jügÉ OPEN HUIS O Woensdag 30 april ^bartku'qen t Zwaantje liging SLAGERIJ DUWEL SLAGERIJ DUWEL Voor Uw party in stijl verzorgd! 'Udings Lichtpaleis' in Baarn heropend na ingrijpende verbouwing mannesm Nu het gazon opknappen! TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwogt PAGINA 12 ert ary' >nda os' WOENSDAG 23 APRIL 1986 SOESTER COURANT PAGINA 13 ^OND^ Barneveldse ontmoeting Autodiefstal Sieraden buit bij insluiping Bernettenieuw merk naaimachine biedt veel voor populaire prijs 55 jaar 55 jaar Na 14 dagen puin en gruis, staan wij weer fris en vers voor u klaar! U bent van harte welkom van 19.00uur tot 21.00 uur. 55 jaar 55 jaar Restaurant Seat Malaga met 1.51 motor onder 20.000,- bij Auto van Doorn Op eerste Pinksterdag in Kasteel Groeneveld Eendags jeugdorkest geeft concert tiiiudrj'ji is Sanitair ^Krrm voor doe-het-zelvers ril 21.00 uur: .s en houd je ogen d Desert Peniten- grafisch avontuur :rder beleefd zult als een Western, labyrint te zijn it doortrapte film- >r bijster kunnen eze cinematogra- aal van Tim Krab- t naam op het ge le plots en vlijm- ïkeningen. Een ïnis, herinnerend ;ef K., maar dan het "Wilde Wes- jaar veroordeel- jn geweten, of is m zijn eigen her- iie van de auteur >r George Sluizer vuldig bekroonde nleiding dit krank- pelen en het met waarover hij be- Ljsterend visueel aarin de hele fil- ordt opengetrok- iitaat moeiteloos t. .ry is een film die een film. Maar ïeid van speels mische eruditie >1 humor en men- wie een verhaal durende twintig n de gevangenis nog niet enerve- 's is er altijd nog te beleven van ven 65+ ƒ4,-. nei: "Teorema" i (Italië 1968). i in samenwer- ïFrance'-stich- i in 'Artishock' atie opgericht Lafertin, voor :uwende kracht t van heinde en Jbliek kon zijn i perfecte en vertolking van i Fappi Lafer- perfect blazen ixofoon, prima e Jong en Flip m Simon Plan een opzwepen de nachtelijke omlijst met kjes, mag als herhaling vat- vond een ge- s dan de voor- -1 in het teken ïce' stond. Het i van het Am- riet. Dit tame- mde uit André ixofoon, Rob rt Kok - tenor- ■rt - baritonsa- ie composities re op een wel lit werken van sePremier Velonnes: Au ïs, Paul Pier en Alexander vier Saxofone re samenspel Jen bomvolle wel duidelijk nternationale »t is. Binnen- t concert he den door dit sn in o.a. het 'dam, de IJs- erdam en het ïnburg in We kunnen nde wel stel- ioeg aan cul- Artishock in ifbijt, is een 1 gemist heb- spelen J.C. 1 Artishock, t. Het bezoe- 10.00 uur: gang van de door Arie Wandelaar Het leven heeft Arie gedurende ruim een halve eeuw geleerd dat ieder mens, niemand uitgezonderd, zo z'n eigen aardigheden heeft. De een meer, de an der minder, maar U en ik, we hebben allemaal iets waar de omgeving van het dagelijkse menselijke verkeer vraag tekens, dan wel uitroeptekens bij plaatst. Arie tilt er in dit "Rondje Soest" de categorie zonderlingen uit, die bij hoog en bij laag volhouden dat wat je in het leven ver haalt lekker is. Zo kruiste Arie eens het levenspad van een fervente geheelonthouder, die tot zijn verbazing na jaarlijkse va kanties in het zonnige Frankrijk meer blauw dan bruin in Soest arriveerde. De man heeft voor dit verschijnsel een simpele, zij 't merkwaardige verkla ring. Hij gaat van het principe uit dat wijnen uitsluitend tot hun recht komen, indien ze in hun geboorteland worden geconsumeerd. Buiten de Franse lands grenzen zouden indrukwekkende cham pagnes, voorname soorten cognac, wit te en rode wijnen veranderen in wat hij als "bocht" kwalificeert. Jaarlijks trekt hij er veertien dagen voor uit om de resterende vijftig weken met