O I59.- k; 1 assiek 'OGTS :el SOE&* SLAGERIJ DUWEL Jubilerend 'Paleiskoorin Zonnegloren Open Dag Regionale Muziekschool Avond over hulp aan Indiase kinderen in De Wiekslag Foto Praethuys Cees Engel viert 1V/&-jarig bestaan in Baarn \cVOude Enghe l (^Qjehannesl TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarUêrhoogt Lavendel, een interessante plant PAGINA 12 DONDERDAG 1 ME11986 SOESTER COURANT PAGINA 13 zegen? ikvlam -persoons cadeau ALZAAK ig 55 Drie dagen jazz in swingend Amersfoort 55 jaar 55 jaar Wij vieren feest en dat merkt U het meest Schouderkarbonade C55 Gehakt h.o.h. C55 Bloedworst A55 Haagse leverworst A55 55 jaar 55 jaar 'JlUlLljVJLiS: voor doe-het-zelvers 2155-16655 62,50 TEL. 02154-13521 cte pasvorm kini's ition 154-15588 leer een jaar aarin we een n. Niet alleen qua vakman- meer te bie- ien bijzonder alen, die U ilezier in Uw itsen en verf- lereedschap, lereedschap, :ikelen, tuin- etc. angrijk is en onze welbe- af van onze ok verzorgen >ud aan Uw naaiers. 3 tot ziens in SOEST 12863 n gesloten >ek geopend 3PAVOND 'op je bij de en zijn dage- Tobben door Arte Wandelaar Met Marie gaat t goed. Dank U. Langzaam maar zeker krijgt ze weer praats voor twee. Het ziet er dan ook naar uit, dat de verhuizing van het Amersfoortse ziekenhuis naar het vaste stekkie in Soest niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Als die dag daar is steekt Arie de vlag uit. Naast Arie's grote vreugde dat de chi- rug zijn huiswerk goed gedaan heeft, en de gezonde thuiskomst van zijn on misbare maatje, wappert straks de driekleur ook vanwege het heuglijke feit dat het gedwongen vrijgezellenbe staan ten einde is. Want wat is een type man als Arie zonder zijn Marie. Niks. I Helemaal niks. Een tobber. Leven is een kunst, maar je moet er wel met z'n tweeën voor zijn en er wat garnering aan toevoegen. Niet dat twee mensenkinderen van hun Schepper een levenslange garantie krijgen tegen vastroesten van binnen- en buitenuit. Maar het proberen met en voor elkaar er iets van te maken biedt voldoende gespreksstof voor het be spreken, fantaseren, over mogelijkhe den en vooral onmogelijkheden. Dat is er dus allemaal tijdelijk even niet bij, hetgeen door Arie dagelijks bij het ontwaken wordt geconstateerd wanneer hij, soms ongelovig, vaststelt dat er in het bed naast hem niets te vinden is. Een vreemde gewaarwoording. Arie, in zijn rol als tijdelijke vrijgezel, man alleen over de vloer, is een volstrekte miskleun. Voor dit examen is hij driewerf gezakt. Ligt niet aan Marie. Die had voor haar vertrek de zaken zo geordend achter gelaten dat bij wijze van spreken een kind de was kon doen. Arie dus niet. Overkokende melk, aangebrande pan nen, een stotterende stofzuiger en ander huiselijk ongerief, zoals een slechts af en toe funktionerende huis bel en twee neonbuizen die 't zat wa ren, zorgden er op een onbewaakt ogenblik voor dat Arie in zichzelf begon te praten. Zo jong en dan al seniel. Dat was het dus (nog) niet, maar als alles je in een bijna doorlopende voorstelling tegenzit wil je je hart wel eens luchten. In de sectoren flora en fauna is het sukses evenmin groot. De laatst aanwezige goudvis in het vij vertje heeft zich sinds het vertrek van Marie, niet meer laten zien, reden waarom Arie besloot de voedselver- strekking te staken, en de afdeling Bos koop, die dagelijks van liters water wordt voorzien laat de respectievelijk hoofdjes er zeer treurig bij hangen. Zal ook wel aan Arie liggen. Hoewel hij uiterst gul is met de leverantie van wa ter komt hij er niet toe Marie's filosofie (ook planten vinden het fijn wanneer je eens met ze praat) in praktijk te bren gen. Arie kan er inkomen dat je des noods een hamster welterusten wenst, maar om bij een azalea te informeren hoe de nachtrust is geweest gaat hem te ver. Om het verlies van Marie's lievelingen te compenseren zal Arie zich morgen naar een tuincentrum begeven om daar, onder deskundig toezicht, wat planten uit de grond te rukken, ver volgens in Wandelaars voor- en achter tuin graaf- en spitwerk te verrichten teneinde de aankopen te installeren. 