O Voor Uw party in stijl verzorgd! ^barrthuigen 't Zwaantje Provincie Utrecht wil meer watersportvoorzieningen Veelkleurig literair boeket op Boeken festival van 't Nut ^Ojehannes^ DE STENEN REUS OP DE ZOESTER ENGH Planten in de bast van een reuzenvaren? TUIN-ADVIESCENTRU M 'tvcmUeriwoQt WOENSDAG 26 MAART 1986 SOESTER COURANT PAGINA 17 SOES^ Verkiezingen beestachtig populair Programma De Flint Installatiebedrijf j. cornelisse bv. STEGAS Onderhoudscontract Donderdag 3 april, 20.15 uur Drukwerk: 'Drukwerk eert Wim Sonneveld' Vrijdag j april, 20.15 uur Cabaret Dubbel en Dwars: Levend Verbrand' Paasvakantieprogramma' s Stichting Jeugdzorg Zo'n karnavalsfeest is het vasten wel waard Van boeken krijg je nooit genoeg Een zonnestraal in hartje winter 'JiiiLib'J'Jtiï kantoor efficiency Kado Tip! voor doe-het-zelvcrs door Ane Wandelaar Arie en Marie hebben het niet geringe voorrecht in de directe omgeving van een lagere school te wonen. Jarenlang is dat Arie nauwelijks opgevallen. Sinds de tijd dat een feilloos werkend, vrijwel onzichtbaar gehoorapparaat op Arie is aangesloten, is de verbinding hersteld. Dagelijks hoort hij een verza meling jongens en meisjes blèren, schreeuwen, zingen ruzie-en plezier maken. Je blijft er jong bij. De uitvinder van dit hoofdstel zij geprezen. Door deze ingenieuze ingreep wordt Arie, sinds hij de tekst "wat zeg je"? uit zijn vocabulaire kon schrappen door kinderen voor redelijk normaal versleten, hetgeen aanleiding voor hem is zo nu en dan luchtige, dan wel Iets diepgravender gesprekken met "Neerlands hoop in bange dagen" aan te knopen. Donderdag j.1., een dag nadat alle katers veroorzaakt door de drank van de overwinnaars en het verlies van de teleurgestelden huishielden, raakte hij in gesprek over de uitkomst van een ander soort verkiezingen, die voor het Grote Dierenbos in Fabeltjesland. Ter verduidelijking: Woordvoerder meneer De Uil van de t.v.-rubriek "De Fabeltjeskrant" had geruime tijd gele den zijn kijkertjes opgeroepen deel te nemen aan verkiezingen die zouden moeten aangeven welk dier uit de serie bij het jeugdige kijkvoiK net meest sympatiek overkomt. Arie werd, toen hij zijn mini-enquête thuis aankondigde, door Marie nog net niet helemaal voor gek verklaard, maar ging desondanks als onbezoldigd enquêteur op weg. Niet geschoten is altijd mis bedacht hij onderweg en even later had hij beet. Een klein popachtig meisje wilde aan hem kwijt dat een van de 150.000 uitgebrachte stemmen van haar af komstig was. "Ik heb op meneer De Uil gestemd. Mijn vader zei: Dat is net Lubbers, maar dan anders. En die kan 't weten, want hij is gisteren met m'n moeder zelf gaan stemmen". Een vriendinnetje van de ondervraag de kwam ongevraagd ook met een stemverklaring. "Mijn moeder zei," lichte ze toe "dat ze de gebroeders Bever het aardigst vond. Ik weet wel hoe dat komt hoor; ze zijn handig en dat is mijn papa niet". De kring geïnteresseerden werd gro ter. Ondanks de populariteit van me- - neer De Uil en Ed en Willem Bever bleken andere dieren beter in de ver kiezingsrace te zitten. Meindert het paard lag vooral bij de meisjes goed, terwijl ook Mister Maraboe van het zwakke geslacht veel applaus kreeg. Een klein, Soester dialect sprekend baasje, vertelde waarom Greet Koe zijn stem had gekregen. "We hebben er deze winter zelf zo een op stal gehad", luidde zijn verklaring. Het gesprek, wat aarzelend van start gegaan, werd met de komst van de 5e en 6e klassers