Schot in de roos show met vele voordelen bij Auto Vandermeer Ambulance voor Kozle wordt deze maand overgedragen in» ORTOBENE van oosten fotografie 'Sportaccommodaties niet overdragen aan clubs' 'Plaatselijke rampbestrijding' van belang voor iedere burger van Soest PAGIN^I WOENSDAG 16 APRIL 1986 SOESTER COURANT PAGINA 11 Titusville maakte aanschaf mogelijk ifte-biljet LASTING ringskantoor tbakker PIZZERIA Sebastiano bekend van rijdende Italiaanse ijs wagen. GEBR. S. ROJCH Auto Vandermeer Al-gebruikte wagenshow van 19 t/m 26 april Karpet gestolen Kampeerspullen gestolen Man gewond bij bedrijfs ongeval Snelheidscontroles Bromfiets uit verkeer gehaald Wateroverlast Irenelaan 90 Het Vliegkamp Kodak Privatiseren alleen op zeer beperkte schaal Thema-avond Bode Kruis Colonne in C-drie Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soesters! Vergelijking moeilijk HELEMAAL GRATIS BIJ AANKOOP VAN TWEE KODAK KLEURENFILMS ZOLANG DE VOORRAAD STREKT Bö2x15,2x24EN2x36OPNAMEN. iief GARANT- xklusief GARANT- .,>3X OEST-TEL. I3473 )ING en alle bij- teiten. onl.lening/finan- 1762 AT Soest Stichting Midden-Nederland Helpt de Polen heeft vorige week de ambu- lance opgehaald, die bestemd is voor de Poolse stad Kozle. De kompleet ^Ingericht auto wordt deze maand over gedragen. Dat gebeurt in Kozle in aanwezigheid van onder anderen vertegenwoor digers van het hulpcomité in Titusville, de stad in de Amerikaanse staat Flori- da, waarmee Soest vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. De ambu lance kon worden aangeschaft door gif ten uit Titusville. Soesterberger Ab Blokzijl van de Stich ting die al meer dan honderd hulp- [transporten naar Kozle heeft verzorgd, Ïis in z'n nopjes met de nieuwe ambu lance. 'Het is een auto om te zoenen,' zegt hij enthousiast, en hij twijfelt er niet aan dat het straks de modernste is die er in heel Polen rijdt. 'Hij is nu kant en klaar. Er is voor 50.000 gulden aan apparatuur in gekomen en voor Poolse begrippen is het een rijdend zieken huis.' De Stichting heeft in de loop der jaren niet alleen voedsel- en kledingtrans- porten naar Polen verzorgd, vooral naar Kozle, maar ook medische hulp goederen geleverd. Bij één van de be zoeken werd duidelijk dat er in de stad dringend behoefte bestaat aan een nieuwe ambulance. De enige die. er nu in gebruik is, is een stationcar zonder veel méér voorzieningen dan de moge lijkheid om slachtoffers liggend te ver voeren. Wat dat betreft betekent de nieuwe ambulance voor Kozle een on gekende weelde. 'Plaatje' De wagen 'zelf al een plaatje' zegt Blokzijl, is ingericht met onder meer beademingsapparatuur, infuusmid- delen, spalkmateriaal, een brancard- systeem voor het liggend vervoer van twee patiënten, een schepbrancard, brandblusapparatuur etc. Voor het ambulancepersoneel is speciale geva- renkleding bijgeleverd. Aanvankelijk zou de Stichting Midden- Nederland Helpt de Polen een ambu- lance overnemen van de GGD in Gouda, maar die auto bleek bij nadere TEL. 11365 STRAAT 38 inspectie niet meer bruikbaar te zijn. Er zou zoveel aan opgeknapt moeten worden, dat de stichting bij wijze van spreken net zo goed een nieuwe auto had kunnen aanschaffen. Dankzij be middeling van de GGD in Gouda kreeg de stichting een door de GGD Leeuwar den afgedankte auto aangeboden. Die verkeerde wel in redelijke staat. Een carrosseriebedrijf in Leeuwarden zorgde ervoor, dat de auto helemaal werd vernieuwd waar dat nodig was. Een firma in Bodegraven verzorgde de komplete inrichting van de auto. Loten Als de auto omstreeks de twintigste april naar Kozle vertrekt, gaat er ook iemand mee van de ambulancedienst in Gouda om de Polen die met de auto gaan werken, wegwijs te maken. Verder gaan enkele leden mee van de Stichting Midden-Nederland Helpt de Polen, die het transport verzorgt, alsmede een groep Amerikanen uit Ti tusville. 