feest MEE EN PROFITEER! 5 JAAR EIGEN KLEUREN-LABORATORIUM Schoemaker vertelt u wat microgolf koken is BIJ ONS OP SOEST van oosten Burgemeester Scholten opende 'Le Saladier' PAGINA 8 O EST De Ploeg DONDERDAG 1 ME11986 SOESTER COURANT PAGINA 9 o Pïo Breng nu uw kleurenrolletje bij Foto van Oosten enindien u alles direkt 2 x laat afdrukken de 2e set foto's slechts voor f 0.49 per stuk* 12V2 Jaar op 'De Stapsteen' A.s. zondagmiddag in 'Willem I' Tweede breakdancewedstrijd om kampioenschap Soest Men verzoekt ons opname van het volgende: Een eeuw elektriciteit Willen bewoners Hobbemalaan en omgeving geen groen? 6.995, 5-11512 SOORTEN eekt in de met mij op /rijblijvend, I Amersfoort tion). 7. 2 uur. aatsing IENDE MHEDEN arantie SHELL aan »or c.v. In- (02155) Microgolf koken is een snelle kook- methode die gebruik maakt van de eigenschappen van microgolf-energie in plaats van de hitte energie die ge bruikt wordt bij gebruikelijk koken. Microgolven zijn wat de naam inhoudt: het zijn kleine golven. In feite zijn het elektromagnetische golven. Dat klinkt moeilijk maar zij zijn zeer familiaal onder andere vormen zoals televisie, FM, radiouitzendingen, zelfs radar en ruimtecommunicatie. Dit zijn alle elektromagnetische golven. Microgolven zijn een energievorm en niet een hittevorm en door hun wissel werking met het voedsel veroorzaken zij het heet worden van het voedsel door een wetenschappelijk verschijn sel dat 'Molekulenwrijving' genoemd wordt. De microgolf-energie is ontwikkeld door een middel dat Magnetron ge noemd wordt. Dit is een vacuum of elektronische buis. De microgolven worden beperkt tot binnenin de oven en kunnen niet naar buiten ontsnappen vanwege hun onvermogen om door metaal te dringen noch door het spe ciaal ontworpen metalen doorkijk- maas dat het deurglas bedekt. Microgolven dringen diep in het voed sel door, 1 tot 4 cm. afhankelijk van het voedsel dat gekookt wordt. Bij het doordringen in het voedsel veroor zaken zij de trilling van de molekulen tegen elkaar met een zeer grote snel heid; in feite meer dan 2.000 miljoen keer per seconde, hierdoor ontstaat wrijving die warmte oplevert en daar door het koken veroorzaakt. Microgolven worden alleen aangetrok ken tot vochtmolekulen. De microgol ven zijn ongevoelig voor zekere materies zoals glas, plastiek en papier en gaan er rechtstreeks door zonder enig effekt. Daardoor kunnen schalen betrekkelijk koud blijven tijdens het koken. De metalen wanden van de oven en het deurmaas zorgen er voor dat de micro golven beperkt blijven tot binnenin de oven. Zogauw de deurklink gehanteerd wordt, wordt de microgolf-energie uit geschakeld. Zoals met alle kookmethodes zijn er technieken voor de bereiding en het ko ken van spijzen. De te volgen technie ken voor microgolven zijn als volgt: RoerenMicrogolf koken vereist minder roeren dan gebruikelijk koken bijvoorbeeld sauzen, welke 'voortdu rend roeren' vereisen in gebruikelijke recepten. Ze behoeven slechts af en toe geroerd te worden wanneer gekookt wordt in de microgolfoven. Spijzen waarin niet kan worden geroerd moeten soms omgedraaid worden, bij voorbeeld het ontdooien van een volle dig pak. Staantijd: Alle spijzen blijven voortko- ken nadat zij van de hittebron werden verwijdert. Met klein voedsel duurt dit langer dan de tijd nodig om het op te dienen. Voor grotere spijzen kan het kookproces voortduren gedurende 5-10 minuten nadat het voedsel uif de oven werd verwijderd. Kook de spijzen nooit helemaal gaar maar laat het koken zich voltooien tijdens de staantijd. In dien het voedsel niet gaar is na de staantijd, kan u het nog voor enkele minuten koken. Beschermen: Spijzen welke ongelijk matig van vorm zijn, kunnen ongelijk matig koken of ontdooien ten gevolge hebben, bijvoorbeeld kip. Om dit te overkomen wikkelt u kleine stukjes of reepjes folie rond de delicate delen, zoals de uiteinden van de vleu gels en de poten, om gaar of worden te vertragen tot de omvangrijke gedeelten bijna gaar zijn. Afdekken: Wanneer u gebruikelijk kookt, dekt u pannen en kookpotten af om het vocht te behouden en om het ko ken te versnellen. U doet hetzelfde in microgolf koken, maar de deksels kunnen verschillen. Wanneer onze re cepten u voorschrijven om af te dekken kan u plastikfolié gebruiken. Het mag het voedsel niet raken, of een omge keerd bord of een microgolfveilig stoofpotdeksel. Wees voorzichtig bij het verwijderen van deze deksels, om dat de stoom uw handen zou kunnen schroeien. Sommige recepten vereisen een afdekking met keukenpapier of servetten. Deze laten de stoom ont snappen, absorberen het teveel aan vocht en voorkomen spatten. Sommige spijzen hebben hun eigen natuurlijke bedekking zoals aardappelen in de schil, tomaten enzovoort. Zorg ervoor dat de bedekking doorgeprikt is om de stoom te laten ontsnappen. Plaatsing van het voedsel: De buiten kant van het voedsel kookt eerdedr dan het midden. Wanneer u meerdere stuk ken kookt, plaatst u ze rond de draaita fel of schotel met een open plaats tussen elk stuk. Plaats de kleinste stuk ken in het midden. Indien u een maaltijd opwarmt op een bord, plaats u het samengeperste voedsel rond de buitenrand en het minder compacte voedsel in het midden. Schoemaker in de Winkelkring Van Weedestraat geeft verdere inlichtin gen. Diefstal uit kelderbox R. van H. uit Soest meldde vorige week bij de politie de diefstal van een paar startkabels en een torsiesleutel. De ge reedschappen waren gestolen uit zijn kelderbox aan de Weegbreestraat. De dader bleek de deur te hebben inge trapt. Racefiets gestolen A. van A. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn racefiets met 10 versnellingen. Het rijwiel was ontvreemd uit zijn kelder box aan de Smitsweg en had een waar de van ca. 750 gulden. Vernieling aan auto Mevrouw R. T. uit Soest meldde de po litie vorige week dat onbekenden haar auto met een scherp voorwerp hadden, bekrast. De wagen stond geparkeerd aan de Kruisweg. Verhalen uit vervlogen jaren vergeet je niet. Oude mensen vertel len graag over de dingen die voorbijgaan. In "Bij ons op Soest" pu bliceert de Soes ter Courant de herinneringen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. J. C. van Schagen dichtte"Wat eigen wasgaat van je heen en ziet niet om je blijft alleen. Jan Visser ontmoet hen, luistert geïnteresseerd en schrijft hun re laas op. Vandaag: de heer J.H. Hom (85) De sportman: 'Waar ik de grootste hekel aan had, was dat je een excur sie met de gemeenteraad uit je eigen zak moest betalen. Ik was een gewone arbeider en als je verzuimde op je werk vanwege je raadlidmaatschap, kostte het geld. Voor een commissieverga dering kreeg je in die tijd drieënhalve gulden presentiegeld. Twintig jaar heb ik voor de KVP in de Soester gemeenteraad gezeten. In mijn eerste periode van 1935 tot 1941 onder burgemeester Deketh. De raadzaal bevond zich toen nog in het gemeente huis. Raadscommissie als Welzijn en Cultuur bestonden helemaal niet. Ik zat wel in de Gascommissie. Financiën heb ik nooit gedaan. Het was allemaal veel gemoedelijker dan tegenwoordig. Wel werd er uren gediscussieerd en vergaderd net als nu. Maar niet met al dat gedoe er omheen. Eén periode ben ik lijsttrekker geweest. In de oorlog was de raad ontbonden en hadden we een NSB-burgemees ter. Vlak na de oorlog kwam Des Tombe terug. Daarna hadden we een zekere Visser en vervolgens baron Bentinck. In 1970 heb ik de raad verlaten, want de KVP vond het niet juist dat een 65- plusser nog gemeenteraadslid was. Kijk, dit is mijn gemeentepenning, zo als joop v.d. Brakel nu heeft gehad. In Hilversum was ik al jong bestuurs lid van de voetbalclub EMM. Een ka meraad van mij zat in het bondsbe- stuur en wilde hier ook een club op zetten. Ik was net verhuisd naar Soest en zo ontstond 'De Ploeg' in 1926. Op 9 mei a.s. bestaan we precies zestig jaar! De ploeg staat in het wapen van Soest en vrij veel leden waren van boeren afkomst. De ploeg was voor ons het symbool voor hard werken en dat wil den die jongen