Soest in 1987 decor voor groots Landjuweel Maak eens h proefrit met de nieuwe B-15 Hartje-Zuid beloont winnaars kleur wedstrijd 'Soest, juweeltje van het land' Dubbele diamanten bruiloft in Soest WOENSDAG 23 APRIL1986 SOESTER COURANT PAGINA 11 Uniek evenement werpt schaduwen vooruit: LANDJUWEEL SOEST 1987 Vastenaktie '86 Projekt: Kleinschalige dorps- ontwikkelingsaktiviteiten in Madagascar Streefbedrag f20.000 Op het eerste gezicht is er geen ver schil tussen het nieuwste model en de eerste Ray-Ban. Toch is de Ray-Ban for Driving zeker zo revolutionair. Dat zit 'm in z'n glazen. Die zijn speciaal gemaakt voor men sen die dagelijks op de weg zitten. Sneeuw of hinderlijke schittering, de Ray-Ban for Driving houdt onder alle omstandigheden z'n "ogen" op de weg. De geschiedenis van het Landjuweel Burgemeester Schotten: for Driving Waarom in 1987 een Landjuweel in Soest? Schoolruiten vernield GARANTIE Op initiatief van het Groot Gaesbeeker Gilde of St. Aechten Schuttersgilde van Soest zal er in Soest in de periode 22 augustus tot en met 6 september 1987 een groots cultureel evenement wor den georganiseerd, hetwelk nog nooit in Soest en wijde omgeving heeft plaats gevonden. Het evenement zal onder de naam Landjuweel Soest 1987 zowel regionaal als ook landelijk grote be kendheid krijgen. Eens in de vier jaar krijgen de Gilde- feesten in Soest een speciaal tintje, dan wordt nl. een teerjaar gevierd. De Gildefeesten zijn dan wat uitgebreider en hebben ook vaak een nationaal, en soms ook een internationaal karak ter (denk aan 1979, toen tevens 950 jaar Soest werd gevierd, en 1983). Bij de voorbereiding voor de organi satie voor het jaar 1987 kwam naar vo ren, dat het in dat jaar 600 jaar ge leden is dat Jacob van Gaesbeek werd geboren, de man aan wie het Gilde zijn naam en wapen ontleent. Hij had diverse bezittingen en ook een huis in Soest. Hij mag dan ook gezien worden als een vroegere Heer van Soest. Dit is dus alleszins aanleiding om tezamen met de Soester gemeenschap zijn 600ste geboortedag te vieren. Het Landjuweel Een Landjuweel is het grootste Gilde- gebeuren, dat georganiseerd kan wor den onder auspiciën van de Federatie van Noordbrabantse Schuttersgilden. Een; dergelijk evenement wordt slechts af en toe georganiseerd. De laatste maal gebeurde dat in 1980 te Oirschot. Het is dan ook een grote eer dat in Soest een Landjuweel georganiseerd mag worden, welke dan tevens voor de eerste maal in de geschiedenis boven de rivieren zal plaatsvinden. Centraal in zo'n Landjuweel staat de gezamenlijke Gildedag, waaraan zo veel mogelijk bij de Federatie aange sloten Gilden hun medewerking zullen verlenen. Aangezien een Landjuweel inhoudt dat er een groot aantal culturele evene menten dienen plaats te vinden, is er contact gezocht met een aantal Soester verenigingen of zij bereid waren te participeren in dit Landjuweel. In eer ste instantie zijn contacten gelegd met die verenigingen, die al eerder in de organisatie van een Gildefeest waren betrokken. Een groot aantal Soester verenigingen hebben inniddels hun be reidheid uitgesproken. Het Comité Inmiddels is er een Comité ingesteld, het Comité Landjuweel Soest 1987, die zich heeft beziggehouden met de opzet van het Landjuweel, zoals het er op dit moment uitziet. Vanaf heden zal dit Comité verschillende activiteiten coördineren en een aantal centrale ta ken uitvoeren. De verschillende ver enigingen zullen alle zelfstandig het door hen in te brengen onderdeel or ganiseren. Het comité is als volgt samengesteld: J. F. A. van den Pol, voorzitter; W. Schimmel, vice-voorzitter; R. H. M. van Hal, secretaris; L. M. M. Korte- kaas, penningmeester; P. A. van de Dijssel; J. E. J. Hilhorst; J. J. M. Vis; F. J. van Dusschoten, belast met PR- activiteiten. He secretariaat is gevestigd aan Spinet 47, 3677 ZB Soest, tel. 20573 (bij voor keur tussen 18.00 -19.00 uur) Het programma Zoals al eerder aangegeven zal in het Landjuweel centraal staan de gezamen lijke Gildedag van de bij