adama YflNEDE PB* IÉ# wsper Burgemeester Scholten wil zwaardere portefeuille Advies Ondernemingsraad Howson: Continueer produktie in Soest Volkstuincomplex 'De Uitwijk' geopend RUITEN Boxers doen het met z'n tweeën! zogezien %HBMj Problemen of oplossingen? UOCKEY 64e JAARGANG NO. 35 DONDERDAG 1 ME11986 Herdenking gevallenen Tweede Wereldoorlog Meisje aangerand Bezwaren tegen resultaat lijsttrekkersoverleg Winkeldiefstal Sierdoppen gestolen Vernietigend voor direktie' Dodenherdenking op vliegbasis I.v.m. varkenspest Politie controleert naleving regels voor voedselafval GLAS HANDEL Voor kinderen van 5 tot 11 jaar 5 Mei-feest in Vangrail en Vrije Teugel - door Gerant Paul Liefde is niet blind Jongetje (6) bij over steken aangereden Oommissie Minderheden van start Buitenlanders boos over gemeente lijke sollicitatieprocedure Advisie Soest Computer Consultants bv Visser (Prog. Soest) tegen militair vertoon bij herdenking in Soesterberg LET OP! Super aanbiedingen Honsbergen c Inbraak Soesterbergse straat KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Abonnement per halfjaar M 2 Buiten Soest per half jaar f24, Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 IEDERE WOENSDAG De herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog vindt zondag 4 mei 's avonds om precies 20.00 uur plaats bij het Monument bij Braam- hage aan de Inspecteur Schreuderlaan. Medewerking aan deze plechtigheid zal worden verleend door het Soester Mannenkoor Apollo. Na de twee minuten stilte en het optreden van het koor, geschiedt de bloemlegging, waarna het défilé langs het Monument. De commissie belast met de uitvoering van de herdenking dringt er bij de inwoners met klem op aan tijdig aanwezig te zijn bij het Monument, zodat er om 20.00 uur absolute stilte heerst bij de gedenkplaats. De inwoners wordt verder in verband met de herdenking verzocht 's avonds vanaf 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok te hangen. In het trapportaal van een flat aan de Rubenslaan is vorige week een 16-jarig meisje uit Soest het slachtoffer ge worden van een aanranding. Toen ze door een vriend bij de flat was afgezet ontmoette ze in het trapportaal een on bekende jongeman, die haar groette. Toen ze hem op haar beurt gedag zegde duwde de jongeman haar tegen de trapleuning en greep haar vast. Toen het meisje begon te gillen nam hij de benen. De politie beschikt over een sig nalement. Er is in de afgelopen week, na de publi- katie van het Collegeprogramma en de voorgenomen portefeuilleverdeling over burgemeester en wethouders van Soest, nogal wat opwinding ontstaan na uitlatingen van burgemeester P. Scholten. De burgemeester blijkt ernsti ge bezwaren te hebben tegen het feit dat in het lijsttrekkersoverleg een por tefeuilleverdeling is afgesproken die ertoe heeft geleid dat hem een aantal portefeuilles ontnomen zijn, die hij in de afgelopen raadsperiode heeft be heerd. Het gaat daarbij met name om Volksgezondheid, Voorlichting, Ge meentelijke huisvesting en Reorgani satie. De lijsttrekkers hebben zich bij de ver- deling laten leiden door de overweging dat deze portefeuilles - zeker in de ko mende jaren - een "politieke" invul ling dienen te krijgen, zodat een poli tiek aanspreekbare bestuurder daar voor de eerste verantwoordelijkheid draagt. Volksgezondheid is met name van belang door de problematiek rondom Zonnegloren en de Oelte, Huis vesting van de gemeente niet minder door de plannen tot nieuwbouw van het gemeentehuis en de voornemens voor een reorganisatie van het ambtelijk apparaat. Volksgezondheid is bij de college-on derhandelingen toegeschoven aan Kingma (PvdA); Voorlichting aan Van Logtenstein (CDA); Huisvesting ge meentelijk apparaat