Voor Uw party in stijl verzorgd! Gedupeerden Kringloopwinkel Soest hebben goederen zo goed als terug Voorjaarswerkzaamheden TUIN-ADVIESCENTRUM t \tawlerh66C)t sov:^ r Deze week INHEELSOEST VERSPREID: ANJA'S WOL-SPECIAALZAAK Computer beveiligingen Koffie drinken met de boswachter Hoeveel reeën leven er nog in De Vuursche Restaurant 4 Kegelbanen verwachting mscHWèn UiP Spullen kunnen op 29 maart worden opgehaald 30.000 paar ogen kijken wekelijks in de Soester Courant! Sportkopij voor Ook kleurwedstrijd voor de jeugd In Hartje-Zuid staan roomboterlammetjes klaar HET WITTE HUIS Soester Courant. Soesters kan niet! WOENSDAG 19 MAART 1986 SOESTER COURANT PAGINA 11 Installatiebedrijf j. cornelisse bv. ^LJ Tel. (02155) 13014-12577 Waat un stukke over de gemeengte- roadsverkiezinge in ongze kraangt vaan veurige week! 'k Het me zo ut oapezuur zitte te leze daa'k un Rennie mos nemen. De polletieke kluppe heb- be waat an te bieje, ajje daat zo leest. En toch mos ik ut aallemoal wete, waant ik ben veur Soest, om reje daa'k un knol ben. Ik von ut gewoon spaannend, aal die verhoale over waat ovve ze wouwe en waat niet. Veur me eige klup haa'k nog moar niks in 'estuurd, waant daat zouw heul niet opvaalle. Ik ben moar un ééjnmaansklup. Vrogger haad ongze VW ok nog "Voor uit" aachter ze V's stoan, dus die heet te toeng "Soest Veuruut" op ze Soes- ders. Kiek jonges, toeng wouwe ze dus aal veuruut, moar haard gonge ze niet. Doar kongde die maanne ok niks an doeng; ze deeje zaat d'r best, moar juust die mingse woar ze drok veur woare, doar wouwe d'r un zooj vaan niet helpe mee dokke. Un poar joar 'eleje gong de VW hoast heulemoalk noar de knoppe en waas ut omtrent "Soest Ho" 'eworre. Moar volgus ming gong ut toeng "Soest Aachteruut" hete, waant d'r bleef niet zo veul WV over. En doar mos ik an denke toeng 'k nog un noam mos hebbe veur me eige polletieke klup. Waat dochte jullie vaan "Hup Soest!" of "Soest schiet op!"? Ak aal die menu's vaan de pol letieke partieje leest, daan goat ut aallemoal over praakkies die aal zooooo laaaaang op ut gaasfornuus stoan, daazze omtrent stoan an te broaje of over te koke. En daat kost me toch un gaasbei! Heul baar! En wullie moar betoale an 't dure gaas. Je ken netuurlijk ok zeige: hoe laanger ut gaas braandt, hoe meer daawwe voortemee terug kriege. De eejne polletieke klup wil wel ut te veul betoalde terug geve, de aangdere klup weer niet. Moar us kieke wie of ut laangst blieft stoan baakke. Mojje luustere, daa's noeng moar un veurbeeld, waa'k zee over daat gaas, moar as de vrouw en ik waat motte beslisse, daan doe we daat doaluk en meteejn. En as 't niet lukt, daan neme we un neutje en het de meerderheid aal beslote tot joa of neej. Neem noeng us daat geleut over ut kaampeerterrein op Soestdunne en ut Netuurbaad doaro. Doarkomt toch nooit un end an. Teuge de tied daawwe op Soest un overdekt zwembad kriege bewwe aallang verzope in de sproak- woatervaal vaan aal 't overleg en de insproak. En daan de thriller vaan ut ABC-plaan! Loa me niet laache. Voortemee kriege we ut heule aalfoabet an winkelpole op Soest. De snaakbaarre en de maart- kroame biete de spits aaf Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: as 't vaandoag nog kaan, stemt op liest aacht. Daa's op un echte Soesder knol, 'elke week de beste road veur Soest: HANNES VAN DE NENG Op zondag 23 maart a.s. kunt u weer koffie drinken met boswachter André Wiersma. Deze keer worden onder het motto: Hoeveel reeën leven er nog in De Vuursche, de levensomstandighe den en de manier van inventarisatie van het reewild bekeken. Reeën behoren tot de grootste en daar door de opvallendste zoogdieren