Alle partijen dik tevreden met nieuw Collegeprogramma MEDE BIEFLAPPEN K.,..13?» 0.79 tel?, zo gezien INLIJSTEN* ^otoshop 'taartje Miljoenen guldens schade bij brand papierhandel Soesterberg Wij zijn 30 APRIL (Koninginnedag) GESLOTEN Problemen 1 of oplossingen? VIS IS GEZOND! HILVIS uw visspecialist 64e JAARGANG NO. 34 WOENSDAG 23 APRIL 1986 Advisie Soest Computer Consultants bv GLAS HANDEL Beckeringstraat 50 - Soest NOS-journaal maakt excuses aan Soest Automobiliste gewond bij aanrijding Aanstootgevende leuzen politie bellen! Kibbeling 300 gram6 -— Verse schelvis küo6.50 Garnalensalade on 100 gram1 ."U Van Weedestraat 49 - Tel. 15288 Tongeworst ZEEUWSE KLEIBINTJES Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen door Gerant Paul Zwart wit Een goed idee van Auto van Doorn KETTING FORMULIEREN Van Logtenstein tweede CDA-wethouder IEDERE WOENSDAG Ries van Logtenstein (CDA) is de vier de wethouder die in het nieuwe College van Burgemeester en Wethouders de plaats inneemt van Hans Oudemans (VVD) en derhalve de komende vier jaar de portefeuille van Bedrijven (Ge meentewerken, Gas en CAI-bedrijf, etc.) en Personeelszaken zal beheren. Maandagavond j.1. maakte Jan Menne (CDA), voorzitter van het lijsttrek- kersoverleg, dat zich in de afgelopen weken heeft gebogen over het nieuwe Collegeprogramma en de verdeling van de wethoudersposten, dit bekend. De lijsttrekkers zijn in de voorbije 25 dagen sinds de raadsverkiezingen tien maal bijeen geweest, waarvan zeven keer gesproken werd over het pro gramma en drie keer over de samen stelling van het College. De besprekin gen zijn in uitstekende sfeer verlopen. 'Er is zorgvuldig, creatief en inventief gewerkt,' aldus Menne tijdens de pers conferentie waarop het College en het programma werden gepresenteerd. Hij werd daarin door alle andere deel nemers aan het overleg van harte bij gevallen, ook door de vertegenwoor digers van de kleine partijen, die zich zeer tevreden toonden met de uitkom sten van de onderhandelingen. De portefeuilleverdeling in het nieuwe College is vergeleken met de voor gaande raadsperiode in grote lijnen i- dentiek. De verdeling levert het vol gende plaatje op Jan Menne (CDA): Financiën, Grondbedrijf, Onderwijs, Huisvesting gemeentelijk apparaat 9 Ries van Logtenstein (CDA): Be drijven, Personeelszaken, Voorlich ting; e Gunther Plomp (VVD): Ruimtelijke Ordening, Verkeer, Eco nomische Zaken, Sport, Volkshuisves ting, Milieu, Reorganisatie gemeente lijk apparaat; Frans Kingma (PvdA): Welzijn, Cultuur, Sociale Zaken, Volksgezond heid. Burgemeester Paul ScholtenOpen bare orde, Politie. Brandweer, Alge meen beleid, Ontwikkelingssamenwer king, Informatie- en automatiserings beleid. l-l-l-l-formule Over de verdeling van dè wethouders- posten over de diverse partijen heerste overigens niet vanaf het begin overeen stemming, zo bleek maandagavond. PvdA, Progressief Soest en D'66 heb ben in eerste instantie gepleit voor een l-l-l-l-formule, waarbij de vierde wet houder zou worden geleverd door Pro gressief Soest of D'66. De andere par tijen voelden daar niets voor - op grond van de krachtsverhoudingen in de raad - en 'links' heeft zich daarbij zonder veel problemen neergelegd. Noch Jan Visser (Prog. Soest) noch Adriaan Pothuizen (D'66) wilden in gaan op de vraag wie namens hun fracties in het College zou hebben willen plaatsnemen. Volgens CDA-woordvoerder Kees Ver- heus is de keuze van Ries van Logten stein als tweede CDA-wethouder tot stand gekomen nadat men zich in de fractie eerst had afgevraagd voor welke portefeuille men het meeste voelde. Toen dat 'Bedrijven' bleek te zijn kwam Van Logtenstein naar voren als de meest geschikte kandidaat. Volgens Verheus waren er in de CDA- fractie wel zes kandidaten voor een wethouderspost( Tevreden De woordvoerders van de kleine partij en (Prog. Soest, D'66 en GPV/SGP/- RPFtoonden zich opvallend tevreden met het programma, waarin hun in breng volgens hen goed terug te vinden is. 