N'ce Toscana rhantal Savoy JJ J-UJ J Met Raad en Raad Met Raad Daad Met Raad en Daad 5995,- WOENSDAG 21 ME11986 SOESTER COURANT PAGINA 12 WOENS SOES oyyp,- Bijpra AMERSFOORT! MIDDELMAN - l AMERSFOORT! MIDDELMAN - l GEZWAM - Op sommige kamerplan ten ontwikkelt zich op de aarde een soort zwam in bloemkoolvorm en bij andere niet. Toch heb ik precies de zelfde potten met gelijke aarde gevuld en er gelijke stekjes in gezet. Ze staan zelfs naast elkaar met dezelfde lichtval en luchtvochtigheid... AntwoordGezien de toegezonden zak jes grond komt 't doordat in de aarde stukjes kienhout voorkomen. Laag- veengrond is meestal één van de be langrijkste grondstoffen voor het be reiden van potgrond en daarin vind je allerlei orgaanresten. Maar aan dat gemalen laagveen voegt men nog van alles toe. Daardoor kan zo'n bijna steriel stukje hout besmet raken met sporen van een schimmel of zwam. Het ene monster had dit wel. het andere niet. Vandaar het verschil, want het gaat hier om een saprofiet, een zwam die geen levend weefsel aantast, maar die van dood materiaal leeft, precies als onze champignons en oesterzwam men. WAS VERZACHTEN - Ik kan de was- verzachters die er in de winkel liggen, niet meer gebruiken omdat de huisarts heeft ontdekt dat zij de oorzaak zijn van de huisaandoening bij m'n zoontje die er blijkbaar gevoelig voor is. Hoe kan ik nu mijn wasgoed zachter maken? Antwoord: In dat geval lijkt ons de bes te vervanger een droogtrommel. Dat klinkt duur, maar u hebt slechts een klein exemplaar nodig als u de was er in kleine gedeelten in droogt en dan komt ze er heerlijk zacht en soepel uit. En een goede kwaliteit droogtrommel kan tientallen jaren meegaan. Boven dien behoeft u dan een aantal zaken niet meer te strijken. Zelfs overhem den kunt u erin doen, maar dan wel met hoogstens 2 a 3 tegelijk die u een kwartier in de droogtrommel laat en als die afslaat ze er onmiddellijk uit haalt, uitschudt en dan op een hanger tje uithangt. Veel droogtrommels kun nen worden afgesteld op bepaalde tem peraturen en/of droogtijden. Belang rijk is wel, dat u de grote was er niet met grote hoeveelheden inpropt, maar er altijd voldoende lucht tussen laat. SOEPSELDERIJ - Als we de selderij- knollen, die we voor de soep teelden, in de kelder bewaren, worden ze gauw sponzig. Hoe kun je ze 't beste bewa ren? Antwoord: U kunt enkele knollen in een flinke bloempot zetten en behandelen als kamerplanten. Het groen dat er op groeit, kunt u geregeld voor de soep ge bruiken. Bent u zo'n plant zat, dan haalt u haar uit de pot en gebruikt de knol. U kunt de knollen ook ónder de voorraad aardappelen in de kelder be waren. Voorts kunt u ze in de tuin in kuilen en ze steeds weer met zoveel grond bedekken, dat ze vorstvrij blij ven. Die bruine verkleuring na het snij den kunt u tegengaan, door de knol glad af te snijden en hem dan met die gladde kant op een bord te leggen en zó in de koelkast te bewaren. KLOKHUIS - We hebben verschillende klokken. Hoe komt 't dat juist de elek trische het onzuiverste lopen van alle soorten klokken in huis? AntwoordDat kan niet slaan op klok ken die met een snoer op het lichtnet zijn aangesloten, want die blijven pre cies in de pas met de 50 perioden van de wisselstroom en kunnen dus niet voor- of achterlopen. Hooguit stilstaan als de stroom uitvalt. U hebt zeker batterij- klokjes in de vorm van de gewone uur werkjes, waarvan de veer geregeld wordt gespannen door een elektro magneet en met een gewone 'onrust' als een ouderwetse klok die men met de hand moest opwinden. Dergelijke klokjes kunnen wel vóór of achter lo pen als ze niet precies zijn afgesteld en ook