Film van de week r cmoavf Keurslagers lanceren nieuwe manier van bakken en braden. JlI.,SILVER STAR VIDEO 'Le Saladier' opent poort aan F.C. Kuyperstraat op 24 april Beroepsonderwijs-vakwerk! UP THE CREEK Comfort, souplesse en afwerking van een weergaloze combinatie mode VIDEO p TOP 10 'OENSDAG 16 APRIL 1986 SOESTER COURANT PAGINA 13 Diners Club 'Eau de Vie' nieuw in Soest 'Marvellous Three' wint break - dance-wedstrijd GRASMACHINE- DEMONSTRATIE op de zaterdagen 19 en 26 april en 3 en 10 mei Tuin-Adviescentrum 't Vaarderhoogt Rectificatie Met het I.V.N.- Eemland naar Brabant Van 16 t/m 29 april: Grote produkt-show van Minolta- apparatuur bij Foto Swager Ji I H| De Salon met 'Lulu' van Frank Wedekind ^^«^ÏESOTST M5SR N»t De kracht van de perfecte combinatie bij 'Culinaire primeur' voor Soest Eind volgende week beleeft Soest een culinaire primeur. Donderdag 24 april- a.s. opent namelijk chef kok Jan Voo- ren 'Le Saladier,' een traiteur- en ca teringbedrijf aan de F.C. Kuyperstraat 3. De officiële opening zal worden ver richt door burgemeester Mr. P. Schol- ten, die hetzelfde pand ook al eens, maar dan om heel andere redenen, heeft gesloten. Soest, een plaats die rijk is aan culi naire établissementen, heeft er maar liefst zo'n dikke honderd en krijgt met de komst van 'Le Saladier' een heel bij zonder bedrijf binnen zijn grenzen. In Zwitserland, België en Frankrijk is het woord 'traiteur' een begrip. In tal van plaatsen vindt men van deze bedrijven, waar men kant-en-klare gerechten van hoge kwaliteit kan kopen of bestellen. Maar wat is nu een traiteur? Het woord is afgeleid van het Franse woord 'trai- ter,' dat o.a. als betekenis heeft 'ie mand goed verzorgen.' De traiteur is een man of vrouw die een maaltijd of gerecht kookt en klaar maakt, en dan rechtstreeks - dus zonder tussenkomst van een kelner e.d. - aan de consument verkoopt. Dat doen anderen natuurlijk ook, maar een echte traiteur onder scheidt zich, zowel in binnen als buiten land, door exclusiviteit en vooral ook door samenstelling en kwaliteit van de gerechten. Vooral dit laatste heeft de ervaren chef-kok Jan Voorën hoog in zijn vaandel staan. Het pand aan de F.C. Kuyperstraat heeft daarvoor een ware metamorfose ondergaan. De keuken, het hart van de zaak, is voorzien van de modernste ap paratuur, waar iedere kok met groot plezier aan de slag wil. Een ruime kaart geeft de gast de mogelijkheid zelf een feestelijk etentje samen te stel len, uiteraard in samenwerking met Jan Vooren en zijn vrouw, die beiden in het vak kind-aan-huis zijn. Maar het hoeft echt geen volledig menu te zijn. Om de maaltijd op te vrolijken kan men ook een exclusief voor- of nage recht bestellen, of op zondagmorgen bij hem gewone of exclusieve (maar dan wel verse) warme, broodjes gaan halen, zoals croissant, pistolets, brio ches of baguettes, want ook zondags is 'Le Saladier' in ieder geval tot 14.00 uur open. Jan Vooren, die zijn carrière begon in het Zwitserse Lausanne, is geen onbe kende in Soest. Van 1974 tot 1980 was hij als chef-kok beheerder werkzaam in 'De Dissel,' om daarna als chef-kok de scepter te zwaaien over de brigade van 'Groot Kievitsdal,' dit na een basis-op- leiding in de keukens van de bekende restaurants 'Dikker en Thijs' en 'Kasteel de Hooge Vuursche.J Kortom, 'Le Saladier' is zeker een aan winst voor Soest. Maar wat betekent Le Saladier? Velen zullen hem nog ken nen uit moeders keuken, die grote ko peren of geëmailleerde half ronde bak, (tegenwoordig vaak van plastic) die bij elk karweitje in de keuken bijna automatisch als eerste op het aanrecht verscheen. Alles kan je er mee doen, vanaf het mengen van een salade, tot het kneden van deeg, het opslaan van slagroom of het mengen en laten indik ken van vruchten voor een marmelade. Het leek heel vaak of het gebruik van de Saladier bepalend was voor het eindresultaat, althans zo verging het jarenlang chef-kok Jan Vooren. En daarom gaf hij zijn bedrijf dan ook deze naam, waarmee hij nog eens dui delijk wil onderstrepen dat alles wat uit 'Le Saladier' komt van de beste kwaliteit en samenstelling is. Donderdag 24 april de start van 'Le Saladier,' met om 5 uur de officiële opening voor genodigden, en vrijdag 25 april voor heel Soest en omgeving een open dag. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227. telefoon 14152 LBO is zó in Nederland Het Lager Beroeps Onderwijs (LBO) in Nederland timmert deze week eens extra aan de weg. Deze onmisbare vorm van onderwijs wordt nog steeds door de officiële instanties en grote la gen van de bevolking miskend. Zijn kwaliteiten worden onderkend. Het be drijfsleven en de dienstverlenende sector denken hier echter anders over. Om nu nog eens extra de aandacht op deze prachtige vorm van onderwijs te vestigen, is de week van 14 april uitge roepen tot week van het LBO. Dit zal aan de bewoners van onze regio niet ongemerkt voorbijgaan. Samen heb ben de LBO-scholen en scholenge meenschappen in Eemland, Gooi en Noordelijke Vechtstreek een aktieplan ontwikkeld. Op de marktdagen in Bus- sum, Huizen, Hilversum, Soest/Baarn en Weesp zullen leerlingen van de LBO-scholen aan voorbijgangers een bloembol aanbieden, die de bloei van het beroepsonderwijs in de toekomst symboliseert. De leerlingen zijn duidelijk herken baar aan een super-button met de tekst: LBO is zó in Nederland. Boven dien zullen de vlaggen uitgaan bij de deelnemende scholen. Op vrijdag 18 april zal boven deze woonplaatsen een reclamevliegtuig te zien zijn, dat de tekst: Beroepsonder wijs-vakwerk door de lucht sleept. Op deze dag vindt namelijk een grote slot manifestatie plaats in de Jaarbeurs in Utrecht. Daar komen dan belangheb benden en belangstellenden uit het hele land samen om het LBO te etaleren en te verdedigen. Het Lager Beroepsonderwijs (L.B.O.) is een belangrijke vorm van voortgezet Onderwijs naast de scholen voor Alge meen Voortgezet Onderwijs (A.V.O. Veel leerlingen (ongeveer 30#) die de basisschool verlaten kiezen een school voor L.B.O. Zij doen dat vooral van wege de afwisseling tussen 'doe-vak- ken' en 'leer-vakken.' De leerweg van een L.B.O.-school is veel praktischer van aard; veel van het leerproces verloopt mede via de han den. Het werken met je handen heeft ten onrechte bij veel mensen geen hoog aanzien. Dat is des te onbegrijpelijker als we zien, dat veel mensen met witte boorden in hun vrije tijd als doe-het- zelver in actie komen. Immers de geschoolde vakman/vrouw wordt schaars en is niet voor iedereen te be talen. Het bedrijfsleven daarentegen weet de schoolverlaters met een L.B.O.-diplo- ma te waarderen. De vraag naar jonge mensen met een beroepsopleiding neemt nog steeds toe en binnen enkele jaren zal er zeker op vele terreinen een groot tekort aan goed geschoolde mensen ontstaan. Het eenvoudige rou tinewerk wordt meer en meer door al dan niet computer-gestuurde machines overgenomen. Het werk van de goed geschoolde vakman/vrouw blijft echter onontbeerlijk. Het behalen van een L.B.O.-diploma in 1986 betekent vrijwel zeker een plaatsje op de arbeidsmarkt. Onge schoolden en voortijdige schoolver laters zijn vrijwel kansloos op diezelf de arbeidsmarkt. Voorkom dat uw kind ook voortijdige schoolverlater wordt, kies derhalve een voor hem/haar geschikte vorm van voortgezet onderwijs. Particulier initiatief: In beslotenheid is in het afgelopen weekeinde in Soest een Diners Club op gericht. Onder de naam 'Eau de Vie' (Levenswater) zullen negen personen in de leeftijd van 20 tot en met 26 jaar periodieke bijeenkomsten beleggen. De leden van de Diners Club kennen el kaar reeds geruime tijd van uit de sportwereld, en kwamen ruim een maand geleden op het idee om zich te groeperen in een culinaire club. De Diners Club 'Eau de Vie' is een par ticulier initiatief, dat zich ten doel stelt om eet-etablissementen in Soest, en soms ook daarbuiten, aan een nauwlet tend onderzoek te onderwerpen. Dit ge beurt door middel van dineren in een van te voren uitgekozen restaurant. Daarbij wordt vooral gelet op de kwali teit van het geconsumeerde, de ser vice, sfeer en ambiance, het cachet, en de gastvrijheid en de