die nog in onze bossen leven. Ondanks dat zal het niet vaak voorkomen dat wan delaars deze beesten op hun tocht tegen komen. Het ree houdt er namelijk nog al een verborgen levensstijl op na. Meestal zal hij zich overdag in dichte bosgedeelten verstoppen, terwijl hij 's avonds en 's nachts op zoek naar voed sel gaat. Door dit gedrag is het moei lijk om het aantal in het bos levende reeën te bepalen. Om maar te zwijgen over de problemen die optreden bij het bepalen van leeftijd en gezondheid. Deze gegevens zijn echter noodzakelijk voor het goed uitvoeren van het ree- wildbeheer. Vooral de rustverstori"" meen en het toenemen van het aantal wegen door natuurgebieden maken be heersmaatregelen voor het reewild tot een noodzaak. Men kan hierbij denken aan het plaatsen van wildspiegels langs de wegen, het aanleggen van voerakkers of aan het instellen van de verplichting honden aan de lijn te hou den in een bepaald gebied. Maar ook het op beperkte schaal bejagen van de reeën kan tot de maatregelen behoren. Dit bejagen is in Nederland aan een streng vergunningenstelsel gebonden. Op welke manier de reeën nu geteld worden en hoe men leeftijd en geslacht kan bepalen zal boswachter André Wiersma u op deze zondagmorgen uit leggen. Hij hoopt zijn verhaal met en kele geweien en lichtbeelden te kunnen verduidelijken. De bijeenkomst begint om 10.30 uur in de Boomkamer van het Kasteel Groene- veld te Baarn. De kosten bedragen 2,50 per persoon, waarvoor u tevens een heerlijk kopje koffie krijgt. door Arie Vól Wandelaar Lezers van deze wekelijkse kolom heb ben dit keer een streepje op Arie voor. Wanneer ze dit 'Rondje Soest' onder ogen krijgen is de uitslag van de ver kiezingen voor de gemeenteraad bijna bekend, en kan de balans in politiek op zicht worden opgemaakt. Arie, die deze letters iedere maandag morgen aan de redaktie ter hand stelt, is, wat de prognoses voor de uitslag be treft, aangewezen op wat natte-vinger- werk en op hetgeen hem uit zijn omge ving bereikt. Het eerste is bij het schrijven van verwachtingen doorslag gevender dan het laatste, aangezien de politieke omgeving die hij de afgelopen weken heeft verkend er vanuitgaat da. er bij de gemeenteraad-verkiezingen 1986 uitsluitend winnaars zullen zijn. Neem een partij als Progressief Soest. Vier jaar terug de grote verliezer, aan leiding voor Jan Visser te overwegen de handdoek in de ring te gooien, in 1986 een politiek veulen met een opmer kelijk gedrag. Prikacties met het doel aandacht te vragen voor een falend ge meentebeleid, trokken veel belangstel ling, en de progressieven verklaren éonder blikken of blozen met een 3- mans-vrouw-fractie in dé nieuwe raad zullen plaatsnemen. Natuurlijk móeten daarvoor eerst de stemmen nog worden geteld, maar wat Arie betreft spreekt hij de oprechte hoop uit op een weerzien met de man die zoveel C-3 in zijn politiek stopt. Lachen moet bovendien in de politiek ook kunnen. FOeststemmijig ook bij de democraten van D'66. Op een feestelijke dag werd een muzikaal voorschotje genomen door met toeters en bellen in Soesterberg en Soest de straat op te gaan. U lees 't goed, ook Soesterberg. Het is net of de helft van de tweeling steeds dichter bij Soest komt te liggen. En dat Adriaan (Pothuizen 'van Mierlo' zeker van zijn zaak is blijkt ook uit z'n mededeling dat zijn partij, in tegenstelling kenne- •lijk tot vroeger, zich bij de komende (onderhandelingen niet zal laten ringe- 'loren. Men is dus gewaarschuwd. Voor Arie blijft de Partij Aktief Soest het couveusekind in deze verkiezin gen. Hun politieke hoofdkwartier is De "olensoos, waaruit ze de afgelopen eken niet te branden waren. Een rtij