jan buis baarn KJ SS 1 rv f,/ier Meningen van lezers Zilveren ere-medaille voor jubilaris Ralph Polak ;teden RE PAGINA 3(1 WOENSDAG 12 MAART 1986 PAGINA 31 nu in! limachine f599.- A 12426 reis ilavië Stari |en Spreekverbod voor ambtenaren Samenwerking? Elske ter Veld sprak vrouwen moed in Realiseerbaar Vrouwendag in Soest een groot succes Bridge-drive t.b.v. Bentinck Fonds WD-vrouwen bezoeken gemeentehuls Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Succes voor Pijnenburg jeugdatleten ATLETIEK JfO Jaar met stoffenhuis in Baarn: 'Vrouwen in de bijstand' sprak met politici Demonstratie voor gehandicapte ruiters in Manege Eldorado' RUITERSPORT Sandra Walet en Fiona van Elk in voorronde Nederlandse kampioenschappen TURNEN Erik Bos 21e op militaire E.K. cross A.V. Pijnenburgers testten vorm in Alphen a/d Rijn Eef van den Brink 5e in Zaandam ATLETIEK Rommelmarkt A.V. Pijnenburg Ned. Veteranen Veldloopkampioen schappen Schoorsteenbrandje ide zigzag ige stretch irtrouwde specialist raat 211 !l. 13480 araties! ■taris ?-19 april s/ontbijt EL. 22144 EL. 12683 r Het college van B. en W. heeft twee ambtenaren, die beiden nauw betrok ken zijn bij het werk met en voor bui tenlanders, geen toestemming gege ven in een forumdiskussie in Soestand mee te praten over de positie van bui tenlanders in Soest. Ik was zeer verbaasd toen ik tijdens de bijeenkomst van dit besluit hoorde Elke politieke partij zegt regelmatig dat de kloof tussen de burgers en de overheid zo klein mogelijk moet zijn. Ambtenaren vervullen vanuit hun po sitie een belangrijke rol om die afstand in de praktijk te overbruggen. Zij be reiden het gemeentebeleid voor door middel van ambtelijke stukken. Het college van B. en W. en de raads leden buigen zich over de voorstellen en nemen besluiten over het te voeren beleid. Het zijn daarna diezelfde am- tenaren die de raadsbesluiten moeten uitvoeren en zonodig de inhoud moeten verhelderen naar de burgers en instan ties. Er bestaat grote verwarring en ondui delijkheid over de macht en bevoegd heden van ambtenaren, vaak tot onge noegen van alle betrokkenen. De dis- kussie in Soestand, waarvoor diverse organisaties en belanghebbenden wa ren uitgenodigd, was een goede gele genheid om de betreffende ambtena ren in de gelegenheid te stellen hun eigen positie met de daaraan verbon den verantwoordelijkheden, onmoge lijkheden en grenzen in hun werk met en voor buitenlanders naar de aanwe zige Soesters te verduidelijken. Onbegrijpelijk dat het college hen een spreekverbod heeft opgelegd. Ik hecht er waarde aan enkele argumenten te horen die tot een dergelijk besluit heb ben geleid. De onmacht van burgers om invloed uit te oefenen op de politie ke besluitvorming is groot. Veel com municatie verloopt toch al anoniem, via formulieren e.d. Het is belangrijk dat het gezicht achter de paperassen regelmatig tevoorschijn komt. Het 'ware gezicht' van de gemeente wordt bepaald door de politiek. Ambtenaren kunnen persoonlijk dan wel niet aangesproken of aangevallen worden op de inhoud van het gemeente beleid dat ze moeten uitvoeren, wél kunnen ze een belangrijke rol spelen in hun benadering van mensen, het geven van goede informatie, het in zichtelijke maken van procedures en de weg wijzen naar de verschillende manieren waarop burgers invloed kun nen hebben op de politiek. Ambtenaren zijn niet slechts de dienstbodes van het gemeentebestuur, ze zijn ook dienst verlenend naar de inwoners toe. Wordt door het spreekverbod deze taak en verantwoordelijkheid aan politieke belangen ondergeschikt gemaakt? De forumdiskussie over buitenlanders zal in april opnieuw gehouden worden. Ik hoop dat de betrokken ambtenaren dan alsnog in de gelegenheid worden gesteld om hun bijdrage te leveren aan een diskussie die meer licht kan laten schijnen over een onderwerp dat ieders inzet en belangstelling vraagt. Toevallig weet ik, dat het overdekte zwembadplan bij de Turf, begin no vember '85, aangeboden is aan de WD- Reactie: "Zeker de moeite van het uit werken waard, telefonisch contact volgt!" Daarna stilte! Telefoon stuk? Geen geld noch water te vinden? Een doorkruising van de Soester Natuur bad-verkooponderhandelingen? Het blijven raadsels. Maar de verrassingen