit gaven die niet direct noodzakelijk zijn, maar die - volgens de betrokkene - het leven wel aanzienlijk kunnen veraange namen. Voor de één is de aanschaf van een uitgebreide compact-disc-installa- tie het muzikale einde, terwijl een an der zijn zinnen heeft gezet op een verre buitenlandse reis. En misschien zou dolgraag uw nog niet versleten huiska mermeubels willen inruilen voor een splinternieuw interieur. In feite zijn er twee mogelijkheden om dit soort aankopen, die niet zo maar zijn in te passen in het normale huishoudbud get, toch te realiseren. Het meest voor de hand ligt sparen en wachten met de aanschaf totdat er aan spaargeld en rente voldoende op de rekening staat. Een andere aanpak is 'sparen achter af': nu kopen en de betaling naar later verschuiven met behulp van consump tief krediet, zoals bijvoorbeeld een per soonlijke lening. In het algemeen kan niet worden gezegd dat de ene methode beter of slechter is dan de andere. Maar misschien kunnen de hierna vol gende opmerkingen uw beslissing ver gemakkelijken als u ooit zelf voor de keus komt te staan. 'Geniet nu, betaal later.' In deze vier woorden is het grootste voordeel samengevat van consumptief krediet. Uw hartewens kan direct in vervulling gaan, u hoeft niet eerst maanden of jaren te sparen. Een pluspunt is ook dat u zeker weet dat u niet voor prijs ver rassingen kunt komen te staan. Dit laatste was overigens een belangrijker aspect toen - in de achter ons liggende jaren - de prijzen vaak snel omhoog gingen. Juist voor elektronische appa raten vertonen de prijzen nu soms zelfs een dalende tendens. Of iemand geld kan lenen en tot welk bedrag, is afhankelijk van zijn finan ciële omstandigheden. Het kan daarom soms verstandiger zijn om de moge lijkheden van een persoonlijke lening achter de hand te houden voor onver wachte, echt noodzakelijke aankopen. Het kopen op afbetaling lijkt op het eerste gezicht een aantrekkelijk alter natief, maar in de meeste gevallen rekent de leverancier u wel een forse rente. Lenen bij de bank is dan haast altijd voordeliger. Wie eerst spaart en dan koopt, moet weliswaar wat langer wachten, maar kan dan ook over het nieuwste van het nieuwste beschikken. En dat is zeker een voordeel in een tijd waarin de technische ontwikkelingen zo hard gaan. Daarbij komt dat veel mensen het een plezieriger gevoel vin den om pas dan iets te kopen als ze het ook zelf helemaal kunnen betalen. Bij dit spaardoel past een spaarvorm waarmee op elk moment over een be drag kan worden beschikt. De Spaar- Vrij- én de Spaar-Groei-Rekening zijn dan ook prima mogelijkheden, want bij deze vormen staat het spaargeld niet langdurig 'vast.' Om het sparen nooit te 'vergeten' is het handig als u de bank vraagt iedere maand automatisch een bedrag van de privé-rekening naar de spaarrekening over te boeken. Uiteraard is het ook mogelijk om een financiële vergelijking te maken tussen lenen en sparen. Stel: u wilt iets kopen van 2.500,- en u wilt de finan ciële lasten hiervan over een periode van twee jaar uitsmeren. Als u voor ge noemd bedrag een persoonlijke lening afsluit, betaalt u een maandelijkse rente en aflossing van ruim 119 gulden. Om in twee jaar tijd aan spaargeld en rente 2,500,- bij elkaar te krijgen op een Spaar-Vrij-Rekening, moet u iedere maand net iets meer dan 101,- opzij leggen (uitgaande van de huidige rentestand). In deze bedragen is nog geen rekening gehouden met het feit dat rente die moet worden betaald, voor de be lasting kan worden afgetrokken. Daar staat tegenover dat spaarrente - afge zien van een vrijgesteld bedrag - door de belasting als inkomen wordt gezien. De Rabobankadviseur Een onbekende dader heeft vorige week tevergeefs geprobeerd in te bre ken in de woning van de familie Van D. aan de Korte Hartweg. De voordeur werd "bewerkt"; waarschijnlijk heeft men geprobeerd deze in te trappen. Dat lukte niet, maar het slot bleek wel te zijn ontzet. 