I 5! :en OPHEFFINGSUITVERKOOP t-JMet het oog op Hartje-Zuid'. 95 DN A. M. (Bert) Hovestad: 'De aarde staat bol van onze reizen U3INAÏ8 WOENSDAG 16 APRIL 198R~ EN: eiken, .rakter. eral op stvoor <oers. 'God bestaat?, de wetenschap zegt ja' SOESTER COURANT PAGINA 19 Nieuws over nieuw verschenen boeken i\ i Kinderboekenschrijfster Anke de Vries in bibliotheek Kans op reisje naar Parijs of Londen 't Luykje organiseert grootse soundmix-show 20 Puppies voor Geleidehondenfonds Rien Poortvliets 'Braaf' in nieuwe band Kunstenaars in de dop Paasei-kleurwedstrijd 'Hartje-Zuid' groot succes NOG 2 WEKEN VAN DE VEN'S BOEKHANDEL SOESTDIJK NOG TWEE WEKEN. Kinderboeken 2.50 en 5.00, alle romans en detectives 2.50 en 5.00. Alle stripverhalen 2.50. Nederlandse en vertaalde literatuur 2.50 en 5.00. Kookkaar- ten. Keus uit 10 tallen mapjes 25 cent. Kunst der Wereld, kunstpockets, rijk geïll. 4.90 en nog duizenden andere prachtboeken voor half geld en minder.Kom kijken, midden in de Winkelkring van Weedestraat naast Reisbureau Gerth. Nieuw bestuur AROS 30.000 paar ogen kijken wekelijks in de Soester Courant! )ste et Opmerkelijk boek voor iedereen De titel van Alan Hayward's boek kent een vraag en een antwoord: 'God be staat?, De wetenschap zegt ja,' waar na 165 pagina's voor de bewijsvoering zorgen. Het is op z'n minst merkwaar dig dat de auteur in zijn woord vooraf stelt dat 'gelovigen' zijn boek niet no dig heben. Wat mij betreft is dat een misverstand, want de feiten die hij aandraagt kunnen in vele opzichten on ontbeerlijke voeding betekenen. Of de 'ongelovigen' na de doortimmerde be togen over het al of niet bestaan van God zullen denken lijkt een niet te be antwoorden vraag. Zeker is wel dat de vraag, gevolgd door vele uiteenlopende antwoorden, bij de serieuze lezers tot nadenken zal stemmen. De schrijver is het meest overtuigend daar waar hij de kloof tussen wetenschap en geloof tracht te overbruggen. Jammer dat nier en daar een 'E.O.-toontje' door klinkt. Het hoofdstuk waarin hij pro beert aan te tonen dat God niet schul dig is aan de gedragingen van mensen is er een typisch voorbeeld van. On danks dit bezwaar een boek dat door ie dereen gelezen moet worden, die zich met het al of niet bestaan van God be zig houdt. Buurmans gras Auteur: Michel van der Plas Uitgever: De Pr om Anton van Duinkeren, Godfried Bomans en Heinrich Böll, stuk voor stuk namen van schrijvers die een groot publiek zullen aanspreken. In Buurmans Gras' brengt Michel v.d. Plas de verscheiden auteurs tot nieuw leven. De auteur heeft de drie vooraan staande katholieke auteurs persoonlijk gekend, was er mee bevriend en de door hem opgetekende herinneringen ademen dan ook niets van fiction. Mi chel v.d. Plas en zijn hoofdpersonen lij1- ken in meer dan één opzicht door een onzichtbare draad met elkaar verwe ven. Heinrich Böll manifesteert zich door het wantrouwen tegen het Duitse volkskarakter, Godfried Bomans leren we als een aan zichzelf twijfelend mens kennen, Anton van Duinkerken als Bourgondiër, thuishorend in het tijd perk van 'Het Rijke Roomsche Leven.' Herinneringen aan drie grote persoon lijkheden die ons achteraf veel doen be grijpen. Kinderen van de fraters Auteur: Jules de Palm Uitgever: de Bezige Bij. Een niet alledaags boek, geschreven door de op Curacao geboren en lang ge togen Jules de Palm. 