1 2984 f30-belnul TAXI KLOMP Café-Restaurant Soestdijk WOENSDAG 16 APRIL 1986 SOESTER COURANT PAGINA 25 Middag-bustocht Rode Kruis Soest/Soesterber g Opnieuw expositie van B. Voordouw in Soester Oudheidkamer Hoe wordt de vrede gediend? Burgerlijke stand Zwemdiploma' s in de Turf Geslaagde jubileum-verkoop van de vrijwillige Welfare in Vijverhof 'Groenen' starten campagne in Utrechi R.K.kerkdiensten Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' De Vrije Teugel TEL, Hondje weg Hondje terug Boswandelingen in Zure Regenweek Predikbeurten V.V.D.-er Joekes sprak in Soest uwfeestavondgeloei verzorgd! Laatste ophaalzater- dag stichting Jeugd zorg Vleesverkoop voor iedereen Medische dienst Geslaagde emancipatieavond PvdA Concert Soester Orkest Vereniging Nu de winter voorbij is en de natuur binnenkort weer meer kleur zal krij gen, heeft de afdeling Soest/Soesterberg van het Nederlandse Rode Kruis besloten, wederom een voorjaarsbustocht te organiseren voor hen, die zelden of nooit met vakantie kunnen, of zelfs niet één dag uitgaan, omdat dit zonder hulp niet mogelijk is. De datum is bepaald op dinsdag, 6 mei a.s. Het uitstapje gaat deze keer via een mooie route naar de Veluwe, waar een kopje koffie of thee wordt aan geboden. Het einde van de bustocht zal om ongeveer zes uur zijn. Het verzamelpunt rond de klok van 13.00 uur zal nog nader worden bepaald. Voor deze middag wordt een eigen bijdrage van 7,50 gevraagd. U kunt zich opgeven bij mevrouw Reer, tel. 02155-11998 of bij mevrouw Ribbens, tel. 02155-12235. Ingeval het aantal aanmeldingen groter is dan het aantal beschikbare plaatsen in de bus, zal selektie noodzakelijk zijn. De Oudheidkamer Soest heeft opnieuw een expositie ingericht van het werk van plaatsgenoot B. Voordouw. Zijn werk omvat o.a. Miniatuurstijl- meubelen, schaal 1:5, waarbij diverse stijlen tot in. details zijn uitgewerkt, vervaardigd in de originele houtsoor ten. Men vindt hierbij in miniatuur een overzicht van de meubelstijlen van de laatste eeuwen, t.w. Gotiek, Renais sance, Barok, Rococo, Empire, Bieder: meier, waarbij het muziekinstrument niet vergeten is. Een uniek Kabinet orgel is er te zien. Verder zijn er van de hand van de heer Voordouw geschil derde portretten, aquarellen, minia tuurvoertuigen uit de oude tijd, appli catie werk en ikonen te zien. De exposi tie omvat een groot aantal miniatuur meubelen en andere voorwerpen, waar in vele jaren handwerk zichtbaar zijn. De heer Voordouw, een midden-zeven tiger, is een bekend binnenhuisarchi tect, werkend voor verscheidene grote bedrijven en particulieren nu in ruste, die na zijn werkzaam leven al zijn tijd in zijn hobby heeft gestoken. De unieke kollektie gaat te zijnen tijd naar een museum, waarvoor reeds afspraken gemaakt zijn. De expositie in de Oudheidkamer Soest, Ferdinand Huycklaan 18 wordt geopend op zaterdag 3 mei om 14.00 uur, en duurt tot 25 mei. Openingstijden: zaterdag, zondag, Hemelvaartsdag, de Pinksterdagen van 14-17 uur, op de andere dagen van 19-21 uur. Het ICTO en de bergrede wereld van het westen.' Het belang- De vredesbeweging, die de weg naar de vrede ziet via een strategie van evenwicht en controleerbare wapenbe heersing en -vermindering, opent haar vergadering van woensdag 9 april j.1. in de Open Hof met bijbellezing en ge bed. Ze maakt hiermee duidelijk dat uit de keuze voor Christus niet auto matisch een keuze voor eenzijdige ont wapening hoeft te volgen. Uit eigen bij belse inzichten vecht ze voor de vrede en wil zich daarbij niet op de vlakte houden, ook niet met de bergrede. De vergadering van het interkerkelijk comité tweezijdige ontwapening (het ICTO) in Baarn/Soest e.o. heeft als be langrijk punt een referaat van ds. J.W. Schneider op de agenda staan. Na een uitermate kort financieel en zakelijk gedeelte en een derhalve wat lang uit gevallen pauze is het woord aan de legerpredikant. Zijn betoog voor de aanwezige 50 mensen wordt visueel on dersteund door een negental op stencil gezette stellingen. Het nut van deze aanpak wordt ten overvloede bewezen als blijkt dat de predikant zijn volledige tekst nog te Hilversum heeft liggen. Bergrede De titel