't Nut Soest organiseert voor de 3e maal een boekenfestival in het kader van de boekenweek 1986, op dinsdag 18 maart a.s. in het Baarns Lyceum aan de Torenlaan te Baarn, aanvang 20.15 uur. Zaal open 19.45 uur. Het boekenfestival wordt mogelijk ge maakt door de medewerking van de uitgeversgroep Comco te Baarn (waar toe behoren de uitgeverijen Ambo, In de Toren, de Fontein en de Prom) en boekhandel v.d Ven te Soest. De presentatie is in handen van Win:. Hazeu, uitgever. Door de jarenlange betrokkenheid bij het bibliotheekwezen in Nederland ligt het voor de hand, dat 't Nut de organi satie op zich neemt. Er zullen die avond vijf auteurs aanwe zig zijn. Wij stellen ze U voor: JudithMok, debuteerde dit jaar met de lichtbundel "Sterkwater". Zij behoort tot de jongste en grootste concert-en operazangeressen in Europa. Woonde o.a. in Parijs, Wenen, Barcelona en Glasgow en kreeg Nederlandse en Franse studiebeurzen. Zij maakte pla ten in Parijs, zong in Nederland o.a. in Die Zauberflöte. In het buitenland treedt zij meer op, o.a. aan het Edin- burgh Festival en het Festival van Vlaanderen. Door Elizabeth Schwarz- kopf werd zij geprezen als een van de belangrijkste lyrische sopranen in Eu ropa. A.C. Baantje r, voormalig rechercheur van het beruchte bureau Warmoes straat. Nederlands meest populaire schrijver van politieromans, waarin inspecteur De Cock de hoofdrol speelt. Won in 1985 de publieksprijs van de Na tionale Boekenmanifestatie, die door door de AVRO-televisie werd uitgezon den. Zijn roman "De Cock en de moord in extase" werd verfilmd met Joop Do- derer en Ron Brandsteder in de hoofd rollen. Jan Willem Hofstra publiceerde de laatste jaren drie grote vertellende ro mans. Eind vorig jaar was hij hoofdper soon in een Veronica-televisie uitzen ding als gast van Seth Gaaikema. Zijn laatste roman "Vanavond om een uur of acht" stond in dit programma cen traal. Clem Schouwenaars is een van de be langrijkste Vlaamse schrijvers. Hij woont in de uiterste westhoek van Vlaanderen, tegen de Franse grens, waar hij zijn omvangrijke oeuvre uit bouwt. Lezingen geeft hij nooit. Het op treden op 't Nut boekenfestival is een uitzondering, ook al omdat daar zijn nieuwe roman "De reiziger" ten doop wordt gehouden. Hij won divers"fe lite raire prijzen. Zijn bekendste roman is "De seizoenen", terwijl zijn laatste ro man "Rosenkrantz" overal een warm onthaal vond. Rik Felderhof, afkomstig uit Soest is vooral bekend door de NCRV-radio en interviewt al jaren boeiende en kleur rijke mensen voor programma's als Rozegeur en Prikkeldraad, NCRV-spe- ciaal en Plein Publiek. Hij publiceerde "De Barones" ei^,andere verhalen, 27 levensverhalen voï humor, twijfel en ontroering, zoals over een bejaarde balletdanseres, die goede contacten zegt te hebben gehad met de overleden Russische ballerina Anna Pavlova. Boekhandel v.d Ven geeft iedere be zoeker een boekenbon van ƒ2,50 dié echter uitsluitend tijdens de avond kan worden ingewisseld bij aankoop van één boek van één der auteurs. Volgens de geldende voorschriften voor de boeken week, een aankoop van 19,50, zal ook het boekenweekgeschenk worden uit gereikt. Het draagt de titel: "De gla zen brug" van Marga Minco. De au teurs zullen hun boeken signeren. Voor niet-leden bedraagt de toegangs prijs 5,- per persoon. Kaarten zullen in voorverkoop verkrijgbaar zijn bij: boekhandel v.d. Ven Promenade - Zuid en van Weedstraat (Stadhouder) Soest en bij de VW kantoren in Baarn en Soest. Jan Willem, Hofstra. In het kader va de Boekenweek 1986 vindt een Zoudagsdichterscon- cours plaats in De Nieuwe Kerk te Amsterdam waar dan tegelijkertijd de 4e landelijke tentoonstelling voor Zondagsschilders gaande is. Voor beide manifestaties is gekozen voor de thema's 'stad en land' en '(zelf) portret' De jury, Jan Boerstoel, Diana Ozon, Beatrijs Ritsema, Aart van Zoest met als voorzitter Nico Scheep maker, zal een keuze maken uit de ingezonden gedichten en nodigt 30 inzenders uit hun werk voor te lezen tijdens de voorrondes op 21 en 22 maart. De finale wordt gehouden op 23 maart. De 5 finalisten strijden dan om de ie prijseen boekenbon van 250,-. De 4 overige winnaars ontvangen boekenbonnen van 50,- tot 150,-. Het 3-daagse Zondagsdichtercon- cours wordt gehouden in De Nieuwe Kerk te Amsterdam steeds van 14.30 tot 16.30 uur. Op vrijdag 21 maart en zaterdag 22 maart de voorrondes, de finale vindt plaats op zondag 