uon KORTE DUINEN 9# r 179.- 798: G//GH OPHEFFINGSUITVERKOOP INLIJSTEN ^otoshop 'taartje VOOR FOTO EN VIDEO naar de COMBI-FOTO VAKMAN Commissie zeer gereserveerd over budget-overschrijding reorganisatie schociimlcci* Ondernemingsraad Howson roept op tot boycot Vijverhof nu ook officieel open Uit eten zonder flauwekul? Beroep tegen hinderwet ontheffing voor distributie centrum Soesterberg MINeiJ/fV m cnrnbifOTO Videocameraga naar de Combi-Foto Vakman die heeft verstand van filmen Bang&0lufsen[|ï van Schoemaker ■.y^SêÊWSÊL»mm»... Thema-avond van Rode Kruis Colonne: Rampbestrijding op plaatselijk niveau WOENSDAG 9 APRIL 1986 SOESTER COURANT PAGINA 3 W onin gbou wplannen Overhees III in INFO-centrum In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum kan men vanaf donderdag 10 april kennis nemen van de nieuw te bouwen woningen in Overhees III, ie fase. Het gaat hier om 270 woningen, zowel in de huur- als de verkoopsector. Met de bouw zal omstreeks oktober/no vember dit jaar begonnen worden. Na de realisatie van de le fase, volgt in de jaren 1987/1988 de 2e fase, waarin 186 woningen zullen komen. De le fase van Overhees III bestaat uit 130 huurwoningen die gebouwd worden in opdracht van de Woningbouwver eniging Soest. De resterende 140 wo ningen komen in de koopsector en kan men onderverdelen in 38 premie A-wo- ningen, 12 premie B-woningen, 172 vrije sector woningen en 18 kavels. Maquette nieuw politie- buro in INFOcentrum In de etalage van het INFOrmatiecen- trum staat de maquette van het nieuwe politieburo dat op dit moment in aan bouw is aan de Dalweg. Panasonic C310 EF Met ingebouwde electro- nenflitseren automatische belichting. Panasonic C300 EF Even openschuiven en klik! Alles volautomatisch en dat voorzo'n prijs! Minolta AF-E Compact camera 2 De meest verkochte camera in Europa. «j Bijna alles gaat automa tisch, van film inleggen tot flitsen Inclusief tas. Minolta X-300 Geavanceerde spiegelreflex met automatische belichting of handinstelling, nu extra laag geprijsd. Minolta X-300 -F CQQ 1 7/50 mm objectief 0515#" Minolta X-300 3.5/35-70 mm zoomobjectief Kodak E-180 Kodak videocassettes beeld voor beeld beter! Nu voor een uiterst scherpe prijs lfoto-film-video J computer/ L WINKELCENTRUM HARTJE-ZUID' 2 jaar garantie en verzekering De commissie Financiën van de ge meenteraad staat zeer gereserveerd tegenover de overschrijding van het budget voor de advisering met betrek king tot de reorganisatieplannen voor het gemeentelijk apparaat. De aanvan kelijk begrote 95.000 gulden zijn in de afgelopen periode met 35.000 gulden overschreden en voor de komende zes maanden (de tweede fase) is nog eens een bedrag van 90.000 gulden nodig voor adviezen van het bureau De Galan en Voigt, drukwerk en eventueel nog eens twee werkconferenties a la Wolf- heze. Een en ander kwam in de week voor Pasen ter sprakë in de financiële com missie. Neks Blommers (VVD) zette vraagtekens bij de door het College op gevoerde 'onvoorzienbaarheid' van de overschrijding en drong aan op een specificatie van de bedragen, zowel van de extra 35.000 gulden als van de 90.000 gulden. Ook de kosten van de Wolfheze-conferentie wilde zij nauw keurig uitgesplitst zien. Ter voorko ming van verdere budget-overschrij dingen eiste zij dat de commissies ABZ en Financiën tijdig zouden worden geïnformeerd, 'dus niet achteraf, maar op het moment dat het plaatsvindt. Raymond van Gelder (PvdA) maakte een ernstig voorbehoud, al sprak hij vooralsnog alleen namens zichzelf, om dat de PvdA-fractie nog geen stand punt had bepaald. Hij vroeg zich af of het wel zinvol was op deze wijze door te gaan, vooral omdat de coördinerende rol van de adviseur in de komende tijd langs een glijdende schaal van minder betekenis zou worden. 