Schoeman mJll JVjDEgTHEEK Mei-aanbieding uon G//GH computer/ Soest 50 jaar geleden VD H3 Ankoné: 'Affaire-Plomp wel degelijk aanleiding tot opstappen' kom eens met Schoeman praten! 5 films 1 week f 20,- 3 films 3 dagen f 15,- 1 film 1 dag f4,- POLO'S DONDERDAG 1 ME11986 SOESTER COURANT PAGINA 5 SOEST SOESTERBERG BAARN Koninklijke onderscheiding bij de Datim vraagt uw aandacht voor Uitwerkingsplan Winkelcentrum Overhees Woonruimte verordening Soest 1986 SOEST-ZUID Groot aantal veranderingen! Woonruimteverordening Soest 1986 in werking getreden 'Bestuursleden lieten mij vallen' Zojuist ontvangen! Sportstichting 9 mei gesloten vrijetijdskleding 1 Mei 1936 Een nieuwe raad, een nieuwe koers (2) Monument voor wijlen H.M. Koningin Emma JOH. POSTSTRAAT 19 Een zeer gunstig en rustig gel. middenwoning m. voor- en achtertuin, geh. v.v. gas c.v., ga rage afzonderlijk gelegen. Entree, toilk.kruime keuk., doorzonkam,; 1e verd.: 3 si.kam., badkam.; 2e verd.: berging en een zeer roy. zolderkam. Vraagprijs f 149.000,- k.k. riant entree, woonkamer van 45 m2 met open haard, vloerverwar ming en een afzonderlijke woon- eetkeuken. Verdieping: twee gro te en twee kleine slaapkamers. Prachtige badkamer voorzien van alle luxe sanitair. Het geheel is perfect onderhou den. Opp. 8.85 are. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs f 295.000,- k.k. DORRESTEINWEG 18 Vrijstaande eengezinswoning met grote (8 x 4) vrijstaande ga rage. Parterre momenteel ver huurd als kantoor. Binnenkort leeg, boven leeg. Indeling: hal, toilet, kelder, woon kamer met erker, open haard 8x3.50, uitgebouwde serre ach terzijde, 5x3 open keuken. Verd.: 3 slaapkamers waarvan één ingericht als keuken. Badka mer met ligbad en 2e toilet. Royale tuin aan voor- en achter zijde. Vraagprijs: 1195.000,-k.k. LANGE BRINKWEG 61 Uniek gelegen helft van dubbel woonhuis met apartstaande diepe garage, perfect van bouw en isolatie. Entree, hal, toilet, grote kelder kast, ruime zit/eethoek, woonka mer met open haard, open keu ken met koelkast, vrieskast, inge bouwde kookplaat, vaatwas- machine Verdieping: zeer grote badkamer met ligbad, aparte douche, 2e toilet, aansluiting was machine en droogtrommel, 2e grote slaapkamer, beide met vaste kasten en v.w., kleinere ■3e slaapkamer. 2e verdieping: ■aparte c.v. ruimte, overloop met bergruimte, zeer grote zolderka mer met dakkapel, momenteel in gebruik als ouderslaapkamer. Kwaliteitsbouw. Incl. volledige vloerbedekking. Vraagprijs: f240.000,- k.k. AMERSFOORTSESTR. 90A Bouwstijl '30, bouwjaar '33. Centraal gelegen vrijstaande ka rakteristieke villa met dubbele oarport. Het pand is recentelijk geheel gerenoveerd: olie-stook c.v. (1979), nieuwe electrische bedrading, isolerende beglazing, thermostaatkranen etc. Bereikbaar via 200 meter lange oprit. Zeer geschikt voor paar denliefhebber. Indeling: zeer luxe entree, toilet, kelder, stookruimte, keuken voor zien van alle luxe benodigde in- bouwapparatuur. Ruime kantoor kamer (eigen ingang), woonka mer met magnifieke schouw en open haard, parketvloer, balken- plafond, eethoek; aansluitend serre-kamer met openslaande deuren naar tuin met vijver, ga zon (mogeiijkh. springbak). Via open trap naar eerste verdieping met ouderslaapkamer (20 m2) met klein balkon en toegang tot badkamer met ligbad, dubbele v.w. en tweede toilet. Twee ruime slaapkamers (beide ca. 15 m2). Via vaste trap naar zolder met grote slaapkamer met v.w. en grote bergruimte, riet geheel verkeert in prima staat van onderhoud. Moet beslist van binnen gezien worden. Vraagprijs: f450.000,- k.k. INSINGERSTRAAT 64 Rustig tegenover het bos gele gen helft van een dubbele villa, in 1978 geheel gerenoveerd. Gelegen op 885 m2 eigen grond, met dubbele garage. Het pand is geïsoleerd ten aanzien