de Federatie van Noordbrabantse Schuttersgilden aangesloten Gilden. Deze Gildedag zal worden gehouden op zondag 6 septem ber 1987. In het programma van deze dag zijn opgenomen een Eucharistie viering, waarin Kardinaal Simonis zal voorgaan, ontvangst door het Gemeen tebestuur, een massale optocht en op mars, en verschillende wedstrijden tussen de Gilden. Andere activiteiten in de betreffende periode: Een internationaal folklo ristisch dansfestival, een historische optocht, een muziek-concours, een prestatie- en recreatie-loop, een Con cours Hippique, een recreatie-fietstocht, een zangkorenavond, een kindermid dag e.a. Daarnaast is ruimte in het programma gehouden voor het jaarlijks door het Groot Gaesbeeker Gilde te organiseren Koningschieten Alle evenementen zullen plaatsvinden in en rondom de te plaatsen tentaccom modatie aan de Ferdinand Huycklaan te Soest op het terrein de Blaak. In het Landjuweel némen nu reeds de volgende verenigingen, c.q. stichtin gen deel - Atletiekvereniging Pijnenburg; - Groot Gaesbeeker Gilde of St. Aechten Schuttersgilde van Soest; - Historische Vereniging Soest - Muziekvereniging P. V.O. - Produktieteam Kloris en Roosje (com binatie The Messengers en Soester Applaus) - Soester Boeren Dansgroep - Stichting Lichamelijke Opvoeding en Het gilde van Soest ontleent zijn naam aan heer Jacob van Gaesbeeker, eens beleend met grote delen van Soest. Hij had ook een versterkt huis in Soest. Belangrijker is nog dat hij vele jaren het dagelijks bestuur en beheer voerde over bijna geheel Soest en dus met recht heer van Soest kan worden ge noemd. Hoewel het geboortejaar van Jacob van Gaesbeek niet exact bekend is, moet dit omstreeks 1387 zijn geweest. Het gilde heeft gemeend in zijn teer jaar 1987 - het gilde teert om de vier jaar - het 600ste geboortejaar van zijn oprichter en grote beschermheer, te vens Heer van Soest luisterrijk te moeten vieren. Band Het bijeengebrachte bedrag - nml. ƒ36.804,40 - overtrof alle verwachtingen! Hieruit blijkt duidelijk dat de Soester parochianen veel over hebben voor Missie en Ontwikkeling in landen die onze hulp, zowel geestelijke als materiële, hard nodig hebben. De spontane medewerking van vele collectanten, de Pastores, en niet te vergeten van de regionale pers was een onmisbare factor voor het welslagen Alle kleine en grote gevers (vele kleine en zelfs ook enkele zeer grote) hartelijk dank! Veel waardering voor de R.K. Jongeren Soest, die onder het motto "Jongeren voor Jongeren" niet wilden achter blijven. Jongeren in de derde wereldlanden krijgen mede hierdoor kansen om eem redelijk bestaan op te bouwen. Het resultaat vindt U hieronder Parochie: H.H. Petrus en Paulus: 7.096,30 op Bank en Giro:2.099,259 195 55 ƒ14.685,40 7.742,95 Maria Onbevlekt Ontvangen: 5.792,90 op Bank en Giro: 8.892,50 (incl. Kapel "Mariënburg" 625,-) H. Familie: 5.862,95 op Bank en Giro: 1.880,- H. Joannes: 3.886,50 op Bank en Giro:f 1.294.—5.180,50 Totaal opbrengst:ƒ36.804,40 Het Interparochieel Missie-Comité SOEST Postrekening nr; 35.80.168 Rabobank rek.nr; 3599.67.787 Twee echtparen in Soest vierden af gelopen maandag hun 60-jarige (dia manten) huwelijksjubileum, en dat was voor burgemeester P. Scholten en zijn echtgenote aanleiding genoeg om acte de présence te geven op de fees telijke recepties, die daarvoor werden gehouden. De eerste gang van het burgemeesters echtpaar was naar het echtpaar Kla- het echtpaar Brouwer-Blommestein (Park Vredehof), die hun ontvangst hielden in Darthuizen. De heer Brou wer (82) - een geboren Soester - is be paald geen onbekende en timmerde in Soest behoorlijk aan de weg als eige naar van een drietal zaken: sigaren, kinderwagens en een wijnhandel/slij terij. Hij was o.m. zeer actief als lid van de Kamer van Koophandel, de VVV, de winkeliersvereniging en in een landelijke organisatie op het gebied van wijn en gedistilleerd. Ook op ker kelijk gebied heeft hij zijn mannetje gestaan, wat hem zeven jaar terug de pauselijke onderscheiding "Pro