dit ge lijk te kunnen leven. Als geheelonthou der. Geen slijter in Soest en wijde omge ving die hem in eigen land aan de fles krijgt. Meerdere malen heeft Arie het merk waardige gedrag van deze consument bij Marie ter sprake gebracht. "Die is niet goed snik", luidde haar achteraf toch wat voorbarige conclusie. Voor barig, aangezien Marie, nog steeds ge heel bij haar volle verstand, in haar consumptief gedrag ook iets zeer op vallend heeft, waarvoor Arie tot op de dag van vandaag geen verklaring kan geven. De gepelde en gebakken eieren die het echtpaar Wandelaar met zekere regel maat peuzelt zijn namelijk nimmer van Soester kippen afkomstig, hetgeen volledig in strijd is met Marie's principe inkopen zoveel mogelijk in eigen dorp te doen. Een zeer lichte ergernis maakt zich van Arie dan ook meester, wanneer z'n echtgenote zich met de auto richting Barneveld beweegt, teneinde aldaar eieren in te kopen. "Goedkoper en smakelijker" luidt haar verklaring voor dit 2- wekelijkse uit stapje. Alsof zich te Barneveld de kip met de gouden eieren bevindt. Tevergeefs heeft Arie in het verleden getracht aan te tonen dat vijftien cent kan worden genoemd, maar dat een auto die niet op spuitwater loopt zelfs de aanschaf van zestig eieren in één keer de prijs per ei uiteindelijk tot recordhoogte doet oplopen. "En de smaak dan", is het tweede ar gument dat Marie in stelling brengt om haar gelijk te krijgen. Deze week slaagde de inkoopster van Barneveldse eieren er in Arie naar de legbatterij mee te loodsen. Het waarom zou onthullend zijn. Een slonzig, in zichzelf gekeerd vrouw tje, opgesteld tussen honderden kake lende kippen, informeerde, volgens Arie geheel overbodig, naar Marie's gezondheid. "Volgende week ga ik naar 't zieken huis", liet Marie, als iets wat Arie voorkwam als een donderslag bij hel dere hemel, weten. "Ik hoop dat U 't er levend afbrengt", probeerde het eiervrouwtje bij wij ze van bemoediging. "Ik heb pas een tante verloren', kwam niet uit de operatie", vervolgde het serpent. "Kan mij ook gebeuren", stelde Ma rie nuchter vast. "U vindt 't niet erg om dood te gaan?", wilde het mens van de eieren weten. "Zolang er een hemel is niet" stelde Marie met gepaste zendingsdrift vast. "Er is helemaal geen hemel", antwoord de de vragenstelster. "Aan het einde der tijden keren de gestorvenen weer op aarde terug". Ze refereerde aan Mattheus, Marcus, Johannes en Lucas. Bij een van de vier kon Marie de be vestiging van deze visie terugvinden. "Als dat zo is dan gaan we straks lol maken. Wie weet komen we elkaar nog tegen", vervolgde Marie met oprechte vrolijkheid. Terwijl de eigenares van de kippen zorg aan de bestelling besteedde, stel de Arie gekweld en met nadruk vast dat je sommige grappen ook te ver kunt doorvoeren. "Het is helemaal geen grap. "Ik meen 't. Wanneer er niets tussenkomt ga ik dinsdag naar Amersfoort en woens dag onder het mes. Had ik je dat niet verteld? Zeker vergeten", lachte ze. Op de terugweg ontsnapten twee rode stoplichten en een voorrangsweg zon der schadelijke gevolgen aan Arie's waarneming. Tussen de gemiste bekeuringen door deed Marie haar relaas. Om Arie een beetje in z'n gewone doen te houden had ze de datum van opname tot het laatst i voor zich gehouden. "Het liefst had ik je dinsdagmorgen laten slapen. Dan had ik een briefje achtergelaten met de mededeling: "Ben even naar het ziekenhuis in Amers foort, kom over drie weken weer terug", deelde ze dapper mee. Marie, een hartstikke lief maatje. Een, mens om op aarde lol mee te ma ken. Desnoods in Barneveld. ARIE WANDELAAR Onbekende