I. DE BRUIN Soestdijk; Stam Soestdi k B.V., Nieuwerhoekplein 1, Tel. 02 55-18850. Film van de week jJ|Lv SILVER STAR VIDEO k. FEEST BIJ DE KEURSLAGER! HAMLAPPEN 1090 LENTE GEHAKT C25 KIPSCHNITZEL a 78 HAM-PREI SALADEgg OSSEWORST o 25 "SERPICO VIDEO,, TOP 10 WOENSDAG 9 APRIL 1986 SOESTER COURANT PAGINA 10 WOENSI TAMBOERIJN 17 -SOEST ^TEL. 02155-22464 iRENAULT 9 EN 11 BROADWAY IN PREMIEREi Neder] muziel Friesi Fries Leerkrachten verdiepen zich in informatica en luistervaardigheid Studiedag Openbaar Onderwijs Soest. Vrijwilligers Vakature Bank Samenwerking 'Gevleugelde bosbewoners' Laatste voorstelling van 'Woyzeck' in C-drie Monï I)c Keurslagers bestaan 40 jaar. Dat wordt een heel laai leest. Ie beginnen niet 5 weken lang 3.000 mini-vakanties. Klke week opnieuw hij uw Keurslager kans op een lang? weekend- of midweek arrangement in een bungalow van 1 AKGON Rekreatie. C'.a snel naar uw Keurslager. Bij een bestelling ontvangt u een kanskaaH. Misschien bent u deze week de gelukkige w innaai. Bij aankoop van een kilo HAMLAPPEN een EXTRA KANS 9P een mini-vakantie. KiloI W 500 gram Krokant, 100 gram I 150 gramI 200 gram'SaP De Keurslager. Al 40 jaar versta van lekker vlees. Al 40 (aar verstand KEURSLAGER KEURSLASt \^naf f 19995,-kunt u zich TaUures veroorloven. iNou, nou, nou, nou. Renault Cj| maakt het nu toch wel heel erg Vy mooi voor u. De Renault 9 en 11 Broadway met een serie extra's waar je u tegen zegt Bijv een Philips radio. En van buiten mogen ze d'r ook wezen Hiervoor hebben wij beide modellen uitgerust met extra vagante wieldoppen (sportief bovendien), bredere banden, spoilers en daar nog eens boven op voor de 9 Broadway een fraai stel dubbele koplampen. Tfel hierbij op een soepel schakelende vijf-ver- snellingsbak, speciale be kleding, een van binnenuit verstelbare buitenspiegel en u begrijpt niet hoe dit mogelijk is voor zo'n prijs. f19.995,- zowel voorde9 als voorde 11 Broadway. Beide uitge rust met een geheel nieuw ontwikkelde 1.2 liter krachtbron. Maai' het tweetal is ook leverbaar, tegen een geringe meerprijs, met 1.4 liter mo tor die goed is voor 68 paardekrachten En zelfs dieselaars komen nu in rie schijnwerpers, want er zijn ook Broadways met 1.6 L dieselmotor. Ziezo. Willen de mensen die wel van een beetje show houden zich dan nu even bij ons melden? Prijswijzigingen voorbehouden. Renault adviseert elf oliën. Zondag 20 ap Pauluskerk ii lenen aan he Madrigaalkoo ring van het B Behalve het g< ook drie mote nist ten geho wijl het in: wordt verzorj foonkwartet van Jean Rivi het 'Requiem gue.' opgedr oorspronkelij doeld als een zouden dan e taal commer thematisch riaanse dode galoze schoor troffen. De Renault dealer informeert u desgewenst over financiering of leasing. 5 jaar plaatwerkgargrttie. Ongeveer 110 leerkrachten van het openbaar (basis- en voortgezet) onder wijs in Soest hebben maandag j.1. deel genomen aan een studiedag in de Open bare Mavo, waarin zij hun kennis van met name het computer-onderwijs (in formatica) en luistervaardigheid in het taalonderwijs konden verdiepen. De studiedag was de eerste die de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs in Soest organiseerde. De verzamelde leerkrachten werden in de aula verwelkomd door de heer J. P. Uittenbogaard, voorzitter van de V.O.O. Soest, die sprak van een his torische dag. Hij memoreerde dat er vroeger ook wel studiedagen waren gehouden, in samenwerking met de andere "zuilen", maar dat deze daar voor geen interesse meer hadden, het geen hij betreurde. De studiedag was volgens hem ook een uitstekende ge legenheid om elkaar beter te leren ken nen. "Dat is goed en nuttig, want we zullen elkaar in de toekomst nog hard nodig hebben." De officiële opening werd verricht door onderwijs-wethouder J. Menne, die het opvallend vond dat het merendeel van de aanwezigen vrouwen waren. "Dat klopt ook wel, want 77% van alle leer krachten bij het openbaar onderwijs in Soest zijn vrouwen." Hij noemde de opkomst een succes en merkte op dat informatica