23 maart. Na bekendmaking van de winnaars volgt direct de prijsuitreiking. Inlichtingen: CPNB Pers en PR, Keizersgracht 391, 1016 EJ Amsterdam, tel. 020- 267736. Om de week introduceert de Soester Courant een van de winkeliers van 'Hartje-Zuid' - onder welke vlag zich zowel de 'oude' winkeliers van de Soesterbergsestraat e.o. als de 'nieuwe' van de Zuidpromenade gezamenlijk scharen - nader bij het lezerspubliek. Dat gebeurt onder het motto: "Met het oogop Hartje-Zuid". De verschillende winkels passeren daarbij in een willekeurige volgorde de revue. Aflevering 25: Makelaarskantoor Van Wijk B. V., Soesterbergsestraat 8. De klemtoon die de over zijn halve bril kijkende Dirk van Wijk (53) op het laatst uitgesproken woord legt, ver leent aan zijn uitspraak de onwrik baarheid van een stelling. Indien ten overvloede nog gronden zouden moeten worden aangevoerd om deze uitspraak te ondersteunen, dan zou het eerste ar gument gevormd kunnen worden door het in Van Wijk's kantoor aan de wand prijkende makelaarsdiploma anno 1964 en het tweede door de wetenschap dat een makelaar op basis van integriteit, zelfstandigheid en vakbekwaamheid door de rechtbank wordt beëdigd. Van hoog tot laag Het heeft er in den beginne niet naar uitgezien dat Van Wijk, in letterlijke zin, met beide benen op de grond zou blijven staan. Na de middelbare school en het lyceum vlot doorlopen te heb ben, volgde hij een vliegersopleiding op verschillende bases in Nederland. In de kortste keren was de jonge Van Wijk een gebrevetteerd piloot. 'Alle mo dellen die ik destijds heb gevlogen, waaronder de Gloster-Meteor, zijn al lang museumstukken geworden en zij vormen voor mij nog steeds een nostal gische herinnering aan een tijd, waarin ik mijn zinnen op een vliegerloopbaan had gezet. In de burgerluchtvaart wa ren destijd 1955echter nauwelijks of geen banen beschikbaar en aangezien ik mijn toekomst niet van toevallighe den of gelukstreffers wilde laten afhan gen, ben ik gaan uitzien naar andere mogelijkheden. Op de begane grond wel te verstaan Via-via ben ik toen terechtgekomen bij de Nieuwe Eerste Nederlandse, een verzekeringsmaatschappij die thans deel uitmaakt van Aegon, en vanaf dat moment is het balletje in mijn leven anders gaan rollen.' En grinnikend: 'En wel zódanig dat ik er nooit aan toe gekomen ben om te zeggen 'vliegen is een vak Ik kreeg een gedegen opleiding en werkte al gauw als inspecteur voor deze maatschappij in de omgeving van mijn woonplaats Vinkeveen, waar ik ook geboren ben. Later werd mijn werkter rein uitgebreid met de provincies Gel derland en Overijssel. Hoewel ik zo nu en dan nog wel eens naar de grote vrije ruimte boven mij keek, voelde ik de bodem onder mijn voeten steeds vaster worden. Zodat er in 1958 werd getrouwd Klein maar fijn De op chronologische notities steunen de woordenstroom van een man, wiens georganiseerde wijze van werken tot een tweede natuur is uitgegroeid, wordt onderbroken door de binnen komst van secretaresse Dorien (22). die het serveren van de koffie, met bij- levering van een allercharmantste glimlach, tot een aangenaam en har monisch ceremoniëel weet te verhef fen. Tijdens het nuttigen van de koffie en het aannemen van een andere zithou- ding wil van Wijk graag even kwijt, dat hij in Dorien, die haar secretaresse-op leiding in Soest aan het Onderwijsinsti tuut Hulscher heeft ontvangen, een me dewerkster heeft die hem veel voorbe reidend en begeleidend werk uit han den neemt. 'Ik heb,' aldus Van Wijk, 'bewust geko zen voor een mini-bezetting van mijn kantoor. Maar dat houdt natuurlijk wel in dat klein dan ook fijn moet zijn. De foto-presentatie in de etalage al eens goed bekeken? Oók het werk van Do rien Het balletje rolt verder De draad van het verleden wordt weer opgepakt als Van Wijk, uiteraard na raadpleging van zijn aantekeningen vertelt dat hij tijdens de periode waar in hij als verzekeringsagent werkzaam was, herhaaldelijk met de makelaardij in aanraking kwam. 