o snlging Wij doen u Marga Minco cadeau! ■1 Levendige discussie over gemeentepolitiek op Griftland College Libris. De Complete Boekhandel. Gasterije Peter Meijer ook in lunchtijd oase van gastvrijheid SoÏNAi WOENSDAG 19 MAART 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 en Kermispot D'66 relatief populair bij Griftlanders n formaat t seizoen is: ord' van Boekenweek 1986 12 maart t/m 22 maart. 'De Glazen Brug'gratis bij aankoop van 19,50 aan boeken, zo lang de voorraad strekt. BOEKENWEEK TOP TWINTIG FICTION NON FICTION VAN BOEKEN KRIJG JE NOOIT GENOEG. Veel variatie in aanbiedingen 51e Boekenweek Boekenweekgeschenk wacht tot zaterdag a.s. op U Nieuws over nieuw verschenen boeken Natuur (&D Nabij Een nieuw voorjaar, een nieuw geluid! Dissertatie van dr. Trienekens uit Soest onderscheiden met belangrijke prijs letijd geleden de vern„ i tot en met zondagen mi"8 ien Kermis. mel in telling. Naast verschni onder meer de voll'i nflt ter.spaeewalk.hollfiï61'- ewalk en videogame, zal de Stichting CodM, aan vereniginlen^?"1^ ■bied in Soest en Soestert?"'' van de pachtsommen v 8 >en bedrag uit de Kerml^8 ot charitatief gebiedend, en te staan, kunnen voor. 'at betekent dus de kansoj vorden gericht aan de Soest, S teenhoffstraat 2 Iri g omschreven worden, m„ FotoGoos van der Wilt erkerende echtgenote een re. een andere heer der schen "gegaan, en hij te ver2 het huisvuil te worden ■een bijzonder origi„ecl f ar de wraakgedachte van hJ ,"h fe?e!te echtgenoot ts als i het stuk zo knap uitgewerkt oeschouwerde indruk krijS iet een dergelijk gegeven® te zijn geweest. Naast een 'enten jonglerende Ton van was het vooral Jeróme Ree. therapeut z'n ware toneel onstreerde. De Engelse re. -holas Renton zorgde voor n die een thriller als deze en. waarbij naast het knal- evolvers, het vloeien van al de keuze van de muziek aansloot op het totale van deze thriller. Huiveren ruim twee uur, deed een Jde Baarnse Speeldoos, I enthousiast publiek alle re. 'trok om de terechte waar. Idurig tot uitdrukking te "Soest heeft een flinke dreun nodig, stem daarom op een rechtse directe", "liever rood dan naar De Groot". "Pluk de vruchten van PS". Deze en nog veel meer min of meer politiek ge laden slogans sierden vorige week de aula van het Griftland College, waar de vijfde-klassers van het VWO zich hadden verzameld om de lijsttrekkers bij de Soester gemeenteraadsverkie zingen aan te horen en aan de tand te voelen. Dat gebeude met een forum discussie onder leiding van burge meester Paul Scholten. Lr. ang 20.30 uur: ren Is besloten om het op m zwang zijnde 'playbac het programma op te r irieerd programma moet ien verlopen. •e attributen of instru- at u ook nodig heeft voor moeten snel neer te zet- op één of andere wijze odig heeft, dan dient men ïf haar aanmelding ken- ;n. Voor hen' bestaat dan -'id om van te voren alvast - i. onisch of schriftelijk bij tel. 02154-18050, onder tn wat u graag zou willen avond en hoe groot de rder natuurlijk naam, onnummer. Bnda Centrum loos' maart, aanvang 20.00 rt', One-Man-Show Ro- rten 20,-, pas 65/CJP 't, aanvang 20.30 uur: i gevarieerd program- mateurs hun bestje en. Kaarten 5,-. =1 20 maart: ln het Noordhollands Jie de afgelopen twee uis plaatsvond, wordt maart "Amarcord" ld. De korte voorfilm )rlow Seunke waar- 1.00 uur begint. hi de dertiger jaren aatsje aan de Adria- "inneringen aan zijn hij in "Amarcord" ttij doet dat niet in rechtlijnige vertel- als losstaande im- chtenflarden zoals en en dromen naar ■at een jongen, Tit- intraal. De meeste we door zijn ogen: seristen die in het het voorbijvaren mstomer waarvoor