iait buis baarn Woningbouwvereniging Soest wint 'Innovatieprijs' voor Smitsveen-project Beleidsprogramma Gemeente Soest BI! ONS OP SOEST Arie leeft! WOENSDAG 23 APRIL 1986 SOESTER COURANT PAGINA 8 INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Raadsperiode 1986 -1990 91 NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 'Voorbeeldfunctie voor het hele land' De Woningbouwvereniging Soest (WS) heeft de Innovatieprijs 1986 van de Na tionale Woningraad (NWR) toegekend gekregen. In het RAI-gebouw in Am sterdam werd dit officieel bekend ge maakt tijdens een bijeenkomst naar aanleiding van de BouwRAI '86, een vakbeurs voor sociale woningbouw. Deze wordt op initiatief van de NWR gehouden van maandag 26 tot en met vrijdag 30 mei. De Innovatieprijs bestaat uit een be drag van 7.500 gulden. Dit jaar viel de keuze op de Woningbouwvereniging Soest op grond van haar activiteiten die gericht zijn op de integrale aanpak en verbetering van de naoorlogse hoog bouwwijk Smitsveen, aldus de NWR. De beslissing is genomen op voor dracht van een jury, bestaande uit een architect, een wethouder stadsontwik keling en een stafmedewerker van het Nederlands Verbond van Huurders. Al len zijn lid van de Stuurgroep Experi menten Volkshuisvesting (SEV). Voorzitter Schut van de SEV ver woordde de argumentatie van de voor dracht: 'Wanneer je het Smitsveen binnenrijdt, kom je er niet gelijk achter waar de problematiek achter schuil gaat. Het is de grote verdienste van de Woningbouwvereniging Soest om niet te wachten tot het moment waarop men in de problemen is inge sneeuwd, maar dat ze tijdig optreedt. Dat is het punt waar de jury gezegd heeft dat de WS in aanmerking kwam voor de prijs. Je moet niet wachten maar preventief trachten te werken," aldus de heer Schut. Hij dichtte het re novatieproject voor het Smitsveen een voorbeeldfunctie toe, omdat in het hele land de problemen zich voornamelijk in de hoogbouw voordoen. In dat ver band zal het project Smitsveen ook na drukkelijk onder de aandacht worden gebracht van de bezoekers van de BouwRAI. Grote zorg Met het kiezen van de Woningbouwver eniging Soest, en vooral ook voor het project Smitsveen, wil de jury tot uit drukking brengen dat de actuele en verwachte ontwikkelingen in bepaalde delen van de naoorlogse woningvoor- raaad haar met grote zorg vervullen. Men hoopt dat de toekenning van de In novatieprijs kan bijdragen tot het vinden van oplossingen voor de groeiende problemen. Mede daarom hebben de SEV en de NWR het project Smitsveen onder de aandacht gebracht vab staatssecretaris Brokx van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Meer kans op subsidie De kans dat de rijksoverheid zal in gaan op de subsidie-aanvraag mag groot worden genoemd nu de SEV en de NWR het project van de WS in Soest hebben aanbevolen bij staatssecretaris Brokx 'Dit vergroot inderdaad de kans,' zei WS-directeur G.A.M. Snelder van de WS kort na de prijsuitreiking. 'Ik hoop dat dit bijdraagt tot de realisatie van het project en dat de rijksoverheid ge prikkeld zal worden om financiële steun te verlenen.' Het feit dat de WS de prijs heeft gekregen, beschouwt hij als een stimulans. 'Spaans benauwd' Kort daarvoor had WS-voorzitter P. Storimans in het bijzijn van onder anderen wethouder drs. G. Plomp van ruimtelijke ordening en het VVD-- Tweede Kamerlid drs. C.P. van Dijk, opgemerkt dat de WS de prijs ook te danken heeft aan de samenwerking met de SEV, de SWO en de gemeente Soest. 'In 1982-'83 hadden we het Spaans benauws als we dachten aan de hoogbouwproblematiek, maar dankzij de samenwerking zijn we gekomen tot de huidige plannen. We hebben de gelden en de mankracht niet ingezet om de prijs te ontvangen, maar om de problematiek te verhelpen,' aldus de heer Storimans, nadat hij uit handen van de heer Schut de 7.500 gulden in ontvangst had genomen, Het geld zal worden aangewend voor een bijzonder project in de totale in spraakprocedure met de bewoners. Deze is inmiddels door de WS op gang gebracht. Waarheen het geld precies vloeit, is nog niet bekend omdat daar intern nog geen besluitvorming over heeft plaatsgevonden. Vertrouwen De heer Schut merkte nog op dat hij alle vertrouwen in het WS-project heeft voor een goede afloop. Hij prees de voorzichtigheid en doortastendheid alsmede de volharding waarmee de WS te werk is gegaan met betrekking tot het Smits veen. De heer Mulder van de NWR legde de nadruk op de eervolle vermelding