zijn hier in Soest nooit van de lucht. Nu werd me daar zo ineens het zwembadplan via kran tenberichten toch boven water ge bracht, maar dan wel door de PvdA. Nog een raadsel Gezegd moet worden dat de Kooie Haan van die partij, zonder ophef, in het Baarnse zwembad, een waterpolowed- strijd van de Duinkikkers kan klokken (tijd waarnemen). Hij hoeft duidelijk niet zo nodig in de schijnwerpers, maar ik kan mij goed voorstellen, dat hij een eigen (Soester) zwembad best ziet zit ten. Ik zie hem al als zieke kippen (k)lokker, want zwemmen is gezond. Al met al ben ik zelf nog steeds voor een semi overdekt Soester Natuurbad, dat, ik herhaal het tot vervelens toe, mooi gelegen is, voldoende (in de win ter ongebruikte) parkeerruimte heeft en op de grens van Soest en Soester- berg ligt. Nu zal dat laatste van on dergeschikt belang zijn. Het lijkt er n.1. op dat er met de Soesterbergers nooit echt rekening gehouden wordt. Zou het niet praktischer zijn als ons "Over de bergse gebiedsdeel" zelfbe stuur zou krijgen? Een kleiner Soest is dan meteen wat overzichtelijker. Minder kans dat hoogwaardigheidsbe kleders zich klem rijden op het ver keerde woonerf! Maar intussen krijgt Soesterberg dan toch eindelijk zijn Sporthal. Als ik het goed begrepen heb, is dat er één met een WD stempeltje. Mag of moet het toekomstige zwembad daarom nu een PvdA-tintje krijgen? Ik denk dat het de bevolking weinig interesseert hoe één en ander tot stand komt, als het er maar komt. Het lijkt er wel een beetje op, dat onze bestuurders soms bezig zijn elkaar vliegen af te vangen. Is er eindelijk eens een plan gerealiseerd, dan is dat altijd ondanks allerlei tegenwerking, in plaats van dank zij gezamenlijke inspanning. Is dan eindelijke het groe ne licht gegeven, dan is de eer voor iedereen, mits het goed gaat. Het co van de Borg, sorry van C-drie, wordt steeds op rekening van een per soon geschreven, terwijl eigenlijk het merendeel van het toenmalige bestuur mede-verantwoordelijk is. Wat zou het mooi zijn als onze bestuur ders niet alleen tegen de verkiezingen hun beste beentje voorzetten, maar dat \altijd zouden doen en dat zijongeacht Verschil in afkomst, huidskleur, sekse, Vaardheid of politieke partij, met ®taar als één team zouden samenwer- ,in het belang van de kiezers. Het Vt te hopen, dat wij op die samen- weNng moeten wachten totdat de km- ^er\ die nu leren dat ze samen moe ten ^len, samen moeten leren enz. .voor een bestuursfunctie ver eiste Bftijd, bereikt hebben. Enfin,\wens de njeuwe raad, die niet zo bar zaj verschillen van de oude Algelopen donderdag heeft het PvdA- 2e kamerlid Elske ter Veld weer eens laten blijken, dat zij niet gemakkelijk uit het veld is te slaan. Elske was te gast bij de Rooie Vrouwen, die voor de gelegenheid gastvrijheid genoten bij Vrouwen voor Vrouwen. De bijeenkomst stond in het teken van de komende gemeenteraadsverkiezin gen, reden waarom Ans Holleman, voorzitster van de Rooie Vrouwen, de avond opende met een paar opmerkin gen over het PvdA-verkiezingspro gram. Daarbij wees zij nog op een fol der met emancipatiepunten waarvoor de Rooie Vrouwen zich sterk willen maken. "Natuurlijk wordt u op dit mo ment overspoeld met beloften, waar van sommigen wél, maar velen ook niet worden waargemaakt. Liegen po litici dan, als zij u van alles beloven? Nee, want in tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, zijn politici geen gro tere leugenaars dan de gemiddelde Nederlander. Hun beloften lijken vaak toezeggingen, maar moeten eerder worden gelezen als wensen. Wensen die de Rooie Vrouwen ook proberen te realiseren, maar waarvoor wij een meerderheid nodig hebben in de raad. Anders zullen we noodgedwongen wa ter in de wijn moeten doen. Toch, ook met een klein aantal heb je soms sukses. Kijk maar naar de eerste agen te die nu in Soest is geïnstalleerd. Wij zijn daar zeer blij mee, maar leven wél al weer toe naar de komst van de tweede", aldus Ans Holleman, die vervolgens Elske ter Veld tot praten uitnodigde. Die uitnodiging was aan Elske wel besteed. In hoog tempo voer de zij een aandachtig gehoor van ruim 30 vrouwen langs alle valkuilen in het emancipatieveld. Wat is emancipatie? Volgens Elske niets anders dan dat mannen wat