t Zwaantje ''otkC ^baxtlmijen muon O 395.- Voor Uw party in stijl verzorgd! Ruitershop Soest bestaat 1 jaar Renske Druijff-Tak uit Soest nationaal scrabble kampioene Een haag als afscheiding (deel I) 450 i. r\ SPLINTER EEMLAND B.V. TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaardêtiwoQt paginar ANE ...225 195 .4.25 WOENSDAG 9 APRIL 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 3ur. sezitters, itters ng, uiterst iezitters een >ns twee- sprofiit. SOES** (N)iets aan te doen? Mythen en sagen over bomen en planten Toernooi verliep niet vlekkeloos Wedstrijdleiding in de fout FORD SCORPIO, Auto van het Jaar '86 bij Auto Vandermeer sterk in prijs verlaagd! Auto Vandermeer Hp*01* SKffifSS18 Licht- en Krachtinstallaties voor doe-het-zelvers 1#^»,» -WmMwI' T er 500 gram \KT 225 195 NIVLEES ibrikaat) Gezellige 2-zits- bank als 'bij- zetter'. Bekleed met een fijn gestreepte moderne velours in een groot aantal eigentijdse kleuren. Uiterst komfortabel en verrassend voordelig. Aktieprijs AMERSFOORT DOELMAN koopavond .02155-11004. door Arie Wandelaar Zo het toeval bestaat, Arie gaat er wat dit onderwerp in Rondje Soest betreft maar van uit, was het louter toeval dat hij de laatste weken verscheidene ke ren op een kerkhof en in een ziekenhuis vertoefd heeft. Louter uit medeleven en belangstel ling. Het zijn overigens nuttige instellingen voor het dagelijkse humeur van men sen, die er gezond van lijf en leden voorbij kunnen fietsen. Nietzsche, het kan overigens ook een andere wijsneus geweest zijn, schijnt eens te hebben beweerd, dat het op be zoek gaan bij een patiënt in een zieken huis een probaat middel is om het moreel op peil te houden. Het merendeel van de gezonde mens heid zou volgens de geleerde er onbe wust van genieten er zelf niet te hoeven liggen. Daar zou best eens een kern van waar heid in kunnen zitten, zij 't dat Arie zich er niet door aangesproken voelt. Stel je voor! Het is hem namelijk nog nooit overko men dat hij van huis vertrok met de mededeling aan Marie het moreel te gaan opvijzelen door richting zieken huis te koersen. Trouwens Nietzsche, of wie dan ook, wisten die wijsneuzen vroeger veel? Om te weten hoe laat het is hoef je te genwoordig geen ziekenkamer binnen te gaan. Uitgestald bij de recepties van de meeste ziekenhuizen volg je de wegwij zers naar de afdelingen maar om te weten hoe de vlag er bij hangt. Meestal zijn de aangegeven aanduidin gen voldoende ons te doen beseffen hoe betrekkelijk de dagelijkse onge makken van niet verpleegden zijn. Ziekenhuizen verkopen wat dat betreft geen knollen voor citroenen. Kerkhoven, zolang je er opgewekt aan voorbij kunt gaan, doen dat anders. Anders, wellicht slimmer! Buiten de hekken van bijvoorbeeld de begraafplaats aan de Dalweg is het ter verbetering van het moreel wel eens nuttig een 'lang zullen we leven 'neu riënd aan te heffen. Er binnen heeft na genoeg ieder kerkhof iets weg van een wolf in schaapskleren. De argeloze bezoeker wordt er bij de neus genomen. Ter plekke zingende vogeltjes, fraai uitgedoste treurwilgen, geharkte paden, de ter ruste gebrachte overle denen verzonken onder het groen. De dood in een voor deze tijd duidelijk aangepaste vermomming. Zou 't, naast eerbied en respect voor hen die er begraven liggen, ook te ma ken kunnen hebben met de begrijpe- lijek menselijke angst, alles waar we bang voor zijn, dan wel huiver voor hebben, mooi aan te kleden? De vraag stellen is eerder veronder stellen dan er een zinnig antwoord op krijgen. Wanneer je, buiten de dodenakker van de Dalweg gekomen, de directe omge ving in je opneemt, geloof je je ogen niet. De absolute twijfel aan het gezonde verstand van sommige levenden slaat dan toe. Zo we er nog niet van overtuigd zijn, helpt een klein deel van de Soester commercie ons aan de absolute zeker heid, dat er in haar opvattingen ruimte is voor reïncarnatie. Nagenoeg alle graven hebben er namelijk uitzicht op de navolgende reklame boodschappen, vastgeprikt aan de omheining van het kerkhof: 'Tramei voor studiebegeleiding.' 