'Is het dan wel rendabel om die 90.000 gulden nog uit te geven?' vroeg hij zich af. Evenals Neks Blommers drong hij aan op speci ficaties. Zowel Neks Blommers als Raymond van Gelder wilden van het College meer informatie over de aan te stellen organisatiemedewerker binnen het - ambtelijk apparaat zelf, die nadat hij zich met de reorganisatie heeft bezig gehouden per l januari 1987 het hoofd personeelszaken kan gaan opvolgen. Blommers kon zich niet herinneren dat er bij de post reorganisatie ooit een sa laris voor een eigen medewerker was genoemd. Van Gelder merkte op dat de coördi natie toch bij de nieuwe gemeentese cretaris - 'een gekwalificeerd iemand' - thuishoorde. 'Het versterken van de or ganisatiefunctie is op zichzelf wel een acceptabele gedachte, maar daar moeten we dan eerst eens over praten,' aldus de PvdA-fractievoorzitter. 'Over de haalbaarheid kunnen het gemeente lijk management en de raad wel oor delen; daarvoor hoeven we geen geld uit te geven aan een adviesbureau.' Minder advies Jan van Garderen (SGP/GPV/RPF) betreurde de overschrijding eveneens, maar had geen bezwaren tegen de post van 90.000 gulden. 'Als het ernaar uit ziet dat we daaraan tekort komen, dan moeten we maar wat minder advies vragen.' Adriaan Pothuizen (D'66) verzocht wethouder Menne in het vervolg niet nog eens met een dergelijke budget overschrijding te komen en die als 'on vermijdelijk' te presenteren. Hij kon zich overigens wel vinden in de 'perso nele aanvulling.' Wethouder Jan Menne (CDA) legde nog eens uit dat er tijdens de rit van de De Deense vomigevefs van beeld en geluid 'n klasse apparaat B&O VHS met 3 jaar garantie' 2095 Schoemaker is dealer van B&O voor Soest. Kleuren TV, video en 1 stereo apparatuur van topklasse met driejaar garantie. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 heroverwegingsoperatie meer infor matie was gevraagd, die ook veel meer drukwerk had gekost en meer arbeids tijd. Uit het blote hoofd schatte hij de extra kosten voor arbeidstijd 15.000 gulden en aan drukwerk 20.000 gulden, maar hij beloofde een gedetailleerde specificatie. De 90.000 gulden zijn volgens hem te. verdelen in 48.000 gulden adviestijd (6 maanden lang vier dagen per maand a 2000,- per dag! en 42.000 gulden drukwerk en inspraak- kosten. Hij erkende overigens dat er op de per- soneelspot nog altijd de noodzaak drukt van een bezuiniging van 50.000 gulden; de nieuwe man moet tot 1.1.87 uit die post worden betaald. Geretireerd In antwoord op Van Gelders opmerkin gen verzuchtte Menne dat er inderdaad sprake was van een glijdende schaal in de advisering. 'We zijn begonnen met een ander verhaal, zijn vervolgens geleidelijk geretireerd, en waar zullen we nu terecht komen?Hij sloot niet uit dat er, na het raadsbesluit van 10 april, over enkele maanden toch weer hele maal teruggegaan moet worden naar het oude organisatie-model (secre tarie/diensten in plaats van het in de plannen bepleite sectorenmodel. 'Als je het produkt vergelijkt met de kosten, dan is het produkt inderdaad mager,' aldus de wethouder. 'Maar een externe adviseur kan absoluut niet ont beerd worden.' Hij beloofde het door de commissie gewenste absolute plafond van 90.000 gulden voor de kosten van de tweede fase mee te nemen naar het College. Van Gelder verduidelijkte nog eens zijn opmerkingen. 'De besluitvorming is een managementsprocesdaar heb ben we geen externe adviseur voor nodig. Wat mij vooral is tegengevallen is dat de advisering vóórliep op de be sluitvorming van de raad. Ik zeg niet dat het voorgestelde besluit niet het meest verstandig is, maar zie enkel nog maar een beperkte rol voor de ad viseur.' Gepalaver Neks Blommers meende dat juist het feit dat het om een externe adviseur gaat het misschien wel eens moeilijk maakt om te bepalen of het advies al- dan niet noodzakelijk is. 