van het dak, de spouwmuren en de be glazing. Indeling: souterrain, te gebruiken als studeerkamer o.i.d. Parterre: PR. HENDRIKLAAN 138 Een bijzonder gunstig gelegen appartement, parterre, in een perfecte staat van onderhoud. In deling: entree, royale L-vormige woonkamer, geheel voorzien van parket, badkamer, mooie slaap kamer met een vaste kasten- wand. Onder het appartement bevindt zich een afzonderlijk ge legen garage, welke ook geheel verwarmd is, voorzien van elek tra. Het is gelegen in het flatgebouw Baarnstein nabij het station, de bossen, bushaltes en het winkel centrum. Oplevering: direct. Vraagprijs f 298,- k.k. Makelaars in onroerende goederen leden NVM Hel adres van Schoeman Makelaars is Middelwijkstraat 54, Soest TELEFOON 1 3539 b.g.g. 16955 Schoeman Makelaars heeft ook kantoren in Amersfoort, Hoofddorp, Leusden, Tiel er Veenendaal De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons werd toegekend aan Teunis Evert Koudijs. Ter gelegenheid van de viering van Ko ninginnedag reikte de Commandant Datim, Luitenant-Kolonel A. Kroes, een Koninklijke Onderscheiding uit. Deze uitreiking vond plaats voor het front van militaire en burgemede werkers van het depot en in aanwezig heid van de naaste familie van gedeco reerde. Gedecoreerde is geboren in Zeist op 8 augustus 1937. Decorandus is als administratief me dewerker werkzaam bij het Secretarie en Archief van het Datim. Door de menselijke warmte die hij uitstraalt, geniet hij ieders vertrouwen. Hij heeft een gedetailleerde kennis van de secre tarie- en postwerkzaamheden. Op ba sis van deze kennis reageert hij steeds slagvaardig en weldoordacht. Hij wordt gewaardeerd en gerespecteerd door chefs en medewerkers. Door zijn grote inzet en bewonderenswaardige doorzettingsvermogen, zorgde decorandus ervoor dat de werkzaam heden op de secretarie op goede wijze konden worden gecontinueerd. Ook buiten dienst toont de heer Koudijs de bereidheid zich in te zetten voor an deren. Zo treedt zijn gezin op als op- vangadres voor Vietnamese vluchte lingen. In deze sociale taak is hem niets te veel. Tijdens zijn vakantie neemt hij Vietnamese vluchtelingen mee om hen kennis te laten maken met andere delen van Europa. In aansliiiting aan de medailleuit- king was er gelegenheid de decorandus te feliciteren in Het Trefpunt van het Datim. Ina Brouwer in Amersfoort In de Amershof, Snouckaertlaan 11, zal op de 9e mei een openbare avond ge houden worden van 20.00 tot 22.30 uur. Ina Brouwer, lijsttrekker van de Com munistische Partij van Nederland, zal op deze avond het woord voeren over 'Wat wil de CPN?Kaarten a 0,50 zijn verkrijgbaar bij dé ingang op 9 mei. De burgemeester maakt bekend dat met ingang van 1 mei 1986 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie, af deling algemene zaken en stadsont wikkeling (geopend iedere werkdag van 9.00 - 12.00 uur), alsmede in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum, Steenhoffstraat 9a en in de plaatselijke bibliotheken, ter inzage ligt het door Burgemeester en Wethouders op 2 april 1986 vastgestelde uitwerkingsplan Win kelcentrum Overhees. Tegen het ontwerp van dit plan zijn geen bezwaren ingediend en bij de vaststel ling zijn in het ontwerp geen wijzigin gen aangebracht. Derhalve is niemand bevoegd om te gen het plan bij Gedeputeerde Staten van Utrecht bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat vanaf vandaag gedurende drie maanden voor iedereen in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum, bij de hulpsecretarie Soesterberg en bij bureau huisvesting, Prins Hendriklaan ter inzage is gelegd de Woonruimte verordening Soest 1986 en de daarbij behorende richtlijnen A, B, C en D. HILDEBRANDLAAN Op uitstekende stand gelegen vrij staande woning (1936) met gara ge en diepe, geheel vrije tuin (zuid). Totale opp. 890 m2. Ind.' vestibule gang toilet, grote woonkamer (8 45 x 3 65) met fraaie open haard gemoder niseerde keuken, verd. 2 grote slaap kamers (achter met balkon), 1 kleinere slaapkamer ruime waskamer, douche, vaste trap naar grote zolder met kamer. Voorzien van c.v Inhoud ca 450 m3. Gevraagde koopsom f325.000,- k.k. MAKELAARSKANTOOR W. W. DEELEN b.v. Gallenkamp Pelsweg 11 Soest Tel. 02155-15360* b.g.g. 17251, 21752 of 10262 Inbraak Irenelaan Een onbekende dader heeft vorige week zijn poging tot inbraak in het huis van de familie K. aan de Irenelaan voortijdig moeten opgeven. Hij was met een in de achtertuin gevonden lad der op het wc-raampje afgegaan, dat hij met een tafelpoot forceerde. Omdat een kind wakker werd vluchtte- hij vla de achterdeur de woning uit. Er werd niets vermist. WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" De woonruimteverordening Soest 1986 is op woensdag 23 april 1986 in werking getreden. In samenhang met de auto matisering van de administratie van woningzoekenden leidt dit tot een groot aantal veranderingen. Hier volgen die veranderingen. 1. Het bewijs van inschrijving Het 'oude bewijs van inschrijving' - de kaart die ieder halfjaar moest wor den opgestuurd -is vervallen. Daar voor in de plaats is een nieuw bewijs van inschrijving gekomen. Dit is 1 jaar geldig. Degene die in januari in geschreven is - het jaar waarin maakt niet uit - zal uiterlijk in januari daar na de inschrijving moeten verlengen. De inschrijvingen in een andere maand zullen de inschrijving voor die maand van inschrijving moeten I verlengen. In een jaar kan er veel veranderen. Inkomens, de samenstelling van het huishouden, maar ook de woonwen sen kunnen veranderd zijn. Daarom wordt de inschrijving alleen verlengd als het formulier 'verzoek om ver lenging en/of verandering van de inschrijving als woningzoekende' is ingevuld. De gegevens ervan worden dan gecontroleerd met de gegevens van bureau huisvesting. Alleen op grond van de juiste gege vens is rechtvaardige verdeling van woonruimte mogelijk. Maar ook tussentijds kan met het formulier de inschrijving worden veranderd. 3. Het eindjaar van het punten systeem was 1986 In het Soester urgentiesysteem werd alles wat door tijd verandert bere kend door terug te tellen van 1986. Dat is nu verschoven naar 1991. 5 jaar x 12 maanden x 2 punten 120 punten bij uw puntenaantal. Ook het puntenaantal voor de leeftijd zal voor veel woningzoekenden veran derd zijn. In het informatie-bulletin 'urgentiesysteem voor woningzoe kenden' wordt het puntensysteem beschreven. 3. Lidmaatschap van één van de woningbouwverenigingen De 12 punten hiervoor wilde iedere woningzoekende graag hebben. Veel woningzoekenden werden snel lid. Men bedankte weer als men een wo ning had. Dat betekende heel veel werk voor de woningbouwvereni gingen en bureau huisvesting. Het was de bedoeling dat woningzoe kenden lid bleven. Daarom komt een woningzoekende alleen voor de 12 punten in aanmerking als men lan ger dan een jaar lid is. De Woningzoe kende, die in 1985 lid werd en is, houdt het recht op de 12 punten. Bij de toe wijzing van zorg en woningen - wonin gen met voorzieningen voor ouderen en bejaarden - tellende de 12 punten niet meer mee. 4. Sommige mensen mogen in meer gemeenten inschrijven In de woonruimtebeschikking 1984 heeft de Staatssecretaris bepaald dat een aantal groepen mensen in het hele land voor een woning in aan merking moeten kunnen komen. Dit zijn gepensioneerden, arbeidsonge schikten en langdurig werklozen, maar ook iedereen, die in verband met een echtscheiding woonruimte zoekt. Ook zij die in Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leus den of Woudenberg werken en