MEDE Ook moeder 't heertje' bij Adama? adama f J Dodenherdenking in Braamhage Met metaaldetector granaten gevonden CAO en ATV inzet van staking bij Lindner Kraaien om Haantje de Voorste-trofee SUZUKI BOSBOOM \,0zo gezien LET OP! Onze Super aanbiedingen Honsbergen 64e JAARGANG NO. 36 WOENSDAG 7 ME11986 KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. GLAS HANDEL Biotherm brengt weer lijn in uw lijn fUSerie streuper Doorgereden na aanrijding Lantaarnpaal in bocht weer omver Kerkebuurt gedegradeerd Burgemeester Scholten antwoordt Jan Visser: 'Militairen bij dodenherdenking is gebaar van respect en dankbaarheid' $.Kdoor Gerant Paul Vieren en vijven op Moederdag Voorlichting bij GGD over gevolgen kernramp SHELL-STATI0N ZWIERS Michelin banden 40% korting Ja, waarom niet... Tennissokken, shawls, polo's, jacks, pullovers, sweaters. Adama, soms ook voor moeders dus. Werk drie dagen plat Honderddertig werknemers van Lind ner Industrie b.v. die op 1 mei een staking begonnen, zijn gisteren weer aan de slag gegaan. De produktie van fles- en potsluitingen bij het bedrijf aan de Koningsweg lag gedurende die dagen volkomen stil. C-drie Jongens gepakt na diefstal van kleding Hemelvaartsdag in De Rode Haan Kodak I vindt u op de achterpagina. FotoGo os Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het voorjaar is dan nu eindelijk present. De winterse kou loopt nu echt op een end. Met dubbele ramen u moet het beamen was menige Soester toch heerlijk verwend. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! Een koopje gewoon bij Birkstraat 105 - Soest Telefoon 02155-13256 Zichtbare contour verbetering binnen 10 dagen. De nieuwe afslankcreme van Biotherm bij Soesterbergsestraat 55 Soest De politie zoekt getuigen van een aan rijding die vrijdagmorgen plaatsvond op het fietspad langs de Burgemeester Grothestraat nabij Mariënburg, waar bij een bromfietser was betrokken, die na de aanrijding doorreed. De bromfietser reed in de richting Soest, evenals de 86-jarige fietser A. P. Z. uit Soest. Zij kwamen met elkaar in aanraking, waarbij de fietser ten val kwam, waardoor hij een heup fractuur opliep. Het slachtoffer werd per ambulance naar Zonnegloren ge bracht. De lichtmast in de bocht bij Zonne gloren heeft het zwaar te verduren. Nadat de vorige nog maar net door een nieuwe was vervangen nadat hl] uit de grond was gereden, ging vorige week ook deze plat. Dat was eveneens het gevolg van een aanrijding, ver oorzaakt door de 49-jarige J.V. uit Amersfoort. In de bocht verloor hij de macht over het stuur en reed nagenoeg frontaal tegen de lichtmast. De ver oorzaker van de aanrijding reed door, maar werd een half uur later door de politie opgespoord. Hij bleek te hebben gedronken. V. kreeg een proces-verbaal en een rij verbod. FotoGoos van der Wilt. Personeel van de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) uit Culemborg heeft zaterdag in Soesterberg twee mortiergranaten onschadelijk gemaakt, die in het Paltzer bos nabij het Soester Hoogt door drie jongelui uit Soesterberg waren gevonden. De tweelingbroers Marco en Ronald Kaspers (18) waren samen met Henk Seinen (17) met behulp van een me taaldetector op zoek naar musketko gels uit omstreeks 1850. De broers Kas pers hebben daar al een hele verzame ling van. Om het zoeken te vergemak kelijken, maken ze gebruik van een metaaldetector. Zaterdagmiddag vonden ze geen musketkogels, maar stuitten ze op twee Duitse mortiergra naten uit de Tweede Wereldoorlog. De granaten waren nog geheel intact. Ze waren niet afgeschoten, maar vermoe delijk verloren. Ze lagen niet ver van elkaar; de ene vlak langs een bos pad, de andere iets verder het bos in, op een paar meter afstand van een di-'pe bomkrater. De plaats van de granaten, die na enig voorzichtig graafwerk werden blootge legd, werd gemarkeerd, waarna de po litie werd gewaarschuwd. Deze was