O ïbiNNENhuis rmm vereniging Geslaagde oefening van brandweer, politie, EHBO en Rode Kruis Beestenboel in Hartje-Zuid 'Hot lunch'maaltijd die zichzelf verwarmt ^Qjehanncsl TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaanleriwoqt Keien als decor ^AGINA8 WOENSDAG 2 APRIL 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 sisque ïomard Wandelaar HET WITTE HUIS 'Twintig gewonden bij explosie' Koude, maar gezellige Paasdrukte Sanitair Filmhuis: 'De Dream' van Pieter Verhoeff Comfort classique. Primeur bij Joh. Mets: //oriom/ HSL kantoor effiriencv voor doe-het-zelvers jfk av/ door Arie weede Paasdag wilde Mane zonder jdirect aanwijsbare reden eens iets an- hers. ■'Zou 't niet leuk zijn vanavond samen Tergens te gaan eten?' opperde ze op [een wijze waarvan alleen zij de exclu sieve rechten heeft. 'Al is het maar [voor verandering van décor,' werd er aan toegevoegd. Het laatst uitgespro ken aanhangsel gaf bij Arie de door- Argumenten als verandering van hécor wijzen er op dat de muren z'n lie- veke dreigen aan te vliegen en het daarom niet onverstandig is tijdelijk [een ander onderkomen op te zoeken. Dus leverde Arie zijn Studio Sport in, klapte Ronald Dahl's laatste thriller j'Moorddadig Menu' dicht, draaide neerdere keren vijf nummers, teneinde feich van twee gereserveerde plaatsen a een restaurant te verzekeren. Op slag van Studio Sport lukte de [operatie, zij 't dat de meneer aan de andere kant van de lijn adviseerde enige spoed te betrachten, aangezien de bestelde tafel voor twee personen in Verband met de Paasdrukte slechts vijftien minuten kon worden gereser veerd. Alsof we het voor niks kregen! |Een ladder in een van Marie's vers ■aangetrokken kousen leverde naast op- lonthoud een weinig parlementair ■woordgebruik op, waarna de uit twee ■personen bestaande stoet zich in be- Iweging zette. ■Ter plekke bleek dat de man die Arie ■telefonisch tot enig tempo had ge- Imaand niet in het minst had overdre- Iven. Het had er veel van weg of heel ■Soest en omgeving op een tevoren afge- Isproken tijdstip collectief zat te ram- I melen van de honger. De gastheer, die ■verwelkomde, verzekerde ons dat 't laan niets zou ontbreken, zij 't dat we vriendelijk verzocht werden rekening I te houden met 't spitsuur in zijn loka- I liteit. De vertaling daarvan was dat het I echtpaar Wandelaar de telefonisch toe- I gezegde tafel moest delen met hon- I gerige blikken van twee dames tegen- over zich. Hun beider babbel en voor- I komen getuigden van het soort bescha- ving dat tegenwoordig bij wijze van uitzondering in slechts enkele Soester reservaten kan worden aangetroffen. Zowel de een als de ander droeg een op Goede Vrijdag aangeschaft mantal- I pak. Onberispelijk van snit, sober en ingetogen van kleur. Daarboven torsten ze een onverzettelijke coiffure waarvoor dameskappers beitels nodig I hebben. Terwijl de aanschuivers kaar- I ten onder ogen kregen waarop in sier- 1 lijke letters de aanwezige voedselvoor ziening vermeld stond, werd aan de overkant voorzicht en zuinig sherry ge nipt. Het damasqué van de twee tegenover ons liet niet lang op zich wachten. De naar schatting van Arie oudste van de twee leidde op overheersende toon de conversatie, alsof ze onlangs bij Mar- garet Thatcher met sukses een cursus welsprekendheid had afgelegd. Haar tafelgenote stelde daar ongeveer alles aan inschikkelijkheid tegenover. Ze luisterde meer dan ze vragen kon stel len en maakte een niet ontevreden in druk met de haar toegemeten rol. In zulke situaties zwijgt Arie, en zegt Marie in het geheel niets. Uitzonderlijk. Ter hoogte van het tweede nipje stelde Thatcher vast de toekomst van Soest, on danks het verlies van de WD, vol ver trouwen tegemoet te zien. 'Ze hebben,' snoof ze met niet gespeel de walging, getracht Ghünter onderuit te halen, dat is ze niet gelukt. De man is van een postuur dat altijd recht over eind zal blijven. De aangesprokene knikte bevestigend. 