die de Woningbouwvereniging Gruno uit Groningen ten deel was gevallen. Gruno was in een nek aan aek-race. met Soest gewikkeld. Het feit dat Soest verder op weg was met de realisatie van het renovatieproject had uiteinde lijk de doorslag gegeven in het voor deel van de WS. Het beleidsprogramma is voorbereid door de lijsttrekkers van alle in de raad vertegenwoordigde partijen. Het behelst een aantal hoofdlijnen en wensen voor het in de komende raadsperiode te voe ren beleid, waarover tussen de lijst trekkers overeenstemming bestaat. Het beleidsprogramma pretendeert geen volledigheid en beoogt in geen en kel opzicht iets af te doen aan het belang of de continuïteit van niet-genoemde lopende projecten. Het zal als belang rijk referentiekader voor het te voeren beleid dienen te worden behandeld en vastgesteld in de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad. Daarna zal het op korte termijn wor den uitgewerkt door het College van B.& W. in een zodanige vorm dat dui delijk is op welke wijze, op welke ter mijn en met welke middelen aan het beleidsprogramma uitvoering zal wor den gegeven. De uitwerking zal even eens in de raad worden vastgesteld en bij de begrotingsbehandeling en de voorjaarsnota - op initiatief van het college van B.& W. - worden geëva lueerd en bijgesteld. Uit een oogpunt van integrale beleids planning en beleidsvoorbereiding wordt het wenselijk geacht de uitwerking van het beleidsprogramma op enige ter mijn uit te bouwen met andere zaken, zodat een algemene planningskalender ontstaat voor alle activiteiten en ont wikkelingen van enig gewicht op de verschillende terreinen van gemeente lijke zorg. I. Financiën Het te voeren financieel beleid is erop gericht om door een zorgvuldige en inventieve aanwending van de beschik bare middelen rechtstreeks of door stimulering van derden een zo groot mogelijk deel van de wensen en de be hoeften op de verschillende terreinen van gemeentelijke zorg te realiseren. 1. Sluitende begroting: De begroting dient - bezien in meerja rig perspectief - structureel sluitend te zijn. In geval van incidentele afwij kingen in bepaalde jaren, alsook bij niet of niet geheel gedekte investerin gen van incidentele aard, kan de re serve-positie mede in aanmerking worden genomen. 2. Meerjarenraming: De begroting moet vergezeld gaan van een flexibele meerjarenraming en een investeringsplan voor het desbetref fende jaar. 3. Belastingen en tarieven: Uitgangspunt voor de gemeentelijke Autoruiten ingeslagen Vrijdagavond j.1. werden door onbe kende daders de ruiten vernield van drie auto's, die aan de Bosstraat gepar keerd stonden. De wagens waren het eigendom van inwoners van De Bilt, Tricht en Breda. Van de laatste auto werden zelfs twee ruiten vernield. Diefstal uit auto Uit de auto van W. van A., die aan de Steenhoffstraat geparkeerd stond, zijn in het weekeinde twee leren jacks ge stolen. Ook verdwenen een rijbewijs, kentekenbewijs, een portefeuille met 60 gulden en een sporttas. De auto bleek te zijn opengebroken. Verhalen uit vervlogen jaren vergeet je niet. Oude mensen vertel len graag over de dingen die voorbijgaan. In "Bij ons op Soestpu bliceert de Soester Courant de herinneringen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. J.C. van Schagen dichtte: "Wat eigen was, gaat van je heen en ziet niet om je blijft alleen. Jan Visser ontmoet hen, luistert geïnteresseerd en schrijft hun re laas op. Vandaag nog een keerde heer A. C. Bakker (89) De verzetstrijder: "In de oorlog woon den we op de Da Costakade in Utrecht. Da Costa was een jood en daarom werd de straat herdoopt in Tollenskade. Als verzetsman werd ik commandant van wijk 2. Iedere avond kwam een koerier van het hoofdkantoor met adressen voor onderduikers. Wij moes ten die adressen onderzoeken om te zien of ze veilig waren. Verder moesten we de onderduikers van bonkaarten voorzien. Die koerier werd gearresteerd, sloeg door en noemde mijn naam. 