spontaniteit van de waard inen de personeelsleden. Certificaat Aangezien het geenszins de bedoeling van de Diners Club is om reclame te maken voor een horecea-bedrijf door een positief advies te geven, of in het andere geval door kanttekeningen te plaatsen, mogelijkerwijs schade te be rokkenen aan een zaak, zullen de leden niet naar buiten toe treden over de uit slag van het praktijkgerichte onder zoek. Slechts de eigena(a)r(es) of de exploitant(e) wordt mondeling op de hoogte gesteld van de mening van 'Eau de Vie'. Bij een positief oordeel ont vangt de betrokken 'horecant' een cer tificaat. De negen (mannelijke) leden van de Diners Club mag geen kennis van en ervaring in de horeca ontzegd worden. Verschillenden zijn in deze branche werkzaam, anderen waren dat voor heen op enigerlei wijze. Activiteiten Naast de uitstapjes naar bestaande ho- reca-zaken, die men maandelijks denkt te ondernemen, zullen de leden ook zelf borg staan voor de organisatie van bijeenkomsten, die uiteraard in het teken staan van de inwendige mens. Het opzetten van die privé-ont- moetingen is één van de voorwaarden, die zijn verbonden aan het lidmaat schap van 'Eau de Vie'. Daarnaast be taalt ieder lid een maandelijkse bijdra ge. Dit kan worden aangewend voor al gemene middelen, terwijl de clubkas tevens garant moet staan voor de fi- nanciëring van een jaarlijkse excursie. Met het oog op de komende zomer maanden, die inherent zijn aan vakan ties, zal 'Eau de Vie' pas in augustus op volle toeren gaan draaien. Dit mede in verband met het ontwikkelen van de in terne organisaties, hetgeen nog enige tijd zal vergen. Vast staat al wel dat de eerste officiële bijeenkomst wordt ge houden op 27 april. Per clubmiddag of - avond wordt overigens één introducée uitgenodigd. Voorts is het niet ondenk baar dat 'Eau de Vie' in de toekomst in de openbaarheid zal treden met activiteiten. De open breakdance-wedstrijden in Soest lijken een succes te worden. De eerste ronde in café-bar Willem 1 trok een twintigtal deelnemers, terwijl er zoveel belangstelling was dat er geen plaats meer onbezet was. De eerste prijs ging naar het Soester team Mar vellous Three, bestaande uit Marco Verwer (18), Ricardo Summerville (16) en de evenoude Sander van Mil. De jury bestond uit André en Hendry Claase, twee experts uit Woudenberg, en Koen Kleter uit Soest. Zij hadden geen gemakkelijke taak, want de deel nemers deden nauwelijks voor elkaar onder. Uiteindelijk gaf een betere af werking van de techniek de doorslag. Na de Marvellous Three eindigde het duo Richard Muife (18) en de evenoude Tim Royers, beiden uit Soest, op de tweede plaats. De derde plaats leverde een ex aequo resultaat op: René van Londen en Frans Albers uit Soest, bei den achttien jaar, kregen evenveel punten als de tienjarige Gregor Land man. De eerstvolgende wedstrijd als onderdeel van de competitie is vast gesteld voor 4 mei. Dan wordt een gro ter aantal deelnemers verwacht. Gisteren is namelijk gebleken dat een aantal geïnteresseerden eerst de kat uit de boom wilde kijken alvorens over deelname te beslissen. De twijfelaars waren na afloop zonder uitzondering positief over het gebeuren. Dat was ook de jury, die concludeerde, dat het evenement in Soest gezien het aantal deelnemers in de eerste ronde en de grote belangstelling geslaagd genoemd kan worden. Dorresteinweg 72A Soest - Tel. 02155-12883 In het verslag over de officiële opening van de Vijverhof in de Soester Courant van vorige week is de heer Ingelse ten onrechte genoemd als architect van het complex. De heer Ingelse, die een kleurentelevisie aanbood, is adjunkt- directeur van het bouwbedrijf IBB- Kondor. Architect van de Vijverhof is de heer ir. D. J. Rijksen van het Buro voor Architectuur en Stedebouw ir. J. Vlaming te Utrecht. kook- of braadboek staat, dat je het vlees eerst in hete boter moet aansch- roeien. Of de oven moet voorver warmen tot zeg 220 °C. Wij doen dat nu anders. Schrik niet, de oven gaat eerst naar slechts 80°C en een half uurtje later naar 90 graden. Bij een bepaalde