toevallig in de buurt in verband met een bosbrandje op het Soester Hoogt. Marco en Ronald Kaspers, die van mu nitie een hobby hebben gemaakt, wisten direct waar het om ging. Ze kon den de politie dan ook een precieze be schrijving geven. Deze werd overge bracht aan de EOD, die er voldoende aanleiding in zag om direct naar Soes terberg te komen om de granaten, 22 centimeter lang en vijf centimeter in doorsnee, op te halen en onschadelijk te maken. Het was niet de eerste keer dat de tweelingbroers, deze keer in gezel schap van Henk Seinen die voor 't eerst mee was, nog volledig gave munitie op spoorden. Eerder al hadden ze een gra naat en (op de Waalsdorpervlakte) een mijn boven de grond gehaald. Ook in die gevallen werd direct de EOD ge waarschuwd. Ze denken er niet aan om, zoals anderen wel eens doen, de munitie zelf op te graven of zelfs mee naar huis te nemen. 'Dat is levensge vaarlijk. dat zullen we nooit doen, hoe wel je er op de zwarte markt best een paar centen voor zou kunnen krijgen van echte verzamelaars. Maar dat is ons het risico to- h ocbt niet waard.' Ze beperken zich aan ook tot ongevaar lijke (restanten van) munitie. Daarbij gaat hun voorkeur uit naar musketko gels. De metaaldetector is bij het zoeken daarnaar een onmisbare 'snuffelpaal' geworden. De zaterdag door hen gevonden muni tie werd ter plaatse door de EOD door een ondergrondse explosie onscha delijk gemaakt. Als militairen tijdens de herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereld oorlog een erewacht vormen bij het herdenkingsmomument, is er geen sprake van militair machtsvertoon. Integendeel, dan gaat het juist om een gebaar van respect en dankbaarheid voor de militairen die in de oorlog ge vallen zijn. Dit schrijft de burgemeester van Soest, mr. Paul Scholten, in een brief aan het raadslid Jan Visser (Progressief Soest). Hij had de burgemeester gevraagd zijn invloed aan te wenden om te voorko men dat bij de dodenherdenking bij het monument aan de Kampweg in Soesterberg militairen een erewacht vormen. Het Oranjecomité in Soesterberg, dat zoals altijd de organisatie van de her denking op zondag 4 mei op zich heeft genomen, was van plan twee Neder landse en twee Amerikaanse militairen een erewacht te laten betrekken bij het monument voor de gevallenen in Soes terberg. "Het comité heeft een eigen vrijheid om aan deze herdenking de vorm te geven die het gewenst acht. De burge meester is slechts verantwoordelijk voor de openbare orde", aldus de bur gemeester. Overigens is hij van me ning dat een militaire erewacht een gebaar is van respect en dankbaarheid voor de in de oorlog gevallen militairen. 'vb v Soms kan ik niet aan de indruk ontko men dat mannen en kinderen Moeder dag gebruiken om iets goed te maken: een soort Grote Verzoendag voor ach terstallig onderhoud. Van berouw is geen sprake, daags daarop laat ieder een het voor de rest van het jaar weer afweten. Wie thuis nooit een poot uit- steeks of nooit 'zo maar' een bloeme tje voor zijn vrouw meebrengt zou dat, als ik moeder was, voor mij op Moe derdag ook niet hoeven te doen. Nog moeder niet is, zie ik er iets onwaar moeder niet is, ziek ik er iets onwaar achtigs in. Net als in dat onnozele kopje thee met een beschuitje op bed. Prach tig, als je dat eens uit jezelf doet om- datje toevallig eens een keer als eerste wakker bent, maar alleen omdat het Moederdag is... Ik heb altijd gedacht dat Moederdag een uitvinding was van pientere midden standers die daar wel brood in zagen. Toch waren het niet onze neringdoende medeburgers die de twijfelachtige eer van deze algemeen erkende feestdag voor zich kunnen opeisen. Ze zouden wel gek zijn om alle nog niet en niet meer gehuwde vrouwen buiten zo'n commer cieel feest te houden. Bij Moederdag draait het immers om de ideale vrouw, bestemd voor het moederschap. Kin deren baren is haar eer en haar