opt; de belevenis- n op school; en de dsme. Fellini heeft zeer kunstmatige >r is van bordkar- karikaturen en de grotesk. Hiermee de droom willen sntie de verbazing een kind. In nau- arcord" staat de in Orlow Seunke. groepje mensen, ijze, op de trein de trein wel in pen 65/4,-. t: "Zoo" van Pe- Ned. 1985). Deze het Rotterdams reldpremière. am" van Pieter De opmerkelijke de geruchtma- rond de eeuw- Rector Mulder had de toon gezet voor deze ontmoeting tussen de politici en het toekomstig "stemvee" door defdichter Greshoff te citeren, die ooit heeft opgemerkt dat er twee soorten politici zijn: zij die de taal gebruiken om hun gedachten te verbergen, en zij die de taal gebruiken om te verbergen dat zij geen gedachten hebben. Dat bleek in de levendige discussie allemaal nogal mee te vallen. In elk geval deden Günther Plomp (VVD), Jan Menne (CDA), Frans Kingma (PvdA), Leidje Tomassen (Prog. Soest) die Jan Visser - zelf op school - verving, Adriaan Pothuizen (D'66) en Wiebe Mèilof (GPV/SGP/RPF) hun best om hun gedachten in aansprekende vorm naar buiten te brengen. Burgemeester Scholten beperkte hun spreektijd tot een minuut een maat regel die ook in gemeenteraadsver gaderingen zeker welkom zou zijn. Gèen desinteresse Dq- leerlingen, hadden zich in de lessen geschiedenis en maatschappijleer goed voorbereid, zodat er althans deze ochtend weinig merkbaar was van de alom geconstateerde desinteresse van de jeugd voor de politiek. En nu maar hopen dat dat zo blijft. De politici mochten in hun eerste rondje vertellen wat ze in de afgelopen vier jaar bereikt meenden te hebben. Dat leverde geen verrassingen op voor wie het plaatselijke politieke circus op de voet volgt. Plomp wees op meer wo ningen, meer overlegstructuren en meer sportvoorzieningen (handbalvel- den), Menne op de weer redelijk ge zonde financiële situatie van Soest, Pothuizen op de pijn van de bezuini gingen die achteraf mogelijk te ver zijn doorgevoerd. Tomassen op een post voor ontwikkelingssamenwerking, Kingma op het behoud van welzijnsin- stellingen als de Kinderboerderij, het minderhedenbeleid en het kwijt- scheldingsbeleid, en Meilof tenslotte ook op de financiën, al toonde hij zich bezorgd om al die aandacht voor geld inde politiek. Pothuizen hield een pleidooi voor meer openheid en meer betrokkenheid van de burgers, en werd daarin door de anderen gesteund. Pothuizens sug gestie om als gemeente weer meer aan voorlichting te doen door middel van een eigen informatieblaadje onder vond steun van Plomp en Kingma. Menne zag meer heil in de maandelijk se CDA-soos en Meilof vond zo'n blaadje te duur. De politici staken overigens om strijd de loftrompet over de plaat selijke pers, en dat mag hier ook wel eens genoteerd worden. Over de betrokkenheid van de burgers hadden de Griftlanders wel wat op te merken. "Jan Doorsnee interesseert het toch geen reet", liet een met CDA- ickers beplakt meisje weten. Een igeman merkte op dat inspraak wel tooi is, "Maar als iedereen z'n bek intrekt wordt het een gigantische ioop." Hij suggereerde dat elke .rtij maar een eigen soos moest hou den: "Dan weten ze allemaal wat de •gers willen." •gemeester Scholten wees in dat irband op de zegeningen van het ertegenwoordigend systeem" ("We ibben hier bijvoorbeeld 40.000 ver- iersspecialisten"). Plomp kon de hu- tor van de jongelui wel waarderen en ilde er veel voor om in de politiek teer jongeren aan het woord te laten. |Dan lachen we ons kapot. Bijna-handgemeen Het leukste moment van de discussie was ongetwijfeld het bijna-handge- meen tussen burgemeester Scholten en wethouder Menne. De