Eccle sia et Pontifice" opleverde. Mevrouw Brouwer is geboren in Oude water. Het echtpaar heeft tien kinde ren, 32 kleinkinderen en inmiddels drie achterkleinkinderen. Onder de velen die het echtpaar geluk kwamen wensen was ook een delegatie van het WV- bestuur, bestaande uit de dames De Vries en Van den Hengel en de heer Van Os. 0 Het echtpaar Brouwer ontvangt de gelukwensen en een schilderij van een delegatie van het VVV-bestuur. Sport Soest; - Tempo Toer Soest -VW Soest; - Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland; - vele Soester zangkoren. Voor een aantal Soester verenigingen, c.q. stichtingen bestaan er, gezien de huidige programma-indeling, nog mo gelijkheden te participeren in het Landjuweel Soest 1987 De contactadressen zijn voor sportverenigingen - Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest, Steenhoffstraat 6, 3764 BL Soest. voor overige verenigingen: secre tariaat Comité Landjuweel Soest 1987, Spinet 47, 3766 ZB Soest. Het ontstaan van de gilden, in het bij zonder van de schuttersgilden, gaat terug naar de Germaanse tijd vóór het jaar 400. Het waren in die tijd eedgenootschappelijke verbonden, aangegaan door gelijkberechtigde vrije mannen. Zij verbonden zich tot gezamenlijke offeranden en gemeen schappelijke offermaaltijden, tot on derlinge trouw ene hulpbetoon en om zich gezamenlijk te weer te kunnen stellen tegen kwade, elementen van bui ten hun eigen gemeenschap. In de chaos die ontstond na 400 met de verdrijving van de Romeinen uit West- Europa en door de Grote Volksver huizing gingen de oude mannenbon den - de gilden - teniet als sterke ele menten in de samenleving. Maar in het begin van de Middeleeuwen, rond het jaar 800, kwamen ze weer terug en wel met dezelfde idealen van dienst aan de religie, onderlinge trouw en weerbaarheid. Zelfs de gezamenlijke maaltijden, het zogenaamde "teren", zien wij dan weer terug. Ook thans is het teren nog een belangrijke gebeur tenis in een gilde. Bloeitijd De bloeitijd van de gilden ligt in de Middeleeuwen, 800 - 1500. Bijna alle nog bestaande gilden gaan terug tot die tijd. Het waren destijds machtige or ganisaties, waarvan vorsten, graven en hertogen graag gebruik maakten voor het beheer en de verdediging van hun bezit. In de late Middeleeuwen moesten de gilden echter veel van hun macht weer prijsgeven tengevolge van grotere centralisatie van de macht en de opkomst van de steden. Van hun diensten werd nog alleen gebruik gemaakt als de heer of de stedelijke overheid dit nodig oordeelde. Wel werd hen graag toegestaan "spelen" te or ganiseren. De gilden mochten wedstrij den en landjuwelen houden, niet het minst om daarmede de steden te ver sieren met feest, luister en plezier. Grondleggers van het hertogdom Bra bant waren de graven van Leuven. Sinds de 13 eeuw breidden zij hun macht uit en met de uitbreiding van het grond gebied groeiden ook de bevoegdheden van de Leuvense instellingen. De gilden van de stad Leuven wier pen zich op als leiders, als hoofden van de andere gilden in het hertogdom. Alleen met hun toestemming mochten in die tijd landjuwelen, haagspelen en schietwedstrijden worden gehouden. Meer feest dan strijd Landjuwelen waren schietspelen met meer feest dan strijd. De praktijk da teert uit de 14e eeuw. Het oudst beken- Burgemeester Paul Scholten heeft vo rige week bij de presentatie van de plannen voor het Landjuweel Soest 1987 gezegd dat de gemeente groot belang hecht aan deze manifestatie. Hij noemde het initiatief "van gewicht" om de Soester gemeenschap samen te brengen, met alle positieve mogelijk heden die daaraan vastzitten, zoals de kans die de inwoners krijgen om elkaar te ontmoeten in deze tijd van voort schrijdende individualisering en ver eenzaming. Ook wees hij erop dat de manifestatie niet wordt voorbereid en uitgevoerd door "vaak minder goede begrepen, door de overheid voor veel geld be taalde, zogenaamde deskundige bege leiding", maar dat het geheel uit de bevolking zelf voortkomt. Tenslotte