aan Menne (CDA) en Reorganisatie gemeentelijk appa raat aan Plomp (VVD De burgemeester heeft hiertegen ge protesteerd en aangekondigd dat hij een en ander in de eerstvolgende col legevergadering - vandaag - zal trach ten terug te draaien. Verontwaardiging Vanuit de verschillende fracties is in het algemeen met verbazing en veront waardiging gereageerd op de actie van de burgemeester. Woordvoerders noemden het "hoogst ongebruikelijk, onjuist en strijdig met de democrati sche regels", dat de burgemeester in verzet is gekomen tegen de portefeuille verdeling. Zij delen in elk geval niet de argumenten dat het hier niet-poii- tieke zaken betreft, die min of meer automatisch bij de burgemeester thuis horen. De zaken die burgemeester Scholten heeft "overgehouden" zijn Openbare orde, Politie, Brandweer, Ontwikke lingssamenwerking, Informatie- en automatiseringsbeleid en Algemeen beleid; naast zijn wettelijke en cere moniële functies dus geen zaken met een groot bestuurlijk gewicht. Vanuit verschillende fracties is ook verontwaardigd gereageerd op het feit dat Scholten zijn bezwaren wereldkun dig heeft gemaakt voordat de raad werd ingelicht. De burgemeester zelf wilde vorige week niet vooruitlopen op het nadere overleg en onthield zich ver der van commentaar. Een onbekende dader heeft vorige week een elektrische slijpmachine ge stolen uit een winkel aan de Soester- bergsestraat. Het apparaat had een waarde van 300 gulden. De dader bleek het snoer, waarmee het apparaat vast zat, te hebben doorgeknipt. E.H. deed aangifte bij de politie. Mevrouw A. van D. uit Soesterberg deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van twee sierdoppen van haar auto. De wagen stond gepar keerd aan de Morane. Op vrijdag 25 april 1986 heeft de On dernemingsraad van Howson-Algrap- hy Europe bv zijn advies over de voor genomen beëindiging van de produktie van offset-platen in Soest uitgebracht. Dit advies is op alle onderdelen ver nietigend voor de direktie van Howson- Algraphy, laat de OR in een peisbe- richt weten. De adviesaanvraag over de voorgeno men sluiting bereikte de OR op 24 ok tober 1984. Vanaf die datum heeft de OR - al dan niet samen met de In dustriebonden FNV en CNV - nogal wat aktiviteiten ontplooid om de direktie van Howson-Algraphy tot andere ge dachten te brengen - In novemver 1984 werd 3 dagen ge staakt, mede in het kader van de toen malige FNV-akties tegen de afbraak van de sociale zekerheid. - De Industriebonden startten op ver zoek van de OR een enquête-procedure in het voorjaar van 1985. Eind augustus 1985 benoemde de Ondernemingska mer Mr. Grosheide als onderzoeker, deze bracht in februari van dit jaar zijn rapport uit. Een rapport waarvan het Financiële Dagblad op 27 februari meldde dat de onderzoeker wanbeleid had gekonstateerd. - Een tweetal procedures rond de How son-jaarrekening over 1984 werden op 3 februari van dit jaar door de OR, in sa menwerking met SOBI en het Utrecht se advokatenkollektiefgestart. Howson-Algraphy probeert deze beide zaken op dit moment zoveel mogelijk te vertragen! - De OR schreef begin april 1986 zijn kollega ondernemingsraden bij de grootste grafische bedrijven een brief, waarin hij hen vroeg of zij hem wilden helpen een boycot-dreiging tegen How- son-produkten te organiseren. De steunbetuigingen van talloze onder nemingsraden komen de laatste weken bij de OR binnen. - De OR ging op 21 april jl. in beroep bij de Ondernemingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam tegen het t direktie-besluit de functie van productie directeur te laten vervallen. De OR deed dat omdat hij van mening was, dat dat een onaanvaardbaar vooruit lopen zou zijn op de voorgenomen slui ting van