MEDE [liTil hans zogezien WSSÈL j Stem m lijst 4 Grondbedrijf B. Strumpel B.V. moet Eigendomweg 105 ontruimen Gedeputeerde Staten Utrecht toch nog achter gecombineerd ziekenhuis Ambachtenmarkt van 80-jarige VVV drukker dan ooit Soester college maakt zich zorgen over financiën Advertenties en redactionele kopij vroeger inleveren! Amersfoortse hanen kraaien victorie VAN MIERLO: Nu tijd voor andere politiek! Korte Ossendam blijft busroute door Zuid Soester politiemensen te gast in het Duitse Soest Gemeente krijgt gelijk van de Kroon Staatssecretaris wordt gevraagd op beslissing terug te komen Driekwart ton voor inperking stuifzand In samenwerking met Culturele Zaken Nieuwe fietsroute langs Soester beelden GLAS HANDEL Bromfietster gewond DEMOCRATEN WjA Vechtpartijen op de kermis t$.K door GerantPaul Big business LET OP! Super aanbiedingen Honsbergen Brandende liehtreklame Kela door brandweer geblust KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Niets staat de gemeente meer in de weg straks de Koningsweg door te trekken naar de Nieuwe weg over de Eigendomweg. Daar had de heer B. Strumpel bezwaar tegen, omdat hij op die plek sinds 1977 een bedrijf exploiteert, dat voor die tijd eigendom was van zijn vader. Het bedrijf is nu een b.v. en de heer Strumpel vindt dat het gemeentelijk bevel tot sluiting ten onrechte aan hem is gericht. De Kroon zegt hierover in de uitspraak onder meer, dat Strumpel directeur en mede-aandeelhouder van de B.V. is en tevens het bedrijf feitelijk drijft. Onder deze omstandigheden kan in Strumpel's bezwaar tegen de tenaam stelling van de aanschrijving geen aan leiding worden gevonden de bestreden beschikking te vernietigen. Strumpel voerde ook aan dat het be vel tot sluiting onvoldoende duidelijk aangeeft op welke gedeelten van het bedrijf het betrekking heeft. In samen hang met de begeleidende brief aan Strumpel kan dit bevel naar het oor deel van de Kroon echter geen aanlei ding tot misverstand geven. Daarom kan ook dit bezwaar niet leiden tot ver nietiging van de bestreden beschik king, aldus de Kroon. In de procedure stelde Strumpel ver der, dat het sluitingsbevel niet de be ton perserij zou kunnen gelden omdat daarvoor in 1952 een hinderwetver gunning is afgegeven. De Kroon is het met die stelling niet eens. De per serij is dicht sinds het begin van de jaren zestig, zodat de hinderwetver gunning is vervallen. Het beroep van de heer Strumpel tegen het sluitingsbevel van burgemeester en wethouders van Soest is dan ook on gegrond verklaard. Nog steeds Na een aanschrijving in juni 1984 om de werkzaamheden aan de Eigendom weg 105 waarvoor geen hinderwetver gunning is en kan worden verleend bin- en drie maanden te staken en de situa tie in de oorspronkelijke staat te her stellen, heeft Strumpel materialen ver wijderd en het terrein opgeschoond en geëgaliseerd. De gemeente consta teerde echter in oktober dat er nog steeds materialen lagen opgeslagen waarvoor geen hinderwetvergunning was verleend. Volgens gemeentelijk voorlichter Ben van Os zal de gemeen te niet onmiddellijk overgaan tot slui ting, maar medewerking verlenen bij het zoeken naar een andere plek voor de grondwerkzaamheden van de heer Strumpel, die echter allereerst verantwoordelijk is voor zijn vertrek naar elders. De gemeentebesturen van Soest en Baarn en het bestuur van de Stichting Maarschalksbos/Zonnegloren hebben alsnog steun gekregen van gedeputeer de staten van Utrecht in hun strijd om het behoud van een ziekenhuis voor Soest en Baarn. In aansluiting op de bezwaarschriften