10%korting brilmode tzrJ HARTELIJK BEDANKT SILVER STAR VIDEO «V'Film van de week Nieuw politiebureau volgend jaar mei klaar 'tHOOGJE Inspraak voor het projekt Smitsveen komt op gang Problemen tussen C-drie en sporters de wereld nog niet uit LACEII VIDEO., TOP 10 WOENSDAG 26 MAART 1986 SOESTER COURANT PAGINA 13 Dalweg qua nutsvoorzieningen 'witte vlek' RESTAURANT MET ALLE RESPEKT VOOR DE PAASHAAS PAASMENU f47,50 Overlegorgaan voor renovatieplan Het voorjaar staat weer voor de deur op alle kijkers (Swift, Hoya, Splend e enz.) in meer dan 25 verschillende uitvoeringen. gediplomeerd optometrist - lid O.V. Bijdrage maximaal 1^95, - Gemeente peilt reacties Oyerhees-bewoners op beteugeling water- en vochtoverlast Wij vinden het geweldig fijn dat zoveel kiezers op het CDA hebben gestemd. Op 21 mei zijn we weer van de partij U ook? Voor een zorgzame samenleving, ook in Soest en Soesterberg 'Huurcommissies misleiden bewoners' Postkantoor vrijdagavond gesloten Gezien de stand van zaken op dit mo ment zal het politiebureau dat aan de Dalweg in aanbouw is, medio mei vol gend jaar worden opgeleverd. Eén de zer dagen wordt het eerste beton ge stort, vertelde hoofdinspecteur B. H. de Blouw gisteravond in de commissie algemene bestuurszaken. Er zijn nog wel enkele problemen; die betreffen de nutsvoorzieningen, zoals gas, water en electriciteit. Wat dit betreft is de Dalweg een "witte vlek". Terwijl rondom de bouwplaats wel nutsvoorzieningen zijn aangelegd, ontbreken die in het gebied aan de Dalweg, waar het nieuwe bureau in aanbouw is. "De vraag is of de nuts bedrijven bereid zijn investeringen te doen". In dit verband werd voorzichtig gewezen op mogelijke andere bouw, waarvan alleen woningbouw werd genoemd. Het gemeentehuis dat daar ook ooit geprojecteerd was, werd niet met name genoemd, zodat de heer De Blouw de opmerking maakte: "We denken op dit moment nog niet aan uit breiding van het politiebureau. "Het politiebureau schiet uit de grond", zei burgemeester mr. Paul Scholten aan het begin van de bijeenkomst, maar politiecommissaris J. K. Adema corrigeerden hem direct: "Het is juist tegen de grond gegaan, want vanmid dag zijn het hek en het bord omge waaid". Vorstverlet Toch gaat de bouw erg hard, "binnens kamers", aldus de heer De Blouw. Hij was er niet ongelukkig mee dat er sprake is geweest van vorstverlet, "want daardoor konden we een aantal zaken op een rijtje zetten". Alles gaat nog volgens de bouwplanning, ver sprak de heer De Blouw zich. Sinds twee weken is men echt aan de gang. Alles staat of valt nu met het najaars weer. Desgevraagd vertelde de heer De Blouw dat, mede op aandrang van de commis sie, hoofdaannemer Heijligers uit Amersfoort inderdaad Soester onder aannemers heeft ingeschakeld, zoals voor het schilderwerk, het sanitair- en loodgieterswerk en de aanleg van electriciteit. Of en in welke mate er ook aan de wens van de commissie kon worden tege moetkomen wat betreft de inschake ling van werklozen, kon men niet zeg gen. Burgemeester Scholten deelde heet van de naald nog mee, dat juist maandag de commissie kunstaankopen over eenstemming had bereikt over de be steding van het bedrag van 50.000 gul den voor de aankoop van kunstwer ken. De burgemeester zei dat dit be drag gebruikt zal worden "voor kunst toepassing binnen en aan het gebouw en in de tuin". De destijds al aange zochte kunstenaar Ceril Lixenberg is het volgens de heer Scholten in hoofd lijnen daarmee eens. Kerkstraat 10 Soest 02155-15660 Maar wij bieden U meer dan een beschilderd hardgekookt ei Verloren paasei met paling. Tomatenbouillon met stukjes kip. Lamsbiefstukjes met thijmsaus Kalfsentrecote met een saus van Calvados en stukjes appel. Sneeuweieren met vanillesaus en caramel. U kunt natuurlijk ook a LA CARTE ETEN. Mochten