'Er hadden zoveel mensen be langstelling voor dit transport, dat we hebben moeten loten wie er mee mocht,' vertelt Blokzijl. Dat ook een groep van vier tot zes Amerikanen meegaat, is een gevolg van het feit dat de bevolking van Titus ville het geld bij elkaar heeft gebracht voor de aanschaf van de ambulance. Dankzij de vriendschappelijke betrek kingen tussen Soest en Titusville, kreeg de Stichting Midden-Nederland Helpt de Polen de gelegenheid om ook in Titusville de bevolking te interes seren voor hulp aan de Polen. Het ini tiatief is aageslagen, want er is al veel geld uit Amerika gekomen, dat vooral gebruikt is voor de aanschaf van me dische goederen en apparatuur. Behalve Ab Blokzijl namens de Stich ting gaan als vertengewoordigers van de hulporganisatie in Titusville in ieder geval mee de nieuwe voorzitter, Chuck Engel, direkteur van een interna tionaal verhuisbedrijf in Titusville (hij is de opvolger van de vorig jaar over leden voorman van de acties in de Amerikaanse stad, dominee Jack Merz), en vice-voorzitter Bill van Engelenburg, die-al eens.een transport naar Kozle heeft meegemaakt. Openingstijden van 17.00 uur tot 23.00 uur. Dinsdags gesloten. (Afhalen mogelijk) Steenhotfstraat 57 - Tet. 02155-21044 - Soest AMERSFOORT - Een Al-gebruikte wagen is een schot in de roos. Onder dat motto organiseert Auto Vandermeer aan de Fluorweg in Amersfoort een au toshow, waar men een keuze kan ma ken uit maar liefst 120 A-l gebruikte wagens. Ter gelegenheid van de show heeft Auto Vandermeer de gehele showroom sfeervol ingericht en als te doen gebruikelijk is, is er volop gele genheid om allerlei prijzen te winnen. Zo staat er een groot dartspel op gesteld, dat de pijltjeswerpers de gele genheid geeft om bij een schot in de roos maar liefst 1000 gulden korting te krijgen op een occasion. Voor de kinde ren is er een bouwplaat van de nieuwe Ford Escort. En iedereen die z'n auto laat taxeren krijgt een flinke bos rozen cadeau. Wie voor twaalven bij Auto Vandermeer een kijkje komt nemen, kan extra van het voordeelspektakcl profiteren. Want tot die tijd is er een ge selecteerd aantal auto's extra goed koop. Dit alles onder een tweede mot to: Wie het eerst komt, wie het eerst pompt. Onder de slogan Auto Vandermeer,. uw vertrouwen waard, presenteert de Ford-dealer aan de Fluorweg al jaren een keur van gebruikte wagens. En dat nog wel met garantie tot een jaar na aankoop. Bij Auto Vandermeer gaat men er dan ook vanuit dat het kopen van een wagen - en dat geldt zeker voor een occasion - een kwestie van \ertrou wen is. De spreuk dat je met een tweede hands wagen andermans ellende koopt, wordt bij Auto Vandermeer naar het rijk de autofabelen verwezen. Want el ke wagen wordt er nauwkeurig gecon troleerd tot 'op het bot'. Het gaat niet alleen om Ford-w agens, maar om au to's van allerlei merken en types. Elke wagen wordt op gebreken gecontro leerd en waar nodig door de monteurs perfect gerepareerd. Een gebruikte Al-auto, aldus een woordvoerder van Auto Vandermeer, is door en door be trouwbaar. Al: waar gaat het om Al-gebruikte wagens zijn over het al gemeen jonge wagens met weinig kilo meters op de teller. Dus auto's, waar men nog heel lang plezier van heeft. Al was het maar, omdat de wagens mini maal 3 maanden worden gegarandeerd. Daarboven verleent Auto Vandermeer het recht om tot 14 dagen na aankoop zonder extra kosten (alleen de gereden kilometers worden in rekening ge bracht) te ruilen. Heel treffend noemt men dat bij Auto Vandermeer: Geen Gezeur Garantie. Voor een wagen bo ven de 8000 gulden kan men voor een klein bedragje extra \erzekerd zijn van een extra garantie op de motor, de-ver snellingsbak, wielophanging en een aantal andere vitale onderdelen die rij plezier en vooral... uw veiligheid bepa len. Bij aankoop tijdens de Schot in de Roos Show betaalt men geen cent extra voor deze aamullende garantie. Zware selectie Niet elke gebruikte wagen kan het Al-predicaat verkrijgen. Een wagen die daarvoor in aanmerking komt, onder gaat een zware selectieprocedure die uitwijst of de wagen daar wel of niet \oor in aanmerking komt. De normen zijn hoog, de keuring streng. Aan de hand van een lange controlelijst wordt elke binnenkomende wagen gecontro leerd op schade, lakwerk, banden, te veel om op te noemen. Ook het inte rieur wordt aan een kritisch onderzoek onderworpen. En natuurlijk: het hart van de wagen, de motor. Pas als de wa gen helemaal in orde is (en eventueel waar nodig gerepareerd) kan het Al-vignet worden aangebracht. Computer Auto Vandermeer gaat bij de A1 -bepaling nog verder dan de officiële Ford-voorschriften. Want elke Al-gebruikte wagen wordt helemaal doorgemeten met een speciale compu ter. Eventuele menselijke fouten en on volkomenheden, zoals \erborgen ge breken, worden nagenoeg uitgesloten. Een uniek voordeel dat Auto Vander meer voorts biedt is, dat de monteurs door de jaren heen zoveel ervaring heb ben opgedaan, zodat er doorgaans sprake is van korte reparatietijden; on derdelen behoeven zelden te worden bijbesteld. Tijdens De Schot In De Roos campagne treft men dan ook vele fraaie auto's van andere merken aan, die zowel van binnen als van buiten werkelijk helemaal perfect zijn. Om te spreken met Ab Vandermeer: Auto Vandermeer uw vertrouwen waard is ons credo. Wij vinden dat zeker ook voor Al-gebruikte waaens geldt. Een onbekende dader heeft vorige week uit een meubelzaak aan de Amersfoortsestraat een karpet van 1.70 x 2.40 meter gestolen. Het kleed had een perzisch motief en een waarde van 375 gulden. L. van D. deed aangifte bij de politie. Mevrouw A. v.d. V. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een aantal kampeer spullen. Een en ander was weggehaald uit de kelderbox van haar woning aan de Weegbreestraat. De 19-jarige M. de G. uit Baarn raakte vorige week gewond bij een bedrijfson geval bij de boekbinderij van de firma V.d. Z. aan de Beckeringhstraat. Hij kwam met zijn been terecht onder een omvallende kar, waarop een pak oud papier stond met een gewicht van ca. 150 kilo. Met een vleeswond moest hij per ambulance naar Zonnegloren worden overgebracht. De politie voerde vorige week donder dag op diverse plaatsen in Soest een controle uit op de naleving van de maximum snelheid. Dat gebeurde aan de Amersfoortsestraat, de Middelwijk straat, de Soesterbergsestraat en de Dalweg. In totaal werden 900 automo bilisten gecontroleerd. Daarvan werden er 65 bekeurd. De top werd gemeten £an de Amersfoortsestraat: 123. kmi. per uur. Op de Verlengde Paltzerweg hield de politie vorige week de 18-jarige A.M. uit Bilthoven staande omdat de brom fiets waarop hij reed niet verzekerd bleek te zijn. Het voertuig werd voorlo pig aan het bureau geplaatst. M. kreeg een proces-verbaa). De politie heeft vorige week een eind gemaakt aan de wateroverlast op de Irenelaan door de woning van een af wezige bewoonster te betreden en de hoofdkraan dicht te draaien. Waar schijnlijk als gevolg van de plotselinge vorst vorige week was de waterleiding gesprongen. De politie kwam in actie na klachten van buren. Verhalen uit vervlogen jaren vergeet je niet. Oude mensen len graag over de dingen die voorbijgaan. In Bij ons