'Treurig alleen dat het niet wordt on derkend,' vervolgde ze. 'Alleen al het feit dat hij als Plomp, in plaats van Ghünter tijdens de verkiezingen naar buiten trad dwingt respect af. Arie Wandelaar, ik lees die man zo nu en dan, heeft een dag of veertien geleden in de Soester Courant ook getracht dat jan en alleman-gedoe naar voren te schui ven. Vlerkerig één woord.' Haar dis- genote gaf voor het eerst tijdens onze aanwezigheid tegengas. 'Begrijp me goed, ik ben het met je eens hoor,' liet ze weten,' maar is het je op gevallen dat Lubbers zich tegenwoor dig ook Ruud laat noemen?' Het was een tegenzet waarop niet werd gereageerd, waarna ze vervolgde met: 'neem nu eens Pothuizen, wat je van z'n partij ook wil zeggen, het is een keurig ogende man. Hij laat zich toch maar Adriaan noemen. En dan die andere, die rooie zal ik maar zeggen, Kingma, iedereen kent hem als Frans.' Met een ijzige gelaatsuitdrukking werd het verweer voor kennisgeving aange nomen, alsof er twee bedorven paas eieren tot ontploffing waren gebracht. Een keurig uitziende ober meldde zich aan onze tafel en liet weten iets voor het gezelschap te willen betekenen. Arie bestelde mede namens Marie twee maal kreeftensoep. 'Een goede gedachte,' sprak Thatcher zich tot de ober wendend. 'Noteert U voor ons maar twee maal een Bisque de homard.' 'Hetzelfde dus' liet de culinaire notulist droog weten. Zo blikken hadden kunnen doden dan was het de avond van de 2e Paasdag gebeurd. ARIE WANDELAAR. Welkom in x, Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3788 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 73479 nl Zelden zal een ravage zo groot zijn ge weest waarin hulpverleners zijn te rechtgekomen als de omstandigheden waarmee ze vorige week vrijdagavond werden geconfronteerd. De autowrak ken her en der waren echter niet spe ciaal voor de hulpverleningsoefening aangesleept, maar liggen er normaal ook. De oefening werd namelijk ge houden op het terrein van autosloperij De Ridder aan de Soesterbergsestraat. Daar was een twintigtal mensen dat er op excursie was het slachtoffer gewor den van een explosie. Brandweer, politie, EHBO en Rode Kruis snelden de gewonden te hulp en voerden hen af naar het kerkelijk centrum De Open Hof, waar ze werden opgevangen in het gewondennest om er behandeld te worden. De meesten van hen hadden overigens al eerste hulp ge kregen op het rampterrein. De organisatoren hadden hun best ge daan om alles zo realistisch mogelijk te laten lijken. Op een tweetal plaatsen was het terrein onder de rook gezet en overal moest verlichting aangesleept worden om de gewonden op te sporen die overal tussen de autowrakken ver spreid lagen. De meeste hadden trou wens een droog plekje in één van de auto's gezocht toen het begon te regenen, want slachtoffer spelen is misschien best leuk, maar dan moet het weer natuurlijk wel een beetje meewerken. Nabespreking Na afloop werd het verloop van de oe fening door de verschillende discipli nes met de hulpverleners doorgeno men. Daarbij werd vooral de nadruk gelegd op hetgeen er was misgegaan. Dat is immers het doel van elke oe fening: zoveel mogelijk ervan te leren. Dat gebeurt doorgaans niet door de dingen die goed gaan, maar juist door hetgeen er misgaat. In dat opzicht kan ook deze oefening, waarvan een ge deelte onder paraplu werd bijgewoond door burgemeeste mr. Paul Scholten, als geslaagd worden beschouwd. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Pasen was vroeg dit jaar. Te vroeg om op een warm straaltje zon te kunnen rekenen. Weliswaar ging ook de zomer tijd in, maar dat was een onvoldoende excuus om aan licht en luchtig gekleed winkelend publiek te kunnen denken. Het was ronduit koud en af en toe nat. Dat mocht echter de pret in Hartje-Zuid niet al te zeer drukken. In de week voorafgaand aan de Paas dagen was een aktie op gang gekomen die de kooplustige consument een gra tis roomboterlammetje per 20 verza melde zegels opleverde. Maar daar hadden de winkeliers in Zuid het niet bij gelaten. Paaszaterdag was "af- haaldag". Op twee plekken in het win kelgebied stonden kramen en een klein dierentuintje opgesteld. De roomboter- lammetjes gingen daar vlot over de toonbank. Ezels In het winkelcentrum aan de Zuidpro menade had de heer G. W. v.d. Grift een vrolijk dierentuintje opgesteld. Dranghekken zorgden ervoor dat de twee ezels - moeder en dochter - plus schaap de drukte rustig over zich heen konden laten gaan. In de directe nabij heid waren de roomboterlammetjes opgesteld. De voorziene ijskasten heb ben geen dienst gedaan. Moeder Na tuur zorgde voor gratis koeling. Vooral de jeugd toonde fikse belangstelling, maar ook ouders waren vaak druk in de weer eh fotografeerden hun kroost in de buurt van het charmante toneeltje. Wellicht dat bij herhaling volgend jaar - of bij een ander optreden - de kindertjes een ritje kunnen maken door het cen trum. Maar ja, wie werpt zich op om dat dan weer in goede banen te leiden? De uitreiking van de lammetjes - een verschijnsel overigens dat lang niet iedereen kende - verliep in een gezelli ge, goede aangeklede Paassfeer. Kuikens Omdat het winkelcentrum Hartje-Zuid zich nu eenmaal uitstrekt vanaf Hooijer aan de kop van de Soesterbergsestraat tot en met Sillie Hair, waarvan de eige naresse de beestenboel zo keurig had georganiseerd, was het noodzakelijk ook ietwat verderop een gezellig mid delpunt te creëren. Ook daar hebben de winkeliers graag wat drukte om zich heen. Bij Sporthuis Eb. Kareisen dar telden dertig gele kuikens uit Maartens dijk in de etalage rond. Een lief tafereel dat op hoge prijs werd gesteld. De aan gekondigde mogelijkheid om op lange tafels paaseieren te schilderen is niet zo goed uit de verf gekomen. In tegen stelling tot de kuikens, die door lampen lekker warm werden gehouden, was de temperatuur buiten, te onaangenaam om schilderwerk in de openlucht tot een succes te maken. Maar ook hier een prima klimaat voor de roomboter lammetjes die stijf en wel met velen mee naar huis gingen. De kuikens zijn na afloop weer veilig en kerngezond naar de firma Van 't Hul in Blauwkapel teruggebracht. Op zeer veel Paastafels in Soest en Soesterberg was Hartje- Zuid, dankzij een geslaagde aktie, goed vertegenwoordigd. De uitslag van de kleurwedstrijd wordt over twee weken bekend gemaakt. Alle winnaars en winnaressen krijgen bericht thuis en komen bovendien in de krant te staan. De prijsuitreiking vindt plaats op zaterdag 19 april a.s. Rest nog te vermelden dat vier lieve dames van het Griftlandcollege de ganse Paaszaterdag voor alle dieren (inclusief de boterlammetjes) hebben gezorgdhet waren op de Zuid-Prome nade Angélique en Prénella en bij Sporthuis Eb. Kareisen, Petra en Si- mone. Stuk voor stuk fraaie Paasna- men en zonder die hulpen is een orga niserende winkeliersvereniging ner gens. Ze worden vast en zeker hartelijk bedankt. Deel Birkstraat vandaag afgesloten In verband met asfalteringswerk- zaamheden op de kruising Birkstraat/- Eikenlaan/Ferd. Huycklaan is het ge deelte Birkstraat tussen de Vondellaan en de Soesterbergsestraat op woensdag 2 april voor alle verkeer in beide richtingen afgeloten. Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel. (02155)13014-12577 'Gaatjesboorder' slaat toe in Smitsvèen Bij drie inbraken die in de afgelopen week werden gepleegd in het Smitsveen blijkt een 'gaatjesboorder' actief te zijn geweest. Hij boorde in alle geval len een gaatje van 6 mm. in de voor deur ter hoogte van het slot, waarna hij de deur kon openen en de woning betre den. Dat gebeurde bij de famili Van Z. aan de Speenkruidstraat. Hier werden een portemonnee met ca. 200 gulden een een portefeuille met ca. 1000 gulden ontvreemd. De portemonnee en de portefeuille werden later leeg in de buurt teruggevonden. Bij twee woningen aan de Ereprijs straat werd op dezelfde manier inge broken. Uit de woning van de familie De B. verdween een portemonnee met ca. 200 gulden een een diplomatenkof fertje met papieren, die later leeg in de buurt werden aangetroffen. Bij de fa milie M. werd niets vermist, maar de politie vermoedt dat dat voorval te maken heeft met het feit dat de hond aansloeg en de dader wist te verjagen. Donderdag 3 april, 21.00 uur: De eerste speelfilm uit het land van Wiegel is een feit. Op donderdag 3 april is in het filmhuis 'De Dream' van Pie ter Verhoeff te zien. Een aangrijpend volksdrama, dat eind vorige eeuw het hele land beroerde als de zaak Hogerhuis. Liefde, misdaad, socialisme en een ongerechtelijke dwa ling,' waardoor drie onschuldige broers een groot aantal jaren achter de tralies verdween, vormen de hoofdin grediënten van het verhaal. Het is 1895. De tijd van het opkomend socialisme en het groeiend verzet van de armen tegen de heersende Wybren Hogerhuis (Peter Tuinman) heeft een verhouding met huishoudster Ymke Jansma van een rijke boer. Bij de boer wordt ingebroken, waarbij wordt geschoten en iemand gewond raakt. Hogerhuis en zijn twee broers worden door de autoriteiten verdacht omdat ze bij de socialitische beweging behoren. Ymke is intussen door Hoge rhuis aan de kant gezet, omdat zij meer wil dan lossigheid. Uit rancune getuigt zij tegen haar vroegere min naar en vooral dankzij deze meineed kan Hogerhuis met zijn broers in de ge vangenis worden gezet. Zij moeten een voorbeeld zijn, de autoriteiten wensen rust en orde Nieuwe bewijzen die dui den op hun onschuld, worden als niet ter zake afgedaan. Dit leidt tot protest, demonstraties in het hele land en zelfs tot kamervragen van Troelstra. Alle maal zonder succes. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden, CJP en65+ ƒ4, Agenda: donderdag 10 april: 'The Purple Rose of Cairo' van Woody Allen (USA 1985). Donderdag 17 april: 'Ver führung: Die Grausame Frau' van Elfi Mikesch (BRD 1985). Een bijzondere film over het sado-masochisme klassiek: Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR V 7~£ Een maaltijd in blik die zichzelf ver warmt. Dat is de allernieuwste vinding op culinair gebied, die vorige week werd geïntroduceerd bij het Nederland se publiek in het televisieprogramma van Sonja Barend en waarvan de be kende Soestdijkse levensmiddelenzaak van Joh. Mets aan de Van Weede- straat de Soester primeur heeft. Sinds vorige week zijn de "Hot lunches" daar verkrijgbaar in diverse uitvoe ringen, zoals Boeuf Bourguignon, Rol lade in Provencaalse saus en Varkens vlees in pepersaus met cognac. De "Hot lunch" is een vinding van een van de oudste conservenfabrieken ter wereld, Agniez in Brussel. Een blik heeft een inhoud van een halve liter, maar is uitgerust met een "dubbele wand". Daarin bevinden zich korrels ongebluste kalk en een plastic zakje met water, dat met een bijgeleverde pen kan worden doorboord. Als gevolg daarvan vindt een thermische reactie plaats - volstrekt ongevaarlijk - die de maaltijd in het binnenste blik binnen ca. tien a twaalf minuten verwarmt tot een temperatuur van ca. 65 graden Celsius. Daarmee is de "Hot Lunch" een ideale manier om op plaatsen waar geen warmtebron aanwezig is toch een warme maaltijd te kunnen bereiden: gemakkelijk, snel en volkomen risico loos. 3É U De "Hot lunch" kan eventueaal zó uit het blik worden genuttigd; thuis, op het werk, op de camping of waar men zich ook ophoudt. De samenstelling van de "Hot lunch" is bovendien van uitstekende kwaliteit, die niet onder doet voor recepten van de grote keuken