noemde hij in dat verband de kansen voor het Soester verenigingsleven, maar ook voor elke individuele Soester. "Meedoen kunnen we allemaal, bij voorbeeld aan de historische optocht. Vele helpende handen zijn nodig." De opzet spreekt het gemeentebestuur zeer aan en het heeft principieel dan ook alle medevyerking toegezegd, aldus Scholten, die overigens benadrukte dat de gemeenteraad zich nog zal moe ten buigen over het verzoek om daad werkelijke steun, waarbij de raad de kans krijgt van zijn opvattingen blijk te geven. Impuls De burgemeester refereerde verder aan de viering van het 950-jarig be staan in 1979, "een impuls voor onze gemeenschap van de eerste orde" De schaal van de komende manifesta tie zal die viering waarschijnlijk verre overtreffen. Hij verwachtte behalve de komst van 7000 Gildeleden van bene den de grote rivieren ook tienduizen den andere Nederlanders, omdat het landjuweel voor het eerst boven de rivieren wordt gehouden. "Radio en televisie", aldus de burge meester, "zullen hieraan zeker aan dacht besteden en nationaal belang stelling trekken." Hij besloot zijn toespraak met het mot to: "Soest, juweeltje van het land! Soest, wij staan ervoor! I SUNGLASSES by BAUSCH&LOMB Een drukte van belang; dat was het za terdagmorgen j.1. in Eltheto aan het Driftje, waar maar liefst 42 jeugdige prijswinnaars en -winnaressen verza meld waren om te horen welke prijs ze gewonnen hadden in de grote paasei- kleurwedstrijd van 'Hartje Zuid.' Zij hadden naar het oordeel van de jury - bestaande uit René Grendel, Nell Gre- ven en Marry van Marle - de fraaiste eieren gemaakt op de kleurplaat die voor Pasen was verspreid en konden nu de beloning voor hun kunstzinnige inspanningen in ontvangst nemen. De prijzen varieerden van spelletjes, ka- dobonnen, sieraden en snoepgoed tot horloges en fototoestellen. Heel wat kinderen kwamen in gezel schap van hun vader of moeder, en soms broertjes en zusjes, zodat er in Eltheto nauwelijks voldoende ruimte was. Wel kreeg iedereen een flesje prik of een kopje koffie met een verse kren tenbol van bakker Hans Boumans. De wedstrijd was eigenlijk bedoeld voor de 6 tot en met 12-jarigen, maar René Grendel vertelde dat er een foutje was I gemaakt door de kinderen beneden de 6 jaar uit te sluiten. Toch waren ook van de jongste kinderen heel veel mooie tekeningen binnengekomen, en daarom waren er in die categorie ook twee prijzen toegekend. 'En voortaan mogen ze gewoon meedoen,' aldus René Grendel. De tekeningen zullen in de komende dagen te zien zijn achter de ruiten van de nieuwe kapsalon van Syllie Hair (dat wil zeggen: waar die gaat ko men) in het pand van Nilsson aan de Soesterbergsestraat naast Wijnands Woonmode. De complete lijst van prijswinnaars luidt als volgt Esther Hilhorst (6), Rowan Badart (6), Geoffrey Tessensohn (6), Marijntje den Hartog (6), Liana Wijnbergh (6), Matthieu van Sijl (6), Arjan Swaager (6), Marion Grobben (6), Coen v. We zenberg (6), Arno Bons (6), Lisette Schram (5), David Veenman (4), Wen- dy v.d. Wekken (8), Wendy Meerding (8), Ward Nicolaas (8), Josine de Boer (8), Arjan Meijer (8), Marije Ambags de landjuweel is die van de handboog in Leuven in het jaar 1411 De steden verleenden alle medewer king in de vorm van faciliteiten, ar beid en geld. Het werk werd stilgelegd en de gehele bevolking kon dag na dag genieten van schone "inkomens" (het binnentrekken van de gilden), optoch ten schietwedstrijden met bijkomen de spelen en rederijkersvoorstellingen, vertier en drukte. Een landjuweel duur de heerlijk lang, twee, drie weken, een maand. In vroeger tijden bestond een land juweel uit een cyclus van zeven wed strijden met dikwijls vele jaren daar tussen. Het winnende gilde van een wedstrijd was verplicht de volgende wedstrijd te organiseren. De winnaar van de laatste wedstrijd mocht zich de winnaar van het landjuweel noemen. Thans bestaat deze cyclus niet meer, maar kan een gilde de toestemming voor het organiseren van een landju weel verkrijgen