wij ons niet treffen, dan wensen wij U prettige paasdagen. Vanaf 11.00 uur geopend. Dinsdag gesloten. Tussen de Woningbouwvereniging 'Soest' (W.S.) en de bewonersver eniging 'Het Soesterveen' is overeen stemming bereikt over het instellen van een Overlegorgaan ten behoeve van de inspraak voor het projekt Smitsveen. Gezien de omvang van de werkzaamheden en de lange periode die de planvorming en uitvoering met zich meebrengt, is het belangrijk dat er een geregeld overleg is waarbij de betrokkenen weten wat de werkwijze De W.S. hecht veel belang aan een goede inspraak. Gelukkig stellen de be woners zich kritisch op; dat geeft een basis voor een goede aktieve deelname van een groot aantal bewoners bij de inspraak. Het proces van de inspraak zal veel moeite en inspanning kosten van de W.S. èn de bewonersvereniging. Dit stelt zware eisen aan de werkwijze en het democratisch funktioneren van de bewonersvereniging, met name naar de bewoners toe, daar deze ver eniging een eigen verantwoor delijkheid heeft. De W.S. stelt in haar huishoudelijk reglement een aantal voorwaarden aan een bewonersver tegenwoordiging, waardoor de open baarheid en het democratisch funktio neren ervan gewaarborgd wordt. Versterkt De bewonersvereniging 'Het Soester veen,' opgericht 11-9-1978 heeft in de af gelopen periode haar organisatie ver sterkt. Het bestuur is uitgebreid tot 12 personen en er zijn inmiddels een aantal werkgroepen gevormd. Een en ander is besloten in een openbare ledenvergadering van de bewoners vereniging op 4 februari j.1. In verband met de grote betrokkenheid van de gemeente Soest bij dit projekt hebben de bewonersvereniging en de W.S. besloten de gemeente uit te no digen in het overlegorgaan zitting te nemen. Met de bewonersvereniging heeft de W.S. tevens afgesproken dat de gemeente gevraagd zal worden het voorzitterschap op zich te nemen. De gemeente heeft dit verzoek nog in be raad. Zware eisen De aanstaande inspraakperiode zal zware eisen stellen aan deze drie belangrijkste betrokkenen in het over leg, de bewoners, de woningbouwver eniging en de gemeente. Een goede in spraak is ook een noodzakelijke voor waarde voor de financiële medewer king van de rijksoverheid. Gezien de grote omvang van het pro jekt wil de W.S. in het inspraakproces een aantal fasen en niveaus onder scheiden. De fasen zijn: - Opstellen van het plan voor indiening bij de Overheid - Uitwerken van de plannen in details, per blok en per woning; - Uitvoering van de werkzaamheden. De niveaus zijn: a) De gehele wijk betreffende bijvoor beeld c.v.-installatie, betonpro- blemen en Welzijnsvoorzieningen b) per deelgebied of blok bijv. liften kleuren en direkte woonomgeving; c) per woning, over bijv. de keukenver betering en isolatie voorzieningen. Twee sporen De W.S. wil een zgn. tweesporenbeleid voeren, in het betrekken van de bewo ners bij de besluitvorming. Het ene spoor is net overleg met de bewoners- vereniging over de hoofdlijnen van het plan en de randvoorwaarden voor de individueel aan te bieden verbeterings pakketten. Middels o.a. informatie avonden en bulletins worden de bewo ners op de hoogte gesteld van de mo gelijkheden. Voor die onderdelen van het projekt, welke de gehele wijk aan gaan, zullen de bewoners met behulp van schriftelijke enquêtes gevraagd worden om hun uitspraak. Het andere spoor leidt naar de groepen bewoners per blok en de individuele be woners. Door middel van vragenlijsten en huisbezoek zal de nodige medewer king moeten worden verkregen op het moment dat voorzieningen worden ge troffen die een wijziging van het huur- kontrakt zouden betekenen. Welwillend Het gemeentebestuur staat welwillend tegenover de renovatieplannen en heeft in het kader van de activiteiten op het gebied van stads- en dorpsver nieuwing ook wel enige ruimte voor de financiering van het aantrekkelijker maken van de woonomgeving, een van de onderdelen uit het intergrale plan. 