leden wel. Ik heb zelf nooit meegespeeld. Naast het Gasbedrijf aan de Lange Brinkweg werd een terrein uitgezet. Vóór er gespeeld werd moesten eerst de verse en minder verse koeieplakken weggeschopt worden. We hadden één elftal, maar iedereen kwam kijken en zodoende kreeg je veel kennissen. In 1932 takelde de vereniging af. Men had in die tijd nog niet zoveel verstand van de voetbalsport. Het woord 'schoppen' werd wat letter lijk opgevat. Het incasseringsvermogen van de tegenstanders moest groot zijn om 'De Ploeg' te weerstaan. We waren een katholieke club en onze geestelijke adviseur, kapelaan van Wijk, raadde ons aan de club te ontbinden en de naam te veranderen in 'Be Quick.' Die Engelse naam trok nieuwe leden, die wat van voetbal afwisten, en zo wer den we zelfs kampioen. Maar de mees te leden wisten niet eens wat 'Be Quick' betekende. De Nieuwe Soester Die eerste twintig jaar heb ik alle be stuursfuncties doorlopen. Van penning meester tot secretaris en voorzitter. In het reglement stond dat elk lid R.K. moest zijn. Pastoor Lommerse sloeg nooit een wedstrijd over. Financieel hadden we het altijd moei lijk, want subsidie bestond nog niet. We hadden wel veel geld nodig voor materialen en voor de afrastering. We zijn vaak verhuisd, van het ene veld naar het andere. We hebben zelfs nog op de Eng gevoetbald, vlakbij het kerkhof. Daarvóór voetbalden we ach ter het café van Gijs Middelman in de 'Birkt.' De afrastering was nodig om te voorkomen dat de bal in de aangren zende tuinen terecht kwam. Uiteindelijk verhuisden we naar de Bosstraat. Een fusie tussen Be Quick en DIOS heeft ons veel goed gedaan. DIOS was een voetbalclubje in Soest- dijk: 'Door Inspanning Ontspanning Soestdijk.' Vriendschappelijke ontmoetingen lie pen altijd uit op ruzies. In 1945 kwam de samensmelting tot stand: B.D.C. Dat betekende Be Quick DIOS Combi natie. Toen wilde men de sport scheiden van de kerk en verdween het R.K. na heel wat strubbelingen op de ledenverga dering. In 1970 werd het s.o.Soest Sport Organisatie Soest. De badge van 'Soest' op het tenue toont nog steeds trots'de ploeg'! In het dagelijkse leven was ik drukker. Alles met de hand. Ik heb nog bij Smit gewerkt. Toen ik hier kwam wonen, bestond net een jaar 'De Nieuwe Soes ter,' een huis-aan-huisblad dat het niet heeft volgehouden. Maar de naam staat nog steeds boven de deur van deze drukkerij, die ik overnam in 1939. Ik heb heel wat vergaderd in mijn le ven. Maar ja, ik had ook nog een vrouw getrouwd die had liever niet dat ih zo vaak wegging. Voetballen was voor mij nummer één. Van de tien wedstrijden heb ik er negen gezien. Ik zie precies wat ze verkeerd doen. Het voetballen is harder geworden, maar de gezelligheid is gebleven. Veel leden zijn echte clubvrienden. Die binding bij 'Soest' is erg belangrijk. Daar gaat het om.' JAN VISSER. Naschrift: Twee weken geleden is een hinderlijke vergissing in mijn interview met mijnheer Bakker uit Soesterberg geslopen. Een lezer maakte mij er op attent dat in 1940 de vliegbasis niet werd aangevallen door Duitse Dakota's(?), maar door Junkers en drie-motorige Heinkels. Excuus voor dit vliegende anachronisme. fotografie winkel studio kleurenlab geldt dus niet voor nabestellingen U weet het toch al? Bij ons: 1. Betere kwaliteit kleurenfoto's. 2. Veilig. Films blijven in huis, worden niet opgestuurd. 3. Voor 10.00 uur brengen dezelfde dag gereed, ook op zaterdag. 