van het referaat, die meer een motto blijkt te zijn, heeft ds. Schneider gehaald uit een uitspraak van Fons Jansen, en luidt als volgt: op de vlakte blijven met de Bergrede? In deze - enigszins gewijzigde - uitspraak legt de predikant nadruk op het vraagteken. Allereerst vecht de spreker - in zijn wat algemener betoog dan het motto doet vermoeden - de kruis-vluchtwapenen aan. Hij zet ze in de wijdere context van de moderne bewapening in het al- gemeen. Toch raakt ook dit enorme probleem niet de eigenlijke kern van de vredesproblematiek, wat hij ver woordt in zijn tweede stelling: niet de wapens, maar de mens vormt ten diep ste het probleem. Ds. Schneider vindt dat je om die reden het probleem deels naar het terrein van de politiek moet verschuiven: 'Hoe brengen wij een zo danige ordening van de samenleving op deze wereld tot stand, dat vrede en veiligheid worden gewaarborgd.' Waarbij vrede niet alleen afwezigheid van oorlog betekent, maar tevens ge rechtigheid, waarheid, vrijheid en soli dariteit. Ideologie Op politiek gebied tekent de Hilver- sumse legerpredikant een scherpe zwart-wit tegenstelling tussen.... de socialistische (of communistische) ideologie en het bonte geheel van nor men en waarden in de rest van de wereld.' Hij weigert te spreken over een westerse ideologie, omdat hij dit begrip definieert als: een gesloten systeem (-) waarbij in beginsel op alle vragen een antwoord wordt gegeven. Hij ziet juist de kritiek en de vrije geest van de mens als tekenend voor 'de rijkste wapen van de ideologie is het terrorisme, door infiltratie en steun. Dit is een goedkoop en effectief middel omdat... de USSR bijzonder goed weet dat een kernoorlog niet uit te voeren is.' Vandaar zijn oproep dat, hoewel het kernwapenprobleem levensgroot blijft staan (we) ons niet blind (moeten) staren en bang laten maken, en ondertussen de strijd op alle andere fronten verliezen.' Geestelijke strijd Als leden van de kerk moeten wij aller eerst oog hebben voor het geestelijke karakter van de strijd.' Hierbinnen vindt een tweedeling plaats 1. bestudering van de ideologie 2. strijd om het recht van de staat. En dan komt de Bergrede om de hoek kijken als de vraag gesteld wordt 'Wordt de Bergrede op deze manier niet uitgeschakeld?' Ds. Schneider stelt dat de prediking van de liefde niet kan en mag inhouden dat het kwaad on gestraft zijn gang kan gaan. Iets der gelijks is ook te vinden in een brochure over oorlog en vrede, waarin ds. Vlaar- dingerbroek hierover zegt: 'Het gaat verder ook over de vraag of allerlei uit spraken van de Bijbel (citaten uit de bergrede volgen hier A.) op dezelfde wijze mogen worden toegepast op de staat en overheid als op christenen per soonlijk en gezamenlijk als kerk. Mogen zomaar lijnen worden getrok ken van het Koninkrijk van God naai de (konink )rijken van deze wereld? Spanning blijft bestaan in de uit spraak Geef de keizer wat des keizers is en Gode wat van God is. Daarom komt voor Schneider c.s. het weigeren van bepaalde plichten t.o. de staat slechts in uitzonderingsgevallen aan de orde. Kritiekloos t.o.v. de 'eigen' machthebbers staat de predikant niet. Hij vraag zich bijvoorbeeld af of het presidentiële systeem van de V.S. m.b.t. de grote macht van de president nog wel toereikend kan worden ge noemd voor de gecompliceerde taak van de vervulling van het leiderschap van de westerse wereld.' Discussie In de discussie, die na een korte pauze gehouden werd, waren enkele veront ruste geluiden te horen. Niet alleen t.o.v. de inhoudelijke kant ontstond een gedachtenwisseling, men vroeg zich ook af waarom een deel van veler kerkelijke bijdrage haar weg vindt naar het IKV, waar het ICTO geen en kele financiële steun ontvangt - m.u.v. een éénmalig gift. De polarisatie binnen de kerken is in volle gang. Waar enerzijds het ideaal van Samen op Weg gestalte vindt, blijkt anderzijds het verketteren van eikaars standpunten nog lang geen ver leden tijd. Annechien GEBOREN: Yasin, zoon van C. Tuncay en H. öz- türk. - Folker, zoon van J. Kick en G. J. H. Uildriks. - Tara Jane, dochter van M. C. Thomas en Y. S. Holtrop. - Tiago Miguel, zoon van E. Henneberke