laatste was op dreef en bleef maar aan het woord, zó zelfs dat Scholten hem de microfoon moest ontworstelen om hem het zwij gen op te leggen, zeker nadat Menne had opgemerkt dat de burgemeester lid was van de WD, en dat was vol gens Scholten bepaald niet ter zake. Aanleiding was overigens een opmer king van Scholten over CDA-premier Lubbers, die volgens hem ovèr de schou der van de plaatselijke CDA-ers mee kijkt (vanaf het affiche), hoewel de discussie over plaatselijke zaken moest gaan, vond de burgemeester. Frans Kingma en Leidje Tomassen be streden dat met een beroep op de grote samenhang tussen rijks- en overheids beleid. Hoe de jeugd over sommige zaken denkt werd duidelijk geïllustreerd door een opmerking van een leerlinge. "Je hoort iedereen over rechten, maar nooit over plichten, 't Stikt van de maatschappelijk werksters in Soest, en als je wat hebt lost die 't wel even op Leidje Tomassen wees er fijntjes op dat heel Soest maar over 6 maatschap pelijk werkers beschikt, maar Menne en Meilof namen de kans graag te baat om uit te weiden over de eigen verant woordelijkheid van de burgers. "Een mens wil niet tegen zijn wil gelukkig worden gemaakt", aldus Menne. "Ga maar eens praten bij de Sociale Dienst", schamperde Kingma, "dan hoor je wel dat veel mensen in een werkelijke noodsituatie verkeren. Wat heeft het voor zin om daar kreten over te slaken?" Meerderheid ".Wat zou u doen als uw partij de meer derheid behaalde?" vroeg een jonge man. Menne zou onmiddellijk beginnen met de teruggaaf van de overwinst van het gasbedrijf. Plomp verwachtte een snellere besluitvorming, Pothuizen zou de renovatie van Smitsveen en de Eng aanpakken alsmede een leefbaar Soesterberg, een zwembad en een vei lige Koningsweg. Kingma zou dat ook willen maar daarnaast meer woningen voor lagere inkomens en meer maat regelen tegen de werkloosheid en de gevolgen daarvan. Leidje Tomassen zou meer betaalbare woningen laten bouwen maar ook het karakter van Soest handhaven en ze ker een actieve vredespolitiek voeren. Meilof vond het een vreemde vraag. "Als dat zo zou zijn, zou Soest er an ders uitzien omdat de meeste inwo ners dan christelijk zouden zijn." Burgemeester Scholten bleek in Delf zijl slechte ervaringen te hebben opge daan met een meerderheid van één partij. "De discussie wordt dan binnen die partij gevoerd, en dat geeft fricties. Daardoor ontstaan vleugels, waaruit weer kleine partijen ontstaan die het samen eens moeten zien te worden. En dat laatste is misschien zo gek nog niet." Het zwembad - al dan niet overdekt - vormde een belangrijk discussiepunt, vooral tussen Plomp en Kingma, die elkaar de eer betwistten daarover de beste ideeën te hebben. Leidje Tomas sen bleek overigens weinig behoefte te hebben aan de tierelantijnen bij een nieuw zwembad, zoals knuffelmuren, whirlpools, etc. Nakie Meilof sprak in dat verband zelfs van "gruwelijke voorzieningen", zoals een sauna. "Ik ben niet gelukkig met al die aandacht voor het lichaam. Ik ben nog wel zo nuchter om toe te geven dat ik niet zulke gezonde gedachten heb als iedereen in z'n nakie rondloopt." Van uit de (hilarische) zaal werd hij erop gewezen dat de bewoners van het pa radijs toch ook niet veel om het lijf droegen, maar Meilof stelde vast dat het paradijs verleden tijd was. Aan het einde van de discussie hield één van de leerlingen de politici voor dat ze maar het beste eerlijk tegen de mensen konden zijn, omdat dat nu eenmaal 't langste duurt. "Een mooi slot", vond burgemeester Scholten. "Blijf ons volgen en lees de krant!" De Griftland-bevolking toog vorige week donderdag ter