als ze vuil worden en als de batterij leegraakt. In de regel bezitten ze een stelschroefje of wijzertje, waarmee ze kunnen worden bijgesteld. PUUR HERSENWERK - Sinds ik op aanraden van een bevriende arts lé- cithine gebruik om de hersens weer be ter te doen functioneren i.v.m. geheu genzwakte en duizeligheid, verbeeld ik mij dat ik dikker word. Kan dat aan dat middeltje liggen? Verder ben ik even matig als vroeger. Antwoord: Nee, bij gebruik van pure lécithine, bijv. de korrels die 98% lécithine bevatten, kan er geen sprake zijn van gewichtstoename. Maar... er zijn helaas mindere kwaliteit produk- ten in de handel met minder sterk ge concentreerde lécithine. Dat betekent dan. dat er nog ander bestanddelen van de sojaboon in verwerkt zijn en daar bevinden zich wel eens vet en/of eiwit- houdende stoffen bij, die u dan dage lijks extra joules (k.calorieën) bezor gen, vooral als u er veel van neemt om aan de juiste dosering lécithine te ko men. U moet dus bij drogisterij of krui denzaak dan wel apotheek vragen naar pure lécithine met een concentratie van 98%. Als u korrels kiest, hebt u per dag slechts enkele theelepeltjes nodig en daar kunt u dus beslist niet zwaar der van worden. Neem geen capsules, want daarin bevinden zich slechts en kele druppels en kan krijgt u te weinig voor uw geld. Ën denk niet: 'Nu mijn bloevaten er beter schoon mee worden gehouden, hoef ik niet zo voorzichtig meer te zijn met de cholesterol...,' want dan eet u weer eens iets dan u vroeger niet zo vaak durfde te nemen. VAKANTIEWERK - Midden in m'n va kantie wordt ik 16 jaar. Moet ik nu tot die verjaardag wachten voor ik vakan tiewerk mag doen, of kan het die maand al? Antwoord: Het mocht al sinds je vorige verjaardag. DOORGELOPEN PERS - Doordat de slang van m'n wasmachine losschoot kwam er water door het plafond van de zitkamer en zijn de kleuren van m'n perzische tapijt doorgelopen. Wat moet ik met zo'n vloerkleed aan? Antwoord: Uw perzische kleed is, blij kens uw brief, gemaakt van wol die met aniline is geverfd. Dat betekent, dat de kleurstof in water oplosbaar is en na deze waterschade is daar weinig meer aan te doen. Wassen is helemaal uitgesloten, stomen verwijdert maar zeer ten dele de uitgelopen kleuren en kan geen figuren terugtoveren in het kleed. Een andere behandeling, waar bij bijv. alleen de doorgelopen kleuren worden verwijderd en andere intact blijven, is ons niet bekend. Betreft het een klein plekje, dan kan men het pa troon weer opnieuw inkleuren met tex tielverf en een fijn penseeltje. Bij u wordt dat wel monnikenwerk, gezien de grote natte plek, maar het is de enigff oplossing. 1 OPGROEIENDE STENEN - Als ik m 'n tuintje omspit, lijkt het wel eens of er alsmaar stenen in groeien. Hoe komt het, dat die steeds naar boven komen? Antwoord: Er zijn streken, waar men wérkelijk geloofde dat sommige stenen in de grond groeien, dus groter worden en dan als planten boven de grond ko men. Dat komt doordat er door glooi ing en door de bewerking altijd enige erosie optreedt, vooral op tuingrond op bouwland. Zand, klei, löss en humus waaien of spoelen weg en de zwaardere stenen blijven liggen. Op de duur ko men ze gedeeltelijk bloot en dus 'naar boven.' Daarentegen zal een zware zwerfkei in stabiele, niet beroerde zandgrond er over duizend jaar nog precies zo liggen zoals hij nu ligt. Het inklinken van veen is niet van invloed, omdat een steen in zachte grond snel ler daalt dan de omringende aarde. Bij tuingrond is van invloed, dat er zo vaak gespit wordt. Dan wordt een hele kluit gekeerd. U ziet dan wel de stukjes die zich in het snijvlak bevinden, maar (nog) niet wat er