m ft/let de Patentrekening spaar je zo vrij als een vogel In de lucht" PatentRekening C jan buis baarn ?tff Meningen van lezers Rwanda-project Derde-Wereldgroep nadert afronding B. Nelis wint open dak bij wedstrijd Autoschadebedrijf Jan van Zal 33m»v.Zrl Een haag als afscheiding 0,85 2,19 0,79 29,95 1,99 4,38 3,89 3.59 2,39 2,79 1,37 n 1,69 1,49 3% 3% 3% 1!% 45% 31% 15% 41% 31% 11% 55% bondsspaarbank TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaarUêrfiooQt PAGINA 16 \l. PRIJZEN an neel. WOENSDAG 16 APRIL 1986 SOESTER COURANT PAGINA 17 Van horen zeggen HET WITTE HUIS De Bondsspaarbank doet altijd meer - j. cornelisse bv. Computer beveiligingen Lucie de Zeeuw: 'Het loopt ontzettend goed t INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN voor doe-het-zelvers 1 vd' door Arie Wandelaar Het is dat Arie een week of wat geleden zijn reeds ruim twintig jaar bestaande horloge een uur vooruit heeft gezet, maar anders zou een mens zonder be zwaar z'n twee vingers toch in de lucht durven steken en naar eer en geweten verklaren dat het najaar tegenwoordig in april begint. Omdat de 20e eeuw er een is waarin we steeds meer slikken hetgeen ande ren ons menen te kunnen voorschrijven leven we nu dus in zomertijd. De lente, met de koudste nacht in deze eeuw, zit er al weer bijna op. Uitgerekend in het voorjaar is een goudvis in Arie's vijver in de nacht van zaterdag op zondag overleden en vloog de caravan van een overbuurman op de Afsluitdijk van de weg. Welke gek met een natte vinger aan kruist wanneer de lente begint, en we vanwege het ingaan van de zomertijd een uurtje minder slapen, is Arie niet bekend. Vast staat dat we in 1986, en ook vele jaren daarvoor bij de neus zijn genomen. Zo Arie het voor 't zeggen had, maar dat heeft hij dus niet, dan zou de lente dienen te beginnen wanneer de nieuws lezer van de radio ons wakker maakt met de mededeling dat er de komende dagen spraken is van een temperatuur van circa vijftien graden, waardoor men zonder gevaar voor eigen en an dermans leven caravans kan verplaat sen, levende wezens als katten beslui ten dagelijks een uurtje buiten te gaan spelen. Zomertijd zou bij hem slechts toegang krijgen, en dus geen dag eerder de horloges een uur vooruit zetten, wan neer het gras groen is en het Soester Natuurbad water tekort komt. April '86, lente en zomertijd; de klok een uur terugzetten zullen ze bedoelen. Hei ongewisse weer van de laatste we ken was er dan ook de oorzaak van dat Arie met velen onvrijwillig bijeen was gekomen in de royale ruimte van wat tegenwoordig een medisch centrum wordt genoemd. De praktijkruimte van drie Soester- artsen, maar dan doorgetrokken. Aan de andere zijde van een tafeltje waar Arie zich had neergelaten ging een echtpaar zitten. Hij deed duidelijk moeite bij het andere geslacht te blij ven opvallen. Een dagelijks gesoig neerde snor liep op natuurlijke wijze over in indrukwekkende bakkebaar den. Het kan ook andersom geweest zijn. Aangezien het hier een moment opname betrof kan Arie U daarover geen zekerheid verstrekken. Zijn teint wekte spontaan de indruk dat zaken die het leven een enkele keer kunnen veraangenamen niet aan zijn neus voorbij waren gegaan. De man bekeek met welwillende aandacht de omgeving, ffijn vrouw had de omvang van iemand, die dagelijks bij een banketbakker op bezoek gaat en er nimmer met lege handen vertrekt. Een personage van broze gratie, die naar Arie's indruk het liefst met "freule" zou worden aange sproken. Jut en Juul, die zich persoonlijk in de adelstand hadden verheven. Arie verschool zich achter een ochtend blad, perfecte camouflage voor de be rispelijke afluisterpraktijken waar mee hij gedeeltelijk in het dagelijks on derhoud van Marie, zichzelf en enkele nazaten