glorie. Echtgenote, moeder en grootmoeder de haar rechtens toekomende titulatuur. Er is een tijd geweest dat ongetrouw de vrouwen in speciale klinieken van geselecteerde onbekenden, kinderen konden krijgen. Dit werd aan deze moe derkoeien als de hoogste vervulling van hun bestaan verkocht. Dat een vrouw meer is dan een voedster bleef buiten beschouwing. Wie uit eigen on dervinding of van de geschiedenisles iets afweet van de voorlopig laatste wereldoorlog, zal de toonzetting van de hierboven gebezigde taal herkend hebben. Sinds die tijd wordt de vrouw als hoedster van het gezinsleven ver heerlijkt. Moederdag ontstond in 1933 in het Italië van Mussolini. Ontneem ik iemand zijn onschuldige weugde? Schiet ik met een kanon op een mug? Iedereen mag net zo vaak Moederdag vieren als hij wil. We leven in een vrij land, dus wat mij betreft elke dag. Man nen, draagt uw vrouwen op handen. Kinderen, verwen je moeder maar lek ker. Maar als ik moeder was, dan niet slechts één keer per jaar. En dat op een dag met zo'n duister verleden. Gebruik die dag dan maar om te bevor deren dat alle vrouwen eindelijk tot hun recht komen. Vanwege de ramp met de Russische kerncentrale wordt door de GGD-Eem- land te Amersfoort voorlichting ge geven aan mensen die naar de risico gebieden gaan of er vandaan komen. Het hoofd van de afdeling algemene ge zondheidszorg P. Bangma is hiervoor beschikbaar. Als risico-gebieden worden genoemd Rusland, Polen, Hongarije, Roemenië, Tsjechoslowakije, Finland en Zweden. Mensen die na de ramp in deze streken zijn geweest, moeten zich volgens de GGD grondig douchen en de kleding wassen. Reizigers in Oostenrijk of zuid-oost Duitsland moeten zich bij de locale overheid melden. Geadviseerd wordt in de risico-gebieden geen verse melk, ongewassen verse groenten en drinkwater te nuttigen. incl. montage en BTW Weegbreestraat 54 - Soest Tel. 02155-1 7658 Zondag j.l. werden de gevallenen uit de Tweede Wereldoor log herdacht bij het monument bij Braamhage. De dodenherdenking week niet af van die in voorgaande jaren. Bij het monument Braamhage verleende het mannen koor Apollo medewerking aan de plechtigheid. Namens het gemeentebestuur legde burgemeester mr. Scholten een van der Wilt. krans, gedragen door twee zeeverkenners van de Paltz- en Eemgeuzen. Daarna volgden kransen namens het Oranje Comité en het voormalig verzet. De korte herdenkingsplech tigheid werd besloten met een défilé langs het monument, waarbij velen bloemen neerlegden. Soesterbergsestraat 51 Soest Inzet van de werkonderbreking is een nieuwe CAO en een 36-urige werkweek. De staking bij Lindner werd georga niseerd door de FNV. Lindner is het eerste bedrijf in het district Utrecht waar de staking drie dagen duurde. INdien de FME en de FNV medio mei nog geen compromis hebben bereikt, zal de vakbond sta kingsacties voor onbepaalde tijd uit roepen. Het actiecomité van de staking in Soest had in het cultureel creatief centrum C-drie aan de Willaertstraat het actie centrum ingericht. Om de twee uur ging een nieuwe groep stakers posten bij de hoofd- en achteringang van Lind ner. Niet al het produktiepersoneel bij Lind ner staakte. Een aantal arbeiders dat op contractbasis bij het bedrijf werkt, deed niet mee aan de actie, omdat zij gevaar lopen ontslag te krijgen. Er werd gedurende de stakingsdagen bij Lindner niets gefabriceerd met het gevolg, dat een aantal afnemers naar concurrende bedrijven moest uitwijken. Na een achtervolging heeft de Soester politie vorige week twee jongens uit Amersfoort aangehouden. Zij hadden even tevoren een in trainingspak ge klede pop weggehaald bij een sport zaak aan de Soesterbergsestraat. De jongens werden bij de diefstal be trapt. Ze reden weg op een bromfiets. De gewaarschuwde politie zag hen rij den op de Peter van den Breemer- weg. De jongens gooiden de bromfiets van zich af en renden