4. Weekendservice. Uw film vóór zondag 24.00 uur in onze brievenbus maandag na 4 uur gereed. ^alléén^, Van Oosten fotografieYTegenover nieuwe winkels Soest Zuid. in Soesterbergsestraat Soesterbergsestraat 57 - 3768 EB Soest - Tel. 02155-13109 Nadat hij Wfc jaar werkzaam is geweest op de Amersfoortse werkplaats De Stapsteen werd onze plaatsgenoot de heer W. Busch vrijdag j. I. gehuldigd. De huldiging had hij mede te danken aan het feit dat hij een zeer gewaardeerd lid xoas in het overlegorgaan van werkgevers en werknemers, de O. V. O. De hul diging vond plaats in het gezinsvervangend tehuis De Malvahoeve waar de heer Busch woont. Na het succes van de eerste keer wordt a.s. zondagmiddag de tweede break dancewedstrijd gehouden in het kader van de competitie om het open Soester kampioenschap. Organisator van het evenement is Willem Dorrestein van café-bar Willem I aan de Koninginne- laan in Soest. Samen met Fred van Dijk heeft hij dit spectaculaire dans- kampioenschap in Soest geïntroduceerd. De aanvang van de tweede wedstrijd, waarvoor inschrijving nog mogelijk is tot en met zondag voor het begin van de wedstrijd, is half drie. In café- bar Willem 1 aan de Koninginnelaan 27 in Soest. "Zoiets organiseren is altijd een gok", zegt Willem Dorrestein. "Je weet na tuurlijk dat er nogal wat jongelui zijn die gek zijn op breakdancen. Ze begin nen spontaan te dansen als er een mu ziekje op staat waarop dat mogelijk is. Omdat dat steeds vaker voorkwam, besloten we om er een competitie van te maken. Het is natuurlijk wel leuk om gewoon te dansen, maar ook dan dagen de jongelui elkaar uit om tot prestaties te komen. Daartoe hebben ze nu de ge legenheid." Op de eerste zondagmiddag deden niet minder dan twintig kandidaten mee. Het hadden er aanzienlijk meer kunnen zijn, maar een aantal jongelui wilde eerst de kat uit de boom kijken. Na afloop waren ze net zo enthousiast ais de deelnemers zelf, en lieten ze we ten dat ze volgende keer vast en zeker ook van de partij zouden zijn. Daarom rekenen Wim Dorrestein en Fred van Dijk ook zondagmiddag weer op een "volle bak", net als vorige keer toen een zeer talrijke publiek bewees dat het initiatief is ingeslagen. Na vijf wedstrijden wijst de jury, die uit drie experts bestaat, de naar haar oordeel beste breakdancer van Soest aan. Overigens zijn voor elke wedstrijd voor de winnaars, zowel individueel als in groepsverband, prijzen beschik baar. Telefonisch inschrijven is mogelijk op tel. 10821. Het lijkt erop dat de bewoners van de Hobbemalaan en omgeving geen groen om hun gerenoveerde flats willen hebben. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan het herinrichten van de woonomgeving. Hierbij worden bomen en dergelijke geplant. Maar de bewoners hebben blijkbaar wat tegen dat groen, want inmiddels zijn al veel bomen afgebroken. "Waar om doet men dat?" vragen de mensen van de afdeling Groen en Rekreatie van de dienst gemeentewerken zich af. Men wil dat groen toch graag heb ben? Een beetje sociale controle is toch wel mogelijk, zodat de vernielers aansprakelijk gesteld kunnen worden? losse hand nog een frans rijm met een gelukwens, welk voorbeeld 'op z'n Soesders' werd gevolgd door H. Kraal. Met een drankje en een hapje - door burgemeester Scholten met koksmuts op persoonlijk geserveerd - werd ge klonken op het succes van 'Le Sala- dier.' 'Le Saladier' is niet een gewoon res taurant, waar men op zijn gemak kan gaan tafelen. In zekere zin is het te ver gelijken met een 'afhaalcentrum', want de gekochte - eventueel tevoren bestelde - spijzen worden naar huis meegenomen, om huiselijke partijtjes, soupertjes of welke andere feestelijke gebeurtenis dan ook vergezeld te laten gaan van meer verfijnde, soms exquise gerechten. Men kan er terecht voor di verse borrelgarnituren, koude voorge rechten, warme voorgerechten, sa lades, visgerechten, vleesgerechten en nagerechten, alsmede voor complete warme en koude buffetten, 's Maandags is de zaak gesloten, op alle andere dagen kan men er uitste kend terecht tussen 10.00 en 20.00 uur. Op zondagen (tot 14.00 uur) kan men zich bij 'Le Saladier' laten onthalen op versgebakken Franse broodjes etc. Valse naam opgegeven De 17-jarige N. van B. uit Utrecht werd vorige week op de Koninginnelaan staande gehouden door de politie, omdat zijn brommer niet het verze keringsplaatje van 1986 had. Aanvan kelijk gaf hij een valse naam op, maar toen de politie de brommer voor tech nisch onderzoek meenam viel hij door de mand. Een proces-verbaal was het gevolg. Journalist Frans van Dusschoten ver welkomde de