COLITICO IN NIJKERK: OVERAL GRATIS rf£~dïïr HEROPENING Lveremging OUD óOEST Ned. Bach Ensemble start 'Concertserie 1986' Deze schitterende Parkerpen krijgt U van ons kado* bij aankoop van minimaal f50,- ter gelegenheid van onze Vanaf donderdag 1 mei bent u van harte welkom in onze geheel vernieuwde zaak Mi winkelkring van weedestraat 27 SPLINTER EEMLAND B.V. !\GINA 10 DONDERDAG 1 ME11986 SOESTER COURANT PAGINA 11 HORLOGER-JUWELIER TELEFOON 02155-18319 DE 125 NWV WINKELIERS Donderdag 1 mei, 21.00 uur: filmhuis: 'Teorema' van Pasolini Film: Teorema Succesvol concert van Soester Orkest Vereniging Met Nederlands beste jazz-trombonist Laatste jazz-concert dit seizoen in C-drie Artishock agenda Tekenclub y®RNG'S LICHTPALE1S 8AARN Bij aankoop van (100,- 1/5 Staatslot gratis! Film: Oriana Muziek: J. C. Tans en de Rockets Zondagmiddag 4 mei in de Oude Kerk: Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Expositie Eempolders Expositie miniaturen maximaal 1 pen per cliënt Donderdag 1 mei In het hoofdstuk "de vogels van Deci bel" uit Jan Terlouw's "De Koning van Katoren" speelt een burgemeester een belangrijke rol in het verhaal. Misschien trekt de auteur bewindslie den aan, of omgekeerd, in ieder geval waren zowel Jan Terlouw als Paul Schol ten aianwezig onder de talrijke bezoe kers van het voorjaarsconcert van de Soester Orkest Vereniging in de Petrus- en Pauluskerk de vorige week donder dag. De overtollige, hinderlijke decibellen beperkten zich tot de koffiepauze waar in talrijke raadsleden (gratis uitgeno digd!) discussieerden over het geva rieerde, culturele leven in Soest. Na het optreden van het fameuze Motet en Madrigaalkoor in dezelfde concert ruimte zondags en de zeer druk bezoch te uitvoering van het Paleiskoor en Luchtmachtkoor in Zonnegloren (waar om wist ik dat niet?) op dinsdagavond, was dit gebeuren toch maar het derde concert in één week waar iedere ge meente jaloers op kan zijn. En dan zeggen ze nog, dat er in Soest nooit wat gebeurt of nooit wat kan. Het kan toch maar! De ouverture van Mozart's "Don Giovanni" gespeeld door een groep amateurmusici, die in 1971 in het Artishockgebouw besloten een orkestvereniging te worden. Sinds die tijd is er veel gebeurd en heeft het gezelschap vele veranderingen ondergaan. Vastgesteld moet worden dat de strij kers het moeilijk hebben met de homo geniteit en zuiverheid van klanken. De sterkste partij in het orkest vormen de blazers, die vaak onder leiding repe teren van de Soester hoornist Henk Soeteman (49). Deze musicus had tijdens dit concert de gehele leiding, omdat de eigen diri gent getroffen is door een hartaanval. Twee keer heeft Soeteman kunnen oefe nen voor dit concert. Hij zegt hierover zelf: "Het is net als met een architect, die het huis moet afbouwen van een col lega. Dat valt niet mee, maar het is wel spannend." Alle aandacht gaf hij daarom aan Mo- zart en Haydn en liet hij de wat mo dernere Duparc (Nocturne "Aux étoi- les") vervallen. Hoogtepunt van het muzikale feest was het optreden van de jonge trompettist Peter van Dinther (25), die prachtig soleerde in het Concert voor trompet en orkest in Es gr.t. van Joseph Haydn. Vierenzestig was Haydn toen hij deze compositie voor het toen moderne in strument schreef. Van Dinther speelde voortreffelijk en de S.O.V. begeleidde hem attent en mu zikaal wat te danken is aan de bekwa me dirigent en de enthousiaste orkest leden. Na de pauze tenslotte Haydn's "Sym fonie no. 96". Dit stuk componeerde de Duitser op Engelse bodem en werd door de eilanders beschouwd als een wonder van het vasteland, vandaar de bijnaam "miracle". Hierin viel de solopassage op van con certmeester Monie Post, het goed ge