zowel Soest en Baarn als het zie- sbestuur, hebben gedeputeerde Rn staatssecretaris Van der Rey- den van volksgezondheid verzocht zijn beslissing om de bouw van het fusieie- kenhuis De Oelte niet toe te staan te heroverwegen. In een brief aan de staatssecretaris verklaart het college van GS dat het zich niet met de beslis- Ten behoeve van het inperken van stuifzand in de Lange Duinen nabij de Sparrenlaan en de Schapendrift, hebben burgemeester en wethouders de gemeenteraad om een krediet ge vraagd van 75.000 gulden. De beplanting aan de oostrand van de Lange Duinen is, doordat de diep inge stoven bomen afstierven, reeds gedurende een groot aantal jaren aangetast. Maatregelen ter voorkoming van verdere aantasting zijn noodzakelijk. De maatregelen om oprukkend stuifzand in de Lange Duinen in te perken, zijn het opwerpen van duinlichamen. In de relatief windstille gebieden achter die duinen ontstaat daardoor spontaan nieuwe vegetatie, waardoor de druk op de be staande bosrand afneemt. Over de maatregelen die het gemeentebestuur wil treffen, is overleg gepleegd met Staatsbosbeheer. Deze instantie kan zich volledig met de plannen vereni gen. Foto: Goos van der Wilt. De fietsroute, die Artishock in 1980 uit zette langs alle Soester beelden en die "de Beeldenstorm" werd genoemd, wordt door het VW in een nieuw jasje gestoken. De fietsroute duurt ruim vier uur, start en eindigt bij de Brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg, maar kan op elke willekeurige plek begonnen en onderbroken worden. De kunstzinnige fietsroute is destijds door Jan Visser, Geertje de Roovere en Lied Zwagerman op papier gezet ter gelegenheid van een tentoonstelling in het Artishockgebouw. In de nieuwe fietsfolder, die door Ben van Os namens het VW nog vóór deze zomer wordt uitgebracht, worden ook opgenomen de Soester Oudheid kamer, de galerie "De Drie Ringen", i het cultureel creatief centrum C-drie en ëen aantal nieuwe kunstwerken zo als in Bloemheuvel (Soesterberg), het Verzetsmonument aan de Kampweg en niet te vergeten de flatschilderingen langs de Dalweg. In de route, die in samenwerking met de gemeentelijke, culturele dienst wordt bijgesteld, is uiteraard ook op genomen het beeld "De Springers" van Otto Schouten. Het staat nu nog langs de Koningsweg. De bedoeling is dat dit beeld verplaatst wordt naar het sportcomplex van de atletiekvereniging Pijnenburg aan de Wieksloterweg. Dit bronzen beeld (1979), dat een pols stok-springende man voorstelt is erg kwetsbaar en al enkele malen stuk ge gaan. Een ruit moet goed stuiten en passen in deuren en ramen en kassen. Dan is 't kwaliteit 't is meer gezeid Van Ede levert ze U zonder krassen! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! sing kan verenigen. Het zegt zich ervan bewust te zijn dat het plan voor De Oelte op enkele formele punten niet aansluit bij het rijksbeleid. Dat weegt naar de mening van het provinciaal bestuur van Utrecht echter niet op tegen de vele argumenten die vóór realisering van het ziekenhuis pleiten en die wél in overeenstemming zijn met het rijksbeleid. Bovendien hebben alle eerste- en tweedelijns voorzienin gen in de regio Amersfoort zich bij her haling uitgesproken vóór de totstand koming van De Oelte. Verder wijzen gedeputeerde staten de staatssecreta ris op diens meer dan eens uitgespro ken verzekering, dat hij standpunten en keuzen van de provincies zou volgen. Op grond daarvan "mocht er onzes inziens dezerzijds van worden uitgegaan, dat u de Stichting Maar schalksbos/Zonnegloren, overeen komstig de van