'Kinderen van de fraters' is een duidelijke autobiografie waarin de auteur, later zelf onderwij zer geworden, verhaalt hoe het hem op de school van de fraters te Curacao is vergaan. Een zwart/wit/tekening, want uit nagenoeg iedere pagina spreekt een haat/liefde verhouding. Wie in Nederland een school bezocht, geleid door fraters dan wel broeders, zal veel van wat Jules de Palm schil dert herkennen. Schijnbaar soms onbe langrijke anekdotes zijn 't vooral die veelal een onthutsend beeld geven over leerkrachten, leerlingen en het toen geldende onderwijs, een bijzonder aan doenlijk fragment uit onze vaderlandse onderwijsgeschiedenis. Gebedenboekje Auteur: Toon Hermans Uitgever: Fontein Dit boekje is een juweeltje. Het bewijst voor de zoveelste keer dat Toon met ons vele kanten uit wil en gaat. Zij ge bedenboekje lijkt in niets op de strak gespannen lijn waarin je Gods aan dacht voor de vuile was kunt vragen. Eerder een getuigenis van iemand die vraagt, niet begrijpt en er zich van be wust is dat je op dit aardse niet op alles een antwoord kunt krijgen. Lezers die niet kunnen bidden, het mogelijk mis schien zijn verleerd, doen er niet on verstandig aan Toon's hulp in te roe pen. Tevens een schitterende handlei ding voor pastores om eèns van platge treden paden af te stappen. Hermans wordt weer eens bedankt. Geloven in de P.v.d.A.? Auteur: Jan ter Laak e.a. Uitgever: Anthos De titel 'Geloven in de P.v.d.A?' is van een vraagteken voorzien en doet ver moeden dat de auteurs A.W. Berkhof, G.P. van Dam. J. J. ter Laak, Th. M. van Leeuwen en S. Poppe, wellicht nog met het antwoord aan het worstelen zijn. Hoewel de P.v.d.A. door geen enkele auteur heilig wordt verklaard blijken de pastores na pagina's voor en tegen er uiteindelijk wel in te geloven. De een doet 't met meer overtuiging dan de an der. Verbaast u niet wanneer straks 'Niet geloven in de P.v.d.A.?' ver schijnt, want er zijn heel wat geestver wanten van de auteurs die voldoende argumenten in voorraad hebben om het tegenovergestelde te beweren. Fantastische vertellingen Auteur: F. Bordewijk Uitgever: BZZTÓH Voor de aanschafprijs van slechts 14,90 (tot 31 mei a.s.) zijn de fantas tische vertelsels van schrijver-advo caat F. Bordewijk een absoluut koopje. Merkwaardig genoeg is de auteur hoofdzakelijk bekend als romanschrij ver en hebben z'n korte verhalen nim- merd dezelfde aandacht gekregen. Dit boek is een bundeling van al zijn 'kje*" nq werk' waarin hij, scherper nog dan in zijn romans, als een literaire jong leur begrippen als angst en onzeker heid met feilloze precisie weet te ont leden en over te brengen. Beeldbuis Kinderen Auteur: P.M. Greenfield Uitgever: Intro Wie nog met de opvoeding van kin deren, of zichzelf, doende is, een hoge energierekening kent die moet worden toegeschreven aan het non-stop kijken naar televisie moet eens bij dit boekje te rade gaan. Daarin schetst een Amerikaanse hoogleraar in de ontwik kelingspsychologie voor en tegen van het kijken naar t.v., de positieve en ne gatieve invloeden van de nieuwe rage computerspelletjes. Leerzaam, begrij pelijk en onderhoudend geschreven voor oud en jong. Handig met hout AuteurLeslie Stokes e.a. Uitgever: Time Life Een typisch boek voor doe 't zeivers met alles over hout, houtbewerking en; houtverbindingen. De inhoud is afge-j stemd op beginners en gevorderden,» die afgaande op wat de begeleidende foto's te zien geven, naast hout ook over meer dan het traditionele gereed schap dienen te beschikken. In dit ver band kunnen we de doelgroepen begin ners en gevorderden niet zo goed plaat sen. Handig met hout pretendeert van de met aanleg begifigde amateur een vakman te maken. Of de samenstellers in deze opzet slagen is onduidelijk. Vast staat wel dat in het gangbare doe 't zelf-werk de tot houtbewerking aan getrokken leek veel hulp wordt ge boden. Meer Parijs voor minder Francs Auteur: Miles Turner Uitgever; Mingus Een boek waarmee u geld kunt verdie