en M. G. van den Broek. - Esther, dochter van W. L. E. Houtman en P. van den Deijssel. - James Alexander, zoon en Sheelagh Denise, dochter van F. C. C. H. Collard en C. M. Connolly. - Tessa Marieke Louise, dochter van A. J. Holthuizen en G. H. Majoor. - Daphne, clochter van E. R. Kroes en Luinenburg. - Alwine, dochter van H. M. Gaemers en J. W. T. Gort zak. - Miranda, dochter van W. N. J. Grift en T. H. van Kleef. - Niki, dochter van R. G. Lijftogt en P. F. van der Eijk. - Roelinda Regina, dochter van Boers en M. M. de Groot. - Jeroen, zoon van D. J. van Duren en E. M. Wielaard. - Jonathan Jeftha, zoon van Peters en M. Keijzer. - Folkert Jan, zoon van D. J. W. Arnold en E. H. van de Hoef. ONDERTROUWD Gerardus Cornelis Maria Kruithof en Anita Hess. - Ralph Vignau en Antonia Lamberta Maria van Ooijen. GEHUWD: Geen OVERLEDEN: Karei Christiaan Mohrmann, echtgen. van C. van den Berg. - Jeroena Maria Molenkamp, echtgen. van C. J. M. van Rijthoven. - Jan Geurtsen, echtgen. van M. G. Brink. - Hendrik Gezinus Willem Frijling, wed. van C. A. Scheep bouwer. - Johan Gorka, echtgen. van A. Sparreboom. - Elisabeth Bern- hardine, Grzebeta, wed. van G. C. Ap peldoorn. - Hendrik Versluis, echtgen. van A. Bouwmeester. - Marinus van Soest, echtgen. van M. M. Hasselbach. Petronella Kraan, wed. van E. Wester- veld. - Jan Roelof van de Grift, wed. van G. van Schalkwijk. - Harm van den Belt, wed. van A. H. Veenendaal. - Elisabeth Koomen, wed. van N. C. Baltus. GEEF BLOED, WORD Afgezwommen op 26 maart, A-diploma: Maeika van den Heuvel, Femke Heer- kens, Hans Hekman, Ilonka Sparnaaij, Robert Scheerhoorn, Sylvia Pureveen, Tanja Jaklofsky, Teun Strijbosch, Susanna Elshout, Dennis Leurs, Mar cel van Os, Remy van der Wardt, Natasja Andriessen, Alison Hablitzel, Jeroen de Haan, Corrine van den Brom, Daphe Beszelzen, Philip Buck, Jen- nifer Hansley, K. A. Albayrak, S. Untü, U. Kandemir, Yurter Yogci. Afgezwommen op 26 maart, B-diploma: Serline Kooij, Cynthia Ghurahoo, Jac- queline Altena, Bart Kohlen, Freddy Schuurhannes, Hanneke van Kooten, Vanessa Roest, Marianne Spaink. Afgezwommen op 19 maart, zwemvaardigheid M. de Pater, I. Spijker, W. Reijersen, B. van den Berg, P- Koop, G. Korten, L. Weitzel, M. Leschot, D. van den Berg. ZW.ffl: J. Kuyper, G. Kisner. Het is verheugend te melden dat niet alleen de opkomst bij de vrijwillige Welfare-middagen in het nieuwe Dien stencentrum de Vijverhof een groot succes is, maar ook de jubileum-ver- koop n.a.v. één jaar Welfare in de Vij verhof, die op dinsdag 8 april j.1. ge houden werd in het Dienstencentrum zich mocht verheugen in een uitermate grote belangstelling, een gezellige 'De aarde hebben wij niet geërfd van onze ouders, maar te leen van onze kin deren.' Onder dit motto zijn de Groe nen in de provincie Utrecht hun cam pagne voor de Tweede Kamerverkie zingen van 21 mei gestart. Voluit heeft de partij de Federatieve Groenen. Zij vormen een tak van de internationale Groene beweging, die al in zeven andere Europese landen wortel heeft geschoten. De Groenen zijn niet gemakkelijk in te delen bij links of rechts, omdat zij vrijheid en solidariteit met elkaar combineren. Belangrijke punten in de verkiezings campagne zullen zijn - economie en landbouw behoren te worden gegrondvest op eerbied voor het leven- iedereen heeft recht op een individueel basisinkomen en op de so ciale zekerheid mag niet worden be zuinigd; - de rol van de staat en de macht van de bureaucratie moeten sterk worden teruggedrongen ten gunste van vrije mensen en groepen minder leerplicht en meer vrijheid van onderwijs- afschaffing van de loon- en inkomstenbelasting. In plaats daarvan belasting op bedrijfswinsten en ener gieverbruik; - steun aan kleine onder nemers. Op woensdag 23 april wordt een verkie zingsbijeenkomst gehouden in het CSB- gebouw, Kromme Nieuwegracht 39; te Utrecht. Aanvang 20.00 uur. Kontakt adres Soesttel. 14743 of 23913. sfeer en goede verkoopresultaten, t.w, ƒ905,80. Naast de normale verkoop, was er een loterij georganiseerd met mooie ge handwerkte prijzen. De prijzen vielen op de volgende lotnummers: le prijs 440.2e prijs: 330. 3e prijs: 155. 