'We zijn zeker aan onze trekken ge komen,' aldus Jan Visser. Adriaan Pot huizen merkte op dat hij geen moment aanleiding heeft gezien om bij de on derhandelingen af te haken en ook Wiebe Meilof liet weten zijn eigen pro gramma op een behoorlijke manier in het College-document terug te vinden. 'Het zijn niet altijd mijn accenten, maar die hoop ik in de komende vier jaar wel explicieter naar voren te bren gen.' Visser liet weten het zeer gewaardeerd te hebben dat ook de fracties die ten slotte geen wethouder zouden leveren tot het laatst aan de onderhandelingen konden meedoen. 'Er is in deze tien bij eenkomsten beter gediscussieerd dan in de meeste commissievergaderingen die ik heb meegemaakt.' Jan Menne, voorzitter van het lijsttrek- kersoverleg. kon zich koesteren in de unanieme waardering van de andere deelnemers voor de wijze waarop de onderhandelingen hebben plaatsge vonden, al liet Adriaan Pothuizen weten dat hij bij het zakelijke deel geen moment de noodzaak had gevoeld van het besloten karakter van het overleg. Volgens met name Günther Plomp komt die beslotenheid de duidelijkheid ten goede en is er in de raad straks alle ruimte voor een openbare discussie. Niet unaniem Het nieuwe Collegeprogramma (zie voor dë volledig tekst elders in deze editie) is overigens, ondanks een inlei ding waaruit blijkt dat het niet meer dan een aantal 'hoofdlijnen' en 'wen sen' behelst en evenmin volledigheid pretendeert, niet op alle punten una niem onderschreven door de fracties. Er komt binnen afzienbare tijd nog een nadere uitwerking op onderdelen^ die zoveel mogelijk vergezeld zullen gaan van een financiële paragraaf (het 'prijskaartje'). Opmerkelijk is bijvoorbeeld de para graaf over de winst van het gasbedrijf. Over de maximale hoogte en de aan wending van de overwinst bestaat geen overeenstemming. 'Elk der onderte kenende partijen heeft derhalve de vrij heid te gelegener tijd zich naar eigen inzichten op te stellen.' Verder houdt de PvdA vast aan haar eigen zwembadplan en voelt de GPV/SGP/RPF zich niet gebonden aan het hoofdstuk over de Ontwikke lingssamenwerking, waaraan voor het eerst aandacht is besteed. 'Irreëel,' vond Meilof de opmerkingen daarover in het programma, omdat het hier geen gemeentelijke taak betreft. 'Je kunt net zo goed iets schrijven over walvis sen in het Zuidpoolgebied. Zaken waarover alle partijen het eens zijn, zijn bijvoorbeeld de woningbouw, waarvoor overigens een formulering is gekozen waarmee men alle kanten lijkt op te kunnen - namelijk dat de nieuw te bouwen woningen qua type en qua prijs zoveel mogelijk moeten aansluiten op de behoefte van de woningzoekende, zowel in de koop- als in de huursfeer. Ook wil men onderzoeken waar in de gemeente een maximumsnelheid ge wenst is van 30 kilometer en is men unaniem van mening dat er alsnog een milieubeleidsplan moet komen, waarbij een behoorlijk aantal concrete punten worden opgevoerd. Het programma voorziet ook in plan nen voor een bedrijfshal, uitbreiding van het industrieterrein Nieuwe Gracht en extra lokatie-mogelijkheden voor bedrijven die moeten verplaatsen of uitbreiden, evenals een lokatie voor sloop- en opslagbedrijven. Hard gesteld lijkt de markt van computerleveranciers raak getypeerd met de term "money makers". Als geïnteresseerde-of misschien niet eens - wordt u overvoerd met aanbiedingen voor computers die steeds goedkoper lijken. Dat de ijzeren wet "Goedkoop is duurkoop" hier netzo opgaat, merkt u pas na de koop. Hij "werkt wel", maar u weet niet hoe. Of de geheugen capaciteit is te klein. Of de software niet adequaat. Enzo voort, enzovoort. Wij "Adviziers", staan voor onze naam. Uw concrete bedrijfs situatie, uw eigen automatiserings behoefte, is uitgangspunt vooreen door dacht advies. Soms luidt dat: "Wacht u nog maar een A. Kuijpers jaar met automatiseren" omdat uw organisatie daarvoor nog niet rijp is. Zo'n vrijblijvende analyse voor uw automatiseringsbehoefte betaalt zichzelf terug. Voor u meteen. Voor ons later, wanneer u zegt "ik weet waar ik goed terecht kan". Belt u eens of schrijf ons. Dé IBM PC/AT: uit voorraad leverbaar Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest, Telefoon 02155-11434 Mijn zuster, nog maagd, heeft een huisje gehuurd door vlegels wordt steeds in haar douchecel gegluurd met een matglazen raam, behoedend haar schaam, heeft Van Ede de bengels het bos ingestuurd. (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! Huisvesting Over de reorganisatie van de gemeente stelt het programma dat het lopende proces doeltreffend en in goed overleg met de medewerkers moet worden af gerond. Over de huisvesting van de ge meente wil men in de komende periode een besluit nemen, waarbij de lokaties aan de Steenhoffstraat. de Lange Brink- weg en de Dalweg aan de orde moeten komen. Vanaf 1988 zal in beginsel rekening worden gehouden met extra huis vestingslasten met het oog daarop. Alle partijen zijn het ook eens over een onderzoek naar mogelijkheden en wen selijkheden van de hersubsidiëring van levensbeschouwelijk onderwijs aan openbare scholen, zowel religieus als humanistisch. Daarmee komt het Col lege volgens Menne tegemoet aan een wens die in het onderwijs zelf leeft. De subsidieverordening moet worden heroverwogen, vinden alle fracties. Kingma daarover: 'De verordening is al oud en moet nodig eens tegen het licht worden gehouden.' De gedachten gaan overigens uit naar meer op de activiteiten dan op de exploitatie ge richte subsidies. Ook Meilof ervaart in de gekozen formulering voldoende ruimte voor de ideeën die in zijn kring leven over subsidies. Sportstichting en bibliotheek De raad zal zich in de komende periode ernstig gaan bezighouden met de ver tegenwoordiging van of namens B. en W. en de raad in besturen van externe instellingen door Collegeleden, raads leden, ambtenaren en door de raad be noemde buitenstaanders. Daarbij komt ook de terugkoppeling aan de or de. Deze zaken spelen met name een rol in bijvoorbeeld de Sportstichting, waarvan duidelijk wordt gesteld dat deze (voorshands) blijft bestaan, en de bibliotheek. De fracties zijn het overigens unaniem eens over het hand haven van het Soesterbergse biblio theekfiliaal in de huidige vorm! Verder heeft men ideeën om de voor lichting van de gemeente te inten siveren via het openliggende kanaal van de CAI, en gaat men bezien op welke wijze de kontakten met Soester- berg op bestuurlijk niveau verbeterd kunnen worden. Opmerkelijk zijn ook de voorgenomen veranderingen in het spreekrecht. Bur gers krijgen bij het inspreken tijdens commissievergaderingen aan tweede in stantie als ze vinden dat daartoe aan leiding is, en de eenmansfracties - in deze raad alleen GPV/SGP/RPF - mo gen zich in maximaal twee commissies laten vertegenwoordigen door de frac tie-assistent. Van beide regelingen wordt op z'n laatst halverwege de raadsperiode bekeken of ze goed wer ken. 0 Ries van Logtenstein CDA Voor onjuiste beelden van 'Apollo' In een brief aan burgemeester P. Scholten heeft de hoofdredakteur van het NOS-journaal mr. P.B. Brusse, vorige week zijn excuses aangeboden voor de uitzending waarin - naar aanleiding van de Libië - kwestie - beelden wer den getoond van de Amerikaanse