nen, wanneer u tenminste van plan bent binnen redelijk afzienbare tiid de stad der steden, Parijs, voor een of meerdere dagen te bezoeken. Wie de ruim 200 pagina's goed in zich heeft op genomen zal een Parijzenaar de weg kunnen wijzen, in staat zijn de weg naar goedkope en smakelijke eetge- legenheden te vertellen en als gids op te treden. Dat een goede kennis van de Franse taal eveneens noodzakelijk is om met minder van Parijs te kunnen genieten heeft u inmiddels zelf al be grepen. Toch zal 'Meer Parijs voor minder Francs' aan beginnende en er varen toeristen veel te vertellen heb ben, ook al omdat zaken als prijsstel ling en dienstregeling zeer redelijk zijn aangepast aan de actualiteit. En dat kan niet van iedere reisgids gezegd worden. Vrouwen in de Middel eeuwen AuteurRégine Pernoud Uitgever: Ambo Een prettig leesbaar geschreven studie die niet alleen feministen mag en kan interesseren. Het geschreven vertrek begint bij de vroege middeleeuwen en staat uitvoerig stil bij het ontstaan en de geschiedenis van de ontplooiing van vrouwelijke zelfstandigheid en vrijheid gedurende de tijd tot aan de 17e eeuw. Onthullend in dit interessante stuk ge schiedschrijving feiten alseerst in de zeventiende eeuw werden vrouwen verplicht de naam van hun echtgenoot te dragen, jonge meisjes werden op hun twaalfde jaar volwassen ver klaard. Wie zich een beeld wil vormen van de politieke en sociale betekenis van vrouwen, en dan met name de Franse vrouwen, in een lange reeks van eeuwen is bij 'Vrouwen in de Middeleeuwen' aan het goede adres. Een zeer geslaagd verslag over wisse lende gelijkheid en ongelijkheid in een grijs verleden. Eén keer over Auteur: Hannes Meinkema Uitgever: Contact Hannes Meinkema doet 't nog "een keer over". En op wat voor wijze. Haar 5e bundel verhalen is kwalitatief de beste van het kwintet. Geen moeilijk, morsig taalgebruik, en een schakering aan variaties die we van haar nog niet ken den. In "een keer over" komen diverse vrouwen aan het woord, die ieder op eigen wijze fragmentarisch iets over hun grote liefde vertellen. Opstandig heid en zekerheid bij de jeugdige ver tolkers, berusting en wantrouwen bij de vertolksters die 't allemaal al ach ter de rug hebben. Grote verdienste van "een keer over" is zonder twijfel dat de vrouwen die aan het woord ko men geen weltfremde figuren zijn. Ze zijn herkenbaar, mensen van deze tijd, en dat is bij Hannes Meinkema, wellicht door haar soms overtrokken aandeel in de vrouwenemancipatie wel eens anders geweest. Het Jason Dubbelspel Auteur: Ludlum Uitgever :Luitingh Ludlum, acteur, producent, maar voor al bekend als auteur van adembene mende thrillers. Thrillers die duidelijk afwijken van het gebruikelijke genre. Daarvan is ook bij het "Het Jason Dubbelspel" duidelijk sprake. Zelfs de meest doorgewinterde lezer brengt hij op bijna argeloze wijze in een wereld waarvan je je afvraagt of er sprake is van fiction dan wel non-fiction. Ge loofwaardig ook in deze uitmunde thril ler opnieuw het feit dat hij zijn land genoten nergens op een voetstuk plaatst, het tegendeel is eerder waar. Deze nieuwe Ludlum-thriller heeft het Verre Oosten als décor. In Ludlum's optiek een verre van fris wereldje. Merkwaar dig is dan weer dat hij er in slaagt, ondanks de onfrisse, soms bizarre ge beurtenissen een sfeertje op te roepen, dat je doet overwegen toch eens tijdens je vakantie er kennis mee te maken. Ludlum trekt met het "het Jason Dub belspel" aan en stoot af. Aan de lezer het oordeel wat uiteindelijk de door slag geeft. Hoe de uitkomst ook is, Robert Ludlüm beschikt over het niet geringe talent zijn fans mee te sleuren in een avontuur