'Hulscher voor bijwerk, bijles, examenhulp.' 'Body-line, Fitness-studio, links om de hoek.' Leven met doden schijnt aan de Dalweg niet gekoppeld te zijn aan ver schuldigde eerbied. Evenmin aan respect ten opzichte van de nabestaanden. Is daar (n)iets aan te doen, luidt deze week de vraag van ARIE WANDELAAR. U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakersfraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Na aanrijding door gereden Mevrouw S.T. uit Amersfoort meldde dcpolitie vorige week dat zij op de Dal weg was aangereden door een andere automobilist, die toen zij bij het kruis punt Beukenlaan afremde tegen de achterkant van haar wagen opreed enf er vervolgens vandoor ging. De auto van mevrouw T. werd daarbij bescha digd. De politie heeft de zaak in onder zoek. In de verre oudheid werd aan boom, plant en dier vaak een bovennatuur lijke, goddelijke plaats toegekend. De mythologie -letterlijk vertaaldgoden leer- maakt ons duidelijk dat onze voorvaderen al hetgene, waar ze geen verklaring voor hadden of konden vinden als 'van goddelijke afkomst' be stempelden. De heer G. Mostert, Directeur van de Gemeentelijke Plant soenendienst te Zwolle heeft van deze bijzondere kijk op boom en plant een studie gemaakt. Op dinsdag 15 april zal hij u een beetje wegwijs proberen te maken in deze -voor tuinliefhebbers on gebruikelijke- materie. De boom werd bij meerdere oer-vol- keren gezien als de oorsprong van de mensheid. Zijn plaats was dusdanig voornaam dat sommigen de boom zelfs als een spiegelbeeld van zichzelf be schouwden. De bomen en het bos vor men ook in de meer recente oudheid het tafereel van diverse ceremoniën en riten. Deze vonden bij voorkeur plaats onder een grote boom, die midden op een open (gekapte) plek van het bos stond. De verbreiders van het Christendom hebben getracht aan het aanbidden van de boom als bovennatuurlijke-god- delijke macht een einde te maken. An derzijds echter werden oude volksge bruiken die in verband stonden met na tuurverschijnselen of wisselingen van jaargetijde in de Christelijke kalender ingepast. De band met de natuur bleek echter zo diep geworteld dat tot in onze eeuw vele legenden en sagen (op volks overlevering berustende verhalen over goed en kwaad, feeën, heksen, dwergen, ziek of gezond zijn, de ronde bleven doen. Tot aan de dag van van daag praten we nog steeds over 'onze stamboom' en neemt in onze spreek woorden de boom een belangrijke plaats in. Van veel in de mythologie genoem de planten maakt men nu nog gebruikt in diverse vormen van natuurgenees wijzen en de eenhoorn, het dier met de enorme hoorn midden op het voor hoofd, gold als zinnebeeld van kuis heid. Deze lezing vindt plaats op 15 april a.s. in de Open Hof, Veenbes- straat 2. Aanvang is 20.00 uur. Niet-le- den van Groei en Bloei kunnen deze avond tegen een vergoeding van 3,- eveneens bijwonen. Zaterdag 26 aprilvoorjaars- ruilbeurs Graag even noturen in uw tuinagenda: op zaterdag 26 april zal op het terrein van de Gemeentekwekerij aan de Mo lenstraat weer de voorjaarsruilbeurs voor