4e prijs 147. Alle gewonnen prijzen zijn reeds aan de gelukkige winnaars uitgereikt. De Welfare hoopt nog vele van deze gezellige en succesvolle middagen te kunnen organiseren. 02155-16088 of 030-520814 Parochie Soest, Kerkplein, tel. 12688. Zaterdag 19.00 uur Zondag 9.30 (hoogmis) en 11.30 uur Maandag, woensdag en vrijdag 8.30 uur Dinsdag en donderdag 19.30 uur Parochie Soestdijk, Burg. Grothestraat, tel. 12775. Zaterdag 19.00 uur Zondag 9.00 en 11.00 uur Dinsdag en donderdag 9.00 uur Maandag, woensdag en vrijdag 19.00 uur Parochie Soest-Zuid, St. Willibrordusstraat, tel. 19943. Zaterdag 19.00 uur Zondag 9.30 en 11.00 uur Woensdag 19.00 uur Parochie Soesterveen Willaertstraat 51, tel. 19995. Zaterdag 18.00 uur Zondag 10.30 uur St. Caroluskerk, Soesterberg, tel. 03463-1521 Zaterdag 19.00 uur Zondag 10.30 uur Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 17 april: De volwassenen- groep is er vanaf 9.30 tot 11.30 uur. Deze morgen worden er mooie knutsel- activiteiten gedaan. De kosten zijn 2,50 inklusief koffie en materialen. Van 13.30 tot 15.30 uur is er de peuter/- oudermiddag. De kleintjes kunnen nu ook 's middags op de boerderij komen om met papa en mama naar de dieren te kijken en te spelen. De kosten zijn 3,- per ouder/kind inklusief koffie, li monade. Voor de wat oudere kinderen is er vanaf 15.30 tot ongeveer 17.30 uur de dierenmiddag. We gaan bij de die ren kijken, je mag ze voeren en natuur lijk kun je ook nog pony of ezelrijden. Vrijdag 18 aprilPeuter/ouderochtend kleintjes kunnen met papa en/of mama naar de boerderij komen. Na schooltijd kunnen kinderen van 4 t/m 12 jaar komen spelen. Er zijn verschillende activiteiten. Zaterdag 19 april: Vanaf 13.30 uur is de boerderij weer open. Kinderen van 4 t/m 12 jaar zijn welkom. Verjaardagen vieren gaat vandaag ook weer door, maar ook niet-jarige kinderen mogen komen. De dingen die je kunt komen doen kunnen o.a. zijn; ezelkar rijden, knutselen, kampvuur maken, schmin ken en misschien nog meer. Ouders die hun kinderen willen opgeven voor een verjaardag kunnen bellen van dinsdag tot en met zaterdag: 18136. U krijgt dan alle informatie. Bel tijdig, want vol is vol. Dinsdag 22 april: De peuter/ouder ochtend is er vanaf 9.30 tot 11.30 uur. Middags kun je in je tuintje komen werken. Er zijn 28 tuintjes die voor 35,- pér seizoen te huur zijn. Er zijn er nog enkele vrij. Kinderen vanaf 6 jaar kunnen dinsdag- en vrijdagmiddag komen tuinieren. De opbrengst neem je mee naar huis en je leert er veel van, Opgave: 18136 of kom langs! Als je geen tuintje wilt kan je op de muziek middag komen. Je kunt gitaarles krijgen en je eigen plaatjes draaien. Ook is er ruimte om te oefenen voor je eigen optreden op Koninginnedag. Woensdag 23 april: Speciaal voor de kinderen van 4 t/m 9 jaar theatermid dag. We beginnen om precies 14.00 uur, Vandaag is er het spannende verhaal van Jan Klaassen en de Heks. Na de pauze gaan we met de kinderen een leuk spel doen en knutselen. Kosten 1 gulden. 'Vrouwen voor Vrouwen' op zoek naar bestuurs leden De Stichting Projekt 'Vrouwen voor Vrouwen' in Soest is op zoek naar kan didaten voor de functies van bestuurs- voorzitster en leden van het algemeen bestuur. Gevraagd worden kennis en affiniteit van en met de buitenlandse vrouwen, bereidheid om intensief men te werken, enige bekendheid met de Soester samenleving en ervaring het werken met vrijwilligers. Meer informatie is te verkrijgen bij van der Leij, tel. 15612. Wie zich wil aanmelden kan schrijven naar de Stichting Projekt 'Vrouwen voor Vrou wen'; ter attentie van het bestuur, Parallelweg 7, 3764 BG Soest; liefst voor 1 mei a.s. Ziekeniondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Koninginnelaan 4 - soest VERMIST: ■4. Reu, zw., middelgroot, omg. Eem- straat. Inl. Amivedi 02154-20805. 94. Kater, gec., grijs cypers, witte buik, dik. Gerritsen, Erikastraat 9, Baarn, tel. 13293. 8-4. Kater, geel. grijs met witte vlek ken, 1% jaar, groot. Hartering, Kerkpad ZZ 69, Soest, tel. 15955. 84. Kater, gec., zw., wit neusje borst voetjes, 6 jr. v.d. Broek, W. Speelmanhof 10, Soest, tel. 23971. 