vol hedendaagse ter reur en er dan ook nog in slaagt iets van zelfgenoegzaamheid op te roepen met betrekking tot de afloop. Liefheb bers van een geloofwaardige thriller van deze tijd mogen de nieuwe Robert- Ludlum niet missen. Vorige week was de voor vele kinderen bekende kinderboekenschrijfster Anke de Vries op bezoek bij de jeugdbiblio theek aan de Albert Cuyplaan. Anke de Vries is al enige jaren zeer aktief met het schrijven van jeugdboeken voor al lerlei leeftijden. Voor haar boek 'Het geheim van Mories Besjoer' kreeg zij in 1976 de Zilveren Griffel uitgereikt. Kinderjury's hebben ook nog andere titels van deze schrijfster bekroond. De reden van het bezoek aan de biblio theek was de afronding van een projekt dat de bibliotheek in samenwerking met het Griftland College had gehou den. Alle leerlingen van de zes brug klassen hadden een boek van Anke de Vries gelezen en kregen tijdens het be zoek de gelegenheid vragen te stellen aan de schrijfster over de inhoud van haar boeken, over haar leven en hoe het is om schrijfster van kinderboeken te zijn. De boeken waar het om ging waren 'Belledone Kamer 16,' 'Medeplichtig,' 'Weg uit het verleden,' 'Het geheim van Mories Besjoer' en 'De vleugels van Wouter Pannekoek.' Tijdens het eerste onderdeel van het projekt, t.w. het bibliotheekbezoek, was de leer lingen opgedragen één van de boven staande titels te lezen. Bij de boeken waren vragenlijsten uitgedeeld, die na enkele weken op school met medewer kers van de bibliotheek besproken zou den worden. Het projekt werd beëindigd met een be- Op maandag 28 aprii a.s. vindt in de bekende bar-grill 't Luykje aan de Steenhoffstraat 47 de eerste ronde plaats van een grootse soundmix-show, waaraan iedereen die 18 jaar of ouder is kan meedoen. De show begint om 21.00 uur en kent vier rondes, waarvan de tweede, de derde en de vierde worden "afgewerkt" op de maandagen 12 mei, 26 mei en 9 juni. Inschrijvingen kan men zich uiterlijk 25 april a.s. bij 't Luykje (tel. 18252), waarbij het te zingen nummer op een eigen cassettebandje moet worden ingeleverd. Een deskundige jury zal niet alleen op de zang letten, maar ook op de kle ding. Het maximum-aantal inschrijvingen per show is 15. De deelname aan de le, 2e, 3e of 4e ronde vindt plaats op volgorde van reservering. 't Luykje biedt de deelnemers/deelneemsters ook de mogelijkheid om gebruik te maken van de voorraad soundmix-bandjes van 't Luykje zelf, om daaruit een liedje te kiezen. De finale vindt plaats op maandag 16 juni. Uit elke voorronde plaatsen zich drie deelnemers/deelneemsters voor deze finale. Voor de winnaars of winnaressen is er een aantrekkelijk prijzenpakket: De eerste prijs is een vijfdaagse reis, geheel verzorgd, voor twee perso nen naar Parijs; de tweede prijs is een driedaagse reis, geheel verzorgd, voor twee per sonen naar Londen de derde prijs is een waardebon van 250 gulden. Begin mei verschijnt er een nieuWe, voordelige editie van Rien Poortvliets boek 'Braaf'. Van de oorspronkelijke, gebonden uitgave vonden - na de ver schijning in 1983 - in recordtijd zo'n 150.000 exemplaren hun weg naar het publiek. De verschijning van de nieuwe editie is extra opvallend omdat uitgeverij Unieboek een deel van de opbrengst zal gebruiken voor de schenking van 20 puppies aan het Koninklijk Neder lands Geleidehondenfonds. Deze be stemming past uitstekend bij het dier en menslievende karakter van het boek 'Braaf' Eigen manier Rien Poortvliet staat bekend om zijn diepgaande dierenliefde, die hij op een kunstzinnige, levensechte en bovenal zeer eigen manier in beeld brengt. Het wereldsucces van boeken als 'De Oproep der Kabouters', 