temperatuur binnen in het vlees gaan we over naar 120°C en dan komt de mooie bruine kleur er op." Kenners uit de keuken zullen ogen blikkelijk beamen dat dit inderdaad de zaak op z'n kop zetten is. Maar, geldt hetzelfde voor vlees bra den in de koeke- of braadpan? "Het klinkt opnieuw ongeloofwaar dig, maar inderdaad is dat zo," gaat de heer Van Leijden verder, "een biefstukje bijvoorbeeld gaat niet in hete boter, maar tegelijk mèt de boter in de pan. En het vuur blijft laag. Zodra nu het vlees een bepaalde graad van gaarheid heeft bereikt, rose in dit geval, wordt het vuur hoog bezet en wordt er een lekker bruin korstje aan het vlees gebakken." Het klinkt allemaal erg revolutionair maar wie het resultaat met eigen ogen aanschouwt moet toegeven: gewel dig. De Keurslagers zullen hun klan ten binnenkort ongetwijfeld van de nieuwe bak- en braadwijze op de hoogte stellen. Bob (TIM MATHESON) is de eeuwige student. Zijn enige redding om niet van de universiteit geschopt te worden is captain worden in een gevaarlijke vlot- race tegen andere universiteiten. Die race gaat door stroomversnellingen en over verraderlijke watervallen, maar minstens zo verraderlijk zijn Bob's tegenstanders. De ingrediënten van deze race zijn bloedmooie meisjes, uitbundige vrij partijen, sensatie en sabotage. Want met explosieven wordt een tegenstander uitgeschakeld, vlotten worden gestolen en er wordt zelfs een bemanningslid gekidnapt. De enige normale in deze krankzinnige comedie is de trouwe hond Chuck, die overigens geen onbelangrijke rol speelt bij de eindoverwinning LEUSDEN Sedert enige tijd, zo vernamen wij van een woordvoerder, gebruiken de keurslagers voor hun gebraden vleeswaren een nieuwe me thode van bakken en braden in hun bedrijven. Het resultaat is verbluf fend. Niet alleen wordt er veel min der dan anders gewicht verloren tij dens het braden, het eindprodukt is ook lekkerder, sappiger dan anders. En, belangrijk voor de slager, de houdbaarheid is langer dan normaal. Het produkt is "sterker". De vraag rijst onmiddellijk, wat die nieuwe manier van bakken en bra den dan precies inhoudt. Algemeen sekretaris Van Leijden: "In feite zet ten wij de z^ak op z'n kop. In elk 1. Rambo 2. A view to a kill 3. Return of the Jedi 4. Pale rider 5. Screwballs II Runaway 7. Missing in action II (import) 8. Flesh and blood 9. American Ninja (import) 10- Chiller iScmttemamj Soesterbergsestraat 49 A - Soest - Telefoon 23584 Deze excursie is een volledige dagtocht en vindt plaats op zaterdag 24 mei a.s. De reis geschiedt per gecharterde au tobus voor 30 personen. Het doel is de Brabantse heide, zoals de Landschot- se, de Mispelheide en Neterselse heide landschappen. Genoemde landschappen hebben een gevarieerde begroeiing, afgewisseld door vennen en bossen, en zijn als be schermd natuurgebied aangewezen op grond van de Natuurbeschermingswet. Sinds 1984 worden er beheersmaatre gelen uitgevoerd zoals het maaien, af branden, afplaggen en begrazing door runderen met het doel om de heide- vegetatie te behouden en de vergras- sing tegen te gaan. Het behoud van deze gebieden als restanten van de vroegere uitgebreide heidebegroeiing in Brabant en gelegen in de stroomge bieden van de beken; de Rensel, de Grote- en Kleine Beerze, is mede met het oog op de grote landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarde en door de aanwezige vogelrijkdom van groot belang. De excursieleiding ter plaatse is in handen van oud-voorzitter Hans Kampf, zo mogelijk nog met de mede werking van collega's van Hans die evenals hijzelf beroepsmatig bij het be heer en behoud van o.a. genoemde na tuurgebieden zijn betrokken. Het dagprogramma luidt als volgt: Start om 07.00 uur voor het N.S. station te Amersfoój't. Dan de volgende op stapplaatsen 07.05 uur: hoek Amsterdamse weg - FotcTSwager, Van Weedestraat 85, biedt amateur-fotografen een uitgelezen mogelijkheid om met praktisch het to tale assortiment Minolta foto-appara- tuur kennis te maken. Van 16 tot en met 29 april staat deze foto-zaak geheel in het teken van het