niet in de gemeente Soest wonen, moe ten nu kunnen inschrijven als wo ningzoekende. Als meer woningzoekenden worden ingeschreven, zou dit voor alle wo ningzoekenden een langere wacht tijd betekenen. De gemeenteraad heeft bepaald welke woningzoeken den voorrang moeten hebben om in Soest of Soesterberg te (komen) wo nen. Deze woningzoekenden zijn: de inwoners van de gemeente Soest en de personen van elders, die iedere dag naar hun werk in Soest(erberg) moeten reizen. Zij ontvangen 60 pun ten 2^2 jaar inschrijfgeld) extra; de andere woningzoekenden - die niet in Soest(erberg) wonen, maar wel maatschappelijk gebonden zijn - en recht op inschrijving hebben. Zij ontvangen 36 punten V& jaar inschrijftijd) extra. Maatschappelijk gebonden is men: als men vroeger tenminste 5 jaar lang in de gemeente heeft gewoond; óf: als men uit het buitenland naar Soest of Soesterberg terug wil keren en voor het vertrek naar het buitenland woonde u 3 jaar lang in de gemeente; óf: als men in de gemeente Soest wil wonen omdat er een familielid in de eerste of tweede graad woont. Dat kan een (groot)ouder, een (klein) kind, een broer, zwager of (schoon) zuster zijn. In ieder geval moeten ze zelf minstens 3 jaar lang in Soest of Soesterberg wonen. 5. Verbetering van de informatie De toewijzing van woningen is zo dui delijk mogelijk beschreven in de vol gende informatie-bulletins. Dit zijn: a. het informatie-bulletin 'Welk type woning met welk aantal kamers wordt toegewezen?' b. het informatie-bulletin 'Huur- en kooplasten' c. het informatie-bulletin 'Urgentie systeem voor woningzoekenden.' Van deze informatie-bulletins ont vangt iedere ingeschreven woning zoekende een exemplaar. 6. De stijging van de voor toe wijzing noodzakelijke punten- aantailen Onder de punten 2 en 4 zijn de ver hogingen in het urgentie-systeem toe gelicht. Alle voor de toewijzing nood zakelijke puntenaantallen zullen ca. 180 tot 190 punten stijgen. Voor de woningzoekenden betekent dit, dat: als de huishoudensgrootte bij de woning past; én hun inkomen bij de woonlast van woning past; De volgende puntenaantallen voor toe wijzing gelden Huurlast ca. 300,-- per maand: 2 kamer-'splitsflat' was ca. 120 punten, nu: 310punten 3 kamer-flatwoning was ca. 130 punten, nu: 320 punten 4 kamer-flatwoning zonder lift was ca. 100 punten, nu290 punten A.A. van Breukelen ONROEREND GOED Assurantiën NBVA Vraagt met spoed te koop voor diverse relaties: Luxe vrijstaande woning of helft van dubbele villa. Prijsindicatie f350.000,-. Drive-in woning. Prijsindicatie f 135.000,-. Helft van dubbel woonhuis, achterstallig onder houd geen bezwaar. Prijsindicatie f 150.000,-. Ook kunnen wij i.v.m. onze recente verkopen nog enige op drachten aanvaarden. Onze verkooptaxatie is altijd gratis. Vraag vrijblijvend onze speciale voorwaarden en courtage regeling aan. "Voor het eerst ontdekte ik dat het ge zegde: 'Heer, help mij tegen mijn vrien den, met mijn vijanden reken ik zelf wel al', soms veel waars bevat." Dat schrijft de onlangs afgetreden voorzit ter van de voetbalvereniging s.o.Soest, Herman Ankoné, in een ingezonden stuk in het clubblad "De Spetter" van vorige week, waarin hij zijn visie uitge breid weergeeft op de oorzaken en de aanleiding van zijn plotselinge aftreden. Ankoné onderstreept daarin dat - an ders dan de berichtgeving van de ver eniging tot dusver heeft doen vermoe den - de onenigheid binnen het Soest- bestuur over de affaire Plomp-Ankoné wel degelijk de aanleiding voor zijn opstappen is geweest. "Dit aftreden gebeurt niet, "aldus Ankoné, "omdat ik tot de conclusie ben gekomen dat het belang van de vereniging daarmee het best gediend is, maar omdat de overige bestuursleden mij lieten vallen in de kwestie Plomp-Ankoné." De oud-voorzitter - die