gasten in zijn functie als 'aansoezenier' namens de Voorens en herinnerde de burgemeester eraan dat hij het pand enige tijd geleden al eens had gesloten, omdat in het toenmalige koffiehuis drugs verhandeld werden. De burgemeester bekende een liefheb ber te zijn van lekker eten en dat hij verwachtte dat er voor hem en zijn medeliefhebbers een markt zou zijn aangeboord, waarop veel kansen liggen. Hij refereerde aan de 'voortreffelijke' scholing van Jan Vooren o.m. als chef kok bij 'de Dissel' en bij 'Dikker en Thijs' en noemde deze nieuwe start, vol durf en enthousiasme, een voorbeeld ter navolging: 'Gewoon aan de slag gaan, op je eigen sterke kaart.' De Burgemeester was er zeker van dat de kwaliteit van het gebodene bij 'Le Saladier' kon concurreren met zijn echtgenote, althans met haar kook kunst. Met een verwijzing naar het Landjuweel van volgend jaar noemde hij 'Le Saladier' een 'bijoux de pays,' althans van de F.C. Kuyperstraat. Loco burgemeester G. Plomp sprak uit de Het is nu 100 jaar geleden, dat in ons land voor het eerst elektriciteit werd gebruikt. Ook in Soest kwam wat later "stroom", zoals dat werd genoemd. Eerst was er een kleine centrale aan de Lange Brinkweg. Deze voorzag het hart van Soest van elektriciteit, de mo derne verlichting. Daarvóór gebruikte men in Soest petroleum Zo zoetjes aan werd het net in Soest uitgebreid en kwam ook de Soester bergsestraat, waar ik woonde, aan de beurt. Niet iedereen wilde in die tijd z'n petroleumlamp ruilen voor een elek trisch lampje. In het begin van de Eerste Wereldoor log werden door de toenmalige maat schappij daarom extra pogingen ge daan om de mensen die stap te helpen wagen. De maatschappij legde in die tijd voor een bepaald bedrag twee lichtpuntjes bij de mensen aan. Zo was het begin, later ging het beter. Ik herinner me nog heel goed, dat een ploeg werkmensen een gleuf langs de straat groeven om daarin de kabel te leggen, die de stroom vervoerde. De mannen, die met de spa die gleuf groeven, kregen vanuit onze boerderij een grote kan koffie toegestuurd met één kopje en daaruit dronken ze om beurten hun „bakkie troost". De chef, die toezicht had op het werk, de heer Ben Nagel, werd binnengeroepen om daar zijn koffie te gebruiken. De arbeiders groeven verder, langs de weg kwamen nu houten elektriciteits- palen voor de straatverlichting. Op de le foto ziet men zo'n paal. De monteurs moesten in die palen klimmen om daar werkzaamheden te verrichten. Op deze foto ziet men Hannes Grifhorst en An- ton de Ruiter. Aan de voeten hebben we z.g. schaatsen: ijzeren beugels met daaraan scherper pinnen, die in het hout van de palen werden geslagen en zo konden de monteurs omhoog klimmen. Om hun middel droegen die mensen gordels en vanuit die gordels weer een verbinding met de paal. De verdere toenmalige monteurs waren Willem Burgemeester Paul Scholten heeft vorige week de officiële openingshan deling verricht van de nieuwste loot aan de rijk beladen horecastam van Soest: het traiteur- en cateringbedrijf 'La Saladier' van Jan en Jacqueline Vooren aan de F.C. Kuyperstraat 3. Dat gebeurde in tegenwoordigheid van een aantal genodigden, onder wie fami lieleden en leveranciers, alsmede ver tegenwoordigers van het gemeente bestuur. Met een druk op de knop zette de burgemeester de gehele installatie in werking en luttele minuten later to verde hij uit een oven een schotel vol hapjes tevoorschijn. J. de Ruiter-Kraaikamp Grift. Henk Kok, Fok Reyersen en wat later ook Herman Werkhoven en van Hees. Zoals men op de 2e foto kan zien, gaat tegenwoordig alles anders. Niet alleen is de straatverlichting veel beter, maar ook de monteurs hebben het ge makkelijker. Ze worden netjes per speciale auto naar de verlichting gere den en met een hoogwerker omhoog gebracht om hun werk aan de straat verlichting te verrichten. In 100 jaar is er dus veel veranderd en ik denk vaak: wat zal er de volgende 100 jaar worden gewijzigd en vast wel verbeterd?

Soester Courant | 1986 | | pagina 9