stembus, met ver rassende resultaten. Op 13 maart zijn er "verkiezingen" gehouden onder leerlingen en leraren van het Griftland College. Hieronder de uitslagen, waarbij berekend is welk aantal zetels de partijen zullen innemen als de Griftlanders echt de gemeenteraad mochten samenstellen. In totaal zijn 792 stemmen uitgebracht, waarvan 13 ongeldig. Het opkomst percentage was 86%. WD: 265 stemmen (10 zetels; incl. 1 restzetel); CDA: 203 stemmen (7 zetels); PvdA: 93 stemmen (3 zetels); D'66: 118 stemmen (4 zetels, incl. 1 restzetel); GPV/SGP/RPF: 32 stemmen (1 zetel) en PS 76 stemmen (2 zetels). Bij de docenten was de stemming als volgt (49 stemmen, alle geldig)WD: 2 zetels; CDA: 10 zetels (incl. 1 restzetel); PvdA: 7 zetels; D'66: 5 zetels; GPV/SGP/RPF: 0zetels; PS: 3zetels. Partij Actief Soest heeft niet meegedaan aan de verkiezingen omdat pas zeer laat tijdens de campagne op school het programma van PAS bekend werd. Bovendien was de Partij Actief Soest niet erg happig om in de voor- bereiding mee te draaien (forum, interview etc. Firma Van Asch voert werk Maatweg/ Noor der weg uit De aanbesteding van de aanleg van het bergings en transportriool in de Maat weg en Noorderweg heeft plaatsgevon den. Wegenbouwbedrijf H. van Asch gaat het werk uitvoeren. Er wordt naar gestreefd na de Pasen met het werk te beginnen. De werkzaamheden zullen tot na de bouwvakantie voortduren. Voor wat betreft de Noorderweg gaat het om het gedeelte tussen de Stadhou derslaan en de Ir. Menkolaan/Colenso. Gedurende de werkzaamheden zal het verkeer omgeleid worden. Zo spoedig mogelijk zal de omleiding bekend ge maakt worden, alsmede de juiste datum van aanvang van de werkzaam heden. Nieuw in het INFO- centrum In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum kan men kennis nemen van de ter inzage gelegde ontwerp-uitwerkings- plan Winkelcentrum Overhees, Be stemmingsplan Smitsveen en ontwerp- bestemmingsplan Apollo. Daarnaast kan men de nieuwe brochure over de Leegstandwet meenemen, alsmede in formatie over.de kinder- en jeugdtele- foon. 1. Ludlum-Het Jason dubbelspel f 32,50 2. Oek de Jong-Opwaaiende zomerjurken 114,90 3. Maarten Toonder-Dat geeft te denken f 20,50 4. Hannes Meinkema - Eén keer over f 18,90 5. RenateRubinstein-Neehebjef 22,50 6. Cizia Zykë - Oro (de nieuwe Papillon) f 29,50 7. Harry Mulisch - De aanslagf 25,— 8. SueTownsend-Het geheime dagboek van Adraan Mole 13% jaar119,50 9. Kees van Kooten - Meer Modernismen 110,— 10. Bernlef-Hersenschimmen f 29,50 1. Winnie Mandela-Een stuk van mijn ziel 129,50 2. lacocca-Een amerikaanse carrière129,90 3. L. de Jong - Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog, deel 11b169,50 4. Yvonne Keuls - Annie Berber en het verdriet van een tedere crimineel 127,50 5. Günther Wallraff- Ik Ali 124,50 6. Het aanzien van 1985119,90 7. Wim Kros - Kreatief bezig zijn (van de TV) 132,50 8. Rob Herwig - Het grote tuin- en kamer plantenboek 129,90 9. Toon Hermans-Gebedenboekje113,90 10. Patricia Garfield - Wat droomt je kind? 134,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Winkelkring van Weedestraat-Tel. 17699 Culinaire inhaalmanoeuvre van burgemeester Scholten FotoHerman van Dam Sinds vorige week is de Gasterije Peter Meijer, het inmiddels (weer) zeer be kende restaurant aan de Burgemeester Grothestraat 16, dat twee maanden geleden zijn poorten opende voor het publiek, ook tijdens de lunchtijd ge opend. 'Het gaat fantastisch,' aldus een enthousiaste Peter Meijer over de ervaringen die hij in die twee maanden heeft opgedaan. 