2-4. Poes, grijs cypers, witte bef po ten, 1 jaar. Born, Kooiweg 4, Soest, tel. 15815. GEVONDEN: )-4. Reu, dwergsnautzer, geel/bruin, halsband met noppen, omg. Kivietsdal, dood. 8-4. Kater, rood cypers, gec., jong, Ing. Menkolaan Soest. 8-4. poes, grijs cypers, witte snuit buik kruis voeten, Hilversumse bos. Dierenopsporingsdienst Amivedi Baarn/ Soest, tel. 02154-20805. De week van 19 t/m 24 april is uitge roepen tot derde internationale Zure Regenweek. In deze periode zullen ook in de provincie Utrecht aktiviteiten worden georganiseerd onder het motto 'De lucht gewoon schoon.' Op zondag 20 april worden er ook in de regio Soest-Baarn ihstructieve bos wandelingen georganiseerd. Start- tijden 11.00,13.00 en 15.00 uur. Startpunten zijn: De bossen van Lage Vuursche, aan het einde van de Koude- laan te Lage Vuursche. Kontaktper- soon: W. Klein, tel. 16491. Het landgoed Groene veld aan de Amsterdamse straatweg te Baarn. Kontaktpersoon L. Dammers, tel. 17789. De wandeling duurt ongeveer vijf kwartier. Iedereen is welkom. Onder begeleiding was speciaal opgeleide excursiegidsen wordt gewezen op aan tastingen van bomen. Uit onderzoek van Staatsbosbeheer gebleken dat de toestand van het Nederlandse bos zorgwekkend is. De helft van het bos voldoet niet aan de eisen van een gezond bos. Dit geldt voor zowel naald- als loofbossen. In de provincie Utrecht is het afgelopen jaar een lichte verbetering geconstateerd bij de grove den. De douglas en de eik vertoonden een verslechtering. De vermindering van de vitaliteit van bomen is niet uitsluitend te wijten aan zure regen. Ook weersomstan digheden, grondsoort, grondwater standverlaging kunnen een rol 'spelen Duidelijk is wel, dat luchtverontrei niging een rol speelt bij de verzwak king van bomen. Daardoor kunnen deze bomen gevoeliger worden voor aantastingen door schimmels of insek- ten. Tijdens de wandeling zal ook worden ingegaan op oorzaken van de zure regen en wat er teger) gedaan kan worden. Kontaktavond Vbgel- vreugde Op donderdag 17 april aj.s. houdt deze vereniging Vogelvreugpe weer een kontaktavond in de DuiVenzaal aan de Schrikslaan te Soest. Op tieze avond zal een videofilm vertoond (worden. Aan vang 20.00 uur. Zondag 20 april HERVORMDE KERK Oude Kerk, Torenstraat 1 10.00 uur ds. J. C. Greive 19.00 uur ds. H. J. J. Radstake Emmakerk, Regentesselaan 2 10.00 uur dr. L. J. van den Brom De Open Hof, Veenbesstraat 2 10.00 uur ds. H. J. J. Radstake; gez. Dienst; H.A. Ichthuskerk, Albert Cuyplaan 2 10.00 uur ds. J..H. Gijsbertsen 17.00 uur ds. P. H. van Harten, Wapen veld Zonnegloren, Soesterbergsestr-125 10.00 uur ds. C. R. H. ter Haar Romeny, m.m.v. 'Gooylandt'-koor In alle kerken crèche tijdens de mor gendienst, behalve in Zonnegloren, s Middags ook in de Ichthuskerk. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan 19 i.30 en 17.00 uur ds. J. van Buuren Wilhelminakerk, Soesterbergsestr. 18 i.30 uur ds. J. van Veen De Open Hof, Veenbesstraat 2 10.00 uur ds. H. J. J. Radstake; gez. dienst; H.A. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan 90 |.30 uur ds. J. W. Schoonderwoerd 17.00 uur ds. J. van Amstel, Ede GEREF. KERK VRIJGEMAAKT Parallelweg 1 30 uur ds. J. J. Arnold, Amersfoort 17.00 uur ds. G. E. Geerds GEREFORMEERDE GEMEENTE Rehoboth, Dalweg 44 i.30 en 15.00 uur leesdienst (donderdag 17 april, 19.30 uur: ds. A.B. v.d. Heiden, Doetinchem). NED. PROTESTANTENBOND Rembrandtlaan 20 10.15 uur ds. P. Simoons, Driebergen EVANGELIEGEMEENTE IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52 15.00 uur rev. Flloyd Mc Clung Sr. CHRISTENGEMEENTE SOEST Griftland College, Noorderweg 79 10.00 uur avondmaaldienst NIEUW -APOSTOLISCHE KERK Rembrandtlaan 11 Dienstenzondag 9.30 en 16.00 uur woensdag 20.00 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, St. Theresiastraat 19 Gemeente Soest: dinsdag 19.35 uur zaterdag 19.00 uur Gemeente Baarn: zondag 10.00 uur donderdag 18.25 uur SOESTERBERG HERVORMDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 uur ds. H. Bonestroo, Zeist; gez. dienst Sterrenberg 10.30 uur ds. H. P. Schouten; H.A. GEREFORMEERDE KERK Gen. Winkelmanstraat 10.00 uur gez. dienst in de Hoeksteen 19.00 uur ds. W. J. Hoogenraad, Zeist BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63b 10.30 uur ds. L. C. Kraak EVANGELISCH-LUTHERSE GEMEENTE Kapelstraat 7 10.30 uur ds. J. Mietes, Baarn NED. GEREFORMEERDE KERK Nassaulaan 37 10.45 uur ds. J. A. de Vries; H.A. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Eemnesserweg 63b 19.00 uur br. Dolman, Scherpenzeel ACOM-vergadering Op 24 april a.s. vindt in de Korporaals mess Kamp van Zeist te Soesterberg een ledenvergadering plaats van de Al gemeen Christelijke Organisatie van Militairen Afd. Soesterberg. Aanvang 20.00 uur. De voorzitter van het ACOM- hoofdbestuur zal actuele zaken behan delen. Op uitnodiging van de Vrouwen in de WD Soest/Soesterberg sprak de heer Joekes, Tweede Kamerlid voor de VVD, op 7 april in Restaurant 'De Soes- derduinen' een in zeer grote getale op gekomen publiek, wat zeer zeker niet alleen uit vrouwen bestond, toe. De heer Joekes heeft op deze avond zijn mening over heel wat onderwerpen uit de actuele politiek gegeven, o.a. De sa nering van de economie: 'Onder de laatste kabinetsperiode is hier veel verbetering in gebracht, hiervan is de recente revaluatie van de gulden een bewijs. 'We moeten op dezelfde voet doorgaan.' Euthanasie: 'We blijven het standpunt van Mevr. Wessel volgen en moeten een ruime maar zorgvuldige wetgeving nastreven. Emancipatie'Het doet de emancipatie geen goed dat het in sommige kringen te veel doorgedreven wordt (dram- merij).' 'Openbaarheid van ver gaderen is erg belangrijk! De mensen moeten weten waarom, waar en hoe iets besloten is.Na de pauze was er ge legenheid tot vragen stellen, waar zeer druk gebruik van werd gemaakt. Playboy affaire?: 'Is geen politieke zaak.' 'Ik heb er geen woorden voor dus kan ik er geen antwoord op geven. In hoeverre zijn de bezuinigingen even redig verdeeld over rijk, provincie en gemeente?'Dit is de zgn. verdeelsleu tel van pijn tussen rijk en lagere over heden, het wordt steeds aangepast door meer bijstand aan gemeenten, maar moet fundamenteel worden aan gepast.' 'Wat is uw reactie op de actie voor voorkeurstemmen die door sommige mensen op het ogenblik voor u gehou den wordt'?: Zolang dit op een aan vaardbare manier gebeurt zal ik hier aan mijn medewerking verlenen door deze mensen met elkaar in kontakt te brengen.' 'Ik heb altijd al op mezelf ge stemd want als je niet op jezelf ver trouwt wie kun je dan nog vertrou wen.' 7 Hondjes geven niet automatisch het recht op een achtste maar ervaring is toch wel erg belangrijk en als ik ge kozen wordt ben ik beschikbaar.' Met als laatste opmerkingen:, 'Blijven ademhalen, geen gekke dingen doen en gewoon doorgaan' en 'De mythe gaat rond dat de Gemeenteraadsverkiezin gen een vooruitslag zouden zijn voor de daaropvolgende Tweede Kamer- verkiezinen. Dit is niet waar, sinds de oorlog is meestal het tegendeel net ge val geweest,' werd deze bijzonder ge slaagde avond besloten. Vredehofstraat 6-3761HB Soest tel.02155-12525 van 20.00tot 1.00 uur. vanal 40personen. De laatste ophaalzaterdag voor de rommelmarkt van stichting Jeugdzorg is alweer in zicht. Nog één keer kunt u die overbodige spullen die u toch al steeds weg wilde doen, laten ophalen door de mensen van Jeugdzorgs rom melmarkt. Voor vrijdag vijf uur een telefoontje naar 19871 - 19803 - 18211. Wat u zoal aan ons kwijt kunt: dekens, koffiepotten, theepotten, bedden, stoe len, speelgoed, kleding. Om kort te gaan alles, maar het moet natuurlijk nog wel bruikbaar zijn. U kunt uw spul letjes ook brengen naar één van de in- leveradressen. Er is er vast wel één bij u in de straat en anders om de hoek. Ze zijn herkenbaar aan het gele raambil jet. Wij vermelden er nog enkele Inzameladressen G. Gelderhof 4, Van Hamelstr. 1, T. Dobbehof 38, W. Beckmanstr. 3, Beu- kenln. 26, Nieuweweg 30a, Ereprijsstr. 185, Kamperfoeliestr. 16, Smitsweg 5, W. De Zwijngerln. 24, Emmaln. 