'De gemeente heeft een bepaalde ver antwoordelijkheid,' aldus wethouder Plomp vrijdag j.1. tijdens een perscon ferentie over de stand van zaken. 'De plannen zijn uiteengezet in de raads commissies R.O. en Financiën en ik heb de indruk dat deze in grote lijnen akkoord gaan met de gang van zaken,' aldus de heer Plomp. 'Maar de rijksbij drage voor de financiering van het hele project en de inspraak van de be woners zijn natuurlijk essentiële voor waarden. 'Het voorzitterschap van het overleg-orgaan zal hij binnenkort in het College van B. en W. aan de orde stellen. W.S.-voorzitter P. Storimans is opti mistisch over het functioneren van het overlegorgaan, al wijst hij erop dat de woningbouwvereniging uiteraard een andere, grotere taak heeft dan de be wonersvereniging. 'We zijn ook ver plicht om ons bezit zo goed mogelijk in stand te houden. De belangen van de bewoners kunnen wel eens botsen, maar we denken een hechte club te vormen, die op een positieve manier tot zaken kan komen.' Koppeling Voorzitter de Haas van de bewoners vereniging onderschrijft dat de kontak ten tot dusver zeer positief zijn verlo pen. De bewoners zullen niet alleen door regelmatige schriftelijke infor matie, maar ook door het organiseren van speciale avonden nauw bij de ont wikkelingen betrokken worden. 'Wij streven naar een veelvuldige koppe ling, aldus de heer De Haas. Met de inspraak is een termijn van 6 maanden gemoeid. Rond september moet er duidelijkheid zijn over de hou ding van de rijksoverheid ten aanzien van het project. 'Zegt de rijksoverheid ja, dan begint natuurlijk een vorm van inspraak met een open eind, die zich over enkele jaren kan gaan uitstrek ken,' aldus W.S.-medewerker Wolt huis. 'Je kunt de bewoners van het laatste blok, die misschien pas over vier of vijf jaar aan de beurt zijn, niet nu al lastig vallen met allerlei vragen.' 9 9 9 9 9 0 KIJK 9 9 9 0 Aanbieding geldig t/m 29 maart 1986 ZUIDPROMENADE 15 TELEFOON 02155-1 2874 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 0 "Ondanks het feit dat wij de gemeente niet aansprakelijk achten hebben wij naar aanleiding van het advies van de raadscommissie Bedrijven besloten de helpende hand te bieden bij het zoe ken van oplossingen. Wij doen dat van uit onze zorg voor en de betrokkenheid bij de woonsituatie van een grote groep burgers in Overhees." Dat schrijven Burgemeester en Wet houders aan de bewoners van Over hees, die in hun woningen worden ge confronteerd met wateroverlast, met name in de kruipruimten. Een proef om het overtollige vocht via drainage af te voeren is geslaagd, aldus het College. De technische mogelijkheden zijn ver der onderzocht, evenals de kosten. Daaruit is naar voren gekomen dat het water-probleem afdoende kan worden aangepakt met het aanbrengen van drainage leidingen, met het meeste effect via een ringleiding, mits alle bewoners van een blok meedoen. De kosten zullen echter aanzienlijk stijgen als het systeem per woning moet wor den aangebracht: dubbele circuits en dubbele afvoerleidingen. De kosten van deze voorziening komen neer op 845 gulden per woning. Voor de afvoer naar het riool komt daar nog 155 gul den bij. Het vochtprobleem kan op twee ma nieren worden opgelost: door plastic folie in de kruipruimte, waarbij de bodem moet worden uitgevlakt met zand, of met het aanbrengen van een laag schuimbeton. Dat laatste is duur der dan de folie, maar heeft als voor deel dat er een warme-isolerend effect van uitgaat. De folie kost per woning 730 gulden; het schuimbeton 1600 gul den. B. en W. zijn bereid aan de raad voor te stellen om voor de waterafvoer per dramageleiding de aansluiting