die, zoals lijsttrekker Gerard v.d. Deijssel verklaarde, geen behoefte heeft aan forums en de publiciteit niet _ekt. Als dat maar goed afloopt met de kleinzoon van de legendarische wet- ouder Berend van Deijssel. an heeft Wiebertje Meilof meer zin oor realiteit. Die is al blij wanneer hij de komende vier jaar de stoel van z'n _-eer bekwame voorganger kan warm- ouden. Zou best kunnen lukken. Arie -nt 't hem van harte. Hij is de eerste oester politicus die, voor een volle r.al, ten aanzien van een bepaald derwerp onlangs verklaarde: 'Ik eet 't niet.' Zo'n uitspraak getuigt van ?Ief en een gezond portie zelfkennis. Ik oor het Günther, de beiden Jannen, driaan, Frans en Gerard niet snel ~ggen, maar ja die wekken dan ook de druk dat ze ongeveer van alles ver- tand hebben. "n dat brengt Arie dan bij de grote drie an Soest: WD, CDA en P.v.d.A. 'Als le toekomst je lief is, stem VVD,' riep en advertentie in de Soester Courant orige week Arie toe. Een sta-of-ik - chiet-kreet. Zou 't dan toch waar zijn at de Soester liberalen in de verte rgens een buitje zien hangen. {Vanavond zullen we weten wie de bui el en niet heeft afgewacht, oop doet leven is de veronderstelling an het CDA, dat alle politieke pro- ammapunten in groen heeft verpakt. maken de indruk in een winning- ~ood te zijn. Niet vreemd overigens, ant de prognoses voor de Kamerver- iezingen zien er tot nu toe zeer roos- 'eurig uit. Alleen is het wel zo dat de ne gasopnemer Lubbers, de andere "enne heet. Eén ding hebben ze wel emeen: hun zorg voor de samenleving 's geïnspireerd op de Bijbel. Aanspre kend voor vele christelijke kiezers, ^een advertentie in de Soester Courant amens Frans en z'n jongens en meis- !es. 'Niet zo merkwaardig overigens,' aldus een verontwaardigde Jan Visser, (ja hij weer) omdat ze geld in een Turkse koffie-shop stopten teneinde ieuwe groeperingen kiezers uitleg over het doen en laten van de P.v.d.A. te geven. Of de politieke boodschap is overgekomen? Vast staat in ieder geval wel dat de voorraad politieke modder, meest gebruikte munitie bij alle verkiezingen, na de heisa om de gunst van de kiezer, door links en recht geheel verbruikt is. Het hoorde er ook in 1986 weer bij. Verbaas U echter niet wanneer van avond en de komende dagen teleurge stelde verliezers gelukkige winnaars komen feliciteren. Politiek, een kwestie van geven en ne men. Ook in Soest. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Een nieuw gratis magazine boordevol lentefrisse brei- ideeën, voordeelaanbiedin- gen, een kortingbon voor i het lentebreiboek en een I leuke prijsvraag! t Niet ontvangen? ft Zoekgeraakt? ?ft Haal dan alsnog uw exem- ft plaar GRATIS af in onze '0^ winkel. takten opgebouwd met de klanten. Dat komt ook doordat de heer Spruyt altijd klaar stond voor zijn klanten en ze graag behulpzaam was als ze ergens zelf niet uitkwamen. "Ik maak nog wel eens een kastje of zo, op bestelling". Anekdote De heer Spruyt vertelt smakelijk lachend een anekdote uit zijn 25 jarige loopbaan. "Je maakt soms gekke din gen mee. Zo heb ik eens een doodskist je voor een kat moeten maken, van gre- nehout, dat helemaal waterdicht moest zijn, dus van binnen en van buiten gecarboleumd en met koperen schroe ven dichtgemaakt, Nee - het was geen 'gat in de markt'want het is bij die ene opdracht gebleven". De heer en mevrouw Spruyt zijn niet weinig trots en tevreden met de nieuwe inrichting van de zaak. "Zo kunnen we weer vooruit, nog zeven jaar tot ons pensioen. Alles is lichter en ruimer, ook door de nieuwe vloerbedekking. 