daders hebben vorige week de Opel Rekord gestolen van de heer J. aan de Dr. Rupertlaan. Het kenteken luid: JG-82-NV. Mevrouw L.T. van de Van Goyenlaan meldde de politie vorige week de dief stal van twee gouden armbanden, een gouden horloge, een herdenkingsmunt en een militaire koffer. Vermoedelijk heeft de dader kans gezien de woning binnen te sluipen, want er werden geen sporen van braak aangetroffen. De naaimachine-speciaalzaak Van Huissteden aan de Van Weedestraat 221, heeft met de nieuwe Bernette een nieuwe loot aan de naaimachinestam. Bernette is een geheel nieuw merk in de populaire prijsklasse. Het goed koopste type, de 420, kost 795,- en het duurste, de 440, 995,-. Daar tussenin zit nog de 430, die een prijskaartje van 895,- aan de machine heeft han gen. Zoals de naam al doet vermoeden is Bernina betrokken bij dit nieuwe merk. Dit bekende Zwitserse merk heeft na melijk de supervisie in een fabriek in een Aziatisch land. Daar heeft Ber nina haar eigen ingenieurs heen ge stuurd, om een totale nieuwe machine te ontwikkelen. Zodoende staat Ber nina ook borg voor de kwaliteit en die is volgens de heer Van Huissteden hoog. Hij is zeer enthousiast over deze naai machine: "Het is een machine die veel heeft voor een lage prijs, zoals bijvoorbeeld een vrije arm, stretch steek en overlock. Zelfs een knoops gat naait deze automatisch. De vrije arm is zeer slank en iets langer dan van andere machines", aldus de heer Van Huissteden. De Bernette heeft drie naaldstanden, ingebouwde spanning, dubbele rote rende grijper, voor- en achter transport (waardoor dikke stoffen makkelijker te naaien zijn), klikvoet, waarvan de druk verstelbaar is en een sterke 105 watt motor met direkte overdrijving. De negen kilo zware machine is zeer makkelijk te bedienen en is alleen in de kleur crème verkrijgbaar. Dit ook nog fraai ogende machientje is ver krijgbaar in een hoes of voor meer prijs in een koffer. Van Huissteden heeft de aileenverkoop van de Bernette in de regio Amersfoort. Van Huissteden heeft enige weken terug zijn vijfde filiaal geopend in het gloed nieuwe winkelcentrum City Plaza in Nieuwegein. Volgens hem is dit het mooiste winkelcentrum van Nederland. Andere filialen van deze naaimachine speciaalzaak zijn te vinden in Soest, Van Weedestraat 221; Lelystad, Ne ringpassage 24 en in Barneveld, Lang straat 82, en natuurlijk in Amersfoort aan de Utrechtsestraat 32. In deze filialen worden niet alleen naai machines verkocht, maar ook brei- en strijkmachines. Uiteraard heeft elk fi liaal ook een eigen reparatiewerk- STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 SOEST Prins Hendriklaan 1 Soest 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 In de nieuwe prijslijst naar aanleiding van de aanpassing aan de veranderin gen in de tarieven voor de Bijzonder Verbruiksbelasting, ingaande in april 1986 zijn diverse Seat Malaga model len aanzienlijk in prijs verlaagd. Op de prijslijst staan nu maar liefst 4 Malaga modellen onder de 20.000,-. Importeur Nibhart Car B.V. werd tot de verlaagde prijsstelling in staat ge steld door de schaalvergroting in de produktie vanwege de voorspoedige ontwikkeling van de Malaga verkoop, met name op de Spaanse thuismarkt, waar de Malaga lange tijd het meest verkochte model is geweest en eer volle onderscheidingen uit de pers ontving. Aantrekkelijk voor Caravanners De prijsverlaging brengt de Seat Mala ga 1.5 L nu op een prijs van 19.695,-. Deze auto, met een Motor System Porsche die 85 din pk en een opmerke lijk hoog koppel over een breed toeren- gebied levert, is hiermee een