provinciewege uit gebrachte adviezen, de gevraagde verklaring zou verlenen", aldus het college van GS. In dat geval zou de realisering van De Oelte wel mogelijk zijn. Foto: Goos van der Wilt. Burgemeester Paul Scholten schonk de 80-jarige VVV bij de opening van de Ambachtenmarkt op Hemelvaartsdag een niéuwe schrijfmachine, "omdat de oude tikmachine langzamerhand net zo oud is als het"VW", aldus de burgervader, die zeer onder de indruk was van de Ambachtenmarkt, die dit jaar nog meer bezoekers trok dan an derejaren. In zijn toespraak wees burgemeester Scholten op de geringe financiële draagkracht van de VW, veroorzaakt door de gemeentelijke bezuinigingen. "Onze gastvrijheid mag niet verloren gaan en we mogen met elkaar het be lang van een VVV niet onderschatten", aldus de eerste burger van Soest. Vlak voor de opening van de markt werd de heer G.W. van de Grift van de Kerkstraat tot erelid van de VW be noemd. Hij stelde gisteren opnieuw zijn erf en grond beschikbaar voor de oude ambachtenmarkt. Voor de twee secondanten van burgemeester Schol ten waren er ook enkele verrassingen, al zal Ronald van den Breemer dat pas later via de overlevering te weten ko men. Wat de markt zelf betreft, het lijkt wel of het bezoek ieder jaar toeneemt. Een tevreden voorzitter Van Os: "We hebben wel eens geschat dat er zeven tigduizend mensen zijn geweest, maar het is erg moeilijk om een getal te noe men. Ik denk wel dat er dit jaar meer mensen waren dan in vorige jaren. Dat kun je bijvoorbeeld merken aan de ver koop. Er waren kraamhouders die om half vier "nee" moesten verkopen, hoewel ze meer hadden meegenomen dan vorig jaar". De uitkomst van de voorjaarsnota 1986 stemt het college van burgemeester en wethouders niet optimistisch als het gaat om de budgettaire mogelijkheden in de komende jaren. Indien alle onder het hoofd "extra be leid" gerangschikte noodzakelijk ge achte werken en voorzieningen worden geëffectueerd, vertoont de meerjaren begroting een stuctureel tekort. Dit schrijven burgemeester en wethou ders in de toelichting bij de voorjaars nota, die behandeld zal worden in de raadsvergadering op donderdag 29 mei 's avonds om half acht in het Griftland College. B. en W. wijzen de raad erop, Daar de aanstaande maandag, Tweede Pinksterdag, uitvalt als produktiedag voor de Soester Courant, is het noodzake lijk dat advertenties voor ons nummer van 21 mei a.s. uiter lijk worden ingeleverd op dinsdag 20 mei, tot 10.00 uur. Deze uiterste inlevertermijn geldt ook voor de redactionele bijdragen. Helaas moeten wij alle verslagen enz. die wij na 10.00 uur op dinsdagochtend in onze brievenbus vinden, terzijde leg gen. Technische verwerking op die dinsdag is dan niet meer mogelijk. Het verdient aanbeveling advertenties en redactionele kopij voor de volgende editie indien mogelijk reeds deze week aan te leveren! De best kraaiende hanen blijken de stadse hanen te zijn. Dit bleek duidelijk op Hemelvaartsdag toen in het beken de café De Rode Haan aan de Birk- straat de jaarlijkse hanen kraai wed strijd werd gehouden. De eerste en tweede prijs werden ge wonnen door de hanen van de familie Hop uit Amersfoort. Overigens niet Doordat hij zonder uit te kijken uit een uitrit het fietspad van de Burg. Grothe- straat oprende, veroorzaakte de negen tienjarige S.G. uit Baarn een aanrij ding. De evenoude bromfietster Petra K. uit Soest kon een aanrijding niet voorkomen. Zij kwam ten val. Per am bulance werd zij voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. voor het eerst, want alle tot nu toe in Soest