meesters. De bijzondere blikken zijn langdurig en intensief getest op hun schokvast- heid. Ze blijken bestand te zijn tegen de zwaarste testen op het gebied van temperatuur en houdbaarheid. Minicontainer vernield De heer P.M. van de Van Lenneplaan deed in het afgelopen weekeinde bij de politie aangifte van vernieling van zijn minicontainer. Onbekende daders had den de afvalbak in brand gestoken. Muurtje vernield H. van V. liet de politie in het week einde weten dat onbekenden de muur zijn zijn schuurtje aan de Troelstra- straat hadden vernield. Vermoedelijk is er met een auto tegenaan gereden. Buit vernield Onbekenden hebben in het weekeinde een ruit vernield in een woning aan het Kerkpad ZZ. Bij de politie werd aangifte gedaan. 'Geejn konkelefoesies bie de ong- derhaangdelinge veur de nieuwe ge- meengteroad!Daat zee ongze baarre- gemeester en daat ben 'k doaluk heule- moal mettum eejns, aallenig weet ik niet waat of dat veur dinge kenne weze. Hejje wellus un konkelefoesie op Soest 'ezien? Ikke nog nooit. Wellus un baab- belefoesie en doar vin'k ok aal niks an. Die zoate d'r ok in de ouwe raad. Baab- belefoese zongder end en toch niks zei- ge. Daa's wel verdeed knaap, moar je hetter niks an. 't Neemt un zool tied en die kost haarstikke duur vaandoag de daag. Laangse Soesders in de road vin'k heul best. Die haawwe veurig joar ok en daat waas un sukses. Nog un kruukje Melm d'r bie en un baakkie oapenote - dat geeft schik en inspiroasie en daat baabbelt beter daan konkele. Loawe d'r toch veuraal un op 'eruumde en vlotte road vaan moake. Met un goeje korte baabbel zongder foesies. Eejntje die zo recht veur ze roap proat en geejn Knolle veur citroene verkoopt, waant daat prume we niet meer. Vrogger haawwe knolle zaat hier op de Neng. Echte Soesder knolle. Moar deur aalle moajs zie je de knolle niet meer. Ze lope nog wel deur Soest, moar 't wor aalsmoar mingder en daa's jammer. Vaan daat soort mingse die toeng in de road zee je: 'Ik ben teuge omdaa'k d'r teuge ben Kiek, daat vin'k eerlukke toal. Woar of niet soms? Daan weet je woar daajje an toe ben. Daa's knolletoal! We motte un gemeengteroad hebben woar we nog us meej kenne laache. Geejn liest- trekkers met sloapeloze naachte, waant daan hejje kaangs daazze over- daag in sloap vaalle. En doar hejje met un vlotte road geejn laast vaan. Nee jonges, waakkere luu moewe hebbe. Die van anpaakke wete en ok vaan uut- paakke. Daan hoeve ze doaluk ok niet in te paakke, ajje veult waa'k bedoelt. De polletieke kluppe belove vaan aal lus. Ze kwele omtrent aallemoal ut zel- lufde eige deuntje, moar d'r zingt 'r geejn eejn „Wie zaal daat betoale, wie hetter veul ping-ping". Moar ze dingde of dongde wel aallemoal om de gunst vaan de kiezer. We kongde zellufs kungstgraas veur de hokkievelde kriege. Zuk laacheZouwe ze bie gemeengtewaarke soms kungst- graaszoad hebbe? Is daat niks veur de plaantsoene? Niemaangd haad un kungstiesboan op ze verlaangliestje stoan. Wel groag un zwembaad, moar doar ziet ik niks vaan komme, of ut mos un kungstzwembaad worre. En aasjeblief ok niet eejn met kungst en vliegwaark, waant daan kriege we weer zo'n soort moadoerodaam- gevaal. Gelukkig ben d'r ok nog kluppe die zorge daawwe ongze spulle vaan de kringloopwinkel weer terug kriege, waant doar bewwe hiero ok vies meej bie de bok 'ebeurd! Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, moak t'r waat vaan. Neem bie de eerste bie-eejnkomst moar un kruukje op de goeje gaang vaan zoake. Neej, we noeme geejn vaardere noame vaan 't kruukje, waant daan wor ut re- kloame en daat maag niet. Daan kaan'k zo dit stukkie in de greujne con tainer gooje en opnieuw beginne. En geejn konkelefoesies t'r bie. Ik het- tut noeng genog 'ezeid. Eerst zeige waat of ut is, aangders wi'k ut woord niet meer hore. HANNES VAN DÉ NENG. Bromfietsen gestolen De heer J. H. van de Kamperfoelie- straat deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn Puch Maxi. Het voertuig was weggehaald uit de berging. Mevrouw G. G. uit Soest miste haar brommer - ook een Puch - die zij aan de Van Goyenlaan had gestald. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Het assortiment natuursteenprodukten dat op de tuincentra wordt aangeboden is de laatste jaren flink uitgebreid. Dit is niet zo verwonderlijk als we nagaan wat er met deze natuursteen-materialen allemaal in een tuin kan worden gedaan. De moge lijkheden zijn legio. Ik wil graag enkele voorbeelden geven van het gebruik van keien als decoratie materiaal, en in een korte beschouwing de meest verkochte produkten bespreken. Bij de aanleg van een rotstuin is het voor de creatie van hoogtever schillen vanzelfsprekend nodig om materialen als bijvoorbeeld zwerfkeien of lavasteen te gebruiken om de grond te keren. Naast het vermogen de grond vast te houden hebben in dit geval de stenen ook een sterk decoratieve funktie. Planten komen vaak veel mooier uit tegen een achtergrond van natuursteen. Een klein rotsplantje, dwergheestertje of coni- feertje valt in een gemengde beplanting veelal weg. In een entourage van rotsstenen komen dergelijke planten juist zeer goed uit. De kleine details vallen extra op tegen de niet-groene achtergrond. Boven dien heeft een plan het tussen keien veel meer naar zijn zin, omdat de wortels bij heet drogend weer 's zomers langer koel en vochtig blijven; aan de an dere kant kan de grond door de hoogteverschillen die worden gecreëerd overtollig vocht sneller kwijt. Het aanleggen van een echte rotstuin bestaat overigens niet simpelweg uit het bekleden van een hoop grond met stenen en planten. Er komt wat meer bij kijken, zoals de keuze van de grond, een juiste plantkeuze voor zon en schaduw en drainage voor de vochtgevoelige rotsplanten. Wie idee heeft in de aanleg van een professionele rotstuin kan zich Erik van Dorresteyn medewerken't Vaarderhoogt vooraf daarom beter goed informeren over alle be langrijke zaken die meespelen met de realisatie er van. Steenmaterialen vinden, naast het gebruik in de rotstuin, ook steeds meer aftrek als bestratings materiaal. De wat plattere keistenen laten zich met wat handig heid prima omtoveren in een goed begaanbaar tuin pad of terras. De combinatie met oude klinkers doet het erg goed. Verder zijn allerhande natuursteen- materialen heel goed toe te passen als decoratieve bodembedekker op plaatsen waar niets of weinig groeien wil vanwege droogte of zware schaduw. We kennen die plaatsen allemaal wel; een reepje grond onder de overstek van een huis waar door ge brek aan regelmatig hemelwater niets gedijt. Zo'n stukje ergenis wordt het aankijken meer dan waard als we de grond bedekken met een mooie keisoort in verschillende afmetingen. Onder geboomte als ber ken, beuken en eiken is zo'n bodembedekking vaak een aantrekkelijke oplossing. De meest voorko mende natuursteensoorten die we op tuincentra aan treffen zijn, zwerfkeien of maasvindlingen, rode la vasteen, gele vulkaansteen, moranekeien, en franse rolkeien. Eerstgenoemde zijn bontgekleurde keien, die uit de Maas worden gewonnen bij het ontgrinden ervan. De grootte varieert van kleine kiezels tot keien van honderd kilo en meer. Rode lavasteen is van vulkanische oorsprong; een fraai bruin-rode steen in brokken van uiteenlopende vorm en po reusheid. De gele vulkaansteen is een variant op de rode lava, met fris crême-geel-bruine kleurnuances. Moranekeien zijn afgeronde keien in vrij lichte kleuren, zoals grijs, gebroken wit en lichtbruin met weinig onderling maatverschil. Franse rolkeien zijn paars-rose van kleur, variëren wel in grootte en zijn enigszins afgerond plat van vorm.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9