's Nachts om twee uur werd er gebeld. Ik probeerde via het achterbalkon nog te ontsnappen, maar het was foute boel. Op het Paardeveld in Utrecht zag ik nog kans onopgemerkt een boekje met 180 namen en adressen aan een goede rechercheur te geven. Met een stok in mijn broek en geboeid aan een andere man werd ik naar een strafgevangenis in Amsterdam ge bracht en op een afschuwelijke manier verhoord en geslagen. Tegen een SS-er zei ik op 't laatst: ik weet niets meer, schiet me maar dood. Op transport gezet lukte het mij op het station met een potloodje een briefkaart naar mijn vrouwe te schrijven. We werden in Vugt opgesloten in een bun ker waar je 's avonds de genadescho ten hoorde. Op 6 september 1943 werden we op de trein naar Duitsland gezet. Op het stationnetje van Gennep probeerde ik met een pennemesje een spleet in de wagon te snijden. Op het perron stond een man en een klein meisje met een witte strik in haar haar. Ik wriemelde een briefje door de spleet toen de trein wegreed en ik zag het meisje het briefje oprapen. Er stond op: "Verzoeke vriendelijk dit briefje door te geven." Kijk, mijnheer Visser, ik heb het al die jaren bewaard. Hier staat mijn adres in Utrecht en op de achterkant de vol gende boodschap: "Lieve vrouw en kinderen, wij worden met 1600 man naar Duitschland weggevoerd. Allen gegroet, tot spoedig." Dat briefje bereikte mijn vrouw met de schriftelijk vraag "de goede ontvangst te berichten aan Wouters, Spoorstraat, Gennep." Dat klein meisje met die witte strik had ik graag terug willen zien. In 1982 heeft de heer Pieren, hier in Soesterberg, alle mogelijke moeite gedaan via de burgerlijke stand in Gennep, door middel van een uitvoeri ge briefwisseling en een interview in de plaatselijk nieuwsbode die mensen op te sporen. Maar dat is niet gelukt. Kapo Elke dag denk ik nog wel een keer aan de oorlog. We werden gedeporteerd naar Sachsenhausen/Oraniënburg en vervolgens met 600 zware gevallen naar het vernietigingskamp Rathehow gebracht. De hel. Op 't laatst was ik niet meer in staat te werken. Ik was mijn geheugen kwijt, mijn herinnerin gen, ik was vervuild en broodmager. Toen we op appèl stonden, moesten de zieken uittreden. Ik wilde het doen, maar kapo Hans tikte met zijn vinger op z'n voorhoofd. Ik bleef staan. Dege nen die wel uittraden, gingen direct naar de verbrandingsoven. Het kanon gebulder van de Russen kwam steeds dichterbij en op 26 april 1945 werden we bevrijd, precies op onze trouwdag. Zes weken trokken we met het leger mee tot Maagdenburg. We werden goed verzorgd, gekleed, ontsmet en op een brug over de Elbe overgedragen aan de Amerikanen. We begaven ons richting Holland en arriveerden in Kerk- rade. Langzaam kwamen mijn ge dachten terug en herinnerde ik mij vrouw en kinderen in Utrecht. Ik was feitelijk geen mens meer. Aan de garnizoenscommandant in Limburg vroeg ik beleefd of ik naar huis mocht. Hij had daar wel begrip voor en liet me in een trainingspak en op klompen meeliften naar Weerd. Mijn kale kop was al wat bijgegroeid en ik bereikte Eindhoven. Via Den Bosch en Zeist belandde ik tenslotte belastingen en tarieven is de door de raad op 20 maart vastgestelde tarie- vennota. 4. Krediet-en budgetbewaking: 4 x per jaar zal ten behoeve van de krediet- en budgetbewaking een finan cieel overzicht voor de raad ter inzage worden gefegd. Ramingen in de begroting en meerja renraming dienen t.b.v. een zorgvul dige afweging over de aanwending van de besteedbare ruimte zo nauwkeurig mogelijk te worden berekend en heb ben een taakstellend karakter. Even tuele overschrijdingen dienen aan de orde te komen bij de eerstvolgende meerjarenraming of de voorjaarsnota t.b.v. een integrale afweging. Afwij kingen van deze procedure kunnen slechts in uitzonderingsgevallen wor den geaccepteerd. 5. Nieuwe beleidsvoornemens en mee-, respectievelijk tegenvallers: 2 x per jaar zullen bij gelegenheid van de begrotingsbehandeling en de voorjaarsnota nieuwe beleidsvoorne mens en tegenvallers in een vroeg tijdig stadium aan de betrokken raads commissies worden voorgelegd. 6. Gasprijs: Over de maximale hoogte van de winst van het gasbedrijf en de aanwending daarvan bestaat tussen de verschillen de partijen geen overeenstemming. Elk der ondertekende partijen heeft derhalve de vrijheid te gelegene tijd zich naar eigen inzichten op te stellen. 7. Gemeentelijke garanties: De mogelijkheid een gemeentelijke ga rantie te verlenen op door derden af te sluiten geldleningen kan worden aan gewend als een middel om derden te stimuleren, c.q. in staat te stellen tot de realisering of bevordering van acti viteiten die weliswaar passen binnen het terrein van gemeentelijke zorg, maar die op toereikende wijze door derden kunnen worden verricht, of waartoe onvoldoende middelen be schikbaar zijn voor uitvoering in ge meentelijke hand. Deze mogelijkheid zal per geval worden bezien aan de hand van: de wenselijkheid om de betreffen de activiteiten te realiseren de (on)mogelijkheid om binnen de bestaande budgetten deze activiteiten te realiseren; de risico's verbonden aan de ga rantieverlening. 