'Je kunt je dan afvragen of het wel zo verstandig is dat zo'n man een uur lang ons gepalaver over de gezondheidszorg op onze kosten zit aan te horen,' merkte zij bits op, verwijzend naar de vergadering van de commissie ABZ over de Oelte- kwestie, waarbij de heer Klootwijk (de adviseur) aanwezig was geweest. Over het voorstel voor de aanstelling van de nieuwe ambtenaar was ze niet bepaald te spreken. 'Er is alweer een plaatje gemaakt; ik hoop niet dat de advertentie al gezet is.... We weten nog helemaal niet wat de reorganisatie zal gaan worden, en dan is dit ons weer veel te absoluut.' Menne liet overigens weten dat er volgens hem van de raad nog geen besluit over de aanstelling van de nieuwe ambtenaar werd verwacht. 'Het is meer een kwestie van 'voor nemens' zijn.' 'U vraagt toch de instemming van de raad met de vervolgprocedure? Nou, daar hoort dit bij,' repliceerde Neks Blommers, die aankondigde dat ze ook over deze zaak nog met haar fractie wilde overleggen. Van Garderen en Pothuizen lieten weten dat ze met de nieuwe man wel akkoord zouden gaan. VAN DE VEN'S BOEKHANDEL Soestdijk voorheen Boek handel De Stadhouder neemt afscheid van Soestdijk. NOG DRIE WEKEN. Nog duizenden pracht boeken voor half geld en minder en let op het krantje. Kom kijken, midden in de Winkelkring van Weedestraat naast Reisbureau Gerth. De ondernemingsraad van Howson- Algraphy Europa BV, het bedrijf dat op 24 oktober 1984 het plan bekend maakte zijn produktie van offset-pla ten in Soest willen beëindigen - een plan dat 138 arbeidsplaatsen kost - heeft de ondernemingsraden van de grotere (toekomstige) afnemers van het bedrijf vorige week gevraagd hem te helpen bij het tegenhouden van dat sluitingsplan. De OR van Howson-Algraphy heeft deze ondernemingsraden een uitvoeri ge brief geschreven, waarin de "peni bele situatie" van de bedreigde werk nemers in Soest uit de doeken wordt gedaan. In de brief wordt de ondernemingsra den van de klanten (vooral de grotere offset-drukkerijen) gevraagd hun di- rekties voor te stellen de klandizie bij Howson-Algraphy te beëindigen op het moment dat de direktie van dat be drijf daadwerkelijk besluit de produk tie van offsetplaten in Soest te be ëindigen. De OR van Howson-Algraphy vraagt zijn kollega-ondernemingsraden hem het resultaat van dat voorstel zo spoe dig mogelijk mee te delen. De OR van Howson-Algraphy schrijft in zijn brief dat hij beseft dat het een uniek verzoek is, maar dat hij hiertoe wel gedwongen is, omdat andere mid delen tot nu toe hun uitwerking hebben gemist en de direktie van Howson- Algraphy hem nu tracht te dwingen op korte termijn advies uit te brengen zonder verder nog overleg te plegen. De middelen die tot nu toe in de strijd geworpen zijn, zijn o.m. een alternatief plan dat de OR met behulp van SOMO opstelde, een plan waarvan de techni sche realiseerbaarheid door het Metaal- uistnuut TNO bevestigd werd, en een jaarrekeningenprocedure die Pieter Lakeman van SOBI bij de Onderne mingskamer van het Gerechtshof te Am sterdam voor de OR heeft aangespan nen. Daarnaast hebben de Industriebonden FNV en CVN en enquêteprocedure tegen Howson-Algraphy BV ingesteld, een enquêteprocedure waarvan het Financiële Dagblad recent wist te mel den dat de door het Hof benoemde onderzoeker inderdaad wanbeleid heeft geconstateerd. De aktie die de OR van Howson-Algraphy Europa BV nu, middels zijn brief aan zijn kollega-ondernemingsraden, heeft gestart heeft de volledige steun van de eerder genoemde Industriebonden en de grafische bond "Druk en Papier". Vakkundig gemaakt Zeer grote sortering (i 180 modellen) Snelle levertijd Inlijsten GRATIS Eigen