op Soest"pu bliceert de Soester Courant de herinneringen van Soester burgers dié niet zo jong meer zijn. J.C. van Schagen dichtte: Wat eigen wasgaat van je heen en ziet< niet om - je blijft alleen. Jan Visser ontmoet hen, luistert geïnteresseerd en schrijft hun re laas op. Vandaag: de heer A. C. Bakker (89) uit Soesterberg. De beroepsmilitair: 'In 1917 werd ik dienstplichtig militair bij de -Derde Compagnie Wielrijders. Na de eerste Wereldoorlog kwam ik als beroeps in Soesterberg terecht waar ik vanaf 1927 belast was met de voed selvoorziening, de inkoop, de admini stratie en de berekening van het juiste aantal calorieën voor de soldaten. Op het Vliegkamp werkten toen drie honderd manschappen. Iedereen ken de elkaar. Soms vloog ik voor mijn werk met een vliegmachine naar Haamstede in Zee land of naar Schiphol. Vóórin, vlak achter de propeller, zat de piloot en achter hem één passagier. Je kon je hoofd tijdens de vlucht rustig uit het raam steken om beter naar beneden te kijken. Op Schiphol zei de vliegenier eens tegen mij: we kunnen vanavond niet terug, want ik heb een lekke benzine leiding. Maar hij zag toch kans met een rol isolatieband het lek te dichten en voorzichtig terug te vliegen. Zo ging dat in die tijd. Op een nacht in mei 1940 werd ik om twee uur gewekt en moest ik onmiddel lijk naar het Vliegkamp. De Duitsers waren het land binnengevallen. Na honderd meter fietsen werd ik aan gehouden door een soldaat, die ik ver telde dat ik meteen "naar boven" moést. De keuken van de vliegbasis lag toen op een helling. Ik ben terstond aan het werk gegaan om voor iedereen eten klaar te maken. Het hele Vliegkamp was rondom ge barricadeerd met betonnen ringen en oude vliegtuigen. Dat maakte het las tig voor de Duitse Dakota's om te lan den. Het afweergeschut was vrij zwaar en de eerste drie vijandelijke vlieg tuigen werden naar beneden gehaald. Ze stortten in de Soester bossen. We zijn gaan kijken en ik heb een Duitse piloot dood in een boom zien hangen met wel dertig kogelgaten in zijn veld fles. Goudsbloemen Onze vliegers, waaronder de zoon van Plesman, bombardeerden de Duitse stellingen op de Grebbeberg. Maar de overmacht was te groot. Dui zenden soldaten kwam langs ons ter rein en trokken zich van de Grebbelinie terug in westelijke richting. Een paar dagen hebben we de verdediging volge houden en toen kregen we van hoger hand de opdracht de basis te verlaten. Met honderd man trokken we ons terug op Kamerik en werden bij een boer ondergebracht. Daar zijn we een paar weken gebleven en maakte ik het voed sel klaar in van die grote veevoeder ketels. We hadden goed te eten en te drinken. In Huis ter Heide werden we gedemobiliseerd en op wachtgeld ge steld. Het verzet in Soesterberg tegen de Duit sers begon heel onschuldig. Langs de «meerlijn Amersfoort Utrecht zaaiden we honderden goudsbloempitten, die later in volle glorie (oranje!) ontkiem den en bloeiden langs de treinroute. Toen kreeg ik het verzoek te spioneren op de Leusderhei hier vlakbij. Er lagen honderden magnetische mijnen, die via een smal spoortje naar de vlieg basis werden getransporteerd. Daar werden ze onderaan de vliegtui gen gemonteerd en de Duitsers dropten die krengen in zee op de vaarroutes van de gealliëerde schepen. Week in week uit heb ik drie maanden lang over de hei gefietst om de situatie in me op te nemen. Die ondingen lagen verspreid in honderd hopen van tien onder dode takken, bladeren en strui ken. Ons huis stond vlak bij het vliegveld. In november 1927 heb ik dat huis laten bouwen aan de Banningstraat. Het is later afgebroken om plaats te maken voor de rijksweg om Soesterberg heen. 