op het riool (155 gulden) voor rekening van de gemeente te laten komen, plus een bijdrage van 170 gulden voor de drai nageleiding zelf - die de gemeente overigens niet zelf gaat aanleggen, maar waarbij zij wel als coördinator wil optreden en als bemiddelaar bij aannemers, om tot een zo laag moge lijke aanneemprijs te komen. Datzelfde geldt voor de maatregelen tegen vocht. Ook hier wordt een bij drage van 170 gulden voorgesteld, on afhankelijk van de keus voor folie of schuimbeton en ongeacht de vraag of de bewoners dat zelf aanleggen of niet. Voorwaarde voor uitbetaling is wel dat de maatregelen inderdaad zijn getrof fen. Wie zowel water- en vochtoverlast heeft kan dus een gemeentelijke bijdrage van maximaal 495,- verwachten. "Wij beschouwen dit als een eenmalig project, waarop thans kan worden in gegaan en waarop later niet kan wor den teruggekomen", aldus B. en W., "ook niet door nieuwe toekomstige eigenaren.1 Uitgaande van een algemene deelna me is met de kosten van de gemeen telijke bijdrage voor de in totaal 829 woningen een bedrag van 225.000 gul den gemoeid. CDA CDA De bewoners moeten voor 7 april reage ren, zodat bij het opstellen van het voorstel aan de raad daarmee reke ning kan worden gehouden. Stormschade In de nacht van maandag op dinsdag j.1. heeft de storm slechts beperkte schade aangericht in Soest. Bij de nieuw bouw van het politiebureau waaide een hek en een aantal borden om; op de Ereprijsstraat vloog een loszittend zonnescherm de lucht in, en aan de Vondellaan koos een hoeveelheid tuin afval het luchtruim om op een andere plaats weer neer te dalen. Bij een in aanbouw zijnde woning achter het Wol legras bezweek echter een gevel en aan Colenso waaide een bouwkeet van de gemeente om, zonder het verkeer te hinderen. Op diverse plaatsen ontbrak het natuurlijk niet aan afgewaaide en afgebroken takken. Luchtdrukpistool in beslag genomen De politie hield in het weekeinde op de Valeriaanstraat de 16-jarige P. H. uit Soest staande, die op de fiets met een luchtdrukpistool in de hand reed. Hij deed vrijwillig afstand van het wa pen alsmede van een hoeveelheid van 150 kogeltjes. Op de openbare weg is het voeren van een "voor dadelijk gebruik geschikt" wapen verboden. Stofzuiger gestolen Uit de auto van D.F. uit Soest is vorige week een stofzuiger ter waarde van 400 gulden gestolen. Het voertuig stond ge parkeerd aan de Noorderweg. Ook ver dween een nylon tas met papieren. De dader had een raampje van de auto vernield. Advocaat Tomlow van KLM-huurders in Soest: Huurkommissies zijn indertijd inge steld om huurders via een lage drem pel gemakkelijk toegang te geven tot die kommissie of, uiteindelijk, de rech ter. 'In de praktijk komt het soms neer op een steekspel voor hooggekwalifi ceerde juristen. De Huurkommissies laten bewoners vaak in de kou staan.' Dat zegt mr. Bernard Tomlow, advo- kaat in veel processen van het Neder lands Verbond van Huurders en raads man van de KLM-huurdersvereniging Soest. Tomlow: 'De Huurkommissies operen schandelijk langzaam. Die be lachelijke lange termijnen, van twee, soms drie jaar, voor de kommissie een advies uitbrengt, zijn zeer nadelig voor de huurders. Huurders wordt zo een veel te hoge drempel opgeworpen om hun recht te halen.' Het voornemen om het aantal Huurkommissies in te krim pen is een zeer kwalijke zaak, zegt Tomlow. 'Als die kommisies ook nog eens onbereikbaar worden, dan is de uitholling kompleet. 