planten, stekken, zaailingen etc. plaatsvinden. Kijkt u alvast eens rond in uw tuin: staat er niet een leuke vaste plant of moet de kruidenhoek niet wat uitgedund worden? In principe is aller lei plantmateriaal welkom. Voor de or ganisatie is het gemakkelijk als u e.e.a. voorziet van naam, kleur, hoogte en bloeitijd en liefst opgepot materiaal meeneemt. Ikebana-bloemschikken voor beginners Er zijn nog een paar plaatsen vrij voor de kursus Ikebana-bloemschikken voor beginners. Deze kursus, die onder leiding staat van mevr. Peggy Maas, lerares van de Shogetsu-school, begint op 13 mei. De lessen duren van 14.00 - 16.00 uur. De andere data zijn: 22 mei, 29 mei, 5 juni en 12 juni. De kursus wordt gegeven in de Open Hof, Veen besstraat 2. De kosten bedragen voor leden van Groei en Bloei 45,- niet-le- den: 52,50. Voor nadere informatie over deze kur sus en voor opgave voor een kursus kunt u bellen (liefst tussen 17.00 -18.00 uur) naar mevr. A. Mees-Lubberman, tel. 03463-3279. Kursus bloemschikken met droogbloemen Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor de kursus bloemschikken met droogbloe men! Deze kursus staat onder leiding van de heer T. Hilhorst, medewerker van de bekende bloemist Quino Damen te Amersfoort. Deze kursus heeft tot doel een stukje natuur van buiten naar binnen te halen. U leert de basistech nieken van het binden en schikken van gedroogde bloemen, maar ook de wijze waarop bloemen gedroogd kunnen worden. Ook zult u zien hoe droog bloemen gekombineerd kunnen worden met cultuurbloemen. De kur- susleider stelt in overleg met de kur- sisten een programma op, waarbij u een keuze kunt maken uit de onder delen arrangementenbiedermeyer, mille- fleurs, decoratief schikken, collages, stapeltechnieken. Vrij werkVegetatief schikken. De kursus vindt plaats op 4 avonden van 20.00 uur tot 22.00 uur in de Ge meentekwekerij Soest aan de Molen straat te Soest. De data zijn10,17 en 24 april en 1 mei. De kosten bedragen voor leden van Groei en Bloei 40,-, niet-leden 45,-. Nadere informatie of opgave voor deze kursus bij Mevr. A. Mees-Lubberman, tel. 03463-3279. Al 52 JAAR official dealer BAARN-SOEST Gespecialiseerd in jonge gebruikte Ford-auto's Verplichte autokeuring bij onze APK bedrijven EEMNESSERWEG16-22 - SOEST - TEL. 02155-12643 - BAARN - TEL 02154-15555 Restaurant j Prins Hendriklaan 1 Soest 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 'Het is een prima jaar geweest. Het is echt geworden wat we ons ervan had den voorgesteld, al zijn we de zaak na tuurlijk nog steeds aan het opbouwen. Maar we kunnen goed merken dat de promotie z'n vruchten afwerpt, niet al leen in Soest, maar ook in de wijde om geving. We zien steeds meer mensen uit bijvoorbeeld Zeist, Hilversum of Utrecht.' Dat zegt Lilian van Heteren, samen met Aart Steendijk eigenaar van Ruitershop Soest aan de Oude Utrecht- seweg, die op 13 april vorig jaar van start ging. Burgemeester Paul Schol ten opende destijds, de zaak die in de komende week dus een jubileum viert. Dat gaat overigens niet met allerlei feestgedruis gepaard, al zal er op het gebied van aanbiedingen-met korting voor de klantenkring nog wel iets aar digs te beleven zijn, aldus Lilian, die haar tijd voornamelijk besteedt aan de winkel, terwijl Aart zich in het afgelo pen jaar steeds meer is gaan toeleggen op de reparaties, die ook voor een be hoorlijk stuk van de omzet zijn gaan zorgen. 'We zijn de zaak nog altijd aan het uit bouwen,' merkt ze op. 