's Nachts lagen we de vliegtuigen te tellen op 't gehoor. Vliegtuigen die op stegen voor de bombardementen op Engeland. Uren later keerden ze terug en wisten we precies hoeveel er neer geschoten waren. Op 19 april 1941 spoot een Engels vlieg- tuid fosforpoeder uit over de hei. De bedoeling was dat door het zonlicht de hei in brand zou raken door dat spul. Als het niet lukte, moest ik het natuur kundig effect een handje helpen door een vuurtje te stoken. Dat lukte en zo vlogen de mijnen die ontploften door de lucht. Een deel van zo'n blauwgeverfde mijn trof het huis van onze buurman. Die metalen plaat alleen al woog driehon derd pond, zo zwaar waren die dingen. Toen het in Soesterberg te heet werd onder mijn voeten, werd ik door een kapitein gevraagd hoofd van de cen trale keuken te worden in Utrecht. We verhuisden tijdelijk. Die baan heb ik twee jaar volgehouden. In 1943 werd ik gearresteerd. JAN VISSER PRODUKTEN Soesterbergsestraat 57, Winkelcentrum Soest Zuid, tel. 02155-13109 Het privatiseren (zoveel mogelijk overdragen aan particulieren, in dit geval aan sportverenigingen) van sportaccommodaties in Soest, zou, indien hiertoe al besloten zou worden, op zeer beperkte schaal moeten ge beuren. Op grond van dit oordeel kan volgens de werkgroep "uitwerking Berenschot-rapportage" met betrek king tot (bezuinigingen in) de sport de conclusie worden getrokken, dat het niet aan te bevelen is de accommo daties aan de sportverenigingen over te dragen. De zeer lijvige reactie van de werk groep op de destijds door het advies bureau Berenschot uitgebrachte rapportage met betrekking tot be zuinigingsmogelijkheden in de sector sport, is voorgelegd aan het bestuur van de sportstichting. De uitwerking van de Berenschot-rap portage is op papier gezet door een werkgroep, die bestond uit de voorzit ter van de sportstichting, wethouder drs. G. Plomp; ir. S. H. Brunekreef, directeur van het bedrijf gemeente werken; directeur J. Hilhorst van de sportstichting; de waarnemend chef van de gemeentesecretarie W. Peters, en de chef van de afdeling financiën H. van Dongen. Volgens de werkgroep biedt de hui dige organisatie de mogelijkheid om kapitaalintensieve voorzieningen te beschermen en het gebruik ervan de continueren. Een andere reden tot handhaving van de huidige situatie is het feit, dat de verenigingen de over dracht in beheer en eigendom van accommodaties krachtig afwijzen. Dit omdat de verantwoordelijkheid van de sportverenigingen met name de continuïteit van het sportgebeuren in het algemeen en van de verenigin gen in het bijzonder betreft. Financiële moeilijkheden Afgezien daarvan verkeren vereni gingen in financiële moeilijkheden. Deze situatie is thans volgens de werk groep zeker niet verbeterd. Voordat eventueel tot overdracht van dure accommodaties wordt overgegaan, moet dan ook onderzoek naar de structuur en de financiële positie van iedere vereniging afzonderlijk wroden uitgevoerd. Overigens advi seerde de Vereniging van Nederland se Gemeenten al in 1962 om alle ge meentelijke accommodaties in beheer en exploitatie te geven bij een stich ting, zoals die nu al jaren in Soest functioneert. Overdracht van beheer van technische installaties aan gemeentewerken met het oog op verhoging van doelmatig heid, is evenmin noodzakelijk, aldus de werkgroep. Ze is van mening dat overdracht niet leidt tot verhoging van de doelmatigheid bij de sport stichting. Daarom moet de huidige gang van zaken gehandhaafd blijven. In gevallen waarin derden moeten worden ingeschakeld, zou het bedrijf gemeentewerken hierin betrokken moeten worden, aldus de werkgroep. Kunstgras Wat betreft de ontwikkelingen in de sport wijst de werkgroep op een actue le