en luistervaardigheid mo menteel in het brandpunt van de be langstelling staan. Vragen "in de gemeenteraad zijn over het laat ste wel eens bezorgde vragen gesteld, en ik hoop ook met het oog daarop dat deze dag resultaat zal brengen." De wethouder stelde dat de gemeente Soest veel waardering had voor het feit dat de V.O.O. op volle sterkte deze onderwerpen te lijf ging en verklaarde zich bereid een aandeel in de kosten - "mits binnen de perken" - te betalen. Ans Mann, bestuurslid van de V.O.O. bedankte de wethouder voor zijn 'posi tieve bijdrage" en beloonde hem met een dichtbundel van Levi Weemoedt: "Geduldig lijden", waardoor de wet houder zich aangesproken mocht voe len. Ter introductie van de spreker Bob van Dam, hoofdbestuurslid van de V.O.O., merkte voorzitter Uittenbogaard op dat de V.O.O. ervoor moet waken dat de signatuur van de scholen behouden blijft in een tijd waarin het leerlingen aantal steeds belanrijker lijkt te wor den. "Bij het openbaar onderwijs moeten we daar niet aan meedoen, maar weten waarvoor we staan, stre ven naar herkenbaarheid en kwaliteit, dan komt de kwantiteit vanzelf. Bob van Dam ging uitvoerig in op de voorgeschiedenis van de vereniging, waarbij hij teruggreep op de ontwik kelingen in de 18e en 19e eeuw. De "schoolstrijd" kwam daarbij uiteraard aan de orde. De doelstelling voor het openbaar onderwijs is altijd geweest "eenheid in verscheidenheid" en toe gankelijkheid voor iedereen, ongeacht godsdienst of levensbeschouwing. 'Verstikkende omhelzing' "Nu, in 1986, heeft de vereniging een goede tijd achter zich", aldus Van Dam, "maar de toekomst zal met na me afhangen van de mate waarin de eigenschappen van het openbaar on derwijs gehandhaafd kunnen blijven, zoals pluriformiteit (hetgeen iets an ders is dan neutraliteit, omdat het open- onderwijs een zakelijke opstelling kiest met respect voor alle opvattingen)". Van Dam onderkende ook in het bij zonder onderwijs een ontwikkeling naar ontmoeting en dialoog met andersden kenden en vroeg zich af of het open baar onderwijs de "verstikkende om helzing" van het bijzonder onderwijs wel zou kunnen overleven. Een andere eigenschap van het open baar onderwijs, de "garantiefunctie", houdt in dat ook minderheden welkom zijn en dezelfde rechten hebben. "Een ingebouwde rem tegen verbijzonde ring", aldus Van Dam, die het misver stand bestreed dat ook bijzondere scho len in een monopoliepositie een derge lijke garantiefunctie hebben. "Dat is geen kwestie van doelstelling, maar hangt samen met de subsidieregeling." De gelijkwaardige positie van de leer ling is in het bijzonder onderwijs geen verplichting. De derde belangrijke eigenschap noem de hij de mogelijkheden van godsdienst en vormingsonderwijs, waarvoor het bevoegd gezag echter geen verant woordelijkheid kan dragen en waartoe de leerling ook niet verplicht kan wor den, maar dat wel bijdraagt tot de pluriformiteit" van de school. Winst De principiële gelijkwaardigheid van alle opvattingen is binnen het open baar onderwijs ook een stimulans om te werken aan de emancipatie van min derheden, aldus Van Dam, ook al door dat de meerderheden hun opvattingen ter discussie moeten stellen. "De uitwisseling van visies in een zin volle dialoog leidt tot grote winst: de leerlingen zien dat er meer dan één visie mogelijk is en dat maakt hen beter toegerust voor de veelvormige samenleving waarin ze komen te le ven." Als laatste kenmerk van het openbaar onderwijs noemde hij de algemene toegankelijkheid van de scholen, al wordt deze geïmiteerd door het bij zonder onderwijs. "Maar vergisu niet; in het bijzonder onderwijs kan de toe lating van de leerling niet worden afge dwongen; dat is nu eenmaal de essen tie van de vrijheid van onderwijs." Van Dam schetste het openbaar onder wijs tenslotte als een noodzakelijke basisvoorziening, die dat ook in de toe komst zal blijven. De dames en heren konden zich vervol gens in verschillende groepen bezig gaan houden met informatica en luis tervaardigheid in de lokalen