kwaliteitsmerk Minolta met een groots opgezette show in samenwerking met de importeur. Blikvanger is natuurlijk de Minolta Hi-Tech autofocus relfex 7000, die on langs is uitgeroepen tot Europees Ca mera van het Jaar '85. Het is de eerste reflex-camera met een perfect in de body geïntegreerd autofocussysteem. Het scherpstellen gaat zo snel, dat zelfs de meest doorgewinterde profes sionele fotograaf het tegen de 7000 zal afleggen. Inmiddels heeft Minolta echter ook de 9000 geïntrodöceerd. Een autofocus camera voor de professional of zeer veeleisende amateur, met spotmeting en een separate motordrive, die tot 5 beeldjes per seconde kan registeren! Het Minolta 7000 en 9000 systeem be staat verder uit 14 verschillende auto focus objectieven, de programma flitsers 2800AF en 4000AF, en een aan tal speciale accessoires. Verder staat praktisch het gehele as sortiment van Minolta in de zaak, waaronder de reflexcamera's X-700, X-500 en X-300 en de talloze speciale objectieven. Minolta produceert als één van de wei nige camera-merken haar eigen ob jectieven. De kwaliteit staat dan ook hoog in het vaandel. Tijdens deze show kan men bijna alle objectieven bekij ken, van de populaire zoom-lenzen tot de meest specialistische specifieke objectieven. Vanzelfsprekend staan ook de tientallen andere accessoires van Minolta overzichtelijk uitgestald bij Foto Swager. Barchman Wuytierslaan 07.10 uur: hoek Birkstraat-van Lennep- laan; 07.15 uur: Beukenlaan voor sporthal 'Beukendal 07.20 uur: Steenhoffstraat tegenover Gemeentehuis; 07.25 uur: Burg. Grothestraat voor 'Mariënburg.' (Bushalte) 07.30 uur N .S. station te Baarn. Verdere planning: Aanvang ochtendwandeling om ca. 09.00 uur. Lunchpauze van 12.30 tot 13.30 uur in het ter plaatse bekende re staurant 'De Bockenreyder.' Gelieve tijdig op te geven of men een lunch wil gebruiken - kosten ong. 15,--. Dit ten gerieve van de restaurant-beheerder. Middagwandeling van 13.45 - 15.30 uur. Na een kort oponthoud wordt weer naar Soest vertrokken, waar men om ca. 18^00 uur hoopt aan te komen. Alleen bij voldoende deelname en aan melding uiterlijk zaterdag 19 april a.s. kan deze interessante excursie door gang vinden. De kosten bedragen voor leden en donateurs (in de eerste plaats van de afd. 'Eemland') 25,-- per per soon. Bij eventuele vakante plaats ruimte in de autobus bestaat de moge lijkheid dat ook niet leden/donateurs kunnen deelnemen tegen betaling. De Flint, maandag 21 april: Frank Wedekind (1864-1918) het eerste deel van zijn Lulu-tragedie publiceerde en voor het eerst werd opgevoerd. Toen het tweede deel 'De doos van Pandora' in boekvorm verscheen en werd ge speeld, werd Wedekind zelfs voor het gerecht gedaagd. Sindsdien zijn er boe kenkasten vol geschreven over Lulu. Nadat ze altijd is afgeschilderd als het cliché van de verleidelijke vrouw, be licht De Salon Lulu van een heel andere kant: de authenticiteit van een vrouw, die altijd weer het slachtoffer wordt van haar omgeving. Men kan van haar zeggen dat ze immoreel is, niets ont ziend, ongeremd, onberekenbaar en meedogenloos. Maar is ze hiermeer schuldig aan de dood van mensen uit haar omgeving en aan bedrog en zelf moord, die om harentwil wordt ge pleegd? Zij wordt wat anderen van haar verwachten. Als een kameleon neemt zij de kleur van haar omgeving Foto: Ben van Duin. aan. Haar enige keuze is die voor de krantenmagnaat Schön, de man die haar uit de goot raapte en haar Lulu noemde. Het nieuwe theatergezelschap 'De Sa lon' heeft voor deze produktie gasten uitgenodigd uit vele disciplines van het theater. Elja Pegrom zal de rol van Lu lu vertolken. Verder spelen mee: Ton Lutz, Rense Royaards, Joop Doderer, Anne Buurma, Bill Ward, Jacqueline Blom, Robert Sobels, Laus Steenbeeke, Mara Otten, Fred Emous, de zangeres Judith Mok en de caberetier Marnix Kappers. Regie: Annemarie Prins. Muziek: Henk van der Meulen. Vertaling: Ju dith Herzberg. 20.15 uur De Flint Theater, ingang Co- ninckstraat. Prijs15,-12,50 p 65/VVV-pas10,- CJP.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13