voorziet. Gravend in z'n geheugen, terugkijkend op krabbelige noties kan hij U de na volgende dialoog aanbieden. Zij: "Hoe voel je je nu?" Hij: "Gaat wel." Zij: "Doe nou straks verstandig en ver tel (ze noemde de voornaam van de arts) dat je de laatste tijd iets te veel drinkt." Hij: "Dat doe ik niet." Zij: "Is het soms niet juist wat ik zeg?" Hij: "AUes te weten maakt een mens, ook (hij noemde eveneens de voornaam de voornaam van de arts) niet geluk kig." Zij; "Dan doe ik't. Hij: "Prima, vertel er dan gelijk bij dat je iedere dag een half pond bonbons slikt. Dat maakt de diagnose eenvou diger. Stilte Zij: "Ik adviseer je het voor je eigen bestwil." Hij: "Ik ook." Stilte Doktersassistente: "mevrouw en me neer (ze noemde de namen van de wachtenden) "het duurt iets langer, dokter is voor een spoedgeval wegge roepen." Stilte Zij: "Laten we het consult maar af zeggen, want tussen de middag is de banketbakker gesloten." Hij: "Als je toch boodschappen gaat doen, loop dan gelijk even naar de over kant en neem voor mij een fles cognac mee." Zeer eensgezind liepen ze daarna sa menzweerderig op de balie af. De dok terassistente noteerde een nieuwe datum. Even later waren ze uit Arie's obser vatie verdwenen. Volgens zijn waarneming zullen ze naar alle waarschijnlijkheid de zons verduistering van het jaar 2014 net niet meemaken. ARIE WANDELAAR Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest kkk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstrajit 13» 3188 HN Soest Telefoon (033) 17147* - 14140 Telex 70479 nl BNHOGBRENfB! De Patentrekening van de Bondsspaarbank is ideaal als u vrij wilt sparen en toch een hoge rente wenst te ontvangen. Op elk gewenst moment kunt u over uw spaargeld beschikken. Zonder opzegtermijnen en zonder opnamekosten. Maar dat niet alleen. Naast de basisrente krijgt u namelijk in de meeste gevallen ook een extra premie rente. Is uw saldo op 1 juni of 1 december minimaal f. 2.500,-, dan ontvangt u deze extra premierente. En hoe hoger uw saldo, hoe hoger de rentepercentages van basis- en premierente worden. Kijkt u maar in de tabel. Bovendien wordt de rente van uw Patentrekening twee keer per jaar op uw rekening bijgeschreven. Wilt u meer informatie? Kom even langs. H Voor een persoonlijk advies nemen wij graag de tijd. Rekening soort Minimum saldo Basis rente Premie rente Totaal rente Patent basis Patent 1 f 2.500,- Patent 2 f 5.000,- Patent 3 flO.OOO,- wijzigingen voorbehouden. Midden Noord en Oost Nederland spaarbank Soest: Van Weedestraat 5, Tel. 16600 - Smitsweg 18 hoek Nieuweweg. Tel. 19525 - Soesterbergsestraat 32. Tel 18016 - Tamboerijn 23. Tel. 23280 'Doorrijder' gepakt Volgens getuigen was de 61-jarige W.R. uit Soest de veroorzaker van een aanrijding op het parkeerterrein bij de Smitshof, waar hij bij het achteruit rij den tegen de auto van mevrouw M.M.K. uit Soest opreed. De man was doorgereden zonder zich met de betrokkene in verbinding te stellen. Installatiebedrijf Tel.(02155)13014-12577 Correspondentie De redaktie ontving deze week twee bijdragen voor deze rubriek, die echter niet geplaatst worden. De eerste - over de recente abortus-affaire in Den Haag - omdat de kwestie geen aantoonbaar raakvlak heeft met Soest; de tweede - over de relatie tussen SEC en de FNV - omdat anonieme brieven überhaupt niet voor plaatsing in aanmerking ko men. Wij wijzen nogmaals op de voor deze rubriek vastgestelde spelregels. Redaktie Leidje Tomassen (l.) en Lucie de Zeeuw. "Alles gaat op het ogenblik zo zijn gangetje. Vanuit het uitgangspunt be keken waarmee we zijn gestart is dat prima. Tenslotte ging het er niet om in één keer alles uit de grond te stampen en je moet ook rekening houden met het feit dat het ritme in Rwanda na tuurlijk heel anders is dan hier