0 De heer en mevrouw Spruyt in het fraai gemoderniseerde interieur van de doe-het-zelf-zaak. Foto: Goos van der Wilt WINKELCENTRUM HARTJE ZUID SOEST - TEL: 02155 -10421 We zijn er samen de laatste weken behoorlijk druk mee geweest. Maar we hebben er veel zin in, anders hadden we de boel natuurlijk niet overhoop gehaald". Morgenavond, van 19.00 tot 21.00 uur, wordt er in de bekende winkel aan de Nieuweweg 60 "open huis" gehouden. De klanten kunnen het feest trouwens "meevieren" door gebruik te maken van de talrijke leuke aanbiedingen, waarmee de firma Spruyt adverteert en via een folder onder de aandacht van het publiek brengt. Interessant is ook dat vanaf morgen tot en met volgende week woensdag op alle aan kopen een jubileumkorting van tien procent wordt gegeven. "Dat kan ieder een gebruiken," aldus de heer Spruyt. Niet het minst door de bemoeienissen van het VVD-gemeenteraadslid Gert Beijen ziet het ernaar uit dat gedupeer de leveranciers aan de destijds aan de Torenstraat in Soest gevestigde Kring loopwinkel hun spullen of althans een gedeelte ervan terugkrijgen. Al sinds 1984 kunnen ze er niet over beschikken omdat de goederen staan opgeslagen bij een verhuis- en opslagbedrijf in Hil versum. Dit was niet bereid ze af te ge ven zolang de kosten van verhuizing van de goederen uit Soest en de opslag ervan in Hilversum niet waren be taald. Hoewel dat nog steeds niet is gebéurd, heeft Beijen na lang onderhandelen met het Hilversumse bedrijf een minnelijke schikking weten te berei ken. Hierdoor is het mogelijk dat in ieder geval de dertig gedupeerden die destijds bij de politie aangifte hebben gedaan van verduistering van goederen met een totale waarde van ruim tienduizend gulden, op zaterdag 29 maart van tien uur 's morgens tot één uur 's middags aan de Zuiderweg 27 in Hilversum terecht kunnen voor het terughalen van de goederen die vermeld staan op de consignatiebon. Deze moet als bewijsstuk worden over gelegd. Ook de personen die géén aan gifte hebben gedaan, maar nog wel een consignatiebon hebben, kunnen er te recht. Er is in dit geval sprake van een bij zondere vorm van „kringloop", de goe deren komen immers weer bij de oor spronkelijke eigenaren terug. Dat was echter niet de bedoeling toen ze die in de periode van april tot november 1984 naar de door Ted V. beheerde Kring loopwinkel aan de Torenstraat brachten. De goederen werden in de winkelvoorraad opgenomen voor de verkoop. De winkelier sprak met de particuliere leveranciers een prijs af en maakte een contract op. Zelf bere kende hij van de verkoopprijs een winstpercentage Omstandigheden In november 1984 werd de Kringloop winkel plotseling gesloten. 'Door om standigheden buiten onze schuld,' zo kregen degenen te horen die goederen hadden geleverd, die nog niet verkocht waren. Uit onderzoek bleek Beijen dat het pand moest worden verlaten in ver band met een grote huurschuld. De goederen uit de winkel werden volgens opdracht weggehaald door een Hilver sumse verhuizer, die ze in zijn bedrijf in een container opsloeg. Hij weigerde ze aan de eigenaren af te staan zolang de kosten van transport en opslag niet door de beheerder van de Kringloop winkel waren betaald. Bijna anderhalf jaar is er overheen ge gaan voordat Beijen zijn pogingen om de gedupeerden te helpen met succes zag bekroond. Het doen van aangifte van verduistering bij de politie van een dertigtal gedupeerden had eerder geen succes gehad. De Utrechtse officier van justitie mr. L.C.P. Goossens zag geen voldoende grondslag voor gerechtelijke stappen tegen V. 'omdat de spullen immers nog aanwezig moesten zijn en dus niet verduisterd kunnen zijn.' Vervolging Naar de overtuiging van Beijen zal op 29 maart blijken dat die opvatting van de officier niet juist is. 