lijstenmakerij Koninginnelaan 11 Soest tel. 23737 Onder grote belangstelling heeft vorige week donderdagmiddag de officiële opening plaatsgevonden van -de Vijver hof, het nieuwe wooncomplex voor ouderen van de Stichting Bouwaktivi- teiten Bejaarden Soest (SBBS). Dat ge beurde met een feestelijke bijeen komst in de grote zaal van het com plex, waarvan behalve 155 woningen ook een dienstencentrum, een medisch centrum, een wasserette, een winkeltje voor de eerste levensbehoeften en nog een aantal voorzieningen deel uitma ken. De Vijverhof is weliswaar al geruime tijd in gebruik, maar mét de officiële opening heeft de SBBS willen wachten totdat de bestrating gereed was en het weer ook wat betef*, zodat iedereen 'op fatsoenlijke wijze' kon worden ontvan gen, zoals SBBS-bestuurslid P. de Bos in zijn welkomstwoord duidelijk maak te. SBBS-voorzitter N.H. Breedeveld ging in zijn toespraak uitvoerig in op de voorgeschiedenis. Hij wees erop dat Honsbergen - in 1974 geopend - aanvan kelijk maar met veel moeite 'vol' geko men was, hoewel er later een wacht lijst ontstond. Dat leidde ertoe dat de SBBS het initiatief nam voor een nieuw complex, ook al omdat uit een onder zoek naar woonbehoeften was komen vast te staan dat het centrum in een duidelijke behoefte zou voorzien. Dankzij de extra voorzieningen kunnen de oudere bewoners zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Breedeveld toonde zich verheugd dat met de Vijverhof opnieuw zoveel be woners die gelegenheid krijgen, omdat anders 40 procent niet meer zelfstandig zou kunnen wonen. De gemiddelde leeftijd van de bewoners is 81 jaar. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om alle instanties die bij de totstandko ming van het centrum betrokken waren uitvoerig te bedanken. Cijfers Burgemeester Scholten begon zijn toe spraak - voordat hij de officiële opening verrichtte door het planten van een boom - met een aantal cijfers. Zo wees hij erop dat het aantal in woners boven de 55 jaar van 1976 tot 1986 steeg van 7.800 naar 9.200 (17,5% meer) en het aantal boven de 75 jaar van 1.800 naar 2.350 (31% meer), terwijl het totaal aantal inwoners enigszins is gedaald. Over vijf jaar zullen naar ver wachting 10.000 Soesters (25%) ouder dan 55 jaar zijn.j Bejaardentehuizenaanleunwoningen en serviceflats bieden in Soest 971 wo ningen aan ouderen met gemiddelde leeftijden tussen 82 en 87 jaar. Zo'n 1500 Soesters (1 op de 6) woont in een spe ciale woning, maar er zijn ruim 9.000 inwoners boven de 55. Dat betekent dat er nog zo'n 7.500 Soesters zijn die in huizen of flats wonen 'die niet alleen voor hen zijn bedoeld' en vaak niet aan de eisen voldoen. Van de ca. 3.000 wo ningzoekenden zijn er 800 ouder dan 55. De burgemeester concludeerde daar uit dat er ook in 1986 nog een groot ge brek aan specifieke woningen voor ou deren is. Hij zette vervolgens het ge meentelijk beleid uiteen, waarin hij o.m. wees op de strijd voor omzetting van Maarschalksbos in een verpleegte huis als onderdeel van het Oelte-plan. 'Met ca. 3.300 80-plussers in Soest en Baarn is er een grote groep burgers die niet in de thuissituatie kan worden op- "T. Burgemeester Scholten plantte een sierpeer bij de Vijverhof. gevangen. Ik hoop dat Gedeputeerde Staten dat nu gaan begrijpen,' aldus de burgemeester. Hij onderstreepte ook de noodzaak van verdere nieuwbouw en wees er en pas sant op dat er in Overhees 32 patio-bun galows worden neergezet die zeer ge schikt zijn voor minder-validen 'vraag er naar op het gemeentehuis'). Ook aanpassing van bestaande huizen is nodig. 