ter gelegenheid van de viering van een bijzonder feest van stad of dorp. Het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest, kortweg genaamd het Groot Gaesbee ker Gilde, is sinds 1970 aangesloten bij de Kring van Schuttersgilden "Land van Cuijk", een van de zes gildekrin- gen, waaruit de Federatie van Noord brabantse Schuttersgilden is opgebouwd. Als zodanig heeft het Groot Gaesbee ker Gilde, hoewel Soest niet is gelegen in het gebied van het oude hertogdom Brabant, van genoemde federatie toe stemming verkregen een Landjuweel te organiseren. Deze viering kan niet beter geschieden dan door het houden van, een Landju weel. In de persoon van Jacob van Gaes beek bestaat een band met het oude hertogdom Brabant. De heerlijkheid Gaesbeek, waarvan Jacob en zijn va der Zweder eigenaar zijn geweest, was gelegen ten westen van Brussel en be hoorde tot genoemd hertogdom. Godfried van Leuven bouwde er om streeks 1235 een burcht om Brabant tegen mogelijke aanvallen vanuit He negouwen en Vlaanderen te kunnen verdedigen. Omdat een landjuweel niet beperkt is tot een feest en wedstrijden van de deel nemende gilden, maar er rond het gil- degebeuren in grote verscheidenheid andere wedstrijden en feesten moeten worden gehouden, is een landjuweel bij uitstek geschikt om op passende wijze het geboortejaar van onze vroe gere Heer te vieren. Reeds vele Soester verenigingen heb ben spontaan toegezegd een bijzondere bijdrage in de feestelijkheden te zullen leveren, waardoor het Landjuweel Soest 1987 met ere de naam van Landjuweel kan voeren. Niet het eerste Het in 1987 te houden landjuweel is niet het eerste feest van Heer Jacob van Gaesbeek in het Sticht, zoals de provincie Utrecht vroeger werd ge noemd. In 1441 organiseerde hij een groot en luisterrijk steekspel in Bour gondische stijl. Het werd gehouden op de Neude te Utrecht in de maand sep tember van dat jaar. Met behulp van niet minder dan 362 karren zand en mest werd de Neude in een arena herschapen. Er waren meer dan 50 hel men, dus ridders, in de baan. Onder de deelnemers werden geteld de Graaf van Nassau, twee zonen van de hertog van York en verder de bloem van de Hollandse adel. De stad Utrecht ontving de heren met erewijn en een feest maaltijd en schonk 15 amen en 7 taken wijn. De Raad van de stad huurde voor 78 gulden twee kamers in een huis op de Neude om het toernooi maar goed te kunnen volgen. 0 Burgemeester Scholten en zijn vrouw feliciteren de heer en mevrouw Klarenberg. renberg-Varkevisser van de Ir. Menko- laan, die in Vogelzang aan de Parallel weg recipieerden. De heer en mevrouw Klarenberg wonen al een jaar of twin tig in Soest. Daarvoor waren Den Haag en Rijswijk hun woonplaatsen. De heer Klarenberg (85) was aanvankelijk werkzaam bij de PTT, maar stapte la ter over naar een groot koffie concern, tot hij in 1958 met pensioen ging. De heer Klarenberg werd geboren in Wassenaar, zijn echtgenote in het na burige Valkenburg (ZH). Het diaman ten echtpaar heeft twee kinderen en drie kleinkinderen. Een uurtje later kwamen de heer en mevrouw Scholten de felicitaties van het gemeentebestuur aanbieden aan Onbekende daders hebben vorige week twee ruiten van de Van der Hucht- school aan de Libel in Overhees ver nield. De ruiten bevonden zich in de toegangsdeur. De heer P.M. deed aan gifte bij de politie. (8), Marjolijn Nijsen (7), Chantal Freke (7), Jeroen v. Amstel (7), Tom Kareisen (7), Sander Burger (10), Serge Tool (9), Renate Toxopeus (10), Mare v.d. Grift (10), Susan v.d. Kraats 101Patricia v.d. Meij 10Hans Spee (9), Bart Kareisen (10), Linda v. Wil ligen (9), Laurina Hardenberg (9), Natascha Toxopeus (12), Mark Gander (11), Herione Schepen (11), Jolanda v.d. Berg (12), Patrick Lüschen (11), Marcel Hilhorst (11), Huseyn Korkmaz (12), Marjolein v.d. Werk (11), Angela Kielliger (12), Fiona van Kooij (12). 0 De verzamelde prijswinnaars van de kleurwedstrijd gingen met de jury voor Eltheto op de foto.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11