'Op de inboedel- lijst van de verhuizer ontbreken spul len, dié hij overigens ook niet heeft in genomen. Dat betekent dus dat die al eerder zijn verkocht zonder dat de op brengst ervan aan de eigenaren ter be schikking is gesteld. Als dat straks dui delijk wordt, heeft mr. Goossens naar mijn idee alsnog de mogelijkheid en, ter bevrediging van het rechtsgevoel van de gedupeerden, ook de plicht om tot vervolging over te gaan. De beheerder van de kringloopwinkel in Soest probeerde na de sluiting ervan in november 1984, een soortgelijke acti viteit op te zetten in Zeist naar het voorbeeld van Soest. Die vestiging is echter nooit van de grond gekomen. Beijen: 'Dat is maar goed ook, want wie weet hoeveel mensen er ook daar ingetrapt zouden zijn. Ik ben blij dat het voor de Soester gedupeerden nu bijna achter de rug is, maar het heeft veel tijd, inspanning en overredings kracht gekost om het zover te krijgen. OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines In de loop van de tijd dat ik me met deze zaak heb beziggehouden is me duidelijk geworden dat het niet ver standig is om in zee te gaan met zaken waarvan niet voor honderd procent vaststaat dat ze bonafide zijn. De Soester Kringloopwinkel was zo'n zaak, zoals de gedupeerden is geble ken. Ze hadden achteraf beter met een wel te goeder naam en faam bekende zaak in zee kunnen gaan, waarvan er in Soest genoeg zijn,' aldus Beijen. Niemand van de gedupeerden mag er overigens vast op rekenen dat er een cent te verhalen is, aldus Beijen. 'Dit is de beste oplossing. Hoe het met de resterende goederen verder moet is niet te zeggen. Als de eigenaren zich niet melden is er een juridische pat stelling.' Sportverslagen en -berichten ui terlijk maandagochtend inleve ren aan onze redaktie, Van Wee- destraat 227. Indien tijdig inde- leverd volgt opname in dezelfde week. Goed leesbare kopij heeft daarbij de voorkeur. Redaktie Soester Courant. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Omdat het straks Pasen is organiseert Hartje-Zuid een "botermalse" paas- aktie van maandag 24 maart tot en met vrijdag 28 maart. Bij alle Hartje-Zuid winkeliers krijgen de klanten bij iedere bestede tien gulden een zegel, die ge plakt kan worden op de speciale kaart, die in de komende dagen wordt ver spreid. De Hartje-Zuid-winkeliers vin den dat de paastafel straks niet compleet is zonder zo'n gezellig, gezond room- boterlammetje. Voor in totaal 20 zegels (één volgeplak te kaart) krijgt men een gratis Paas- boterlammetje. De lammetjes kunnen op zaterdag 29 maart worden afgehaald bij het speciale paasstalletje op het pleintje aan de Zuidpromenade, of bij sporthuis Eb Kareisen, Soesterberg- sestraat 3, tussen 11.00 en 15.00 uur. Op jacht naar de gratis boterlammetjes treft men overal in Hartje-Zuid aller lei leuke paasvoordeeltjes aan. Ook daarbij ontvangt men zegels. De aan biedingen zijn geldig van 24 t/m. 28 maart, en bevatten voor elk wat wils: voor hem, voor haar, voor klein, voor groot. Kleurwedstrijd Er is méér te doen in Hartje-Zuid. De jeugd van 6 tot 12 jaar kan mee doen aan een vrolijke paasei-kleur- wedstrijd, waarbij van alles te winnen is. De kleurplaat bevindt zich ook in op de kaart voor de lammetjes-zegels. De kleurplaten kunnen worden inge- met watergeven voor een goede hergroei. Het gras kan als het weer meewerkt aan het einde van de maand al weer zo lang zijn dat het moet worden ge maaid. We maaien het gras de eerste keer niet te kort d.w.z. zo'n 3-4 cm. Het stugge en dode gras moet wel opgeharkt worden. De tweede keer maaien we het zo'n 1 tot 1% cm. korter. Nu het gras weer gaat groeien zal ook de vraag naar voedsel