Een idee voor moeder?? COLITICO z^8! '1,! 2,4! J22ESH 1,8! 1,2! w HEROPENING [aard en Hobby* heropend na verbouwing interieur 93 BIT ONS OP SOEST Nieuwe kantoorbeheerder bij de Rabobank idetel»bankkuntuopeljU«ome Het Libris 'verhaal' van de maand Deze schitterende Parkerpen krijgt U van ons kado* bij aankoop van minimaal f50,- ter gelegenheid van onze Vele aantrekkelijke aanbiedingen uiten czle NEn PAGINA 1 DENSDAG 7 MEI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 19 HORLOGER-JUWELIER WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 27 TELEFOON 02155-18319 kleu^tenaS» I in de ver- in ïal van an 19- -ijs 55-14294 w huis, ters er deuren >nder- en om Js Oudheidkamer Wisseling van de wacht in Overhees SPORTIEVE HERENKLEDING BETAALBAAR MODIEUS Bij Van de Ven's boekhandel: "^et moeder boeken" BOEKEN TOP TIEN Libris. De Complete Boekhandel. GRATIS PARKERPEN uM>e e<1 v maximaal 1 pen per cliënt .oa 6000 «r- v\eut>e>' 12. r i Frank heeft gisteren de poorten 'Haard en Hobby' aan de Koningin- ,n heropend. Een verbouwing bin- ideurs was de oorzaak van de slui- die op Koninginnedag werd inge- Behalve een nieuw interieur is aanbod van artikelen danig uitge- id. Naast de kachels en de open "den, waar de nadruk op ligt, heb- allerlei soorten verf en andere hobbyïstische attributen hun intrede in de gezellige winkel van Adri Frank. "Niets is ons teveel. We proberen iets wat op de markt komt altijd uit. We ko- eerst in kleine mate in, blijkt het lopen, dan nemen we grotere hoe veelheden", zegt de ondernemende vrouw. Met het oog op moederdag denkt ze dat met name voor de creatie ve vrouwen goede potentiële cadeaus in haar winkel liggen te wachten op een nieuw eigena ares Omdat ze wat om handen wilde hebben realiseerde ze vier jaar geleden haar idee een winkel te runnen. Kachels en open haarden bleken toen erg gewild en dus besloot Adri Frank om vooral energiebesparende (hout)kachels en open haarden te verkopen. Natuurlijk zijn in de winkel ook aanverwante ar tikelen, zoals blaasbalgen, vonkbe- schermers en haardstellen te verkrij gen. Het verval dat enige tijd geleden optrad in de verkoopcijfers voor wat betreft kachels en haarden zijn de Nederlandse handelaren weer te bo ven. De behoefte aan zuinige warmte- stokers wordt groter en groter, te meer daar de mensen tegenwoordig meer en meer proberen te bezuinigen op ener giekosten. Verscheidenheid Het is overigens niet zo verwonder lijk dat Adri Frank koos. voor kachels en open haarden. Meer dan vijftig jaar terug zat haar familie al in het vak en het initiatief van Adri was daarom niet ongewoon. Het hobbygebeuren is tot stand gekomen omdat Adri zelf Verhalen uit vervlogen jaren vergeet je niet. Oude mensen vertel len graag over de dingen die voorbijgaan. In "Bij ons op Soest"pu bliceert de Soester Courant de herinneringen van Soester burgers die niet zo jong meer zijn. J. C. van Schagen dichtte: "Wat eigen was, gaat van je heen en ziet i niet om - je blijft alleen. Jan Visser ontmoet hen, luistert geïnteresseerd en schrijft hun re laas op. Vandaag: de heer B. Voordouw (75) binnenhuisarchitect: 'Ik heb nog pit in mijn leven iets uit mijn handen pot laten vallen. Kijk, ik heb grote nden, die precies naar mij luisteren nog niet trillen. kan geen vijf minuten stil zitten, ik pet iets doen en daarom gun ik me tijd om de krant te lezen of een Dat doe ik dan 's avonds in bed, r dan ben ik volkomen afgedraaid, in de Oudheidkamer staan 65 natuur meubelen en er hangen 30 uarellen en 30 applicaties van mijn nd. Niets is te koop en de hele col miniaturen gaat naar een (iseum want alles moet hoe dan ook elkaar blijven. Dat heb ik laten stleggen en dat is allemaal geregeld, j heb deze tentoonstelling hier inge- t op verzoek, omdat ik de Oudheid- ners van Soest een goed hart toe- ag. Twee jaar geleden heb ik hier ëxposeerd met zeer veel