'Hoe staat het met mijn planten?' is een vraag die vroeg of laat tijdens het bezoekuur door Marie zal worden ge steld. Met de hand op z'n hart kan Arie dan naar eer en geweten verklaren: 'Marie, je weet niet wat je ziet wanneer je straks thuiskomt.' Of ze er in zal trappen? Duimen maar. ARIE WANDELAAR Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest kkk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl Ruim 60 jazz-formaties in meer dan 30 restaurants en cafés, optredens op vijf pleinen in de binnenstad en gratis toe gang bij alle optredens, dat zijn de in grediënten van de zevende editie van de Amersfoortse Jazz-Driedaagse op vrijdag 9, zaterdag 10 en zondag 11 mei. De zevende uitgave van deze Amers foortse Jazz happening wordt wederom gekenmerkt door een grote variëteit aan jazz-stijlen. Er zal in de Amers foortse binnenstad van alles te beluis teren zijn, van dixieland tot bebop en van calypso tot stevig swing. Op 9, 10 en 11 mei staat Amersfoort bol van de jazzmuziek met veel aan dacht ook voor Amersfoortse jazz-for maties, optredens van de Regionale Muziekschool en landelijke conserva toria. In de Langestraat vindt een streetparade plaats op zaterdagmiddag 10 mei. Inlichtingen over de Amersfoortse Jazz Driedaagse zijn verkrijgbaar bij de VW aan het Stationsplein, tel. 033- 635151. Programma's zijn verkrijgbaar bij alle VW-kantoren in de regio en in alle deelnemende restaurants en ca fés in Amersfoort. 750 gram 750 gram 100 gram 100 gram Deze aanbieding is geldig van donderdag t/m zaterdag Let U verder op het grote assortiment specialiteiten in onze nieuwe toonbank. STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! SOEST Luchtmacht Mannenkoor zorgt voor pit De overvolle zaal van ziekenhuis Zon negloren getuigde van de belangstel ling die er leeft voor de Gemengde Zangvereniging 'Paleis Soestdijk.' Het koor - dat de laatste maanden een reeks van festiviteiten achter de rug heeft - sloot deze dinsdag 22 april af met een jubileumconcert. Het programmaboekje gaf al wat in zicht in het reportoire van de avond: zoveel mogelijk was getracht de diver se vormen van zangkunst, die geduren de 35 jaar beoefend waren, aan de orde te laten komen. Dit leverde een gemê leerd en zeker ook pittig repertoire op. Dit repertoire was trouwens niet alleen voor de zichtbare bezoekers te beluis teren: de patiënten van Zonnegloren mochten meegenieten, evenals de be woners van Molenschot en Groot En- gendaal. Na een welkomstwoord van de voorzitter de heer G. Houwaart nam de dirigent het roer over. De heer Meijer repeteert nu al 25 jaar met zijn koor in de turnzaal van Paleis Soestdijk. Deze zaal werd het koor al bij haar oprichting ter be schikking gesteld en dat is de jaren door zo gebleven. Na een korte pianosonate zong het koor een zestal liederen, waarbij het hoge niveau niet geschuwd werd. Dat leverde echter wel wat onzekere pas sages en niet altijd even trefzekere slotnoten op. Er was gekozen voor een nostalgisch lied - uit de beginjaren van het koor - om mee te openen, maar dat betekende wel een vrij groot zwaarte punt aan het begin. Luchtig tussen het programma door waren enkele solo-optredens ge vlochten, waarin telkens de naam van mevrouw T. Holthuis opdook. Ze bleek aardig wat noten op haar zang te heb ben: letterlijk als sopraan, maar ook als fluitiste en pianiste. Bij zang en fluit werd ze op de piano begeleid door mevr. Dekker, die op het orgel het koor begeleidde. Het Luchtmacht Mannenkoor zong met pit en ritme zijn pepertoire en zorgde zo voor het zout in de pap. Bijzonder char mant was hun derde nummer: de Gos pel Train van N. Chain, waarin het koor vocaal een trein langs laat komen, met stoomfluit en al. Piano en