8.KwijtscheldLngsbeleid Jaarlijks zal bij de begrotingsbehan deling worden geëvalueerd of het ge voerde kwijtscheldingsbeleid in het afgelopen jaar aan de bedoelingen heeft voldaan en welke correcties dienaan gaande dienen te worden doorgevoerd. n. Ruimtelijke Ordening 1. Het vervaardigen van nieuwe be stemmingsplannen en de aanpassing van bestaande plannen moet planma tig en voortvarend worden voortgezet. 2. De bestemmingsplannen dienen waar mogelijk een flexibel kader te bieden, evenwel zonder dat daarmee de rechts zekerheid in het gedrang komt. 3. Het werkplan ruimtelijke ordening geldt als leidraad voor de werkzaam heden. 4. Het streven is erop gericht een ver dergaande uitbreiding van militaire r" activiteiten te voorkomen voorzovern' daarvan een negatieve invloed op het leefklimaat uitgaat. zonder een cent op zak mijn woon plaats. £k kom de Tollenskade opwandelen en de buurvrouw schreeuwt: "Daar komt Arie aan!" 's Avonds stonden er tachtig bloem stukken in de kamer. Toen we 's nachts om twee uur naar boven gingen, zei ik tegen mijn vrouw: moet ik in dat mooie bed slapen? Ons huis in Soesterberg was door de Duitsers bezet geweest, maar de heer Luyf heeft de woning na de oorlog voor ons vrij gehouden. Ik wou niet terug in het leger, maar sociaal werker worden. Toen vroeg generaal Mante mij in Engeland een technische dienst te hel pen opzetten. Ik had daar twee jaar lang de zorg voor 1500 mensen. Na precies 40 dienstjaren zwaaide ik in 1957 af. We wonen nu al dertien jaar hier in "De Drie Eiken". In 1982 waren we zestig jaar getrouwd en kreeg ik van de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht het Verzetsher- denkingskruis. Daar ben ik erg trots op. Ik ben ook lid van de Vereniging van ex-politieke gevangenen. Regelmatig komen we bij elkaar en op één van die bijeenkomsten ontmoette" ik een man uit Delft die in hetzelfde kamp heeft gezeten als ik. Verrast riep hij uit: "Arie, leef jij nog?!" Ja, Arie leeft nog." JAN VISSER m. Volkshuisvesting 1. De zorg voor een goede huisvesting van de eigen inwoners en van de inge schreven woningzoekenden heeft een hoge prioriteit. 2. De nieuw te bouwen woningen zullen qua type en qua prijs zoveel mogelijk moeten aansluiten op de behoefte van woningzoekenden, zowel in de koop-, als in de huursfeer. 3. Bij nieuwbouwprojecten dient varia tie in architectuur en woningtype extra aandacht te krijgen, alsmede de in richting van de woonomgeving. 4. De instandhouding en verbetering van de bestaande woningvoorraad zal met zorg worden nagestreefd. 5. Het beleid met betrekking tot nieuw bouw woningverbetering/instandhou ding van de bestaande woningvoorraad en woningtoewijzing zal nog meer op elkaar moeten worden afgestemd door middel van een jaarlijks bij te stellen volkshuisvestingsnotitie. IV. Stads- en dorpsvernieuwing 1. In het kader van de stads- en dorps vernieuwing moet het ondersteunen en stimuleren van activiteiten van der den alle aandacht krijgen. 2. Bij complex-gewijze verbetering van woningen zal tevens waar nodig de woonomgeving moeten worden ver beterd ter verhoging van het woon- en leefklimaat. 3. Bij renovatie-projecten geldt als uitgangspunt dat het niveau van de nieuwe woonlasten voor de oorspron kelijke bewoner in redelijkheid op te brengen is. V. Verkeer 1. De bestaande hoofdwegenstructuur inclusief de geplande doortrekking van de Koningsweg is uitgangspunt voor het verkeersbeleid. 2. Verkeersonveilige punten op de hoofd wegenstructuur dienen te worden ge ïnventariseerd met de uitdrukkelijke bedoeling daarvoor in de komende yier jaar een oplossing te vinden. 3. Hetzelfde als onder punt 2 vermeld dient plaats te hebben met betrekking tot de belangrijkste langzaamverkeers- routes. 