in Europa. Maar het loopt allemaal ont zettend goed, zij het rustig aan. De mensen groeien er langzamerhand in..." Aldus Lucie de Zeeuw, begeleidster van het Rwanda-project van de Derde- Wereldgroep Soest, die vorige week te gast was bij Leidje Tomassen, voor zitter van de Derde-Wereldgroep. Daar kwam Lucie voor het eerst sinds on geveer een jaar weer eens persoonlijk verslag doen van haar ervaringen in Kurusumo waar het gemeenschaps centrum staat - een gebouwtje voor al lerlei doeleinden - dat met steun van de Soester bevolking tot stand is ge komen. Voor het eerst sinds maart vorig jaar verblijft Lucie weer op Nederlandse bodem en het is haar be doeling ook het voorjaar en de zomer hier door te brengen. Over de gang van zaken in Kurusumo heeft ze alleen positieve verhalen. "Het gebouwtje is klaar en de activi teiten beginnen langzamerhand goed van de grond te komen. Ik heb nog geen negatieve geluiden gehoord." Lucie vermeldt in dat verband dat het bestuur van het centrum, dat de be woners vorig jaar hebben gevormd, onlangs unaniem is herkozen, en dat wil in de Rwandese verhoudingen zeg gen dat de kleine gemeenschap rond om het gebouwtje - dat intussen wordt aangeduid met de naam "Mukoma" naar de heuvel waarop het staat - alle vertrouwen in het project heeft. "Een heel goed teken", aldus Lucie. Het be stuur bestaat uit vier mannen en vier vrouwen, en dat laatste is ook voor Rwanda wel een opmerkelijk feit, om dat het niet gebruikelijk is dat vrouwen in besturen en dergelijke een vooraan staande rol spelen. Wat de activiteiten betreft kan Lucie melden dat er druk gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheden die het gebouwtje biedt. Allereerst zijn er de vrouwengroepen. Bij de vrouwen leeft de wens van een eigen gezondheids centrum, maar dat is voorlopig nog een ver ideaal. Wel is men intussen druk in de weer met cursussen op het gebied van voedingsleer, koken, groente ver bouwen. "Allemaal heel praktisch ge richt", aldus Lucie. In zekere zin fun geert het gebouwtje ook als een con sultatiebureau voor de zuigelingen zorg, zij het dat daarvoor nog wel een heleboel ontbreekt. "Maar de kinderen worden er bijvoorbeeld wel gewogen." Lucie benadrukt dat alle activiteiten tot dusver uitsluitend worden verricht door vrijwilligers. "Sommigen zijn er vier dagen in de week druk mee. Vooral een aantal jonge meisjes van ca. 18 jaar spelen in het centrum en bij de vrouwengroepen een belangrijke rol. Zij hebben een lagere-school-op- leiding, dat is al heel wat, en ze vormen in zekere zin de 'vaste kern' van het centrum." Erkenning Dat het centrum inmiddels een belang rijke rol is gaan spelen voor de hele omgeving - zodat ook de autochtone bewoners hun aanvankelijke afstan delijkheid laten varen en steeds meer kontakt zoeken met de groep rondom het centrum - wordt ook onderstreept door de groeiende kontakten met de plaatselijke en regionale autoriteiten. De voorzitter van het bestuur is on langs ook gekozen als lid van een soort "wijkraad", hetgeen tevens een zekere erkenning inhoudt van de groep als geheel, aldus Lucie. "Dat is heel be langrijk, om ook voor de toekomst een beetje voet aan de grond te krijgen." De vrouwengroepen houden zich met allerlei zaken bezig, met hygiëne maar evengoed met landbouwactiviteiten. Van de gemeente hebben ze onlangs een hoeveelheid zaad gekregen, waar mee op een stukje grond groenten kun nen worden verbouwd. De opbrengst daarvan wordt gebruikt bij de cur sussen, althans voor een deel; een an der deel - met name bonen - wordt ver kocht, zodat er wat geld in het laatje komt om de activiteiten te kunnen be kostigen. "Het geld gaat in de kas; dan hoeven de vrouwen ook wat minder contributie te betalen", aldus Lucie. Ook de alfabetisering