10, Hellingweg 26. Voor de verhuizing op vrijdag 25 april a.s. zoeken we nog en kele sjouw (st)ers die het leuk vinden om ons mee te helpen. Ook voor de rommelmarkt, 26 april zoeken we nog enkele enthousiaste medewerk(st)ers. Voor informatie kunt u bellen naar Wilma Mulder, t el. 14441. Zaterdagmiddagmuziek In de reeks Zaterdagmiddagmuziek Domkerk Utrecht van 19 april a.s. staan twee soloconcerten centraal. Al lereerst het Concert voor traverso en orkest KV 313 aan W.A. Mozart. Mar- ten Root is hierin de solist, terwijl in het tweede deel hiervan nóg twee tra verso's te horen zijn. Van de Napoli- taanse componist Leonardo Leo 1694- 1744zal door de barokcelliste Viola de Hoog een Concert voor cello en orkest worden uitgevoerd. Verdere uitvoeren den zijn het barokorkest van de Dom cantorij o.l.v. Domcantor Maarten Kooy. Het concert begint om half vier en de toegang is gratis. Philatelistenvereniging Baarn De Philatelistenvereniging Baarn houdt haar volgende bijeenkomst op maandag 21 april in gebouw De Schakel, Nas saulaan 17, Baarn. Aanvang 20.00 uur. Op het programma staan o.m. een lad derwedstrijd, een extra grote veiling en een verloting. Donderdagmiddag om i4.00 uur zal aan het slachthuis aan de Lange Brinkweg weer verkoop plaatsvinden van vrij- bankvlees. De verkoop staat open voor iedereen. Zaterdag 19 en zondag 20 april HUISARTSEN De artsendienst wordt in het komende weekeinde van zaterdag 08.00 tot zon dag 24.00 uur waargenomen door: J.H.H. Overbeek, Foekenlaan 16, tel. 12333. Mevrouw E. Floor, Varenstraat 39, tel. 12140. Het is aan te raden niet direct naar de dienstdoende arts te gaan. Eerst opbellen! SOESTERBERG 9 P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 1200. APOTHEKEN Weekend- en nachtdienst, ingaande vrijdag 17.30 uur. 9 Apotheek Julius, Laanstraat 26, Baarn, tel. 02154-12432. Extra dienst op zaterdagochtend, 9.00 - 12.30 uur: 0 Wolverlei Apoteek, Weegbreestraat 56,tel. 19646. TANDARTS Zaterdag en zondag 13.00 -13.30 uur: 0 J.G. Hoogteyling, Heideweg 9, tel. 16666. DIERENARTS Van vrijdag 23.00 tot zondag 24.00 uur: Grote en kleine huisdieren J. H. J. Meursing van MecKien- burglaan 15, tel. 15215. ZIEKENHUIS ZONNEGLOREN (tel. 02155-92911) Bezoektijden: 13.15 -14.00 uur en 19.00 - 19.45 uur. Kinderafdeling: Voor gezinsleden in overleg met de verpleegkundige. Overige bezoektijden: 14.30 -15.00 uur. AMBULANCEVERVOER Soest: tel. 14049. Soesterberg: tel. 12345. KRUISVERENIGING SOEST/SOESTERBERG Telefoon (antwoordapparaat) tel. 02155- 18770, buiten kantooruren. Men hoort de naam van de dienstdoende wijkver pleegkundige. 0 Soest, Medisch Centrum, Nieuwe weg 14, tel. 18770. Informatie, uitlenen verpleegartikelen, aanmelden voor deelname aan zwan- gerschapsgymnastiek en opgave nieuwe leden tussen 9.00 en 12.00 uur. 0 Soesterberg, Medisch Centrum, Rademakerstraat 43, tel; 03463-1540. Uitlenen van verpleegartikelen en in formatie eveneens tussen 13.00-14.00 uur. RODE KRUIS SOEST/SOESTERBERG BLOEDBANK UTRECHT Aanmelding nieuwe bloeddonors a. Bloedbank Utrecht, Rubenslaan 180, Utrecht, tel030-520814 b. Sekretariaat Rode Kruisafdeling, Valeriaanstraat 19, Soest, tel. 16088. Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Op de druk bezochte emancipatie avond van de Partij van de Arbeid hield het Soester Statenlid Ans Holle man een inleiding waarin zij het stre ven naar vrouwen-emancipatie in his torisch perspectief plaatste. 'Ik hoor een aantal mensen denken: is het nu nodig een hele avond over emancipatie te praten? De Rooie Vrouwen, die zich op allerlei manieren met emancipatie bezig houden vinden van wel. Ook door de ervaringen die ze opdeden bij de sa menstelling van het verkiezingspro gram. Laten we ons nu eerst nog eens afvragen wat emanciperen is en welke barrièrres het emancipatieproces nog altijd in de weg staan. Emancipatie be tekent letterlijk: zich bevrijden, zich losmaken van belemmeringen. Vrou wen proberen zich los te maken van de belemmeringen die altijd voor hen ge golden hebben. Nu is emancipatie niet een begrip dat alleen met vrouwen te maken heeft; het is een veel ruimer be grip. Als voorbeeld zal ik de emanci patie van de katholieken in Nederland nemen. Sinds het ontstaan van de Ver enigde Nederlanden aan het eind van 16e eeuw hadden zij een tweederangs plaats ingenomen. Zij mochten veel be roepen niet uitoefenen. In 1853 werden alle godsdiensten gelijk gesteld (Thor- becke) en werd de bisschoppelijke hiërarchie weer ingesteld. Pas toen be gon een moeizame emancipatie voor de katholieken, dat pas rond 1940 was voltooid. Hierna schetste Ans Holleman het onstaan en de strijd van zowel de arbei dersbeweging als die van de 'kleine luyden,' om daarna de vrouwen emancipatie te behandelen. 