zelf standiger worden, zodat vrouwen wat meer aan zichzelf toe komen. In de praktijk valt ook de zelfstandigheid van de vrouw wat tegen, omdat vrou wen zich vaak door de politiek laten sturen. Hoe komt het, dat de besluiten van overheden vaak voor de vrouwen zo negatief uitvallen? Omdat vrouwen niet bij die besluitvorming worden be trokken. Hun positie nodigt daartoe vaak ook niet uit. Immers: mannen hebben hun beroepservaring en kun nen zich op hun werk ook vaak verder scholen. Werkervaring plus scholing geven mannen een voorsprong bij sol licitaties. In de beroepensfeer, maar ook op bestuurlijk vlak. Jip en .Janneke Hoe verander je die ongelijkheid? Door het denken te veranderen. Zo kun je b.v. als je Jip en Janneke aan je kin deren voorleest de namen heel goed omwisselen. Het effekt is verrassend. Een mentaliteitsverandering kun je niet afdwingen. Je kunt wel voorwaar den scheppen om veranderingen mo gelijk te maken. Door bijvoorbeeld de werkgevers te dringen om een vast percentage vrouwen in dienst te ne men. Ook in de top-funkties. Zelfstandi- Zelfstandiger worden vrouwen ook als de straat veiliger wordt: Alle mannen daarom maar van de straat? Nee, want: "De straathoek waar mannen staan is veiliger dan die waar ze niet meer staan." Wordt de politiek beter als er vrouwen in zitten? Nee, maar wel anders. Vrou wen hebben eigen kwaliteiten: zij wer ken efficiënter, ze zijn praktischer in gesteld en ze komen sneller tot een besluit (want om 6 uur moeten de aardappels op tafel staan) Tenslotte riep Elske vrouwen op om elkaar te steunen en niet af te vallen: "Alle begin is moeilijk en wij maken allemaal wel eens fouten. Na Elske ter Veld kreeg Lydia Meyer het woord, tweede op de lijst van PvdA- kandidaten. Zij benadrukte het belang van een gemeentelijk emancipatie beleid. Gelukkig is er nu een notitie en kómt er een stuurgroep. Belem merend werken de bezuinigingen. Zo lang je je moet concentreren op het behoud van oude verworvenheden is er weinig ruimte voor nieuw beleid. Maar Lydia was hoopvol. De Rooie Vrouwen komen wel met 20 wensen, maar die zijn alle wel realiseerbaar. Voor een ding waarschuwde Lydia de vrouwen nog: met de opwaardering van vrij willigerswerk dreigen vrouwengroe pen potentiële reservoirs te worden van onbetaalde arbeidskracht. Andere aandachtspunten Vierde kandidaat op de PvdA-lijst, Wil Stekelenburg, schetste kort en helder haar eigen ervaringen in de bouw wereld als lid van de Vrouwen Advies Commissie. Het is voor vrouwen zon der funktie moeilijk om geaccepteerd te worden en thuis te raken in die wereld, maar wel uiterst belangrijk. Vrouwen hebben duidelijk andere aan dachtspunten dan mannen. Bovendien hebben zij een flinke portie praktijk ervaring. Wil was positief over ge meentelijke stimulansen in de vorm van kursussen als: vrouwen, bouwen en wonen of: het lezen van bestem mingsplannen. Verbaasd toonde zij zich over het feit dat zij die kursisten vervolgens niet terugziet in een be wonerscommissie, het bestuur van een woningbouwvereniging of de VAC. Haar gehoor gaf terug dat dit werk ook vaak een enorme tijdsinvestering vraagt. "In het begin wel, maar dat wordt minder naarmate je er meer in groeit", stelde Wil vast. "Moet dat dan allemaal maar onbe taald?" vroeg een ander. In de zaal werd opgemerkt dat mannen dit soort vrijwilligerswerk ook onbetaald doen. Onkostenvergoedingen zouden een vanzelfsprekende zaak moeten zijn, voor alle vrijwillige arbeid. Hierop volgden nog wat vragen uit de zaal over het gemeentelijk uitkerings- beleid, de woonruimte-verdeling en het ontbreken van kinderopvang. Sommi ge vragen waren te persoonlijk van aard om tot een diskussie te kunnen lei den. Maar daarvoor was ook niet zo veel tijd meer. Of, zoals Ans Holleman opmerkte: "De avond is weer omge vlogen; een goed teken." Waarop zij alle aanwezigen (ook de groep zingen de Vredes-vrouwen) hartelijk bedank te. Afgelopen zaterdag 8 maart werd de internationale Vrouwendag gevierd in de kinderboerderij De Vrije Teugel in Soest, 's Morgens werd de dag geopend door Ans Mann en aansluitend werd er o.l.v. Lea v.d. Einde gedanst. Alle vrouwen hebben enthousiast meege daan en toen de Volksdansgroep Hons- bergen o.l.v. Anneke Akkerboom