'Van de Hak op de Tak' en bijvoorbeeld 'Het brie- schend Paard' is daaraan te danken. Hondenvrienden Natuurschilder Poortvliet is een hon denvriend in hart en nieren. Dat proef je op elke pagina van 'Braaf'. Daarbij is hij ook een prima verteller. In het boek zien en lezen we hoe Sep - een kortharige Duitse staande - na een lang en jaaggraag leven zijn laatste dagen slijt. Op indrukwekkende ma nier weet Poortvliet de band tussen baas en jachtpartner aan het papier toe te vertrouwen. Na Sep is er de dar tele Ezechiël, die een heel nieuw hon dentijdperk voor Poortvliet inluidt. Informatie Het verhaal is gelardeerd met algeme ne informatie over honden; Poortvliet vertelt over hun hebbelijkheden, hun ochtendhumeur, de dingen die honden lekker vinden en de talloze ondeugden. Hondenliefhebbers zullen ervan smul len en hun eigen trouwe viervoeter her kennen. Ook de verschillende hondenrassen passeren de revue. Rien Poortvliet toont de dieren in hun natuurlijke om geving, waar ze dan ook het beste tot nun recht komen. Goed doel Naar aanleiding van de nieuwe uitgave wordt een goed doel gesteund: het Koninklijk Nederlands Geleidehonden fonds (KNGF). Het fonds krijgt 20 pups. Dit KNGF leidt al een halve eeuw lang geleidehonden op voor vi sueel gehandicapten. Tot nu toe wer den er meer dan 3000 honden, koste loos, aan blinden ter beschikking ge steld. De dieren worden van jongsafaan, spe lenderwijs op hun taak voorbereid. Zogenaamde 'puppy-pleeggezinnen' zorgen ervoor dat de hondjes opgroeien tot spontane, mens- en diervriendelijke hondjes. De KNGF-aktiviteiten zijn uitsluitend mogelijk door de steun van een brede vriendenkring. Daarom be sloot de uitgever van Rien Poortvliet een deel van de opbrengst van de nieu we editie van 'Braaf' aan dit fonds ter beschikking te stellen. Gezien de belangstelling voor het werk van Poortvliet ziet het er naar uit dat de 20 puppies snel aan hun carrière als geleidehonden kunnen beginnen. 'Braaf' is een uitgave van Van Holke- ma en Warendorf en kost in deze spe ciale editie 29,90. Er wonen heel wat kinderen in Soest en omgeving die een Paasei in een kleur rijk jasje weten te steken. Enige hon derden jongens en meisjes hebben hun kunstwerken bij de Rabobanken inge leverd en de jury, bestaande uit de dames Nell Greven, lerares aan het Griftland College, en Marry van Mar- le, onder meer lerares volksschilder kunst, hebben er een hele kluif aan gehad om uit deze veelheid van in zendingen de mooiste paaseieren te se lecteren. Uiteindelijk bleven ruim 40 prijswin naars, ingedeeld in 4 leeftijdsgroepen, over, en toen werd het nóg moeilijker om goed van beter en beter van best te onderscheiden. Het is verbazingwek kend hoeveel kinderen, ook in de jong ste leeftijdsgroep al zóveel gevoel voor kleurharmonie en vlakverdeling blij ken te bezitten en hoezeer ze elkaar viteit naar de kroon steken. Prijsuitreiking in Eltheto De prijswinnaars hebben het goede nieuws inmiddels schriftelijk vernomen en op zaterdag 19 april a.s. zullen ze vanaf 11.00 uur 's morgens in gebouw Eltheto aan het Driftje hun prijs( je) uit handen van de jury, die alsdan aangevuld en versterkt zal zijn met de gezellige bab belaar en grote kindervriend René Grendel, in ontvangst kunnen nemen. Een frisdrankje voor de winnaars en een kopje koffie voor de trotse moeders, beide gekompleteerd met de traditio nele en altijd weer overheerlijke ver snapering van Hartje-Zuid's meester bakker Hans Bouwmans, zullen onge twijfeld tot de feestvreugde bijdragen. Volgende week zullen de namen van de prijswinnaars en van de Hartje-Zuid winkeliers, die ook nu weer spontaan grote- en kleine