orgel werden nauwelijks gebruikt: de mannen zongen overwegend a capella. Ze pmlijstten met hun zang de pauze, waarna het Paleiskoor weer aantrad. De vrolijke nummers die ze toen ten gehore brachten, leken veel meer in hun lijn te liggen: deze werden met kracht en overtuiging gezongen. Ook de sopraan kwam versterkt terug met haar nummer uit 'De barbier van Se- villa. Met gezamenlijke zang sloten de koren de viering af, daarbij begeleid door or gel en piano, maar de echte afsluiting vond pas plaats in het zingen van het Wilhelmus, door koren en aanwezigen gezamenlijk. Annechien. Het gonsde afgelopen zaterdag van de muzikale geluiden in en om de Muziekschool RMA aan het Kerkplein. De Open Dag trok veel belangstelling! Wie meer wil horen en zien van de Soester afdeling van de RMA kan vrijdag 2 mei om 19.30 uur in De Open Hof (Veenbesstraat) terecht, waar de einduitvoering plaatsvindt, die ruim een uur zal duren. De toegang is gratis. Stichting Bemiddeling Adopties Soesterberg "Steeds meer mensen voelen zich soli dair met de Derde Wereld en willen de helpende hand bieden aan kinderen en mensen in een ontwikkelingsland. Daarmee groeit ook de vraag naar voorlichting over het hoe en waarom van dergelijke activiteiten." Dat zegt de Stichting Bemiddeling Adopties uit Soesterberg. Op donder dag 15 mei a.s. houdt deze organisatie een open-projectavond in de basis school De Wiekslag, Smitsweg 46 in Soest. Aanvang is om acht uur. Tijdens deze avond wordt aandacht be steed aan kleinschalige hulpactivitei ten in India. Ook de culturele en sociale achtergronden van dit land worden be licht. Daarbij zal danseres Norma Mul der van "Dasiattam" een voorstelling verzorgen van de oude Indiase tempel- dansen. De SBA is een kleine, erkende organi satie van een groep enthousiaste vrij willigers, die zich al meer dan tien jaar bezig houdt met hulp en steun aan kin deren in de Derde Wereld, met name in India. Bovendien bemiddelt de SBA op kleine schaal bij adopties voor kinde ren die anders geen toekomst zouden hebben. De SBA—activiteiten worden gesteund door sponsors uit het hele land. Er wordt alleen gewerkt met vrijwilligers, zodat geen geld aan de strijkstok blijft kleven. De projecten zijn klein en overzichtelijk. Er is een goed contact tussen de mensen hier en de mensen in India, zodat er hulp wordt geboden op plaatsen waar dat echt nodig is. De SBA bouwde bijvoorbeeld voor 240 kinderen in de sloppenwijk Rasoolpura een school, met een kleine kliniek waar een arts iedere dag (gratis) spreekuur houdt. Veertig kinderen uit een geïso leerde leprawijk kunnen met hulp van de SBA toch naar school. En ook voor 160 kinderen uit andere arme fami lies wordt het schoolgeld betaald. Een speciale band heeft de SBA met het Sint Jude's weeshuis in Jhansi, waar onder leiding van enkele katho lieke zusters tachtig kinderen wonen. Een ander SBA-project is een tehuis voor 310 geestelijk en/of lichamelijk gehandicapten (mannen, vrouwen en kinderen), dat eveneens door klooster lingen wordt geleid. Een bezoeker vertelde daarover: "Je staat er steeds weer van te kijken. Zul ke gigantische bergen eten daar moet worden klaargemaakt. Je snapt niet waar het geld vandaan moet komen. Die zusters zijn ware wonderdoen- sters. Al moeten ze soms wat meer wa ter door de kookpotten roeren dan de De hele maand mei is het feest bij het bekende Foto Praethuys van Cees En gel in de Baarnse Nieuwstraat. Dat heeft alles te maken met het 12V4-jarig bestaan van deze bijzondere 'fotowin kel,' die ook in Soest wijd en zijd bekend is. Wat Cees Engel zoveel jaar geleden voor ogen stond is uitgekomen: het Foto Praethuys is inderdaad een zaak geworden waar mensen gemakkelijk binnen lopen, er even op hun gemak bij gaan zitten om met Cees Engel van gedachten te wisselen over het 'vak'. Voordat Engel uit het Haarlemse in Baarn neerstreek ('Ik zocht een leuk winkeltje in het midden van het land') had hij er al een halve loopbaan als fotograaf op zitten. In Haarlem was hij filiaalhouder van een van de zaken van zijn vader, die in 1929 in de fotohandel startte. Zelf begon hij in 1960. Over zijn eerste jaren zegt hij'Ik lag op 'n zeker moment op m'n buik in de box, en later liep ik met 'n box op m'n buik.' Zijn eerste foto's maakte hij tijdens een schoolreisje naar de Gevangen poort in Den Haag, weet hij nog. 