enige dansen uitvoerde werd het al spoedig weer één grote groep volksdansende vrouwen, die veel plezier met elkaar beleefden. In de middagpauze waren er door Turkse vrouwen verzorgde hapjes die gretig aftrek vonden en ook de Hollandse broodjes gingen er prima in. Om half twee werd het alweer erg vol in de kin derboerderij en werden er Turkse volks dansen uitgevoerd. Ook na het volks dansen bleef de zaal vol en keken de vrouwen met elkaar naar een Turkse film: "Mijn maag is als een steen van angst". Na afloop van de film was het mogelijk met elkaar te praten over de proble matiek in de film; voor Turkse vrou wen was er een tolk aanwezig. Er kwa men wat persoonlijke verhalen los en er was herkenning van de situatie en de problemen die daarbij meespelen. Het thema van de dag: vrouwen pra ten met vrouwen, werd steeds opnieuw opgepakt en heeft stimulerend gewerkt. Om 18.00 uur was het tijd voor de ge zamenlijke maaltijd, verzorgd door Vrouwen voor Vrede. Deze maaltijd, die door ca. 75 vrouwen werd genut tigd, had een plezierig en gezellig karakter: mede dankzij de muzikale omlijsting door het Damesorkest "Les toutes belles". Nadat de koffie genuttigd was werd door twee vrouwen een stuk voorge dragen in de stijl van Vondel, waarin de Soester situatie o.a. ten aanzien van emancipatie werd belicht. Dit werd raad, alvast een constructief beleid toe. Misschien zit er voor ons de ko mende 4 jaar toch nog een zwembad en een nieuw gemeentehuis in en wie weet heel misschien ook nog een piep klein C en A-tje. E. G. Timmer-Geerlings Naschrift redaktie: Beide bovenstaan de ingezonden brieven overschrijden verre de maximale omvang van 250 woorden. De redaktie strijkt voor een keer nog de hand over het hart, maar zal in het vervolg streng de hand houden aan het volume. Het moet korter, dames! Vorige week zaterdag organiseerde Lions-CIub Eemland een bridge-drive t b v het Bentinckfonds in de gezellige zaal van De Vijverhof. Mijn vrouw en ik behoorden tot de vele deelnemers en daar hebben we geen spijt van gehad. Het was een zeer geslaagde en goed lopende bridge-avond. De opbrengst was maar liefst 2000.- en dan te be denken dat alle 142 deelnemers met een prijs naar huis gingen. Bravo, heren van de Lions! Volgend jaar doen we graag weer meer. De Groot, een deelnemer. met enthousiasme uitgevoerd èn ont vangen. Het koor van Vrouwen voor Vrede ver volgde het avondprogramma met verschillende liederen, die door veel vrouwen werden meegezongen of ge mompeld. Als afsluiting van de avond was er het eenmalig optreden van het Huis, tuin- en keukenkoor. Het werd een groot succes en de leden van het koor kwamen niet onder een toegift uit. Er was een spontane reaktie uit het publiek om meer, en met veel plezier werd er door iedereen meegezongen. Ook na dit optreden bleef de sfeer uit stekend. De dag werd afgesloten met wat praten en drinken met elkaar. Samenvattend kan gesteld worden dat de internationale Vrouwendag 1986 in Soest, die door ca. 350 vrouwen uit alle lagen van de Soester bevolking werd bezocht, een groot succes is geweest. De vrouwenorganisaties: Rooie Vrou wen, Vrouwen voor Vrede, Vrouwen voor Vrouwen, Komité vrouwen in de bijstand, damescontactkring Neder landse protestantenbond, E.V.A., kij ken met veel plezier en een voldaan ge voel terug op deze dag en hopen dat dit een stimulans mag zijn om volgend jaar met nog veel meer vrouwenor ganisaties 8 maart 1987 te organiseren. Vorige week dinsdag bezochten de vrouwen in de WD het gemeentehuis voor een voorlichting in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen. De heer van Os, gemeentevoorlichter, gaf uitgebreide informatie ondersteund door dia's, over het functioneren van de gemeente: de indeling, de samen stelling, de afdelingen, enz. Vervolgens ging de voorlichting over het kiezen van de nieuwe gemeente raadsleden, 19 maart a.s., waarbij een uitgebreide discussie ontstond over de zetelverdeling, de kiesdeler en de groot ste gemiddelden. Aan de hand van een voorbeeld kwam men tot de ontdekking dat er enorm gerekend moet worden om tot het uiteindelijk vaststellen van het aantal zetels te komen. Daarna werden de dames nog ontvan gen door burgemeester Scholten, die uit gebreid inging op de functie die Soest heeft in het regionale gebeuren. Het ge west Eemland overlegt maandelijks (burgemeesters van de aangesloten ge meenten) over gezamenlijke belangen inzake brandweer, G.G.D. en ziekenhuis. Burgemeester Scholten deed een beroep op de aanwezigen om toch vooral ge zamenlijk, de gehele bevolking, één front te vormen ten aanzien van een nieuw te bouwen ziekenhuis De Oelte. Het ziekenhuis is naar zijn mening hét middel dat de bevolking van Soest sa menbindt. Tevens legde de burgemeester uit dat de G.G.D.