de polder in. Korte tijd later konden ze op de Ferdi- nand Huycklaan toch worden aange houden. Volgens de gemeentelijke voorlichter zal er niet voor een andere oplossing worden gekozen. De kwestie van het verkeer in de Kerkebuurt speelt al een aan taljaren. In overleg met bewoners is nu voor deze oplossing gekozen omdat het ver keer zeer dicht langs de gevels reed. Dit probleem is niet op te lossen met het aanbrengen van verkeersdrempels. De reflecterende rood-witte paaltjes die nu nog achter de richtingsborden staan, worden binnenkort vervangen door de houten paaltjes, die overal in de Kerkebuurt als afscheiding dienen. FotoGoos van der Wilt. Het is niet waarschijnlijk dat de hanen van het eerste uur van de jaarlijkse ha- nekraaiwedstrijd in café De Rode Haan aan de Birkstraat in Soest nog op een leeftijd zijn dat ze volop kraaien. Misschien zijn ze zelfs niet eens meer in leven. Dat neemt niet weg dat er nog volop gekraaid wordt in de kippenhok ken. Het bewijs daarvoor wordt ieder jaar op Hemelvaartsdag in Soest gele verd, wanneer het kraaiende pluimvee in kooien wordt aangevoerd en uitge stald op het biljart in het bruine café om het tegen elkaar op te nemen. Dit jaar wordt het eerste lustrum ge vierd van de wedstrijd, die in 1982 als een grapje begon. De belangstelling was echter zo overweldigend, dat be sloten werd er een traditie van te maken op Hemelvaartsdag. Donder dag is het dus weer zover. De eerste kukeltalenten kunnen zich om tien uur laten horen. Gedurende vijf minuten mogen ze het bewijs leveren met recht de schrik van het kippenhok te worden genoemd. Inzet is de Haantje de Voor ste-trofee, die sinds vorig jaar, dankzij de prestaties van de haan RokkeFord, in het bezit is van de familie Ten Hooff uit Bilthoven. RokkeFord presteerde het in vijf minuten zeventien keer te kraaien. Tweede werd vorig jaar Dostojevski van A. Hop, en derde Hop pa 2 van Karei Schouten. Overigens ga ven de meeste hanen die als gedood verfde winnaars waren aangevoerd, slechts een geslaagde play-back van een torenhaan. Iedereen die een haan heeft die kan kraaien, kan aan de wed strijd meedoen. Daarnaast zijn ook be langstellenden welkom die geen buurt bewoner hebben met een haan, zodat hun het geluid van de hanen nog als zeer melodieus in de orgen moet klin ken. Een deskundige jury houdt de tel ling bij en beoordeelt of het kraaien voldoet aan de eisen. Voor deelname kan men zich opgeven bij Annie en Jan Wouters in café De Rode Haan aan de Birkstraat 32, telefoon 12370. Het in schrijfgeld bedraagt een rijksdaalder. De eerste ronde begint om tien uur. PRODUKTEN Het obstakel in de Eemstraat dat door vele Soesters als zeer ontsierend wordt ervaren door de verkeersborden die erop aangebracht zijn. Het is een grove misser in de schiterende gerestaureerde Kerkebuurg. Bezoekers van de historische Kerke buurt in onze gemeente ergeren zich aan de rigoureuze maatregel die de gemeente op de Eemstraat heeft geno men om het verkeer tot rijden met een lagere snelheid te dwingen. De obsta kels die daarvoor zijn aangebracht, zijn een doorn in hun oog door de ernstige aantasting van het historisch karakter van de buurt. Het ongelukkige trottoir dat tot het midden van de weg werd aangelegd in de uitmonding van de P.v.d. Breemer- weg in de Kerkstraat is vooral in don ker levensgevaarlijk. De verkeersbor den halverwege de Eemstraat leveren de meeste kritiek op. De borden passen niet in het straatbeeld in dit uiterst zeldzame plekje in Soest. Een aantal bezoekers aan deze buurt heeft zich negatief uitgesproken bij de VW over deze degraderende gemeen telijke oplossing ten behoeve van een veiliger verkeer. De klagers spraken zich uit voor verkeersdrempels. VAN TWEE KODAK KLEURENFILMS. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. B(| 2 x 15,2 x 24 EN 2 x 36 OPNAMEN.

Soester Courant | 1986 | | pagina 1