Meningen van lezers SLAGERIJ DUWEL Barometermuseum opent eind 1986 zijn deuren in 'Rustenhoven' iii m Rolf en Irene Leenders met Het-maatje- 00wharmesl d'OudeEnghe f TUIN-AD VIESCENTRU M 'tvaarcleriwcQt Gebroken hartjes, ze zijn er weer OENSDAG 14 ME11986 SOESTER COURANT PAGINA 9 OND^ OES^ Trots op groen Amnesty International HET WITTE HUIS Miniatuur collectie in Oudheidkamer 55 jaar 55 jaar Kom voor de Pinsterdagen eens advies vragen Gevulde varkenshaas O 75 Ham-aspergesalade 015 Rauwe ham O 80 55 jaar 55 jaar In fitness-studio aan de Van Weedestraat Thema van deze envelop: laatste vlucht met Fokker T-V Bommenwerper nr. 856 op Ut mei ltyO waarbij Luitenant Swagerman is omgekomen Gelegenheidsenvelop met de Fokker T-V bommenwerper Licht- en Krachtinstallaties voor doe-het-zelvers Deze week geen Arie Wandelaar door Arie Wandelaar Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. ,Naar aanleiding van uw stukje in de rant van 2 mei jl. over de groen voor- iening aan de Hobbemalaan graag het -olgendeWij zijn trots op onze nieuwe roenvoorziening, maar er loopt in nze buurt een enkeling die daar an- ~ers over denkt. Deze persoon loopt dwars door het nieuw ingezaaide gras de perken heen. Nadat ik gevraagd had of dat niet anders kon kreeg ik een scheldwoordenreeks als antwoord. Hierna heb ik een schriftelijke klacht bij de politie ingediend, en de wijkagent zal er nu nog meer op gaan letten. Maar mijn vraag is moeten de goeden nu onder de kwaden lijden met zo'n stukje in de krant van 2 weken geleden. Wij zijn wel degelijk blij met onze vernieuwde omgeving! P.C. v. Remmerden v/d Hoef In de reaktie van Amnesty in uw ru briek "Meningen van lezers", Soester Courant van 1 mei '86 kom ik er maar slecht vanaf. Maar ik had niet anders verwacht, want tot hun laatste snik zul len ze volhouden dat ze politiek neu traal zijn en zich alleen inzetten voor gevangenen die geen geweld hebben gebruikt of gepropageerd. Daar gaan ze al meteen de mist mee in, want vele malen is Amnesty al interna tionaal in opspraak geweest om hun po litieke voorkeuren, het verstrekken van onjuiste gegevens, bagatelliseren van gevangenen (aantallen enz.) in communistische dictaturen en het enorm overdrijven als het om niet- communistische landen gaat. De campagnes die u noemt zijn er in derdaad geweest, maar dat noem ik de vlag die de lading moet dekken. Eén voorbeeld haal ik aan en dat zijn de aktie(tjes) tegen de USSR. Als een nachtkaars gingen ze uit en er werd be weerd dat er een 10.000 politieke gevan genen zijn en daar is zo weinig van be kend. Nee dan is Zuid-Afrika een dankbaar der object, want daar is alles van be kend. Uw felle akties in het verleden en heden, waarin dezelfde "kretologie" te horen is van de linkse VN en allerlei andere anti-Z.A. organisaties. In 1978 werd de Australische com munist prof. Roebucks benoemd als be leidmaker van Amnesty's hoofdbureau in Londen. Verwacht u daar een eerlijk, onafhankelijk beleid van?? Ik in ieder geval niet Zuid-Afrika is nog altijd de hoofdprijs, die de Sovjets tot nu toe is ontgaan, maar ze zullen er alles aan doen om ook dit land (voor hen zo uitermate be langrijk voor de onderwerping van de wereld) te veroveren. Mijn raad aan de Al-groep Soest is, ga eens na wat MIR (vrede) voor commu nisten betekent en lees de boeken van Solzjenitzin "De Goelag Archipel" eens en dan wacht ik op de komende grote campagne van Amnesty tegen de USSR, waar geen mensenrechten be staan, alleen op papier. ML Mosk. Welkom in