'Er zijn heel veel oude klantjes uit de Dissel-periode die de weg naar ons weer hebben gevonden, en bovendien een groot aantal nieuwe gezichten.' Het succes van het restaurant is aan leiding geweest de zaak voortaan ook tijdens de lunchperiode - tussen 12.00 en ca. 14.00 uur - open te stellen. Spe ciaal voor de gasten die tussen de mid dag neerstrijken is een lunchkaart samengesteld, met tongstrelende ge rechten als een boerenomelet, carrou sel van vis, roereieren met gerookte zalm, sint Jacobsmosselen, noedels met mosselen en garnalen en bijvoorbeeld ook eendeborst in rode wijnsauce. Ook de grote kaart is in de tussentijd weer enigszins aangepast, vertelt Peter Meijer. Zo is aan de lijst van ge rechten toegevoegd een entrecóte van het Charollais-rund (de bekende witte os), evenals de coquilles St. Jacques. 'We wisselen vaak,' aldus Peter Meijer, 'en passen ons zoveel mogelijk aan het seizoen aan. Straks komen bij voorbeeld de asperges weer. Nu staat eendeborst op het programma, maar over een tijdje bijvoorbeeld de lams bout van het zuiglam. Met de Paasdagen is de Gasterije beide dagen geopend, dus ook op paas maandag. Normaliter is de maandag de sluitingsdag van de Gasterije, maar met de feestdagen in het vooruitzicht is even van die regel afgestapt. Ook met Tweede Pinksterdag zijn de gasten dus welkom. Peter Meijer serveert dan uiteraard ook een speciaal Paas- en Pinkstermenu. Behalve voor individuele genieters is de Gasterije tegenwoordig ook een ge liefd restaurant voor groepen. Met zijn 58 zitplaatsen in totaal biedt de Gasterije dan ook optimale ruimte. Burgemeester Scholtenbewondert de door hem niet onthulde plaquette. Links Peter Meijer. 'Kwalitatief onderscheiden we ons doordat we alleen de allerbeste pro- dukten gebruiken,' aldus Peter Meijer, 'terwijl we toch niet duur te noemen zijn. Ga maar na: hoofdgerechten die in prijs variëren van 21,75 tot 31,75 daar kunnen we best mee voor de dag komen.' Burgemeester Scholten bracht vorige week - in een soort culinaire inhaal manoeuvre - een bezoek aan de Gas terije. Hij was destijds bij de officiële opening verhinderd door ziekte, zodat hij nu met eigen ogen 'de grote leugen' kon aanschouwen, die in de plaquette in de Gasterije staat gegraveerd. Daarop staat immers vermeld dat hij het was die het restaurant opende, maar locoburgemeester Plomp nam die taak destijds in allerijl van hem over. Nog minder dan een handvol dagen en de 51e Boekenweek, jaargang 1986, is ten einde. Wellicht mede door het dit jaar zeer bijzondere Boekenweekgeschenk, "De Glazen Brug" geschreven door Marga Minco, kan nu al worden gesteld dat de Boekenweek 1986 als suksesvol de historie zal ingaan. Geen wonder overi gens, want meer en meer komt het boek in allerlei genres in financieel opzicht binnen bereik van iedereen. Op deze pagina aandacht voor nieuw verschenen boeken. Een melange van kostbaar tot werkelijk spotgoedkoop. Een ding hebben de besproken uitgaven, op een enkele uitgave na, met elkaar gemeen: wat de keuze van onderwerpen betreft toegankelijk voor lezers die het motto "Van boe ken krijg je nooit genoeg" onderschrijven. Het grote patéboek Auteurs: Diverse Uitgever: M&P Pasteien zijn al lang niet meer het voor armen gereserveerde voedsel. Het te gendeel is zelfs waar. Uitvoering en aanschafprijs van "Het grote patéboek" staan voor deze conclusie model. Wie belangstelling heeft voor het vervaar digen en samenstellen van pasteien, terrines, galantines en bouchées, zon der daarvoor restaurants met sterren te bezoeken, zal aan deze uitgave grote culinaire vreugde beleven. Inhoudelijk valt op dat er, naast veel aandacht voor subtiele delicatessen