luidruchtiger. Een knaap van pakweg 11 jaar, die tot dan toe het gebeuren stilzwijgend ge volgd had stapte op z'n fiets en riep Arie bij z'n vertrek toe: "Ik heb Woef dram gestemd". De korte stilte die na deze uitspraak volgde werd met het door een pienter uitziende jongetje uitgesproken vonnis: "Die is in de klas ook gek" verbroken. Alle dieren uit Fabeltjesland werden onderwerp van gesprek. De gezusters Hamster bleken de favorieten te zijn van meisjes die later in de verpleging wilden, Bor de Wolf, vredestichter van huis uit, kende de grote aanhang bij beide categorieën. Evenals in de landelijke uitslag was 't ook op deze school Chico Lama, af komstig uit het Derde Buitenbos, die de grootste aanhang had. "Ze denkt altijd 't eerst aan een ander, en ruzie maakt ze nooit "luidde de stemverklaring van een zeer mondig meisje. Voor en tegen kwamen ook aan de orde toen Gerrit de Postduif [veel te grote mond], Mom- fer de Mol (kan alleen maar over z'n sigaartje praten] en juffrouw Ooievaar [wat een verbeelding heeft dat mens] aan de orde kwamen. Isidora Parijsvogel werd tijdens de discussie niet genoemd. Wellicht een bewijs dat het met de toekomstige mores in Soest nog niet zo slecht is gesteld. Prettige Paasdagen. ARIE WANDELAAR In de komende week biedt theater De Flint in Amersfoort de volgende evene menten: Woensdag 2 april, 20.15 uur Toneelgroep Theater: 'Vader en Zonen' van Ingeborg Gampert naar de gelijknamige roman van Toergenjew "Vaders en Zonen" speelt zich af op een landgoed in Midden Rusland. De eigenaar en zijn broer zijn melancholi sche, gedesillusioneerde mensen. Op een dag komen de zoon van de eigenaar, Arkadi, en zijn vriend Bazarow naar het landgoed. Beiden zijn aanhangers van de in die tijd onder studenten wijd verbreide nihilistische levenshouding. Met name Bazarow laat zich scherp uit over zijn omgeving. Genadeloos valt hij de in zijn ogen nutteloze ideeën over gevoelens, emo ties, liefde en kunst aan. Het komt hier bij tot zeer harde confrontaties tussen Bazarow en de broer van de landeige naar, die weigert het failliet te erken nen van zijn hoogstaande idealen. Spelers: Margreet Blanken, Peter Bolhuis, Huis Broos, Helmert Wouden berg e.a. RegieChristiaan Nortier. Prijs: 20,-; 17,50P65; 15,-CJP. Dit is de verplaatste voorstelling, wel ke in het jaarboekje "Uit in Amers foort" stond aangekondigd voor 1 april. Tel. (02155) 13014-12577 De populaire Amsterdamse groep "Druk werk" wijdt een groot gedeelte van dit concert aan de grote showman Wim Sonneveld. Op hun geheel eigen wijze brengen zij nummers die Sonneveld be roemd hebben gemaakt. De cabarethistoricus en voormalig klein kunstenaar Wim lbo laat zich zeer lovend uit over Drukwerks uitvoering van Sonneveld-liedjes "Ze imiteren niet, ze doen het op hun eigen manier' Drukwerk bestaat uit: Harry Slinger, zang: Ton Coster, gitaar: Hans Witte- veen, basgitaar; Lukas Huizinga, drums: Edwin Gitsels, toetsen. Prijs17,5015,- P6512,50 CJP. "Levend verbrand" is het gruwelijke relaas van iemand die zojuist aan de hel is ontsnapt. Ontkomen aan gevaren waaraan eenieder dagelijks blootstaat: het kabinet, humor op het Binnenhof, gif moord, chips, de fanfare, tante Riet en ome Piet en nog veel meer. Centraal blijven de humor en de duizelingwek kende vaart waarmee conferencier Jack Spijkerman gedurende twee uur het publiek tracht te vermorzelen en te shockeren. Inktzwart en keihard weliswaar, maar van een overdonderende kwaliteit! Jack