7 karakteristieke koopwoningen aan de k sfeervolle Brink in Baarn DINER-DANSANT uon ©//©n computer/ ©^©T) MSX COMPUTERS 'Gemeentelijke dadendrang bij ontwikkelings samenwerking moet gekanaliseerd worden' scliociimkcr College-overleg Soest afgerond Libris.De Complete Boekhandel. MANHATTAN-TRIO STUIVER 5-, 1986 /Sj Peters bv Makelaardij o.g. hotel heidepark bilthoven DONDERDAG 1 MEI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 3 Minister Schoo voor JOVD in Soest: Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soesters! Wethouder de Haanschool Soester berg gaat 150-jarig bestaan vieren ONKYO P M II Bosstraat 11, Baarn Tel. 02154-22122 Alle Soestdijkers hartelijk welkom in Hartje Zuid, parkeren naast de winkel. VAN BOEKEN KRIJG JE NOOIT GENOEG. Verkeersbrigadiers (Klaarovers) gezocht voor nieuw schooljaar Zaterdag 10 mei: Rozenzaterdag inde Van Weedestraat Nieuwe kunstkaarten van Soest 'Vrede, maak er een punt van' Politieke forum-avond van vredesgroepen over Kamerverkiezingen hemelvaartsdag 8 mei a.s. Zaterdag 10 mei Stuivertjesmarkt inde Van Weedestraat Canonsok 398.- AVT Goldstar 80k 398.- Spectra video 449.- Diskettes 51/4 10* 29!° Data cassettes c15 2?5 y foto-film-uideo O computer/ Winkelcentrum "Hartje Zuid" Tel. 12874 Voor een opmerkelijk klein, maar ui terst welwillend gehoor van nog geen twintig vooral jonge liberalen heelt de minister van Ontwikkelingssamen werking, mevrouw Eegje SChoo (VVD), vorige week haar beleid uit eengezet. Dat gebeurde in een zaal van het Witte Huis aan de Birkstraat, waar mevrouw Schoo te gast was op uitno diging van de JOVD-Eemland. Met uit zondering van het Soesterbergse raadslid Willem Blaauw waren de Soester liberale politici opvallend af wezig. Aan de hand van enkele stellingen ging zij in op een aantal onderdelen van het beleid, zoals dat onder haar bewind ge stalte heeft gekregen. In de eerste plaats wees zij op de 'vermaatschappe lijking' van de ontwikkelingshulp door het inschakelen van het bedrijfsleven en de grotere betrokkenheid van de ge meenten, waarbij volgens haar overigens wel 'adders onder het gras zaten.' Voor wat betreft de rol van het be drijfsleven wees ze erop dat Neder landse bedrijven de voorkeur ver dienen boven die uit het concurrerende buitenland. Wel signaleerde zij een trend waarbij het bedrijfsleven de ont wikkelingshulp min of meer beschouwt als een extra subsidiepot. Het kabinet staat inderdaad wel eens voor dilem ma's in dat verband. Door het ontbreken van een infrastuc- tuur in de ontwikkelingslanden zijn de risico's van mislukking daar oneindig veel groter dan in Nederland wordt be seft, aldus de minister naar aanleiding van de nogal obligatie vraag over 'rot tende voedselvoorraden' in Afrika. 'Als er iets misgaat zijn de gevolgen ook meteen desastreus, en omdat de begin situatie zo slecht is is er vaak sprake van een aaneenschakeling van nega tieve factoren.' De minister constateerde in de Derde Wereld een toegenomen aandacht voor het platteland, en wat minder voor de steden. Overigens worden de priori teiten in elk land door de regering daar zelf bepaald, en dat is maar goed ook, want de donor-landen tonen nogal eens de neiging elkaar de loef af te steken uit prestige-overwegingen. Behoedzaamheid Mevrouw Schoo pleitte voor grote be hoedzaamheid bij het verlenen van technische hulp, omdat die soms onge wild diep ingrijpt in de sociale struc tuur in de ontwikkelingslanden. 