succes. Ik nu gezegdik wil het graag nog een doen, maar dan ook alles wat ik f?b gemaakt, i mij thuis is het nu een lege boel. Al en mijn bed staat er nog. Ik ben een nnenhuisarchitect op klassieke basis, i mijn tijd had je nog geen kunstaca- fcmies en daarom bezocht ik in jtrecht vier verschillende scholen om pt vak te leren. Op elke school leerde een facet van het vak: tekenen, boet- feren, étaleren, stijlen, de praktijk van et vak en noem maar op. Zestien jaar en ik chef tekenkamer geweest in een Daarna heb ik me zelf- andig gevestigd, maar ik ben blijven bkenen en ontwerpen voor twee [lassezaken. Twaalf jaar heb ik voor en aantal grote bedrijven op free- fmce basis gewerkt en bovendien en- particuliere relaties opgebouwd in beste kringen. )oordouwer lijfendertig jaar geleden heb ik voor 't erst dat miniatuurkastje gemaakt als en soort hobby van me. En toen al zei tegen mezelf: als ik 65 ben, ga ik echt ^eginnen met het vervaardigen van niniaturen. Ik woon nu zeventien jaar i Soest en je kunt zeggen dat alles wat hier nu ziet de laatste vijftien jaar in Soest is gemaakt. Tot mijn eventigste heb ik gewerkt. Met een Jeine variatie op mijn naam, noemen s mij wel eens oneerbieding een 'door douwer.' Maar dat is niet belangrijk. heb een hekel aan publiciteit. Alle belangstelling moet gericht zijn op wat lier staat. vindt u van zo'n Hindelooper afel? Zo kun je hem helemaal in blkaar klappen en door die flappende vand nam zo'n tafel in z'n reële Bele p situatie minder plaats in als dat nodig was. Alles moet authentiek zijn, zuiver van stijl, materiaal, afmetingen kleur. Het zou mijn eer te na zijn als iemand mij erop zou wijzen dat iets niet juist en verantwoord gemaakt is. Wanneer je dit bankje uit elkaar haalt, krijg je een trapje dat in bibliotheken werd gebruikt om bij de bovenste plank te*komen. Dit kabinetorgel heb ik nagebouwd van iemand, die mij toe stemming gaf op elk gewenst moment te komen kijken naar het orginele model om te meten, enzovoort. Iemand heeft toen op het echte orgel een concert gegeven en weer iemand anders heeft het op de band gezet en nu moet u even luisteren: U hoort nu uit dit miniatuur de muziekklanken van het orginele instrument. Ik heb een gloeiende hekel aan metaal, maar alle beslag heb ik zelf moeten maken, omdat het laten maken en draaien onbetaalbaar is. Soms heb ik met koperen gordijnringen en andere vondsten het geluk gehad de bij passende ornamenten te kunnen toe voegen. Mijn leven lang heb ik geleerd inven tieve oplossingen te moeten vinden voor bepaalde problemen. Dan lag ik wel een nacht wakker, maar ik kwam er altijd uit. Dat komt denk ik door A Foto: Goos van der Wilt. mijn opvoeding. Ik heb altijd geleerd ook dingen te moeten doen die niet zo plezierig zijn. Iedereen moet zijn portie vervelend werk doen. De jeugd van nu doet alleen wat ze plezierig vindt. Ik kwam uit een oerdegelijk gezin waar iedereen vrij was te doen wat hij wilde, maar waar iedereen verant woordelijk was voor wat hij deed. En daar horen ook de onaangename dingen bij. Toen ik twee jaar geleden hier exposeerde, had ik soms wel meer dan honderd bezoekers op één dag te verwerken. Toen vertelde een heer mij, dat hij zelf restaurateur was en zeer onder de indruk van wat hij zag. Hij bood mij aan mij te willen ad viseren als ik ergens mee zat. Maar ik genoot evenzeer van een huisvrouw, die hier omringd door haar kinderen, familieleden en kennissen twee drie keer terugkeerde om nog eens alles te bekijken, omdat ze het zo mooi vond. Ik ben ook altijd aanwezig als de expositie open is. Niemand mag ergens aanko men, maar ik ben bereid om alles te laten zien, uit elkaar te halen en open te doen, als men daar prijs op stelt. JAN VISSER. graag met haar handen bezig is. Haard en hobby is één van de weinige winkels in de omgeving met een der gelijk aanbod van producten. De afzet