prijzen ter beschikking stelden, in deze krant worden bekend gemaakt. I Anke de Vries (l.) had een aan dachtig gehoor bij de Griftland-leer- lingen. zoek van de leerlingen aan de biblio theek, waar Anke de Vries dan per klas haar boeken en haar 'schrijvers' leven aan de orde stelde. Aangezien de leer lingen door het projekt al behoorlijk wat van de schrijfster en haar werk kenden, kwamen er zoveel vragen los, dat de beschikbare tijd onvoldoende was om deze allemaal te kunnen beant woorden. De opzet van het projekt was om de leerlingen met de bibliotheek, haar boeken en een schrijfster te laten ken nismaken. Uit het enthousiasme van de leerlingen bleek dat op deze manier heel aardig te zijn gelukt. Tijdens de jaarvergadering in maart j.1. hebben de A.R.O.S.-leden enkele nieuwe bestuursleden gekozen. De samenstelling van het bestuur is nu ais volgt Voorzitter: de heer J.D. Hofman; se cretaresse: mevr. J. Uittenbogaard- Smitspenningmeester/projektleider de heer C.G. van Dooremaal; program maleidster: mevr. C. va/t Ammers; technisch leider: de heer R. van Es. De heer C.G. van Dooremaal zet de werkzaamheden voort van ex-penning meester D. Koblens. Daarnaast funk- tioneert hij als projektleider van de A.R.O.S. De heer R. van Es werd in feite reeds eerder benoemd tot technisch leider i.v.m. het vertrek per 1 januari 1986 van de heer H. Duns. Om de week introduceert de Soester Courant een van de winkeliers van 'Hartje-Zuid' - onder welke vlag zich zowel de 'oude' winkeliers van de Soesterbergsestraat e.o. als de 'nieuwe' van de Zuidpromenade gezamenlijk scharen - nader bij het lezerspubliek. Dat gebeurt onder het motto: "Met het oog op Hartje-Zuid". De verschillende winkels passeren daarbij in een willekeurige volgorde de revue. Aflevering 37 Reisbureau GerthZuidpromenade 31 HARTJE-ZUID V.l.n.r. Bert en Ellen Hovestad èn— Frits Gerth. Spreekt Bert Hovestad (46) deze woor den met zo'n grote overtuigingskracht en vanzelfsprekendheid uit omdat hij zich, zetelend achter een moderne ba lie, letterlijk geruggesteund weet door een indrukwekkend decor van vele hon derden in multicolor gedrukte brochu res? Natuurlijk niet! Brochures, hoe vakkundig, kleurrijk en smakelijk ook ontworpen, kunnen niet het enige hulp middel vormen voor de overdracht van kennis en informatie omtrent reis doelen waar ook ter wereld. Daar is nog wel iets anders nodig. En onder 'iets anders' wordt inzonderheid de omvangrijke know-how verstaan, die gedurende een veeljarige periode van ondervinding en practische ervaringen bij beetjes moest worden opgebouwd. En die van dag tot dag moet worden bijgehouden! Blauwvinger studeert chemie "Ik ben in Zwolle geboren en heb de eerste tien jaren van mijn jeugd aldaar doorgebracht. Ik ben dus een echte blauwvinger." Dat is weer eens iets anders dan een Soester Knol. Hoe zo, blauwvinger? "Volgens de overlevering moeten de bewoners van Kampen ooit een grote schuld in centen hebben uit betaald. De Zwollenaars hebben zich toen letterlijk de vingers blauw moeten tellen. Vandaar! Tien jaar Zwolle dus. Wat gebeurde er daarna? "Mijn vader die bij de NS werkte, kreeg een andere standplaats. Ons gezin verhuisde naar Amersfoort en vanaf dat moment heb ik altijd in de provincie Utrecht gewoond. Ik ging in Amersfoort op school, haalde op 17-jarige leeftijd keurig mijn HBS-B- diploma en vond toen dat ik maar che mie moest gaan studeren. En weldra volgde ik dus de colleges aan de Che mische Faculteit van de Universiteit in Utrecht. Aangezien ik ijverig stu deerde, ging de tijd snel en voor ik het wist, was ik vierdejaars en stond ik voor mijn kandidaatsexamen." Hovestad stopt nu