komt langzamer- De heer B. Nelis uit Soest is vorige week winnaar geworden van de hoofd prijs tijdens een bijzondere wedstrijd ter gelegenheid van het 'open huis' bij het bekende Soester autoschadebedrijf Jan van Zal aan de Beckeringhstraat. Tijdens dat open huis, waarmee de in gebruikneming werd gevierd van de shop en de honderden bezoekers tevens een kijkje konden nemen in de werk plaats zelf, had Van Zal een wedstrijd georganiseerd. Wie het juiste schade bedrag kon raden van een auto, die bij een aanrijding forse schade had opge lopen, won een compleet open dak. De heer Nelis schatte de waarde op 4800 gulden, en dat was op een haar na het 'officiële bedrag' dat de firma had uit gerekend: 4807,60. Zaterdagmiddag j.1. konden Jan en Gertrud van Zal de prijs officieel over handigen. Dat gebeurde precies een week na het open huis, dat enige hon derden belangstellenden naar de nieuwe shop aan de Beckeringhstraat trok. Zij konden daar op hun gemak rondkijken en ooggetuige zijn van alle activiteiten die in het autoschadebe drijf worden ontplooid, zoals de richt- vloer en het complete instrumenta rium dat Van Zal ten dienste staat voor het deskundig repareren van bescha digde auto's, inclusief de hypermoder ne spuitcabine. In de shopv kunnen belangstellenden - ook de doe-het-zelvers - volop terecht voor alle auto-onderdelen die een rol spelen bij de 'styling.' 'Auto-ver- raaiende artikelen,' zoals Jan van Zal ze noemt, die eventueel compleet ge monteerd kunnen worden, zoals een grille-set, al dan niet met dubbele kop lampen, koplamp-units, spoilers, sportvelgen, sportsturen en allerlei andere accessoires. Uiteraard kan men bij Van Zal ook terecht voor di verse types schuifdaken en open daken, o.m. het exclusieve 'glass top— schuifdak. Ook de diverse onderhouds middelen ontbreken niet in de shop, waarmee de doe-het-zelver kleinere schades, zoals krasjes en deukjes, kan bijwerken. In de werkplaats zelf staat de nieuwste apparatuur, 'je moet in dit vak altijd zien dat je bij blijft,' aldus Jan van Zal, 'zodat je de klanten steeds het beste aanbod kunt doen. Er doen zich bij de auto-fabricage steeds veranderingen Prijswinnaar B. Nelis (r.) met Ger trud en Jan van Zal. voor, zoals de overgang van het chassis naar de zelfdragende carrosserie.' Met de moderne werkplaats en de fraaie shop beschikt Van Zal over alle mogelijkheden om aan alle wensen van ook de meest veeleisende klant te gemoet te komen hand op gang. "Dat was ook één van de meest uitgesproken behoeften", al dus Lucie, "al stond het eerst op een laag pitje. Het is ook moeilijk, en daarom neem ik m'n petje af voor de vrijwilligers die zich hebben aange meld voor de alfabetiseringscursus." Lucie slaagde erin via de Caritas- or ganisatie van de katholieke kerk te voorzien in instructie aan de vrijwil ligsters. "Ze waren heel enthousiast. Eerst werd er geaarzeld, omdat het gebied te ver weg ligt, maar ze kwa men toch." De instructeurs worden door de rege ring gesteund. Eigenlijk zijn ze alleen beschikbaar voor groepen van min stens 30 mensen, die dan ook minstens 6 klassen lagere school doorlopen moe ten hebben om anderen les te kunnen geven. De groep in Kurusumo voldeed weliswaar niet helemaal aan die eisen, maar dat stuitte tenslotte niet op on overkomelijke bezwaren, zodat er nu een groep is gevormd van mannen en vrouwen die, na duidelijke instruc tie, het alfabetiseringsproject ter hand kunnen nemen. "De aanzet is er in elk geval", vertelt Lucie. Hartverwarmend Verder bloeit ook de vrouwengroep die zich vooral bezig houdt met "nuttige handwerken", zoals naaien, breien, ha ken en borduren. Voor een deel worden deze activiteiten bij de meisjes ge combineerd met kooklessen. Het en thousiasme van de handwerkgroep is sterk