ontwikkeling in de sector veldspor- ten: het spelen op kunstgras. Die ontwikkeling is niet of nauwelijks meer te stuiten. "Als er binnen afzienbare tijd in Soest geen kunstgrasveld wordt aangelegd, ontstaat er een wellicht niét meer te overbruggen achterstand op de buurgemeenten, die zeker voor de hockeyclub vervelende consequen ties zal hebben". In dit verband wijst de werkgroep op het feit, dat het aantal honk- en softballers in Soest de laatste jaren is teruggelopen van 107 naar 47. "Het ontbreken van een adequate voorziening in Soest is hiervan de oor zaak", aldus de werkgroep. Tenslotte constateert ze dat de ontwikkeling van de zwemsport in Soest door het ont breken van een goed overdekt zwem bad zeker wordt gestagneerd. Morgenavond, donderdag 17 april, be gint om 20.00 uur een belangrijke the ma-avond van de Rode Kruis Colonne Soest/Soesterberg, die geheel gewijd is aan het onderwerp 'Rampbestrijding op plaatselijk niveau.' De avond wordt gehouden in de grote zaal van het cul tureel centrum C-drie (v/h de Borg) in Overhees. De Rode Kruis Colonne is één van de organisaties die een uiterst belangrijke taak hebben bij het bestrijden van (vredesrampen) op plaatselijk niveau, samen met de brandweer, de politie en de Basisgezondheidsdienst, waarvoor de colonne in zekere zin als 'uitvoerend orgaan' optreedt door het leveren van een geneeskundig peloton en de zorg voo rhet gewondentransport. 'Het accent zal - hoewel het Rode Kruis uiteraard nog veel meer taken verricht - vooral op die rampbestrijding komen te liggen,' vertelt Andries Schokker, plaatsvervangend colonne-comman dant. De bezoekers van de avond - die open staat voor alle belangstellenden - krijgen overigens eerst een twintig minuten durende film te zien over de diverse taken van het Rode Kruis. Al snel stapt het programma dan over op het centrale thema van de avond: de rampbestrijding. Daarvoor worden korte inleidingen gehouden door P. Holdorp, ambtenaar bij de gemeente Soest, speciaal belast met dit onder werp; door brandweercommandant J. Th. Bakker en door adjudant S. van de Klashorst van het politiekorps Soest. Forum 'Van deze drie inleiders krijgen we een korte uiteenzetting over de taak van hun organisatie binnen het geheel van de gemeentelijke rampbestrijding,' aldus Andries Schokker, die ver volgens zal optreden als discussielei der, wanneer de inleiders in een forum plaatsnemen om de vragen van het hopelijk talrijke publiek te beantwoor den. Gerichte'uitnodigingen zijn o.m. ge stuurd aan alle leden van de gemeente raad, van wie verwacht mag worden datr zij voor de problematiek een bijzondere belangstelling hebben, en aan de plaatselijke EHBO. 'De gemeente draagt uiteraard ook een stuk verantwoordelijkheid in het geheel, al zullen de beleidsmatige as pecten niet aan de orde komen,' aldus Andries Schokker. Uiteraard is wel de vraag van belang of we als Rode Kruis alleen staan, of juist de nodige rugdek king van het gemeentebestuur mogen verwachten. Daarom is de discussie ook toegespitst op de situatie in de ge- Het is bijzonder moeilijk een vergelijking te maken van de tarieven voor sportbeoefening in Soest met die in andere gemeenten. Dit stelt de werk groep, die naar aanleiding van de rapportage van het adviesbureau Be renschot over bezuinigingsmogelijkheden (in de sport) deze rapportage nader heeft uitgewerkt. Voor een gedegen onderzoek waaruit verantwoorde conclusies kunnen worden getrokken, is het nodig bij alle Nederlandse gemeenten tal van gegevens op te vragen, deze vervolgens te rangschikken en dan te inter preteren. Het beschikken over alleen de hoogte van de verschillende ge- bruiksvergoedingen - de tarieven- is