van de Openbare MAVO, waarvan de leer lingen - evenals van het openbaar basis onderwijs - nog een extra vrije dag hadden. Containerbrandje De brandweer rukte maandagmiddag uit naar de Industrieweg waar bij de firma M. een container in brand bleek te staan. De brandweer bluste het vuur. De oorzaak is onbekend. Verkeersscontroles Op drie plaatsen hield de politie maandag j.1. verkeerscontrole in Soest. Aan de Amersfoortsestraat wer den drie bekeuringen uitgedeeld voor het niet aanhebben van de autogordels en acht bekeuringen wegens het over schrijden van de maximumsnelheid, ter plaatse 80 kilometer. De 'top' lag hier op 130 kilomete per uur. 's Middags werd er gecontroleerd aan de Van Weerden Poelmanweg. Een automobilist werd bekeurd omdat hij zich niets aantrok van de doorgetrok ken streep op de weg, drie andere weg gebruikers omdat ze hun gordels niet aanhadden. Later werd ook nog aan de Koningsweg gecontroleerd. Van de 629 passerende automobilisten bleken er 56 te hard te rijden. De hoogst gemeten snelheid be droeg 102 kilometer per uur. Eind 1984 voerde de VVB-Soest een aantal gesprekken met de Vrijwilligers Vakature Banken van Amersfoort en Leusden om te komen tot een vergaan de vorm van samenwerking. Hoofddoel was een en ander zo te regelen dat iedere VVB haar eigen autonomie zou behouden. Om redenen van o.a. orga nisatorische aard nam de Vrijwilligers Vakature Bank Soest medio 1985 het besluit eenzijdig te komen tot de op richting van een stichting. Op 3 decem ber 1985 kon de acte van oprichting worden gepasseerd. De samenwerking met Amersfoort kwam hierdoor zeker niet op losse schroeven te staan. Het besluit tot uit wisseling van vakatures, om te komen tot een verruiming van het bestand, werd op korte termijn verwezenlijkt. Hoewel het invoegen van Soester vaka tures in het bestand van Amersfoort aanvankelijk wat stroef verliep kan men vaststellen dat in voortdurend overleg hiervoor een goede oplossing is gevonden. Omdat een grote groep vrijwilligers er de voorkeur aan geeft werk te zoeken buiten de gemeente Soest brengt de VVB deze week aantal vakatures onder uw aandacht uit het Amersfoortse be stand Bibliotheekwerkzaamheden aange boden door scholengemeenschap (10/140); 9 Vredesbeweging zoekt vrijwilliger m/v met type-ervaring (10/147 Laboratoriumschool heeft plaats voor vrljw. m/v, die zal worden belast met het beheer van de bibliotheek en de verzorging van de uitleenadmini stratie (10/141); Buurthuis zoekt vrijwilligster voor het geven van taallessen aan buiten landse vrouwen (3/104) t Prot. basisschool vraagt vrijwil liger m/v om behulpzaam te zijn bij Op zondag 13 april a.s. organiseert het IVN-Eemland een natuurwandeling te Soesterberg. Deze staat onder leiding van natuurgidsen en start om 14.00 uur bij de Algemene begraafplaats te Soes terberg (te bereiken door de Kampweg geheel uit te rijdenna het viaduct over de nieuwe snelweg rechtaf de IVN bor den volgen). Tijdens deze wandeling zal worden ingegaan op de in het bos levende vogels. Dit zijn: de 'standvogels,' die het gehele jaar aanwezig zijn, zoals houtduiven, eksters, vlaamsche gaaien, verschil lende spechtesoorten, mezen, goud haantjes en vinken. trekvogels, die uit zuidelijke stre ken waar zij overwinterden terugkeren om hier te broeden en hun jongen groot te brengen, zoals fitis, tjiftjaf, spot vogel, nachtegaal, boompieper. Het broedseizoen begint binnenkort weer en als de jongen uit het ei gekomen zijn worden zij gevoerd met insekten en insektenlarven. Hiermee hebben vogels een belangrijke funktie in de bossen, doordat zij de insektenpopula- tie in toom houden, zodat deze geen plaag kunnen worden voor de bomen. Dit is dan ook de reden dat nestkastjes opgehangen worden om plaats te bie den aan holenbroeders zoals mezen, boomkruipers en anderen. Hoe een en ander past in de totale samenhang in de natuur zullen de gidsen uitleggen. Informatie te verkrijgen bij de heer W. Klein,tel. 02155-16491. t het geven van lessen aan kinderen met leerproblemen (5/16) t Beheerder gevraagd voor gebouw van vereniging (3/108) m Buurthuis zoekt enkele vrijwil ligsters voor het geven van taallessen aan buitenlandse vrouwen. Ervaring of bevoegdheid is niet nodig, wel inzet en enthousiasme (5/22); 0 Vereniging voor slechthorenden zoekt sociaal voelende mensen die slechthorende kunnen begeleiden in probleemsituaties (11/43); Psych. Centrum zoekt vrijwillig ster ter assistentie bij de organisatie en uitvoering bejaardensoos (11/71) Stichting opvang en herstel alkoho- lici zoekt pastoraal werker (part-time) (11/46); 0 Stichting (11/46) heeft plaats voor maatschappelijk werker (11/45) Voor het bejaardenwerk wordt ge zocht naar reserve-chauffeur-bezorger Zijn taak bestaat uit het bezorgen van warme maaltijden op dagen dat iemand van de vaste ploeg verhinderd is. Dit komt regelmatig voor. Rijbewijs en eigen auto vereist. Vaste vergoe ding per adres, WA-verzekering is afgesloten (11/16). Heeft u belangstelling voor één van bovenstaande vakatures of wilt u op uw gemak het vakaturebestand inzien, loop dan eens binnen bij de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank aan de Willaertstraat 49. Openingstijden maandag, dinsdag en donderdag 10.00 - 12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur, vrijdag 11.00 - 12.30 uur. Telefonisch bereik baar tijdens kantooruren12630. Bromfiets gestolen Mej. M.V. van de Ereprijsstraat meld de de politie in het weekeinde dat een onbekende dader haar Puch Maxi had weggenomen. De brommer stond naast haar woning geparkeerd. Jas gestolen De heer A.V. uit Hilversum meldde de politie vorige week dat een onbekende dader er met zijn jas vandoor was ge gaan. Het kledingstuk hing in de gar derobe van een restaurant aan de Soesterbergsestraat. Met de jas ver dwenen ook een leesbril, een rijbewijs, een balpen en een treinkaart. Kleding gestolen Ten nadele van de familie F. aan de Van Burenlaan zijn vorige week twee poloshirts gestolen. De kledingstukken hingen in een schuurtje bij de woning. Inbraakpoging Soesterberg Een onbekende dader heeft vorige week vergeefs geprobeerd in te breken in een supermarkt aan de Rademaker- straat in Soesterberg. Van een raam boven de zijdeur verwijderde hij welis waar de glaslatten, maar dat was niet voldoende om het pand binnen te ko men. De heer A.D. deed aangifte bij de politie. Geld weg bij inbraak Een inbreker heeft vorige week kans gezien een bedrag van 200 gulden buit te maken nadat hij een garagebedrijf aan de Rademakerstraat in Soes terberg was binnen gedrongen. Hij vernielde het glas van de toegangsdeur en doorzocht het kantoor. Uit een bu reaula nam hij het geld weg. Auto's van de weggehaald Op de Vondellaan hield de politie vorige week de 25-jarige G. v.d. H. uit Amersfoort staande, omdat de auto waarin hij reed nogal wat technische gebreken vertoonde. De wagen werd voor nader onderzoek aan het bureau geplaatst. Hetzelfde overkwam J.B. uit Utrecht, die op de Amersfoortsestraat werd staande gehouden. OOk deze auto leek technisch niet in orde. Bovendien had de bestuurder geen rijbewijs en bleek de auto niet te zijn verzekerd. A Op donderdag 10 april speelt de theaterwerkplaats Utrecht in C-drie, Willaertstraat 49, 'Woyzeck' van Georg Büchner. Büchner laat in 'Woyzeck' zien hoe de arme Woyzeck op de meest vernederende manier zijn geld moet zien te verdienen. Als beroepssoldaat wordt Woyzeck onderdrukt door de tamboermajoor, door dokters gebruikt voor medische experimenten die impo tentie tot gevolg kunnen hebben; alle maal voor zijn mooie geliefde Marie. Door Marie wordt Woyzeck echter be drogen met de tamboermajoor. Ge dreven door zijn omgeving begaat Woyzeck een wanhoopsdaad en ver moord zijn mooie Marie. Büchner heeft Woyzeck nooit voltooid en vervolmaakt. Het fragmentarische karakter, de open struktuur en de korte scènes vormen voor theatermakers steeds weer opnieuw een uitdaging naar eigen inzicht hun fantasie en dat van het publiek te prikkelen. Ook regisseur Leon van der Sanen, die eerder opviel met eigenzinnige regies van 'Die Slacht' van Heiner Muller en uit 'Gasparone'. 