markt strekt zich uit over Soest en wij de omgeving, zowel voor de kachels als de hobby-afdeling. Adri schat dat er zeven- tot achthon derd verschillende types kachels en haarden op de markt zijn. In haar win kel kunnen de afnemers kiezen uit ongeveer 300 modellen. "Wij nemen een greep uit het hele aanbod. Wat goed is verkopen we, anders niet, want de kwaliteit van het product staat bij ons voorop", laat ze weten. Nu de zomer voor de deur staat is het aanbod in haar winkel van een mindere om vang dan gedurende de wintermaan den. In tegenstelling tot bijvoorbeeld in Noorwegen kopen de Nederlanders pas een kachel op het moment dat ze het al een keer koud hebben gehad. De Scandinaviërs zijn volgens Adri Frank in die zin preventiever dan ons volk. Al is de vraag naar kachels op dit ogenblik kleiner dan normaal, Adri zal het niet laten om de komende tijd met voordelige aanbiedingen naar buiten te treden. Dat geldt ook voor de hobby spullen in haar winkel. Van tiffany (glassolderen) tot houten en glazen kralen om mee te breien en van decofin tot houten en aluminium lijsten voor schilderijen en andere wandver sieringen, de verscheidenheid in Haard en Hobby is nadrukkelijk aanwezig. Oragamiepapier, saldo-textielverf en koud emaille zijn nieuwkomers in de winkel aan de Koninginnelaan. Adviseren Adri Frank weet waar ze over spreekt als de kachels en hobby-artikelen ter sprake komen. Dat is naar haar oor deel ook noodzakelijk om de klanten zo goed mogelijk te adviseren voor het maken van een keuzël Na de verkoop van kachels en haarden worden deze zo snel mogelijk aangesloten door haar man Cees Frank. Een en ander kan af en toe afhankelijk zijn van de lever tijd. Het is voor Adri Frank onmoge lijk om alle types in voorraad te heb ben. Een 'tussen-produkt' van de kachels en de creatieve handvaardigheidsartike len is de barbecue. In Haard en Hobby worden ook gasbar- becues verkocht. Adri Frank zegt met haar uitgebreide uitstalling een grote categorie mensen te bereiken. Dit is ook één van de redenen geweest dat ze het interieur van Haard en Hobby heeft vernieuwd. Na een kleine week van extra spanning heeft de zaak aan de Koninginnelaan 48 een nog fraaier aanzien gekregen. Een ieder, die een kijkje neemt, zal dat kunnen beamen. piki -ümmm mm v. Weedestraat 7-9 - Soest Twee en een half jaar geleden opende het winkelcentrum Overhees be scheiden haar poorten. Het betekende ook het vijfde kantoor van de Rabo bank in Soest. Uw-bank-op-de-hoek manifesteerde zich, evenals het char mante centrum zelf, op voortreffelijke wijze. Het bewijs is geleverd dat dit soort kleinere winkelconcentraties een goede funktie in ons dorp kunnen ver vullen. Naast de twee ontstane winkel polen in de Van Weedestraat en in Zuid is het maar wat handig om een aantal winkels bij de hand te hebben. Dat geldt ook voor de bank. Dat is geble ken. De Rabobank in Overhees heeft het druk. Het kantoor is onder leiding van haar vrouwelijke kantoorbe heerder, mevrouw A. Koch-van Sen ten, voor velen Anneke, snel uitge groeid tot een volwaardig financieel steunpunt in Overhees. Mevrouw Koch zet haar carrière voort bij Rabobank Nederland in Utrecht, de heer M.L.Th. A. Kramer volgt haar op. Per 1 mei j.1. een nieuw gezicht bij de Rabobank in Overhees. Jong Een jong kantoor met jonge mensen. Ook de nieuwe man, de heer Kramer, kan bogen op een jeugdig elan dat hij pas 26 jaar met zich meedraagt. Hij past derhalve prima in het kleine team, dat verder bestaat uit de dames Miranda Sips en Anita Otten, die beiden al weer wat langer de ïaken voor hun cliënten in Overhees behar tigen. Kramer is niet helemaal nieuw in de Soester Rabobankorganisatie. Vóór zijn diensttijd deed hij zijn eerste bancaire ervaringen op bij Mees Hope in Amsterdam. Als eerste mede werker op de afdeling 'Documentaire Incasso Export' leek het er toen naar uti te zien