ook in ruime mate recepten voorkomen die tot de burgerpot uit een grijs verleden beho ren. Wie dit boek als gids neemt kan met de beschreven culinaire probeer sels nooit op een teleurstelling uitko men. In woord en beeld wordt het U door de samenstellers "voorgekauwd". Fijnproevers en lekkerbekken, er is werk aan de winkel. Koken als een meesterkok Auteurs: Diverse Uitgever: M&P Nog zo'n verrukkelijke hap in papier verpakt. "Koken als een meesterkok" doet alleen al bij 't zien van de omslag en de illustraties bij de recepten het water in de mond lopen. De auteurs die er voor tekenen zijn stuk voor stuk meesterkoks, die in met sterren ge tooide Franse restaurants op culinair terrein legendarisch zijn geworden. Zij zijn het, die U bij wijze van spreken bij de hand nemen en inwijden in de letterlijke kunst van het koken. Geen kookboek zoals er dertien van in een dozijn gaan. Iets aparts, met zorg, liefde en verfijnde smaak samenge steld. Poel van Verderf Auteur: Burt Hirschfeld Uitgever: De Sfinx-Omega Een makkelijk leesbare, zeker niet kost bare roman, die zich afspeelt in King of Heaven, aan de kust van Florida. De eerste indruk: een in-fatsoenlijk burgermansstadje, dat lijkt te zijn in gedut en met Amerika niets van doen heeft. Naarmate de schrijver zijn per sonages meer gestalte geeft komen de schroeiplekken aan het licht. De uit komst van deze roman is de tegenstel ling tussen de daar godsdienstige schijn heiligheid en de rauwe mensheid. Een boeiend gegeven, al zijn enkele hoofdrol spelers in deze roman wel wat sterk overbelicht. Bloemen op zolder Auteur: Virginia Andrews Uitgever: De Kern De Amerikaanse schrijfster Virginia Andrews behoeft nauwelijks enige in troductie. Twee miljoen exemplaren werden van "Bloemen op zolder" in Amerika verkocht, en dat is zelfs in het land van de onbegrensde mogelijk heden een unicum. Inhoudelijk is "Bloe men op zolder" een Amerikaans fami lie-drama waarin een vaderloos gezin gedurende vele jaren te lijden heeft on der de tirannie van grootouders, waar van vooral de grootmoeder een helle veeg is. Hoewel een onwaarschijnlijk lijkend verhaal, is de sfeertekening in het boek zo knap dat het onaanne melijke tot een werkelijkheid lijkt uit te groeien. Het zaad van gisteren Auteur: Virginia Andrews Uitgever: De Kern Een must voor alle fans van de veel gelezen en bewonderde Virginia An drews. Een klein bezwaar: wil men de sfeer proeven die uit "Het zaad van gisteren" spreekt, en direct vertrouwd raken met de personages, dan kunt U niet heen om eerdere suksesverhalen van Virginia Andrews zoals "Bloemen op zolder", "Bloemen in de wind", "Als er doornen zijn". In Nederland en Belgie naderen deze romans een oplage van bijna 1 miljoen exempla ren, en dus heeft dit gesignaleerde be zwaar slechts betrekking op een min derheid. "Het zaad van gisteren" is het vervolg en de afsluiting van de hierbo ven genoemde romans. Het niet uit te wissen verleden van een familie staat in deze roman centraal. Nog eenmaal neemt de duivelse geest van Malcolm Foxworth bezit van de hoofdrolspelers, hetgeen resulteert met de confrontatie dat de familie Dollanganger met het uiteindelijke noodlot heeft. Een boeiend en onderhoudend geschreven roman waar een groot publiek terecht van zal willen proeven. Dolf Brouwers, dat ben ik dus Auteur: Henk van Gelder UitgeverBZ TT OH De levengeschiedenis van een veel be sproken man: Dolf Brouwers, opgete kend door de bekende radio en t.v.