'Onaanvaardbaar offer' Op zichzelf heeft Soest niet zoveel be zwaar tegen het thuiszorg-experiment dat de provincie voor ogen staat, als het maar niet ten koste gaat van het Oelte-plan en dat is helaas wél het geval, aldus de heer Scholten, die in dit verband ook wees op het feit dat hier voor 80 verpleeghuisbedden worden op geofferd en daardoor in feite ook een complete ziekenhuis-voorziening voor 60.000 mensen en bovendien nog eens 600 mensen, die werkloos op straat worden gezet. 'Dat is op dit moment een onaanvaardbaar offer,' aldus Scholten. Ook voor wat het voorzieningencircuit betreft (mantelzorg, wijkverpleging, gezinsverzorging, eventueel dag opvang en korte opname in een verzor gingstehuis wordt door alle partijen in Soest gestreefd naar verbetering van het aanbod, waaraan de SBBS een be langrijke bijdrage levert. Hij complimenteerde de SBBS dat het haar gelukt is het centrum tot stand te brengen en had vooral woorden van lof voor de heer Breedeveld. 'Wie heeft nog de moed en de fut om op zijn 72e zo voor zijn mede-ouderen op de bres te springen?' Scholten pleitte ervoor dat de overheid dit soort zaken meer aan de gemeenten zou overlaten, waarvoor de rijksbij drage aan het gemeentefonds ver hoogd zou moeten worden. Parkeerprobleem Hij deed een beroep op de bewoners, die hij feliciteerde met hun prachtige woningen, om mee te helpen het par keerprobleem in de buurt op te lossen door een parkeerplaats in de kelder van het complex te huren, waardoor ook het dienstencentrum beter kan functioneren. Volgens de burge meester levert samenspel van het dien stencentrum met C-drie méér op dan tegenspel. Ook wees hij op de aanleg van een fiets/wandelroute naar Pijnen burg, waarvoor de gemeente volgende maand een bruggetje bouwt. De burgemeester begaf zich ver volgens naar buiten om de opening te verrichten: hij deed dat door een sier peer te planten op het 'centrale plein' van de Vijverhof, waar ook de vlag van de SBBS naast de nationale driekleur kwam te hangen. Vervolgens voerden nog enkele spre kers het woord. Architect Ingelse bood o.m. een kleurentelevisie aan namens alle instanties die bij de bouw betrok ken waren; de heer Kwint, lid van de bewonerscommissie, overhandigde het bestuur van de 'SBBS een tegeltableau voor in de hal; de heer Bots, voorzitter van de bewonerscommissie, bood de vlag en het wandkleed (die beiden in tussen al te bestemder plaatse hingen) aan ten tenslotte las de heer Roelofse een fraai gedicht voor van één van de bewoonsters. De bijeenkomst werd af gesloten met een receptie. Geen zin om te koken, uitgebreid te dineren of veel geld betalen De Korte Duinen speelt daar op in met het volgende voorstel. Terwijl u rustig geniet van een aperitief, dat wij u aanbieden, vermaken de kinderen zich in de speelhoek. Na uw voorgerecht roepen wij de kinderen en serveren wij het door u gekozen hoofd gerecht met uiteraard daarbij een keuze uit ons uitgebreide slabuffet. Het glas wijn krijgt u van ons. Na het nagerecht bieden wij u nog een kopje koffie aan. En dat voor slechts f 30,— p.p. Kinderen tot 12 jaar f 7,50. 7 dagen per week. RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02!55 - I3720 Inbraak Julianalaan Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in de woning van de familie V. aan de Julianalaan. Hij kwam het huis binnen door aan de voorzijde een tuindeur te forceren. De buit bestond uit een videorecorder, een videoband en een handtas met daarin een portemonnee met 40 gulden. De handtas werd later leeg teruggevonden in een tuin aan de Wilhelminalaan. Bewoner Pr. Bemhardlaan in verzet tegen 'herplantplicht' Op donderdag 17 april a.s., aanvang 20.00 uur, houdt de Rode Kruis Co lonne Soest/Soesterberg een open avond in de grote zaal van het cultureel creatief centrum C-drie. Het thema van deze avond zal zijnRampbestrijding op plaatselijk niveau. Op het programma staan o.m. de film "Opgeleid om te helpen" van