het produktiebedrijf in Soest. Laatste middel Nu ligt er dun het advies, het laatste middel van de OR om de voorgenomen sluiting van de produktie tegen te gaan. Het advies is zeer uitgebreid (ca. 200 pagina's) en richt zich in hoofdzaak op de volgende punten: Toezeggingen over het voortbestaan van de produktie in Soest tot en met 1987, zoals die met name in 1983 door de direktie van Howson zijn gedaan (hoofdstuk 1.6). De inhoudelijke bestrijding van het voorgenomen besluit uit de adviesaan vraag van oktober 1984 (hoofdstuk 3 en SOMO-rapport' Het alternatief van de OR, aange vuld met een actualisering van de ad viesaanvraag. Hieruit blijkt dat het besluit om Soest te sluiten, alleen uit financieel oogpunt al, zo ongeveer het slechtste besluit is dat de direktie zou kunnen nemen (hoofdstukken 4 en 5 De onzorgvuldigheden die de How- son-direktie begaan heeft (hoofdstuk 2) en met name de bewuste misleidin gen die de direktie van Howson-Al graphy tegen de OR en de werkne mers in Soest gehanteerd heeft (hoofd stuk?). De kern van deze misleidingen bestaat eruit dat het plan dat de direktie op 24 oktober 1984 presenteerde (concen tratie van alle produktie in de nieuwe fabriek in Leeds) niet meer mogelijk was vanaf 28 oktober 1984 (4 dagen er na!) toen "Vickers" (de moederonder neming), besloot niet meer te investe ren in nieuwe produktielijnen in de nieuwe fabriek. Eén van de andere misleidingen, het geheime magazijn in Rijswijk, maakte de OR al op vrijdag 18 april bekend. "Het is tekenend voor de Howson- direktie dat die het bestaan van dat geheime magazijn ontkende, terwijl andere bedrijfsfunctionarissen het be staan ervan toegaven", aldus de OR. Luchtkasteel De OR noemt het direktieplan een "luchtkasteel gebouwd op drijfzand". De OR van Howson zou het het ver standigste van de direktie vinden als zij de eer aan zichzelf zou houden en op zou stappen. In zijn advies stelt de OR verder dat de kontinuïteit van het gehele bedrijf in Soest en met name de positie van al le werknemers daarbij, voor hem van het grootste belang is. De kern van het advies van de OR (hoofdstuk 8, pagina 103 e.v.) komt ten slotte op het volgende neer Continuëer de produktie van offset platen in Soest en doe dat op grond van een - met de bonden - af te spreken raamovereenkomst, waar zowel lange- als korte-termijn aspecten in verwerkt zijn. De Koninklijke Luchtmacht her denkt op zondag 4 mei 1986 op vlieg basis Soesterberg haar in de Twee de Wereldoorlog gesneuvelde mili tairen. De plaatsvervangend Chef Lucht machtstaf, Generaal-Majoor H. de Vos, zal tijdens de herdenking een krans leggen bij het monument voor de gevallenen. De plechtigheid be gint om 13.00 uur. Vertegenwoordigers van de Ko ninklijke Marine en Koninklijke Landmacht wonen de plechtigheid bij. Vorige week is de politie begonnen met een intensieve controle op de voor schriften voor het vervoer en het gebruik van voedsel- en slachtafval, in verband met de onlangs uitgebroken varkenspest. In de door staatssecreta ris Ploeg uitgevaardigde regeling staat o.m. dat het de eieenaar. houder of hoeder van een of meer varkens verboden is voedsel- en slachtval voor handen te hebben of te vervoeren. Ook is het verboden voedsel- of slacht afval te vervoeren naar plaatsen waar een of meer varkens worden ge houden, of af te leveren aan eigenaren, houders of hoeders van een of meer varkens. Uit een en ander blijkt dat ook de "leveranciers" zich dus schuldig maken aan een overtreding. De politie is sinds vorige week overgegaan op inten sievere controle, waarbij de leveranciers, restaurants, instellingen als be jaardentehuizen, etc. - op een en ander nog eens nadrukkelijk worden ge wezen. Met enig feestelijk