speelde menuet in driekwartsmaat en een krachtige finale. Een fijne avond waarop het publiek dankbaar reageerde. In november bestaat de S.O.V. vijftien jaar en voert het orkest een composi tie uit van Heinrich Hübner met het Nederlands Hoorn Kwartet van (u raadt het al) Henk Soeteman. JAN VISSER Van Pier Paolo Pasolini (Italië 1968). Een opmerkelijke film over een bour- gois familie die een bijzondere gast krijgt... Toegang/5,-. Leden/pas 65/CJP ƒ4,-. Aanvang 21.00 uur. Maandag 5 mei Cultureel Creatief Centrum 1 Mei viering Vanavond vieren de plaatselijke afde lingen van VARA, FNV, NIVON, PSP en PvdA de eerste mei met zang, dans, cabaret en informatie. Het feest van de arbeid begint om 20.00 uur in de grote zaal en is gratis toegan kelijk. Jazz Nederlands beste jazz-trombonist Bart van Lier vrijdag 2 mei in C-drie tij dens de laatste jazz-avond van dit sei zoen. Met Carlo de Wijs (zie foto) op hammondorgel. Zie ook elders in dit blad. Beleidspro gramma In het Beleidsprogramma 1986-1990, dat deze week door de nieuwe gemeen teraad is aanvaard en dat door de lijst trekkers van alle politieke partijen is voorbereid, staat een passage over C-drie. In hoofdstuk XI (Cultuur) wordt beloofd "de Cultuurnota te actualiseren", waar bij o.m. extra aandacht moet worden besteed aan: het culturele aanbod Cen trum C-drie. Waarvan acte Expositie Deze maand exposeert de Soester kun stenaar Dick van Arkel tot 12 mei. Uit een recensie: "Een expositie die vraagt om anders kijken, stilstaan, vragen stellen en opnieuw kijken." Haast U! Witte Café Het Witte Café van C-drie is nu dage lijks open van half tien tot twaalf uur, van twee tot vijf uur 's middags en 's avonds van zeven tot elf uur. Voor docenten, cursisten, leeszaalbezoekers, sporters, bowlers, etc. Bijeenkomst Op vrijdag 23 mei organiseert C-drie een cursistenavond met een uitgebreid gezellig programma. U hoort van ons: reserveer die datum Slapeloosheid De "Praktijk voor Opvoedingsadvie zen en Psychotherapie" start op woens dagavond 28 mei een cursus voor men sen die aan slapeloosheid lijden. Vervolgens nog op de dinsdagavonden 3,10, 17, 24 juni en 1 juli van 20.00 uur tot 21.30 uur in C-drie. Inlichtingen bij mevrouw drs. Marty Szabo-Dékany (02155-14983). Soestand De laatste talkshow van dit seizoen vindt plaats op donderdag 22 mei. Theater Zeno speelt op 29 mei Marquerite Your- cenar's "Alkeste": een Mysterie. Met Josée Ruiter, Karin Meerman en Lisa de Rooy. Stamgast "Ik zat aan de bar naast de danspeda- goge Hetty Thielemans. In 1982 probeer de zij een danscursus te organiseren alleen voor mannen. Dat kostte wel wat moeite, maar ze doet het nog steeds. In 1977 begon ze haar dansactiviteiten bij directeur André Oudheusden. Ze vindt werken met mensen het fijnste wat er is. En ze danst graag. Een solo carrière heeft ze opgegeven voor het lesgeven aan groepen. Haar manlijke cursisten zijn zeer tevreden. Dat merk je op zo'n avond (na de cursus) duide lijk. Wat Hetty wil bereiken, lukt haar. Ik bewonder haar enthousiasme en doorzettingsvermogen. Leo, geeft Hetty een drankje van mij Pro memorie De vaste staf van "C-drie bestaat uit: Henny v.d. Brink (huismeester) Johan Pijma (administratie), Leo Wijnand (horeca), Jan Heerkens (theater) en Ernst Dienaar (directeur). Telefonisch is C-drie (behalve tussen de middag) te bereiken onder nummer 22188. Het adres is: Willaertstraat 49. Maar alle post moet naar Postbus 347 postcode 3760 AH Soest. Bankrelatie Rabo: 3599.37497. Postgiro: Postgiro: 212775 t.n.v. Rabo Soest. Ingeschreven bij de Kamer van Koop handel in Amersfoort onder nr. S 188015. Het laatste concert in de serie "Jazz in C-drie" vindt plaats op vrijdagavond 2 