4. Een onderzoek dient te worden inge steld waar in de gemeente een maxi mum snelheid van 30 km. gewenst is. 5. Ter bevordering van het gebruik van het openbaar vervoer dient de be reikbaarheid en de parkeergelegen heid bij het station Soest-Zuid te wor den geoptimaliseerd. VI. Milieu en natuurbeheer 1. Als leidraad voor het in komende jaren te voeren milieu-beleid en de daar bij aan te leggen prioriteiten dient een beleidsnotitie milieuzaken te wor den opgesteld. De notitie dient in be perkt bestek en in hoofdlijnen de mi lieuproblemen en milieurisico's in Soest te schetsen, alsmede de wijze van aan pak. De notitie dient bovenal praktisch en instrumenteel van aard te zijn. In de notitie dient aandacht te worden besteed aan algemeen gerichte onder werpen, zoals het bevorderen van een mentali teitsverandering ten gunste van het milieu: het Hinderwetuitvoeringsprogram- ma (HUP); controle op de naleving van gestel de regels. Daarbij speciaal aandacht voor afstemming van de activiteiten van de verschillende opsporingsinstan ties. Maar ook: een zodanige controle dat deze preventief werkt en dat over tredingen zo mogelijk vroegtijdig wor den gesignaleerd en aangepakt. Binnen het geschetste algemeen kader dient tevens de aanpak van concrete problemen aan de orde te komen zoals de opslag van autowrakken sloop en opslag-terreinen geluidhinder; onkruidbestrijding; bodemverontreiniging; lozing op oppervlaktewater. 2. Bedrijfsmatige compostering van het huishoudelijk afval in (de directe najnjheid van) de eigen gemeente heeft de voorkeur boven andere vormen van afvalverwerking. 3. Verpachting/verlening van het jacht- recht dient te worden bezien in het ka der van het beheer van flora en fauna. 4. Het bosbeheersplan dient in de ko mende periode te worden geactuali seerd. 5. Met betrekking tot milieu-onvriende lijke bedrijven in de woonomgeving dient een actief verplaatsingsbeleid te worden gevoerd. VII. Economische zaken en werkgelegenheid 1. Er zal naar worden gestreefd het overleg met regionale en plaatselijke organisaties uit het bedrijfsleven zoals Kamer van Koophandel, Gewestelijk Arbeidsbureau, Soester Zakenkring, Federatie MKB, Soester Ondernemers vereniging en Horeca verder te opti maliseren. Zulks met de bedoeling een zodanig klimaat voor het bedrijfsleven in Soest te bewerkstelligen dat daar van een stimulans uitgaat op de onder nemersactiviteiten en de werkgelegen heid. 2. Waar zich daartoe de gelegenheid voordoet zal het initiatief worden ge nomen tot, of steun verleend worden aan activiteiten die leiden tot het weer aan de slag helpen van mensen die bui ten het arbeidsproces staan, respectie velijk aan activiteiten die afbraak van werkgelegenheid tegengaan. 3. Onder de omschrijving van punt 2 valt in ieder geval een voorwaarden scheppend en stimulerend beleid op de volgende punten realisatie van een bedrijfshal uitbreiding van het bedrijfsterrein Nieuwe Gracht; extra lokatie-mogelijkheden ten be hoeve van kleinschalige plaatselijke bedrijven die moeten verplaatsen of uit breiden; een lokatie voor de vestiging van sloop-, en opslagbedrijven. 4. Uitgangspunt is in geval van gemeen telijke opdrachten bij gelijkwaardige offertes Soester bedrijven in te schake len. 5. Het winkelgebied van Soest is ge richt op een zo sterk mogelijke 2-po- lige structuur, mede gelet op de distri butie-planologische mogelijkheden. Voor Soesterberg dient in het kader van bestemmingsplan en distributie- planologisch onderzoek te worden na gegaan welke middelen er zijn om de winkelstructuur te versterken. 6. Regionale samenwerking van het Gasbedrijf met gasbedrijven in de om geving dient te worden onderzocht in verband met landelijke en provinciale .ontwikkelingen.^. VMI. Personeel en organisatië 1. Het lopende proces van héroverwe ging van de gemeentelijke organisatie zal doeltreffend en in goed overleg met de medewerkers moeten worden afge rond, waarbij toename van de efficiën tie, resultaatgericht handelen en een verhoging van de flexibiliteit ten be hoeve van een optimale dienstverle ning aan de burgers centraal staan. Uit het proces van heroverweging voort vloeiende maatregelen van organisa torische aard zullen bij voorkeur bin nen de komende raadsperiode moeten worden doorgevoerd. 2. De verschillende mogelijkheden voor een betere huisvesting van het gemeen telijk apparaat dienen op schrift te worden gesteld, gericht op een daad werkelijke besluitvorming waar, wan neer en in welke mate nieuwbouw zal plaatsvinden. Daarbij dienen in ieder geval de lokaties aan de Steenhoffstraat, de Lange Brinkweg en de Dalweg aan de orde te komen. Een en ander zal ertoe leiden dat in be ginsel vanaf 1988 met extra huisves tingslasten voor het gemeentelijk ap paraat rekening dient te worden ge houden. 3. Bij de organisatie van de gemeen telijke werkzaamheden zal waar mo gelijk en gewenst een verdere invoe ring van deeltijdarbeid plaats hebben. 