wijk Apollo in Soesterberg, De brief luidt letterlijk: "Afgelopen dinsdag 15 april j.1. heeft het Journaal in twee uitzendingen ten onrechte de indruk gewekt dat bepaalde voorzieningen in de wijk in Soester berg waar Amerikanen en hun gezinnen wonen veiligheidsmaatregelen wa ren. Het spijt ons dat wij hebben nagelaten een bevestiging te vragen van onze indruk dat de bloembakken en hekken dienden als barricades. Wij betreu ren des te meer dat wij, eenmaal gewaarschuwd door uw afdeling Voor lichting, deze fout in een later bulletin hebben herhaald. Het Journaal wil hierbij graag zijn verontschuldigingen aanbieden voor deze onjuistheid, met name omdat hierdoor ten onrechte de onrust onder de bevolking in uw gemeente is vergroot." De vuurzee die vorige week woensdag middag ontstond in de bedrijfshal van de papierhandel Foekens aan de Amers- foortsestraat in Soesterberg, heeft voor miljoenen guldens schade aange richt. De bedrijfshal, met een opper vlakte van 20.000 vierkante meter, werd in de as gelegd. De brandweer van Soesterberg werd geassisteerd door eenheden uit Soest en Amersfoort, alsmede van de vlieg basis. De voorraad papier, vele duizen den tonnen, ging verloren, evenals di verse machines en een vorkheftruck. De vermoedelijke oorzaak van de brand is een seal-apparaat, waarmee de plas tic banden rond de papierbalen worden vastgemaakt. Waarschijnlijk was het apparaat niet uit, waardoor na enkele ogenblikken het vuur vrij spel kreeg. In de omgeving - tot in Soest-Zuid toe - daalden gedurende lange tijd verbran de papiersnippers uit de lucht neer, die door de wind waren meegevoerd. Het nablussen heeft nog geruime tijd in be slag genomen, omdat het vuur bleef smeulen in de dicht opeengepakte pa pierbalen. Zelfs vrijdag bleken de vlammen nog voortdurend op te laaien. Omdat de bedrijfshal toch niet meer te redden was richtte de brandweer zich vooral op het behoud van een naastge legen hal en een villa. Die bleven ge spaard. Het vuur ging gepaard met een sterke rookontwikkeling. Het bedrijf is nu voor de derde keer in enkele jaren tijds door brand gedupeerd. Auto van de weg gehaald Op de Beukenlaan hield de politie vo rige week de 27-jarige mevrouw M.K. uit Soest staande, omdat haar auto door een kapotte uitlaat veel te veel la waai maakte. De 49-jarige mevrouw O. v.d. B. uit Reeuwijk werd vorige week gewond bij een aanrijding op de Amersfoortse- straat. Daar botste zij tegen de auto van de 43-jarige H.S. uit Schagen, die uit de richting Utrecht komende ont dekte dat hij Soesterberg voorbij was gereden en vanuit een inrit draaide om de weg terug te rijden. Bij de botsing schoot de auto van de Reeuwijkse be stuurster links de weg over, waar hij tegen een boom tot stilstand kwam. De wagen werd ernstig beschadigd, waar door mevrouw V.d. B. bekneld raakte. De ambulancedienst kon haar daaruit bevrijden. Met een gebroken been werd ze overgebracht naar de Lichten berg in Amersfoort. Burgemeester en Wethouders hebben besloten dat de politie Soest het cen trale meldpunt zal zijn voor 'het melden van aanstootgevende leuzen,' zodat verwijdering kan plaatsvinden. Het Samenwerkingsverband Buiten landse Werknemers had daar het College om gevraagd. Sinds enige tijd vindt al een discussie plaats over de verwijdering van aan stootgevende leuzen. Het College heeft het centrale meldpunt bij de politie ondergebracht op grond van de volgende overwegingenhet openbare-orde- aspect, de 24 uurs-bereikbaarheid, duidelijkheid voor het publiek en de re latie met het vandalisme. Verder zal bij de Voorjaasnota aan de gemeenteraad worden voorgesteld een bedrag van 12.500 gulden voor dit jaar beschikbaar te stellen, zijnde de kosten voor het verwijderen van