binnen in die klomp aarde verborgen is. Dat komt u dan 't volgend jaar weer tegen. Ook kunnen er stukjes ruwe baksteen zijn aange koekt met teeltaarde. U ziet ze dan niet, totdat u er met de schop op stoot, of wanneer ze schoongewassen zijn door de regen. KAUWGOM-GENOT Hoe krijg ik an dermans kauwgomresten van mijn stenen stoep? Antwoord: De daarvoor gebruikte rub ber lost redelijk goed op in aceton en u kunt dus met een klein flesje en een penseel heel wat van die kleefrommel weghalen. Maar pas op: aceton is niet alleen prijzig, het is ook brandbaar én u mag er niet teveel van opsnuiven! Laat dus eerst wat kokend heet water op die viezigheid druppen, zodat het zacht wordt. Dan kunt u het meeste wel met een plamuurmes of schraper weg krabben. Dan hoeft u alleen nog maar de restjes met aceton weg te penselen. TEMPEX-ETERS? - De isolatie van onze stal is sterk aangetast door de zg. tempex-kever, zodat er een ontsmet- tingsbedrijf nodig was om dat onge dierte uit te roeien. Nu wil er bij mij niet in, dat een insect van kunststof kan leven. Waar leeft dat beestje van? Antwoord: Dit kevertje leeft beslist niet (zoals in veel boeken staat) van tempex, maar van mest en voerresten. Het graaft wél gangen in kunststoffen als deze. Ook de larve van deze Alphi- tobius diaperinus Panz (zoals het in sect officieel heet) knaagt zich een weg en maakt er een holte om daarin te ver poppen. Zij leeft op haar beurt van schimmels die op mest en voer groei en. Vooral voedermeel kan gemakke lijk doordringen in spleten van het ge ïsoleerde dak en wel aan de binnen kant, omdat het (ver)stuift en dan door de luchtstromingen en ventilatie bij de kieren komt. Pas als uw stal helemaal naadloos en stofvrij zou zijn, kan de ke ver er niets meer beginnen. BITTERKOEKJES BAKKEN - Mijn moeder bakte vroeger zelf bitter koekjes en ik heb daarbij vaak gehol pen, maar weet niet meer hoe zij ze zo lekker kreeg. Met m'n nieuwe recept lukt dat niet. Kunt u me aan het ouder wetse recept helpen? Antwoord: Het geheim van echt sma kelijke bitterkoekjes schuilt in de amandelen. U moet wel een goede kwaliteit nemen en zorgen, dat ze hele maal opgedroogd zijn voor u aan de slag gaat, want vers gepelde - zoals u onlangs gebruikte - nemen te weinig ei wit op. Neem 85 gram zoete en 40 gr. bittere gepelde (droge) amandelen, 250 gr. kristalsuiker en twee eiwitten en maak daarvan weer zo'n tamelijk fijne spijs. De massa moet taai zijn. Dan de spijs afslappen met zoveel ei wit, dat het mengsel juist te spuiten is. Op een bakplaat legt u een paar vellen ouwel en daarop spuit u. op enige af stand van elkaar, met een gladde spuit de kleine bolletjes, zoals u ons schreef. Met een nat gemaakt kwastje het op pervlak van deze bolletjes bevochtigen en dan in een vrij hete oven de koekjes in ca. 20 minuten gaar bakken. WINDBUKS VERVEN - M'n windbuks is door de jaren heen verveloos gewor den. Wat kan ik voor verf gebruiken om hem weer op te knappen? Antwoord: Als u zo'n buks weinig ge bruikt, kunt u gerust fietslak nemen, maar voor veelvuldig gebruikte is een hittebestendige laag van radiatorenlak beter. Niet omdat de loop zo verschrik kelijk heet zou worden bij het schieten, maar omdat zo'n lak zich zo goed hecht op blank staal en ze dan langer mee gaat. Als u een riem aan de buks be vestigt om hem aan de schouder te dragen en thuis aan op te hangen, slijt de laklaag minder snel. DURE BOOMTAK - M'n jongste zoon brak een tak, toen hij in een boom was geklommen in een andere plaats. Nu krijg ik een rekening van die gemeente met een bedrag van 950,-. Wie becijfert zulke bedragen en hoe weet ik of ik niet getild word? En