- journalist Henk van Gelder. Wie een fan van eerstgenoemde is, dat zijn er afgaande op kijk- en luistercijfers in Nederland en België miljoenen, zal met iets van vertedering de Dolf Brou- wers-story lezen. Twaalf ambachten en net nog geen dertien ongelukken gaan vooraf aan de periode dat hij via radio en televisie ongeveer een va derlandse beroemdheid werd. Het le- .vensverhaal van een simpel mens die ook vandaag nog deel uitmaakt van de rommelmarkt van het leven, maar slechts in het harnas daarvan wil schei den. Dolf Brouwers, zoals hij zich nog niet eerder liet kennen. Koning Jezus Auteur: Robert Graves Uitgever: Het Spectrum Reeds in 1946 kwam deze omvangrijke roman op de boekenmarkt. Een uitga ve, die in meer dan een opzicht veel stof deed opwaaien. Bijbelkenners, bijbelvorsers hadden er toen moeite mee. Wie Koning Jezus in 1986 bij Ro bert Graves ontmoet zal er niet, of minder moeite mee hebben. Van de schrijver is bekend dat hij, in tegen stelling tot bijvoorbeeld Gerard Wal schap, zijn geloof, maar niet zijn res pect voor de hoofdpersonen van de schepping verloren heeft. Daarvan ge tuigt dit boek op ondubbelzinnige wij ze. Een boek dat christenen en niet christenen tot nadenken kan stemmen. Zijn roman is wat historische gegevens betreft o.a. gebaseerd op de. Handelin gen van de Apostelen, het Evangelie van de Egyptenaren, het Protevange- lie en inzichten die tot op de dag van vandaag gangbaar zijn binnen de Griek se kerk en Joodse synagoge. Een boek waarin rond leven en werken van Ko ning Jezus veel zal worden herkend, maar ongekende, soms onwaarschijn lijke aspecten, de boventoon voeren. "Koning Jezus" in romanvorm; men kan er de schouders voor ophalen, maar dat staat gelijk aan het verwer pen van Bach's Passionen. "Koning Jezus", een opvallende ro man die zich uitstekend leent voor de "stille" dan wel "vastentijd". Lidia's Grimm Auteur: Grimm Uitgever: Lemniscaat Een wat de sprookjes van Grimm- uitgaven betreft onvergelijkbaar boek. Kostbaar papier, een fraaie omslag, schitterende zetting en bijna betoveren de illustraties van de kunstenares Li- dia Postma, die daarmee zeer terecht aan de naam van de schrijvers werd gekoppeld. De sprookjes die er in voor komen mogen als algemeen bekend worden verondersteld. En toch zijn ze tot een ander, nieuw leven gebracht door de dimensies die Lidia Postma er aan heeft toegevoegd. Haar kleuren illustraties zijn wisselend doorzichtig, warm, vertederend en in alle bijdragen van een puur zuivere poëzie. De ge broeders Jacob en Wilhelm Grimm hadden het niet beter kunnen treffen. De lezers, jong en oud, trouwens ook niet. Lr. IVN Eemland, vereniging Ier bevordering van hel natuur en milieubesef Afdeling van hel landelijk Instituut voor Naluurbeschermingseducalie IVN. Het voorjaar staat voor de deur. Een goed moment om eens achter de scher men te kijken van al dit natuurge beuren. Het I. V.N.-Eemland biedt u die gelegenheid. Bij voldoende deelname start het I.V.N.- Eemland op 7 april a.s. een zgn. "Groe- ne"cursus. De bedoeling is u in 7 avon den meer natuur-wegwijs te maken. Tevens zijn op twee zaterdagen buiten excursies gepland. De onderwerpen die behandeld worden zijn: bos, heide, insekten, vogels, bijen en mens-natuur-ecologie. De cursus wordt gegeven in de Min. de Visserschool aan de Oude Utrechtse- weg 24. De kosten van deelname zijn 45,-; voor I. V.N.