wegens zijn gro te verdiensten voor de club een aantal jaren geleden werd benoemd tot ere voorzitter (een titel die doorgaans "voor het leven" wordt gegeven) - blikt in zijn verklaring uitvoerig terug op de voorgeschiedenis, waarin het be stuur van s.o.Soest al eerder in botsing kwam met de wethouder van Sportza ken en voorzitter van de Sportstichting, vooral naar aanleiding van de jaarver gadering van de Sportstichting die in afgelopen jaren zijn gehouden. Ondanks fel protest van de wethouder hand haafde Soest toen de kritiek. "Als in de weken voor de gemeente raadsverkiezingen de heer'Plomp dan uitspraken doet over hoe een politicus in de gemeentepolitiek moet functione ren, en deze uitspraken lijnrecht in strijd zijn met het door hem gevoerde beleid, acht ik het acceptabel iets te zeggen over de taak van vereniging, ouders en gemeentebestuur bij het scheppen van voorwaarden en moge lijkheden voor het beoefenen van de sport. Omdat de heer Plomp de politiek verantwoordelijke wethouder voor sport is, richt ik mij voor dat gedeelte van mijn toespraak tot hem. Persoonlijke aanval Ankoné merkt op dat Plomp, als de uit spraken in de pers komen, daarop niet reageert met een weerlegging van zijn kritiek, maar met een persoonlijke w (in verschillende kleuren) Vrijdag 9 mei is het bureau sportstich ting, Steenhoffstraat 6, de gehele dag gesloten. Huurlast ca. 400,- per maand: 4 kamer-flatwoning met lift was ca. 70punten, nu: 260punten 4 kamer-flatwoning zonder lift was ca. 130 punten, nu 320 punten eengezinswoning was ca. 230 punten, nu: 420 punten bovenwoning (gestapelde bouw) was ca. 230 punten, nu: 420 punten Huurlast ca. 550,-- per maand: 4 kamer-flatwoning zonder lift was ca. 130 punten, nu320 punten 4 kamer-flatwoning met litt was ca. 90punten, nu: 280punten eengezinswoning was ca. 140 punten, nu: 330punten 2 kamer-bejaardenwoning was ca. 200 punten, nu390 punten Bovenstaande puntenaantellen zijn prognoses. De daadwerkelijke toe wijzing zal moeten uitwijzen of de ze schattingen juist zijn. Niemand kan aan deze opgave rechten ont lenen. De cijfers hebben alleen betrekking op zogenaamde standaardwoningen dus woningen zonder een bijzonder aantrekkelijke ligging of andere kenmerken. De cijfers hebben betrekking op de woningen in Soest. In Soesterberg liggen de aantallen als regel hoger. Deze zomer zullen de aantallen voor duurdere woningen - vooral de flat woningen - sterk kunnen dalen door het grotere aanbod in verband met de oplevering van nieuwbouwwo ningen in Overhees IV. Op dit moment wordt hard gewerkt aah het aanmaken van de bewijzen van in schrijving en van de informatie-bulle tins. In de eerste twee weken van de maand mei zullen deze aan de woning zoekenden worden toegezonden. Het aan tal woningzoekenden bedroeg per 15 april 2930. Ondanks de omvangrijke nieuwbouwin- spanningen blijft het totaal aantal wo ningzoekenden op een vast peil. De woningzoekenden - die in de maan den januari tot en met mei werden in geschreven - hebben hun inschrijving inmiddels moeten verlengen. Zij - die in de maanden juni, juli en augustus ingeschreven - zullen dit de komende weken moeten doen. Dit om dat hun maand van inschrijving sa menvalt met de vakantiemaanden. In de praktijk blijkt dat 23% van de woning zoekenden niet langer ingeschreven wil blijven. Dit zijn ca. 50 inschrijvingen per maand. aanval. "De door de heer Plomp ge maakte opmerkingen aan mij persoon lijk acht ik beledigend en grof, en voor wat de door hem genoemde feiten be treft onwaar'aldus Ankoné. Nadat Ankoné in een besloten bestuur- vergadering van de Sportstichting zijn feitelijke kritiek handhaafde maar zijn excuses aanbood voor de persoonlijke elementen van kritiek, ontving het bestuur van s.o.Soest een brief van de wethouder, waarin deze vaststelt dat Ankoné zijn uitlatingen heeft gedaan als voorzitter van s.o.Soest en met het oog op de verkiezingen. Plomp wijst "deze handelwijze en motivatie ten sterkste af" en wil van s.o.Soest een nadere, schriftelijke reactie. 