'Ach, ik heb 't van huis uit meegekregen,' zegt hij. 'Eerst wisten m'n ouders niet wat ze met me aanmoesten, maar toen ik besloot me toch aan de fotografie te wijden heb ik alle vakdiploma's ge haald en zelfs in Duitsland gewerkt. In m'n diensttijd maakte ik ook foto's en ik heb ook jarenlang gevaren. Dan kwam ik na zoveel maanden altijd thuis met een album vol. Al een dikke twintig jaar maakt Cees Engel reisverslagen, uiteraard foto grafisch vastgelegd, van zijn talrijke verre reizen. Daarmee treedt hij naar buiten voor een opvallend groot pu bliek, zoals laatst nog bleek tijdens de Griekenland-avond in de Baarnse Speeldoos. 'Het is vooral leuk om de mensen 'n beetje op te hitsen, om in de vakantie hun camera niet te vergeten.' Museum In Baarn begon hij eind 1973 met een betrekkelijk kleine winkel, die inmid dels is uitgegroeid tot dé fotozaak van Baarn en omstreken. Die biedt behalve aan een portretstudio ook nog onder dak aan een unieke verzameling oude camera's - m'n filmmuseum, noemt hij het - met exemplaren uit de beginjaren van de fotografie, in de vorige eeuw. 'Er zitten heel wat unieke stukken bij,' vertelt hij enthousiast. In het bijzonder legt hij zich toe op zijn Rolleiverza- meling, die hij onlangs nog aanvulde met een Rolleiflex uit de dertiger ja ren. Min of meer gekoppeld aan het 'mu seum' heeft Cees Engel ook een pri ma lopend occasionhandel opgezet, waar de liefhebbers uitstekend terecht kunnen. In de zaak zelf valt vooral de enorme voorraad aan camera's en alle mogelijke toebehoren op. 'Dat trekt veel mensen, want ik hoef maar zelden nee te verkopen. De mensen komen vaak uit alle delen van het land, en vooral voor de echte hobbyisten is het museum uiteraard nog een extra at tractie.' Cees is een toegewijd lid van Fotografica, de Camera Old Timer Club. Het jubileum van het Foto Praethuys aan de Nieuwstraat in Baarn wordt in de komende weken gevierd met een aantal opmerkelijke aanbiedingen, koopjes en attenties. 'Bijvoorbeeld een tas cadeau bij aankoop van een klein- beeldcamera, of een prismakijker voor tientjes goedkoper. Wie nieuwsgierig is naar het aanbod van de jubilerende fotozaak, waarin Cees Engel dagelijks wordt geassis teerd door zijn medewerker Erik Uhlenbusch (ook 12*4 jaar in dienst) en zijn echtgenote, moet zeker een kijkje nemen in de feestelijk versierde win kel. Men lette ook op de jubileumad vertentie in deze krant. v**;. bedoeling is, het is er ongelooflijk goed geregeld en schoon." Zelfstandig De SBA wil mensen stimuleren om on afhankelijk te worden. Onder meer door het bieden van beter onderwijs en het geven van vakopleidingen. Maar ook met praktische zaken, zoals het graven van een waterput, de aanleg van groententuinen en de aankoop van kleinvee als kippen, konijnen, var kens en zelfs een koe (voor babymelk) De opzet van deze projecten is dat mensen op den duur zelfstandig wor den. Bewust worden van hun proble men en worden geactiveerd om het lot in eigen hand te nemen. Door de jaren heen heeft de SBA een vertrouwde en integere naam gekre gen. Steeds meer mensen, die hulp willen geven aan de Derde Wereld, kloppen bij deze vrijwilligers-organi- satie aan. Om over dit onderwerp meer informatie te geven organiseert de SBA dan ook verschillende projecta vonden, zoals donderdag, 15 mei in De Wiekslag in Soest. Aan de hand van dia's en fotobeelden zal het werk van de SBA uiteen worden gezet. De culturele en sociale achter gronden worden daarbij niet vergeten. Als voorbeeld van de imponerende In diase cultuur zal Norma Mulder van de Indiase dansschool "Dasiattam" uit Utrecht optreden met een Zuid-Indiase tempeldans. Bovendien worden specifieke Indiase artikelen getoond (onder meer aarde werk uit Jaipur, poppen, sieraden, bor duurwerk, tassen, wenskaarten) die eveneens gekocht kunnen worden. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Computer beveiligingen Tel. (02155)13014-12577 I BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 vanaf 17.00 uur Donderdag 1 mei Ossetong Vrijdag 2 mei Kabeljauw of Cordon bleu Maandag 5 mei Vleesspies Dinsdag 6 mei Schnitzel, roomsaus Woensdag 7 mei Kipfilet, kerrysaus Zaterdag en zondag is er geen dagmenu. Aalle polletieke klups ben dik tevreje mettut collegeprograammoa. Zo, daa's effe mooi! Doar ben'k moar blie meej. Zouw d'r daan nooit us meer gehaar- rewaar in de road opsteke? Daat zou toch baar jaammeer weze, waant daan ben'k un heul stuk inspiroasle veur me stukkies kwiet. Ze hebbe de portefullies eerluk ver deeld, hek 'eleze. Sjonge-jonge, waat un broave burgers hewwe op Soest. Zouw daat vier joare zo biieve? Vrog- ger doch ik aaltied daatter in un porte- fullie aal lenig moar pepiergeld zaat. En je riebewies en foto's vaan je vrouw en kingders! Moar ajje un gemeengte- portefullie kriegt, daan zitter nog heul waat aangders in. Daat maagge daan wel staarke echte lere dinge weze; niet vaan die goejeko- pe plaastieke, waant doar goat niet veul in en die ben ok niet zo elaasties, zaa'k moar zeige. Geld zitter heul niet in, zellufs niet bie de wethouwer vaan finaancieje. Die zaal best un poar tien tjes bie 'm hebbe vaan ze eige, moar vaan de gemeengte is t'r niks bie. Sommige wethouwers lope met stukke vaan ut gemeengtelukke aapperoat op zaak. Daat zaal zwoar wege, denk'. Meneer Plomp het un dikke portefullie, jonges, heul baar. Die puult omtrent uut. Hejje ok 'eleze waat doar aalie- moal in zit? Daa's un portefullie met rummtelukke ordening d'r in, dus die het aallus netjes op 'eruumd bie me- koar en d'r is dus plek zaat veur aang- dere zoake in, en die hettie daan ok. Goed oppaasse daattie niet uut ze jaas vaalt bie ut eerste poale sloan, aangders vaalt ut miljeu in de baagger, waant daat zit ok in ze portefullie. Ongze baarregemeester paast op de pliesie en de braangdweer. Niet aal- lenig op de ouwe spuutgaaste, moar d'r komt ok un jeugdbraangdweer. Die is daan zeker specioal veur braangd in de schole en kluphuze, denk'. Voorte- mee komt 'r un kredietanvroag in de road veur un speelgoedbraangdweer- auto! Zuk laache! As t'r daan 's naachs moar geejn fikkie komt, waant daan maagge ze niet vaan d'r voaders. D'r is ok weer un wethouwer die ut welzijn bie zich mot droage. Die maag daan overaal tegeliek wel-weze, waant aangders istie niet waat-ie weze mot, moar doar hoef je niet baang veur te weze, waant volksgezongheid hettie ok bie zich, dus ziek zaal-ie niet zo gauw weze, denk'. En we kriege ok un wethouwer die ongs goat veurlichte en doar ben'k toch zo blie meej. Die maan mok us aanschie- te, waant noeng hewwe d'r eejn die me us kaan zeige waat ovve ze toch an 't reorgoanisere benne bie de gemeengte. Noa twee "Gehannese" ben'k d'r nog niet aachter. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa'k ut jaammer vin daat 'r niemaangd ut "weer" in ze portefullie het. Daat blieft toch zo baar slecht, dit veurjoar. Voortemee goat ut zwem- baad ope en ik kaan d'r toch niet in me wingterjaas noar toe fietse. Daan mok die ok nog kwiet op de kledinghoak. Me portefullie loa'k aaltied thuus. HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest efndenv Telefoon 02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Auto in elkaar getrapt: 'grappig' Bewoners van de Burgemeester Grothestraat waarschuwden in het weekeinde de politie, omdat een aantal jongelui bezig was een auto in elkaar te trappen. De politie nam