-leden 35,-. Inlichtingen en opgave bij Leen de Niet, tel. 10451 (na 19.00 uur). Proefschrift over voedselvoorziening in bezettingstijd De Soester dr. Gerard Trienekens heeft vorige week in het Museon Den Haag een prijs in ontvangst mogen nemen voor zijn dissertatie 'Tussen ons volk en de honger,' waarop hij vo rig jaar promoveerde. De prijs van 1000 gulden is hem toegekend door de jury van het Inden-Reissfonds, ca. 7 jaar geleden in het Leven geroepen door het oud-PvdA-kamerlid J.H. Scheps, die vanaf het begin van de bezettings tijd met het echtpaar Inden-Reiss uit Den Dolder in het verzet heeft gezeten. Scheps zelf was overigens door ziekte verhinderd de prijsuitreiking bij te wo nen. Het fonds bevordert o.m. de studie van de geschiedenis van het Nederlandse verzet in de jaren '40-'45 en verleent fi nanciële steun aan studenten, of maakt de uitgave van waardevolle scripties of dissertaties mogelijk. In het juryrapport wordt o.m. het vol gende over Trienekens' boek, dat vorig jaar uitgebreid in de Soester Courant werd besproken, opgemerkt: Mythevorming 'Tussen ons volk en de honger' behan delt het probleem van de "voedselver deling in Nederland gedurende de Tweede Wereldoorlog. Daarover heb ben zich in de loop van de tijd zeer uit gesproken beelden gevormd. Zo is de eerste associatie met de Tweede Wereldoorlog in zeer veel gevallen 'de hongerwinter'. Zelfs flagrante fouten leiden een hardnekkig leven, zodat in bepaalde gevallen zonder meer van mythevorming sprake is. Menigeen denkt bijvoorbeeld nog steeds dat op het laatst van de oorlog het Zweedse wittebrood letterlijk uit de nemei kwam vallen. Nuchtere vaststelling en analyse van gegevens alsmede corrigeren van ten onrechte gevestigde beelden is een be langrijke taak van de historicus. Met zijn dissertatie heeft Trienekens aan getoond dat het noodzakelijk is geves tigde beelden over de honger tijdens de bezettingstijd te herzien. Van honger op grote schaal was pas sinds het najaar van 1944 en dan ook nog uitsluitend in de stedelijke agglo meraties, in het bijzonder in het westen van het land, sprake. Deze honger was bovendien niet zozeer het gevolg van een bewuste politiek van de bezetter, maar vooral van logistieke problemen. Er was gedurende de gehele oorlog in beginsel voldoende voedsel aanwezig in Nederland. Trienekens maakt deze stelling zeer aannemelijk, ondermeer door, op originele wijze schriftelijke bronnen en statistisch materiaal bewer kend, aan te tonen dat de officiële cijfers van de voedselproductie onjuist zijn. Ook de wijze waarop hij met be hulp van de gezondheidsstatistieken zijn conclusies extra steun weet te geven, is een blijk van zijn weten schappelijke oorspronkelijkheid. Verrassend Voor de periode voorafgaand aan dat laatste oorlogsjaar -en op dat eerdere tijdvak ligt de nadruk in Trienekens studie- zijn de conclusies al even ver rassend. Er waren groepen van bevol king, die het tijdens de oorlog wat hun voedsel betreft beter hadden dan voor dien. Wat 'het dagelijks brood' betreft, was de situatie tot ver in 1944 redelijk tot goed. Dit sluit overigens niet uit dat er individuen of groepen waren, waar voor het omgekeerde gold, maar deze horen het globale beeld niet te bepalen. Zowel naar methode als naar inhoud is Dr. Gerard Trienekens. Trienekens proefschrift derhalve een interessante en belangwekkende ver rijking van de geschiedschrijving van Nederland tijdens de Tweede Wereld oorlog. In zijn dankwoord ging dr. Trienekens o.m. in op de na-oorlogse polarisatie rond 'goed' en 'fout' in de bezettings tijd en de daarbij behorende gevoelig heden. Nog steeds blijkt het voor velen moeilijk de zelf ingenomen plaats ge durende de bezettingsjaren binnen reële kaders, te zien, aldus Trienekens. Hij pleitte er daarom voor dat ook de bijzonder moeizame verwerking van het oorlogsgebeuren na de bevrijding bij het onderzoek van de bezettingstijd betrokken wordt.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9