dekt mijn W.A. polis deze schade? Antwoord: Blijkens ons onderzoek bent u er nog goedkoop afgekomen, want volgens boomkwekers en andere des kundigen is de eigenlijke schade aan die beuk veel groter en heeft de ge meente minstens de helft voor eigen re kening genomen. De gemeenten en ook andere boom- en bosbezitters kunnen tegenwoordig de tab.ellen raadplegen die de Rotterdamse beplantingsdienst heeft opgesteld en die tevens door ver zekeringsmaatschappijen zijn aan vaard. Volgroeide bomen en vooral oude beuken zijn een kostbaar bezit. Gelukkig dekt in dit geval uw aanspra kelijkheidsverzekering de schade. AVONDKWARTJE - Waarom werden onze vooroorlogse stuivertjes vierkant gemaakt? Ervóór en erna varen ze toch ook rond? Antwoord: Omdat de Nederlandse Munt in 1907 overschakelde van zil veren stuivertjes in klein formaat, naar een grotere ronde stuiver van cu- pronikkel, een alliage die er op 't eerste gezicht wel als zilver uitzag, zodat het verschil met de ware zilveren munten voor onze voorouders (die erg aan 'echte' munten hechten) niet te zeer zou opvallen. Maar slimme lieden gingen die grotere ronde stuivertjes al gauw als kwartjes tussen het wisselgeld smokkelen. Ze waren met hun 18 mm. middellijn immers nagenoeg even groot als de toenmalige zilveren kwartjes van 19 mm. doorsnee! Om dat die wisseltruc het beste bij sche merlicht lukte, kreeg die stuiver de bij naam 'avondkwartje.' De Rijksmunt was wel gedwongen over te schakelen op anders gevormde stuivertjes en dat werden de populaire vierkante. Na de oorlog is voor het gemak bij de aan maak weer voor ronde gekozen. ONVOLLEDIGE KAARTEN - Ik heb ontdekt, dat de gekochte atlas en auto- kaarten helemaal niet volledig zijn. Een heleboel kleine plaatsen staat er niet op. Hoe kom ik aan een lijst met alle plaatsnamen van Nederland? Ik heb zo'n overzicht nodig voor mijn werk. AntwoordDe registers van atlassen en landkaarten vermelden in de regel uit sluitend de plaatsnamen die op de gete kende kaarten zijn opgenomen en daarin kunnen de kleinste dorpen on mogelijk worden ingetekend. Dat zou teveel ruimte vergen. De ons bekende aardrijkskundige woordenboeken zijn alweer verouderd. Maar een volledige opgave van alle voorkomende plaats namen in ons land vindt u in Pyttersens Almanak. Daarin verschijnen jaarlijks bijgewerkte lijsten van de Nederlandse gemeenten met vermelding van aantal inwoners en de namen van burgemees ter, gemeente-secretaris en belang rijkste ambtenaren, maar ook van alle dorpen en gehuchten met afzonderlijke namen plus de vermelding van de ge meenten waartoe zij behoren. U kunt het boek inzien in leeszalen en grote bi bliotheken of bestellen in de boekhan del. Het is een uitgave van de Kon. Drukkerij Van de Garde, Zaltbommel. BEETGENOMEN? - Ik heb een oud schilderijtje verkocht aan een restau rateur, die er iets in zag, voor 2000,-. Foto voeg ik bij. Nu heb ik gehoord, dat hij het na een opknapbeurt voor 5000,-- verkocht heeft aan een buitenlander. Kan ik daar nog een aandeel van op eisen? Antwoord: Neen, want u hebt het doek vrijwillig verkocht voor de geboden prijs. Natuurlijk is het dan iets meer waard, want anders had deze hande laar het niet zo grif gekocht. Misschien had u er méér voor mogen vragen, maar erg veel meer had u toch niet ge kregen en u kunt ook niet volhouden te zijn 'beetgenomen.' Vrijwel elk schil derij dat door een kunsthandelaar wordt ingekocht, zal na een deskundige schoonmaakbeurt en vakkundige res tauratie meer kunnen opbrengen. Maar dat zijn behandelingen die u zelf nooit kunt verrichten. Reinigen, bij werken, verdoeken en opnieuw vernis sen of van een andere