'We zijn duidelijk toe aan een nieuw beleid op dat gebied, aldus de minister, die vraagtekens zette bij de meestal slechts 2 a 3 jaar durende verbanden van Nederlandse vrijwilligers. Heel wat Derde Wereldprojecten zijn mislukt omdat er vanuit Europa een verkeerde inschatting is gemaakt van de gevolgen van de hulp voor de be staande structuren, met name op het gebied van de man-vrouw-rolver deling. Niettemin is de emancipatiebe weging in de Derde Wereld dikwijls van groter belang dan in het Westen. Mevrouw Schoo was blij dat de Neder landse ontwikkelingshulp gehandhaafd is gebleven op 1,5% van het bruto na tionaal produkt, terwijl Engeland en Duitsland duidelijk inkrimpen. De totale omvang van de hulp neemt nog steeds toe, al blijft zij op zichzelf onvol doende. In dit verband wees ze ook op de belemmeringen van de Europese handelspolitiek (quota) en de enorme schuldenlast van de ontwikkelingslan den. Mevrouw Schoo onderschreef de stel ling dat de hulp nooit mag worden ge bruikt voor het instandhouden van 'verkeerde' regimes. 'Het doel van ont wikkelingssamenwerking is de armoede de wereld uithelpen. Elke dag sterven er 40.000 kinderen als gevolg van de armoede. Dat is ongelooflijk en onvoorstelbaar, maar het is een feit, en dat moet ons motief zijn. De Neder landse regering hanteert als criterium op mensenrechtengebied dat pas als er sprake is van 'ernstige en systema tische schending van de mensenrech ten' er geen hulp meer wordt verstrekt. Met Suriname bestaat volgens de mi nister echter een heel bijzondere ver bintenis, enerzijds omdat er ook 'bin nenlandse' aspecten een rol spelen - ruwweg de helft van de Surinaamse be volking woont in Nederland - en ander zijds omdat er een enorme verstrenge ling van verantwoordelijkheden be staat. Bij de stopzetting van de hulp speelden bepaald niet alleen 'emotio nele' factoren een rol. 'Als we er weer aan beginnen moet er een heel ander verdrag komen,' aldus mevrouw Schoo. Genoegen Over de rol van de gemeente op het gebied van de ontwikkelingssamen werking merkte mevrouw Schoo op een vraag van Willem Blaauw op dat zij met genoegen ziet dat de belang- stelling daaryqpr toeneemt. 'We zullen moeten trachten al die dadendrang zo te kanaliseren dat de ontwikkelingslan den er ook inderdaad wat aan hebben. Het standpunt dat de gemeente op dit terrein geen taak heeft is gedoemd te mislukken, want heel veel mensen willen het nu eenmaal,' aldus de mi nister. 'Ik verzoek de mensen altijd om langs te komen op het ministerie, om met deskundigen te praten. Zij onderstreepte in dit verband het be lang van samenwerking met de er varen organisaties, zoals bijvoorbeeld de NCO. 'Het is niet goed om maar in het wilde weg projecten te kiezen, al zijn ze ook nog zo aantrekkelijk voor een bezoekje van burgemeesters of raadsleden.' Blaauw was tevreden met dat ant woord, want hij vreesde dat 'na de Commissarissen van de-Koningin' ook burgemeesters voortaan de aarbbol zouden overtrekken. De minister wees overigens wel op de mogelijkheden van het 'uitlenen' van ambtenaren met specifieke deskun digheden, zoals op het gebied van management, zoals op het gebied Daarvoor heeft het ministerie 1 mil joen gulden op de begroting gereser veerd. 'Het is van groot belang de gemeenten te betrekking bij de ontwikkelingssamen werking, als moeten ze dat niet zélf gaan doen. De risico's dat er onder invloed van oplaaiende andere politieke inzich ten dan mee wordt gestopt kunnen des astreus zijn voor de ontwikkelingslan den. Het is trouwens ook ondoordacht om te stoppen met hulp als we het hier niet eens zijn met bepaalde vormen van politiek gedrag in de lan den van de Derde Wereld. De mensen daar kunnen er in het algemeen im mers ook niets aan doen,' aldus me vrouw Schoo. Reünisten en materiaal gezocht De Openbare basisschool 'Wethouder de Haan' in Soesterberg, voorheen be kend als de 'Openbare Lagere