HotelCafé, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl De miniaturen expositie in de Soester oudheidkamer trok op Hemelvaartsdag veel belangstelling. Het is dan ook een heel bijzondere collectie houten minia-. turen. Onze plaatsgenoot de heer B. Voor- douw vervaardigde een groot aantal meubeltjes in speelgoedformaat met zo'n voortreffelijke precisie en artisti citeit dat men naar elk werkstukje heel lang blijft kijken. Er is zelfs een spe lend kabinetorgeltje te zien. De heer Voordouw is niet alleen een houtkunstenaar maar kan ook zeer goed met de penseel toveren, getuige de serie geëxposeerde aquarellen. Ook hangen er enkele applicatiewerkjes van zijn hand. Deze expositie is te bezoeken op zater dag- en zondagmiddagen gedurende de maand mei. De oudheidkamer is ook geopend op de Tweede Pinksterdag. Openingstijden 's middags van 13.30 tot 17.00 uur en op werkdagen van 19.00 tot 21.00 uur, aan de Ferdinand Huycklaan 18. Wij hebben voor u o.a. onze Pinkster-special: 100 gramMêê 100 gram 100 gramdfir Ruim assortiment voor de BARBECUE o.a. eigen fabrikaat sauzen Wij wensen u prettige Pinksterdagen STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! SOEST Initiatief van Bert Bolle, Maartensdijk Er komt een barometermuseum in Ne derland! De Maartensdijk.se barometer specialist Bert Bolle - in Soest zeker geen onbekende - heeft hiertoe het ini tiatief genomen door de grote hal van zijn huis, de 18de-eeuwse buitenplaats Rustenhoven, voor dat doel in te rich ten. Bert Bolle beschikt over een res tauratie-atelier voor antieke kwikbaro meters en schreef over zijn specialis me artikelen en boeken. Het Barometermuseum zal zich rich ten op de barometer in de ruimste zin. Wetenschap, techniek, weerkunde en de barometer als antiek meubel komen aan bod. Spectaculair is de reusachtige waterbarometer die reeds staat opge steld in de hal. Ook aanverwante in strumenten, boeken en prenten zullen te zien zijn in het Barometermuseum dat eind 1986 zijn deuren hoopt te openen. Leerzaam kijkspel Het is de bedoeling dat het Barometer museum niet alleen een interessant en leerzaam kijkspel gaat vormen voor diegenen die belangstelling hebben voor de geschiedenis van de barometer als decoratief antiek huisinstrument komen ook ruimschoots aan hun trek ken. Verder komen thermometers, hygro meters, barografen, donderglazen en andere interessante instrumenten aan bod. Er wordt aandacht besteed aan de oude meubelmakers-, graveurs- en glasblazerstechnieken en er worden onder meer gereedschappen, onderde len, tastbare herinneringen aan baro- metermakers, oude prenten en boeken over barometers getoond. Tevens krijgen de bezoekers nage maakte en vervalste 'antieke' baro meters te zien met waarschuwende uitleg over knoeierspraktijken. De wer king van verschillende barometer systemen wordt aanschouwelijk ge maakt door moderne barometermodel len in afgesloten glazen ruimten. Een immense, bijna 12 meter lange water barometer zal de grote attractie vor men. Kortom, Het Barometermuseum moet een levend en boeiend geheel worden, waarbij kennisoverdracht centraal staat. Bruikleen Hoewel de Stichting Barometermuseum de kosten van de opbouw van de wa terbarometer en de demonstratiebaro meters op zich heeft genomen, is het budget - nog - te klein om geheel op ei gen kracht een enigszins complete mu seumverzameling van antieke barome ters te realiseren. Daarom probeert conservator Bert Bolle deze instrumen ten in bruikleen te verkrijgen en doet een beroep op iedereen die hem