poolshoogte en kwam aan de weet dat het hier enkele vrienden van de eigenaar betrof, die in de overtuiging handelden dat de wagen toch niet meer door de keuring zou ko men en het sloopkarwei alvast maar hadden aangevangen. De politie was niet bijzonder gecharmeerd van de activiteiten, maar de eigenaar zag af van aangifte, omdat hij het gebeuren ook wel 'grappig' vond. Erik van Dorresteyn f/ L medewerker *t Vaarderhoogt Lavendel (ofwel Lavendula angustifolia) is een heer lijk geurend blauw bloeiend gewas van oorsprong afkomstig uit het midden van Frankrijk. De plant komt daar dan ook nog steeds in grote hoeveelhe den in het wild voor. In ons land is dit bekende kruid echter niet inheems en komt het alleen voor in bos jes in onze siertuin. De plant heeft zich goed aan weten te passen aan ons vaak toch behoorlijk gure klimaat. Vooral de afgelopen twee winters stonden de planten er nog al verpieterd bij, hetgeen ook te danken is aan ongeschikte standplaatsen en te zure grond. Lavendel is namelijk een zonminnaar en stelt veel prijs op een kalkrijke bodem en een niet al te tochtige plek. Kunnen we voor deze omstandig heden zorgen, dan is de plant 's zomers een lust voor het oog en voor de neus, vanwege de heerlijke geur die blad en bloemen verspreiden. Het feit dat La vendel kan worden gebruikt als heilzame kracht, is bij de mens al door de eeuwen heen bekend. Onze gewoonte om lavendeltakjes in een dun zakje tus sen linnengoed te leggen stamt al van generaties terug. Toen was echter niet de verfrissende geur de hoofdreden van het gebruik, maar de werking als insekticide. Het verdrijft inderdaad nog steeds de mot uit de linnenkast en een flinke bos laven del in de kamer verdrijft ook muggen en vliegen. Naast de werking als insekticide werkt lavendel ook sterk antiseptisch, darmgasverdrijvend, galver drijvend en krampopheffend. Verder werkt het op wekkend, wondhelend, zweet en urineafdrijvend. Dit had men vroeger reeds allemaal uit ondervinding ontdekt. Tegenwoordig weten we welke stoffen er verantwoordelijk zijn voor al die geneeskrachtge eigenschappen, nl. vluchtige olie en bitterstof. In de parfumerie-industrie speelt lavendel ook een be langrijke rol. Maar nu verder iets over de Lavendel als plant in onze tuin. Lavendel is geen echte vaste plant (ofschoon hij daarvoor het gemak vaak toege rekend wordt) maar een halfheester. Aanvankelijk is de plant geheel kruidachtig, maar begint al snel te verhouten. Om dan een mooi fris gewas te be houden is het raadzaam de struikjes ieder voor jaar (tussen Va maart april bij niet vriezend weer) in te snoeien. Als dit niet regelmatig gebeurt, ont staat er een lang uitgeschoten la vendel struik, die het aankijken niet meer waard is. In het najaar terugsnoeien is in verband met invriezen onverstan dig. Het planten van Lavendel kan tegenwoordig bijna het gehele jaar door plaatsvinden omdat praktisch alle planten in pot gekweekt worden. Voor het planten werken we de grond goed door met potgrond of goede tuinaarde en iets compost, 's Win ters strooien we wat landbouwkalk om de planten om de grond wat kalkrijker te maken. Lavendel is erg fraai aan te planten in wat grotere groepen, bij voorbeeld in combinatie met de eveneens rijkbloei- ende Potentilla fruticosa, of Ganzerik, waarvan de geelbloeiende variëteiten het mooist combineren met de blauwe lavendelbloemen. Erg leuk is ook het gebruik van Lavendel voor een laag bloeiende afscheiding in een boeren of kruidentuin. Er zijn tegenwoordig nogal wat kweekvariëteiten in de han del, zoals dwergvormen, rose en zelfs wit bloelende cultivars. Lavendel heeft nog veel meer goede kan ten als huismiddel tegen kwalen. Het zou in deze tuintip echter te ver voeren om dit alles te bespre ken. Voor hen die hierin geïnteresseerd zijn, bestaan er goede boeken op het gebied van krulden en hun gebruik.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13