-bedrijfskundige dienst er ei genlijk wel een aantal nieuwe bedrijven voor het keuren etc. bij zou kunnen ge bruiken. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 Zaterdag organiseerde A.V. Pijnen burg de finale van de districtscross- competitie in de Soester Lange Duinen tegenover de atletiekbaan. Liefst 700 kinderen uit Utrecht - Noord-Holland en de Flevopolders hadden zich gekwalifi ceerd voor deze finale die voor het eerst in Soest werd gehouden. Door het mooie weer waren er veel supporters en dus ook veel Soesters op dit evenement afgekomen. Zo ontstond een prima sfeer met zo'n 2000 belang stellenden. Er liepen kinderen tussen de 10 en 17 jaar mee in twaalf verschillende cata- gorieën. In dit grote geweld heeft A.V. Pijnenburg prima zijn partij meege- blazen. Zo viel A.V. Pijnenburg bij de ploegen bij de meisjes pupillen B, jongens pupillen A en jongens C in de prijzen. De beste prestatie kwam dit jaar op naam van Marijke Ambags die bij de meisjes pupillen B 2e werd en liet zien over veel mogelijkheden te be schikken. Veel waardering ook voor Marijke Blankers die hoewel nog niet zo lang op atletiek, voor een voortreffe lijke 6e plaats zorgde. Marije, Myra en de als 17e geëindigde Wendy Wühring zorgden ervoor dat Pijnenburg in dit sterke veld als keurige 2e eindigde in het ploegenklassement. Bij de meisjes pupillen A was het jam mer dat Chantal Opmeer ziek was zo dat een hoge (ploegen)-klassering niet kon worden gehaald. Zoals zo vaak eer der in het seizoen, was het weer een strijd tussen Daphne van Hal en Mo nique van Leek wie er eerste Pijnen- burgse zou worden. Daphne finishte dit keer als 8e, terwijl Monique 10e werd. prijzen. Bij de meisjes D werd met een 19e plaats Andrea Davelaar de beste Pijnenburger. Ook zij doet nog niet zo lang aan atletiek. Zij heeft in ieder ge val de mogelijkheden om zich verder te ontwikkelen. Michelle Leys finishte als 26e, Sylvia v. Oostrum werd 48e en Sel- ma Simonis 57e. Bij de meisjes C werd Milou Scholte 17e, Tessa Nijo 25e, Nienke Klazinga 34e en Nijrée Rade- maker (de sprintster) 42e. Al waren de klasseringen hier niet zo hoog, men heeft toch op het hoogste nivo in dit dis trict meegestreden. Bij de meisjes B eindigde Angelique van Oostrum als verdienstelijk 12e, terwijl ze vorige week op de NK 21e werd. Pierella zette flink door en wist als 47e te eindigen. De jongens Bij de B-pupillen goede prestaties van Thijs Luycks, die hopelijk ondanks ver huizing voor Pijnenburg behouden blijft. Hij werd 14e Pepijn Majoor zat daar niet zo ver achter en werd 17e, Maurice Simonis 41e, Paul Neering 47e. Bij de jongens pupillen A de grote pech, dat Christiaan Smits een hele week ziek was geweest. Hij werd slechts 72e terwijl een plaats bij de eerste 5 anders mogelijk was geweest. De overige jongens van het team heb ben zich echter tot het uiterste gege ven en hun derde plaats in het ploegen klassement is heel erg verdiend. Grote verrassing daarbij het prima lopen van Mark Haasma, die een keurige 5e plaats heeft gehaald. Onno Foekens werd 27e, Christiaan Gijtenbeek 28e, Frans v.d. Berg 42e, martijn ter Hart 52e en Walter Balvers 53e. Een hele sterke afvaardiging van Pijnenburg in deze groep dus. Bij de jongens D een verdienstelijke 8e plaats voor Brit Gijtenbeek, Ivar Smits werd 23e, Martin Erkal 31e en Remco Braspenning 41e. We wisten dat de C jongens bij Pijnen burg o.l.v. Jeroen Majoor in opmars zij. Maar zo sterk als afgelopen zater dag had men deze ploeg niet verwacht. Een keurige 2e plaats achter Hollandia Hoorn was het resultaat van intensieve training. Erik Berghuis, een naam om te onthouden, was de beste Pijnenbur ger met een 6e plaats, terwijl