daar bij denkt te kunnen helpen. Inmiddels zijn al enkele mooie exemplaren toe gezegd, maar er is veel meer nodig. Wie een antieke barometer bezit, Ne derlands of buitenlands, al dan niet ka pot, en die aan Het Barometermuseum wil uitlenen, gelieve contact op te ne men met de conservator. Vooral de sta tige Hollandse bakbarometers zijn weer welkom, maar ook andere antieke kwikbarometers en daaraan verwante instrumenten zoals barografen, ther mometers, hygrometers en dondergla zen. Ook oude, losse onderdelen zijn hard nodig, evenals oude prenten en boeken. Nazaten van barometermakers willen misschien gereedschappen, re keningen, advertenties, visitekaartjes of andere tastbare herinneringen aan hun voorouders (tijdelijk) aan het mu seum afstaan. Uiteraard wordt alles terdege beveiligd en verzekerd, en be paalt degene die iets te leen geeft zelf hoe lang Het Barometermuseum over de bruikleen kan beschikken. Stichting Het Barometermuseum-in-wording is ondergebracht in een stichting. Het op- Barometerspecialist Bert Bolle bij een Hollands bakbarometer uit 1780. richten en het in stand houden van het museum wordt gesteund door een co mité van aanbeveling waarin o.a. con servatoren, hoogleraren en barometer deskundigen uit binnen- en buitenland zitting hebben. Het comité is als volgt samengesteld: Mme. M. Archinard, conservatrice Musée d'Histoire des Sciences, Genè- ve; Mevrouw A.Ch.G.M. Barge-Drees- mann; Professor Dr. F. van der Blij, hoogleraar wiskunde, Utrecht; De heer J.M. Fentener van Vlissingen, oud president-directeur SHVDr. H.M. Fij- naut, Hoofddirecteur KNMI, De Bilt; Sir Nicholas P. Goodison, chairman of the Stock Exchange, Londen; De heer P.J.S. de Jong, oud-minister-pre sident, 's-Gravenhage; Dr. W.E. Know- les Middleton, geschiedenis meteoro logie, Vancouver; Mr. A. Panis, Bur gemeester MaartensdijkProfessor Dr. H.A.M. Snelders, hoogleraar geschie denis natuurwetenschappen, Utrecht; Dr. G.L'E Turner, senior assistant cu rator Museum of the History of Scien ce, Oxford. Hulp Wie meent te kunnen helpen door iets in bruikleen te geven of anderszins, wordtverzocht contact op te nemen met Bert Bolle, Dorpsweg 187, 3838 CD Maartensdijk, telefoon: 03461-2400. Waterbarometer Dé grote attractie van Het Barometer museum wordt ongetwijfeld de reus achtige waterbarometer die - als aan zet voor het museum - reeds staat op gesteld. Het zojuist gereedgekomen instrument is een eigentijdse versie van de bekende zeventiende-eeuwse exemplaren die doorgaans buiten, te gen de gevel van een groot gebouw werden gemonteerd. De waterbarome ter van Het Barometermuseum staat binnen, in de grote hal van Rustenho ven en is bijna 12 meter lang. Het re servoir heeft een diameter van 60 cm. en de buis is 9 cm. dik. Een eiken plank uit één stuk draagt deze geheel gla zen opstelling die ongeveer 130 liter water bevat. Op bijna 9 meter hoogte steekt de barometerbuis dwars door de glas-in-loodkoepel en eindigt vlak onder het draadglazen dak, het hoog ste punt van Rustenhoven. De barome ter kan bovenin de koepel worden afge lezen. Voorzover bekend is de Maar- tensdijkse waterbarometer door vorm geving, opbouw en grootte uniek in de wereld. De 18de-eeuwse buitenplaats Rusten hoven in Maartensdijk, waar eind dit jaar Het Barometermuseum wordt ge opend. besteed aan aerobic. Voorts moeten de TY11 Tl fl ff 'afvallers' iedere week een boekje T"^ - afgeven, waarin de eetervaringen staan vermeld Zodoende kunne Rolf en Irene Leenders zo nauwkeurig mogelijk de mensen