aanstootgevende (zoals racistische en dis criminerende) leuzen. Op 29 mei zal de Voorjaarsnota behandeld worden. Bij de aktiviteitenplanning voor 1987 en volgende jaren zal de gemeente raad ook gevraagd worden een bedrag beschikbaar te stellen. Deze week: Kwaliteit voor weinig geld! TOT ZIENS BIJ Alleen donderdag Alleen donderdag Nu 100 gram slechts Alleen donderdag 5 kilo Mensen die nadenken komen weinig op de televisie (niet omdraaien s.v.p.), omdat het als kijkspel een weinig boeien de bezigheid is en televisie bij uitstek dient tot ons vermaak. Zelfs de infor matieve rubrieken gaan zo selectief te werk dat echte achtergrondinformatie achterwege blijft. Onze eigen selectie zal bovendien verhinderen dat we, zelfs op de lange duur, zoiets als een totaalbeeld krijgen. Hoe dom het ook lijkt, gemakkelijk is het wel. Zwart wit denken is het on vermijdelijke gevolg en dat maakt de zaken heel wat overzichtelijker. Vooral als het gaat over grote en inge wikkelde maatschappelijke, politieke of godsdienstige problemen. 'Er is werk zat voor wie werken wil' staat tegenover 'alle bazen zijn uitzui gers' 'Wie kruisraketten plaatst is een oorlogsophitser' en 'wie er tegen is heult met Moskou.' Wie voor euthanasie is wordt een moor denaar' en 'wie zijn wil oplegt aan an deren gedraagt zich als een dictator'. Zwart wit denken verdeelt in gelijk en ongelijk en Ieder haalt zijn gelijk waar het voorhanden is en uitgedeeld wordt. Met emmers vol worden vertrouwde klanken vanaf de preekstoel de kerk in geslingerd. Zie je wel, dommelt de ge meente. Je abonneert je op een krant en je kijkt naar televisieprogramma's die allemaal dezelfde klanken uitsto ten. Zie je wel, goed dat het eens ge zegd wordt. Dan kunnen anderen dat ook eens horen. Maar wie anders denkt, kijkt eenvoudig niet naar dat program ma en luistert niet naar de radio of de preek. Of het moest zijn om de eigen woede op peil te houden. Paniek is de terechte straf voor hen die zich krampachtig vastklampen aan op deze wijze opgebouwde schijnzekerhe den. Voor hen die de ogen gesloten hou den voor andere meningen en nieuwe inzichten. Wie anderen in dit zwart wit den ken herkent, moet wel even bedenken dat er ook zoiets als kleurenblindheid bestaat. Het is niet iedereen gegeven om alle tussenliggende kleuren te on derscheiden. Maar wie alleen maar te lui is om zijn zintuigen te gebruiken is horende doof en ziende blind. Hij mist daarmee bij voorbeeld het weergaloos mooie spec trum van de regenboog. Hij mist de boot. Ophalen huisvuil gewijzigd In verband met de komende feest dagen wordt dagen het huisvuil op een andere dan de gebruikelijke dag opgehaald. Het ophalen van huisvuil op woensdag 30 april (Ko ninginnedag) vindt nu plaats op donderdag 1 mei; maandag 5 mei (Bevrijdingsdag) wordt dinsdag 6 mei; donderdag 8 mei (Hemel vaartsdag) wordt vrijdag 9 mei en maandag 19 mei (Tweede Pinkster dag wordt dinsdag 20 mei. Tijdens genoemde feestdagen zijn de gemeentelijke diensten en ook de inleveringplaats van het grof vuil (De Schans) gesloten. Hond verjaagt inbreker Een onbekende dader heeft in het weekeinde geprobeerd in te breken in het huis van de familie K. aan de Irene- laan. Hij kwam door het wc-raampje binnen, zoals de sporen uitwezen, maar werd waarschijnlijk verjaagd door de hond, die op het kritieke ogenblik zijn taak besefte en aansloeg. De inbraak kan dan ook als mislukt worden be schouwd. Zie pagina Vakkundig gemaakt Zeer grote sortering 180 modellen) Snelle levertijd Inlijsten GRATIS Eigen lijstenmakerij Koninginnelaan 11 Soest tel. 23737 a in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-1 8747 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT

Soester Courant | 1986 | | pagina 1