'Reidans' van Arthur Schnitzler, zet met 'Woyzeck zijn reputatie voort. Woyzeck wordt neergezet als iemand die het slachtoffer wordt van een hoerige wereld. In een kermisachtige sfeer van verwrongen sexuele uitspat tingen worden Woyzeck en Marie voor een keuze geplaatst: wel of niet mee- beuken. Voor Woyzeck, als prototype van het individu dat zich moet aanpas sen en moet meebuigen uit pure overle vingsdrang, barst de bom in de enige spontane, menselijke emotie in het hele drama. Aanvang 20.30 uurtoegang 7,50/6,00. Reserveren van maandag tot en met vrijdag van 10.00 -12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur, tel. 22188. Diefstal uit auto Vermoedelijk met een valse sleutel heeft een onbekende dader in het week einde de radio-cassetterecorder uit de auto van K.D. aan Colenso gehaald. Er werd geen spoor van braak aangetrof fen. De schade bedraagt zo'n 700 gul den. Automobilist onder invloed Op de Kerkstraat hield de politie maandagavond de 22-jarige J.R. uit Soest aan, omdat zijn rijgedrag de aan dacht trok. De man moest beide blaas- proeven ondergaan en de bloedproef. Hij kreeg een rijverbod en een proces verbaal. 'Berouwvolle zondaar' De politie keek maandagmorgen in alle vroegte vreemd op toen zij aan de voor deur van het politiebureau aan de Van Weedestraat een plastic tasje ont dekte, met daarin twee draagbare cas setterecorders. Vermoedelijk zijn de apparaten afkomstig van diefstal en heeft de dader spijt van zijn daad ge kregen. Rookontwikkeling Brandweer en politie kwamen maan dagmorgen in actie aan de Koningsweg waar flinke rookontwikkeling werd ge constateerd bij de woning van D.S. Hij bleek koperdraad aan het afbranden te zijn. De brandweer kwam niet in actie, omdat het vuur vanzelf uitging. Skateboard gestolen De heer S.R. uit Soest meldde de politie vorige week de diefstal van een skate board, blauw, met het opschrift 'Santé Cruz', ter waarde van 120 gulden. Het 'voertuig' was weggenomen van de Koningsweg. Fietsen vernield De 15-jarige G.T. en de 14-jarige M.S., beiden uit Soest, deden vorige week bij de politie aangifte van de vernieling van hun fietsen. De jongens hadden de fietsen achtergelaten op het zandpad tussen de Eemweg en de Weideweg, toen ze met toestemming van de boer aldaar aan het eieren zoeken waren ge gaan. Toen ze terugkeerden troffen ze hun fietsen grondig 'uitgekleed' aan. Autoradio gestolen E.B. uit Baarn deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn radio-cassetterecorder uit zijn auto, die geparkeerd stond aan de Amers foortsestraat. De waarde van de apparatuur bedraagt ca. 600 gulden, maar B. werd extra gedupeerd omdat het kontaktslot was vernield: een schadepost van nog eens 800 gulden. De hardste politiefilm aller tijden en waar gebeurd! Een schitterende rol van AL PACINO als Frank Serpico Serpico een jonge politie agent in New York, heeft zijn buik vol van de om zich heengrijpende corruptie binnen het gehele politie apparaat. Serpico weigert om zich te laten omkopen, en wekt daarmee de agressie op van zijn collega's. Zo zeer zelfs, dat het hembi,na zijn leven kost. Zijn eenzame strijd leidt uiteindelijk tot een grootscheeps onderzoek naar de criminaliteit binnen de politie. Een must voor iedere videoliefhebber. 1. A view to a kill 2. Beverly Hills cop 3. Police Academy II 4. Runaway 5. Rambo 6. Medische academy 7Flesh and blood 8. A Passage to India 9. Defcon-4 10. Return of the Jedi De spoorir in zo'n sp< baan aan c het trajec spoor ven spoorstav» troleren. 1 van achti plezier, n 't was har heer. 's Winters de polder houden, <3 draden v krabbers heb vaak in zo'n d fiets op m Soms hooi we buiten gen het s z'n scoot Ik heb no gen en toe Op de Pe een auto inzittende gen alle d Zo werkt< op de Ma trein. Er er naar t een eindji Op de K onder de Nee, op 1 voel ik nj in. Nadei krijg je h Doof We hadc raakte ei vrij rust best mee

Soester Courant | 1986 | | pagina 10