van de krachtigst gemotoriseerde sedanmo dellen in de prijsklasse tot 20.000,- geworden. Voor kampeerenthousias- ten die in deze prijsklasse een ruime en sterke caravan-trekker zoeken, is de Malaga 1.51 met deze prijsstelling een kandidaat die zeer serieuze over weging verdient. Overige modellen De Seat Ronda prijslijst heeft kleinere aanpassingen ondergaan. De Seat Ronda 1.2 L en 1.5 GL zijn 300,- goed koper geworden en de 1.5 GLX is 500,- in prijs verlaagd. Bij de Seat Ibiza modellen is de BVB- verhoging normaal doorgevoerd, be halve bij de dieselmodellen. De Ibiza Dos uitvoering, de Van met grijs ken- Inbraak sportzaal: ballen weg Onbekenden hebben vorige week inge broken in de sportzaal bij de Groen van Prinstererschool aan de Groen van Prinstererstraat. Daarbij werden zes volleyballen, vier basketballen, twee handballen en een aantal tennisballen ontvreemd. Vermoedelijk is gebruik gemaakt van een valse sleutel. Videorecorder gestolen Personeel van hét transportbedrijf van dëïirmaR. aan de.Nijverheidsweg ont dekte vorige weëk de diefstal van een videorecorder. Het bleef onduidelijk waar het apparaat'precies gestolen was: of uit de loods, of uit de vrachtwa gen tijdens het transport van Soest naar Leeuwarden. Bij de politie werd aangifte gedaan. Diefstal uit auto De heer R. W. van de Weegbreestraat meldde de politie vorige week de dief stal van een fotokoffer uit zijn auto. In de koffer bevond zich een camera met toebehoren. Ook verdween er een at tachékoffertje met diverse per soonlijke papieren. Biels gestolen Onbekenden hebben in het vorige weekend een aantal los liggende biels weggenomen bij de R.K. basisschool de Achtbaan aan de Van Hamelstraat. Bij de politie werd aangifte gedaan. Voor heel wat inwoners van Soest heeft de naam 'Udings Lichtpaleis' in Baarn en bekende klank. Dat is al zo sinds de oprichting van deze verlichtingsspe- ciaalzaak, die in november 1984 ont stond bij de splitsing van Van der Hei den Electra aan de Eemnesserweg 55 in Baarn, waarbij Van der Heiden doorging als installatiebedrijf en Her rie Uding de 'lampenwinkel,' om het maar even oneerbiedig uit te drukken, overnam. In die anderhalf jaar is Udings Licht paleis uitgegroeid tot een speciaalzaak van meer dan plaatselijke betekenis. De voorspoedige gang van zaken heeft het mogelijk en nodig gemaakt dat reeds nu tot een ingrijpende verbou wing moest worden besloten. Dezer dagen is daaraan de laatste hand gelegd en met een open huis verwelkomen Herrie Uding en zijn vrouw Hennie vandaag - woensdag 23 april - tot 20.00 uur alle belangstellenden. De Udings kunnen trots zijn op het re sultaat. De winkel is veranderd in een waar verlichtings-lustoord, waarin een enorme voorraad lampen, van klassiek 'Goede wijn behoeft geen krans' Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg tot modern en alles wat daar tussenin zit, een plek heeft gevonden. Behalve in lampen en armaturen is Udings Lichtpaleis gespecialiseerd in kappen (waarvan er zeker minstens 250 in voorraad zijnen ook in buitenverlich ting, vooral in de tuin. 