het Ned. Rode Kruis, korte inleidingen rond het thema door vertegenwoordi gers van gemeentelijke instellingen die hierbij direkt betrokken zijn, en een mogelijkheid tot het stellen van vragen aan een forum dat door de sprekers is gevormd via een gespreksleider. Na het besluit om de BB op te heffen is de rampbestrijding op vele niveaus regelmatig onderwerp van gesprek geweest. Het ligt niet in de bedoeling hier intensief op in te gaan, maar de discussie dicht bij huis te houden: wat betekent deze verandering voor een plaatselijke colonne van het Rode Kruis en de instellingen waarmee zij moet gaan samenwerken? De Commissie voor de Beroepschriften komt op donderdag 17 april 's middags om half vijf in het gemeentehuis in openbare vergadering bijeen ter be handeling van twee beroepschriften. Eén ervan is ingediend door de heer R. Blok in Soesterberg. Hij verzet zich tegen het door Burgemeester en Wet houders verlenen van een ontheffing van de zöneverordening hinderwet voor de bouw van een distributiecen trum voor levensmiddelen. Dit bedrijf, Food Express, is momenteel in aan bouw op de plaats waar vroeger de woonwijk Ons Belang stond. De bouw is al in een vergevorderd stadium. De opening van het bedrijf is medio dit jaar gepland. De woonwijk Ons Belang werd jaren geleden afgebroken. Die rigoureuze maatregel was noodzakelijk omdat het rijk geen geld beschikbaar wilde stellen voor renovatie van de 78 eengezinswo ningen. Dit in verband mét de ligging van de huizen: binnen de lawaaizöne van de vliegbasis Soesterberg. De hele wijk werd als 'Bloemheuvel' elders in Soesterberg weer opgebouwd. Het vrij gekomen terrein, tegenover de aanslui ting van de Van Weerden Poelmanweg op de Amersfoortsestraat, heeft jaren lang braak gelegen. Met de realisering van Food Express is de open plek ver dwenen. De heer Blok stelt in zijn bezwaar schrift dat het naast zijn woning ge bouwde bedrijf veel vrachtverkeer zal aantTekken, dat ook langs zijn tuin zal rijden, waarvan zowel geluid- als stankoverlast het gevolg zal zijn. Gede puteerde staten gaven Soest in overwe ging een geluidwerende voorziening tussen het huis van de heer Blok en het distributiecentrum aan te brengen. Ze gingen er daarbij van uit. 'dat hieraan inderdaad serieus aandacht zal worden besteed.' Overlast Volens de heer Blok is van een serieuze afweging echter geen sprake geweest. 'Immers, Burgemeester en Wethouder stellen in hun beslissing op het be zwaarschrift: Voor wat betreft de rou ting van het verkeer over het distribu tiecentrum zij opgemerkt, dat het be drijf bevoegd is dit naar eigen goed dunken te regelen. De voorgenomen routing leidt inderdaad langs uw per ceel. Wij zijn echter van mening, dat de overlast als gevolg hiervan niet on evenredig groot is. Er is onzes inziens dan ook geen aanleiding een geluids wal langs uw perceel aan te leggen. De heer Blok vindt een bedrijf als Food Express binnen zo korte afstand van een woning met druk verkeer, aan- en afrijdende auto's, wel degelijk een ernstige verstoring van rust en woon genot. De bewoners worden naar zijn mening dan ook onevenredig ge schaad. 'Deze manier van optreden tegen een weerloze burger is dan ook ongepast. In de commissie Ruimtelijke Ordening, waar mijn echtgenote een toelichting heeft gegeven op de be zwaren, werd de indruk gewekt dat men begrip toonde voor onze bezwa ren. Tot op heden heeft echter nog nie mand van het gemeentebestuur enige moeite gedaan ons te helpen bij het probleem,' aldus de heer Blok in zijn beroepschrift. Hij heeft de gemeenteraad nu verzocht het besluit tot verlening van de onthef fing zöneverordening hinderwet in te trekken dan wel hieraan voorschriften te verbinden met betrekking tot de in richting van het