dat de toekomst zich zou gaan afspelen in de sector Bedrijven. Hij is er na het soldaatje spelen niet teruggekeerd, maar liet zich inlijven bij de Rabobank Baarn - de heer Kra mer woont sinds zijn achtste levens jaar in Soest en wil hier niet meer weg - om zich met volle energie te storten op alles wat bank is. Zijn keuze voor geld zaken lijkt definitief, de plek waar hij het wil uitoefenen echter niet. Na een meer dan voortreffelijke opleiding bij de bank in Baarn. het zijn zijn eigen woorden, stapt hij na vijf jaar, in 1985 over naar de collega's in Soest. Hij keert daar terug naar zijn eerste liefde: het Bedrijven-gebeuren. Wie regelmatig op het hoofdkantoor van de Rabobank aan het Kerkplein komt, heeft de heer Kramer vast en zeker druk bezig gezien aan de speciale Be- drijven-balie, links in de hal. Nadat zijn collega Anneke had aangekondigd naar Utrecht te willen vertrekken, solliciteerde hij naar haar funktie van kantoorbeheerder in Overhees. Per 1 mei werd die zaak geregeld. Overhees De heer Kramer is een 'oud'-Overhezer als je dat zo kunt noemen. Hij woonde geruime tijd aan het Pijperpad. Hij kent de buurt: 'Een nieuwe omgeving waar alles nog uit de grond moet komen, dat ligt me wel. Mee helpen de boel te laten groeien, een goede voorbe reiding, goed onderhoud en zorgen dat alles recht overeind en schoon blijft, net als met financiële zaken, dezelfde volgorgde,' aldus uw nieuwe enthou siaste kantoorbeheerder. Nou gaat die beeldspraak niet helemaal op, want grote delen van Overhees 1 en 2, maar ook 3, raken al aardig 'gesetteld.' Ge zellige buurten waar het tussen veel fris groen goed toeven is. Maar de ver gelijking van Kramer is duidelijkhij houdt ervan mee te denken, adviezen te geven en voor goede raad te zorgen als daar om wordt gevraagd. Of hij de stap van 'Bedrijven' naar 'Particu lieren' geen grote vond, is onze vraag. Het antwoord komt snel, duidelijk en onomwonden: 'Nee, helemaal niet. het lijkt me breder, meer verscheidenheid. Trouwens, ik sta in Overhees ook klaar voor ieder gesprek op de Bedrijven- markt hoor. Ik weet dat daar best be hoefte aan is en het moet toch goed zijn te weten dat een bijkantoor van onze bank in elke wijk volledig all-round is?' Overhees mag niet mopperen met de nieuwe baas. Hij weet veel. Niet alleen dat de dienst Hypotheken een uiter mate belangrijke is, maar ook hoe die produkten werken. Hij kent alle voor waarden op zijn duimpje en dat maakt een gesprek tot een deskundig advies waar de klant op kan varen. Medewer kers en medewerksters op bijkantoren kunnen daarenboven steeds razendsnel terugvallen op de specialiste op het Hoofdkantoor die op hun beurt een FotoGoos van der Wilt. gigantisch brok achterland weten in Rabobank Nederland in Utrecht en Eindhoven. Dankzij de moderne com municatiemiddelen is elk probleem, elke vraag, snel op te lossen of te be antwoorden. 'Meestal klaar terwijl men even wacht,' merkt Kramer ter loops op. Veel te doen De heer Kramer is met name blij met de aanwezige routine in Overhees 'Miranda en Anita kennen de omge ving, zal ik maar zeggen, en weten van snelle wanten. Dat is prettig. Ik moet me toch nog wel even inwerken en dankzij een stuk aanwezige know-how, die borg staat voor de continuïteit in de dagelijkse werkzaamheden, kan ik mij goed op al het nieuwe concentre ren.' De twee en half jaar die het kantoor nu al weer oud is hebben er voor gezorgd dat niemand ook maar een moment hoeft stil te zitten. Kra mer: 'Wij zijn echt all-round, dat wil zeggen dat behalve geld storten en op nemen er werkelijk van alles bij ons mogelijk is. Lenen, Sparen, Effekten- zaken, Vakantiereizen, Verzekeringen, Buitenlands Geld met alles wat daarbij hoort, zoals Travellercheques en de Reis- en Kredietbrief, de Bagageverze kering- en die belangrijke Annulerings verzekering. We hebben een eigen nachtkluis en een