4. Het informatie-en automatise ringsbeleid dient opnieuw geformuleerd en vastgesteld te worden. Met name dient daarbij gereageerd te worden op de ontwikkelingen op het gebied van de zgn. kantoorautomatisering c.q. de ac centverschuiving naar de gebruiker op de werkplek. Er dienen voldoende voorwaarden geschapen te worden voor het toerus ten van het personeel op elk niveau voor een effectief gebruik van de nieuwe geautomatiseerde hulpmiddelen. Er zal moeten worden zorggedragen voor een deskundige centrale coördi natie. IX. Onderwijs 1. De onderwijsnota dient met urgentie te worden aangepast met in achtne ming van de nieuwe wetgeving. Hierbij dient speciale aandacht te worden ge geven aan beroepsgerichte scholing en vorming. 2. De beschikbare middelen dienen zo danig te worden aangewend dat daar van actieve impulsen uitgaan voor een geïnspireerd en aan de eisen beant woordend openbaar onderwijs. 3. Aanvullende scholing en vorming van onderwijzend personeel ten behoe ve van het onderwijs aan minderheden dient te worden gestimuleerd. 4. De bestaande gelegenheid tot basis educatie dient waar mogelijk te wor den verruimd en mag niet worden inge perkt als gevolg van een eventuele an dere verdeling van de beschikbare mi- delen in het kader van wijzigingen in de wetgeving. 5. De mogelijkheid en wenselijkheid om in het openbaar basisonderwijs onderricht in de verschillende bestaan de levensbeschouwingen (religies en humanisme) door de gemeente te sub sidiëren dient te worden onderzocht. 6. De mogelijkheid tot het volgen van informatica-onderwijs op de open bare scholen van Soest dient te worden gestimuleerd. Uitgaande van de opzet een zo groot mogelijke groep mensen "eigen te maken" met het gebruik van automatiseringsapparatuur (hard- en software) dient dit streven primair ge richt te zijn op de schooljeugd maar zich daarnaast ook uit te strekken tot andere groepen, telkens als zich daar toe de gelegenheid voordoet. 7. Het gemeentebestuur dient als be voegd gezag zeer nauwgezet toezicht uit te oefenen op de naleving van de Leerplichtwet. 8. Het lopende goede overleg met de andere soorten van - niet openbaar - onderwijs dient te worden voortgezet ter behartiging van gezamenlijke pro blemen, waaronder in het bijzonder het onderwijs aan buitenlandse kinderen. X. Welzijn 1. In essentie dient het Welzijnsbeleid afgestemd te zijn op een tweeledig doel, dat al, dan niet in combinatie voorkomt. a. Het is erop gericht om de zelfred zaamheid en mondigheid van de inwo ner met betrekking tot de eigen woon- en leefsituatie te bevorderen. Het stre ven is daarmee een situatie te bewerk stelligen, waarin een ieder naar de ma te van zijn mogelijkheden zelf richting weet te geven aan- en verantwoorde lijk is voor de keuzen die voor hem of haar van belang zijn. b. Het is er op gericht vanuit een ge meenschappelijke verantwoordelijk heid hulp en ondersteuning te geven aan die personen of groepen van per sonen die daaraan behoefte hebben. 2. Er dient met het oog op een samen hangend beleid, op een efficiënte aan wending van de middelen en op een op timaal voorzieningenniveau voortdu rende zorg te zijn om het welzijnsbe leid in al zijn vormen zo goed mogelijk af te stemmen op de behoefte. Daartoe is een planmatige en gecoör dineerde aanpak in samenwerking met de plaatselijke organisaties noodzake lijk, (onder andere middels het Wel- zijnsplan) waarbij zorg wordt be steed aan openheid en participatie, maar ook aan controle. 3. De gemeente heeft primair een voor waardenscheppende rol, tot uiting ko mend in initiëren en stimuleren van het particulier initiatief en vrijwilli gerswerk en voorts in de verdeling van de beschikbare middelen. De gemeente vervult slechts daar een uitvoerende rol waar het particulier initiatief verstek moet laten gaan en activiteiten, gelet op het onder punt 1. gestelde, zeer gewenst zijn. 4. Binnen het boven omschreven kader zal van gemeentewege onder meer aandacht worden besteed aan de vol gende punten a. De integrale aanpak van het beleid ten aanzien van de jeugd. b. De verdere gecoördineerde vormge ving van het ouderenwerk, in het bij zonder voor het: uitbouwen van wijkfuncties van de verzorgingstehuizen doeltreffend inspelen op mogelijk heden van flankerend ouderenbeleid; bevorderen realisering 7 x 24-uurs- zorg; tot stand brengen verpleeghuis functie het bevorderen van de tot standko- ming van een verzorgingsunit in Soester berg; c. De verdere uitwerking van het eman cipatiebeleid. Dit zal plaatshebben