'Het is natuur lijk zo dat de klanten niet elke dag een rijbroek nodig hebben, dus je moet het vooral hebben van een uitgebreide klantenkring. Daar horen de repa raties van het tuig, van zadels, hoofd stellen, dekens etc. gewoon bij. Sinds kort kunnen we ook zadels opvullen.' De Ruitershop beschikt over een groot assortiment. Wat men in de paarde- sport ook nodig heeft, men kan het vin den aan de Oude Utrechtseweg 39. 'We hebben trouwens ook wel eens dingen die niet specifiek interessant zijn voor alleen paardrijders, zoals winterjacks en van de zomer allerlei poloshirts, overhemden, etc. Ook voor het kleine cadeautjes kunnen de mensen hier uit stekend terecht. Voor kinderen is dat erg leuk, als ze voor hun vriendjes bij voorbeeld een cadeautje van rond de vijf gulden zoeken. Wij hebben stickers, kwartetten, puzzels, boekjes, kleine sieraden voor kleine prijsjes. Veel kinderen zijn nu eenmaal 'paarde- gek.' Het spreekt vanzelf dat zowel de kleine als de grote ruiter bij Ruitershop Soest niet alleen voor de aankoop van zijn uitrusting maar ook voor het on derhoud ervan prima terecht kan. Zowel Aart als Lilian hebben een oplei ding gevolgd voor kleine en grote re paraties, al neemt Aart doorgaans de grote voor zijn rekening. Paardede- kens kunnen trouwens ook worden ge- In een niet helemaal vlekkeloos verlopen Nederlands Scrabble-kam- pioenschap, waarvan de laatste editie zaterdag j.1. werd gehouden in de Rank aan de Soesterbergsestraat, is Renske Druijff-Tak uit Soest onbetwist kam pioen 1986 geworden. Met 1608 punten ging zij de concurrentie ver vooruit. Met een fraaie beker en een complete uitgave van de Dikke van Dale zag ze haar prestatie aan het einde van het toernooi, waarvoor ook nu weer 162 deelnemers waren ingeschreven, be loond. Op haar prestatie valt weinig af te dingen, ook niet door het gemurmureer dat in de eerste ronde van het toernooi al ontstond omdat sommige spelers een afwijkende interpretatie van de ruilregels bleken toe te passen. Dat noopte de wedstrijdleiding om voor het begin van de tweede ronde nadere regels vast te stellen, waarbij het rui len werd beperkt tot drie keer. Door en kele deelnemers waren beschuldigin gen geuit aan met name het adres van leden van scrabbleclubs, die onderling letters ruilden zonder daarvoor, zoals ge bruikelijk is, een 'overgeslagen beurt' aan te tekenen. Volgens ingewijden maakte dat voor de sterkere spelers niet veel uit en zou hun prestatie nog zijn gegroeid in pun- tenaantallen als de regels niet tussen tijds waren veranderd. Hoe het ook zij, Renske Druijff ging onbedreigd aan de leiding. De tweede plaats was voor A. de Vette uit Vlaardingen met 1595 pun ten; de derde voor W. Groen uit Amersfoort met 1584 punten. De laatste schreef ook de prijs voor het hoogste puntenaantal in een beurt op zijn conto: 618. De 'poedelprijs' was voor J. van Ossendorp uit Woudenberg, die in het hele toernooi slechts 592 pun ten bij elkaar wist te brengen. 'Knut' Prijzen waren er traditiegetrouw ook weer voor de bedenker van het origi neelste woord en voor de langste woor den. 'Knut' - volgens Van Dale 'in zwer men optredende zeer kleine bloedeten- de mugjes' - van mevrouw J. Rensel uit Hilversum werd door de jury uitgeroe pen tot het origineelste woord. De da mes J. Kruijs-Bras uit Uithoorn en A. Nuising uit Soest gingen strijken met de prijzen voor de langste woorden, beide van twaalf letters, resp. 