gestimuleerd door de zendingen materiaal uit Soest, waar diverse vrou wengroepen en individuelen de Derde Wereldgroep hebben voorzien van soms prachtige pakketjes met hand werkmateriaal. "Het was hartver warmend toen we de spulletjes gingen uitpakken"vertelt Lucie. Daarnaast zijn de jongeren van Kuru sumo ook actief in een koortje, dat de kerkdiensten opluistert, en zijn de jongens zeer geestdriftig aan het voet ballen gegaan, waarbij gretig gebruik wordt gemaakt van de ballen die uit Soest naar Rwanda zijn verzonden, o.a. van de Regentuuter en van sport zaak Nic. van Dam. Onlangs werd er - min of meer ter ere van het afscheid van Lucie - een wedstrijd gespeeld tegen een team van het district, en al werd er door de jongens van Kurusu mo met 4-1 verloren, de wedstrijd was een duidelijk stimulans om zich nóg enthousiaster op de training te werpen. In het gebouwtje wordt intussen ook het schoolbord - een Sinterklaas-ge schenk van de Stichting Jeugdzorg, waarvoor de kinderen van de clubhui zen hun steentjes hadden bijgedragen - intensief gebruikt. Het bord is aan één kant ook geschikt als flanelbord, zodat ook op die manier allerlei instructie gegevens kunnen worden. Tevens fun geert het bord als centraal mededelin genbord. Met het geld van de Kinder boerderij zijn de kinderen van Kurusu mo aan de slag gegaan om eigen speel goed te maken. Vooral muziekinstru menten, zoals gitaren en tamboerijnen, zijn daarbij erg geliefd. Onlangs is door de gebruikers ook een kast gemaakt, waarin alle spullen van de verschillende activiteiten kunnen worden opgeborgen om ze te bescher men tegen vocht, stof en ratten, waar aan in Kurusumo geen gebrek is. Andere positieve ontwikkelingen zijn de realisering van de weg naar het gebouwtje, die nu helemaal klaar is, en de totstandkoming van een provi sorisch bruggetje dat de bereikbaar heid zeer ten goede is gekomen. Uitstraling Grote wensen leven er natuurlijk ook. Ze zouden de bewoners graag zien dat er twee echte bruggen komen, alsmede een lagere school en een echt gezond heidscentrum. Maar voorlopig is dat nog toekomstmuziek, al lijkt het erop dat het project langzamerhand zo'n uitstraling heeft gekregen dat de auto riteiten een toenemende welwillend heid aan de dag leggen. Leidje Tomassen is uiteraard ingeno men met de positieve berichten uit Rwanda. Zij wijst erop dat het streef bedrag van de Derde-Wereldgroep al aardig genaderd wordt (22.000 gulden). Er staat in elk geval nog één grote activiteit op stapel die voor het pro ject in Rwanda van belang is. Het Grift- land College organiseert in mei een week in het kader van de "mondiale vorming", waarin ook het Rwanda- project de nodige aandacht zal krijgen. Dat zal het project voorlopig kunnen afronden, is de algemene verwachting, al zijn er intussen nog wel mogelijk heden om de opzet wat uit te breiden. "Al werkende doen zich natuurlijk steeds meer mogelijkheden voor. Mis schien kan een deel van de kosten van de bouw van een brug en van de lagere school ook betaald worden. Als de 30.000 gulden wordt gehaald behoort dat zeker tot de mogelijkheden", meent Lucie. Ze benadrukt dat er in Rwanda heel zuinig met het geld is omgesprongen. "We hebben het rustig aan gedaan en een aantal dingen nog niet aange schaft, zoals een houtbesparende oven, en een waterreservoir, omdat die niet de eerste prioriteit hadden." Geslaagd Leidje Tomassen kan, min of meer vooruitlopend op de afsluiting van het project in juni, al vaststellen dat de in spanningen van de Derde-Wereld groep zijn geslaagd. Ze is er bijna ze ker van dat de groep dan een nieuw project zal aanvatten, al heeft ze mo menteel nog geen idee wat dat zou moeten zijn. Voor Lucie de ZeeuW geldt dat ze, na haar verblijf in Nederland, zeker weer teruggaat