Spijkerman/Arie van der Wulp/ Joop van Dijk. Prijs: ƒ15,-; 12,50P65; 10,-CJP. Voor de week van 31 maart t/m. 4 april Clubhuis 'de Vangrail' Nachte- 1.1761 gaalweg 8c, tel. 17615 Dinsdag: Van 10 uur tot half 12 gaan we met z'n allen de Vangrail in lente stemming brengen. Als je zin hebt mag je helpen want er moet een heleboel gebeuren. Van 2 uur tot half 4 gaan we paaseieren zoeken. Woensdag: Van 2 uur tot half 4 gaan we met z'n allen het spelletje 'Haasje erger je niet' spelen. Wil je weten hoe dat gaat, kom dan naar de Vangrail. Donderdag: Van 2 uur tot half 4 kun je leuke prijsjes winnen bij de lentebingo. Vrijdag: Van 10 uur tot half 12 gaan we bloemen maken, narcissen, crocus- sen en nog veel meer. Van 2 uur tot half 4 gaan we met z'n allen onze lentebloemen brengen aan oudere Soesters. öubhbuis de 'Praatpaal' Molen straat 142, tel. 19546 DinsdagVan 10 uur tot 12 uur gaan we onze eigen bloemen zaaien in zelf ge maakte bakjes. Van 2 uur tot half 4 draaien we een spannende kinderfilm. Kosten voor de film 1,- per kind. Woensdag: Van 10 uur tot 12 uur gaan we van restjes wol beestjes maken. Heb je nog restjes wol, neem die dan mee. Van 2 uur tot half 4 'Achterwerk in de kast'. Wil je wat aan anderen vertel len of laten zien? Kom dan (in de P.P.) met je ('Achterwerk in de kast'). Geef je van tevoren even op. Vrijdag: Van 2 uur tot half 4: Voorjaars bingo met leuke prijsjes. Clubhuis 'het Kruispunt', Albert Cuyplaan 200, tel. 21987 Woensdag: Van 10 uur tot half 12 gaan we allerlei leuke beestjes maken van lege eierdozen. Van 2 uur tot half 4Bloemen maken. Donderdag: Van 10 uur tot half 12: Voorjaarskleur- en tekenwedstrijd. Als er nog tijd over is doen we nog wat leuke spelletjes. Van 2 uur tot half 4 draaien we een leuke kinderfilm. Kosten voor de film 1,- per kind. Vrijdag: Van 10 uur tot half 12 gaan we poppenkast kijken en een leuk zoek- spel doen'De Verdwaalde Haas' Van 2 uur tot half 4 kan iedereen zijn eigen voorjaarskijkdoos maken. Narre Knollen bedanken sponsors en medewerkers Het karnaval in Soest/Knollendam zit er weer op. De feestneuzen liggen weer in de la en de lolbroeken in de la er boven. Voor het bestuur van 'De Narre Knollen' is het een tijd van bezinnen, terugblikken (evalueren op zijn zon dags), en weer plannen maken. De terugblik levert een aaneenschake ling van mooie momenten op. Feest avonden met een zaal vol mensen, volop in beweging. Het lopende bewijs dat Soesters tijdens het karnaval echte narre Knollen zijn. Maar ook een ge slaagde optocht, met thema's waar over nagedacht was, een kinderkarna- val met Joepie-de-Poepie Ome Willem en een bejaarden-karnaval waar ze het nog over hebben. Een karnavalsfeest voor zoveel mensen vraagt ook de medewerking van velen om dat te laten slagen. Vrij willigers, bestuursleden, de leden van de Raad van Elf en hun vrouwen en vele anderen, dragen daar aan bij. Maar een feest als het Soester Karna val is niet mogelijk zonder de publici teit via o.a. de Soester Courant, druk kerij Smit, de EHBO Soest, de Politie Soest, de Brandweer, het College van Burgemeester en Wethouders en het Gilde Soest. Daarnaast de vele spon sors die zomaar bijdragen aan het wel slagen van een feest voor velen. Zoals aannemersbedrijf van Breukelen, bouwbedrijf J. Smeeing, groente- en fruithandel Dasselaar, bakker Rade- maker, banketbakker Rademaker, de Kaasspecialist Zuid-Promenade, het enige echte Vishoekje, machinefabriek Frejo, autobedrijf Hans