ceremonieel is za terdagmiddag de nieuwe volkstuinver eniging "De Uitwijk" op de Soester Eng officieel van start gegaan. Burge meester Scholten nam de laatste be letselen weg voor de ingebruikneming van de percelen grond, door een bundel prikkeldraad van een hek te knippen. Anderhalf jaar na ee oprichting van de vereniging kon "De Uitwijk" op de bijna twee hectare metende volkstuin aan weerszijden van de Enghenberg- steeg terecht. Voorzitter Hans van der Zwaluw hield een kort welkomstwoord, waarin hij memoreerde dat Chris Uiterwijk de grote motor achter de aanleg van de volkstuinen was geweest en dat zo'n 30 a 35 vrijwilligers de laatste maan den actief waren geweest met de voor bereidingen. "Er zitten heel wat vrije zaterdagen in", aldus Van der Zwaluw, die meende dat er sprake kon zijn van een bloeiende vereniging en dat de volks tuin - hoewel er nog nauwelijks gewas te bekennen was - er prachtig uitzag. Hij wees er ook op dat de tuin plaats biedt aan mindervalide tuinilefhebbers en zowel biologische als niet-biologi- sche tuinliefhebbers een plek gunde. Grote ruiten, kleine ruiten, lange ruiten, blauwe ruiten, rode ruiten, enkele ruiten, dubbele ruiten, ruiten, ruiten, ruiten en nog eens ruiten. Adama heeft ook een prachtige collectie broeken. Voor mannen. Voor ruitenheren. (R) uitzoeken vanaf f109.- herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Jaantje en Piet aie zijn allebei jarig ze hebben het goed en waarachtig niet karig voor hun huis, 'n paleisje gaf Piet aan zijn meisje dubbel glas van Van Ede, is dat nu niet aardig? Beckeringslraat 50 - Soest (w.erkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Het 5 Mei-komité Soest geeft a.s. maandag 5 mei een poppenkastvoorstel ling op twee verschillende lokattes in Soest, 's Morgens van 10.30 tot 11.30 uur wordt er een voorstelling gegeven op het terrein van de Vangrail, Nachtegaalweg 8c, en 's middags van 14.30 uur tot 15.30 uur is er een voor stelling op het terrein van de Kinderboerderij De Vrije Teugel, Vedelaar- pad 53. Bij goed weer vindt het feest plaats in de buitenlucht en bij slecht weer wordt het binnen gegeven. Naast de poppenkastvoorstelling wordt er met de kinderen getekend en gezongen en ook is er een kleine versnapering. Het 5 Mei-komité wil hiermee het belang van de viering van 5 mei nogmaals benadrukken. Datgene wat in en rond de Tweede Wereldoorlog is gebeurd, mag niet worden vergeten en het is goed de opgroeiende jeugd opmerk zaam te maken op datgene in mensen, wat uiteindelijk tot dergelijke uit wassen kan leiden. In de poppenkastvoorstelling komt op heel geringe schaal iets van deze as- pekten aan de orde. Het 5 Mei-komité hoopt dat veel kinderen zullen komen, want het wordt vast heel leuk. De toegang is gratis. Prikkels Chris Uiterwijk verzocht de burge meester vervolgens de "laatste prik kels" weg te nemen, de negatieve dan. Positieve prikkels waren er ook: Al 15 jaar geleden heb ik aangedrongen op volkstuinen voor de bewoners van de gore flats in Soest." Hij hoopte dat de gemeente zich ook geprikkeld zou voe len om een verdere bijdrage te leveren. Burgemeester Scholten merkte op dat de leden van "De Uitwijk" trots kon den zijn op hun werk. Hij was, zei hij, in de afgelopen anderhalf jaar zeer uit voerig op de hoogte gehouden van de vorderingen, in regelmatige gesprek ken met Chris Uiterwijk. De burge meester roemde de ruimte, de wijds heid en de schoonheid van de Soester Eng ("Dat moet zo blijven") en stel de vast dat het oorspronkelijk gebruik in ere was hersteld. "Eerst waren het boeren, nu stedelingen." Op Uiterwijks suggestie dat de ge meente nog wel een handje zou kunnen helpen - de vereniging wil nog graag een