School' bestaat dit jaar maar liefst 150 jaar. In de week van 23 t/m 27 juni wordt om die reden een jubileumviering geor ganiseerd, met allerlei uiteenlopende aktiviteiten, waaronder een reünie in ZO TE HOREN MEER DAN DRIEDUIZEND GULDEN CP-1007A automatische platenspeler Adviesprijs f345,- TX-27 Computer gestuurde 2x40 Watt Adviesprijs TA-2027 Cassette deck Adviesprijs Alle komponenten in zwart of in zilver verkrijgbaar en te completeren met vele typen Onkyo luidsprekers. TE KOOP VOOR NET TWEEDUIZEND. Onkyo hifi-installaties worden meestal heel wat duur der geschat dan de prijs die ervoor is betaald. Juist ook door deskundige vrienden, die eens even kritisch naar uw nieuwe geluid komen luisteren. De hier door Onkyo geadviseerde kombinatie biedt u gehoormatlg topkwaliteit in de 2 x 40 Watt-range. En u bent daar mee voordelig genoeg uit om u een paar voortref felijke speakers te kunnen veroorloven. GOED GELUID IS GEEN KWESTIE VAN GELD, MAAR VAN ONKYO 3 jaar garantie Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 het schoolgebouw aan de Prof. Lorentz- laan. Iedereen die op de school heeft geze ten of gewerkt en die een uitnodiging voor de reünie op prijs stelt, wordt drin gend verzocht vóór 10 mei a.s. kontakt op te nemen met mevrouw Emmy Vier- sen-Verschoor, Generaal Winkelman straat 12, Soesterberg, tel. 03463-1931. De jubileumcommissie is ook op zoek naar materiaal (foto's, knipsels, etc.) voor een tentoonstelling over 150 jaar openbaar onderwijs in Soesterberg, maar ook naar oud materiaal zoals schoolbanken, kasten, lesmateriaal. Wie e.e.a. tijdelijk in bruikleen wil ge ven wordt verzocht kontakt op te nemen met de heer P. J. Daams, Chr. Huygens- laan 88, Soesterberg, tel. 03463-1843. Inmiddels is al gestart met een loterij (inlichtingen: mevrouw Lenie Geerlings, Morane 6, Soesterberg, tel. 03463-2185). Oud-leerlingen die op enigerlei wijze willen meewerken aan de jubileum activiteiten kunnen kontakt opnemen met de alg. coördinator, de heer Gert Lamers, Rumpler 21, Soesterberg, tel. privé: 03463-2705/tel. school: 03463-2646. Aan de fraai gerestaureerde Brink in Baarn verrijzen als kroon op het werk 7 karakteristieke koopwoningen met sierlijke halfronde balkonnetjes, een fraaie baksteen en frisse rode pannen. Aan dit kleinschalige nieuwbouwplan (als beste ontwerp gekozen uit een keur van inzendingen) is uiterst veel zorg besteed. Veel ambachtelijk werk isgecombineerdmeteigentijdsebouw- techniek. Ankerloze spouwmuren, ook met de buren, zorgen voor een mini mum aan geluidsoverlast. Spouw- en dakisolatie alsmede de dubbele beglazing houden de gasreke- ning op een verrassend laag bedrag. Mocht het uw huis worden, dan weet u bovendien dat het huis met G.I.W.- garantie wordt gebouwd (Garantie In stituut Woningbouw). Indeling: Living, keuken, toilet en hal. 1e Verdieping: 2 slaapkamers, bad kamer met 2e toilet. 2e Verdieping: zolder met 3e slaapkamer. Hypotheek Volledige hypothecaire lening moge lijk voor koopsom en financierings kosten tegen de aantrekkelijke rente van 7,2% (looptijd 7 jaar). Koopsommen v.a. f 151.000,— vrij op naam. Laat u vrijblijvend voorrekenen wat bruto en netto maandlasten zijn. Met een laatste overleg tussen burge meester en fraktievoorzitters is het overleg over het beleidsprogramma, wethoudersverkiezingen en portefeuil leverdeling afgerond. Had het overleg tot nu toe plaatsge vonden tussen de lijsttrekkers zonder de burgemeester, vrijdagmiddag werd overlegd over werkwijze raad, plaats indeling in de raadszaal, commissiein deling en taken van de voorzitter van de raad, de burgemeester. De indeling van de raadscommissies blijft in grote lijnen ongewijzigd. Nieuw