Soester- berger (en Ned. langlauf kampioen) Gert-Jan v. Rheenen, Jan Jaap v. Beest net voor kon blijven (10e en 11e). De andere twee Soesterbergers Joost Pastunink en Alex Grootveld liepen zeer verdienstelijk en finishten als 21e en 23e. Bij de jongens B presteerde Angelo van Leijenhorst dit keer prima met een 12e plaats, Raymond Foekens werd 17e, terwijl Erik-Jan Ransdorp, Arnold Vonk een neusdikte voor bleef (30e en 31e).Paul Schlebaum werd 43e. Bij de jongens A, was iets meer ver wacht van Bas van Os, (20e). Een min der agressieve start had hem aanzien lijk hoger in het klassement kunnen brengen. Veel lof kreeg A.V.Pijnenburg voor de puike organisatie en het schitterende parcours. Een prima stuk Soest promo tie dus. Vorige week zaterdag had in Baarn een bijzondere gebeurtenis plaats, waar van de heer Ralph Polak, eigenaar van het bekende stoffenhuis met dezelfde naam aan de Baarnse Laanstraat, het stralend middelpunt was. Burge meester J.P. Miedema kwam de heer Polak, die met zijn zaak een uitste kende reputatie heeft opgebouwd die reikt tot in de verste hoeken van ons land, persoonlijk feliciteren met het feit dat hij zich veertig jaar geleden (in 1946) als zelfstandig ondernemer in de buurtplaats van Soest vestigde. Aan vankelijk was dat aan de Nieuwstraat; later (in 1963) volgde de verhuizing naar het huidige adresLaanstraat 50. Hoogtepunt van de bijeenkomst, waar aan niet alleen door talrijke familiele den, vrienden en bekenden maar ook door collega-winkeliers en andere be langstellenden werd deelgenomen, was de uitreiking door burgemeester Mie dema van de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, aan de heer Polak, uit naam van Koningin Beatrix. De heer Polak aan vaardde deze koninklijke onderschei- Terwijl burgemeester Miedema van Baarn Ralph Polak de Koninklijke onderscheiding opspeldde, applaudis seerde de verheugde mevr. Polak. Foto: Jaap Roskam. ding mei grote Vreugde. In een korte toespraak stond burge meester Miedema stil bij de veertigja rige geschiedenis. Met name me moreerde hij de moeilijke oorlogsja ren, die aan de heer en mevrouw Polak niet voorbij zijn gegaan, en aan de start van de zaak in 1946. Ook wees de heer Miedema op de hulp vaardigheid van de heer en mevrouw Polak jegens velen, die zich echter doorgaans in stilte voltrok, en op het warme hart dat de heer Polak de voet bal vereniging Baarn en Ajax toe draagt. De drukbezochte receptie bood tal van belangstellenden de gelegenheid de heer en mevrouw Polak geluk te wen sen met het jubileum en de koninklijke onderscheiding. Dat ging gepaard met cadeaus en schitterende bloemstuk ken. Vorige week dinsdag heeft het komité 'Vrouwen in de Bijstand' een middag georganiseerd met als thema: De komende Raadsverkiezingen en de in vloed van het plaatselijk politiek beleid op ons dagelijks leven. Vertegenwoor digers van alle politieke partijen had den gevolg gegeven aan de uitnodiging. Een aantal onderwerpen werden be sproken, zoals het kwijtscheldingsbe- leid, huisvesting, scholingsmogelijkhe den, studiefonds, kinderopvang, een ontmoetingsruimte voor vrouwen en duidelijke voorlichting en richtlijnen, evt. aanstellen van onafhankelijke vertrouwenspersoon, waar Bijstands vrouwen met vragen of klachten te recht kunnen. Er ls intensief gepraat met elkaar, waardoor er over en weer meer begrip en kennis van zaken ont stond. De Raadsleden en politieke vertegen woordigers hebben toegezegd de vra gen en knelpunten bij de betrokken in stanties aan de orde te stellen en zij hebben het komité toegezegd hen van de voortgang op de hoogte te houden. Enkele vooroeeiüenue P.U.E.M. wordt benaderd om een minder voort varend afsluitingsbeleid te voeren. Bij het gasbedrijf wordt bekeken of de leveringsvoorwaarden m.b.t. 