Huigen, café- bar de Kuil, drukkerij de Soester, bot telmaatschappij 't Gooi (Coca-Cola), aannemersbedrijf v/h H. v. Asch, transportbedrijf gebr. Beijer, glashandel van Ede, Installatie Ser vice Soest, slagerij v. Asch, technisch installatiebureau Binnen en Buiten, bar-eetcafé de Knollentuin, bouw- materialenhandel Salomons Amers foort. Procar Chemie, Ben Becker's Transportbedrijf, café-bar-petit-res- tauant Bosch en Duin, bar-grill 't Luikje en alle adverteerders in de spe ciale uitgave van de Soester Courant, de Knollenkrant. Als zovelen meedoen aan een goede organisatie van het Soester Karnaval, moet het wel een goed karnaval worden. Dat was het dus ook. Gedeputeerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, zijn van me ning dat de voorzieningen voor plank- zeilers, waterskiërs, kanoërs en roeiers moeten worden verbeterd. De provincie zal daarvoor zo nodig finan ciële steun geven aan recreatieschap pen, gemeenten en particuliere or ganisaties. Het realiseren van water sportvoorzieningen en het beheer en onderhoud ervan is namelijk in de eerste plaats een taak voor die instan ties, aldus Gedeputeerde Staten in het commentaar op de zojuist verschenen nota 'Kleine watersport.' Deze nota geeft inzicht in de aard en de omvang van de kleine watersport, de problemen die zich in de recreatietak voordoen en de mogelijke oplossingen hiervoor. Provinciale Waterstaat en de Provinciale Planologische Dienst stel den de nota op. Plankzeilen Het plankzeilen is veruit de belangrijk ste categorie van kleine watersport. De mogelijkheden voor deze vorm van re creatie zijn slecht over de provincie ge spreid. Met name in de stadsgewesten zijn er te weinig voorzieningen. Daar om vinden G.S. het wenselijk dat er voorzieningen voor surfers komen bij 't Waal, de Maarsseveense Plassen, het Noorderpark, Groenraven, De Meern en de Loenderveense Plas. Voorts zijn G.S. er voorstander van om plankzei len op delen van Rijn en Lek in de weekeinden toe te staan. Andere watersporten G.S. vinden de mogelijkheden voor roeien en kanoën in de provincie re delijk. Als knelpunt voor het maken van tochten noemt de nota de vele hin- dernisen (bruggen, sluizen en stuwen) die men op de meeste routes tegen komt. Voor de goede afstemming van de bedieningstijden kan de provincie zorgdragen, omdat ze hierop toezicht uitoefent (met uizondering van die in het rijkshoofdvaarwegennet). Voor waterskiërs zijn er weinig voorzienin gen in de provincie. Met uitzondering van de geplande telewaterskibaan op de Maarsseveense Plassen, is uitbrei ding van de voorzieningen voor water- skiërs niet haalbaar. Aanbevelingen In het commentaar op de nota Kleine watersport doen G.S. een aantal be leidsaanbevelingen. Bij maatregelen, die de kleine watersport bevorderen moet rekening worden gehouden met de belangen van natuur en landschap, de beroepsvaart en andere recreatie- vormen. Verder willen G.S. dat er bij het opstellen van diverse plannen (onder andere landinrichtingsplannen) rekening wordt gehouden met de be langen van de kleine watersport. Voor al de hoogte van bruggen is hier van belang. Tot slot achten G.S. een goede afstemming van bedieningstijden van bruggen en sluizen, en een goede sa menwerking tussen de diverse water beheerders van groot belang. Restaurant Prins Hendriklaan 1 Soest 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 Op het derde boekenfestival werd in het kader van de boekenweek '86 op nieuw een glazen brug naar de lezer ge slagen, want vijf heel verschillende au teurs werden aan een gemêleerd pu bliek voorgesteld. Het Soester Nut or ganiseerde op Baarns grondgebied een literaire happening voor leden en niet-- leden, gepresenteerd door de uitgever Wim Hazeu. 