bijstaan met raad. Zoals gezegd bevat het boekwerk van Rolf Leenders fitness promotions veel tips. Een citaat: "Na drie of vier weken knappen de meeste mensen af op hun dieet. Het eerste wat je bij het begin van een dieet verliest is vocht. Pas na een paar weken worden de vetreserves aangesproken. Je lichaam heeft zich dan ingesteld op de lagere energietoe voer en gaat zuinig omspringen met wat er binnenkomt. Je valt niet meer zo af en je hebt de neiging de moed te verliezen. Je bloedsuikerspiegel kan laag zijn, waardoor je een beetje slapjes bent. Heb je verschrikkelijk zin om tekeer te gaan in de koelkast, geef daar dan aan toeVoel je niet schuldig over je schranspartij. Je lichaam had het even nodig, je geest misschien nog meer. Bekijk daarna of je je lichame lijk nu echt prettig voelt". Een ander voorbeeld: "Als je staat, let er dan op dat je altijd je buik inhoudt, je billen samenknijpt en je rug strekt. Niet met een holle rug staan, want daar komen die rug- en hoofdpijnen vandaan. Zelfs als je in de rij voor de kassa staat te wachten, let er dan op dat je je voeten zo'n twintig centimeter uit elkaar zet en je gewicht over beide benen verdeelt". Zo staat het boek vol met adviezen op verschillende terreinen. Illustraties verschaffen duidelijkheid over de oefe ningen, die men moet doen. Kwaliteit Om deel te nemen aan het-maatje-min- der-plan kan men ieder moment van de dag terecht bij Rolf Leenders fit- ness-promotions aan de Van Weede straat. De studio is geopend van maandag .tot en met zaterdag. "Het gaat om differentiatie en integratie. Je kunt op elk moment binnenkomen. Af hankelijk van je wensen wordt je in een bepaalde groep ingedeeld. Je wordt dan gecontroleerd en geassisteerd. Vergelijk het maar met het sysyteem op school. Daar kun je wiskunde op C- niveau doen en frans op B-niveau. Alleen het oude klasse systeem wordt bij ons niet toegepast. Je komt gewoon in een groep waar je het beste in thuis hoort", zegt Rolf Leenders, de voorma lige leraar engels op het Midland Col lege in Amersfoort. Met zijn fitness-studio beroept hij zich er op één van de grootste in ons land te bezitten, zeker als je het per vierkante meter bekijkt. "Ik heb hier honderd mensen per dag. Dat komt door de kwaliteit die ik te bieden heb. We geven 35 lessen per week, elke dag zijn er ac tiviteiten. We werken niet voor niets continue met vier man tegelijkertijd", aldus Leenders, die met het-maatje- minder-plan een nieuw onderdeel aan zijn breed scala trainingsmogelijkhe den toevoegt. Overigens kunnen mensen na acht we ken gewoon doorgaan met afslanken onder supervisie van Rolf en Irene Leenders. De kosten per acht weken bedragen 95 gulden. Leden van Rolf Leenders fitness-promotions betalen de helft voor de verantwoorde methode om enkele overtollige kilo's kwijt te ra ken. mi leqbkb rrws FWJBTK8 Rolf Leenders van de gelijknamige fitness-studio aan de Van Weedestraat heeft in samenwerking met zijn vrouw Irene het-maatje-minder-plan opgesteld. Vol gens de in Hoevelaken woonachtige Leenders betreft het een verantwoorde me thode om in acht weken enkele overtollige kilo's de rug toe te keren. Een zorgvul dige omgang met voedsel, fitness-circuits, de sauna en oefeningen, waarmee de stofwisseling gestimuleerd en de lichaamshouding verbeterd worden, zijn de ingrediënten van het plan. Hoewel het echtpaar Leenders duidelijke richtlijnen geeft voor de te volgen eetgewoonte, gaat het niet zo zeer om een dieet. "Noem het maar een moderne vorm van weight-watching", zegt