mei a.s. in het cultureel creatief cen trum aan de Willaertstraat. Aanvang: 21.00 uur. Een uniek concert dit keer. Niet alleen op grond van de kwaliteit welke wordt gebracht, ook om de originele samen stelling van het Bart van Lier/Carlo de Wijs kwartet. Onder het motto "slide, sticks and pe- dals" concerten Bart van Lier op Trombone, Carlo de Wijs - hammond orgel, Ben Gerritsen - vibrafoon en Peter Berk - slagwerk. Het goed in het gehoor liggende reper toire van dit kwartet bestaat uit min der vaak gespeelde standards en de door de leden van het ensemble zelf ge schreven stukken, waarbij het door de unieke combinatie mogelijk wordt vele muzikale effecten uit te buiten. Trombonist Bart van Lier is zonder twijfel de beste Nederlandse jazz trom bonist. Hij speelde jarenlang in de Sky- masters en het Vara-dansorkest. Thans maakt hij in Duitsland furore bij de Peter Herbolzheimer Bigband. Als enige in Nederland tracht Carlo de Wijs het hammondorgel als instrument een Nederlandse come-back te geven. Dat lukte hem bijzonder goed. Trouwe luisteraars van Willem Duys op zondagmorgen hebben hem in de af gelopen weken meerdere malen in aktie gehoord met het Harry Verbeke kwar tet. Carlo de Wijs is een unieke musicus die swingt als de bekende Amerikaan se organist Jimmy Smith. Eemnesserweg 55 3743 AE Baarn Telefoon 02154-136 93 Een gezellige tekenavond voor leden en eventuele belangstellenden, waar bij de kosten van het model gezamen lijk gedeeld worden. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 8 mei Van Fina Torres (Venezuela/Frankrijk 1985). Voor deze film werd aan Fina Torres de Gouden Camera toegekend voor het beste debuut. Een boeiende film over een mysterieuze geschiedenis waarbij de positie van vrouwen in een door maatschappij en cultuur bepaalde omgeving belicht wordt. Aanvang 21.00 uur. Toegang 5,-. Le den/pas 65/CJP 4,-. Zaterdag 10 mei Een stampende 10-mans formatie uit Amsterdam, beïnvloed door rhythm and blues en free-jazz. Komt allen! Aanvang 21.00 uur. Toegang 7,50. Leden/pas 65/CJP ƒ6,-. Artishock is een vereniging die zich tot doel stelt de cultuur te bevorderen. Zij is gevestigd aan de Steenhoffstraat 46 in Soest. Het telefoonnummer is 02155- 19577. Lidmaatschap 54,- per jaar. Voor jongeren tot en met 23 jaar en personen die tot dezelfde huishou ding behoren 27,- per jaar. Contact- I persoon voor de ledenadministratie: Pieter Henke, tel. 02155-12689. Zondag 4 mei a.s. om 15.30 uur wordt in de Oude Kerk aan de Torenstraat het eerste concert gegeven van de 'Concertserie 1986,' die wordt georganiseerd door het Nederlands Bach-Ensemble. Jan Jansen en Krijn Koetsveld zullen muziek uitvoeren die geschreven is voor twee toetsinstrumentenbehalve de belde in de kerk opgestelde klavecimbels zal ook het koororgel worden gebruikt. Alle ten gehore te brengen komposities zijn gecomponeerd in de 18e eeuween periode die vooral gekenmerkt wordt door de toenemende invloed die uitgaat van de opkomende burgerij. Deze groep gaat in de loop van deze eeuw een steeds grotere politieke, sociale en ekonomische rol spelen. Wat het ter rein van de muziek (en de kunst in het algemeen) betreft betekent dit, dat de komponist zijn lang beschermde werkterrein aan het hof of in dienst van de Kerk geleidelijk inruilt voor een positie als 'zelfstandig kunstenaar in vrije vestiging.Haydn en Mozart zijn twee voorbeelden van deze emancipa tiedrang, èn van de problemen waar dit proces dikwijls mee gepaard ging! Hoe het in dit verband de organist en componist Josef Blanco is vergaan in het lang feodaal gebleven Spanje, is ons niet bekendvan hem weten we al leen dat hij leefde tussen 1718 en 1786. Als eerste werk op het