'In de fout' Volgens Ankoné ging Plomp met deze brief "een aantal keren in de fout". Uit de notulen blijkt dat hij niet heeft gezegd de uitspraken als Soest-voorzit ter te doen en bovendien "acht ik het een wethouder onwaardig als hij naar buiten toe voor de zoveelste keer citeert uit een besloten vergadering. Desondanks verstuurt s.o.Soest een brief aan de wethouder waarin het bestuur zich distancieert van "de wijze en het tijdstip" waarop Ankoné zijn uitspraken heeft gedaan en zijn ex cuses aanbiedt voor het "pijnlijke inci dent". Ankoné: "Onmiddelllijk na het vast stellen van deze antwoordbrief heb ik de bestuursvergadering verlaten met de mededeling dat ik mij zou beraden over mijn positie als voorzitter. Toen op 1 april deze brief inderdaad aan de heer Plomp verstuurd werd, heb ik de- v.Weedestr.59 tel.12424 Soest zelfde dag de vice-voorzitter opgebeld met de mededeling dat ik als voorzit ter van Soest bedank. Dat ik Soest moet verlaten op het moment dat de vereniging o.a. financieel gezond is, organisatorisch goed in elkaar zit, een uitstekend jeugdplan ontwerpt en gaat uitvoeren en zich voorbereidt op haar 60-jarig bestaansfeest, spijt mij. Voor het eerst ontdekte ik dat het ge zegde: 'Heer, help mij tegen mijn vrienden, met mijn vijanden reken ik zelf wel af'veel waars bevat. Belang Bij monde van secretaris C. Verkerk geeft het bestuur een spaarzaam com mentaar op de brief, ook naar aanlei ding van vragen in "De Spetter" over het gebrek aan informatie over het conflict. Verkerk schrijft: "Het bestuur heeft bewust gekozen voor een sum miere berichtgeving in de Spetter, om dat daarmee het belang van de ver eniging het best gediend was", maar verzuimt zelfs de geringste toelichting op deze uitspraak. Tenslotte merkt de secretaris op dat het bestuur zich nim- mer oneens heeft verklaard met de in houdelijke kritiek van Herman Ankoné op het sportbeleid in Soest in het alge meen en op de heer Plomp in het bij zonder." Op een andere plaats laat Verkerk we ten dat het aftreden van Ankoné voor al een gevolg was van samenwerkings problemen. "De Confrontatie met de heer Plomp zou - bij een goed samen werkingsverband - beslist geen breek punt geweest zijn. Inhoudelijk heeft het bestuur ook geen moeite met de kritiek door de heer Ankoné geuit." Dë voorzitter van den raad, die nog wel eens verschillende dingen laat glip pen, meende de richting van den „nieuwen koers" scherp te moeten bestrij den. ZEd. Achtb. deed dat zeer scherp en duidelijk. De rechten en plichten van den raad als college, werden principieel uiteen gezet en erkend, maar daartegenover, dat een raadslid, na het uiteengaan van de vergadering, een gewoon ingezetene is, die geen enkel recht kan doen gelden, om bij ambtenaren inlichtingen te vragen, die niet ieder ander bur ger ook kan krijgen. Alleen als lid van een door den raad benoemde Com missie kunnen inlichtingen voor de vervulling van dien taak worden ge vraagd. Door B. en W. zijn dan ook zeer terecht aan de ambtenaren beve len gegeven, alleen inlichtingen te geven met toestemming van B. en W. Bij die verklaring was geen woord Fransch, maar ronde Hollandsche woor den, duidelijk gezegd. En ook werd die lijn gevolgd bij de discussie. Wij schreven van een demonstratie door de heeren Stroband, Van de Ven en Thijssen in hun actie tegen de goedkeuring der Gemeenterekening '34. En dat heeft er alle schijn van, dat dit zoo bedoeld was. Elk, die het lijvig verslag leest, moet tot die overtuiging komen. Groote, dikke