niet voldoende. Er moet eveneens een inzicht worden verkregen in factoren die de hoogte van de tarieven mede bepalen, zoals de mate van de kostendekking van de verschillende accommodaties De werkgroep stelt dat "dus duidelijk is dat een vergelijkend overzicht van de tarieven in elke gemeente slechts vervaardigd kan worden na een gehouden uitgebreide en zorgvuldig opgezette enquête." De PAM Personen Ambulance Materiaal)-wagen van het Rode Kruis speelt een belangrijke rol in de hulp verlening bij rampbestrijding. meente. Wat moet er gebeuren om maximaal voorbereid te zijn op even tuele rampen en wat speelt zich af op en rondom het rampterreinhet opera tionele gebeuren. Veiligheid Alle inwoners van Soest die belangstel ling hebben voor dit onderwerp, zijn mor genavond van harte welkom in C-drie. Andries Schokker: 'Het is interessant voor iedere burger, want het gaat ten slotte om ieders veiligheid. Een niet onbelangrijke nevendoelstel ling van de avond is het enthousiasme ren van het publiek voor het werk van de Rode Kruis Colonne. 'We hebben nogal wat mensen nodig. Ga maar na een compleet peloton telt 65 man/vrouw. In de praktijk blijkt slechts een derde direct oproepbaar, dus eigenlijk heb je heel wat meer mensen nodig.' De Colonne kan op dit moment nog zeker zo'n 15 mensen goed gebruiken. 'Graag mannen met een beetje technisch inzicht,' aldus Andries Schokker, 'die met enige kennis van za ken hun zorg kunnen besteden aan het rollend materieel (de PAM-, VGM- en EHW-wagens, respectievelijk de per sonen-ambulance-materiaalwagen, de verzamelplaats gewonden - materiaal wagen en de eerste hulp-materiaal wagen), en ook de apparatuur van de verbindingsdienst: mobilofoons, porto foons, zendmaterieel. Ook voor uiteen lopende werkzaamheden als het opzet ten van tenten, het inrichten van de keuken en de voedselvoorziening kan de Colonne nog wel wat uitbreiding van de 'menskracht' gebruiken.' Vrijwilligerswerk 'Er is een vrij groot verloop; de maxi mum leeftijd is officieel 50 jaar, en de mensen worden op den duur natuurlijk ouder,' legt Andries Schokker uit. 'En het is allemaal vrijwilligerswerk dat zich soms niet al te gemakkelijk met een vaste baan laat combineren. Elke donderdagavond vindt er in de Zonne- heuvel - het Rode Kruis 'hoofdkwar tier' aan de Soesterbergsestraat - een oefenavond plaats, waar de leden deel nemen aan de diverse opleidingen: EHBO, de basis-opleiding Rode Kruis, de GOR-cursus en diverse specialisa ties.' Het is ook geen geringe taak waarvoor de Colonne zich geplaatst ziet als 'de nood werkelijk aan de man komt.' An dries Schokker: 'Het peloton moet ge durende een periode van acht uur in staat zijn hulp te verlenen; daarna moet een ander peloton het over nemen.' In heel Nederland zijn 61 pelo tons beschikbaar. De Rode Kruis Co lonne Soest vormt zo'n peloton samen met Colonnes uit de regio. Overigens bestaat bij de Colonnen de duidelijke behoefte aan meer oe feningen in ruimer verband, zoals die van onlangs in samenwerking met brandweer, politie en EHBO, die overigens niet in alle opzichten over tuigend is verlopen. 'Maar het is niet de bedoeling dat we op de avond in C- drie een evaluatie van die oefening gaan houden,aldus Andries Schokker. Hij doet graag een oproep aan de bur gers van Soest om de avond bij te wo nen. 'Heel veel mensen hebben geen idee van wat het Rode Kruis allemaal doet. Op de televisie zie je alleen de wereldrampen, maar dat is een soort 'ver-van-m'n-bed-show. We hopen veel mensen te interesseren voor het werk op plaatselijk niveau, dat een minstens zo belangrijk onderdeel is van het hele Rode Kruis-gebeuren.'

Soester Courant | 1986 | | pagina 11