de succesvolle fitness trainer. "Met het-maatje-minder-plan willen we de waarheid vertellen. Met allerlei diëten worden zoveel beloftes gedaan. Daar doen wij niet aan mee. We hebben ook nooit slankheidspreparaten verkocht, dat is pure kwakzalverij. We schrijven geen regels voor, maar geven wel advies. Je moet bijvoorbeeld zorgen dat je voldoende vitaminen en koolhydraten binnenkrijgt, maar ge bruik geen substituten, en ga niet maanden lang honger lijden, zoals in vele andere gevallen gebeurt. Wij pro beren de mensen met een goede bege leiding te helpen met 'een minder maatje'. Op deze manier kun je leren op een verantwoorde wijze te eten, en door de oefeningeq. kun je je bewust worden van je lichaam. Eet je meer dan dat je verbruikt dan kom je aan, andersom val je af", zegt Leenders over het nieuwe plan. Schranspartij Het echtpaar Leenders heeft een boek geschreven, waarin het volledige plan is uitgewerkt. Alles passeert daarin de revue. Oefeningen, tips, statistische gegevens en dag-menu's voor een periode van acht weken staan uitgebreid beschreven, en kunnen de 'cursist' weinig moeilijkheden bezorgen. Alhoewel, het gaat natuur lijk om de uitvoering van het script. Rolf Leenders: "Daar moet je achter staan. Als je wilt stoppen met roken of je rijbewijs wilt halen, moet je daar ook achterstaan Dat geldt voor alles". Iedere week wordt het gewicht van de betreffende 'cursist' gecontroleerd en het vetgehalte opgemeten. Hiermee begint tevens het plan. Daarna volgt men een fittness-circuit en wordt een bezoek gebracht aan de sauna. Vanaf de tweede week worden ook 45 minuten Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest EffKieniV Telefoon 02155-10115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines T elefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Gezien het succes van de twee al eer der uitgegeven gelegenheisenveloppen met de legendarische Fokker G-I jacht- kruiser en het Fokker T-VIII water vliegtuig gaf de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum op 13 mei 1986 een derde gelegenheids envelop uit met als thema: De laatste uitgevoerde opdracht met een Fokker T-V bommenwerper op 13 mei 1940. Deze Fokker T-V bommenwerper met de registratie 856-werd bewapend met speciale mijnbommen van 300 kg en de bemanning kreeg de opdracht "Bom bardeer met de grootst mogelijke nauwkeurigheid de voetbrug bij Moer dijk. Het juiste treffen der brug is thans van het grootste belang' De aanval werd volgens plan uitgevoerd maar helaas vielen de bommen naast de Moerdijkbrug in het water. Op de te rugweg werd de 856, die geëscorteerd werd door twee Fokker G-X jachtkrui- sers, aangevallen door een groep Mes- serschmitts van de Luftwaffe. Door zeefd met granaten sloeg de 856, de laatste inzetbare Nederlandse bom menwerper, bij Ridderkerk te pletter waarbij de gehele bemanning om het leven kwam. De reserve Tweede-Luitenant Waarne mer B. Swagerman, dié op eigen ver zoek voor deze laatste vlucht als be manningslid werd ingedeeld in plaats van een gehuwde collega, werd voor zijn bijzonder moedig gedrag in 1946 posthuum benoemd tot Ridder der vier de klasse in de Militaire Willemsorde. Het militaire terrein rond de villa "De Wulpenhorst" aan de Tiendweg te Zeist, waar de Staf van het Commando Tactische Luchtstrijdkrachten (CTL) is gehuisvest, werd ter ere van en ter gedachtenis aan Luitenant Swagerman "Swagermankamp" genoemd. Een Fokker T-V, die aanvankelijk was ontworpen als luchtkruiser en ge durende de meidagen