schuilhut, sanitair, een verhard pad en een goede parkeerplaats - ant woordde burgemeester Scholten dat de resultaten moeten blijven komen van de "mensen zelf". "De gemeente heeft maar zeer beperkte middelen, dus uw verwachtingen mogen niet te hoog ge spannen zijn en de aanvragen komen momenteel met bosjes tegelijk binnen." Zweet Hij wenste de tuiniers veel geluk en veronderstelde dat er op de Eng-grond heel wat zweet zou gaan vloeien. Hij hoopte op veel goede onderlinge "kon takten, in het bijzonder tussen oe Nederlanders en de buitenlanders die een plekje grond hebben gehuurd. Van de 136 percelen zijn er 40 door buiten landse Soesters in gebruik genomen, en er zijn nog zo'n 20 "plotjes" over, aldus de burgemeester. Chris Uiterwijk bedankte de heer Schol ten voor zijn opening en bood hem namens het bestuur een wenskaart aan van bijenwas, alsmede bloemen. Bloe men waren er ook voor mevrouw Schipper, die de vrijwilligers regelma tig van koffie voorzag, en voor Chris zelf, die een hartelijk applaus kreeg voor zijn met succes bekroonde in spanningen. Wst - Nadat ik de brief gepost had vroeg ik me af of ik er goed aan gedaan had om zo te'reageren. Niet zo lang geleden was ik bij iemand anders die iets dergelijks overkomen was, nog dezelfde avond op bezoek gegaan. De gelijkenis was inderdaad frappant, maar toch had ik heel anders gerea geerd. Er minder aandacht aan ge schonken of liever, er minder energie in gestopt. Toch was het beide keren even goed gemeend en voelde ik me min of meer betrokken bij wat er gebeurd was. En ineens zag ik het. De betrok kenheid verschilde. De ontvanger van de brief was weliswaar een goede be kende, maar niet zo'n intieme vriend als die waar ik direkt op afgestorven was. Je moet er toch ook niet aan den ken dat alle mensen waar je kontakt mee hebt, op de stoep staan zodra er in de huiselijke kring grote vreugde of plotseling verdriet heerst. Dat is niet de vorm waarin vriendschap en liefde tot hun recht komen. Een brief heeft voor de ontvanger de vrijblijvendheid in zich om die te lezen als het uitkomt en om die al of niet te beantwoorden. Ik merkte dat het in als die waar ik direkt op afgestoven gevolg was geweest op de bestaande re latie. Dit is de sleutel die past op elke situatie van rouw of vreugde en tege- gelijk een handvat voor het opheffen van onze verlegenheid. Omzien naar elkaar, ja natuurlijk. Maar niet plompverloren en zonder oefening. Ook niet achteloos even aan elkaar ruiken en doorlopen als de geur niet geheel overeenkomt met wat wij in ons hoofd hadden. Dat doen inderdaad de hondjes. Wie bedreven is in de liefde zal de ander ontzien en hem zijn rust gunnen. Maar ook terug blijven komen zo lang dat nodig is. De tijd alleen heelt weinig wonden. Daar heb je vrien den met luisterende oren voor nodig. Mensen bij wie je je verhaal kwijt kunt. Ook na een paar maanden en na een jaar. Zelfs na een paar jaar, als dat verdriet voor de buitenwereld al lang overschaduwd werd door ander leed. Deze vorm van liefde bedrijven is niet blind, maar vergt open ogen en een warm voelend hart. De gevolgen zijn voor beide 'partijen' even verrassend. Op de Smitsweg werd de 6 jaar oude Y.K. vorige week gewond toen hij de weg overstak op het moment dat daar een auto naderde, bestuurd door de 48- jarige F. van E. uit Soest. Met hoofd letsel werd het jongetje naar Zonne gloren overgebracht. Hoewel het College van B. W. op ver zoek van de Gemeenteraad een adver tentie opnieuw publiceerde in de Turk se taal, waarin buitenlanders (met voorrang!) werden opgeroepen te sol liciteren als vrachtwagenchauffeur in gemeentedienst, heeft uiteindelijk een Hard gesteld lijkt de markt van computerleveranciers raak getypeerd met de