even abrupt, alsof hij wil doen uitkomen dat er destijds ook sprake is geweest van een plotse linge stilstand, om dan te vervolgen met: "En aan mijn kandidaats ben ik nooit toegekomen! Of, om het in chemi sche taal uit te drukken, er vond een reactie plaats.Daar zal dan toch een actie aan voorafgegaan moeten zijn? Ellen (Tensen) "Inderdaad! Een jarenlange zelfs. En die langzame ontwikkeling is begon nen bij Ellen. Ik zal het even snel uit leggen. Ik was achttien jaar toen ik Ellen, die 2 jaar jonger was dan ik en nog op school zat, leerde kennen. Haar meisjesnaam was Tensen, een naam die dank zij haar grootvader (W. C. Tensenvader en broer grote bekend heid in Soest en in de wijde omtrek genoot en die nu nog bij iedereen vers in het geheugen ligt. Een naam die op een haar na gedurende een halve eeuw (1930-1979) de bussen, van wat gerust een van de laatste particuliere lijnbusdiensten in Nederland mag wor den genoemd, heeft gesierd. Het be drijf maakte in de tijd waarover ik spreek een explosieve groei door en tijdens vakanties werd mijn hulp vaak ingeroepen. Ik verleende die assisten tie erg graag. Bovendien kon ik erg goed opschieten met mijn aanstaande zwager, de technische man in het be drijf. Ellen was in 1960, na een half jaartje Engeland, bij vader op kantoor gekomen en zij sprak vanzelfsprekend vaak met mij over haar werk. Zo ont stond er tijdens mijn studiejaren al een groeiende belangstelling voor het rei len en zeilen van de Tensen-onderne- ming, terwijl de interesse voor een .toe komst als chemicus langzamerhand verflauwde. Het klimaat voor een over stapje werd dus steeds gunstiger en toen mijn aanstaande schoonvader dan ook vroeg of ik full-time wilde komen werken, heb ik mijn studie afgebroken en ben ik, na eerst mijn militaire dienst plicht vervuld en als reserve-officier afgesloten te hebben, in 1962 in dienst van Tensen getreden. Daar heb ik het klappen van de zweep leren kennen." Even opschieten Het gesprek vindt, met horten en sto ten, plaats "in een sfeer van voortdu rende bedrijvigheid. Terwijl buiten een kille regen vanuit een grauwe lucht tegen de ruiten slaat, worden binnen aan de telefoon en aan de balie door Bert Hovestad en medewerkster me vrouw Mol talloze vragen beantwoord over reisdoelen waarvoor geen regen verzekering afgesloten behoeft te wor den. Als er even een stilte valt en Hove stad zich kennelijk realiseert dat hij nog steeds niet bij Reisbureau Gerth is aanbeland, klinkt het toepasselijk: "Ik moet nu wel even opschieten, an ders arriveren we niet op onze reisbe- stemming. Ik trouwde in 1963 met Ellen, die in 1965 haar kantoorstoel bij Tensen verliet om de rol van moeder te gaan spelen. Een grote' rol overigens, want in 1970 waren we met zijn vijven. Inmiddels zijn de zoons 21 en 20 jaar en onze dochter 16. Klinkt ietwat gerie felijker en dat is het trouwens ook. Okay, nog even terug naar Tensen. In de zeventiger jaren rukte de privé- auto onweerstaanbaar op. De loonkos ten stegen op explosieve wijze, de be drijfsresultaten liepen terug. Mijn bin nen het bedrijf vanaf 1977 opgestarte en succesvolle activiteiten als weder verkoper van reizen konden aan die ontwikkeling niet veel veranderen. Aangezien overheidssteun evenmin soelaas bood, werd gezocht naar een andere oplossing, die uiteindelijk in het jaar 1979 in een overeenkomst met de Nederlandse Spoorwegen werd gevon den." Geen spijt gehad Hovestad haalt even adem. "Nu zijn we er bijna. Het voltallige personeel van Tensen werd door de NS overge- nomen en ook ik zou daar een stoel krij gen. Ik heb hem echter nooit bezet. Door mijn activiteiten op reisgebied kwam ik ook