programma wordt zijn 'Concierto de dos órganos' in G uitgevoerd. Van zijn land- en generatie-genoot An- tonio Soler is heel wat meer bekend. Hij leefde van 1729 tot 1783 en evenals zijn leermeester Domenico Scarlatti (in het muziekjaar '85 door het N.B.E. herdacht met een klavecimble-recital van Jan Jansen) is Soler bijna uitslui tend bekend door zijn klavier-sonates, die geschreven zijn voor broodheren van koninklijken bloede. Muzikale overeenkomsten tussen Scarlatti en So ler - of de invloed van de eerste op de laatste - zijn te vinden in een veelvuldig gebruik van Iberische dansritmes als Polo, Jota en Bolero, en in het tentoon spreiden van de daarbij behorende virtuositeit. Maar in Solers 'Seis con- ciertos de dos órganos obligados' is van Scarlatti's invloed niets meer te be speuren. Uit deze bundel, gekompo- neerd ten gerieve van Prins Gabriel, zult u het ie concert in C en het tweede in A kunnen beluisteren. Van J.S. Bach, de gigant van de eerste helft van de 18e eeuw, worden twee fuga's uit 'Die Kunst der Fuge' ten gehore gebracht. Bach begon in het midden van de jaren '40 aan dit opus te werken; een komplete versie ervan, een eerdere dan de uiteindelijk ver schenen uitgave, is in zijn handschrift overgeleverd. Gedurende zijn laatste jaren werkte Bach aan een revisie, die hij wilde laten drukken - ook hier dus een voorbeeld van een eigen initiatief i.p.v. een opdracht van hogerhand. Zijn zoons waren bij het projekt betrok ken: zelf superviseerde hij het. Toch zou hij niet meer beleven dat het kom plete werk in druk verscheen; dat ge beurde postuum, in de herfst van 1751. Bachs jongste zoon, Johann Christian (1735-1782), was één van de meest veel zijdige komponisten van de tweede helft van de 18e eeuw. Hij schreef kerk muziek, oratoria, opera's, orkestmu ziek, concerten, kamermuziek en kla vierwerken, waaronder een aantal duetten voor zowel 2 klavieren als voor klavier 4-handig. Deze verschenen in twee bundels in Londen, beide getiteld 'Four Soriatas and Two Duetts'; de eerste bundel als opus 15 in 1778 en de tweede als opus 18 in 1781. Uit de eerste bundel zullen Jan Jansen en Krijn Koetsveld het duet in G voor 2 kla vieren vertolken. Johann Christian Bach vestigde zich in 1762 in Londen, waar 2 jaar later een toen 8-jarig wonderkind kennis met hem zou maken. Deze ontmoeting bleek van groot belang voor de 21 jaar jongere Mozart, wiens zich nog ontwik- kelende stijl een tijdlang onder invloed stond van die van de veelzijdige Jo hann Christian. Van Mozart zal worden uitgevoerd de fuga in g kleine terts. Johann Ludwig Krebs, die leefde van 1713 tot 1780, was een telg uit een Duitse familie van musici met con necties met J.S. Bach: zowel hij als zijn vader Johann Tobias hebben de Thomascantor uit Leipzig als leer meester gehad. Over de zoon schijnt Bach eens - met een woordspeling op hun beider namen - te hebben gezegd 'Hij is de beste kreeft in de hele beek.' Krebs was organist, violist en luitist, speelde ook klavecimbel in Bachs Collegium Musicum, en schreef veel uitstekende klaviermuziek waarvan het meeste nog tijdens zijn leven werd uitgegeven. Als laatste werk op het concert van zondag wordt gespeeld zijn concert in a kleine terts voor 2 klave cimbels, een werk dat misschien wel superieur is aan zijn komposities voor één klavier. Hoe dit ook zij, zijn gehele oeuvre toont beheersing van alle in die periode voorkomende stijlenpralende Barok en galante Rococo, in de Duitse, de Franse en de Italiaanse smaak. Daarmee eindigt het concert middels dit prachtige opus van Krebs als het ware met een stalenkaart van 18e eeuwse klaviermuziek. A.s. weekend is de laatste gelegenheid voor een bezoek aan