'Modeltuin' Achter het pand aan de Eemnesser weg, aan de kant van het grote par keerterrein achter de Laanstraat-pro menade, beschikken de Udings over een unieke mogelijkheid om de tuin- verlichting te demonstreren: een 'mo deltuin' die door een betonnen schut ting normaliter goeddeels aan het oog onttrokken wordt, maar waarin door het verwijderen van de bovenste platen voorbijgangers een blik kunnen wer pen en vervolgens versteld staan. De verbouwing heeft de zaak zelf een stuk moderner gemaakt. Het interieur is lichter geworden en door de toepas sing van de nieuwste snufjes op het ge bied van de inrichting is er een waar el dorado ontstaan, dat de naam 'paleis' zeker verdient. In de stellingen is een indrukwekkende voorraad gloei lampen (500 soorten!uitgestald, plus natuurlijk het nodige schakelmateriaal en kleine elektrische benodigdheden als stekkertjes, kontaktdozen, boutjes en plugjes en honderd-en-een andere zaken. In de winkel staan 'zuilen' met spotjes, plafonnières (zo'n honderd verschillen de en aan panelen die aan het plafond bevestigd zijn bevinden zich hele groe pen lampen, die elk door een druk op de knop of een trek aan het koordje kun nen worden ingeschakeld. Daarnaast beschikt Udings Lichtpaleis uiteraard over allerlei snoeren en losse lampe glazen, zoals voor olielampen worden gebruikt. Koopjeszolder In de kelder is een magazijn onderge bracht en op de bovenverdieping vindt de klant een 'koopjeszolder' met di verse speciale aanbiedingen, vooral 'dingen die we langzamerhand wel eens kwijt willen,aldus Herrie Uding. Het spreekt vanzelf dat het aanbod óók gevarieerd is in prijs: 'We hebben lam pen voor de kleine en de grote beurs, van 19 gulden tot zeg maar 900 gulden. Buitenlampen zijn er al vanaf 22,50 gul den. Daarnaast hebben we ook veel in huis op net gebied van energie bespa rende verlichting, zoals halogeen en PL-lampen.' Ter gelegenheid van de heropening, vandaag, is er een speciale aanbieding van staande lampen (ca. 1.50 meter hoog) in diverse kleuren, zolang de voorraad strekt, voor 59 gulden. 'Op is op,' aldus Herrie Uding, maar wie het open huis mist kan a.s. vrijdag nog volop genieten van een extra-voor deeltje. Bij aankopen voor een bedrag van 100 gulden (of een veelvoud daar van) ontvangt de klant een vijfde deel van een staatslot voor iedere bestede honderd gulden. Service Udings Luchtpaleis is een begrip in de hele regio, legt Herrie Uding uit. 'We doen ook heel veel aan projectverlich ting zoals winkels en kantoren. Verder hechten we aan goede service, want dat is belangrijk in het zakendoen. Energiebesparing heeft daarbij onze speciale aandacht, bijvoorbeeld door het werken met TL-armaturen met spiegeloptiek en halogeenlampen.' Het Lichtpaleis heeft in de korte tijd van zijn bestaan een uitstekende repu tatie opgebouwd, en niet ten onrechte. 'Onze kracht zit niet alleen in de grote voorraad, maar ook in de dienstverle ning. Daarom komen de mensen graag terug,' vertelt Herrie Uding, die al zo'n kleine twintig jaar in het vak zit, o.m. als verkoper en als vertegenwoordiger. Hij is zeer tevreden met zijn zaak. 'Ik heb altijd graag een eigen winkel wil len hebben, maar de stap daartoe is niet zo simpel. Toen we het anderhalf jaar terug toch aandurfden is het uit stekend gegaan. We hebben er dan ook beslist geen spijt van. Wie belangstelling heeft moet deze week, of anders zo snel mogelijk, be slist een kijkje gaan nemen in deze ver lichtingsspeciaalzaak aan de Eemnes serweg 55 in Baarn (schuin tegenover Albert Heyn). De openingstijden zijn op maandag van 13.00 tot 18.00 uur; dindsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur, op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Nog altijd staat de naam 'Van der Heiden Elektra' op de gevel, maar daaronder zullen de bezoekers al gauw 'Udings Lichtpaleis' ontwaren, zoals ook op borden langs de weg staat aangegeven. teken bij Seat, blijkt te voldoen aan een levendige vraag en in overeenstem ming daarmee is het aantal Ibiza Dos modellen van vijf op de prijslijst van 20 maart 1986 uitgebreid. De Ibiza