'Ik werd er zó door geboeid dat ik als vanzelf aan het stu deren sloeg en in 1963 was ik al zo'n eind op weg, dat ik een samenwer kingsverband met een makelaars- D. van Wijk: kantoor in Baarn dorst aan te gaan. Mijn streven was erop gericht om mijn studie aan een instituut in Amsterdam zo snel mogelijk af te ronden en dus gooide ik er een extra schepje bovenop. Ik slaagde in mijn opzet en in 1964 mocht ik het makelaarsdiploma in ont vangst nemen.' Zijn hand wuift achteloos naar het aan de muur hangende bewijsstuk dat, ge klemd in een lijst en gevangen achter glas, de opmerkzame bezoekers voor immer zal blijven verkondigen dat Van Wijk de door hem, in de vakken Prak tijkleer, Bouwkunde, Privaatrecht, Publiekrecht, Assurantiën en Neder landse Taal afgelegde proeven van be kwaamheid met succes heeft be kroond. 'Het balletje bleef doorrollen, want in 1965 mocht ik al voor een Commissie van de Kamer van Koophandel een vakbekwaamheidstest afleggen en kort daarna werd mijn makelaarschap op grond van een beëdiging voor en door de Arrondissementsrechtbank wettelijk bekrachtigd.' Van Wijk wil nu kennelijk snel naar het heden doorstromen, want na even diep ademgehaald te hebben, meldt hij in telegramstijl dat hij zich in 1967 als zelfstandig makelaar in Baarn vestig de en dat hij in 1969 het bekende make laarskantoor Lochtenberg in het pand op de kop van de Soesterbergsestraat, waarin hij per dato nog steeds kantoor houdt, heeft overgenomen. 'En daar van,' aldus Van Wijk, 'heb ik nimmer spijt gehad Wildgroei en wetsontwerp Van Wijk gaat er nu pas goed voor zit ten om uit de doeken te doen, wat de ware inhoud is van zijn eerder gelan ceerde uitspraak dat 'makelen een vak is.Hij heeft daarvoor wel een inleiding nodig. 'Kijk, het is nog steeds zo dat elkeen die zich geen makelaar mag noemen, wél mag bemiddelen. Voor de verkoop van een pakje sigaretten is het bezit van een vakdiploma een wet telijke eis, doch wanneer iemand als bemiddelaar optreedt in transakties waarbij onroerende goederen met een waarde van vele tonnen van eigenaar verwisselen, kan hem geen strobreed in de weg gelegd worden. Gelukkig zal aanstonds een reeds voorhanden wets ontwerp worden goedgekeurd, zodat aan deze wildgroei een wettelijk halt kan worden toegeroepen. Het komende regeringsbesluit geeft de makelaar niet alleen de lang verbeide wettelijke steun, doch het betekent voor hem te vens een op de juiste waarde bepaalde erkenning van een aan de tuchtrecht spraak onderworpen en aan een ere- kode gebonden vakbeoefenaar. Wettelijk zijn we dan, wat we in prak tisch opzicht uiteraard allang waren en zijn: Vaklui in de breedte! Door onze uitgebreide kennis van de talloze disci plines die bij de aan- of verkoop van onroerend goed een belangrijke rol spelen, als daar zijn taxaties, hypo theekvoorzieningen, overbruggings kredieten, fiskale mogelijkheden, ver zekeringen, bestemmingsplannen, planologische en bouwtechnische criteria, enfin te veel om op te noemen, zijn wij in staat om een cliënt op alle aspekten, voetangels, klemmen en ge volgen van een bepaalde transaktie te wijzen. Ons advies wordt daardoor een goptimaliseerd voorstel dat vanuit alle invalshoeken werd bekeken.' En dan met grote nadruk: 'Een voorstel van Van Wijk, waarin alle adviezen op hypothecair, fiskaal en verzekerings technisch gebied zijn begrepen, be tekent voor de cliënt een dienstver lening van uiterst belangrijke waarde. Een dienstverlening waaraan boven dien geen kosten zijn verbonden! Het is duidelijk dat Van Wijk, lid van de Nederlandse Vereniging van Make laars (NVM), taxateur voor alle plaat selijke banken en vele grote verze keringsmaatschappijen, kenner bij uit stek van de regionale huizenmarkt, een man is die zijn beroep au sérieux neemt. Dat hij de kop van de Soester bergsestraat op grond van de geogra fische ligging, de goede parkeermoge- lijkheden en last but not least de goede verstandhouding met kollega-onderne- mers, een aantrekkelijke lokatie voor zijn makelaarskantoor vindt, is een uit spraak waarvoor de winkeliersver eniging 'Hartje Zuid' zich gaarne laat crediteren. Buitengekomen kijken we nog even naar Dorien's etalage die er inderdaad héél goed uitziet. Maar op de eerste plaats heeft Van Wijk het ons en thans ook hopelijk u, héél goed uit gelegd makelen is een vak

Soester Courant | 1986 | | pagina 25