té winnen prijzen werden door de hanen van dezelfde familie bij elkaar gekraaid. De belangstelling was iets minder dan andere jaren, maar er werden toch nog elf kraaiers ingeschreven voor de ku- kelekuwedstrijd. In hun vierkante hok jes werd van de hanen verwacht om in de toegemeten vijf minuten een zo groot mogelijk aantal keren te kraaien. Tien keer in vijf minuten werd er met de borst vooruit gekraaid door Pico 13 van de Amersfoortse Jan Hop, terwijl de hann Dostojewski van vader Hop het tot het respectabele aantal van 8 muzikale uitingen bracht. Vier keer kraaien door Le Cocq Sportif van Annie Wouters was goed voor de derde prijs. De presentator Jan Bijl wist er een nog groter feest van te maken dan voor gaande jaren. j -y. v - dat op grond van hun zienswijze moet worden geconcludeerd dat bij de be handeling van de problematiek rond het cultureel creatief centrum C-drie in juni sprake zal moeten zijn van een straffe prioriteitsbepaling. Hetzelfde geldt met betrekking tot de begroting 1987 en de meerjarenbegroting 1987 tot en met 1990. Dit geldt temeer omdat dan ook de nieuwe beleidsvoorne mens 1987 tot en met 1990 alsmede de financiële consequenties van het be leidsprogramma aan de orde zullen komen. Het college stelt de raad voor het on gedekte deel van de exploitatielast van de nog te bouwen sporthal in Soes terberg jaarlijks te dekken uit de al gemene reserve. Daarbij wordt aan getekend dat een minderheid van het college de zogenaamde overwinst van het gasbedrijf niet wil laten toe vloeien aan de algemene reserve, maar wil terugbetalen aan de burgers. De kosten van de reconstructie van een gedeelte van de Soesterbergse- straat en de Korte Ossendam zouden volgens B. En W. gedekt moeten wor den uit de winst van het complex Win- kelpool Soest-Zuid en uit het Fonds Stadsuitleg. De kosten van het op gang brengen van de tweede fase van het re- organisatie-onderzoek, 37.500 gulden, moeten worden gedekt uit de algemene reserve. B. en W. stellen verder voor het totaal bedrag van de gerealiseerde bezuini gingen vast te stellen op 2.827.584 gul den, wat neerkomt op 98 procent van de taakstelling. Verder vragen ze de raad het college te machtigen tot het treffen van maatregelen om tot een maximum bedrag van 225.000 gulden in 1986, doorwerkend naar volgende jaren voo 20.000 gulden, knelpunten in de personele sfeer op te heffen. Tenslotte is het voorstel om voor het verwijderen van aanstootgevende leuzen voor 1986 een bedrag vast te stellen van 12.500 gulden en voor de daaropvolgende jaren van een bedrag van 25.000 gulden. -Met de reconstructie van een gedeelte van de Soesterbergsestraat en de Korte. Ossendam is een bedrag ge moeid van 280.000 gulden. Burgemees ter en wethouders hebben de raad voorgesteld dit beschikbaar te stellen. Naar aanleiding van de wens van de bewoners om de lijnbussen uit de Korte Ossendam te weren en ook van klachten over overlast die bewoners van de Soesterbergsestraat ondervin den van de halteplaatsen voor de bus sen, heeft het gemeentebestuur over leg gepleegd met de busmaatschappij Centraal Nederland. Daarbij zijn aller lei alternatieven besproken, maar bij uitvoering daarvan zullen de nadelen toenemen. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat de huidige busroute de minste bezwaren oplevert mits het wegdek van de Korte Ossendam wordt verbeterd. Er zal nader overleg met de bewoners van de Korte Ossendam worden gepleegd. Door het asfalteren van de weg (waarvan de kosten van 200.000 gulden 2,5 keer zo hoog zijn als van herbestra- ten) zal voor de bewoners de overlast, met name de trillingen, door de bus route zoveel mogelijk beperkt moeten worden. Met betrekking tot de Soesterbergse straat is besloten het gedeelte vanaf de Korte Ossendam tot en met de in- en uitrit naar het parkeerterrein, tussen de rijweg en de voetpaden opnieuw in te richten. Uitgangspunt hierbij is het handhaven van zoveel mogelijk par keerplaatsen. Daarnaast moeten de oversteekplaatsen op de Soesterberg sestraat veiliger worden gemaakt. B.~ en W. hebben de raad verder voor gesteld het Driftje, de weg achter het winkelcentrum langs in twee richtin gen open te stellen. Het rechtsaf-ver keer naar de Korte Ossendam wordt in dat geval voor auto's feitelijk onmoge lijk gemaakt. Tenslotte stemmen B. en W. in, en ze stellen de raad voor dat ook te doen, met het opheffen van het verbod om vanaf de Korte Ossendam linksaf te Een groep van een 25-tal jongelui heeft zich op de Soester kermis een paar avonden, vooral bij de autoscooter, zo irritant en recalcitrant gedragen, dat er vechtpartijen ontstonden. Het gevolg was dat een aantal exploi tanten hun attractie al ver voor slui tingstijd sloot, ook al omdat veel pu bliek door de gespannen sfeer het ker misterrein vroegtijdig verliet. Ook was er een diefstal en een vernieling, waarvan aangifte werd gedaan door de kermisexploitant D. van der M. uit Utrecht. In de nacht van vrijdag op zaterdag richtte een onbekende voor vijfhonderd gulden schade aan het tentdoek aan, en daarnaast ook nog eens aan een aantal beeldjes. Er werd voor negenhonderd gulden aan prijzen gestolen, waaronder tien pluche speelgoedberen, twaalf tot veertien transistorradio's, acht video spelletjes, een cassetterecorder en een spaarvarken. Hiervan werd bij de politie aangifte gedaan. slaan de Soesterbergsestraat op. De kosten van de werkzaamheden langs de Soesterbergsestraat inclusief de aanpassing van de in- en uitrit naar het parkeerterrein zijn begroot op 80.000 gulden. Inclusief de verbetering van de Korte Ossendam is dus een totaal krediet van 280.000 gulden nodig. ixv=.A •- yr» V. 's-Morgens om vier uur herinnerde de wekker op wrede wijze aan hun eigen plan om die dag op de zwarte markt door te brengen met het doel aldaar enig overtollig huisraad aan de man te brengen. Ze hadden gezien hoe veel spullen daar van eigenaar ver wisselden en daarna geïnventariseerd wat ze zelf op zolder hadden staan zonder het ooit te gebruiken. Toen daar nog het een en ander bijkwam aan din gen waar ze zo langzamerhand op uit gekeken waren, konden ze er een marktkraam mee vullen. Hoewel ze iemand gesproken hadden die op de zwarte markt evenveel ver diende als de rest van de week bij zijn baas, waren hun verwachtingen niet al te hoog gespannen. Daar waren ze te nuchter voor en bovendien zagen ze het in de eerste plaats als een dagje uit. Tijdens het opzetten van de kraam bleek al gauw dat niet iedereen daar zo ontspannen over dacht. Door een nors uitziende man werden ze onverbid delijk weggestuurd. 'Hier komen mijn vaste klanten altijd' zei hij en maakte vlugge wegwerpgebaren. Er zat niets anders op dan te verkassen. De hall be gon al aardig vol te lopen, zodat ze de hele handel een stevig stukje verder moesten sjouwen om nog onbezet grondgebied te bereiken. Maar ook daar kwam iemand die er in het verle den een koloniale vlag gehesen had. Veel later dan de bedoeling was en met aanmerkelijk minder geestdrift ver vuld, zegen ze uiteindelijk vermoeid achter hun uitgestalde waren in een hoekje van de hal. Daar kregen ze van het publiek