'ontwa penende' en 'vermeerderen.' De jury had er opnieuw geen gemakke lijke taak aan om de verschillende 'vondsten' van de deelnemers te be proeven op hun geldigheid. Vooral werkwoordvervoegingen leverden soms wonderlijke woorden op. Voorzitter Hans Scholten van het orga niserende Jongeren Ontmoetings Centrum JOC) nodigde de deelnemers aan het einde van het toernooi uit voor de volgende (15e) editie van het kam pioenschap in ^1987. Hij erkende dat er sprake was geweest van enkele 'fout jes', maar ging vervolgens over tot de prijsuitreiking. De uitslag van de hoogste tien deelne mers luidt als volgt: 1. R. Druijff-Tak, Soest 1608 pnt. 2. A. de Vette, Vlaardingen 1595 pnt. 3. W. Groen, Amersfoort 1584 pnt. 4. J. Kruijs-Bras, Uithoor 1577 pnt. 5. J. Tak-Muijs, Soest 1543 pnt. 6. E. Klaver-Groot, Bussum 1500 pnt. Renske Druijff: nationaal scrabble- kampioene 1986. 7. A. Engel-v.d. Schaft, Amstelhoek 1485 pnt. 8. M. Etmans, Bunnik 1478 pnt. 9. G. v.d. Pol-Kraan, Huizen 1470 pnt. 10. R. v. Elsdingen, Utrecht 1441 pnt. Over één ding was met het na afloop van de nationale kampioenschappen scrabble roerend eens: de titel kwam terecht bij degene die er 't meest aan spraak op mocht maken. Renske Druijff werd een groots kampioene, mede door het feit dat een terecht, door de wedstrijdjury opgelegde punten- strafhaar in het verdere verloop van de wedstrijd niet uit balans bracht. Veel beroering was er echter wel over het verloop van het toernooi. De wed strijdleiding ging in op het verzoek van een aantal deelnemende scrabbe- laars om paal en perk te stellen aan het ruilen van letters tijdens de wed strijden. Op twee punten is de toewijzing van dit verzoek op z'n vrien delijkst gezegd aanvechtbaar. De wijziging werd bekend gemaakt nadat er reeds één ronde was gespeeld. Spelregels gelden voor een geheel toernooi, en niet voor onderdelen van het toernooi. Terecht ontlokte het bij een van de tegenstanders van de merk waardige maatregel de opmerking: een scheidsrechter bij een voetbalwed strijd komt in de rust van een ontmoeting toch ook niet de kleedkamer bin nen met de mededeling dat er in de tweede helft geen hoekschoppen meer worden genomen. Met het toekennen van de gewijzigde spelregel heeft de wedstrijdleiding zich op glad ijs begeven. Het eerste artikel van het reglement, behorend bij dit kampioenschap luidt: 'Er wordt gespeeld met de Nederlandse uitgave van het officiële scrabble-spel. Slechts indien er minder dan 16 letters in de pot zitten, is omruiling niet meer toegestaan.' Wil men de geloofwaardig heid van een wedstrijdreglement niet aantasten, en de werkelijke waarde van dit tot nu toe enige officiële Nederlandse scrabble-kampioenschap in ere houden, dan dienen besluiten, zoals zaterdag j.1. door de wedstrijdlei ding genomen, achterwege te blijven. Zo men essentiële reglementen wil wijzigen, dan moeten deze veranderingen vooraf dienen te worden vastge steld en nimmer tussentijds. Met uitzondering van deze schoonheidsfouten verdienen wedstrijdleiding en jury ook na dit kampioenschap alle lof. Lr 1 Aart Steendijk en Lilian van Heteren van de Ruitershop Soest. reinigd bij de Ruitershop. Wie op het punt staat een aanschaf te doen op het gebied van de ruitersport moet beslist eens een kijkje nemen in de fraaie zaak aan de Oude Utrechtse- weg^^ Vlam in de pan In de nacht van maandag op dinsdag werd de brandweer gealarmeerd omdat in een woning aan de Toren straat de vlam in de pan was geslagen. De bewoners wisten het vuur zelf te doven, zodat de brandweer niet hoefde op te treden. Profiteer van de wisseling van onze demonstratie voorraad!! SCORPIO 2000 IN JECTION GRAND LUXE Diamond white. getint glas. alarm, stuurbekrachtiging, niveau regeling, sperdifferentieel, elektrische ramen, voor en achter. Fuel computer, speed control. radio cassette. 