HARTJE-ZUID Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Men komt ze in de directe omgeving van scholen nog al eens tegen: de "Klaarover", ook wel "Verkeersbriga- dier" genoemd. Meestal zijn het moe ders van schoolkinderen of scholieren van de hoogste klassen van een basis school. Gekleed in hun fel oranje ge kleurde jas of vest trotseren ze enkele malen per dag een kwartier lang weer en wind, om jongere kinderen behulp zaam te zijn bij het oversteken van de drukke wegen, van en naar school en bevorderen zij op deze wijze de veilig heid van kinderen in belangrijke mate. Ze doen dit werk volkomen belangeloos. Hun enige voldoening is dat ze hebben bijgedragen tot de veiligheid van het schoolkind. Ze worden voor dit werk toegerust De zaterdag die aan Moeder dag voorafgaat, 10 mei, krijgt van de winkeliers die bij de Winkelkring van Weedestraat zijn aangesloten zeer bijzon dere aandacht. Wie deze za terdag in de Winkelkring gaat winkelen heeft een uitermate grote kans de leden van het Rozenteam te ontmoeten, die voor de winkelende dames de traditionele Winkelkring- roos in petto hebben. "Zeg het met bloemen" - de Winkel kring doet het met rozen De ruim zestig Winkelkring- winkels hebben zowel voor binnen als voor buiten nog meer op het programma staan. Daarover meer in de volgende krant. door politiemensen die daartoe een speciale opleiding hebben gevolgd. De politie ziet er ook zo veel mogelijk op toe dat de stoptekens die de verkeers- brigadier met het stopbordje geeft ook worden opgevolgd. De wet biedt de verkeersbrigadier be scherming, door aan het stopteken van de verkeersbrigadier dezelfde rechts kracht te verbinden als aan het door een politieman gegeven stopteken. Het negeren van zo'n stopteken kan een flin ke bekeuring opleveren. Het gemeentebestuur van Soest heeft voor de verkeersbrigadier een verze kering afgesloten. Voor het nieuwe schooljaar zijn weer verkeersbrigadiers nodig. Als u van mening bent dat de veiligheid van schoolkinderen ook u aangaat, dan kunt u zich melden bij het hoofd van een school die een verkeersbrigade heeft, of bij de afdeling verkeer van de ge meentepolitie te Soest. is dat er over sport niet alleen in de Sportstichting wordt overlegd, doch dat ook in de commissie ruimtelijke ordening de sportaangelegenheden aan de orde kunnen komen. De voorgenomen portefeuille-indeling m.b.t. volksgezondheid betekent dat in de commissie welzijn en cultuur ook de kwesties m.b.t. volksgezondheid aan de orde komen. Voor de heroverweging gemeentelijke organisatie zal een commissie worden geformeerd waarvan alle fraktievoor zitters deel zullen uitmaken. Apart werd gesproken over de centrale positie van de burgemeester. Door zijn verantwoordelijkheid voor de portefeuil les Algemeen Beleid en Informatie- en Automatiseringsbeleid (naast zijn wet telijke taken m.b.t. openbare orde en veiligheid) worden zijn coördinerende werkzaamheden t.a.v. College en Raad benadrukt. Met betrekking tot de overdracht van taken is besloten dat e.e.a. tot de werk afspraken van het nieuwe college wordt gerekend. Ook de wederom te benoemen wethouders zien wijzigingen komen in hun portefeuilles. De verantwoordelijkheid voor o.a. volks gezondheid, organisatie, voorlichting, milieu en huisvesting gemeentelijk ap paraat wordt binnen het college anders verdeeld. Een en ander vraagt een zorgvuldige overdracht van werkzaam heden en afronding van taken. Direkt al in de maand mei kunnen de raadsleden zich buigen over de zaken die zij op grond van het beleidspro gramma willen realiseren, maar even eens over de problemen die op korte termijn om een oplossing vragen. Automobilist onder invloed Op