door middel van deelnotities die per facet de invoering van het gewenste beleid behandelen. d. Het minderheden-beleid, waarbij het accent vooral wordt gelegd op zelforganisatie; e. De stelstelmatige uitvoering - waar enigszins mogelijk - van de nota 'Geen extra/onnodige drempel' f. Het stimuleren van een adequaat functionerend Dorpshuis Soesterberg, inclusief definitieve huisvesting voor Jeugdwerk g. De realisering op enigerlei wijze van een buurthuis in het Smitsveen, mede als verplaatsing van clubhuis de Praat paal. 5. Het anti-vandalismeproject moet worden voortgezet en behoeft uitbrei ding tot de oudere jeugd, alsmede voort durend aandacht voor de middelen om de beoogde doelgroepen te bereiken. 6. De subsidie-verordening behoeft een heroverweging. In het bijzonder ten aanzien van de mogelijkheid/wen selijkheid te komen tot een meer acti viteiten-gericht subsidie-beleid. XI. Cultuur 1. De Cultuurnota dient te worden ge actualiseerd waarbij onder meer aan dacht uit dient te gaan naar de volgen de punten: kunstzinnige vorming middelscur sussen, steunfunctie ten behoeve van onderwijs, amateuristische kunst en sociaal-cultureel werk cultureel aanbod Centrum C3 fonds kunstaankopen1% regeling BKR; bibliotheek, inclusief artotheek, met dien verstande dat thans reeds wordt vastgesteld dat een eigen bi bliotheekvoorziening voor Soesterberg in de huidige vorm in stand dient te blijven; behoud wezenlijke cultuurhisto rische elementen mogelijkheden lokale omroep. XII. Sport 1. De op te stellen beleidsnota voor de sport is de basis voor de verdere uit werking van )iet sportbeleid ter aan vulling en stimulering van het parti culier initiatief. In ieder geval dient in de nota aandacht te worden besteed aan sportinhoudelijke aspecten, het passepartoutsysteem en sport overdag. 2. De aanwezige sportaccommodaties dienen in toenemende mate beschik baar te zijn voor niet-verenigingsge- bonden activiteiten. 3. Voorshands blijft de bestaande (overleg)structuur, in de vorm van Sportstichting en de Stichting Zwem baden bestaan. In het kader van de her overweging van de gemeentelijke or ganisatie wordt de overlegstructuur meegewogen. Sportzaken worden ook inhoudelijk in raadscommissieverband ter advisering voorgelegd. 4. Er dient een haalbaarheidsstudie te worden verricht naar de mogelijk heden voor het totstandbrengen van een volwaardige overdekte zwemin richting in Soest. Met betrekking tot dit onderwerp houdt de P.v.d.A. voors hands vast aan haar initiatiefvoorstel d.d. 14 februari 1986. Het thans beschikbare budget voor de Stichting Zwembaden en de op brengst van de eventuele verkoop van het Soester Natuurbad dienen voorals nog voor da eventuele realisering van genoemde overdekte zweminrichting te worden gereserveerd. XHI. Recreatie 1. Uitbreiding van een natuurvriende lijk recreatief medegebruik van mili taire terreinen dient te worden bevor derd, zoals een veilige spottersplaats bij het militair vliegveld en toeganke lijkheid en wandelmogelijkheden in het landelijk gebied. 2. Het particulier initiatief, voorzover het strookt met de in de recreatienota neergelegde uitgangspunten/doel stellingen, dient te worden ondersteund. XIV. Ontwikkelingssamenwer king 1. Het ls belangrijk een gemeentelijk beleid te voeren ten aanzien van ontwik kelingssamenwerking en activiteiten te ontwikkelen waarbij gemeente en particuliere organisaties samenwer ken in concrete projecten en een breed draagvlak vormen. 2 Een gemeentelijke financiële bijdra ge is bespreekbaar indien en voorzo ver deze aansluit op een particulier initiatief, zulks niet als financiële basis voor genoemd initiatief, maar als prik kel en/of sluitstuk om het beoogde re sultaat te bereiken. 3. Dit hoofdstuk wordt in deze vorm niet onderschreven door de fractie van gpv/sgp/rpf. XV. Gezondheidszorg 1. Van gemeentewege dienen in het al gemeen de samenwerking, de samen hang en de overzichtelijkheid van de verschillende lokale activiteiten en ini tiatieven op het gebied van de volksge zondheid te worden bevorderd. Daarbij dient in het bijzonder de aandacht uit te gaan naar de verdere optimalisering van een goed gestructureerde samen werking tussen, eerste- en tweedelijns gezondheidszorg, alsmede naar de sa menhang met andere activiteiten van maatschappelijke zorg. 2. In voortgezet nauw overleg met Baarn dient gestreefd te worden naar de realisering van een nieuw zieken huis De Oelte. 