'wanbe talers' versoepeld kunnen worden. Met de afdeling werkgelegenheid wordt ge praat over stimulerende maatregelen om vrouwen aan betaald werk te hel pen. Kinderopvang en tegemoet koming in de studiekosten moeten ook de aandacht krijgen. Een gesprek met de Sociale Dienst over voorlichting en gedragsregels m.b.t. het uitkeringsbe- leid zal in maart nog plaats vinden. De geslaagde bijeenkomst leidde er toe, dat aan beide kanten de behoefte werd uitgesproken kontakt te houden en over een aantal maanden weer bij een te komen. De raadsleden hechten er waarde aan op de hoogte te worden gebracht van de problemen van Bij standsvrouwen; kunnen met vragen bij het komité terecht. De problemen kunnen dan worden gebundeld en aan de raadsleden en de betreffende instan ties worden voorgelegd. Foto: Goos van der Wilt Zondagmiddag j.1. organiseerde de stichting paardrijden gehandicapten 'De Eemruiters' een demonstratiemid dag in de manege van de stichting El dorado aan de Bosstraat in Soest. In een vlot tempo wisselden de verschil lende onderdelen elkaar af. De Eem ruiters toonden daarbij de opeen volgende nivo's van de rijkunstige ca paciteiten van haar leden. Variërend van de allereerste lessen, met de daarbij behorende begeleiding, tot het zelfstandig en geïntegreerd rijden met validen. Hierbij ontstond een duidelijk beeld van de opbouw van de lessen, de werkwijze en de sfeer van deze nog. 0 De Eemruiters zorgen voor begelei ding van gehandicapte ruiters. jonge stichting. Het werk van de Eem ruiters werd afgewisseld met enige leuke en leerzame demonstraties van o.a. ieuffdruiters van de manege Eldo rado, dressuurstal Korte-Jansen uit Voorthuizen en Mirjam Glogozu. Het veelhoofdige publiek is getuige ge weest van de overhandiging van twee paarden aan de voorzitter van de stich ting 'Paardrijden Gehandicapten de Eemruiters' door een delegatie van de Old Dad Strand Club. Gezien de grote belangstelling en het enthousiasme van het publiek en de ruiters kan gesteld worden dat het een zeer geslaagde middag is geweest. Zaterdag 8 maart zijn in de sporthal De Vlist in Utrecht de Provinciale kampioenschappen turnen meisjes en dames gehouden. De A-selectie van De Springbokken was via de voorronde met 4 meisjes en 4 dames doorgedrongen tot deze wed strijden. Jammer dat door ziekte en blessures er één meisje en twee dames niet konden deelnemen. Om 10.00 uur kwam aan de start de jeugdturnsters Donny Kippers, An gelique de Haard, en Sandra Walet. Deze meisjes, voor de eerste keer bij de A. wedstrijden in de leeftijd van 12 tot 15 jaar, hadden zich al laten gelden voor een plaats in de Provinciale kampioenschappen. Zij startten niet zo erg goed omdat ze direct al het moeilijkste onderdeel kregen n.1. de 10 cm. brede evenwichtsbalk. Donny bracht het er redelijk goed af met maar 1 keer van de balk vallen. Sandra die de hele week niet had kun nen trainen door griep viel tweemaal van de balk, Angelique turnde een ver loren wedstrijd door 4 maal van de balk te vallen. Erg jammer want de rest ging uitstekend. Het tweede onderdeel bracht voor de sterk turnende Donny en blessure, waar door ze de strijd moest staken. Paardspringen en brug ongelijk ging uitstekend. Zó goed zelfs, dat Sandra Walet doorgaat naar de voorronde van de Nederlandse kampioenschappen en Angelique ondanks alles nog als 11e wist te eindigen en als eerste reserve voor deze wedstrijd genoteerd staat. Ie B. Hanis, Vogel, IJsselstein, 30.90 pnt. 2 J. Schipper, Gems, Maarssen, 30.65 pnt 3e T. v. Doom, Vogel, IJsselstein, 30.50 pnt 10e S. Walet, De Springbokken, Soest, 27.10 pnt. 11e A. de Haard, De Springbokken, Soest. 26.40 pnt. Om 14.00 uur turnden de dames A Fio na v. Elk en Anja Westerveld. Het eerste onderdeel het paardsprin gen ging uitstekend. Ook de vrije oefe ning op muziek ging prima, wat beide dames goed in de race hield voor een plaats bij de eerste tien. Bij brug on gelijk liet Anja een prachtige oefening zien die haar 8.05 punten opleverde. Fiona, die tijdens de training haar hand blesseerde moest de tanden op elkaar zetten om een redelijke oefening te draaien. Door deze blessure kreeg zijn maar 6.95 punten. Daarom moest het laatste, de even wichtsbalk, de doorslag geven. Fiona kwam er redelijk doorheen en behaal de. 7.65 punten. Erg jammer dat Anja door vier keer van de balk te vallen haar zeker schijnende plaats verspeel de maar toch nog als tweede reserve staat genoteerd. Ie J. Zonneveld, S.V.O. De Meern, Prov. kampioen, 34.00 pnt. 2e W. Kroese, Vogel, IJsselsteijn, 33.75 pnt. 3e S. v. Diesen, S.V.O.De Meern, 33.30 pnt. 7e F. v. Elk, De Spring bokken, Soest, 30.00 pnt. bokken, Soest, 30.00 pnt. Soest, 26.85 pnt. Donderdag