de foto-expositie over de Eempolders. De Grutto, de kievit, zeep de aalschol ver, ze zijn er weer! In een entourage die nu snel z'n groen begint terug te winnen. Bij de Grote Melm wordt momenteel de ligplaats van de pont gewijzigd. Gelukkig is dit rustieke plekje zo vaak gefotografeerd, dat er talloze opnamen van bestaan. Ook het Soester Prenten kabinet heeft daaraan meegeholpen en toont ons verder de Eempolders in hun stoffering met boerderijen en houtop standen. In mei start de expositie van hout miniaturen van onze plaatsgenoot, de heer L. Voordouw. De Soester Oudheidkamer is geopend op zaterdag- en zondagmiddagen van 13.30 tot 17.00 uur, Ferdinand Huyck- laanl8. Na een serie foto-exposities over Soest heeft de Soester Oudheidkamer thans een geheel andere expositie in huis. Het betreft de miniaturen collectie van onze plaatsgenoot de heer L. Voordouw. Er was reeds eerder een presentatie van zijn miniaturen maar er is zoveel knap werk van deze kunstenaar voor handen dat nogmaals hierover een expositie kan worden ingericht. Het werk bevat voornamelijk meubel miniaturen, waaronder zelfs een kabi netorgeltje. Men moet het eerst zelf aanschouwd hebben om te geloven wat hier gepresteerd is. Te zien in de Soester Oudheidkamer, geopend op zaterdag- en zondagmid dagen van 13.30 tot 17,00 uur. Ferd. Huycklaan 18. Al 52 JAAR official dealer BAARN-SOEST Gespecialiseerd in jonge gebruikte Ford-auto's Verplichte autokeuring bij onze APK bedrijven BEUKENLAAN 80 gsS®? - SOEST - TEL. 02155-12643 EEMNESSERWEG 16-22 - BAARN - TEL. 02154-15555 De vermaarde klassieker "Teorema" van de Italiaanse regisseur Pasolini, is onlangs opnieuw in roulatie gegaan in een nieuwe kopie. Deze intrigerende film uit 1968 is komende donderdag 1 mei om 21.00 uur in Filmhuis Arti shock te zien. De film verhaalt van een gegoede bourgeois familie in Italië, die bezoek krijgt van een zeer bijzonder persoon. Een beschaafd gezin: de vader bezit een belangrijk bedrijf, de moeder is elegant, de kinderen gaan naar school en het dienstmeisje komt uit een kleine stad in een arm gebied van Italië. Op een dag arriveert een ongewoon mooie en intelligente jongeman. Hij is edelmoedig en vriendelijk, dat blijkt uit al zijn bewegingen. Eén voor één worden de leden van het gezin en het dienstmeisje stapelverliefd op hem. Het is een liefde die al het vorige weg vaagt, die al hun ideeën over het leven wegvaagt. De jongeman beantwoordt hun liefde, een voor een, maar op een dag, net als hij kwam, vertrekt hij weer. De familie blijft achter met het besef dat het bezoek van goddelijke aard was. De effecten van het bezoek laten zich weldra merken. De nederige dienster wordt een krankzinnige heilige, de dochter raakt in trance, de zoon wordt een schilder die in zijn werk de pijn van zijn gewonde ziel laat zien, de moe der wordt het slachtoffer van sex en religie en de vader schenkt zijn bezit tingen aan de arbeiders. De film eindigt met een vreselijke schreeuw van verschrikking, van ver wachting, van ontreddering en hoop. Pasolini maakte tijdens zijn korte le ven, hij werd op 53-jarige leeftijd op afschuwelijke wijze vermoord, een groot aantal films, gedichten en romans. Enkele bekende films zijn: "The Can- terbury Tales", "II Decamerone", "Het Evangelie naar Mattheüs", "Ma ma Roma" en "Salo". Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden, cjpen65 4,-. Agenda: Donderdag 8 mei: "Oriana" van Fina Torres (Venezuela/Frankrijk 1985). Een poëtische film over het leven van een vrouw die terugkeert naar het landgoed uit haar kindertijd. Donder dag 15 mei: 'The kiss of the spider woman" van Hector Babenco.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11