'Huurkommissies bedienen de verhuurder toch al op zijn wenken door mee te werken aan de vertragingstaktiek. Het moet zo zijn dat een huurder binnen vier maanden een advies heeft, anders is de hele pro cedure een farce.' In de praktijk, en Tomlow doet veel huurzaken, gebeurt het regelmatig dat een Huurkommissie huurders die een geschil hebben over de servicekosten adviseert om voor één huurder een ad vies aan te vragen. Een misleidend ad vies, vindt Tomlow, want 'wat gebeurt er dan? De huurkommissie geeft een advies. Met dit advies stapt men naar de rechter en vervolgens doet de rechter een uitspraak. Dan blijkt vaak dat de verhuurder zich alleen voor die ene huurder aan de uitspraak wil hou den. De overige huurders met precies de zelfde woonsituatie zijn niets opgescho ten met de gerechtelijke uitspraak. Die moeten nog steeds te veel servicekos ten betalen en moeten helemaal van vooraf aan beginnen. Over deze kwes tie ga ik een kort geding voeren, want ik vind dat een verhuurder die zo te werk gaat, in strijd handelt met de goede trouw. Net doen alsof je met die andere huurders niets te maken hebt, het zou betekenen dat alle huurders apart een procedure moeten aanspan nen. Het lijkt me dat de rechter dat niet heeft bedoeld met zijn uitspraak. Ik vind dan ook dat huurders die een zaak goed uitgeprocedeerd hebben, zich massaal op die uitspraak kunnen beroepen. Huurders in die situatie zijn gerechtigd om op basis van die uitspraak met de verhuurder af te rekenen. In gewoon Nederlands: de te veel betaalde ser vicekosten verrekenen met de huur dus. In de wet is hierover niets ge regeld, maar ik wil zien dat de rechter het billijk vindt dat als er sprake is van exakt dezelfde omstandigheden dat zo'n uitspraak dan ook geldt voor iedereen in het flatgebouw. Ik bepleit dat er hierover, over deze class action, een regel in de wet wordt opgenomen.' Geen inzicht Over de weigerachtige houding van veel verhuuTders om inzicht te geven in de berekingen van de servicekosten heeft de Kantonrechter in Amersfoort begin december een belangwekkende uitspraak gedaan. Tomlow: 'Dat was in de zaak die ik deed voor de huurders vereniging van de KLM-woningen in Soest. De beheerster, het KLM-pen- sioenfonds, had geweigerd de huurders voor te rekenen hoe de stichtingskosten waren samengesteld. Op basis van deze stichtingskosten wordt de kale huur berekend. En zo kun je ook zien of er geen dubbele kosten worden opge voerd: zowel in de kale huur als in de servicekosten. De rechter redeneerde als volgt: de verhuurder heeft de huurders ten on rechte gegevens onthouden die nodig zijn om te beoordelen of de posten voor bijkomende kosten rechtvaardig zijn. De rechter vond dat de huurders tijdig bezwaar hadden gemaakt tegen de af rekening en terecht, omdat er geen ge gevens waren, advies hadden ge vraagd bij de huurkommissie. Dus, zei de rechter, als een verhuurder geen in zicht geeft in de kosten, dan komt dat voor zijn eigen risiko. Immers, als niet kan worden beoordeeld of de kosten korrekt waren, dan kan er met die kosten geen rekening worden gehouden. De verhuurder had allerlei onderhoudskosten opgevoerd als ser vicekosten, maar de rechter ging daar mee niet akkoord. Letterlijk zei hij: 'De diverse onder - houdskontrakten zijn bedoeld om de in standhouding van de installties te garanderen. Deze kosten zijn voor de verhuurder. Dit klemt des te meer daar de verhuurder heeft geweigerd in zicht te geven in de stichtingskosten, zodat de huurders en de kantonrechter niet kunnen beoordelen in hoeverre er bij het bepalen van de kale huur rekening is gehouden met het in stand houden van de genoemde installaties.' Tomlow: 'Het ging om liften, cv-instal- latie, ventilatiesysteem, deurtelefoon en hydrofoor. Het scheelde zo'n twee ton aan servicekosten voor het komplex. De huurders konden door de uitspraak van de rechter honderden guldens per jaar minder aan servicekosten betalen. Door een andere uitspraak, van de Hoge Raad, kan de verhuurder niet meer in hoger beroep gaan, dus die vertragingstaktiek is afgelopen.' Bron: De Huurderskrant, febr. 1986, uitgave van het Nederlands