Dos is nu ook leverbaar met de krachtige 1.5 Motor System Porsche. De Ibiza Dos 1.7 GL diesel is de andere nieuw komer. Motor System Porsche met katalysator De BVB-verhogingen staan in ver band met de fiscale maatregelen ter bevordering van de verkoop van scho ne auto's. De Seat Motor System Porsche motoren kunnen reeds met mini-kata lysatoren worden uitgerust en zodoen de aan de strengste uitlaatgaseisen voldoen. Bij de 1.5 1. motoren, die super-benzine gebruiken, is het wach ten op voldoende beschikbaarheid van de loodvrije Eurosuper benzine in het na- naar van 1986. De Seat 1.2 L motoren zijn vanaf volgende maand reeds in een katalysatorversie leverbaar. Afscheid van Fura Door het afgelopen van de licentie overeenkomst met Fiat heeft Seat de produktie van de Seat Fura eind 1985 moeten staken. De laatste Fura's zijn nu alleen nog sporadisch verkrijgbaar bij dealers, die er een extra voorraad van ingekocht hebben. De Seat Fura heeft aanzienlijk bijge dragen tot de snelle opmars van Seat in Nederland. Sinds de introduktie in januari 1984 zijn er door importeur Nibhart Car B.V. rond achtduizend van verkocht. Door de verminderde be schikbaarheid van de Fura heeft het marktaandeel van Seat de laatste maanden enigszins geleden. De beschik baarheid van de in januari geïntrodu ceerde Ibiza Playa was in het eerste kwartaal nog enigszins beperkt. En hoewel de Ibiza verkopen na de introduktie van de Ibiza Playa in het eerste kwartaal met ca. 35% zijn ge stegen t.o.v. dezelfde periode in het vorige kwartaal, heeft deze verkoop- groei het wegvallen van de Fura ver kopen niet geheel kunnen compenseren. De Ibiza Playa is nu echter volledig beschikbaar, zodat de groei van de Ibiza verkopen nu niet meer wordt belemmerd. Eind 1986 komt Seat met het nieuwe model in de kleine klasse, de Seat Marbella, waarmee Seat dan weer een dicht bezet programma van eigen modellen in het prijssegment van rond 12.000,- tot 25.000,- heeft opgebouwd. Op zondag 18 mei a.s., eerste Pinkster dag, organiseert Kasteel Groeneveld in samenwerking met de Baarnse Mu- ziekkring een bijzondere muziekdag voor jonge muzikanten tussen 12 en 18 jaar. Zij die een instrument bespelen wor den uitgenodigd deel te nemen aan de ze muziekdag. Onder leiding van de be kende muziekpedagoog Wim Breden- horst, zal er op eerste Pinksterdag worden gerepeteerd en volgt aan het eind van de dag een openbare uitvoe ring in de prachtige concertzaal van Kasteel Groeneveld. Vierde keer Deze in 1983 gestarte aktiviteit lijkt een traditie te zijn geworden. Reeds ver voor Pinksteren informeren jonge mu zikanten of het jeugdorkest met Pink steren weer gaat spelen. Iedereen die een instrument bespeelt kan zich opgeven voor dit eendagsor- kest. Om u een indruk te geven van de sa menstelling vorig jaar, er waren deel nemers met: dwarsfluit, blokfluiten, hobo, fagot, klarinet, trompet, viool, cello, accordeon, mandola en mando line, gitaat, mondharmonika en na tuurlijk een aantal pianisten. Totaal speelden vijftig kinderen aan het eind van de dag een heel leuk concert ten overstaan van vele toehoorders. Wim Bredenhorst, docent aan het Haags Conservatorium, en een aantal as sistenten, arrangeerden de muziek voor de kinderen, aangepast aan hun niveau. Programma Kinderen die zich opgeven voor dit concert worden eerste Pinksterdag om 10.00 uur verwacht in Kasteel Groene veld te Baarn. Na een korte inleiding van Wim Bredenhorst beginnen de repetities in kleine groepjes. Na de lunch om ongeveer 13.00 uur, opnieuw repetities maar dan met iets grotere groepen, om tenslotte rond 