'De eerste emancipatiegolf heeft zich vooral bezig gehouden met gelijke kansen in het on derwijs en met het krijgen van vrou wenkiesrecht. Toen deze rechten be vochten waren nam het elan af omdat men dacht dat men er was. Dat bleek niet het geval. Voorbeeld: in de crisis jaren voor de oorlog werden vrouwen bij het aangaan van een huwelijk uit hun baan gezet. De regering liep daar bij voorop: vrouwelijke gehuwde ambtenaren en getrouwde onderwij zeressen moesten hun baan opgeven.' Dat de ideale situatie nog steeds niet bereikt is bleek uit de woorden 'Nog al tijd is het gewoon dat de vrouw, onge acht baan of ander werk, geacht wordt het huishoudelijk werk te doen. Alle vrouwen in het huishouden plaatsen is erg onredelijk. Het gaat er van uit dat alle vrouwen hetzelfde zouden zijn. Mannen zijn dat toch ook niet! Nog altijd krijgen vrouwen te horen dat het voor iedereen zo goed is als de vrouw thuis zit. Of het ook goed is voor haarzelf vraagt niemand. Nu wil een deel van de vrouwen niets anders, maar het gaat om de grote groep die wel buiten de deur wil wer ken.' Na deze inleiding werd de vergadering in discussiegroepjes verdeeld. Per groepje werden de emancipatie-punten uit het verkiezingsprogramma bespro- kcu en op vuiguiue van belangrijkheid i gezet. Algemeen was men het er over eens dat peuterspeelzalen een basis voorziening zijn en ook betaalbaar moeten blijven. En dat aanpassing van het peuterspeelzaalwerk tot bredere vormen van kinderopvang moet worden gestimuleerd. Halil Sert, een van de voormannen van de Turkse ge meenschap in Soest, merkte hierbij op dat peuterspeelzalen voor de kinderen van buitenlanders erg belangrijk zijn. Het bevordert de integratie en helpt mee een taalachterstand (Nederlands) te voorkomen. Ook de wens om tot deeltijdbanen bij de gemeente te komen leefde sterk, en als derde punt kwam de veiligheid op straat naar voren. Die veiligheid zou niet moeten worden bereikt door meer politie, maar door betere verlichting, slimmere plaatsing van telefooncellen en wachthuisjes etc. Uit de discussie bleek dat punten als deeltijdbanen, kin deropvang en volwassenen educatie met elkaar samenhangen. Het een is niet te realiseren zonder het ander. Zoals bij de PvdA gebruikelijk werd de vergadering besloten met het agenda punt vragen aan de fractie. Uiteraard hadden de meeste vragen betrekking op de nu lopende college-onderhan delingen. Frans Kingma weigerde echter enige uitspraak hierover te doen, en verwees naar de besloten le denvergadering van 24 april in het Dui- venzaaltje. Tot die tijd zullen de PvdA- ers hun nieuwsgierigheid moeten be dwingen. In haar slotwoord dankte de voorzitter, Jopie Broersma, het gezel schap voor de open en serieuze discus sie, waaraan ongeveer evenveel man nen als vrouwen hadden deelgenomen. Het voorjaarsconcert van de Soester Orkest Vereniging zal plaatsvinden op Donderdag 24 april in de Petrus en Pauluskerk, Kerkplein te Soest. Aan vang 20.30 uur. Op het programma staan werken van Mozart, Haydn en Duparc. Het trompetconcert in Es gr.t. van J. Haydn zal worden uitgevoerd door Peter van Dinther. Peter studeerde bij Willem van der Vliet aan het Utrechts conservatorium en bereidt zich thans voor op het solistendiploma. Hij trad op als solist bij o.a. het Nederlands studentenorkest en een orkest te Biel in Zwitserland. Ook volgde hij daar een meestercursus. Het Soester Orkest staat onder leiding van de eigen dirigent; Dick Blokber- gen. Toegangskaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij de leden, bij de Soester V.V.Ven op de avond van de uitvoe ring bij de ingang van de kerk. In het Soester Orkest zijn vooral strij kers en speciaal een contrabassist zeer welkom, alsmede een tweede trompet tist. Inlichtingen bij het secretariaat van de S.O.V. tel. 03429-3659.

Soester Courant | 1986 | | pagina 25