en fraaiere of ou dere lijst voorzien vergt allemaal veel tijd en is op zichzelf al een dure onder neming. Met het risico, dat het alle maal voor niets is geweest en het doek (voorlopig) niet kan worden verkocht. Bovendien kwam die buitenlander niet naar u toe, maar zocht hij speciaal het adres van een kunsthandelaar. Het was dus zijn klant. Wees blij, dat u er nog een mooi bedrag voor incasseerde. Als u op zo'n buitenlander had willen wachten, had u het niet verkocht. ALPACA - Ik heb een bestek gekocht van alpaca. Volgens mijn verloofde is het verzilverd. De winkelier noemt 't nieuwzilver, maar mijn ouders houden vol. dat 't nikkel is en dat ik het moet ruilen. Antwoord: U hebt een uitstekende keus gedaan en moet dat bestek beslist niet ruilen. Uw verloofde en de winkelier hebben beiden gelijk. Alpaca is verzil verd nieuwzilver. Het nieuwzilver is de naam voor een legering van koper met nikkel en zink en wel 55 a 60% rood koper, 12 a 26% nikkel en 19-31% zink. Die percentages variëren naar het fa brikaat. Deze legering is erg sterk, d.w.z. sterker dan zuiver koper of echt zilver zijn kan. De naam nieuwzilver dankt het aan de kleur. Door de verzil vering lijkt het op echt tafelzilver, maar u behoeft het niet te poetsen. STOOMVERSTOPPING - Ik heb een stoomstrijkijzer, maar de gaatjes daarin raken geregeld verstopt. Mijn leverancier zegt, dat het komt door de kalk in het leidingwater waar ik woon, en dat ik beter gedestilleerd kan ge bruiken. Dan kan duur worden. Weet u iets anders? Antwoord: Met gedestilleerd bedoelt uw leverancier natuurlijk geen sterke drank, maar gedestilleerd water en dat is bij de drogist verkrijgbaar. Mis schien heeft uw man het ook in huis voor het bijvullen van zijn auto-accu. Voorts kunt u het dooiwater uit uw koelkast gebruiken. Uw strijkijzer moet wel koud zijn als u het vult. CARNAVALMUSEUM - Is het waar, dat er een carnavalmuseum bestaat? Antwoord: Ja, aan de Plats 11, 6101 te Echt, Limburg. Telefonisch inlichtin gen kunt u bekomen onder nr. 04754- 1777. SCHEEPSRECHT - Hoe komen ze toch aan dat gezegde 'driemaal is scheeps recht?' En wat is of was dat scheeps recht dan? Antwoord: Het scheepsrecht is het Ne derlands recht dat op Nederlandse schepen geldt. De kapitein heeft maar te zorgen, dat de wetten gehandhaafd blijven, ook bij geboorten, huwelijk, misdaad en overlijden buitengaats. Het getal drie vindt zijn oorsprong in het herhaalde waarschuwen, tot drie maal toe, en het volgens oud scheeps- gebruik tellen tot drie, alvorens het lichaam van een overledene na een ge bed en het 'In Godsnaam' van de ge zagvoerder, door de bemanning in zee mag worden geschoven. Met 'driemaal is scheepsrecht' herinnerde men ie mand eraan, dat er minstens driemaal moet worden gewaarschuwd alvorens (bijvoorbeeld tegen een indringer) actie mocht worden ondernomen, en ook gebruikt men deze woorden als iets enkele malen is mislukt en men nog één poging wil wagen om het tot een goed einde te brengen. VAKANTIEWONINGRUIL - Er moet een organisatie bestaan die zich bezig houdt met de bemiddeling bij woning- ruil voor vakanties. Weet u daar het adres van? Antwoord: U bedoelt 'Home-to-Home Holidays,' Bloemgaarde 76, 1902 HG Castricum, telefoon 02518-57953. De kantooruren zijn van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. GEBAKKEN SCHILDERIJEN - Ik las iets over een expositie van 'gebakken schilderijen.' Wordt daar een kunst werk van keramiek mee bedoeld? Antwoord: Het betreft een nieuwe vin ding van de kunstenaar Ben Hosman, die op 15-jarige leeftijd al in de leer kwam bij de Kon. Aardewerkfabriek De Porceleyne Fles, bekend van het