regelmatig in contact met Frits Gerth en toen ik hem in het druk ke jaar 1979 aansprak over een moge lijke overname van mijn reisportefeuil le, draaide hij de zaak om door te vra gen: waarom ga je niet gewoon door onder de bekende manier van Reis bureau Gerth! Lang verhaal kort: de overeenkomst kwam tot stand en in december 1979 openden we het filiaal aan de Soesterbergsestraat 122. Het vol tallig personeel bestond uit mijn per soon en, ja hoor, terug van wegge weest: Ellen! Het eerste lustrum heb ben we daar net niet kunnen volma ken, want in 1984 waren Frits en ik het er met elkaar over eens dat we op nieuw moesten schakelen. En zo heb ben we, op 31 oktober 1984 en de dagen daarna, samen met onze oude en nieuwe collega's van 'Hartje-Zuid' en niet te vergeten de duizenden bezoekers, de heropening van het tweede Reisbureau Gerth, mogen vieren. En terugblik kend op die ruim anderhalf jaar hier, I 4 kan ik opnieuw volmondig en met vol doening zeggenGeen spijt gehad Naar verre streken Aan welke eisen moet je voldoen om jezelf specialist in het reiswezen te mogen noemen? "Aan vele. Naast het blindelings vinden van de weg in een doolhof van reisgidsen, folders, bro chures, dienstregelingen en wat dies meer zij, moeten duizend en één vra gen snel beantwoord kunnen worden. Vragen over hotelaccommodatie, be zienswaardigheden, klimaat, cultuur, zeden en gewoonten, eten en drinken, valuta's douanebepalingen, inentin gen, enfin te veel om op te noemen. Vragen die je afdoend kunt beantwoor den als je zelf ter plekke bent geweest. Hetgeen we dan ook allen, ieder op zijn of haar beurt, doen. Europa be reizen we in alle hoeken en gaten, doch we trekken ook naar verre streken. Zelf was ik in Brazilië, Sri Lanka en Indonesië. Frits Gerth bezocht, evenals zijn echtgenote, China en in Indonesië weet hij ook aardig goed de weg. Daar naast volgen wij pittige cursussen die we wel even met een diploma willen afronden. Een en ander gaat niet onop gemerkt aan de klant doch evenmin aan onze collega's in de reiswereld voorbij. Je wordt steeds meer voor vol aangezien. Binnenkort worden we dan ook door de KLM van sub-agent tot agent bevorderd. Dat betekent zelf tickets uitschrijven, dus snellere dienst verlening." Griekenland, Galilei, Gerth Welke reisdoelen zijn 'in'? "In Europa staat Spanje nog steeds op de eerste plaats, maar Griekenland begint steeds hoger te scoren. Bootreisjes langs de Rijn blijven in trek en de belangstel ling voor onze speciale dagtrips in even eens erg groot. Buiten Europa was ^.Indonesië altijd al een geliefde vakan tiebestemming, doch sinds ik mijn eigen reisverslag, ondersteund met film- en fotomateriaal, aan de mensen kan uit brengen, is de belangstelling voor dit wonderschone land sterk toegenomen." Waar breng je je échte vakanties door? "We zijn allemaal verwoede skiërs, dus wordt het bijna altijd een winter sportgebied. En aangezien het bloed nu eenmaal/kruipt waar het niet gaan kan, zoeken we steeds naar andere en beter lokaties. Proeven we overal het kopje koffie en inspecteren we gelijk tijdig even het sanitair. Want in de reis wereld tellen deze praktijkgegevens nog steeds sterk mee in de vraagstel ling, of een touroperator dit hotel of dat restaurant méér dan goed acht voor zijn vakantie-reizigers. In het jaar 1633 kon de befaamde ster renkundige Galilei zijn aanklagers er niet van overtuigen dat de aarde draait. In het jaar 1986 is dat niet meer nodig. Iedereen weet het. Maar op grond van Bert Hovestad's woorden weten we nu óók dat diezelfde aarde bol staat van reizen. Van het Reisbureau Gerth, wel te verstaan! i

Soester Courant | 1986 | | pagina 19