de Stadhouderslaan hield de politie in het weekeinde de 48-jarige H.L. uit Baarn aan, die opviel door zijn rijge drag. Na blaastest en bloedproef kwam vast te staan dat hij teveel alcoholische drank had gebruikt. Hij kreeg een rij- jjjrbod en een proces-verbaal. Sinds vorige week zijn in de diverse winkels in Soest weer twee nieuwe kunst-ansichtkaarten te koop, uitge geven door Roopaa kunstopdrachten te Soest - een samenwerkingsverband tussen de Soester kunstenaars Ton Paauw en Egbert de Rooij, bekend van de flatschilderingen lands de Dalweg. Die flatschilderingen vormen ook het onderwerp van de eerste kaart: "Blin de muren zien", waarop een aantal van de schilderingen verzameld zijn. De kaart geeft een duidelijk beeld van het gehele project. De "flat-kleurose", zoals Paauw en De Rooij hun werk noemen, komt er duidelijk zichtbaar op tot uitdrukking. De kaart vormt een aanvulling op de serie van vier kunst- kaarten die Roopaas vorig jaar al liet verschijnen. Ook het "landschapsproject op de Eng" van Ton Paauw is nu op een kunstkaart te bewonderen. Dit project versierde de Eng in oktober vorig jaar met een groot aantal in kleur wisselende bor den, waarmee Paauw de bevolking op een andere manier wilde confronteren met het unieke landschap, midden in Soest. Met de publicatie van de kunst- kaart is ook dit project definitief "vast gelegd". Eén van de "oversteekplaatsen" die in Soest worden "beveiligd" door de verkeersbrigadiers: Birkstraat/ Eikenlaan/Ferdinand Huycklaan. T:- Het "6 mei-komitee" Baarn/Soest nodigt belangstellenden uit tot het bijwo nen van een politieke forum-avond op 6 mei a.s. in het Brandpunt in Baarn. De avond wordt georganiseerd door de Vredesgroep-Baarn, in samenwer king met Vrouwen-voor-Vrede-Soest en de IKV-kern Soest. De forum-avond wordt gehouden met het oog op de Tweede Kamerverkie zingen en het thema luidt: "Vrede, maak er een punt van". Er zijn zes politieke partijen vertegenwoordigd en in het forum zullen uit sluitend vrouwen zitting hebben. De politieke partijen zullen door de volgen de dames worden vertegenwoordigd CDA - mw. Jeltien Kraayeveld-Wouters - lid van de Tweede Kamer; EVP - mw. Cathy Ubels - lid van de Tweede Kamer PvdA - mw. Eveline Herfkens - lid van de Tweede Kamer PPR - mw. Emmy van Noord - secretaris buitenland PPR PSP - mw. Lieke Thesingh - vice -voorzitter PSP WD - mw. Sari van Heemskerck - lid van de Tweede Kamer. Mw. Janneke Smitskamp, vormingswerkster van Vredesopbouw te Utrecht, zal de discussie leiden. De avond wordt gehouden aan de Oude Utrechtseweg en vangt aan om 20.00 uur. Gezien de belangrijke beslissingen die een nieuwe regering te wachten staan met betrekking tot het vredesvraagstuk, menen de organisatoren dat deze avond zeer belangwekkend is. muziek: Jan Steenlaan 24 Telefoon 030 782477 Zondags gesloten Volop parkeerruimte Reserveren gewenst De Van Weedestraat zal op zaterdag 10 mei meer een trefpunt zijn van grote en klei ne ondernemers. Want even als in vorige jaren biedt de Winkelkring Van Weedestraat de adspirant-ondernemers tussen 7 en 14 jaar weer de gelegenheid hun eigen (ge maakte spulletjes te verko pen aan het publiek. Voor aanmelding als deelne mer aan de Stuivertjesmarkt gunnen zij vanaf deze week terecht bij het kantoor van de Soester Courant, Van Weede straat 227, waar tegen beta ling van een stuiver een "ver gunning" voor een stand plaats af te halen is. Meer informatie in de krant van volgende week. Met numeriek toetsenbord NIEUW: Alle printer inktlinten uit voorraad leverbaar. Ruime sortering software voor Commodore, MSX, Schneider Vraag altijd eerst deskundig advies bij

Soester Courant | 1986 | | pagina 3