term "money makers". Als geïnteresseerde - of misschien niet eens - wordt u overvoerd met aanbiedingen voor computers die steeds goedkoper lijken. Dat de ijzeren wet "Goedkoop is duurkoop" hier netzo opgaat, merkt u pas na de koop. Hij "werkt wel", maar u weet niet hoe. Of de geheugen capaciteit is te klein. Of de software niet adequaat. Enzo voort, enzovoort. Wij "Adviziers", staan voor onze naam. Uw concrete bedrijfs situatie, uw eigen automatiserings behoefte, is uitgangspunt vooreen door dacht advies. Soms luidt dat: "Wacht u nog maar een A. Kuijpers jaar met automatiseren" omdat uw organisatie daarvoor nog niet rijp is. Zo n vrijblijvende analyse voor uw automatiseringsbehoefte betaalt zichzelf terug. Voor u meteen. Voor ons later, wanneer u zegt "ik weet waar ik goed terecht kan Belt u eens of schrijf ons. De IBM PC/AT uit voorraad leverbaar Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest. Telefoon 02155-11434 Jan Visser, raadslid voor Progressief Soest, heeft zich vorige week per brief tot burgemeester P. Scholten gewend over de 4 mei-herdenkingsplechtighe den in Soesterberg. Visser schrijft: "De laatste jaren heeft men in Soesterberg bewust afgezien van militair vertoon bij de herdenking op 4 mei van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Daarom is het teleurstellend nu te moeten lezen dat dit jaar bij het fraaie, eenvoudige Herdenkingsmomument een "ere wacht' wordt gevormd door Neder landse en Amerikaanse militairen." Visser dringt er namens de politieke groeperingen PPR, PSP, EVP en on- afhankelijken op aan "uw invloed aan Onze vindt u op de achterpagina. te wenden dij de organisatoren om dit militair machtsvertoon achterwege te laten, zodat een ieder op 4 mei in Soes terberg bij deze belangrijke nationale herdenking stil kan staan". Hij hoopt op een positieve reactie. Twee van de beroemde Jockey boxershorts nü even voor f45,-! Even maar. Dus doen the experts in underwear MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Nederlander de baan gekregen. Vijftien buitenlanders reageerden op de advertentie, maar niemand werd uitgenodigd voor een gesprek. Vorige week kregen alle buitenlandse sollici tanten een kattebelletje, waarin ze be dankt werden voor hun reacties met de mededeling dat een Nederlander in de vacature is benoemd. Tijdens de rondvraag in de vergadering van het Samenwerkingsverband uitte het commissielid Osman Tekin zijn on genoegen over deze procedure. Wethouder Frans Kingma (PvdA) gaf de vragensteller groot gelijk en advi seerde het Samenwerkingsverband het gemeentebestuur een brief te schrij ven waarin om opheldering wordt ge vraagd en om een uitleg waarom niet met het raadsbesluit rekening is ge houden. Jan Heerkens, cultureel manager van C-drie, gaf uitleg over de tienduizend gulden subsidie die hij van een pro vinciaal fonds heeft gekregen en waar van hij, in overleg met andere Soester organisaties en met het Turks en Ma rokkaans Comité, in september een In terculturele Manifestatie wil organi seren. Tenslotte werd tijdens deze maande lijkse vergadering duidelijk dat op 29 april ook de leden van de Commissie Minderheden door de nieuwe gemeen teraad zouden worden gekozen. Het Samenwerkingsverband is dan opge heven. De nieuwe commissie zal be staan uit zes Turkse dorpsbewoners, drie Marokkaanse Soesters en zeven Nederlanders. Bij een inbraak in de sportzaak van de firma K. aan de Soesterbergsestraat heeft de dader vier skibindingen en vier langlaufschoenen weggenomen uit de werkplaats. Om binnen te komen maakte hij een ruit stuk. Hij probeerde ook de tussendeur naar de winkel te forceren, maar die poging mislukte. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1