16.00 uur een echt concert uit te voeren. Vorig jaar was er zoveel belangstelling voor de uitvoering dat het orkest tweemaal moest optreden. Aanmelden Stuur een briefje naar Kasteel Groene veld, Groeneveld 2, 3744 ML Baarn. Schrijf wat voor instrument je be speelt, hoelang je dat doet en hoe oud je bent. Telefonisch kan dat ook. Bel. dan: 02154-20446. Maar dan wel vóór lmei. Ajje de kraangte goed leest, en daat mojje aaltied doeng, daan kaajje maak- keluk zaat gewoar worre daatter de les te tied telkus nieuwe toal-uutdrukkinge bie komme. As ter aaxgus plaanne veur ongtstoan, daan hetter teuges- woordig aaltied iemaangd ut voor touw 'enome en ut greujne licht 'ekre- ge om ut gevaal op te staarte. Te- mingste, astie ut goed het in 'eschaat. Vaan daat soort nieuwe toal-uutdruk kinge bedoel ik. Bie ongs op Soest gonge we ongder- lest nog un staappie vaarder met die ongtwikkelinge vaan de Nederlaandse toal. Ut licht veur de reorgoanisoasie- plaanne bie de gemeengte stoat op knip perend geejl, zee d'r un roadslid, waant as de plaanne niet deurgoan, daan kaajje zo weer d'r meej ho houwe! Daa's vaast un roadslid met goed ver- staangd vaan ut elektroa, moar vol- gus ming braangdt'r heul geejn licht veur de reorganisoasie, waant ik vin die plaanne net zo duuster as de Proam- graacht zongder stroatlaampe op de kortste daag vaan ut joar. Ze ben aal un poar weke met de plaan ne an 't belichte, moar as ze ongs noeng us eerst zouwe véurlichte woar- veur ut geejle licht stoat te knippere, daan zouw daat wel zo verhelderend weze. Ze zaalle in de road toch niet kleureblingd weze, waant ik het veur me eige aal laang uut 'emoakt daattut licht op rood stoat. Ze ben bie de gemeengte weer zo ruug an 't doeng met de cengte, daa'k t'r baang vaan wor. Loawe toch uutkiek? met de uutgoaves, waant aangders goat doaluk de greujne laamp an veur nieuwe bezuniginge, en die haagt om trent nog scheef vaan de veurige. Som mige Soesder instellinge wille heul geejn reorganisoasies. 't Zwembaad ok niet, moar daa's niet woar. Je mot bevobbeld wel knaap betoale an 't baad veur de auto- of fietsestaalling, moar heul voak is t'r geejn bewoaker te vingde, en daat vink' niet eerluk. Wel betoale en niks kriege. Daa's krek ut zellufde mettut geld veur de plaanne. 't Kost un buul vol stuvers èn as ze niet deurgoan bewwe die ok weer kwiet. En 't aalderaargste vink daattut geejle knipperlicht nog wel un poar joar mot blieve braangde, zo as de baarregemeester zee. En daat kost ok nog weer us un zooi, waant die an-en-uut-laampe vroage veu. stroom. Zouw ut niet verstaandiger weze om ze moar meteejn uut te droaje? Zouw daat aal wel 'ebeurd weze met de stroat laampe? Heul baar, zoveul as t'r niet braangde. Of komt daat nog deur ut bezunige? Gelukkig worre de doage steeds laan- ger licht en daat kost niks, moar ik dwoalt aaf, waant ik haad ut over de reorgoanisoasie en daan wouw ik an ut end vaan dit Gehannes nog wel us vroage om ut greujne licht veur de uutleg vaan die plaanne. Geejl knip perlicht is niks woard, doar kiek je gewoon deur heejn. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: aalle lichte op greujn en veuruut kieke en de baarregemeester nog de fillesi- toasies veur 't greujne licht om op Soest te blieve en ik goat de laamp ansteke waant ut begint oardig donker te wor re an me bero. Me oge beginne te knippere. HANNES VAN DE NENG bnnfnnr Steen hoffstraat 13 Kuiimur 3764 BH Soest efficiency Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het is weer voorjaar; de ene dag ervaren we dat sterker dan de andere, maar we gaan in ieder geval de goede kant op. Dit gegeven brengt met zich mee dat menig tuinbezitter hard bezig is zijn of haar ga zon om te toveren van het geel-groene oppervlak dat na de afgelopen winter overbleef tot een frisgroen tapijt. In de vorige zomer met veel koel en vochtig weer, heeft mos zich volop kunnen uitbreiden en de matige tot strenge vorst in februari heeft de gras mat nog een extra tik gegeven. Het gazon zal daar om nu geaktiveerd moeten worden. Een aktivering die begint met het wegnemen van mos door middel van een doeltreffende bestrijding met daaraan ge koppeld een uitgekiende bemesting voor het gras, zodat na enkele weken het gras weer egaal groen is. We kunnen mos wel alleen domweg bestrijden, maar dit heeft natuurlijk weinig zin. We moeten ook proberen om achter de oorzaak te komen van de mosgroei, zo dat we kunnen voorkomen dat het mos terugkomt. Wat kunnen zoal de oorzaken zijn van een slechte grasgroei en een daarmee gepaard gaande welige mosgroei. Vaak is dat om te beginnen het te kort maaien van gazons. Een kortgeschoren gazon is erg fraai maar geeft mos alle kans. Een mooie maai- hoogte is zo'n 2^-3 cm. Een tweede oorzaak voor een slechte grasgroei is een tekort aan voedingsstof fen. Met het gemaaide gras worden veel voedings stoffen afgevoerd en bij het gebruik van goedkope kortwerkende kunstmeststoffen zijn minimaal 4 mestbeurten nodig per jaar om de vruchtbaarheid van de grond op peil te houden. Maar al te gemak kelijk vergeten we dan enkele mestbeurten, waar door het gras slecht gaat groeien. In dat geval grijpt mos zijn kans. Ideaal zijn dan ook de speciale lang- zaamwerkende gazonmeststoffen. Met deze mest stoffen, die in verschillende merken verkrijgbaar zijn kunnen we met slechts twee mestbeurten per groeiseizoen de voedingstoestand van het gazon op peil houden. In de rustperiode geven we het gras een organische bemesting met siertuincompost. Andere oorzaken van mosproblemen zijn betreding en scha duw. Op plaatsen waar de grond verdicht is door be treding kan deze met de daarvoor speciaal ontwor pen gazonbeluchter iets los gemaakt worden. Als te veel schaduw de hoofdzaak is, is er behalve het ver wijderen of snoeien van schaduwveroorzakers wei nig tegen te doen. Hoe bestrijden we het mos? Vroeger werd gedacht, dat mos bestreden kon worden door het strooien van kalk. Het is echter gebleken dat dit geen of weinig effect heeft omdat ook op kalkrijke grond mos voor kan komen. Kalk heeft hoogstens een effect ge durende de eerste weken, omdat door een versnelde afbraak van de humus wat extra voedingstoffen vrijkomen. Daarna echter zullen de mosproblemen weer in versterkte mate terugkomen. Mos is zeer góed te bestrijden met een mosbestrijder op basis van ijzersulfaat. Deze middelen hebben bovendien als nevenvoordeel dat het gras een betere kleur krijgt en minder gevoelig wordt voor ziekten. Nieuw is een combinatiemiddel dat naast mosbestrijder ook een meststof bevat. Het gras krijgt hierdoor direct een groeistimulans en kan daardoor de open gevallen plekken weer opvullen. Eventueel kunnen heel kale plekken worden bijgezaaid. Afgestorven mos kunnen we verwijderen met een verticuteer- hark. Deze harkt verwijdert ook andere onrecht matigheden, als afgestorven gras en zorgt tevens voor de beluchting van de bovenlaag. De beste tijd voor mosbestrijden ligt in de maanden maart en april, juist voordat dfe grasgroei van start gaat, maar ook daarna is mosdoder toe te passen. Op de verpakking van deze produkten staan altijd ge- bruiksaan wijzigingen v>-

Soester Courant | 1986 | | pagina 13