3.900 km. prijs f57.059 uw voordeel ƒ7.059- UW PRIJS 50.000.- SCORPIO 2000 INJECTION 23 000 km. zwart-metallic. schuifdak. alarm, getint glas. ruitenwisser, achterraam, radio-cassette, achterspoiler, verstraler, lichtmetalen RS velgen. 195/60 banden, prijs ƒ49.996.-. uw voordeel ƒ4.996.-. A *\f\g\ UW PRIJS4D.UUU. Fluofweg 49-51 3812 RW Amersfoort 033-15548 JAAR Ze wille op ut gemeengtehuus waat veraangdere veur de aamtenoare. Doar hek aal un poar kere waat over 'eleze in ongze kraangt, moar waat of t'r precies aallemoal aangders mot worre, doar kaan'k moar niet aachter komme. Daat zaal daan wel an me eige leige, moar ik snaap t'r geejn baarst vaan. Un heule zooj ingewikkelde ver- kloaringe die veur de meeste vaan de Soesders wel onverkloarboar zulle weze op hede. 'De gemeengte loopt te haard vaan stoapel,' zeige de aamtenoare. Kiek, daat wil d'r bie ming heulemoal niet in. Daazze waat vaan stoapel wille loate lope, daat mok daan eerst nog zien lope, aangders gleuf ik t'r heul nik» vaan, moar 'haard vaan stoapel lope' - daat moak je Hannes nie wies. Ok zee d'r un roadlid daat de gemeengte zich in un wespenest zouw steke. Ben die d'r daan noeng aal met daat kou we weer? En as ze d'r wel an kom me is 't nog geejn raamp, waant ik het 'eleze daat Chris Uuterwiek in de road wil goan zitte. Die weet aallus vaan wespe aaf, doar kuwwe ongs dus nooit un buul an vaalle, wel an steke. 'Ut gemeengte aapperoat het geejn dwaangmoatig kaarraakter.' sting d'r te leze en doar hek un heule tied over zitte te denke, waat ovve ze doar noeng meej bedoele. De vrouw het veur ming nog in ut woordeboek zitte zeuke ongder de K vaan kaarraakter en de D van dwaangmoatig, moar we komme d'r niet aachter. Tusse hoakies: nog ef- fe un woord vaan daank an me vrouw veur de hulp an me stukkie. Ze deed ut ondwaangmoatig, zaa'k moar zeige. Ze hebbe bie de gemeengte un herover- wegingsoperoatie op stoapel stoan, moar ut gemeengte aapperoat wil niet opstaarte. Daan haadde ze zeker ut greujne licht niet 'ekrege of ze haadde de zoak verkeerd in 'eschaat. En ik denk daattut leste ut gevaal is, waant d'r is niks vaan stoapel 'elope en toch hettut noeng aal 35.000 guldes meer 'ekost daan daazze uut 'erekend haad de. Waat zaal daat duur goan koste as ut gemeengte aapperoat wél wil an- sloan...! Dan mojje ut denk' wel op- douwe of anslepe. Denk t'r om, jonges, eerst ut kontaakt an zetten, aangders beurt 'r nog niks. Weet je waa'k ok zo mooi vin? 13000 veur paarkeerploatse bie Socioale Zoake! Aalweer un aangder roadslid zee daazze doaro met de auto geld kwoame hoale! Ik ben moar blie daat ik daat niet zee, ik hoalt aallenig an waat aal 'ezeid is. Daan hek zeleuf niks 'ezeid. Moar ik dénkt wel aaltied en daat mok wel, aangders kaan'k weer niks zeige. Kaajje ut nog volge op Soest? 't Ken ok weze daat de paarkeerploatse veur de aamtenoare motte komme. Moar daan aallenig as aalweer ut aamtelukke aapperoat wil opstaarte. De meeste mede waarkers komme op de fiets, en daat vin'k daapper! Daat ben daan de ouwere zeker, die wille nog fietse. Me voader zee vrogger aaltied as ik iets niet doaluk dee waa'k mos: ,'t Ouwe mot eerst op,' en daan dee die ut zelluf aal. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa'k daat zelluf ok loopt te verkloare, de leste tied. HANNES VAN DE NENG. effmeiKV Telefoon 02155-10115 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Installatiebedrijf j. cornelisse bv.l Tel. (02155)13014-12577 Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt «c Mensen hebben altijd de neiging om hun eigen ter rein af te bakenen en dan het liefst door iets waardoor ze geheel vrij zitten. Vooral in de nieuwbouw is dit niet verwonderlijk, omdat de huizen erg dicht opeen staan. Om toch een zekere beschutting te creëren zijn er verschillende mogelijkheden met ieder hun eigen gebruikswaarden. Er zijn talloze manier voor het maken van een houten of stenen afscheiding. Een haag van levend groen wordt in veel gevallen toch geprefereerd boven deze zogenaamde 'dode materialen'. Graag wil ik daarom deze en de volgen de aflevering besteden aan de bespreking van een aantal bekende en minder bekende haagplanten. Een zeer algemene en sterke haag is de ligusterhaag (Ligustrum ovalifolium of Lig. vulgare). Het is een sterke struik die zich in rijen geplant goed (in welke vorm dan ook) laat knippen. Lange tijd voor al tijdens de opkomst van de conifeer als haag- plant is de liguster wat in de vergeethoek geraakt. De laatste 2-3 jaar is er weer een opleving in de aan plant van deze heester te zien. Nummer 2 in het haag plantsoen is de roodbladige zuurbes of Berberis thunbergii 'Atropurpurea.' De Berberis is altijd erg geliefd als ondoordringbare afscheiding, omdat de venijnige prikkels het doorlopen verhinderen. Een zeer groot gedeelte van de Berberis-familie zowel bladhoudende als bladverliezende vormen zijn ge schikt voor het planten van een haag. De meeste zuurbes-vormen verdragen evenals liguster behoor lijk halfschaduw. Snoeien wordt door Berberis pri ma verdragen, zodat de hoogte en de breedte van de haag in de hand te houden zijn. Het snoeien van zo'n haag is overigens wel een stekelig werkje. Een haag- plant die de afgelopen twee winters nogal te lijden heeft gehad is de laurierkers (ofwel Prunus lauro- cerasus). Met name de snelst groeiende kweekvorm »Rotun- difolia' heeft nogal wat ingevroren takken te zien gegeven. Erg jammer, want de struik is een erg gemakkelijke groeier, gedijt op haast iedere grond en onder verschillende omstandigheden. Dat de twee laatste winters extreem waren is duidelijk als we bezien dat we in de afgelopen 29 jaar wei nig of geen last met bevriezing hebben gehad in het laurierkersbestand. Van de laurierkers zijn vele va riëteiten in omloop. Hun populariteit zit vooral in het feit dat de groei vrij krachtig is en dat de planten 's winters groen blijven. Minder gangbaar, maar goed uitvoerbaar is de aanplant van een haag van Elaeagnus ebbingei, de olijfwilg. Er moet wel genoeg ruimte zijn, want erg strak geknipt is de struik minder mooi dan met een lossere groei. De olijfwilg heeft als sterke kant, dat hij 's winters groen blijft en zeer goed wind kan verdragen. Zelfs aanplant aan de kust is mogelijk. In wat strengere winters kan het blad afvriezen. Als de wind in de bladeren speelt komt de zilverwitte onderkant van het blad inzicht dat mooi afsteekt tegen de donker groene bovenzijde. Ilex of hulst heeft als haag door gaans weinig aftrek, waarschijnlijk vanwege de vrij hoge aanschafprijs. Een hulst-haag is namelijk bijzonder sterk en erg fraai. De struik blijft zelfs met strenge winters mooi groen van kleur en is in dien goed gesnoeid ondoordringbaar, ook al vanwe ge het bestekelde blad. Een niet al te straf geknipte hulstafscheiding geeft in de herfst afhankelijk van de soort ook leuke bessen. Vrij zelden als haag ge plant, doch erg dankbaar zijn veel botanische ro zen. Een soort als Rosa rugosa vormt een prach tige frisgroene haag en draagt een lange periode sterk geurende bloemen. A

Soester Courant | 1986 | | pagina 9