mooie serie veilige safe-loketten. En we zijn, net als de kantoren in 'Soest-Zuid' en het Hoofd kantoor aangesloten op de centrale computer. Alles gaat vlug en goed, direct de administratie in. Wordt er al een vergissing gemaakt, dan kan die meteen worden hersteld, waar de klant bij staat. Nog dit jaar worden de twee andere kantoren, de Smits weg en de Koninginnelaan ook op de computer geprikt en zijn we als Rabobank Soest volledig geautomatiseerd voor wat be treft de cliënten-handling aan de balie. En dat is uniek!' Het is overduidelijk dat Overhees met meneer Kramer een enthousiaste, deskundige jongeling rijker is geworden. De Rabobank.-op- de-hoek gaat een snelle toekomst tegemoet Het "Libris-verhaal van de maand" geeft aktuele voorpublikaties van te verschijnen literair werk. Hierbij gaat het om de eerste originele publikaties van Nederlandstalig werk, of van de eerste Nederlandse vertaling van buitenlands werk. Maandelijks komt Libris met een voor- publikatie van zo'n belangrijk boek dat daarna binnen 2 tot 6 weken bij de betreffende uitgever zal verschijnen. Het Libris-verhaal van de maand be oogt de lezer een beter inzicht in het te verschijnen boek te geven dan voor heen, zodat deze bij eventuele aan schaf al kennis heeft kunnen nemen van de stijl van de auteur en de strek king van het boek. Tot nu toe kon de lezer zich alleen informeren via de vaak summiere samenvatting op de achterzijde van een boek. Bovendien heeft zo'n voorpublikatie natuurlijk aktualiteitswaardevoordat het eigenlijke werk verschijnt, heeft de lezer, en ook natuurlijk de schrij vende pers, al een stukje van het wer kelijke verhaal kunnen lezen. De Libris-groep vindt het belangrijk dat het werk waaruit gepubliceerd wordt in het algemeen een literair niveau heeft. Het Libris-verhaal van de mahnd kan zowel van de hand van een debutant als door een reeds ge vestigde auteur geschreven zijn. Libris streeft naar een evenwicht tussen deze twee groepen auteurs. Het eerste Libris-verhaal van de maand is van een Amerikaanse debutant: Bret Easton Ellis "Minder dan niks", dat zal worden uitgegeven bij Bert Bakker. Bij het Libris-verhaal staat "verhaal" tussen aanhalingstekens omdat dit kan staan voor een verhaal uit een verha lenbundel, een min of meer afgerond onderdeel uit een te verschijnen ro man, gedichten uit een bundel, of een afgerond stukje uit een kinderboek dat gaat verschijnen. Het Libris-verhaal van de maand wordt uitgegeven in standaard-formaat als dun boekwerkje van 8 pagina's, inclu sief cover en achterpagina. De voor pagina is in twee kleurendruk, de twee de kleur wisselt per jaar. Onder de naam Libris werken 42 zelf standige boekhandelaren (totaal 63 boekhandels) samen. Kenmerkend is enerzijds het behoud van hun eigen boekhandels-identiteit met een zéér ruim titelaanbod, anderzijds treden zij kollektief naar buiten met Libris-pro- motiemateriaal, zoals folder, kranten, raambiljetten en nu dan ook met het Verhaal van de maand. In de nabije toekomst brengen zij meer verrassende uitingsvormen. De naam Libris is reeds bekend van de wekelijkse top-10 (fiction non- fiction) in de rubriek "uitgelezen" van de Vrij Nederland boekenbijlage. Ook Van de Ven's Boekhandel aan de Zuidpromenade I maakt deel uit van de Librisgroep. 1. TOON HERMANS - Gebedenboekje f13,90 2. HANS BOUMA - Voor Moeder f 12,90 3. SUETOWNSEND- Het geheime dagboek/ De groeipijnen van Adriaan Mole p.d. f 19,50 4. KAREN BLIXEN - Lied van Afrikaf 32,50 5. LILLIAN RUBIN-Vriendschapf25, 6. STEPHEN BAKER-Hoe houd ik het uit met mijn neurotische kat f 4,95 7. SIMONE DE BEAUVOIR - Mandarijnen f 19,50 8. POST-Bloemschikken stap voor stap 119,90 9. HANNES MEINKEMA - Driehoekige reis f 9,90 10. ROB HERWICH - Het grote tuin- en kamer plantenboek, aktieprijsf29,90 Winkelcentrum "Hartje-Zuid"-Tel. 12419 i

Soester Courant | 1986 | | pagina 19