3. Regelmatig dient bij bedrijven on derzoek en registratie te worden ge daan naar de uitstoot van stoffen die gevaar opleveren voor de volksgezon- heid. 4. Aandacht dient te worden besteed aan de voorlichting over en het tegen gaan van het gebruik van verdovende en verslavende middelen. XVI. Politie 1. De Beleidsnota-politie vormt de basis voor het te voeren politiebeleid, met dien verstande dat de inzet en organi satie van het politie-apparaat zodanig dienen te zijn dat de uitvoerende taken van de politie maximale ruimte krij gen- 2. Gelet op de - beperkte - financien die de gemeente ter beschikking krijgt ten behoeve van de politie en de noodzaak tot het stellen van prioriteiten ten aan zien van de gemeentelijke uitgaven zal de Beleidsnota-politie over taak, werk wijze, organisatie en financiering jaar lijks worden geëvalueerd. 3. Bezien dient te worden of het in stellen van een meldpunt voor kleine criminaliteit en vandalisme aanbe veling verdient. XVII. Brandweer 1. De Branweernota vormt de basis van het beleid ten aanzien van de brand weer en dient jaarlijks te worden ge- evalueerd. 2. Speciale aandacht dient te worden besteed aan de instandhouding, c.q. versterking van de randvoorwaarden om de brand- weertaak in grote mate met vrijwilli gers te verrichten; zorgvuldige inpassing van de vrij willigers bij de rampenbestrijdingsor ganisatie; adequaat materieel en goede uitrus ting. De waarde van een duidelijk ver- vangingsbeleid wordt dienaangaande onderkend. de samenwerking jnet andere ge meentelijke diensten, Lh.b. op het punt van preventieve maatregelen en de be reikbaarheid; 0 de huisvesting van brandweerchauf feurs nabij de kazerne de samenwerking met de bedrijfs- brandweren voortvarende uitvoering Brand beveiligingsverordening de mogelijkheid tot het instellen van een jeugdbrandweer. XVIII. De gemeente en haar bestuur 1. Vooruitlopend op de uitkomsten van de Heroverweging van de gemeente lijke organisatie dient te worden nage gaan hoe de klantgerichtheid van het gemeentelijk apparaat ook in de be staande organisatie kan worden ver beterd. 2. De mogelijkheden dienen te worden bezien om de voorlichting over de ge meentelijke activiteiten te intensive ren, daarbij mede betrokken het ge bruik van het openliggende kanaal van de CAI als kabelkrant. 3. Bezien dient te worden op welke wij ze op bestuurlijk niveau de contacten met Soesterberg over Soesterbergse zaken kunnen worden verbeterd. 4. De vertegenwoordiging van of na mens B.& W. en raad in de besturen van externe instellingen door collegele den, raadsleden, ambtenaren en bui tenstaanders dient in zijn geheel te worden heroverwogen. Daarbij dient ook de voorbereiding en terugkoppe ling van de vertegenwoordigers aan de orde te komen, alsmede de zienswijze van de betrokken instellingen zelf. 5. Bij wijze van proef dient in de raads commissies van advies en bijstand het spreekrecht van de publieke tribu ne tot tweede instantie te worden uit gebreid, zulks in die zin dat degene die in eerste instantie van het spreek recht gebruik heeft gemaakt, het recht krijgt ook voorafgaande aan de bespreking in tweede instantie het woord te voeren indien naar zijn of haar oordeel de discussie van de com missieleden in eerste instantie daar aanleiding toe geeft. Evaluatie dient plaats te hebben rond de helft van de raadsperiode of zoveel eerder als wenselijk. 6. De Fractie-assistent van een één mans-fractie in de raad is om prakti sche redenen in plaats van het desbe treffende raadslid benoembaar als vast lid van max. twee van de vaste commissies van advies en bijstand van de raad. Evaluatie dient plaats te hebben rond de helft van de raads periode, of zoveel eerder als wenselijk. Nagegaan moet worden hoe de ver vanging van commissieleden bij drin gende afwezigheid kan worden gere geld. 7. Het gemeentelijk bestuur dient een geest van openheid te ademen waarin belanghebbenden tijdig worden betrok ken bij de regeling van kwesties die hen aangegaan. Hun zienswijze wordt herkenbaar en evenwichtig bij de be sluitvorming meegenomen. Soest, 16 april 1986 Aldus vastgesteld door de lijsttrekkers van alle in de gemeenteraad van Soest vertegenwoordigde partijen: JL. Menne, CDA voorzitter) C. Verheus, CDA G. A. W. G. A. Plomp, WD A. F. M. Krijger, WD F, Kingma, PvdA R. E. van Gelder, PvdA A. E. C. Pothuizen, D'66 J. Visser, Progr. Soest W. Meilof, GPV/SGP/RPF J. J. Nieuwenhuyzen(secretaris)

Soester Courant | 1986 | | pagina 8