stijgen. Aan deze vraag kunnen we op allerlei manieren voldoen. De snelste manier bestaat uit het strooien van een direkt werkende mengmeststof in de verhouding 12:12:18. d.w.z. 12% stikstof, 10% fosfaat en 18% kalk. Deze bemesting geeft al na enige dagen zichtbaar resultaat, maar is vrij snel uitgewerkt, zodat er opnieuw gestrooid moet worden om de groei er in te houden. Tegenwoordig zijn er echter ook langdurig werkende mengmeststoffen, waarvan de voeding ge leidelijk over een langere periode (meestal 3 maan den) vrijkomt. Een goed groeiresultaat kunnen we eveneéns bereiken door de toepassing van biolo gisch samengestelde meststoffen, die in diverse merken verkrijgbaar zijn. Deze hebben het voordeel dat ze milieuvriendelijk zijn bereid en bj normaal ge bruik in de tuin nooit milieubelastend kunnen wer ken. De te gebruiken hoeveelheden van de diverse meststoffen staan in alle gevallen duidelijk op de verpakking. Eind maart begin april kunnen we even tueel kale plekken in het gazon bijzaaien. We harken de aarde ruw en strooien er wat kompost op. Daar na wordt het zand aan de aarde toevertrouwd. De grond wordt lichtjes aangedrukt en als het weer meewerkt zien we na zo'n 2-3 weken de eerste sprie tjes verschijnen. Als alles goed is nodigt het weer ons binnenkort uit in de tuin te gaan werken. Aller lei veranderingen die we voorgenomen hadden of die spontaan opkomen kunnen nu tot stand worden gebracht. In aansluiting op de vorige aflevering wil ik deze week graag nog enkele typische voorjaarswerkzaam heden bespreken die op korte termijn gerealiseerd kunnen of moeten worden. De afgelopen keer sprak ik over het snoeien van de heidetuin, hetgeen tus sen half maart en half april bij niet vriezend weer kan plaatsvinden. Na het snoeien van de heide, een handeling die ik vorig maal reeds beschreef, ver wijderen we het snoeihout en strooien een gift ge droogde koemest of heidemest tussen de planten, afgedekt met een laagje tuinturf. De tuinturf staat garant voor een geringe onkruidgroei, een humeuze vochtvasthoudende toplaag en weert al te felle zon neschijn op de erg oppervlakkig groeiende wortels. Harken en schoffelen is tussen de heideplanten uit den boze, door de grote kans op wortelbeschadiging. Onkruid zal dus moeten worden gewied. Veel sproei en is ook niet ideaal vanwege het vrij hoge kalkge- halte dat leidingwater bevat. Voor hen die de vaste planten nog niet voor de winter gekortwiekt heb ben, is het ook nu tijd de schaar ter hand te nemen. De oude scheuten worden met de snoei- of hegschaar vlak boven de nieuwe scheuten afgekort. Het kan ook nodig zijn om de vasteplantenborder na zo'n 4-5 jaar op te rooien. Sommige krachtig groeiende soorten dreigen de minder groeiende te overwoekeren en het binnenste van de vaste planten wordt vaak te oud en sterft afdus ingrijpen is noodzakelijk. We scheu ren de vaste planten in stukken met behulp van een mes of spade en planten de beste (de buitenste) delen weer aan. Op dat moment dat de grond weer zonder planten is kunnen we de grond het beste bemesten met stalmest of kompost. Palmlelie Yuc- ca), pioenroos en pampasgras houden er niet van om vaak van plek te veranderen, dus laten we het liefst rustig staan. Zo'n nieuw aangeplante border verdient in de maand april wel wat extra aandacht Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl leverd bij de Rabobank die het dichtst in de buurt is, op z'n laatst op dinsdag 1 april. Een deskundige jury beoordeelt de inzendingen. De winnaars of win naressen krijgen een berichtje thuis. Ook wordt alles in de krant bekend ge maakt.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11