Verbond van Huurders NVH. De problemen tussen de badminton club Selby en het bestuur van het cul tureel creatief centrum C-drie zijn de wereld nog niet uit. Nadat eerder de doorgang tussen de sportzaal en het centrum tijdens de weekeinden voor de sporters versperd bleek, kunnen de badmintonners nu ook op de vrijdag avond geen gebruik meer maken van de tussendeur. Hierdoor zijn zij ge noodzaakt om in hun sportkleding via de buitentrap en de hoofdingang van C-drie naar het bargedeelte te lopen. Mevrouw H. H. M. Topper-van Gel deren kaartte deze nieuwe moeilijk heidsfactor aan in het bestuur van de Sportstichting. Het was de derde ach tereenvolgende keer dat tijdens een vergadering over de verhouding tussen Selby en C-drie werd gesproken. Tot een betere relatie tussen beide partijen heeft dat tot op heden niet geleid. Voorzitter drs. G. Plomp stelde welis waar dat men contact heeft gehad met het bestuur van C-drie, concrete af spraken waren er volgens hem nog niet gemaakt. In een concept-brief aan het College heeft de Sportstichting de problemen geschetst. Op aandringen van Dick Stroband (hockey) is de brief aange scherpt. "We moeten als Sportstich ting ook stellen wat wij willen", al dus Stroband. De mening van de Sport stichting is dat er voor de verenigingen die in C-drie sporten, niets verandert in vergelijking met het verleden in het dorpshuis De Borg. Stroband is van mening dat de Sportstichting een op lossing moet vinden, omdat de Sport stichting ook de financiële consequen ties draagt van het huren van de sport zaal. Het feit dat Selby "lastig wordt ge vallen" ziet de Sportstichting als een beleidswijziging van het C-drie-be- stuur. Henk Strietman (CDA) vindt dat er nu-maar eens een einde moet komen aan wat hij een "dolkomische zaak" noemt. In C-drie is een tweede filmluik voor de projector aangebracht. Het luik bevindt zich voor de ingang naar de sportzaal. Het bestuur van C- drie heeft de sporters daarom verboden om in het vervolg de deur te gebrui ken wanneer er een filmvoorstelling wordt gegeven. Dat is meestal het ge val op vrijdagavond. In verband met Goede Vrijdag is het hoofdpostkantoor aan de Steenhoff- straat a.s. vrijdagavond na 19.00 uur gesloten. Vernielingen De heer M. v.d. M. uit Soest meldde de politie dat een onbekende dader vo rige week vrijdagavond over zijn auto had gelopen. Het dak en de motorkap werden gedeukt. De auto stond aan de Bosstraat geparkeerd. Mej. M. van D. uit Soest meldde de politie dat twee onbekende jongens in het weekeinde achter C-drie twee fiet sen die haar eigendom waren op de grond hadden gegooid en met een mes hadden bewerkt. Bestuurster gewond bij botsing Bij een botsing op het kruispunt Albert Cuyplaan/Talmalaan raakte mevrouw C. N. (73) uit Soest maandagmiddag gewond. Zij moest per ambulance naar Zonnegloren worden overgebracht. Het ongeluk ontstond doordat ze geen voorrang gaf aan een auto, bestuurd door de 52-jarige B. ten B. uit Bun schoten. Na de botsing reed mevrouw N. ook nog tegen een lichtmast aan. Beide voertuigen moesten worden weg gesleept. De spannende en romantische film LACE besteeg indertijd in hoog tempo alle video hitlijsten. Honderdduizenden kijkers beleefden mee hoe bekend werd dat porno-actrice LILI tóch de dochter was van de beroemde schrijfster Judy Hale! Maar wat gebeurde er na deze sensationele onthullingen? LACE 2 pakt de draad weer op en laat U zien in welke dramatische verwikkelingen LILI nu weer verzeild raakt. U zult opnieuw 3 uur(!) gevangen zitten in spanning en romantiek op het hoog ste niveau.1 1. A view to a kill 2. Beverly Hills cop 3. Police Academy II 4. Runaway 5. Rambo 6. Medische academy 7. Flesh and blood 8. A Passage to India 9. Defcon-4 10. Return of the Jedi

Soester Courant | 1986 | | pagina 13