van 19^0 werd in gezet als middelzware bommenwerper. Deze bijzondere envelop is vanaf 19 mei, tweede Pinksterdag, te verkrij gen in de winkel "De Brik" van het Luchtvaartmuseum. Deze envelop kan ook worden besteld door vijf gul den over te maken op Postbanknr: 78599 of Bankrekeningnr: 50.55.10.081 t.n.v. H. J. de Jong te Spijkenisse on der vermelding van aantal enveloppen nr. 3. Het luchtvaartmuseum is ge opend: Dinsdag t/m vrijdag van 10.00 - 16.00 uur. Op zondag en tweede Pinksterdag van 13.00 - 17.00 uur. (Het museum is op eerste Pinksterdag gesloten). De toegang is gratis. 't Is moar baar laastig om ut altied iedereejn noar de zin te moake. Daat kajje verneme ajje in de Kaarkebuurt komt. Joarelaang hebbe de bewoenders doaro traarnmelaant mettut verkeer en dat bestoat er volges ming veur un groot gedeelte ui "omriejers". Die hebbe geejn tied om veur stop lichte te waachte, dus goan ze wege paakke zongder die dinge. De toestaangd aachter de ouwe kark het aal voak in ongze kraangt estoan en soame met de gemeengte ben d'r aal un zooi plaane voor 'emoakt, moar nooit kreeg iedereejn ze zin. Moar noeng het de gemeengte de vur- keersknoop deur 'ehaakt en hetter waat an 'edoan en 't is wéér nie goed 'evaalle of bevaalie. Mettut mooie weer hek heul waat offefietst om rongd te kieke op Soest, moar ik waas toe- vaallig niet meer deur de Eemstroat 'ekomme. En om d'r wat over te schrie- ve hoeft ik daat ok heul nie te doeng, waant ak ut ploatje in de kraangt van veurige week ziet, daan kaan'k zo ok wel zeige daat die verkeersborde heul nie paasse in de Eemstroat. Je zet toch zeker ok geejn bord met mo derne letters d'r op bie de Oudheidka mer? Of un bord met "stilte" d'r op bie un discotent? Net zo min as de ankondiging "autoweg" bie un waan- delpaad, zaa'k moar zeige. De Kaarkebuurt is eejn vaan de mooist plekkies vaan Soest en dat trekt veuk bekieks en daa's ut woard ok. De gemeengte viel over de verkeers drempels die de bewoenders wouwe angelege hebbe, die paaste zeker ok niet in deuze tied, moar zukke moder ne horde nog veul mingder, ajje daat moar weet. Vrogger loage d'r in zukke stroatjes van die heule grote grieze steejne. "Kingderkoppies" zee je wul- liie doar teuge. As gemeengtewaarke die doar noeng us in de Eemstroat leej. Niet vlaak en straak zoas un stroatemoakersbedrief aaltied aad- vurteert, moar juust un bietje slordig- aachtig, zaa'k moar zeige. Daan krieje allemoal vaan die kule d'r in en ajje doar waat an de haarde kaangt over- heejn sjeest daan stoot je je eige un beste buul op je haarsus en daat beurt je daan niet veur de tweede keer nog us. Nog rustieker en echter zou ut weze aster un grote pluus mest zouw leige. Midde op de weg en un toompje schaa- rel'vaar kus d'r omheejn. Ze hebbe noeng an de eejne stroat- kaangt un stoepie an 'elege, moar veur de huze an de overkaangt deeje ze niks. Das niet eerluk! Loat ut moar rustug un smaal wegje worre, daan neemt ut verkeer vaan eiges wel of. Ut stoepie op de hoek bie De Drie Ringen vin ik haarstikke gevoarluk. Ajje doar in ut donker teuge op fietst kaajje un beste smaak moake. Ov ze moste ut witschildere, moar daa's ok weer niet as vrogger. Ajje ut ming vroagt, daan mok zeige, zet op de Peter vaan de Breemerweg moar un poar vurkeersdrempuls neer. De auto's rieje doaro omtrengt de mou- we uut je jaassie, zo haard goan ze doar. Eejn zo'n mouw is niet zo aarg, moar meestaai zitter un aarm in en die mojje niet kwiet roake ajje wil blieve fietse. HANNES VAN DE NENG BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 vanaf 17.00 uur Donderdag 15 mei Kippepoot Hawaïan Vrijdag 16 mei Lekkerbekje of Hollandse biefstuk Maandag 19 mei Half haantje Dinsdag 20 mei Chili con carne Woernsdag 21 mei Runderlapje en zondag dagmenu. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-125 77 Erik van Dorresteyn ff t medewerker 't Vaarderhoogt Een op het eerste gezicht voor sommige lezers wel licht wat vreemde titel voor een tuinverhaal; toch heeft alles met de tuin te maken. 'Gebroken hartjes' is namelijk de 'officiële' Nederlandse naam voor de Dicentra, een erg leuke ouderwetse tuinplant, die de laatste jaren weer volop worden gekweekt en ver kocht. Dicentra heeft in de volksmond nog wel zo'n tien andere namen, zoals Mariatranen, Mariahar- tjes, reistasjes, oorbelletjes en druipende hartjes. Een plant die zoveel verschillende namen toebe deeld heeft gekregen in het verleden moet wel erg tot de verbeelding gesproken hebben. Vandaar dit maal wat aandacht voor deze aardige vaste planten- familie. Dicentra is een familie die bestaat uit zo'n 15 soorten, die onderling weer verdeeld zijn in ver schillende variëteiten. Een drietal soorten wil ik de ze keer graag behandelen. De bekendste soort is on getwijfeld 'Dicentra spectabilis' die een hoogte kan bereiken van zo'n 50-75 cm. en bloeit in mei en juni. Dit is tevens qua bloei de opvallendstede bloemen zijn felrose-rood met wit gekleurd en hebben een be hoorlijke afmeting. De bloemvorm is duidelijk hart vormig met onder aan het hart een druppeltje. De bloemen hangen in grote getallen aan sierlijk over hangende stengels, die afgesneden op de vaas erg decoratief staan en vrij lang goed blijven. Helaas sterft deze Dicentra na de bloei grotendeels af, zodat de plant het beste gecombineerd kan worden met bijvoorbeeld Varens, monnikskap, of andere hogere vaste planten. Na de bloei, wordt de afstervende plant dan aan het oog onttrokken door de planten die er voor opgroeien. De Dicentra spectabilis is afkom stig uit Siberië, Noord China en Japan, zodat hij in ons klimaat goed winterhard is. Een andere soort die goed voldoet in onze tuinen is Dicentra formosa, in tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden af komstig uit Californië. Deze bloeit van mei tot sep tember met toefen rose of lichtrode bloemen. De plant wordt zo'n 35 cm. hoog en waardeert een licht beschaduwde standplaats het meest. Bij deze Dicentra is er dus géén sprake van afster ving, het gewas blijft er de hele zomer fris uitzien. De bloemen zijn veel kleiner dan bij eerstgenoemde en zijn niet twéékleurig maar hebben toch ook zeker hun schoonheid. In dezelfde tijd bloeit ook Dicentra eximia, uit Noord Amerika een plant die opvalt door de purperrode bloemen, die iets groters zijn dan van D. Formosa. De plant wordt 45 cm. hoog. Van alle drie genoemde vormen bestaan ook helderwitte cul tuur-variëteiten die slechts zo nu en dan worden aangeboden, vrij zeldzaam dus, wel erg mooi! Het gebroken hartje is een plant die zich eventueel goed leent om als potplant te forceren. De plant wordt daartoe in begin februari uitgegraven en in een grote pot met goede potgrond opgepot en in een koele vorstvrije kamer. Zodra het groen tot leven komt krijgt de plant regelmatig water. Vanaf begin april mag de plant dan in de warme huiskamer, waarna er al snel van de uitzonderlijke bloei ge noten kan worden. Als de plant uitgebloeid is, planten we hem weer in de tuin terug.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9