handbeschilderde Delfts blauw. Hij ex perimenteerde velen jaren met nieuwe keramische mogelijkheden. Hij bracht het soortelijk gewicht van de door hem gebruikte klei terug tot nage noeg 1 en ontdekte een isolatiema teriaal uit de ruimtevaarttechniek, waarop hij glazuur kon vasthechten. Door het gebruik van allerlei verschil lende oxyden kan hij glazuur in tal van kleurschakeringen verkrijgen en daar mee grote afbeeldingen maken, zowel abstracte vormen als stillevens, land schappen en zeegezichten worden door hem in zelf gebouwde oventjes gebak ken. Door dit in fasen en met verschil lende temperaturen te doen, is het pro ces beheersbaar en kan hij complete schilderijen in keramiek realiseren. CATALOGUSPRIJZEN Wie bepaalt er eigenlijk, welke prijzen er in de post zegelcatalogus komen te staan en wat je dus voor gebruikte zegels moet gaan betalen, in een bepaald jaar? Antwoord: Die waarden worden vast gesteld door een speciale catalogus commissie bestaande uit vooraan staande postzegelhandelaren. Zij gaan af op de prijzen die op belangrijke vei lingen zijn geboden, vergelijken die en nemen zonodig een gemiddelde, of ze schatten wat een verzamelaar voor een bepaalde zegel over zal (of moet) heb ben. DE VLAM IN DE PAN - In een restau rant zag ik een kelner een gerecht met drank besproeien en daarna in brand steken. De mensen kregen toen dj., vlammende gedoe op hun bord. Hetza» er uit als ijs met kersen, maar hoe gaa> dat en waarom smelt het ijs dan niet? Antwoord: Het flamberen lukt het bes met flink héét opgediende gerechten zoals flensjes, omelet, pudding of, i, uw geval, opgewarmde kersen op sap Als dat hete gerecht wordt overgoter door een sterk alcoholische drank zoal; bijvoorbeeld kirsch en/of cherry. brandy, die tevoren op kamertern peratuur moet zijn gebracht, dan ver dampt de alcohol daaruit. Die damp wordt in brand gestoken. Het gerecht zelf heeft daar niet onder te lijden er, verkrijgt wel de smaak van de ge. bruikte dranken, maar niet de alcohol die immers vervluchtigt en verbrandt De kersen kunnen nog in rode wijn zijr, gepocheerd en tevoren zijn overgoten met het gebonden stoofvocht. Het ijs wordt afzonderlijk opgeschept en na- dien volgen de warme kersen, die niet verhit zijn door het vuur van de damp, want de hitte stijgt naar boven en zuigt de lucht rondom de onderliggende ker sen mee, zodat die sneller door aange zogen koude lucht afkoelen. Als ze dan in aanraking komen met het ijskoude ijsgerecht, koelen de kersen sneller a! dan het ijs smelt. HAMSTERZIEKTE - Is het waar, dat hamsters bij kinderen hersenvliesont- steking kunnen veroorzaken? AntwoordBij een onderzoek van het T.N.O. naar zoönosen bleek, dat ham sters een virus kunnen meedragen dat bij kinderen encephalitis of hersenvlies ontsteking zou kunnen veroorzaken. De hamsters hoeven er zelf niet van te lij. den. In het algemeen wint bij deskun digen de opvatting veld, dat kinderen tot circa 6 jaar in huis niet al te inten sief met warmbloedige huisdieren in aanraking moeten komen. Op latere leeftijd hebben zij meer immuniteit ontwikkeld. Op een boerderij is het kontakt met de dieren niet zo intensief, maar in huis zijn de risico's groter. Denk ook maar eens aan kleuters die over de grond kruipen, waarop huisdie ren insekteneitjes, wormpjes enz. enz verliezen... Schitterende leren zitmeubelen 1 Voor ken Voor kenners van het verfijnde klassieke meubel is dit model een toonbeeld van allure. Bijzonder chic gestoffeerd. En met name aan de rugpartij en de vloeiende belijning van de zitting is uitzonderlijk veel zorg besteed. Topform laat u daarbij zonder prijskonsekwenties de keus uit losse zitkussens of een vaste interieurvering. In beide gevallen is optimaal zitkomfort bij voorbaat verzekerd. Een prachtige kwaliteit wishleder maakt de perfektie kompleet. De bank is er als tweezits en driezits, de fauteuil ook met extra verhoogde rugleuning. 