j.1. nam A.V. Pijnenburgat leet Erik Bos deel aan de Europese Crosskampioenschappen voor mili tairen in het Westduitse Goch. Het parkoers, lekker zwaar en met diverse pittige klimmetjes, was in het voordeel van de lichtvoetige deelnemers, tot welke categorie Erik ook behoort. De strijd had een levendig verloop en de verschillen waren vaak miniem. En kele seconden betekende vele plaatsen winst of verlies. Groot was de konkur- rentie met namen van wereldklasse, zoals Alex Hagesteens, België's meest talentvolle loper op de lange afstand en oud-wereldkampioen Leon Schots. Ver der waren er afvaardigingen van Engeland en West-Duitsland, die ook in de breedte van bijzonder gehalte wa ren. Zaterdag j.1. werd in Alphen a/d Rijn de openingsklassieker van het wegsei- zoen gelopen met het overgrote deel van de vaderlandse atleten aan de start. Bij de heren, die hun wedstrijd liepen over een afstand van 20 km. kwam Harry van Brummelen als beste Soester uit de verf. Hij zette een tijd van 1 uur 7 min. en 45 sec. neer vlak voor Alphons van Damme, die ook een zeer acceptabele wedstrijd liep. Hij finishte in 1 uur 8 min. en 46 sec. Hans Smit, die hier zijn eerste 20 km. wed strijd liep deed het lang niet slecht en kwam binnen in 1 uur 20 min. en 21 sec. Joop van Leijenhorst, door griep ge plaagd, kon niet met de voorsten mee deze dag. Voor hem zat er niet meer in dan 1 uur 21 min. en 15 sec. Bij de heren veteranen, die 15 km. liepen, evenaar de René Hoksbergen met wat minder- voorbereiding toch zijn prestatie van vorig jaar. Hij liep wederom 56 min. en 35 sec. Ook bij de damesatleten had A.V. Pij nenburg een behoorlijke afvaardiging. Zij liepen ook 15 km. Mieke Baars realiseerde de door haar beoogde tijd en kon tevreden zijn met haar 1 uur 4 min. en 27 sec. Nieuwkomer Henny Pot kwam even later binnen in 1 uur 6 min. en 7 sec. Met tijden van 1 uur 7 min. 38 sec. en 1 uur 12 min. 10 sec. voldeden resp. Dinie v.d. Berg en Gerda v.d. Veen ook aan de verwachtingen. Zondag j.1. weerde Eef van den Brink zich als enige A.V.Pijnenburger goed tussen de allersterksten van de 30 km. wegwedstrijd in Zaandam. Lange tijd verbleef hij in een groep met de num mers 4 tot en met 8. Toen dit gezel schap verbrokkelde wist hij een 5e plaats veilig te stellen. De tijden waren bijzonder snel. Eef liep zijn race in l uur 42 min. en 51 sec. Erik, die voor het eerst in een dergelijk zwaar gezelschap acteerde, moest vol uit gaan van begin tot einde en hield er een verdienstelijke 21e plaats aan over. Zijn tijd over het 9.300 meter lange parkoers bedroeg 34 min. en 25 sec. Winnaar werd de Belg Alex Hagel- steens, die een goede generale liep voor de Belgische Crosskampioen schappen. A.V.Pijnenburg houdt op zaterdag 5 april zijn eerste lustrum rommelmarkt Voor de 5de maal zullen de leden van A.V.Pijnenburg proberen weer een flink bedrag bijeen te krijgen. Dit is no dig want A.y.Pijnenburg heeft haar at letiekbaan zonder gemeentelijke subsi die gerealiseerd. Om alle kosten van onderhoud e.d. te betalen en aan even tuele uitbreiding te gaan denken heeft A.V.Pijnenburg veel geld nodig. Van daar deze rommelmarkt op 5 april in de hal van Ben Rademaker aan de In dustrieweg/hoek Kostverlorenweg. U kunt iedere zaterdagmorgen aldaar, uw spulletjes inleveren tussen 11.00 en 12.00 uur. Ook kunnen de spulletjes worden opgehaald. Even bellen met René van Zee, tel. 11525 na 19.00 uur. Inleveren kan ook bij de volgende adressen B. van Os, Middel wijkstraat 20, J. Schlebaum, Eikenlaan 2, Nelleke Boissevain, Kuyperstraat 9, René van Zee, Ereprijsstraat 209 en Wim van Dorresteijn, Luytenaarpad 55. Zondag vanaf 12.00 uur worden op het zelfde parcours als de Sylvesterloop en de crosscompetitie finale de Neder landse Veldloopkampioenschappen voor veteranen gehouden, (alleen KNAU-leden). Veteranen boven de 40 en dames boven de 35 zullen de titels in de verschillende leeftijdsklassen betwisten. A.V. Pij nenburg verwacht dat er zo'n 100-125 deelnemers uit heel het land aan de start komen. De brandweer moest zaterdagavond in aktie komen voor een schoorsteen brandje aan de Oranjelaan. Nadat het vuur was geblust heeft de brandweer de schoorsteen schoongemaakt.

Soester Courant | 1986 | | pagina 31