ruimschoots de gelegen heid om koffie te zetten en uitgebreid uit te rusten. Het was inmiddels een drukte van belang. Veel kijkers, maar ook kopers, hoewel de laatste categorie die bezigheid liever elders verrichtte. Na vele uren ledigheid en verveling scheen iemand zijn interesse in een glazen schaal te willen omzetten in klinkende munt. Voor de helft van de prijs wilde hij hem wel meenemen. Om toch één keer tot het gilde van de handelaren in ongeregeld goed binnen te dringen zat er niets anders op dan op een prijs van een tientje twee gulden te laten vallen. Handel is handel, niet waar? De tevreden klant verdween een paar 'straten' verder in een eigen stand. Toen de beide verkopers hun nieuwsgierigheid niet langer konden bedwingen, ontdekten ze dat hun voor malig eigendom van een nieuw prijs- kaartje was voorzien. Op hun vraag of hondervijfentwintig gulden niet wat overvraagd was, klopte de man kwasi verontwaardigd op het merkje aan de onderkant van de vaas en ontkende dat ten stelligste. De wat beteuterde ge zichten ziende, stelde hij hen echter ge rust door te zeggen dat hij niemand tot kopen kon en wilde verplichten. Als ze dachten elders voordeliger te kunnen slagen, dan moesten ze dat zonder ge wetensbezwaar doen. Handel is han del. nietwaar? Vierentwintig Soester politiemannen in gezelschap van hun echtgenotes heb ben een bezoek gebracht aan het Duit se Soest, waar ze officieel welkom wer den geheten door Rudolf Harling, voor zitter van de regioraad in Duitsland. Op het programma van de uitwisseling stond een voetbaltoernooi, waar niet alleen onze SPSV aan deelnam, maar ook een elftal van de Engelse en de Belgische marechaussee, die daar zijn gelegerd. Het toernooi werd gewonnen door een elftal van de infanterie van de Bundes- wehr. Tweede werd het team van het regiobestuur en derde onze plaatselij ke SPSV. Fietsen Na de officiële ontvangst, waar bij cadeaus werden uitgewisseld, werd de rest van de woensdag besteed aan een bezoek aan de stad onder leiding van de VVV. Daarna ging het gezel schap naar het Burghofmuseum om de vier SPSV-ers te begroeten die de 264 kilometer naar Soest op de fiets hadden afgelegd: Riekele Meinema, Henk Smink, Henk van Tienen en Hans van 't Veer. In het museum werd het Soester politiegezelschap ook nog welkom geheten door burgemeester Helmut Busmann. De donderdag was gereserveerd voor het internationale voetbaltoernooi in het Jahnstadion, dat werd besloten met een feestavond. De vrijdag werd be steed aan een bezoek aan de Möhnesee en een rondvaart waarmee het officiële gedeelte van het driedaagse bezoek werd besloten. Een aantal gasten knoopte er nog een paar dagen verblijf in Soest aan vast. De uitwisseling tussen Soest en Soest werd als zeer positief ervaren. Vorig jaar zijn de Duitsers in Nederland ge weest op uitnodiging van de SPSV. Dat beviel zo goed dat er een speciale werk groep in het leven werd geroepen om internationale uitwisselingen te bevor deren. Onze vindt u op r de achterpagina. De liehtreklame van Kela Woninkrijk aan de Amersfoortsestraat stond zater dagavond voor een deel in lichterlaaie. De Soesterberger E. S. lichtte de sur veillerende politie in, die de brand weer alarmeerde. Inmiddels probeer de een politieman met behulp van een handblusser de vlammen te doven. De brandweer zette twee stralen in en bluste het vuur. Een gedeelte van de liehtreklame brandde volledig uit. De oorzaak is vermoedelijk kortslui ting. De schade wordt geschat op enke le duizenden guldens. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1