3-Zitsbank, lage en hoge fauteuil q r\r\ n Eerliik. stoer en konseh Met de'Chantal'bfiri Eerlijk, stoer en konsekwent rechtlijnig, dat is de 'Toscana' ten voeten uit. Zonder onnodige poespas, maar heel spontaan als het om zitplezier gaat. Voor een uiterst bescheiden prijs. In een voortreffelijke kwaliteit leder zijn de driezits en de tweezits samen voor nog geen vierduizend gulden de uwe! In de kleur die u lief is, inklusief zwart. Zelfs met de robuuste fauteuil erbij is de Toscana' nog heel erg mild voor uw budget. 2-3-Zits Met de Chantal bent u niet gebonden aan enkel een tweezits- en een driezitsbank De bijpassende fauteuil brengt elke gewenste kombinatie binnen bereik. Zowel wat het ontwerp als wat de uitvoering betreft op een nivo wat u terecht van Topform verwacht. Inklusief he slimme ingebouwde mechanisme waarmee de rug in een handomdraai omhoog klikt. En inklusief een weergaloze keuze uit 8 typen rundleer elk in diverse kleuren. Dankzij de eerlijke funktionele vormgeving laat dit model u de vrije hand, zonder enige beperking van kortstondige trends. De 'Chantal' blijft bij de tijd. 2-3-Zits Meteen 'vleugje verbeelding is deze kombinatie direkt te plaatsen onder de afstammelingen van de rasechte Chesterfields. De gevoelige belijning en het uitmuntende zitkomfort doen dan ook niet onder voor die van deze voortreffelijke meubelgeneratie. De bekleding in vier soorten leder, in alle denkbare kleuren tot en met zwart, maakt uw keuzemogelijkheid schier onuitputtelijk. Naast driezitsbank en tweezitsbank maakt de komfortabele fauteuil het stel helemaal kompleet. 2-3-Zits ^lke vrijdag koopavond Op die mooie vroeg vertro bossen, die di een natuurlij! Zonder Marie Die probeert kenhuis zich hoe de lente Langzaam m; het geloof dal komen, al z betreft, dit ja Arie dus op F stap. Nou is 3 zodra de kraj zon zich laat de wekker af En dus strul honden, maar van verschilh Toen Arie ee kreeg hij na v een zandvlakl den. Op een boom had gekend zi sloten ogen d» te zuigen. Hij hebben gehoo lach naar zijr Dichterbij gel vaal velletje langer aan d Een bos met en een iets te ningspak hiel In tegenstellii anders aan z man behoefte 'Het is hier ii merkte hij eni valt u misschi Niet dat ik ec ik ben in Utrt Arie nam de geving aan en vervolgen. Het lukte niet 'U kent mij n enige aanleid Ik ben hier p lijk door mijn bos ingejaagc Omdat de ma loze indruk i naar de oorza 'Het heeft m< luidde de toel is mag de liet is wat anders Arie beaamd' de piep en de eens wil help< Zichtbaar tev digende mede Vervolgens b< garet te dra£ twee pluimen te. 'Als kind kree in mijn kop. 1 zon hoofdpijn, toch iets waar kan. Vervolge lucht. Zeggen zeggen zovee verontreinigii zou beter zijn België geen gi Om de man r storen onthie mentaar. 'Ik heb me trokken', verv zie en sla geg< is er als de dc weken geled< lang eet ze all Die leeft in d« dat ongedierl voor een blo) leeft dan dur van spreken omdat je een je pet kan krij Hij lachte sir ceerde verge hoestte gedur 'Bijpraten m rijkste in het weten. 'Dan v nog bent'. Wooncentrum Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort. Birkstraat 99 te Soest. Tel. 02155-11004 f Nieuwe Gemeen Dienst Met ingang 1 Engelberts 1 de Gemeent volgt hierm op, die sind heer Engelb Buitendiens' waarnemen' Donderdag vanaf half v heer Henge 1969 werkzf Soest. Teve: met de nieu>

Soester Courant | 1986 | | pagina 12