'Weet u niet wat het Nut is?verbaasde zich mijn gedistingeerde buurvrouw. 'De Vereniging tot Nut van 't Alge meen heet het voluit, en het is aan het eind van de vorige eeuw opgericht voor de algemene ontwikkeling. Het Nut is de voortrekker van het bibliotheekwe zen.' Zij bleek al sinds 1945 lid te zijn, en er zullen wel meer mensen langer lid zijn geweest, want bij binnenkomst leek de literaire avond een familiaire reünie. De opkomst was groot, een kleine enquête wees uit dat het meren deel der aanwezigen afkomstig was uit Soest. De locatie maakte duidelijk dat het niet alleen een Soester aangelegen heid was. Naast Boekhandel V.d. Ven oorspronkelijk trouwens uit Baarn werkte ook de uitgeversgroep Combo te Baarn aan de avond mee. Eigen werk De aula van het Baarns Lyceum bleek een mooie ruimte voor een avond als deze, en één voor één namen de geno digde schrijvers plaats op het podium om onder vuur genomen te worden door Wim Hazeu en om vervolgens voor te lezen uit eigen werk. Mevrouw V.d. Berg-Bakker mocht de spits afbij ten met haar boeken over adoptie. Zij nam de plaats in van Rik Felderhof, die verhinderd was. De Baarnse schrijfster was uit tweeërlei oogpunt over de adoptie-problematiek gaan schrijvenze was er in de eigen situatie mee in aanraking gekomen en boven dien had het haar journalistieke in teresse. Nadat haar het vuur eventjes wat na aan de schenen werd gelegd door de heer Hazeu, die o.a. refereerde aan de huidige negatieve publiciteit, droeg zij op expressieve wijze voor uit eigen werk. Daarna ruimde zij het veld voor Jan Willem Hofstra' die als zanger een lange carrière achter de rug heeft en als schrijver daardoor 25 jaar niets meer van zich had laten horen. Deze wat eigenzinnige figuur nam het heft in eigen handen, door i.p.v. te gaan voor dragen uit zijn werk eerst het publiek nog wat toe te spreken. Zijn fragment uit 'Vanavond om een uur of acht' sprak mij niet bijzonder aan. Wim Hazeu (l.) in gesprek met A. O. Baantjer. FotoOoos van der Wilt Levendig De twee daarop volgende auteurs waren ieder op hun eigen wijze erg le vendig. De zangeres en dichteres Ju- dith Mok - zij debuteerde dit jaar met de bundel 'Sterk water' - ontlokte aan Hazeu de verzuchting dat de enige schrijvers die ook zongen vanavond aan zijn tafel zaten. Zij droeg op na drukkelijke wijze enkele gedichten voor, later werd de toon natuurlijker en dat vergemakkelijkte het luisteren. Voor een heel ander oeuvre stond de volgende' schrijver A.C. Baantjer. Hij is Nederlands meest populaire schrijver van politieromans, waarin inspecteur De Cock de hoofdrol speelt. Deze joviale man, die bijna onmiddel lijk de lachers op zijn hand had, las twee columns voor die uitblonken door spitsvondigheid en humor. Zijn filoso fie over het beroep van 'politie-agent' was een hele merkwaardige: 'Het is mijn beroep, en als ik in functie gecon fronteerd word met een foute jongen, dan moet ik hem inrekenen, maar daar buitenom kan ik prima met die man op schieten.' Mét Hazeu verbaas ik me er over dat je je gevoelens op zo'n manier kunt scheiden.' Dat biedt Pingouin U reeds in zijn nieuw Lentebreiboek, een première van nieuwe draden, nieuwe tendensen in vormen en kleuren die de