naar de Derde Wereld. "Voorlopig kan ik nog tot volgend jaar in Rwanda terecht. Als ik hier klaar ben zal ik kontakt zoeken met de ver schillende instanties en kijken of er ergens een nieuw project is, het liefst in Rwanda, maar elders zou ook kun nen. Ik wil nog wel weg; tenslotte zit het er zó in om in de Derde Wereld aan het werk te zijn. Ik stap daar nog niet zomaar van af NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 Bejje aallus weze kieke noar de maak- kette vaan 't nieuwe pliesiebero? Mojje toch us doen, waant ut is un haarstik- ke knaap stuk waark. En 't is nog wel deur un echte pliesie 'emoakt ok. Daat noem ik nog us an de weg timmere vaan de pliesie 't Ben op Soest niet aallenig de sport- kluppe die d'r eige kluphuus bouwe! 't Heule spul stoat mooi te weze in de etaalloagie vaan 't Infokantoor. Aachter glaas dus, daat vin'k goed bekeke, waant je het aaltied mingse die de plie sie niet baar maagge en joare 'eleje hetter us iemaangd un plens kaarrebo- leum over de maakkette vaan de Gen- trumweg 'egooid. Zodoengde dus. 'k Het un heule tied op me gemaak noar ut pliesiebero in 't Infobero stoan te kieke en toeng zaag ik t'r toch waat an, woar ik 't nog us effe over 'ehaad wouw hebbe. Un tied 'eleje hek ok de pepiere plaanne vaan ut nieuwe bero 'ezien en ak ut noeng imitoasie echt zie, zaa'k moar zeige, daan krieg ik zo ut geveul daattut gevaal intusse waat 'ekrompe is. Zouw daat woar weze, of hek te kraap 'ekeke? D'r is wel oardig bezunigd op ut plaan, moar waat of t'r aallemoal niet deur- goat, doar hek geejn weet vaan. Ok niet waat of de gemeengte voortemee met de beraakke vaan 't ouwe bero goat uutvoere, moar in dit verbaangd be keke zouw ik ze moar niet doaluk op- rume of verpaatse. As de road intusse nog meer vaan de nieuwbouw aafknaabbelt, daan hejje aaltied nog de beraakke aachter de haangd. Wie waat bewoart, die hét waat! An de Daal weg is t'r nog ploats zaat. Aal zouw je die boute dinge aalle nig moar bewoare veur de staalling vaan aalle rietuge vaan de pliesie en veur de opslaag vaan 'evongde en 'estole fietse, waant daat ben d'r heul waat. Zowel fietse as rietuge. 't Zaal wel deur ut loate en kouwe veur- joar komme, moar 't greujt nog niet haard in 't gaat aachter Beukedaal. Ze groave zo haarstikke diep. D'r komt aallemoal geel zaangd uut, heule baarge. Joare 'eleje haawwe un groot tekort bie ut grongdbedrief en noeng is t'r zaat grongd over - affing, zaangd 'r over jonges. 't Loopt toch aaltied aang- ders daan daajje wel denkt. Moar noeng nog effe waat aangders. Veurige week haa'k ut over de reor- goanisoasie bie de gemeengte en noeng stinge d'r weer heule verhoale over in de Soesder. Ik vin ut heul oardig, moar ik snaapt nog steeds niet woar daattut over goat. Doar hoeft ik me eige heule- moal niks veur te schoame, waant de gemeengte weet ut zelluf ok niet, hek in dezellufde kraangt 'ezien. Noeng wille ze d'r ok nog us iemaangd vaan bute aaf bie vroage om wieze road te geve. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: neemt t'r daan eejn die 't ok niet weet, des te eerder bewwe doar daan ok weer vaan aaf; daan kost ut meteejn goeje- koper, waant intusse bewwe aalweer un poep cengte kwiet veur niks. Veurdaa'k daat toch dee. Geld uutgeve ak niet weet woarveur... Ik weet aal tied hoeveul ik in de knip het. Nooit zo veul ak noar de staad goat. Gelukkig kaajje bie ongs op Soest nog rustig bute Iope, en voortemee mettut nieuwe bero kriege we meer celle en doar worre de boeve nog baanger deur. HANNES VAN DE NENG. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Automobilist gewond na inhaalmanoeuvre De 19-jarige G.V. uit Doorn werd vorige week gewond toen hij tijdens een inhaalmanoeuvre op de Van Weer den Poelmanweg werd aangereden door een vrachtauto, die links afsloeg. V. passeerde na de spoorwegovergang met grote snelheid een aantal voor hem rijdende auto's, waarvan de voorste - een vrachtauto bestuurd door de 48-jarige A. v.d. A. uit België - links het Heeserspoor O.Z. wilde inrijden. Bij de botsing werd de auto van V. ernstig beschadigd. Hijzelf moest per ambulance met een hersenschudding naar Zonnegloren worden gebracht. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In de vorige aflevering heb ik al diverse mogelijkhe den besproken voor de aanplant van een levende af scheiding. Omdat er echter nog veel meer mogelijk is wil ik ook deze week nog een aantal goede haag- planten beschrijven. Een erg mooie haagplant is de Fagus sylvatica of groene beuk. In rijen geplant en vooral de eerste jaren goed gesnoeid groeit deze, normaal tot grote boom uitgroeiende plant, prachtig dicht tot een ondoordringbare afscheiding. Om een speels effect te bereiken kunnen we in een haag van groene beuken 'per ongeluk' hier en daar een rode beuk tussen platen. Een groot nadeel voor beuken haagliefhebbers is het feit dat beuken momenteel slecht of niet te verkrijgen zijn. Beuken worden op gekweekt uit zaad, zodat een slecht beukenootjes jaar stagnerend werkt. Zijn er meerdere jaren ach tereen waarin weinig zaad geoogst kan worden dan geeft dit ook enkele jaren een streep door de re kening van de beukenkwekers. Een beukenhaag kan in iedere gewenste hoogste gesnoeid worden en ook het creëren van poorten en bogen behoort tot de mo gelijkheid. Doorwerken van tuinturf door de plant- sleuf werkt groeibevorderend. De laatste jaren worden de eenstijlige meidoorn (Crataegus monogyna) en de spaanse aok (Acer campestreweer iets meer als haag aangeplant. De tendens van het groeiend gebruik van 'evergreens' als afscheiding lijkt weer wat af te nemen en maakt hier en daar plaats voor dergelijke hagen uit de oude doos. De meidoorn als haag geeft haast de leuke witte bloei in mei een prachtige beschutting aan vo gels die in deze bedomde twijgen prachtig kunnen nestelen. De spaanse aok blijkt in de praktijk bij zonder sierK. tvraenuge snoei wordt prima verdra gen en de plant is ook goed bestand tegen vervuilde lucht. In industriewijken en langs wegen groeit deze sterke haagplant even vrolijk verder. Niet meer weg te denken uit ons hagenbestel zijn de coniferen in allerlei soorten, die als haag (kunnen) dienen. Een erg oude bekende is de Thuja in allerhande varië teiten, die zeer goed voor een geknipte afscheiding te gebruiken zijn. De wat leerachtig aandoende Thuja plicata is een krachtige groeier, verdraagt snoeien goed, hetgeen de dichtheid bevordert. T. oc- cidentalis 'Pyramidalis Compacta' heeft weinig snoei nodig omdat zijn groeiwijze compact en pyra- midaal is. Een zeer goede haagconifeer voor hen die iets geduld op kunnen brengen. Een nieuwe sterk verbeterde variëteit van de gewone T. Occidentalis is de vorm 'Brabant' met een strakke frisgroene groeiwijze, zeer winterhard en ideaal voor mooie dichte hagen. Alle Thuja's kunnen heel redelijk in de halfschaduw staan en zijn ook vrij droogte-resistent. Achterstallige snoei is ook geen probleem, omdat gesnoeide oude takken weer fraai hergroeien. De beste, maar wel vrij langzaam groeiende coni feer is de Taxus. Taxus baccata is een wat breed uit gegroeide, dichtvertakte vorm die goed als haag in blokvorm geknipt kan worden. Taxus media 'Hicksii' is een brede zuilvorm waaraan niet of nau welijks gesnoeid hoeft te worden. Een Taxus kan zelfs onder bomen geplant worden; in de volle zon echter komt de plant tot een voller en fraaier uiter lijk. Zure grond wordt slecht verdragen. De groei stagneert en de plant krijgt een erg vale kleur. Ir*-*

Soester Courant | 1986 | | pagina 17