woorden, over dingen die heel gewoon genoemd kunnen worden. Om enkele voorbeel den te noemen: „Overschrijvingen zijn uit „den booze!terwijl het is een administratieve handeling, die altijd en overal plaats vind en in overeen stemming is met de officieele rekeningsvoorschriften, en als een vanzelfs- heid speekt. Men heeft een crediet verleend voor een bepaald werk in '35, en dat werk is niet af, maar zal in '36 afgemaakt worden. Wat is er dan natuurlijker als ook het overschot van het verleende crediet naar den dienst '36 wordt overgebracht? Even dwaas is 't om te spreken over het „verderfelijke," en niet „te to- lereeren" van „kasgeld-leeningen." Gebruikelijk is, dat verschillende buitengewone uitgaven gefinancierd wor den uit tijdelijk opgenomen gelden, om dan later het totaal bedrag om te zetten in een vaste leening. Stel dat zoo iets niet zou plaats hebben, hoeveel vaste leeningen zou men dan krijgen over bedragen van 100,-- of minder of eenige honderden guldens. Spreekwoordelijk in Soest is altoos nog een leening voor de pet van den bode. Tot die dwaasheid zou men komen als men zou aanvaarden het stand punt van die heeren inzake kasgeld-leeningen. Het meest ergelijke is eigenlijk wel, het met een zekere pathos spreken over de toename der schuld van de gemeente met 370 duizend gulden in 7 ja ren. Eén van beiden, of de heeren geven daardoor blijk, dat zij niet in staat zijn een zuiver beeld te geven van den werkelijken toestand, of het is op zettelijk onjuist voorgesteld met een bepaald doel en dan is dit minder fraai. Wat is de werkelijkheid? Die schuld is er, maar daarvoor is een leening gesloten voor het gasbedrijf, een nog steeds winstgevend bedrijf, tot een bedrag van 280 duizend gulden. Dus, koopt iemand een zaak of huis en hij leent daarvoor geld, dan is dat, volgens hun conclusie, verarming of achteruitgang. Wij vragen: Is het de taak van raadsleden, om door een onjuiste voorstel ling, de ingezetenen te verontrusten? ,De nieuwe koers" is nog niet erg verheffend In persconferentie bijeengeroepen op het Gemeentehuis werd ons Zater dagmorgen medegedeeld, welke groote plannen men heeft. Wijlen H.M. Koningin-Moeder heeft niet alleen met hare inwoning Soest vereerd, doch stelde ook zeer veel belang in het wel en wee der Gemeente. Haar wandel ritten maakte zij bizonder graag in Soest en Soestdijk. Zij steunde de Commissie voor Weldadigheid hier ter plaatse, vervulde haar kerkplichten in de Oude Kerk, en interesseerde zich voor de inwo ners van Soest. Dit alles heeft de Soestenaren niet alleen met dankbaarheid vervuld, doch schept ook een zekere verplichting aan de nagedachtenis van de Hooge Vrouwe. De Gemeente-secretaris, de heer Batenburg, heeft de eerste ge dachten geopperd omtrent het oprichten van een monument. Met volle instemming van B. en W. is deze idee Vrijdagavond ten Raad- huize overgedragen aan een vijftal vereeniglngen van Soest-Soesterberg. Gezamenlijk zal getracht worden tot uitvoering te komen. Een commissie zal benoemd worden, alsmede een eere-comité, want bij de onthulling van het monument stelt men zich voor 1 of 2 dagen passende feestelijkheden te organiseren, die zoowel de Inwoners als de zomergasten van Soest een aan gename herinnering geven zullen. Architect Beers van Huis ter Heide gaf een schets van een door hem gemaakt ontwerp van een gedenkzuil, doch hierover is nog geen beslissing genomen. Het eenig vaststaande is de plaats, waar het monument verrijzen zal, n.1. op het oude, historische plekje onzer gemeente, in het plantsoentje tegen over de Ned. herv. Kerk aan de Torenstraat, met het front naar Soestdijk. Het belooft een mooie aanwinst voor Soest te worden, waar iedereen graag aan meehelpen zal.

Soester Courant | 1986 | | pagina 5