mode van deze lente zullen domineren. Voor de vormen tekent Pingouin een voudige lijnen, minder soepele en meer geklede vormen dan tijdens de afge lopen seizoenen. Juiste verhoudingen nemen de plaats in van overgepro- portioneerde silhouetten. Als inspi ratiebron de jaren '60. Dit eenvoudige silhouet legt extra nadruk op de te keningen: vaak gestyleerde bloemen, kleine zowel als grote, maar steeds van een verleidelijke kleurencharme. Pingouin voorziet 3 kleurenpaletten voor de zomer '86: de felle kleuren, waarin zonnegeel, oranje en appel groen domineren. Naast dit gamma biedt Pingouin eveneens een feestelijk palet, de 'Tuinkleuren,' pastel 'felle' pastels, met de favoriete kleuren van deze zomer: narcissengeel, meloen, azalea, turkoois. Het derde meest rustieke gamma is dat van de kruidtin- tendiscrete kleuren maar die deze zo mer geen onbelangrijke rol zullen spe len. Bij de materialen blijft deze zomer de zuivere of gemengde katoen nog de leader. Fantasiekatoen, matte katoen, fil d'écosse, snoeren en linten zijn aan de orde van de dag. Aan zijn al rijke katoengamma voegt Pingouin toe Coton Mousse, een reliëfdraad, mak kelijk en stevig bij het breien, geeft aan het breiwerk het uiterlijk van bad stof. Fresque, een grappige fantasie, ge vlamd katoen en linnen met lange draadjes in ecru polyamide, een rijk gamma in kruidtinten en harde zomer- pastels. De bedrukte garens: deze zomer wordt alles bedrukt van schoenen tot brei werk. Pingouin brengt een lint, voorbe drukt met kleine bloemetjesFloralies. Jong, jeugdig, makkelijk te breien met dikke naalden, goed te dragen op een jeans bijvoorbeeld. De glanzende draden verliezen wat ter rein ten voordele van de mat-glanzen- de draden en Pingouin stelt naast zijn bestaande specialiteiten Berlingot voor, een katoendraad gemeleerd met een viscosedraad. Dit garen zet de warme zomerkleuren in het zonnetje, en is bovendien zuinig in gebruik. Een trui met lange mouwen maat 42 kost U slechts 55,- aan garen. De harige draden Veel gevraagd, vooral aan het begin van het seizoen. Pingouin vult zijn gamma aan met Pingora, een fantasie draad met een gedurfde menging van gekleurde viscosedraad met knopjes en harige polyamidedraad. Een geheel zo zacht als... angora, maar tegen een heel wat vriendelijker prij s Deze tendensen vindt U in het breiboek Lentenieuwigheden van Pingouin, vol hartverwarmende modellen die uitno digen tot breien. Deze lente biedt Pingouin U nogmaals Breimode op z'n best. •is. - VI Clem Schouwenaars Het feit dat er een nieuwe roman ten doop gehouden werd, verleende aan deze avond een bijzonder tintje. En helemaal omdat de roman 'De rei ziger' afkomstig is van een van onze zuiderburen, de auteur Clem Schouwe naars. Hij woont in de uiterste west hoek van Vlaanderen, tegen de Franse grens en komt praktisch nooit op lite raire avonden. De van oorsprong Ant werpenaar was zichtbaar verrast, toen hij voorgesteld werd aan de Neder lander Lafeber, die altijd zijn om slagen ontwerpt en uitvoert, maar die hij nog nooit had ontmoet. Clem las een fragment voor uit zijn nieuwe roman, een prachtige sfeertekening van zijn eigen woonomgeving. Het zangerige vlaams was een taalkundig melodieuze afwisseling en qua stijl trof mij zijn werk het meest. Boekebon Na afloop van het programma was er gelegenheid tussen de boeken van de auteurs te neuzen en na een eventueel persoonlijk gesprek een handtekening van de schrijver te krijgen. Het boekje 'De glazen brug' van Marja Minco kreeg iedere kooplustige er vanzelf sprekend bij. Door boekhandel Van de Ven was aan het begin van de avond ie dereen een mini-boekebon van 2,50 ter hand gesteld. Daarvan werd door menigeen dankbaar gebruik gemaakt. Zowel organisatoren, medewerkers als bezoekers konden terugzien op een ge slaagde avond. Annechien. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines 'Je liegt daajje baarst!' zeeje wullie vrogger awwe ruzie haadde. En doar hek nog wellus an meej 'edoan. Moar daa'k t'r direkte schoade an op 'elope het, daat kaan 'k toch niet zeige. De ru zie liep nooit zo baar hoog op en 't wier ok aaltied weer bie 'elege, waant op un end haajje mekoar toch weer nodig. Ajje daan met rooje koppe teuge over mekoar sting, daan waas ut omtrent niet vaar vaan sloan aaf, moar effe loater gong je weer soame an 't knik- kere. Je zaag t'r geejn baarst meer vaan. As grote mingse stoan te liege, daan wor ut aarger, vin ik. Daan ben de baarste ok groter. Daat kaajje op Soest ok goed verneme. In de sportstichting zitte aallenig moar grote jonges en die haadde ongderlest oardig traamme- laant met de gemeengte. Wie of t'r geliek het, doar blief ik bute, waant ik ben d'r niet aachter wie of t'r baarste mot, en ik ben d'r ok niet veur. Moar kaan daat noeng niet aangders, J>nges? Moewe zo de vule waas bute haange? Wie hetter noeng nog geejn centrifuge met droogtrommel? Wie haangt de waas nog bute? Wullie niet hoor! En toch istie wellus vuul, moar d'r wordt goed 'ewaasse bie ongs, en ik het aaltied un schone zaaddoek in me zaak bie me. Je kaan nooit wete Uut de school klaappe doeng ze ok aal op Soest. En mekoar veur bedeloar uutschelde kaan ok nog! Toe moar, jonges! Ak ut goed begriept, en daat doe'k meestal niet zo baar, daan speult ut allemoal om de sport en daat vin 'k niet sportief. De sport is vaan groot be- laang vaandoag de daag. En ajje 't ming vroagt, daan mok zeige daa'k daat ok vin, moar ajje me daan vaarder vroagt, daan mok ok zeige daa'k ut voak ok baar overdreve vin met de sport teugeswoordig. Ajje zon- daagsmaarreges in de bosse kompt, daan zie je doar trimmers die zo haard an 't lope en droave benne 'eweest, daazze veur paampus teuge d'r auto stoan te haange en te roke. Haarstikke rood an 'elope en noar oasem te snaak- ke. Ajje d'r noar kiekt wor je d'r baang vaan. Zouw daat noeng zo goed veur je weze? Gelukkig hewwe op Soest ruumte zaat om je bute uut te slove, moar as ze vaan de sportstichting vingde daawwe met de specioale veurzieninge aachter- lope, daan mok ze geliek geve. Voorte- mee goat ut zwembaad weer ope, moar d'r haange wel duustere wolke bove. En daan hoef je ut ming heul niet weer te vroage, waant daan zeig ik aal doa- luk uut me eige daa'k ut moar haar stikke aachterluk vin daawwe as grote ploats niet eejns un binnebaad hebbe! En daan hek niet uut de school 'eklaapt en ik stoat ok niet te liege. Moar ik wil wel bedeloar speule veur de Soesder naathaalze. En ik zaal zo baarste ak t'r niet nog us over schrieft. HANNES VAN DE NENG. MR. Janzm van hëes Houdt U óók zo van Soest? Een enig boek om zélf te hebben of om kado te geven. Heeft U geëmigreerde familieleden? Geef ze een stukje Soest terug! Hoe te bestellen: Maak 20,- over op giro 4403522 t.n'v' "De Windhond" te Soest onder vermelding van: Stenen Reus en het boek wordt bezorgd. Schoorsteenbrandje De brandweer kwam in het afgelopen weekeinde in actie voor een schoor steenbrandje bij de familie