terrein, zodanig dat de schade voor hem draaglijk wordt. Herplantplicht Tegen de door de Burgemeester en Wethouders opgelegde plicht tot her planten van een door hem gevelde kastanjeboom in de voortuin van zijn huis aan de Prins Bernhardlaan 21a heeft de heer C.H.F. Maschewsky be zwaar gemaakt. Van de weigering van de kapvergunning die hij voor de paardekastanje bij B. en W. had aangevraagd, kreeg de heer Maschewsky geen schriftelijk bericht. Hij heeft na enige tijd op eigen houtje de boom achtereenvolgens geringd en van takken ontdaan en tenslotte ook de stam geveld. De heer Maschewsky -had de kapver- gunning gevraagd omdat hij de hele dag jong en oud in de tuin had om kastanjes te rapen. De tuin vertoonde daardoor sporen van vernieling. Val lende kastanjes zouden letsel kunnen veroorzaken en hadden schade tot ge volg aan de auto van een buurtbewo ner, die de heer Maschewsky hiervoor verantwoordelijk stelde. Verder was er sprake van vervuiling van de dakgoot en lawaai-overlast door vallende kas tanjes, wat vooral 's nachts hinderlijk was. Tenslotte was er sprake van ver vuiling van tuin, inrit en oprit. De heer Maschewsky gaf dan ook de voorkeur aan 'een mooie tuin die een sieraad is voor de gemeente' boven handhaving van de omstreden kastanjeboom. Nadat medewerkers van gemeente werken hadden geconstateerd dat de volwassen paardekastanje was ge veld, schreven B. en W. de heer Ma schewsky aan met de mededeling dat de boom in verband met het beeld bepalende karakter ervan bewust gehandhaafd was gebleven bij het ont wikkelen van een woningbouwplan voor het terrein waar voorheen de christelijke mavo stond. Omdat de aanvrager binnen de daarvoor ge stelde termijn van zestig dagen geen antwoord had ontvangen op zijn ver zoek om een kapvergunning, had hij volgens B. en W. moeten aannemen dat deze was geweigerd. 'Dat u, zonder u eerst te informeren, overging tot uit eindelijk rooien van de boom, valt niet te accepteren. Wij hebben daarom ge vraagd proces-verbaal tegen u te laten opmaken,' aldus B. en W. Onmisbaar element Los darvan zijn ze van mening dat de gevelde boom een vrijwel onmisbaar element in de omgeving vormde. Het was een gezonde boom die door zijn visuele waarde behouden diende te blijven. Ook na de woningbouw ter plaatse had de boom een sterk beeldbe palend karakter en droeg hij in belang rijke mate bij aan het dorpsschoon. 'U was hiervan op de hoogte toen u dé wo ning kocht,' schrijven B. en W. De heer Maschewsky ontkent dit. Om het scha debeeld zoveel mogelijk te verzachten, moet hij volgens B. en W. uiterlijk op 1 juni een nieuwe kastanjeboom geplant hebben met een omtrek van minimaal dertig centimeter. De heer Maschewsky is wel bereid een andere boom te planten, maar met een kastanjeboom gaat hij niet akkoord, 'daar we dan weer even ver van huis zijn.' Hij vindt dat de kwestie veel 'op pesterij' lijkt. 'Dertig dagen zijn mij gegeven om in beroep te gaan. Het zal mij benieuwen hoe snel het gemeente lijk apparaat nu op mijn beroepschrift zal reageren.' De heer Maschewsky laat weten dat bij handhaving van de herplantplicht de aansprakelijkheid naar aanleiding van elke daaruit eventueel voortvloeiende gevolgen (schadeclaims door derden, waardevermindering van het huis! etc.) voor rekening van de gemeente Soest komen. Hij zal althans de gemeente ervoor verantwoordelijk stellen. Tenslotte maakt de heer Maschesky nog bezwaar tegen het feit dat 'beide handtekeningen en krabbel' onder de brief van B. en W. onleesbaar zijn. 'Het is normaal gebruikelijk en fatsoenlijk voor mij dat behalve de vermeldingen 'de secretaris' en 'de burgemeester' de namen en eventuele titels met schrijf machineletters zichtbaar worden ge maakt.'

Soester Courant | 1986 | | pagina 3