V.d.S. aan Colenso. Het vuur werd gedoofd en de schoorsteen schoongemaakt. Erik van Dorresteyn ff b medewerker 't Vaarderhoogt Deze week gen tuinverhaal, maar wat aandacht voor een nieuw fenomeen op het gebied van kamer plantverzorging, de bast van een reuzenvaren. Wel, wat moeten we daarmee en wat is er zo bijzonder aan? Het kweken van planten in de bast van een reuzen varen is in Nederland nog vrijwel onbekend en was tot voor kort een activiteit die alléén bij de orchidee- ëncultuur toegepast werd. Het blijkt echter na uitge breid onderzoek, dat bijna alle kamerplanten, voor al varens op de bast van een uit Brazilië afkomstige boomvaren weelderig groeien. Deze reuzenvaren 'Dicksonis' geheten, produceert een erg dikke bast, waaruit potten gesneden kunnen worden. Deze pot ten zijn zeer geschikt om een plant gezond in te laten gedijen. De bast is luchtig en poreus genoeg voor de ontwikkeling van de wortels, maar het belangrijkste is dat de planten groeien op een stukje humus, dat rijk is aan voedingsstoffen. Bij het oppotten van een plant in zo'n "varen"-pot wordt er geen gebruik ge maakt van potgrond, maar van vezels van dezelfde boomvaren, zodat het geheel zeer luchtig blijft. Het voordeel is namelijk dat deze voedingsbodem nooit zo hard als de aarde wordt. Gewone aarde slaat, vooral als er watergegeven wordt met kalkrijk wa ter, gauw dicht, waardoor er geen stikstof meer bij de wortels komt. Om dit te voorkomen zou gewone grond in potten ééns per maand moeten worden los gemaakt. Dit is met planten die in de 'Dicksonia' bast zijn aangeplant nooit het geval, m.a.w., de wor tels blijven altijd luchtig. Wat houdt dit nu in? Betekent het, dat we nu plotseling al onze kamer planten uit de plastic of roodaardewerkpot moeten ompotten in potten van de reuzenvarenbast? Nee, dat zeker niet, het zou een dure aangelegenheid worden een groot aantal van deze potten ineens aan te schaffen. Het is echter wel het overwegen waard eens een proef te nemen met een wat duurdere plant of een plant waarmee we wat moeite hebben met de verzorging. Dit zal in veel gevallen een varen zijn. Veel varens komen in huiskamers niet tot een gezon de groei, of sterven zelfs langzaam af omdat ze te droog staan en ingepot zijn in aarde die helemaal niet geschikt is. De donsige haarwortels van de meeste varens kun nen niet goed tegen de kleverige potgrond die over het algemeen gebruikt wordt. Om hierin verbe tering te brengen hebben de kwekers deze aarde vermengd met 'plastic balletjes' of veenmos om de aarde luchtig te houden. In wezen blijft dit natuur lijk behelpen, als we het vergelijken met de groei- omstandigheden die een varen krijgt in de "natuur lijke" pot, die overigens een heel decoratief uiterlijk heeft. De wat kokos-achtig aandoende pot wordt op een omgekeerde schotel met water geplaatst om de luchtvochtigheid om de plant de verhogen, iets dat in veel centraal-verwarmde huizen geen luxe is. Hierdoor hoeven we niet vaak te spoeienals dit toch nodig blijkt sproeien we het liefst met gekookt water. De bast van de reuzenvaren is overigens niet alleen in pot vorm verkrijgbaar, maar ook in andere vormen en maten, zoals rechthoekige blokken waar in jonge plantjes kunnen worden geplant aan di verse zijden. Kortom, deze noviteit is zeker het be kijken waard voor degenen die echt van planten houden. U woont in Soest en - nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg

Soester Courant | 1986 | | pagina 17